Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : GLASNE MISLI
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Aferim!
taæka
baaaaaaaaaa

12-08-2011 at 12:48 | Ukljuèi u odgovor
Cloe
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-06-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2973
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Pravo dobro

12-08-2011 at 12:54 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Meni se ne svidja, al supci ce reci da sam ljubomoran, pa moram pohvaliti

Hurka

12-08-2011 at 13:22 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim


Kazu...ovaj zivot nije lak... glasne misli naviru ...pa zar ih ima jos??
...ima , ima ...
.. zivot se stalno vrti...uspjela si sve lijepo napisati i docarati lako citljive price !

Cestitam !!!


21-08-2011 at 18:01 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Užurbano se tucaju orasi, onako usitnjeni se stave u manju bošèu koja je služila samo za razvijanje pita. Maajka izvadi drvenu oklagiju, tanku i dugu, napravljenu od nekog crvenkastog drveta i malo strožijim glasom kaže- Na, valjaj! Mi, djeca, ne slutimo koliko treba snage da se zdrobe u sitnež. Spremno prihvatamo obavezu. Okupljeni oko nje izvršavamo sve, baš sve što ona kaže. Žene okupljene oko nje, glavne maajke, spretno su prstima prebirale po bamnji, luku ne veæem od bamnje, mijesile tijesta, slagale u veliki æup povræe i meso..Razgovori k'o razgovori, žene k'o žene, svaka od njih je imala neki svoj naèin i razlog zašto nešto radi. Osluškivala sam njihova oslovljavanja - Fako, Nuska, Nevzo..Sve tešto u tepajuæem tonu. Valjda tako treba, a ne mora.
Haj' sad uzmite metle, avlija da se oèisti al' prvo nakvasit', reèe maajka. Tu je borba. Ko æe mesti, a ko kvasiti i kupiti pometene gomilice prašine i trave.
__________________________________________
Nije èestito ni svanulo, glasovi nam prekidaju san. Znam da je maajka samo gurnula nam glavice ponovo pod pokrivaè i rekla - spavaj, još nije!
__________________________________________
Bajram je. Znamo to po gužvi na sokaku. Vraæaju se muškarci. Svi izgledaju važno. Èekamo da dedo i tetak uðu u avliju, da se uhvatimo njihovih ruku i po adetu zaželimo ono što je dobro. Znamo da je dedin džep tijesan za slatkiše. Ma, nije ni to, znamo da nas oèekuje vedar, veseo, radostan i bezbrižan dan, prepun ðakonija i vragolija koje inaèe nisu dopuštene da se rade.
__________________________________________
Znam da se nije pjevalo na sav glas, ali isto tako znam da je èitav taj dan bio sveèan. Znam da se je sve pomiješalo, da je sve oživjelo neobièno. Bez buke, al' sa nekom tihom varijantom galame koja ne smeta, èak prija uhu.
__________________________________________
Nekako me Bajrami vežu za ljetna sjeæanja. Blješte kandilji, ali blješte i svici. Bez ikakvog straha lijepimo te kukce sebi na èelo. Tražeæi skrovita mjesta u bašèi da bolje sijaju. Može nam se, danas je Bajram. Dedo i maajka su rekli da se možemo igrati, al' da se ne tuèemo. Ha, ma gdje bismo to radili. Trebalo je vratiti dug od jutros. Koji dug, niko nema pojma, al' od silnog umora i dopuštene igrarije, treba istresti iz sebe to. To bi se nekad zvalo asiluk. Djeèiji, nevini, ne iz obijesti, veæ od dragosti što se nešto dešava važno. A mi uèestvujemo u tome. Zamislite.
__________________________________________

I sad su Bajrami. Isti ali drukèiji od onih uz koje sam rasla ja. Okupljanja za pripremu više nema. Svako svoje donosi šta je sam spremio. Jedna sofra, al' razlièite kuæe. Nema glavne maajke. Sveèano jeste, al' ne onako kao što se podrazumijeva. Poneko od nas izvadi dimije iz ormara i obuèe na koji sat. Zadjene za pas malo tkanine da ne zapinje kad se hoda po avliji. Tako smo nauèili. Djeci je to cool, ne nešto što je vrijedno za èuvanje. Navala u avliju zapoèinje prije nego se oglasi ezan. Slatkiši više ne zadovoljavaju prohtjeve mahale. A nema ni svitaca, mada im je vrijeme. Utekli od slavlja.
Nema veze. U mojoj glavi ima još svitanja, èekanja na avliji i svitaca koji nam obasjavaju avlije. Bajramske.
I dimije su složene u ormaru. Èekaju da zamašu korakom, hitrim da se postavi sve i da svima bude dobro.
__________________________________________

Bajrambaroæula, dobri ljudi

29-08-2011 at 21:15 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

ovo je prelijepo, hurka

sretan ti bajram!

29-08-2011 at 21:23 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Ala'razola Hurija

29-08-2011 at 21:28 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Poèela je školska godina. Kalendarski i stresno u malim glavama, al' traumatièno u džepovima. Na finansijsku traumu smo svakako pripremljeni, ako ništa, zbog svakodnevnice. Pitanja, nedoumice, zbunjenost i sve ostalo što slika ovakav poèetak nastave, rezultat je medijskih saopštenja, štamparskog i izdavaèkog rata, tihe bojazni uposlenika u školama i èekanja direktiva od nekoga ili neèega.
Skoro da sam uspjela ubijediti mlado biæe da je škola jedna velika životna Škola, osnov za sve dalje što æe èiniti njihovo ukupno znanje i temelj koji æe èitav život nadograðivati. Kažem, skoro.
Prvi dan škole je idilièan, samo natuknice šta i kako. Drugi dan, novi predmeti, interesantno štivo izmeðu šarenih korica. Doduše, malo iskrzanih, ali ipak unutra je nešto novo. Treæi dan, te iskrzane korice (koje, uzgred budi reèeno imaju svi u razredu) nisu dovoljno dobre, nego bi bilo poželjno kupiti druge, nove, sa istim štivom i naslovnim stranicama koje nisu tako šarene. Ne može na korici biti globus, mora biti šareniš koji je asocijacija te nauke. Èetvrti dan, ne može ta nova korica, ne može nikakva, jer se nije odluèilo koji æe uèenjak biti zastupljen u nastavi. Zbunjeno-izvinjavajuæi izgled lica predmetnog nastavnika je bio dovoljan da se ne prasne bijesno na te igrarije. Na kraju krajeva, dovoljno smo sabrali da ni on ne odluèuje o èemu æe prièati i na koji naèin. Dobro.
Niiiiikako se ne smije zaobiæi postojanje i imanje radne sveske koja veæ tri godine stvara konfuziju - ima li je ili nema, je l' se štampa ili ne, teško za nabaviti! Ovo samo što se tièe jednog premeta. Ima ih još par takvih. Traženije su od prudskog brašna.
Finansijski to bi izgledalo ovako - svaki udžbenik košta 10 KM, pripadajuæa radna sveska 7,5-8 KM. Polovna izdanja, pola cijene. Bez upuštanja u kalkulacije šta još treba tom mladom biæu od pribora, proizvoljno, treba ti kredit za poèetak školske godine. I to kažem, dobro. Zavisi koliko smo nauèili i navikli svoju djecu da budu skromna i zadovoljna onim što im pružamo. Ali, ne mogu da ne primijetim èežnjiv poglediæ i uzdah na školski ruksak zvuène etikete, a koji košta 1t æumura!
Nije ga dobila, naravno, jer sam mudro primijetila da raste, da to više nije za taj uzrast, da treba nešto funkcionalnije..i sva ta prièa, a u stvari je bio socijalni momenat.
I tako, krenula sam u školu, ne znam koje knjige koristim, èekam da se izmire, dogovore i "zvanièno saopšte" šta i kako. Dok to oni ne urade, ne gubi se vrijeme. Posuðene knjige od prethodnih generacija dobro doðu za zalet u uèenje.
Ne znam samo do kada æe roditelji da glume budale, a to nisu, da budu snishodljivi u ovom pitanju i da li iko išta pita te ljude (nas) koji plaæamo sve to. Naravno da ne pita! Jer, šta mi znamo o uèenju prvih slova i raèunskim operacijama, šta mi znamo gdje je Gvineja Nova Papua i razliku meteora i meteorita, šta mi znamo o jotovanju i slaganju glasova!! Bitno je da su te budale shvatile nauk sa trljanjem maèke i posljedicu tako napisane nepodopštine (psihologija, a bogami i psihopatologija imala bi dosta posla!). Ono što nije bitno, što se do maximuma zanemaruje, je èinjenica da i te budale, roditelji, nisu pripadnici amazonskog plemena koji ne znaju pojam civilizacije i da znaju puno više nego što im knjigopisci kazuju. Na žalost, u zemlji "ostajte ovdje" nema ni jedne stepenice u kojoj su ukljuèene te budale, a od kojih ovise. Zašto bi i bile ikakve stepenice kad u svakom sluèaju nije bitna pamet i razbor, nego nešto sasvim nešto treæe.
Ja bih to nazvala primitivizam, u najgorem znaèenju. Ne želim pripadati tom soju ljudi koji se natežu na ovakav naèin, iznoseæi ruglo izdavaštva u ovoj banana-državi, gdje onaj koji uèi druge ne smije reæi šta je poGodno za uzrast s kojim radi. Nek' je u pravu onaj koji je bliže vatri. Nije važno što u bosanskom alfabetu ne postoji slovo ÐŽ!! Da, dobro ste proèitali, ÐŽ!! Ali, ono se uèi!! Ko pita te budale od roditelja ili one koji uèe tu djecu postoji li ili ne postoji!! Ono piše da postoji, u jednom Udžbeniku, i ono kruži službenim dokumentima!!
I mnogo što-šta što jest i nije za prièu. Jeste za prièu, al' ne postoji mjesto gdje bi se to moglo reæi. Nije za prièu jer me je sramota ispred svog djeteta, izgubljenog u nekim novim pravilima igre. Igra se zove - MORE MI SE!! I ŠTA' 'Š SAD!?

11-09-2011 at 10:54 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Vrijeme je da se svaki æošak u kuæi izvrati, opere, razvrati i vrati na mjesto, èisto. Tad se naðu i neoèekivane stvari, zaboravljene da postoje. Izniknu iz prašine i uspomene, neke tužne, neke vesele i šarene. U oblaku prašine su lijepo rasporeðene. Tužne su uvijek nešto posebno upakovane, u kutije i kesice, razdvojene po dogaðajima, ne po težini. Tuga je tuga. One vesele su uvijek nekako razbacane. Nema ni tu vaganja. Jednostavno, sretne.
Pitanja i podpitanja podmladaka podnosim kao i obièno. Neke odgovore dajem tiše, neke uz smijeh i doprièavanje dogaðaja, a neke opet prešutim, nadajuæi se da shvataju težinu onog što se krije iza tih prašnjavih stvari.

Saèuvala sam prve risanije. Sa datumima na poleðini. Portret porodice. I glaviti smo, i okati, i krakati, i svakakvi, al' simpatièni u šarenilu boja. Slijede unikatni primjerci prvih kontrolnih radova iz škole. Na pitanje "šta je živina", odgovor slijedi "živina je živa ograda"!! Èestitke za praznike sadrže zbrku od slova, nejednakih, bez reda, al'od srca.
Mlada dama izvuèe ogromnu kutiju iz æoška. Dobro upakovanu. Je l'ovo džubox, pita umilno, nadajuæi se da æu klimnuti glavom da otpakuje. Ma, jok, odgovaram, to je gramofon. Haj', razmotaj da vidimo šta ima tu, kažem. Nervoznim prstiæima kida papire i selotejp. Gledam ta dva mora kako se šire u oèekivanju. Pa, maati, kako ovo radi, šta se stavi, gdje pjeva, kakvi su ovo brojevi.., bez predaha reda pitanja. Stani, draga mlaðana damo, polako, velim, da raspakujemo sve.
Pokušavam da joj objasnim èemu sve služi, da se ne dira iglica..ali neumorni glasiæ i dalje reda milion pitanja ne saslušavši prethodni odgovor. Sve joj je to nešto "jaaaoooooo"! Vadi iz kutije ploèe. Pa, maaamaa, imate i ovoo, jooooooo..! Paa, viidiii, imate i..jaaooooo..To "jaoo" bi trajalo cijeli dan, da je po njenom!
Oèišæeno, prebrisano i spremno za upotrebu, to èudo tehnike i dalje radi. Vrte se plastièni, tanjirasti oblici. I zvuènik radi.
Pa, godi i meni malo predaha. Al' mi srcu više godi taj iznenaðeni, oduševljeni i razliveni osmijeh od sreæe što se ima nešto tako. Staro, iz nekog tamo vremena, a da radi. A tek ploèeee..Meðu tim razlivenim plastikanerima ima i Arsena i Safeta i Silvane i Stefanoviæa i Barbare i Dugmeta i Ðoleta i Stivensa i Bitlsa (èaak!) i Èole i Mehe i Marjanoviæa i èardaša i svega što ona zna iz prièa i što sluša uz nas, al' ne sluti da je to nekad stvarno bilo..
Èas "muzika nekad i sad" je završen, èeka nas pos'o, mala damo, kažem. Umilno, slatkasto i glasom koji obeæava "sve æu uradit', samo mi daj da oæejfim" upita, hoæete li mi ovo dati? Pa, naravno..ali moj odgovor prekide potvrda i namjera - znaèi, ovo ja sad mogu da slušam, da koristim, da stavim gdje hoæu?

Da ne pišem dalje, završilo se tako što je toj èudnoj drvenoj kutiji se našlo mjesto, poèasno, na polici. Do nje zbirka ploèa, poredanih "onako kako treba da se slušaju"! Ne pitam koji je kriterij, dovoljno je što znam da joj to nešto znaèi.
Svako ko ulazi u kuæu, mora proæi taj mali ritual- doði da vidiš šta imam - GRAMOFON I STARE PLOÈE!!

01-10-2011 at 10:13 | Ukljuèi u odgovor
alehandra
Nivo: Forumski vuk
traveling incognito

Registriran(a): 13-09-2011
Lokacija: tu i tamo
Odgovori: 616
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Hurko
ovo ti je prica bas ...top
onako i mene vrati u nekakvu proslot,vrijeme koje je proslo,i koje je skoro zaboravljneo,a samo te neke sitnice mogu vratiti ponovo u njega...

Pliiiiiiiiiiz pisi nam jos

01-10-2011 at 12:21 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 23
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Umjetnost : GLASNE MISLI New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice