Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : GLASNE MISLI
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Lija-lisica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-10-2006
Lokacija: Topli dom!
Odgovori: 10902
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

01-03-2010 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Lahor na licu mi iznudi treptaj. Slika još stoji. Ne mièe. Što more ne bi bilo zeleno, il' ja to zamišljam tako jer odrastoh na kontinentu gdje ta boja predskazuje procvat, ubija sivilo, zatomljuje tamu, negira postojanje koje vodi kraju. Mreška se ova vodena plava šuma koju vidim u drukèijoj boji. Nisam nauèila razlikovat' one èudne poigravajuæe vjetrove morske. Bonaca i maestral u nijansi gužvaju puèinu. Da je zelene boje, rekla bih da brezino lišæe bonacaa, a grab maestrališe. A možda se meni sve tako èini jer zamišljam ta jednobojna prostranstva pogledom odozgo. Hah, pa levitacija je èudo jedno, makar da zamišljaš da to možeš. A možda je i moguæe!!?? Ko zna..
Sanjivost magli horizont. Jesam li ja to vidjela dragi lik. Ma, nisam..to iz mog pamæenja izroni ilustracija olièenog vjetra sa jedne od stranica slikovnice za djecu.
Trzaj, valjda od iskonskog straha prekide omamljenost. Uh, pa ja ovo izgleda malo sanjam.
Prepadoh se ja puèine. Sad mi nekako izgleda prijeteæi u svojoj svoj velièini i silini koju samo nasluæujem.
Bože dragi, i ovaj godišnji nikad proæ'..što svi kontinentalci, bar veæina, bježi na slane bare, a svi slanobaraši žude za zelenilom i svježinom kontinenta!? Ejjj, što ti je èovjek èudan sklop, da mu je što nema svakodnevno, misli da æe drukèiji obzor promijenit' šta..al' malo sutra..
Doduše, vrijedi promjene, makar da se vratiš u mislima, uporediš i shvatiš - pa, toliko ljepote ima tamo gdje sam, samo treba malkice držat' poluotvorene oèi i dopustit' ljepoti da se sama pokaže...

[Edited by hurija on 02-03-2010 at 13:32 GMT]

02-03-2010 at 13:31 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Što su ljudski dani èudni, prepuni dešavanja koji ih taru, lome, dižu, jaèaju, a da toga nisu ni svjesni. Poèesto se upitam, onaj s druge strane èije usne puštaju glas i èije misli dobivaju oblik, razmišlja li o efektu svog tona i jaèine rijeèi koliko god ona fina i tiha bila uhu. Pomisli li kad da sve ono što vidi onaj s druge strane može bit' bljesak ovog mora osjeæaja što ga brižno èuvamo unutra? Baš je ljudsko oblièje savršeno za ovu papazjaniju od unutrašnjeg mira i nemira i svega onog što ga èini ili ne èini. Dobro uvježban pokret æe sakrit' sve, al' ima ono što ne može- oko, neka velika sila diriguje tim instrumentom koji otkriva. Zasuziæe, trepnuæe, potamniæe ili zacakliti..
Gledam dragu osobu koja se skriva iza veselih rijeèi, smijeha i nastojanja da stvori sliku "baš mi je lijepo". Uèestvujem u tom igrokazu, prilièno vješto, ali ne mogu da se otrgnem utisku da traži priliku da nešto kaže ili pokaže ono iznutra.
Uhvatim zamišljen pogled na tren, lutajuæi, vidim da je sekunda dovoljna za neki bijeg. Rukom hvata naušnicu za koju rekoh da je prelijepa i da pristaje liku...I onda vidim trzaj usne koja je trebalo da lièi na osmijeh. Suho- hvala- me potjera da pogledam ostatak tog duševnog ogledala. Nema suza, ali ima neka pritajena i zagušena tuga koja nema oblik, al' èini finu koprenu na tim prelijepim smeðim oèima.
I onda ide ono "damsko" praæenje do toaleta. Na pitanje- pa, kako si? pada vratolomno taj tihi vodopad, slan od tuge.
Dalje ne govorim, šutim. Muk na obje strane.
Pustim da sama skupi rasute misli. Možda joj tako bude bolje, makar na tren.
Ženska tašna je bez dna, najèudnije u najèudnijim situacijama tu se može naæ..Èudotvorno popravljamo razmrljanu šminku i vraæamo se na pozornicu. Ponovo je ona stara. Noæ ide dalje....
Vraæajuæi se kuæi razmišljam..oko sebe ona ima drage ljude, ljude koji je vole na sebi svojstven naèin. Vide li oni nju kao nekoga ko nema lik, ali im èini dobro, ili je vide onako kako sami sebe posmatraju u ogledalu, tužne, radosne, uspješne, neuspješne, ponosne..
Mislim da ne, prevelika je tuga koju noæas gledah...

13-03-2010 at 00:59 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Kad mi neko spomene ljubav..ihh..puste prièe..al' je istina da je to nešto neobjašnjivo. Pa, onda krene prièa o prvoj ljubavi, pa poslije ide druga, pa treæa..I sve se nešto vežu za pojam i osjeæaj izmeðu dvije osobe, dva biæa. A ljubav prema neèemu što je proizvod ljudskog osjeæaja? Moglo bi se opet lijepo ugnijezdit' u ovu prijespomenutu. Zar te lijepe stvari nisu naèin da se drugom biæu kaže i pokaže onaj vanvremenski i beskrajni osjeæaj koji se zove onako kako se zove. Nešto mi se baš i ne sviða ta rijeè. Èak mi se èini da je izlizana od silne upotrebe i miješanja sa ostalim karakterima i da nema više tako lijepu boju niti ton.
I sve ja to tako lijepo razmišljam i vraæam se..U doba kad je to bilo nešto žestoko, razdiruæe toliko da boli u prsima i hoæe da pukne od siline. Ne znam i ne sjeæam se je li to od ljepote ili je sve to pomiješano sa strašæu, gnjevnom silinom mladih ljudi. Kako god, godinama se vaja i još uvijek nema svoj pravi lik. Sumnjam i da æe imati. Samo jedna od nebrojenih slika, ali je i najsjajnija i najljepša i najbogatija i najraskošnija i svenaj, slika dva biæa nastala od nièega i pretvorila se u sve. Naša djeca.
U toj galeriji koja nema ime, stoji slika ukrštenih pogleda koji su vrijedniji od hiljade, hiljade nauèenih i svrsishodnih rijeèi. Slijedi slika skupljenih obrva i šutnje dok se iz nje sliva šum kolajuæeg bijesa. I sve se tako redaju bez reda, a savršene u slijedu..jedna za drugom.
Povišen ton pitanja i smiren ton odgovora. Neslan ruèak i smijeh do greške da se ruèak i zasladi. Èuveno žensko pitanje- pa, gdje si do sad' i ružna šutnja dok se s druge strane ne zaèuje tišina..Glumljena strogoæa na roditeljskom sastanku i vjeèita polemika- što mu nisi rekao/la..Zimogriznost kad se noge griju ispod koljena onog drugog..Bolest kad se dršèuæa ruka privine na obraz i zamišlja kako snaga prelazi na onog drugoga..
i tako godina za godinom..i ništa ne jenjava, al' prima druge oblike..smjenjuju se slike, a kažu ljudi da se zovu LJUBAV..

24-03-2010 at 11:17 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Izigravah neki proljetni i sunèan dan turistièkog vodièa Skandinavcu po ovoj našoj dragoj Tuzli. Kažu mi, dijete je naèitano i jako ga zanima ovaj šareni æilim, otkan i protkan koncima razlièitih istorija i tradicija. Šta da mu prièam? Crnu ili bijelu istoriju? Il' da ga jednostavno provedem kroz ovaj košmar sivila i šarenila od grada Tuzle..
Sreæom, zapoèeo je pitanjem ko živi u "donjem" dijelu grada, prilièno zapuštenom i sivom. Primjetio je da ljudi dugo stoje na ulici i razgovaraju, a nije mjesto za stajanje autobusa..Eh, rijeè je o kreèanskim kolonama. Govorim mu o ljudima koji su tu došli nekad daaaavno i crpili crne dragulje. Šta ih je dovelo, ne znam, a i da znam ne želim miješati socijalnu prièu i crnu istoriju tih ljudi koji su prihvatili nešto tuðe i uskladili svoje sa bosanskim merhametlukom. Ta rudarska prièa poèinje sa ljudima iz Poljske..i tako redom..Pita me, zašto je "ona kuæa pored džamije ima staklo na terasi". Vidiš, svaki dan prolazim pored nje, a ne sjeæam se da sam pomislila ili sjetila se, u krajnjem, da je to "istorija". Govorim mu da je to tekija, ali i prva hastahana..treba Švedu objasnit' šta je hastahana..ccc..Prijeèi pogledom na katolièku crkvu, kaže da je "moderna" naspram okoline. Da, jeste, ali ista vuèe temelje iz Trobegovog parka..Trobegov park? Zar može crkva biti u "naselju", kako ga on nazva, u takvom parku. Gledam ga i ne shvatam poentu pitanja. U stvari, neæu da shvatim. I tako redom, od ulice do ulice, primjeæuje znamenja za koje sam zaboravila da postoje. Tek kad neko spomene, sjetim se prièe starih zašto je to tu i otkud. Pita me za Kapiju. Prvo sam pomislila da je za oko zapeo grb Tuzle. A, ne, traži objašnjenje "zašto i od èega je tu kapija". Ejj, zapoèinje prièa o staroj Tuzli, gdje su bile kapije, šta je i gdje je bio Kameni sud, otkud barutana tamo gdje je sad rasulo od cigli..završavam je èuvenom sevdalinkom "Donju Tuzlu opasala guja". A TA guja je bila..teku rijeèi za koje sam mislila da sam zaboravila. Podsjetio me je i na prièu o Šarenoj džamiji i njenom rijetkom maurskom stilu, na prièu o Cezaru i soli, drvenim cjevovodima za vodu, groblju èasnih sestara u gornjem dijelu grada, Srpskoj varoši i blizini turbeta..
Obiðosmo ulice, od Kolona do Ušæa. Vratimo se, u neznanju, na famozni i toliko hvaljeno-kuðeni Trg. Gleda u fontanu i šuti, èita i traži prevod uklesanih stihova i rijeèi u mermeru.
Šuti, a mene nervira što šuti. Ne pita više ništa. Toliko sam se rasprièala i povadila iz pamæenja prièa, da sam se poèela sama sebi divit' da toliko pamtim.
Poèinje da èalaka jezikom na svom maternjem sjorgmurefjerligetrljamrlja...Haj', sad to makar na engleskom reci, živ ti meni bio Skandinavac..Kaže mi, toliko lijepih prièa je èuo, toliko je sad vidio što i nije i jest' lijepo..al' ono što ga je zateklo su ljudi. Prvi puta je tu (a mislim se, dijete, pa tek si stas'o!?), druži se sa ljudima porijeklom iz BiH, al' da smo izvorno ipak puno, puno topliji, ljudskiji, èovjeèniji i opušteniji nego što je mog'o i da zamisli.
Haj' ti sa mnom nešto da prezalogajiš. Hoæe èovjek mesni obrok (mislim se, pa zar možeš jest' nešto da nema mesa, makar škramka!? da zamiriše!? al' haj', možda je neki povrtnjak i voænjak po ubjeðenju). Vodim ga tamo gdje može šta izabrat' od takvih stvari, ne znam njegove gastro navike. Ahh, što me lijepo iznenadi!! Ražnjiæi, teleæi..Sad on prièa, nehumano, neljudski i sve to NE je kad se tele ubije za jelo.Tam' kod njega. Oni nafiluju tele, staro šest mjeseci, al' teško k'o naša krava i onda..slijedi šta slijedi. Šta ti je, bolan, gdje æeš tele od toliko mjeseci, pa to još mal'ne doji..ccc..eee jeste humani. Nego, jedi ti ovu normalnu teletinu, mani mi sad "borbi za prava ljudi, mrava, trava, 'tica i ostalih"..Smaklja on poštenski svoju porciju. Neka. Trlja se po stomaku. Izgleda da mu godi ova "nezdrava hrana" i da je od ljepote zanemario i istoriju i tradiciju i spoj kultura.
Opet, neka..nek' ima šta prièat' kad ode kuæi.
Zar nisam dobro postupila!? Jesam. Prièala o svom gradu, nekad i sad, pokazala da izgledam k'o i svaka žena na dunjaluku, na kraju završila sa tradicionalnom hranom. Napravila pravi mozaik BiH življenja. A vidim da mu oku nisu izmakle ni Tuzlanke..Zamisli, izgledaju isto kao i druge djevojke tam' negdje u Evropi..
A sad, dijete, sretan put i prièaj šta si vidio (al' nisi zapamtio!?), kako u BiH prièaju na cesti bezveze, kako se narod smije olako i glasno, kako se dovikuju on i ona, on i on, ona i ona gdje i kad æe se naæ', kako jedemo meso bez osjeæaja krivice da je to nekad bilo živo, kako ni jedan semafor nije radio itd..imaš o èemu prièat'.
Ja ostajem ovdje da živim ovaj grad i da ga još jaèe volim nego juèer..

05-04-2010 at 11:07 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Hurka

05-04-2010 at 16:07 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Hurka, svaka cast za ove zadnje misli!



[Edited by XMRVICAxTZ on 06-04-2010 at 01:20 GMT]

05-04-2010 at 20:19 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Lijepih li misli

06-04-2010 at 11:35 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

@hurija
ako neæeš ti ja æu.....

07-04-2010 at 20:44 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Dugo bi bilo za pisati i prièati o ljubavnim jadima mladog Vertera, kojeg, evo, gledam danima. Ne jede se, šuti se, odgovara samo na pitanja, zatomljeni telefonski razgovori,..i sve to tako ide dok ne vidjeh crvenilo oko oèiju i oteèene kapke.
Žacnu me nešto. Pa, zar je došlo dotle da se mora plakat'??
Al', onda zapoèinje rusvaj od rijeèi i haos u glavi od siline te ljubavne "tragedije". Da mi je ko priè'o da se kuæni problem sveo na ono "maati, al' ja nju volim", ne bi mu vjerovala. Znaèi, to je razlog zašto se u stanu razliježu zvuci tugaljivih i ostavljenih pjesmica..a znam da do skora nerve su mi pilili tuf-taf solaže.
Šta da mu kažemo? Proæi æe?, ne vrijedi..Da prièamo onako?, ni to ne vrijedi..Mlad si, život pred tobom?, to bi veæ bila kritika..
Et', pa ti budi pametan..
Teško razgranièit' u svojoj glavi da uèiš, razgranièavaš dobro i loše, vaspitavaš, odrastaš svakodnevno i da te odjednom može nešto ovako zateæ', apsolutno nespremnog. Obièno razmišljamo kako æe ili se trudimo da sve ide glatko, dobro, škola, društvo, makni ih od pošasti koje nas okružuju..i ama baš ni jednom mišlju da zakaèimo ljubavnu patnju naših "bebica" koje su sve, samo ne bebice. Veæ odavno. Na žalost. Kažem tako jer samo slutim težinu koju nosi, al' mu ne mogu pomoæ' u nošenju tog tereta. Valjda je došao tren da svlada i tu vještinu koja mu treba da nastavi. Meni je bezazlena, al' je njemu gromada.
Ovako napisano bi sve ovo moglo izmamit' osmijeh na licu, nama, odraslim, al' treba to odrast' uporedo s njima.
Šta li je slijedeæe? Uhhh..

21-04-2010 at 08:13 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Umjetnost : GLASNE MISLI New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice