Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : GLASNE MISLI
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Proðe i ovo. Dan D. Bili su i ostali D dani, al' slabo nešto zapoèeše sa velikim slovom. Komentara svakakvih, preprièavanja, ubjeðivanja, kalkulacija..Neko bi rek'o da su dani koji slijede rajski. Slaba nafaka. Opet slijede razbrojavanja, prebrojavanja, samo što nisu još prebrojali krvna zrnca, a i to æe nekom pametnom i nadobudnom pasti na pamet, sve mi se èini. Šta god da odgovorim na pitanja koja su neizbježna, nekome neæe odgovarat'. Zato se i ne trudim. Sve mislim, samo æe mu se kazat' kad pogleda raèune, doðe red da plati struju, vodu il' kad, nesreæom, zakaèi kanal sa politièkom tematikom. Zato, dan D i nije neko veliko slovo, al' dan poslije tog dana jeste. Valja užinu djetetu spremit', kupit' svesku koja godi predavaèu, o udžbeniku da ne prièam, razgodit' pranje veša kad je "jeftina", pa makar se ne spavalo do u gluha doba noæi..i sve tako do slijedeæeg dana D. Ako ga bude.



A baš je moderno mijenjati zamjenice kroz lica- moj, tvoj, naš, vaš, njihov..sad mi žao što sam nauèila znaèenja istih, možda bi bolje živjela nego što živim. Il' možda nije? Možda me samo uhvatila bijes na te jezièke zamke i kedere na koje hvataju pismenjake.........

05-10-2010 at 20:33 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Skoro me pita vrli pitac od mog podmladka o posjecivanju teretane i dizanju tegova i tegica. Gledam ga, sta da mu kazem!? Pocnem ja demagoski da to bas i nije najbolji izbor, da postoje i drugi nacini "da se isprofilisu trbusnjaci" (kako se to moderno kaze)..aa, jok, momak zapeo tegovi, pa tegovi. Srecom, i ova priroda prirodno uskladi svoja pravila sa mislima u brisucem letu ovih nadobudnih i namjerobilderskih muskarcina. Haj' ti momcino, imam ja nekog posla da zavrsim, pa ti onda s mojom drugom polovinom to rastabiri sta ces i kako ces. A vec u svojoj zenskoj glavi sam skovala plan kako da rasturim te misicave namjere.
I prica ide ovako. Hvataj se tog trnokopa, treba ove panjeve izvalit', ode mi orah pod kucu. Jes' zavrsio?? Nisi?? Idi ocu gore pomozi onaj kanal, valja drenazu sredit'..ode pitac vrli bez pogovora..Haaalloo, hoces li doc' vise da mi pomognes ovo pograbit', eto ti one velike grablje..jah, bas te..ma, nisu male, samo ti grabi..heeej, de donesi od oca onaj bacac plamena od upaljaca, travu da zapalim..aman, dijete, hajde vise, jesi l'??
I sve to tako. Vidim ja da dah odavno brzo izlazi iz usta, vidim da silni znojevi obljevaju i slivaju se niz lice i ledja, vidim ja da bi se nesto i reklo, al' traje borba unutra - ne smije jer ce se pobrkat' bilderski planovi. Al' sutim mudro.
Jes' pograbio?? Ma, kako to grabis?? Jes' ti cuo za frontalni napad, muskarcino, ono kad u liniji ides, ne pravis usjek i proboj u spic?? Nisi?? Kako nisi? Vidi sad kako si uradio! Super, al' u panjevima..Odjednom ce grleno izvalit' -pa, zeno, vidis li da sam bez daha??
Ma, sinak, vidim, al' bildanje placas i profiliras samo trbuh il' noge il' ramena, i na kraju ispuses k'o dusica. A vidi ove teretane, svo ti tijelo aman profilirano, sav se napnes k'o targerka. Nego, haj' sad, hvataj se sikirice i tesi one grane, smetaju mi vidiku.....Em si se isprofilir'o, em si napravio nesto sto vidis i sto je dobro.

Hah, teretana i bakraci..ccc..

31-10-2010 at 22:35 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim


Svaka cast Hurija, volim citati tvoje "glasne misli".

01-11-2010 at 21:10 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Hurka

02-11-2010 at 18:54 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Ovih dana bi bio roðendan mom bratu po ubjeðenjima. Njega više nema, kažu da ga je granata presjekla na pola, kod Brèkog.
Odrastoh s njim. On nekako brže i sazri. Odskoèi sa svojim razmišljanjima, pa nam je bio ne uzor, veæ neko koga se pitalo za mišljenje i savjet. Shvatao je tu "obavezu" vrlo ozbiljno, te ponukan nekim mojim postupcima znao je bez puno prièe samo odmahnuti glavom i reæ' - dijete, ohani malo, nemoj od insana pravit' hajvana!! I to je bilo dovoljno. Dalo se naslutit' da on nešto "vidi" dalje i nazire rezultat koji bi mi se (a i drugima) mogao razbit' o glavu.

Likom je odavao utisak bezveznjakoviæa, landrala, možda èak previše opuštenog mladog frajera, koji æuti i kad ne treba..Uvijek sam ga izazivala time što mu kažem da me podsjeæa na nekog lika iz Andriæevih divanhana, koji sjedi, èibuèi savijenih koljena i tek ponekad prozbori onu èuvenu "jah.." kao potvrdu sopstvenih misli. Ali, on je zaista to tako radio, to sjedenje mu je bilo navika osim što je umjesto èibuka imao cigaretu koji je vrtio spretno izmeðu prstiju. Bez puno prièe, gledao nas nekako sjetno i slušao šta veæ prièamo.

Nekad davno, u raspravi oko politièkih previranja (zapravo, mi smo raspravljali, a on je razgovarao!), svojim nenapadnim glasom presjeèe svaku našu misao- ljudovi (njegovo omiljeno oslovljavanje kad je htio da nam da do znanja da treba da se sluša, ali vrlo pažljivo!), biæe rata!!!!!
Ma, kakvog rata, jes' ti normalan!!!??
Braco vam kaže, biæe, biæe..
A ko æe nas to napast'?, pitamo naivno do gluposti..
Neæe niko, napašæemo sami sebe,pa æemo poèet' ko graðani, a završit' k'o seljaèka buna!!!??...
Ostadosmo nijemi. U nevjerici da može tako nešto da se desi, da on nešto tako može da prevali preko usta...
Šta je, A. MustafiÈ Ivanovna (nadimak zbog moje ljubavi prema poeziji i Jesenjinu), šta me gledaš??
Ništa..vrijeme ti je da ideš po nenu, zakasniæete na džumu, bio je moj odgovor..

Proðoše godine od toga. Stojimo i gledamo za ljudima koji nam znaèe sve. Ja, moja mati, njegova mati, mati treæeg èlana naše družbe..
Idu u odjeæi, lagano proljetnoj..Ni oni ne znaju kuda, samo znaju da treba nosit' oružje..
Osvrnuše se, dovikuju kroz smijeh da "æe sad snaha dok poèupa pritke" i da ih kaHva èeka..

Tipièno za njega, njih..

Vijest i nevjerica da se desilo TO i da tušanjskog merhametlije više nema, da su njegovi snovi i mudrosti popolovljene posavskim vjetrom..
Danas se za njega pale svijeæe, neko prouèi El Fatihu, neki kažu - slava mu..a on zaboravljen kao što je zaboravljena njegova mati od "graðana" koji postadoše uèesnici "seljaèke bune", ali nezaboravljen od bespuæa naših misli i osjeæaja èasti da neko takav (i slièni, ako ne i isti) je bio, živio svoje, poštovao tuðe, i sve to zgurao u dušu, nemjerljivu aršinima ovozemaljskim.




Mom bratu Admiru

13-11-2010 at 09:33 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

http://www.youtube.com/watch?v=fvpgeoLb3jY

neka je Admiru i svim drugim Admirima laka zemljica crna ,bosanska...

[Edited by soraya on 13-11-2010 at 17:24 GMT]

13-11-2010 at 17:23 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Sageti i zaokupljeni èupanjem travèica, ne primijetismo èuvenog Matu grobara da stoji pored nas.
Bože, al' je taj èovjek uvijek imao mjeru u prièi i savjetima, naroèito na "svom" terenu!!!
Ooooo, gospojaaa, dobriii daan!
Dobar dan, èika Mato, kako ste?, upitno ja njemu velim..
Ev', gledam kako to radite, a jesu l' ovo sva tvoja djeca? (bulumenta paèurlije je krenula sa mnom, nadajuæi se nekoj vragoliji koju im ja kao tetka vazda priuštim)..
Ma, nisu, ovo su mi posvojci, èika Mato.
Aaaa, ja mislio da su ti unuèad!! Nego, snim'o sam film, onaj s tri'est sanduka, zaradio za tri sata 150 maraka (pri tome zadovoljno pomilova svoje lice od brèina do brade)!! I da ti kažem nJešta, ovdi morete stat' i vas dvoje kad doðe vrijeme, ne kažem da trebate 'mrijet', al' et', nikad ne znaš šta ti nosi noæ!!!

Djeca zastadoše. Pametni devetogodišnjak ga prostrijeli pogledom, pa upita - Tetka, je l' ovo onaj što spava u grobnici i što dajdža kaže da je isti maratonac??

Šššš, izleti mi iz usta, šta to prièaš?

Nastavlja Mato svoju prièu kako u grobu do ovog leži "matorac što je ženio mlatku, eh' eto mu sad". "Ova gospoja ovdi je rad'la s u mene sinom, al' vazda bila nešta hinjava". Produži koji korak dalje, pa nastavi, "vidiš, jaaa sam ovi spomenik napravio, nema mu smrti, more mu bit' dok leži ovdi il' dok njegovi ne stanu zajedno s njim"...

Prièa Mato opušteno, k'o da smo došli na izlet. Što on više prièa, djeca, a i ja, se sve glasnije smijemo njegovom monologu o mrtvima, sporadiènom razgovoru s istima koji su pokopani u grandioznim grobnicama.
Što on više vièe, djeca sve glasnija u smijehu. Nemam ni snage, a ni namjeru da ih prekidam. Ovakvom liku koji sabira i hvata mušterije po groblju i ne možeš se ništa drugo nego smijat'.

Potjeram tu veselu družinu kuæi, u koloni jedno iza drugog, dive se grobnicama. Pa, ljudi moji, šta meni bi da ih vodim!? Valjda su veæ nauèeni da je posjeta mezarju i groblju nešto što se podrazumijeva, nešto što nije moranje, al' za njih je "obaveza" u kojoj uvijek oèekuju nešto neoèekivano. Sad im je porciju smijeha priuštio èika Mato.
Tragikomièna situacija se nije završila ni po povratku. Prièaju oni svojim roditeljima o njemu, smiju se do "zacehnivanja", ne mogu da prozbore rijeè do kraja. Prièaju, "Mato se okren'o onoj ploèi što ima zvekir k'o da æe pokucat' i prièa s njim hahahaha"!! Pazi, stvarno, puno detalja oni primijetiše i u svojoj veselosti i naivnosti ne shvataju Matine poslovne marifetluke.

Tetkaaa, kad æemo opet iæ'? Eee, neæete više s tetkom..sad nek vas drugi vode. Nek' i drugi slušaju Matu malo. A sad..u dvije ekipe razbroj s', jedni metle, drugi grablje i avlija da se èisti...

Et', zar ovo nije dokaz da bijelo nije uvijek bijelo, nit' je crno crno..zar nije siva situacija?

14-11-2010 at 19:41 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Ne znam kako vi, ali ja sebi dopuštam povremene "bježanije" iz svakodnevnice. Ako hoæete da to nazovem pravim imenom, reæi æu i maštanje. Nisu to neke bijesne, na kraju krajeva, ni neizvodljive stvarèice, ali su dovoljne da malo oboje dane i unesu neki novi elan za nastavak dnevnice. Ponekad ih glasno i izgovorim, nadajuæi se da æe slušaè prepoznati da mi je potrebno malo vremena za sebe i odmora.
Ali...
U èitavoj metereološkoj zbrci koja se zbiva trenutno, govorim ja da bi bilo super da se cvrljam na nekoj obali Balija, palme, lahorljive zavjese oko baldahina i sve ono što sam vidjela na reklamnim fotografijama za taj raj na zemlji..A slušaè mi prekida moju maštariju prièom kako nivo mora raste, odvaljivanju gleèera i efektu staklene bašte..Doduše, teže izvodljiva, ali ipak izvodljiva maštarija..
U neka doba govorim što bi mi godilo jedno vrišteæe skakanje, bez podrazumijevajuæeg oblokavanja okoline i da to traje dok traje..
a slušaè æe na to - aaaa, pa vidiš li ti šta se dešava, pucnjave, lopovluk..
Opet nekad izustim, sjela bi u auto i krenula gdje me put vodi..s druge strane stiže odgovor - a pasoš, a vize, a pare, a skuplje gorivo..

Tja...

Nisam se dala zbuniti odgovorima onih koji su èuli, ali nisu slušali.
Samo mi je palo na pamet ono iz mog djetinjstva - "...vjeruješ li da u radiju žive mali ljudi? ne? onda marššš iz našeg sokaka kad ne znaš da maštaš!!!"

07-12-2010 at 11:00 | Ukljuèi u odgovor
ZEHRUDIN
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 28-10-2007
Lokacija: AUSTRIA
Odgovori: 5981
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

citat:
hurija wrote:
Ne znam kako vi, ali ja sebi dopuštam povremene "bježanije" iz svakodnevnice. Ako hoæete da to nazovem pravim imenom, reæi æu i maštanje. Nisu to neke bijesne, na kraju krajeva, ni neizvodljive stvarèice, ali su dovoljne da malo oboje dane i unesu neki novi elan za nastavak dnevnice. Ponekad ih glasno i izgovorim, nadajuæi se da æe slušaè prepoznati da mi je potrebno malo vremena za sebe i odmora.
Ali...
U èitavoj metereološkoj zbrci koja se zbiva trenutno, govorim ja da bi bilo super da se cvrljam na nekoj obali Balija, palme, lahorljive zavjese oko baldahina i sve ono što sam vidjela na reklamnim fotografijama za taj raj na zemlji..A slušaè mi prekida moju maštariju prièom kako nivo mora raste, odvaljivanju gleèera i efektu staklene bašte..Doduše, teže izvodljiva, ali ipak izvodljiva maštarija..
U neka doba govorim što bi mi godilo jedno vrišteæe skakanje, bez podrazumijevajuæeg oblokavanja okoline i da to traje dok traje..
a slušaè æe na to - aaaa, pa vidiš li ti šta se dešava, pucnjave, lopovluk..
Opet nekad izustim, sjela bi u auto i krenula gdje me put vodi..s druge strane stiže odgovor - a pasoš, a vize, a pare, a skuplje gorivo..

Tja...

Nisam se dala zbuniti odgovorima onih koji su èuli, ali nisu slušali.
Samo mi je palo na pamet ono iz mog djetinjstva - "...vjeruješ li da u radiju žive mali ljudi? ne? onda marššš iz našeg sokaka kad ne znaš da maštaš!!!"


Dobre ti ove tu smo isti
07-12-2010 at 14:52 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Prošli praznici, neki još traju, neki tek dolaze..i sve ih veže jedna nit što je zovu "okupljanje". Sretnici uživaju u društvu onih svojih koji su ih rodili, s kojima i bez puno prièe govore mnogo. Oni malo manje sretni uživaju u društvu onih koje imaju. Ali ne posjeduju. To je ta ogromna praznina koju život ne može dopuniti koliko god se trudio.
A i èime da je dopuni kad je to vakuum naslaganih misli, doživljaja, svih moguæih varijacija ljudskih emocija od roðenja do trenutka nestajanja...
Imaju svi ovi praznici jedan lijep osjeæaj dostojanstva. Jutrom zapoèinju, kao i sve što postoji- raðanjem i trajanjem. Jedni su tihi ali razgovorljivi, jedni su blještavi od šarenih lampica i veseli od neobjašnjivog. Ali se završavaju kad glava naslonjena na jastuk utone u san. Kakav god on bio. Nama odraslima.
_____________________________

Probudi me šuškanje iz kæerkine sobe. Osluškujem misleæi da se mala princeza samo malo bolje ušuškava pod jorgan. Kroz poluotvorene oèi vidim sjenku kako se šulja do stola u mojoj sobi, lagano spušta neki zamotuljak gledajuæi me onako rašèupana. Da me ne probudi. Šutim. Èekam da èupava i bauljajuæa mala vila opet ode u svoje odaje. Ponovno šuškanje i tišina potom. Brzo se èuje ravnomjerno disanje.
Ustanem i uzimam zamotuljak, umotan u šareni papir sa naslikanim medvjediæima. Unutra me je oèekivala èestitka i knjiga koju sama sebi kupih, ali se u meðuvremenu izgubila iz vida nakon èitanja. Knjiga o ljubavi.
Èestitka naslovljena na "mamu" i koja zapoèinje sa "Draga Mama". Nasmijah se na veliko slovo. Onda se sjetih da sam isto radila da bih dala do znanja koliko ta rijeè puno znaèi. I žena kojoj sam pisala na isti naèin.
Raznježena, odlazim u roze sobu, gledam to sklupèano malo èudovište, iza èijih sklopljenih kapaka lutaju dva plava mora, sanjajuæi ko zna šta.
___________________________________________

Praznik se veæ praznuje, kao i svaki koji je prošao i koji æe tek doæi. Sve teèe onako kako treba, sa smirujuæim mojim tonom, sa sudarajuæim tonovima podmladaka..valjda tako treba dok se ne pronaðu i ne shvate da su na istom putu.
Uèesnik sam u tom èitavom "cirkusu", ali me sjeta èesto posjeti. Poželim da "domaæini" budu oni kojih više nema i da sve ovo nije obaveza jer je to "nešto normalno". To "normalno" bi za moju dušu bilo da sam ja cirkusant, ali..
Nisam sretnik koji praznuje u domu odrastanja. Sretnik sam da je moj dom takav, ali me sjeta ipak proðe. Dostajanje i Nedostajanje u vrijeme Praznika...

27-12-2010 at 11:43 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 13
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Umjetnost : GLASNE MISLI New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice