Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

Kažeš MelMel kako ljudi iz dijaspore pomažu rodbini , komšijama (ova druga je postala rijetka sorta ) ....to nije neka pomoæ BiH , nego konkretno pomažeš svojima , koji bi možda , ali "možda" bili u teškoj situaciji da nemaju tvoju pomoæ!!!

Da me ne shvatiš pogrešno ti i ostali u dijaspori , ja ljude ne dijelim na dijasporaše i rodoljube , svako je otišao ili ostao tamo gdje je morao ili mislio da treba,Ja lièno sam propustila tri prilike da odem i tek sad , ove godine mi je žao zbog toga!! Do sad sam mislila da je ostanak bio jedino i pravo rješenje , ali danas to više ne mislim ...

Nejse , da se vratim na temu , konkretna pomoæ BiH je kad ulažete u neki kapital , kad napravite nova radna mjesta (ali pod uslovom da vas naši vrli politièari ne pokradu prije nego trepnete )...a ne smatram da je par stotina eura ili maraka neka bitna pomoæ BiH ili taènije reèeno , ne smatram da je to od neke posebne pomoæi npr. mojoj užoj porodici u kojoj sam uzgred reèeno jedino ja "legalno" zaposlena ...

Nisam tražila niti dozvolila da mi pomažu rodjaci iz dijaspore , jbg cijeli bi se život osjeæala dužnom i morala ih na trepavicama nosati kad dodju
Ne mislim da je ljudima u dijaspori bilo lako doci tamo negdje i krenuti ispoèetka , ali trebate shvatiti da su ovdje ljudi sagorjeli od "svega" i da im je mala iskra potrebna da planu , na žalost!! Jasno je da je politika ružna i pogrešna i svakim danom život teži i gori , ali za to smo samo krivi MI i niko drugi .... a uz nas i vi dijasporaši , jer i vi glasate

17-04-2010 at 08:59 | Ukljuèi u odgovor
Visa
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 30-03-2003
Lokacija: Vienna
Odgovori: 611
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
andjela wrote:
Kažeš MelMel kako ljudi iz dijaspore pomažu rodbini , komšijama (ova druga je postala rijetka sorta ) ....to nije neka pomoæ BiH , nego konkretno pomažeš svojima , koji bi možda , ali "možda" bili u teškoj situaciji da nemaju tvoju pomoæ!!!

Da me ne shvatiš pogrešno ti i ostali u dijaspori , ja ljude ne dijelim na dijasporaše i rodoljube , svako je otišao ili ostao tamo gdje je morao ili mislio da treba,Ja lièno sam propustila tri prilike da odem i tek sad , ove godine mi je žao zbog toga!! Do sad sam mislila da je ostanak bio jedino i pravo rješenje , ali danas to više ne mislim ...

Nejse , da se vratim na temu , konkretna pomoæ BiH je kad ulažete u neki kapital , kad napravite nova radna mjesta (ali pod uslovom da vas naši vrli politièari ne pokradu prije nego trepnete )...a ne smatram da je par stotina eura ili maraka neka bitna pomoæ BiH ili taènije reèeno , ne smatram da je to od neke posebne pomoæi npr. mojoj užoj porodici u kojoj sam uzgred reèeno jedino ja "legalno" zaposlena ...

Nisam tražila niti dozvolila da mi pomažu rodjaci iz dijaspore , jbg cijeli bi se život osjeæala dužnom i morala ih na trepavicama nosati kad dodju
Ne mislim da je ljudima u dijaspori bilo lako doci tamo negdje i krenuti ispoèetka , ali trebate shvatiti da su ovdje ljudi sagorjeli od "svega" i da im je mala iskra potrebna da planu , na žalost!! Jasno je da je politika ružna i pogrešna i svakim danom život teži i gori , ali za to smo samo krivi MI i niko drugi .... a uz nas i vi dijasporaši , jer i vi glasate


Da probamo ovako:

Dijasporas X posalje 200 eura rodbini u BiH. Sav taj novac koji rodbina utrosi na placanje kablovske, kupovine u Bingu, lijekova, piva... zavrsi na kraju u rukama privrednika (ELTA, Bingo, Apoteke, Cafe barova...itd) u nekom prvom kugu.

U drugom krugu oni taj novac usmjeravaju na placanje PDV (ajd recimo da imamo pretpostavku da su svi posteni), platama uposlenicima, ostalim poreskim dazbinama, reket (Cafe barovi)..itd te placanje svojih dobavitelja (repromaterijal, vec pomenuta sportska udruzenja za promicanje tenisa...itd).

Sve firme/javne ustanove koje prime novac u ovom drugom krugu ga usmjeravaju dalje, npr. budzetski korisnici (nastavnici, ljekari...), direktni uposlenici, itd.

I tako tih 200 eura zakaci jako puno ljudi van blizeg kruga dijasporasheve rodbine. Dakle iako dotichni dijasporash nije namjeravao pomoci tebi direktno, vrlo vjerovatno je da neki mali % tvojih mjesecnih primanja bude pokriven upravo ovim monetarnim tokom.

Ja takav priliv novca vidim u istom rangu kao novac utrosen od strane turista, novac od KBR & Co uposlenika, raznih grantova, etc. Dakle nesto sto je “upumpano” u monetarni tok BiH izvana i treba ga iskoristiti za stvaranje bolje trzisne situacije (dzaba ideja ako nema novca).



 


17-04-2010 at 09:58 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Visa wrote:


Da probamo ovako:

Dijasporas X posalje 200 eura rodbini u BiH. Sav taj novac koji rodbina utrosi na placanje kablovske, kupovine u Bingu, lijekova, piva... zavrsi na kraju u rukama privrednika (ELTA, Bingo, Apoteke, Cafe barova...itd) u nekom prvom kugu.

U drugom krugu oni taj novac usmjeravaju na placanje PDV (ajd recimo da imamo pretpostavku da su svi posteni), platama uposlenicima, ostalim poreskim dazbinama, reket (Cafe barovi)..itd te placanje svojih dobavitelja (repromaterijal, vec pomenuta sportska udruzenja za promicanje tenisa...itd).

Sve firme/javne ustanove koje prime novac u ovom drugom krugu ga usmjeravaju dalje, npr. budzetski korisnici (nastavnici, ljekari...), direktni uposlenici, itd.

I tako tih 200 eura zakaci jako puno ljudi van blizeg kruga dijasporasheve rodbine. Dakle iako dotichni dijasporash nije namjeravao pomoci tebi direktno, vrlo vjerovatno je da neki mali % tvojih mjesecnih primanja bude pokriven upravo ovim monetarnim tokom.

Ja takav priliv novca vidim u istom rangu kao novac utrosen od strane turista, novac od KBR & Co uposlenika, raznih grantova, etc. Dakle nesto sto je “upumpano” u monetarni tok BiH izvana i treba ga iskoristiti za stvaranje bolje trzisne situacije (dzaba ideja ako nema novca).






Oèigledno da nisi skontao poentu onoga što sam htjela reæi , ali nebitno ...
Dokle god BiH gradjani ovise o takvoj vrsti pomoæi nema života!!!! To ti je socijala ....
I haj neæemo više , jer vidim da bi opet moglo otiæi u krivom smjeru , pa æe opet neko reæi , eto ne vole dijasporu

Samo na kraju još da kažem super je ova tvoja prezentacija , ali da taj novac završi tamo gdje bi trebao , ustvari najmanje završi gdje bi trebalo i kako trebalo! Jer da je to sve tako kako ti napisa , pa mi bi do sad bili mala Švicarska dugo je i mnogo ljudi vani , zar ne

[Edited by andjela on 17-04-2010 at 10:18 GMT]
17-04-2010 at 10:15 | Ukljuèi u odgovor
Visa
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 30-03-2003
Lokacija: Vienna
Odgovori: 611
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Dokle god BiH gradjani ovise o takvoj vrsti pomoæi nema života!!!! To ti je socijala ....


Slazem se da je to vise "riba" nego "stap/prirucnik za pecanje" i kao takav ima i blazi negativan kontext, no u situaciji kakva je trenutno u BiH je vise nego potreban buduci da dize kupovnu/plateznu moc, koja onda u sirem kontextu pospjesuje niz drugih stvari.

Opis toka novca u mom prvom postu se moze odnositi i na 100 KM od turista, od dijaspore, od radnika u Koksari, to nema nikakve veze s pretvaranjem BiH u Svicarsku, samo je bio pojednostavljen prikaz kako taj novac zakaci i tebe (buduci da si tvrdila suprotno u prvom postu) iako ti nije direktno namjenjen.

I naravno slazem se da je ovaj vid pomoci daleko od onoga sto bi se postiglo nekim kapitalnim investicijama, no 99% dijaporasha nema takvog novca da pokrene nesto i zaposli ljude a i cilj ovih transakcija nije poboljsane privrede nego prvenstveno pomoc rodbini i prijateljima (pozitivan efekt je da ipak zakaci i siri krug ljudi - vidi prosli post)

Slazem se i da vecina tog novca (opisano u prvom postu) zavrsi kod pogresnih ljudi (ne placa se svugdje PDV = ja ne znam imal igdje u svijetu vlasnik kafica koji je sve radnike prijavio kako treba i koji placa sve doprinose), ali mislim da je negativan uticaj kroz ove transakcije nepostojeci. To je drugi problem.

I naravno, ukoliko neko salje novac i onda ocekuje neko priznanje, medalju cin...bolje da to ne radi, uvijek sam vise postovao anonimne darovatelje.

Sto se tice diskusije u pogresnom smjeru, vjeruj da mene taj sukob domaci/dijasporasi ne tangira ni sekunde i post je bio vise iniciran onom recenicom da ti/BiH privredaa nema(s) nista od toga.

 


17-04-2010 at 14:01 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
MelMel wrote:
Zao mi je Andjela ako su tvoja iskustva takva. Ja mogu samo govoriti o svojim i nadam se da ima jos ljudi koji imaju slicno iskustvo mome. U mom slucaju, niti se moja rodbina, a ni prijatelji - pa cak ni te komsije nisu niti jednog momenta osjecali duznim meni, niti sam im slala (i jos uvijek saljem i nije mi tesko da saljem) sa ocekivanjima da me na trepavicama nosaju kad dodem. Oni koji me vole, volili su me i prije rata i poslije rata radi mene kao mene, i ljubav je obostrana. A ja kad dodem u posjetu, nema nosanja po trepavicama - volimo se i svadamo se i jedni drugima se svasta naistorokamo bez razlike kako su nam misljenja razlicita. I nakon toga ja i dalje saljem upravo iz tog razloga sto neocekujem nista u povrat, niti oni osjecaju dug prema meni.


Nemam ja ružno iskustvo , ali jednom sam èula iz usta jedne moje školske koja je 92 otišla u Njemaèku , za svoje rodjake nešto u fazonu "hranila sam ih èitav rat , ima da me nosaju na trepavicama" ...to mi uvijek negdje u podsvijesti

citat:
MelMel wrote:
Od te pomoci moje (koju ti nazivas malom) rodbina, prijatelji i opet kazem komsije kupuju proizvode, placaju racune dakle podspjesuju potrosacko drustvo. A da bi kupac kupio, mora imati pare da bi kupio. A da bi proizvodac prodao, mora imati 'prodavaonicu' iz koje bi se prodavali proizvodi. A neko i tu mora da radi - pa je dakle zaposlen (a ne nezaposlen).


Vi i dalje ne kontate poentu onoga što sam ja htjela reæi.....Zar vi mislite da je normalno cijeli život ljudima pomagati da plaæaju raèune , da im pomažete da se mjeseèno hrane.....rat se završio prije 15 godina , zar vi mislite da je sve to normalno Naravno da nije ..Drugo , oni koju imaju prodavnice , šta misliš kolko legalno rade i koliki profit ostvaruju...Šta misliš kolike su plate onih koji rade u tim prodavnicama....Da je to sve tako , znaèi godinama dijaspora troši vovac u BiH , au BiH sve gore i gore.....hajte molim vas objasnite mi kakva je onda to pomoæ ...socijala , zar ne!
To je ono što ja pokušavam reæi...U redu je bila pomoæ u ratu i neko vrijeme poslije...ali dokle!! Pa iskreno , i dijaspora kako koji put sve manje para troši ovdje , jer smo postali skoro skuplji od Europe

citat:
MelMel wrote:
Znam samo da ovi gje ja zivim nemaju nista protiv da ja imam dvojno drzavljanstvo. Ali BIH funkcioneri nedaju dvojno. Bez namjere da ikoga uvrijedim, normalno mi je bilo da sam izmedu ta dva drzavljanstva (kad sam vec prinudena da biram) izabrala ovo u cijoj zemlji zivim. Ako me moja domovina po rodenju i po godinama zivota provedene u njoj nece, sta ja tu mogu.

A da nam je dozvoljeno dvojno drzavljanstvo onda bi se i moj glas mogao negje racunati. Trenutno, moj se glas nigdje ne racuna bar sto se BIH tice i to mi je jasno i prihvatam to kao cinjenicu - jer znam da su ljudi i ogorceni i ljuti jer su prosli kroz pakao i da im je zato prva reakcija (sudeci po prethodnim posts na ovu temu) - i netreba da imam pravo glasa jer ne zivim u BIH.

Tako kad sve to pogledam svi smo mi nahjebali (i kao pojedinci i kolektivno kao narod).




Sve ono što si napisala o glasanju , narodu i politici , zna se godinama...Odgovor je jednostavan , ovo je Balkan i dok god se bira po devizi "bolji je i naš najgori od njihovog najboljeg" ovdje æe biti katastrofa , na žalost
17-04-2010 at 18:36 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

Tako sto ce zvat za Kumasina naseg Vujasina

A mozda i ne treba zvat radi pojedinaca sto nas haju mislim nas ove dijasporase sa belim koshama i eVrima zelenim u dzeP

Uvijek se ovako sjetim nasijeH ljudi sklonih ismijavanju dijasporasa,ono dok sjede negdje u basti neke tuzlanske birtije uz kaVicu od markicu i otpocMu paljbu po NAMA
Bas sam se pito neki dan dal sarajlijice ismijavaju Dzeku,posto je momak steko karijeru u dijaspori a ne u Zelji?
Dal je pjanic seljacic iz neke tam podmajevicke vukojebine?
Dal je sramota sto je Safa,dijasporas iz Zavidovica sa boravkom u France(SP-2016)trener repke nam nase?
Il je samo faca ko je sa mjestom rada i mjestom boravka iz BH?

Et ja malo ono da podjestim ove nase forumase sto nas ne vole da ce bit Bosne dok je u nama od Australije do Amerike i od Norwege do Juzne Afrike...












humanitarac na tebe sam mislio

29-05-2010 at 08:15 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

Prvo korektura za ovog Admina:
Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama Tanithi i halosvabiji

Tanu ste otjerali zar ne



Drugo:
eh ovako...Ovde po ovim EVropama sad su solarni sistemi aktuelni..
Volja vam za toplu vodu volja vam za proizvodnju struje svejedno al ljudi su razradili sistem sto za nase drage bosancerose i nije bas za pohvalit...
Jedan covjek je htijeo da napravi solarno malo postrojenje od nekih 30kW al su mu vrata BiH-a zavarena a ne zatvorena..
Helem,ofrlje tako jedno postrojenje kosta oko 50-60 iljada eVri(samo materijal) i za neki Blitz pokus i nije neka investicija al kako nasim onim gore sveznalicama objasnit da covjek ne treba podmazivat ne treba janjad i prasad pec i nekom u padze gurat da bih proslo to sto je on zamislio.
Ima covjek neku ideju da proba da vidi jel se moze struja od bosanskog sunca pravit al kako da se to pojedincima objasni?Kako?
Zar je potrebno da nekom trebate rec kako na povrsini od 500m2 ma i dulum mozete postavit solarne celije i da imaju uredjaji tzv pretvaraci inace iz Amsterdama koji struju dobijenu od sunca direktno u mrezu elektro privrede salju i da covjek od EP dobija novac.U Njemackoj trenutna cijena je 0,42 Eura,pa nek je u Bosni 0,21 Eura ne znam dal je skupo al bilo bi isplatljivo za koju godinu...
U Njemackoj imate 2000 sati godisnje sunca dok u Bosni ima negdje odokativno 4000 pa izracunajte kolko je to struje i kolko para?
Kazu sarajlijice da to treba vidjet,treba to g-dine razradit,trebalo bih to drugim rijecima kod Gojka na janjetini najvjerovatnije razmotrit pa da nekom prilikom pocnemo na tu temu radit..
Helem,u Bosni covjek dovuce veselu masinu i pravi rakiju!Nema sistema sem gradimira...Nalozi vatru,uspi kominu,vrati patoku,pripremi drva i et vodice vesele naravno..
Zar treba nekom crtat...
Celija-kablo-pretvarac(sa digitalnim pokazivacem )i naplata od El distribucije..prosto a nije ni skupo kolko doprinosi

Razmislite bosancerosi il cekate opet na donacije i neke odluke odozgo..a Sunce vam je tu

04-07-2010 at 14:11 | Ukljuèi u odgovor
KlOn
Nivo: Forumski doajen
Bošnjator i Dr.za Reisofobiju

Registriran(a): 29-04-2003
Lokacija: Candy Shop
Odgovori: 8528
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

Samo 6300 prijava za izbore iz bh.dijaspore: ZBOGOM, BOSNO!


Do 1.jula iz bh. iseljenistva stiglo je 6300 prijava za oktobarske izbore u Bosni i Hercegovini od cega je 799 ne ispunjava potrebne uslove - rekla je Irena Hadziabdic, predsjednica Centralne izborne komisije BiH. Iako predsjednica CIK-a kaze da je brojka prijava iz inozemstva skoro trostruko premasila broj prijava prije 4 godine, podaci su porazavajuci. Iz CIK BiH prave usporedbu s izborima 2006 , a prava bi trebala biti s izborima iz 2008 g., za lokalni nivo. Tada se prijavilo preko 32000 bh. gradjana iz iseljenistva. Nije tesko izracunati o kakvom se podbacaju radi ako se zna da je Bosanaca i Hercegovaca s pravom glasa u tudjini, iako to niko nikada nece utvrditi, ne manji od 800 000 ako ne i cijeli milion!

Poraz je veci ako se zna da je svjesniji dio nasih ljudi u iseljenistvu mjesecima poduzeli kampanju 'razglasaj' u Skandinaviji, Njemackoj, Holandiji i drugim zapadnoevropskim drzavama, kao nikad do sad, ne bi li mobilizirali nas svijet da se napokon aktivnije ukljuci u mozda odlucujucim izborima za politicku sudbinu nase zemlje.

Ni ovaj put nasi ljudi nisu pokazali interes. Gledao sam bh. aktiviste omladinskih udruzenja, poput Mladi BiH o kojima smo vec pisali na ovom blogu, kako na raznim bh. skupovima dijele izborni materijal i objasnjavaju nacin glasanja. Bh. mladost iz Skandinavije i Njemacke su iskoristili cak i prijateljske utakmice fudbalske reprezentacije BiH protiv Svedske i Njemacke u kampanji 'RAZGLASAJ', ali je i ovaj put izostala podrska bh. glasaca daleko od domovine. Vrijedi li uopce trositi vrijeme u uvjeravanju bh. ideljenistva da, i pored cinjenice sto ne zive u BiH, imaju pravo da uticu na njenu sudbinu. Ako se samo pogleda brojka, od recimo i 8000 prijava za izbore (prijave se mogu poslati do 19 juna) ne dolazimo vise od 1% prijava bh. dijaspore. Sta je to nego, zbogom Bosno!

Za one koji ipak nisu ravnodusni, podsjecamo, jos niste zakasnili. Prijave se mogu poslati do 19 jula!

http://burek.blogger.ba/

05-07-2010 at 05:31 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
Rodjeni wrote:
Prvo korektura za ovog Admina:
Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama Tanithi i halosvabiji

Tanu ste otjerali zar ne



Drugo:
eh ovako...Ovde po ovim EVropama sad su solarni sistemi aktuelni..
Volja vam za toplu vodu volja vam za proizvodnju struje svejedno al ljudi su razradili sistem sto za nase drage bosancerose i nije bas za pohvalit...
Jedan covjek je htijeo da napravi solarno malo postrojenje od nekih 30kW al su mu vrata BiH-a zavarena a ne zatvorena..
Helem,ofrlje tako jedno postrojenje kosta oko 50-60 iljada eVri(samo materijal) i za neki Blitz pokus i nije neka investicija al kako nasim onim gore sveznalicama objasnit da covjek ne treba podmazivat ne treba janjad i prasad pec i nekom u padze gurat da bih proslo to sto je on zamislio.
Ima covjek neku ideju da proba da vidi jel se moze struja od bosanskog sunca pravit al kako da se to pojedincima objasni?Kako?
Zar je potrebno da nekom trebate rec kako na povrsini od 500m2 ma i dulum mozete postavit solarne celije i da imaju uredjaji tzv pretvaraci inace iz Amsterdama koji struju dobijenu od sunca direktno u mrezu elektro privrede salju i da covjek od EP dobija novac.U Njemackoj trenutna cijena je 0,42 Eura,pa nek je u Bosni 0,21 Eura ne znam dal je skupo al bilo bi isplatljivo za koju godinu...
U Njemackoj imate 2000 sati godisnje sunca dok u Bosni ima negdje odokativno 4000 pa izracunajte kolko je to struje i kolko para?
Kazu sarajlijice da to treba vidjet,treba to g-dine razradit,trebalo bih to drugim rijecima kod Gojka na janjetini najvjerovatnije razmotrit pa da nekom prilikom pocnemo na tu temu radit..
Helem,u Bosni covjek dovuce veselu masinu i pravi rakiju!Nema sistema sem gradimira...Nalozi vatru,uspi kominu,vrati patoku,pripremi drva i et vodice vesele naravno..
Zar treba nekom crtat...
Celija-kablo-pretvarac(sa digitalnim pokazivacem )i naplata od El distribucije..prosto a nije ni skupo kolko doprinosi

Razmislite bosancerosi il cekate opet na donacije i neke odluke odozgo..a Sunce vam je tu


Ispravka krivog navoda,prvi solarni sistem za proizv.el.en.je vec postavljen i pusten u f-ju u mostaru,istina manjeg kapaciteta,ali je postavljen,..
Da ih ne reklamiram jedna domaca firma je odradila taj posao.

05-07-2010 at 09:06 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini?
Bez chatanja molim

citat:
racionalna manjina wrote:
Može nama dijaspora pomoæi, jer ne tražimo mi previše. Dovoljna nam je topla rijeè uz osmjeh blag




dobro je kad ima i takvih

jer ih je vecina kad neko iz dijaspore stavi ruku u dzep,budno,budno prati sta ce isvuc iz dzepa ;hanka
17-09-2010 at 17:48 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 16
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Dijaspora : Kako dijaspora moze pomoci Bosni i Hercegovini? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice