Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
TORQUE
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 17-12-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1449
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

TACAN je jos tu, NDB je stara ruska oprema i ameri je nikad nisu svojatali niti koristili za sebe. Jedno su je vrijeme drzali zbog ruskih aviona. Ne slazem se s tobom oko ILS i ne mislim da je to tako trivijalno za Amere... Uff, nemam ja toliko vremena kolega...

05-10-2006 at 22:06 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
TORQUE wrote:
TACAN je jos tu, NDB je stara ruska oprema i ameri je nikad nisu svojatali niti koristili za sebe. Jedno su je vrijeme drzali zbog ruskih aviona. Ne slazem se s tobom oko ILS i ne mislim da je to tako trivijalno za Amere... Uff, nemam ja toliko vremena kolega...


TACAN je upitno koristan za civilne tipove aviona koji u zadnje vrijeme mogu da se oèekuju, jer iako je TACAN vojna vezija VOR/DME ureðaja napravljena za potrebe amerièke vojske i NATO-a, civili mogu da koriste samo DME dio. A mogu ti poslati jeppesenove karte za LQTZ da vidis kako se NDB/DME koristi za neprecizni prilaz za pistu 09.
Za tvoju informaciju recimo samo da c-17 globemaster III nema ILS opremu i u sarajevo i tuzlu ( a vjerovatno i u afganistan i irak ) lete po NDB-ju. U dva navrata mi je REACH 1723 ( call sign za C-17 koji je slijetao u sarajevo odbio vectoring for ILS approach runway 12, i tražio iskljuèivo NDB to DME prilaz. Onda bi kad ugledaju pistu obièno izveli vizuelni prilaz. Poslije sam od pilota dobio info da nemaju ILS opremu, jer im za navigaciju treba samo GPS i ADF. Te mrcine nisu opremljene sofisticiranijom opremom jer su i predvidjene da lete u low-tech podruèja.
Što se tièe NDB-ijeva na Dubravama èini mi se da sam naèuo od tehnièara da su kanadske proizvodnje nadograðeni neposredno prije ili poslije rata, nisam bas siguran u datum, tako da su poprilièno moderni. Nesporazum sa amerikancima je bio taj što je JNA sve naljepnice i obilježja na predajnicima promijenila sa engleskog u srpsko-hrvatski i æirilicu tako da su ameri mislili kako se radi o ruskim ureðajima. Ipak NDB su još tu i amerikanci sa C-12 ( vojna oznaka za beechcraft 200, call sign DUKE ili JGO ) sa taèke BOSNA uvijek traže od sarajevskog radara direktno heading to TU NDB koji je inaèe initial approach fix (IAF) za ILS approach runway 09. Naravno da ameri nisu svojatali NDB-je jer su naši, kao što mi ne svojatamo ILS koji je njihov. Tako da prièa o ruskim avionima i NDB-ju ne stoji.
Što se tièe trivijalnosti oko bacanja opreme koja se još može koristiti, u sarajevu je na stupu otvoren aukcijski centar gdje amerièka ambasada prodaje namještaj, raèunare, kojekakvu gvožðuriju, satelitske antene, skoro sve novo. Jer mora se svake godine opravdati stari i tražiti veæi budžet, pa nismo mi izmislili troškarenje para poreznih obveznika.
Za našu državu nije problem nabaviti opremu, veæ smo dobili kredite od EBRD ( european bank for reconstruction and development ) za radare, oblasnu kontrolu i opremanje aerodroma, problem je nedostatak vremena jer ameri odoše za dva mjeseca, a kod nas je administracija inertna. I ove pregovore za postojeæi ILS i ostalu opremu su zapoèeli prekasno iako je zahtjev EUFOR-a za civilno preuzimanje aerodroma službeno upuæen nadležnim ministarstvima prije GODINU DANA.
Puno pozdrava kolega Torque. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
05-10-2006 at 23:17 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Dolazne karte ( jeppesen STAR )za Tuzlanski aerodrom postavljene na Muški minder:aviation forum 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
05-10-2006 at 23:35 | Ukljuèi u odgovor
TORQUE
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 17-12-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1449
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Ma znas ti da ja znam mnogo o tome al nemam vremena, al samo da ti kazem ja sam jedno vrijeme radio kao tehnicar na NDB-ijevima (bilo ih je tri a sad je ostao samo jedan, koliko su bitni), C-17 je kralj opremljen za sve i svasta izmedju ostalog i za ILS. Sto se tice tranzicije malo mi je bezze da se ovdje razmecemo sa time ko sta zna a raja nas blijedo cita, zato good luck kolega... ja i tako ne planiram ovdje ostati!

06-10-2006 at 07:38 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
TORQUE wrote:
Ma znas ti da ja znam mnogo o tome al nemam vremena, al samo da ti kazem ja sam jedno vrijeme radio kao tehnicar na NDB-ijevima (bilo ih je tri a sad je ostao samo jedan, koliko su bitni), C-17 je kralj opremljen za sve i svasta izmedju ostalog i za ILS. Sto se tice tranzicije malo mi je bezze da se ovdje razmecemo sa time ko sta zna a raja nas blijedo cita, zato good luck kolega... ja i tako ne planiram ovdje ostati!


Sa sreæom i èuvaj se dobro!


PS: Ako bude sreæe možda te baš ja ispratim sa tornja našeg aerodroma

[Edited by THALES on 06-10-2006 at 10:41 GMT] 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
06-10-2006 at 10:38 | Ukljuèi u odgovor
TORQUE
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 17-12-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1449
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
THALES wrote:...PS: Ako bude sreæe možda te baš ja ispratim sa tornja našeg aerodroma

[Edited by THALES on 06-10-2006 at 10:41 GMT]

Imam dobre kafe, pa bujrum ...
06-10-2006 at 10:47 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
TORQUE wrote:
citat:
THALES wrote:...PS: Ako bude sreæe možda te baš ja ispratim sa tornja našeg aerodroma

[Edited by THALES on 06-10-2006 at 10:41 GMT]

Imam dobre kafe, pa bujrum ...



Hvala, hvala 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
06-10-2006 at 11:00 | Ukljuèi u odgovor
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom


DA SE MALO KASNIJE NADOVEZEM NA TEMU, ZAO MI JE STO NISAM ODMAH NA POCETKU. PRVO BI TAJ AERODROM U TUZLI TREBAO IMATI MENADZMENT KOJI BI BIO SPOSOBAN DA SE UHVATI U KOSTAC SA TIM NIVOOM BIZNISA. KOLIKO JA ZNAM TAMO RADI BIVSI MILICIONER IZ KALESIJE KAO DIREKTOR, CUVA KRAVE I DIRIGUJE AERODROMOM. ON NE BI, SEM KRAVA, MOGAO DRZAT "ZEMU" U SVOM SELU KOLIKO IMA SMISLA ZA POSAO. TO JE DAVNO I ON DOKAZAO, KAO I BIVSI DIREKTOR MUSTAFA TERZIC. JADNI SU SAMO ONI LJUDI TAMO KOJI SE STURISE RADE I DAN I NOC I PREKOVREMENE, ZA VEOMA MALE PARE. SVE SE VADE NA SARAJEVO, POLITIKU. SAMO DIZU KREDITE I ZADUZUJU KANTON, A SAMO DVA COVJEKA TAMO RADE, NARAVNO U SUKOBU INTERESA SU, IMAJU SVOJU AVIO KOMPANIJU, A U MENADZMENTU SU, I IZMEDJU OSTALIH KOCE AERODROM. JEDAN JE DAO OTKAZ OSTAO JE SAMO JEDAN, PRVO SLOVO, OSMAN.
DALJE FINAIR JE TU JEDVA I TO SAMO LJETI JER AERODROM NEMA POTREBNU MEHANIZACIJU I SKOLOVANO LJUDSTVO DA RADI PRIJEM I OTPREMU AVIONA ZIMI, TACNIJE DIAJSING KAMION. NEMAUJU NIO VATROGASNI KAMION, PAR VATROGASNIH APARATA I JEDNOG DOBROG VATROGASCA.
11 ILI KOLIKO GODINA NISU USPOSTAVILI NI JEDNU REDOVNU LINIJU. IMALI SU SANSU DA PREUZMU SVE MOGUCE LETOVE NA AERODROMU DA SU NA VRIJEME UZELI POTREBNU MEHANIZACIJU, POSLALI LJUDE DA SE DOSKOLUJU PO TRENUTNIM STANDARDIMA.
AAAA NE TO, TREBA DIGNUT KREDIT, KO BAJAGI KUPIT KAMION, SVAKO SEBI UZME PINKU, A KAMION NE RADI I NIJE PO PROPISIMA ZA AERODROM I NE MOZE NI RADIT, NIJE REGISTROVAN, UKRADENA ROBA....SAMO SLUZI KAO POKRICE GDJE SU POTROSILI PARE. A MOMCI SA PRIVATNOM FIRMOM SIJU DHL SA SARAJEVSKOG AERODROMA ZA ZAGREB....NASTAVICU SE....

 


"OTPOR STOKO, OTPOR"
09-10-2006 at 16:58 | Ukljuèi u odgovor
TORQUE
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 17-12-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1449
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Ko zna, zna

09-10-2006 at 17:42 | Ukljuèi u odgovor
Visa
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 30-03-2003
Lokacija: Vienna
Odgovori: 611
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

negdje na lijevoj strani tastature ima ono CAPS dugme, de pritisni ziv bio.  


09-10-2006 at 17:55 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 36
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice