Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Gastronomija : Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
KlOn
Nivo: Forumski doajen
Bošnjator i Dr.za Reisofobiju

Registriran(a): 29-04-2003
Lokacija: Candy Shop
Odgovori: 8528
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

u tome i jeste "ljepota"

21-01-2006 at 21:04 | Ukljuèi u odgovor
*BP*
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 25-01-2005
Odgovori: 5331
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

pile.. evo jedan vrlo jednostavan recept za kolace,super su ja ih cesto pravim,ne oduzima puno vremena..

*DAN I NOC KOLAC*

4 jajeta
12 kas.(supenih)ulja
12 kas.secera
12 kas.brasna
3 kas.kakao
3 kas.griza
pr.za pecivo..sve umutiti i peci.
Prokuhati 1/2l.mlijeka sa 12 kas.secera,kad prokuha zaliti hladan kolac.
Premazati sa 2 slaga.
Prijatno..

22-02-2006 at 17:45 | Ukljuèi u odgovor
$pile
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 13-01-2006
Lokacija: Rosenheim
Odgovori: 1965
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

citat:
*BP* wrote:
pile.. evo jedan vrlo jednostavan recept za kolace,super su ja ih cesto pravim,ne oduzima puno vremena..

*DAN I NOC KOLAC*

4 jajeta
12 kas.(supenih)ulja
12 kas.secera
12 kas.brasna
3 kas.kakao
3 kas.griza
pr.za pecivo..sve umutiti i peci.
Prokuhati 1/2l.mlijeka sa 12 kas.secera,kad prokuha zaliti hladan kolac.
Premazati sa 2 slaga.
Prijatno..


BP bas ti hvala odmah cu ja to probati,po receptu bih rekla da je super
23-02-2006 at 09:59 | Ukljuèi u odgovor
*BP*
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 25-01-2005
Odgovori: 5331
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Evo jos jedan..moj omiljeni..

*KRALJICA*
KORA
6 bjelanaca umutiti sa 10 kas.secera,1 kas.soka od limuna(svjezeg).Staviti da se pece.
FIL
6 zumanaca umutiti sa 10 kas.secera,kad se umuti dodati 3 kas.brasna, malo mlijeka i skuhati u 3dcl.mlijeka kao puding.
U ohladjenu masu dodati 100gr.mljevenih oraha,margarin(puter)i vanilin secer.
Premazati sa 2 slaga.

23-02-2006 at 17:29 | Ukljuèi u odgovor
lili
Nivo: Forumski vuk
brizna
Registriran(a): 03-03-2006
Lokacija: germany
Odgovori: 469
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Evo mog recepta za krempite, bez pudinga,
potrebno je:
9 jaja, 4 kasike vanili secera (velike), 8 kasika ostrog brasna, 6 kasika gustina, 2 litra mlijeka, 20 kasika secera i 2 pakovanja lisnatog tjesta.

Obrnuti pleh od rerne, staviti na njega bak papir i preko toga poloziti lisnato tjesto.
Viljusko ga izbockati da previse ne naraste i peci.
drugi dio lisnatog tjesta na isti nacin poloziti ali ga lagano nozem izjeci u zeljene kocke, izbockati i peci. Ohladiti i prvu koru odmah staviti u duguljasti pleh i kuvati fil.
Fil:
9 zumanjaka umutiti sa 4 kasike vanilije 8 kasika ostrog brasna, 6 kasika gustina, pomjesati i dodatvati pomalo hladnog mlijeka (od one 2 litre) da se masa razrijedi. Uzeti veliku serpu (5 litara) i u nju nasuti mlijeko i staviti 20 kasika secera te dodati umucena zumanca sa ostalim dodatcima. sve polako izmutiti i kuvati na ringli. poceti od manje temperature pa polako povecavati ali stalno mjesati. Masa se kuva 15 minuta i stalno mjesa da ne zagori. Kad se pocnu pojavljivati mjehurici skinuti s ringle i dodavati u vrelo prethodno izmiksan snijeg od 9 bjelanaca. bjelanca dodavati po malo i rucno mjesati (najbolje zicom a moze i velika kasika)
Vruc fil preliti preko donje kore u pleh i odmah staviti gornju koru koja je narezana na kockice. Ostaviti da se hladi par sati i sijeci kad je skroz hladna po narezanim kockama. Ako vam se cini da je fil rijedji mozete dodati zelatina u vruc fil.

04-03-2006 at 00:33 | Ukljuèi u odgovor
lili
Nivo: Forumski vuk
brizna
Registriran(a): 03-03-2006
Lokacija: germany
Odgovori: 469
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

evo recept za jezice, ovo je divan kolac a izgleda kao pravi jez.
Tjesto:
150 gr putera ili margarina, 450 gr brasna, 70 gr secera, 1 zumance, prstohvat soli, malo kvasca, oko 2 dcl mlijeka.
Kvasac rastopiti u malo mlako mlijeko (s malo secera) da se digne. Uzeti malo kvasca da tjesto pri pravljenju ne nadolazi jer ga je tesko oblikovati kad je nadoslo.
uzeti brasno dodavati sve po redu a puter malo razmeksati mikserom pa ga dodati i sve to izmjesiti te dodavati mlijeko postepeno. nece trebati cijela kolicina. treba da bude cvrsta masa kao kad se prave kiflice. Staviti tjesto u frizider da nebi nadoslo dok se priprema i ohladi fil.
Fil:
60 ml vode, 80 gr. secera, 1 vanilija, kasika meda, 1170 gr. oraga, 30 gr putera, malo ruma (2 kasike, moze i manje )
Staviti vodu sa secerom i medom da zakuha. cim provri maknuti sa ringle i dodati 170 gr mlijevenih oraha i rum. Ohladiti.
Izvaditi tjesto iz frizidera, razvaljati ga oklagijom na 1/2 cm debljine i vaditi casom promjera 6 cm (casa za vodu) krugove. Ostatke koji ostanu sastaviti i opet razvaljati dok se masa ne utrosi.
na svaki krug staviti kasicicom malo fila pa uviti tj. krajeve sastaviti ali pri tome rukom formirati glavidu (u njoj ne treba da stoji fil). Znaci bit ce trbuscic i spljostena mala glavica, kruskoliki oblik. redati u veliki pleh od rerne oblozen bak papirom. Svaki jezic premazati razmucenim zumancetom i pustiti da se zumance osusi. kad se jezici osuse uzeti makazice za nokte koje imaju vrh povijen (dobro ih oprati) i svakog jezica zarezati makazicama od glave na dolje ali paziti da ne zasjecete preduboko do fila. Slobodno sjeckajte i sa strana. Ubodite 2 klincica na glavu jeza to ce biti oci ili ako nemate klincice onda sitne tamne grozdjice (grozdjice znaju da spadaju pa se mpraju ljepiti kad premazujete zumancetom. Ja sam bazala samo mjesta gdje lijepim grozdjice i onda premazem cijeli trup i ostavim da se susi)
Peci u zagrijanoj rerni na 150 stepeni dok ne dobiju zlatnu boju.
Kolac je fantastican, dekorativan i ukusan. Djeca ce se obradovati a i stariji se zacude kad ugledaju tako neobican kolac.

04-03-2006 at 01:26 | Ukljuèi u odgovor
*BP*
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 25-01-2005
Odgovori: 5331
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

*Kuglice od oraha*

150 gr.oraha
180 gr.secera
1 stangla(otopljene)cokolade
1 bjelance

sve pomijesati i praviti kuglice(velicine oraha)uvaljati u secer i redati u papirne korpice.
-samo da napomenem smjesa se moze povecavati,naravno omjer mora da bude isti.

Prijatno

23-03-2006 at 19:48 | Ukljuèi u odgovor
sweety
Nivo: Novi forumaš

Registriran(a): 20-03-2006
Odgovori: 20
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Evo jedan super link,posebno je dobra ova lagana vocna torta sa piskotama,i jako je jednostavna za napraviti

http://kozarackikuhar.blogger.ba/

24-03-2006 at 11:56 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

e listajuci jutros forum dodjoh i do kolaca
joj cure moje natjerale ste me na razmišljanje kad sam ja zadnji put napravila neki kolac. mislim sve se svelo da porucim tortu ili kolace, a ne zasukah rukave i ne uzeh mikser vec dugo vremena
i tako spremih se ja do merkatora da vidim sta bi mogla tamo kupiti i pripremiti i evo sve je kupljeno za tiramisu.
joj moji veceras ce biti pravo iznenadjeni
a evo i recept

Tiramisu
Sastojci:
50 dag sira mascarponea
4 žumanjka
1 žlica ekstrakta vanilije
10 dag šeæera u prahu
2,5 dcl vrhnja za šlag ´z bregov
2,5 dcl jake crne kave
4 žlice amareta (likera od badema) ili ruma
24 komada piškota
4 žlice èokolade ili kakaa u prahu

Priprema:
U vatrostalnoj posudi izmiješajte žumanjke sa šeæerom u prahu i ekstraktom vanilije. U lonac nalijte vode i pustite da zakipi. Vatrostalnu posudu staviti na lonac s kipuæom vodom.
Kuhajte kremu na pari, uz stalno miješanje mikserom da se masa dobro pomiješa, blago posvijetli i zgusne. Ostavite kremu da se ohladi te joj primješajte mascarpone i tuèeno slatko vrhnje ´z bregov. Pola ukupne kolièine piškota malo namoèite u mješavini kave i likera te poredajte u èetvrtastu posudu. Dodajte pola kreme s mascarponeom, rasporedite po piškotama te dodajte još jedan red piškota i kreme. Sve pospite èokoladom i stavite u hladnjak najmanje na 1 sat da se ohladi.
vaki je

[Edited by Vodolija on 04-10-2006 at 21:50 GMT]

24-03-2006 at 12:45 | Ukljuèi u odgovor
Amelina
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-09-2001
Odgovori: 78
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

A joj Pilence, danas sam tek vidjela da ovdje idu rovita jaja u recept. Posla treba da pravi i uzela da cita, kad ono sirova jaja. Posto ja ne jedem rovita jaja, imas li slucajno neki drugi recept bez jaja, ili bar da se pripreme. Hvala, i sorry sto zanovijetam.  


When you lose, don't lose the lesson!
17-05-2006 at 07:18 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 11
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Gastronomija : Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice