Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Salai wrote:



"Reinkarnacija (od latinskog re in caro, ponovo u tijelo, to jest ponovno utjelovljenje) je uèenje o ponovnom ili neprestanom vraæanju duha ili duše u tijelo nakon smrti.[1] Srodan pojam je i transmigracija ili palingeneza. Uzrokom vraæanja smatraju se loša djela iz prethodnog života, èiji skup istoèna mudrost naziva karma; pojam slièan zapadnom pojmu sudbine. Po ovom uèenju ljudski duh i duša se mogu utjeloviti i u tijelu životinje ili biljke, što se naziva i metempsihoza. Ovo uèenje je najviše zastupano u Indiji, a u širem smislu odnosi se i na periodsko nestajanje i ponovno nastajanje svjetova.

Potjeèe iz Upanišada, tekstova starih indijskih mudraca. U njima se po prvi put uvodi misao o karmi i seljenju duša. U istoènim religijama izlaz iz ovog kruga ostvaruje se kroz dobra djela iz ljubavi. U budizmu ovaj duhovni cilj se naziva nirvana.

Najpoznatije religije u kojima je reinkarnacija opæe prihvaæena su budizam i hinduizam."

DA LI VJERUJETE U REINKARNACIJU?

Ja licno malo imam problema kada razmiljam o tome.
Jer,ako idemo uvijek iz tijela u tijelo,a naucno je dokazano da ce planeta Zemlja jednog dana prestati da postoji .

Kako onda ,nakon toga?

ne vjerujem.kratko
ali isto tako kraj planete zemlje ne bi smio biti kraj duse,jer je dusa neunistiva,preuzle bi samo neki drugi poblik? ne
energija uvijek nadjaca materiju,s tim da s razmjerom losih djela,i taj kavez zvni tijelo bude sve losji..losa karma... malo smijenso,od covjeka kroz dvije tri reinkarnacije zavrsis ko vjeverica
naravno da u ovo nema sanse hahaha
mada zanimljiv je konstekst u kom je ovakva teorija bila na povrisnu...zato u indiji ne ubijaju miseve,cak imaju i pojedine hramove gdje im se klanjaju ko bozanstvima...losa karma..
05-02-2012 at 00:46 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

pa naravno da je povrsnonema sanse da uletim u zamku dogme
naravno da se bjezi od rasprave,jer nije to tek tako,imau tu i odredjene upute zar ne...



naravno
tako se nikad ne dovodi u pitanje,dogma

05-02-2012 at 00:54 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Salai wrote:


Ovo je mjesto za religijske rasprave.
Ako zelis novu temu,uvijek mozes da je pokrenes.
Svako dobro.

[Edited by Salai on 05-02-2012 at 00:45 GMT]



aaa,ako je otvorim,hoces li ti dat svoj doprinos?
05-02-2012 at 01:15 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
djecko wrote:

Osnovno ljudsko pravo je pravo na život.
Reci mi zašto onda u nekim zemljama postoji smrtna kazna i da li se to kosi sa osnovnim ljudskim pravom?


Ubijanje, sakaæenje, bièevanje, kamenovanje su nehumana i necivilizovana ponašanja, i svako društvo u kojem se ove kazne prakticiraju je nehumano i necivilizirano.

[Edited by racionalna manjina on 05-02-2012 at 11:27 GMT]
05-02-2012 at 11:26 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Salai wrote:

DA LI VJERUJETE U REINKARNACIJU?


Ako postoji duša,ja mislim da postoji, ona ne može da živi bez tijela, onda æe joj nakon smrti ( koja predstavlja smrt tijela kojega je "koristila") trebati novo tijelo kroz koje æe se opet oèitovati. Ako zamislimo dušu kao softver a tijelo kao hardver onda je moguæe da se duša prebaci iz jednog tijela u drugo, ali to drugo tijelo ( hardver) æe morati odgovarati duši ( softveru). Ja vjerujem da negdje izvan naše planete postoje i dugi svjetovi, svjetovi na kojima žive napredniji oblici života koji su u moguænosti da naprave kopiju našeg ovozemaljskog tijela pa da se naša duša može "useliti" u to novo tijelo kada napusti ovozemaljsko.
05-02-2012 at 11:38 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
racionalna manjina wrote:

Ako postoji duša,ja mislim da postoji, ona ne može da živi bez tijela, onda æe joj nakon smrti ( koja predstavlja smrt tijela kojega je "koristila") trebati novo tijelo kroz koje æe se opet oèitovati. Ako zamislimo dušu kao softver a tijelo kao hardver onda je moguæe da se duša prebaci iz jednog tijela u drugo, ali to drugo tijelo ( hardver) æe morati odgovarati duši ( softveru). Ja vjerujem da negdje izvan naše planete postoje i dugi svjetovi, svjetovi na kojima žive napredniji oblici života koji su u moguænosti da naprave kopiju našeg ovozemaljskog tijela pa da se naša duša može "useliti" u to novo tijelo kada napusti ovozemaljsko.

Ako vjerujes u ovo, onda si religiozan. Mozda izraz "religiozan" bas i ne odgovara ovom sto si napisao i mislio, ali u svakom slucaju neki oblik vjerovanja u "nesto".
05-02-2012 at 11:45 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
hurija wrote:

Ako vjerujes u ovo, onda si religiozan. Mozda izraz "religiozan" bas i ne odgovara ovom sto si napisao i mislio, ali u svakom slucaju neki oblik vjerovanja u "nesto".


Ja za sebe kažem da nisam religiozan, religiozan u smislu da prakticiram neko vjersko uèenje, ali vjerujem da Bog( Kreator, Viša sila) postoji. Nisam religiozan zato što se ni sa jednim vjerskim uèenjem ne slažem u potpunosti, ali nisam ni nevjernik
05-02-2012 at 11:50 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave


Sto se tice tumacenja meni je zanimljivo da cemo malo citi razmiljanja svojom glavom, uvijek se navode necije rijeci, citati, ljudi kao da vise vjeruju nekom drugom nego sebi.

Sve je neko tumacenje, a nista crno na bijelo. Nije ni cudo sto se moze itetako manipulisati ljudima koje je nekada dovoljno malo uplasiti sudnjim danom.

05-02-2012 at 12:00 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
sunce wrote:

Sto se tice tumacenja meni je zanimljivo da cemo malo citi razmiljanja svojom glavom, uvijek se navode necije rijeci, citati, ljudi kao da vise vjeruju nekom drugom nego sebi.

Sve je neko tumacenje, a nista crno na bijelo. Nije ni cudo sto se moze itetako manipulisati ljudima koje je nekada dovoljno malo uplasiti sudnjim danom.


Kad bi pola ljudi slijedila samo prve objavljene ajete Kur'an-i Kerima stvari bi izgledale potpuno drukèije.
05-02-2012 at 12:44 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
sunce wrote:

Bili vjernici ili ne, uglavnom smo slusali kako sve religije propagiraju dobro a osudjuju zlo.

Licno volim atmosferu i Bozica i Bajrama, i mnoge vjerske obicaje, ali kada se gleda ozbiljnije, unazad dugi niz godina, frapantno je koliko je ljudi nastradalo zbog i u ime vjere.

Krstaski ratovi, pa je li ih bilo oko desetak, sirenje islama, sirenje bilo koje vjere, prate krvoprilica.

U ime vjere se i spaljivalo, protjerivalo,sikaniralo i da ne nabrajam.

Previse se koristi vjera u politicke svrhe i time gubi ono lijepo sto bi trebalo biti sustina.

Zbog toga mislim da vjera ne bi trebala biti javna nego individualna.

Zasto se vjerom busa u prsa?


Gdje se to desilo krvoproliæe u ime širenja islama?

Ovaj post je premjesten sa topica Re: Ratovi u ime vjere
05-02-2012 at 12:45 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice