Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Što se aviona tièe, ja mislim da torque spominje cessnu 172 ili neki slièan koji Udruženje avijatièara regije Tuzla FENIX planira da nabavi u dogledno vrijeme kojim bi se promovirao aerosport u Tuzli. Ako neko drugi isto planira nabavku letjelice, baš mi je drago, što nas je više to bolje. Što se tièe FENIX-a problem je finansijska konstrukcija, ali se èlanstvo trudi svim silama da se problemi prevaziðu kroz sponzorstvo ili na neki drugi naèin kako bi avion koji se nabavi bio rentabilan i otplatio samog sebe. Inaèe taj avion ne bi bio na Dubravama, nego se ozbiljno planira ureðenje sportskog aerodroma na lokaciji deponije šljake iz termoelektrane na Moluhama. U prostornom planu opštine tuzla ta lokacija je prema informacijama koje ja imam veæ predviðena za tu namjenu. Sportski aerodrom u Jegin Lugu kod Dubrava u ovom momentu ima neizvjesnu sudbinu jer se nalazi u produžetku središnje ose glavne piste aerodroma Dubrave, a u BHDCA je u ovom trenutku u toku izrada procedura dolaznih i odlaznih karti ( STAR i SID ) koji æe koristiti obje staze za slijetanje i polijetanje ( 09 i 27 ).

Što se BH Airlinesa tièe njihova linija prema Istambulu koju su prije letili iz tuzle je bila izuzetno rentabilna, pa se èeka pogodan trenutak da je ponovo pokrenu. Ne vjerujem da bi sa dva postojeæa aviona stigli da pokriju i nešto više jer veæ sada lete SA-Mostar-ZG, SA-banja luka-Cirih, SA-Banja luka-Istambul, SA-stutgart-keln, i ovo za istambul bi bilo vjerovatno SA-TZ-Istambul. Sada sve ostaje na tome da menadžment aerodromskog preduzeæa sklopi ekskluzivni ugovor sa nekom kompanijom koja bi uz povlašteni položaj mogla da prebrodi ( preleti ) troškove poèetnog uhodavanja linije ( ili linija ) dok marketing ne odradi svoje i vijest se proširi meðu potencijalnim putnicima. Napominjem, studije rentabilnosti su veæ napravljene, samo se èeka rješavanje tehnièkih pitanja oko kontrole letenja, NAV sredstava, opremljenosti aerodromskih službi. Naravno kod nas se sve odlaže u nedogled, a za to vrijeme konkurencija ne miruje. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
18-10-2006 at 15:56 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Studija rentabilnosti? Ko je pravio, aviokompanija(ako da koja?) ili aerodrom? I bas me zanima koje su jos linije osim Istanbula prikazane kao rentabilne za TZ regiju u buducnosti?

18-10-2006 at 16:11 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
zlaja wrote:
Studija rentabilnosti? Ko je pravio, aviokompanija(ako da koja?) ili aerodrom? I bas me zanima koje su jos linije osim Istanbula prikazane kao rentabilne za TZ regiju u buducnosti?



Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Izvaðeno iz BH LCIP dokumenta koji se u potpunosti može naæi na www.bhdca.gov.ba pod linkom documents.

Èim iskopam gdje se nalaze ove studije postaviæu link, imao sam ih prošle godine, ali pošto je to sve sama statistika, analiza i predviðanje, tj. nema puno veze sa operativnim radom u mojoj struci nije me puno interesovalo, samo krajni zakljuèak je bio da se mogu uzeti pare na aerodromu. Informacije o zainteresovanosti BH Airlinesa za tuzla-istambul liniju sam dobio iz prve ruke, od par prijatelja iz njihovog operativnog centra i pilota. Inaèe moje prognoze o sudbini BH Airlinesa nisu bile baš svijetle, èinilo mi se prije 4-5 mjeseci da æe teško naæi putnike, ali ato situacija u državi nije tako crna kakva se èini iz perspektive tuzlanskog kantona, jer ljudi iz Sarajeva, Banjaluke i Mostara èesto putuju BH Airlinesom i digli su tu kompaniju na noge. Èim nema malverzacija unutar menadžmenta, svaka iole ozbiljnija kompanija može uspjeti i prosperirati. Jedna postava ljudi je AirBosnu sahranila, druga je diže iz pepela u nebesa ( baš sam se poetski izrazio )

[Edited by THALES on 18-10-2006 at 16:43 GMT] 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
18-10-2006 at 16:31 | Ukljuèi u odgovor
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
THALES wrote:
citat:
zlaja wrote:
Studija rentabilnosti? Ko je pravio, aviokompanija(ako da koja?) ili aerodrom? I bas me zanima koje su jos linije osim Istanbula prikazane kao rentabilne za TZ regiju u buducnosti?


Samo sam htio dodati komentar u vezi rentabilnosti moguce linije za Istanbul, eventualno Bec. Znate li da negdje oko 1500 ljudi svaka tri mjeseca putuje iz Dubaija preko istanbula vise nego preko beca, na godisnje odmore bas u Tuzlu i okolna naselja.
Pogodili ste, to su braca koja rade u Iraku, Afganistanu, Djibutiju, Kuwaitu i Jordanu. Svi iz Tuzle, Lukavca, Dubrava, i sve tp lijepo ide u Sarajevo i prebacuje se nazad u nas kanton taksijima ili sa rodbinom. Svi bi oni, bas svi do jednog trazili, a imaju mogucnost da traze da putuju sa BH Airlinesom na pomenutim relacijama. Njima bi se isplatilo otvoriti liniju iz Dubaija samo radi tih 1500 ljudi svaka tri mjeseca.  


"OTPOR STOKO, OTPOR"
19-10-2006 at 14:43 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

TUZLARIJE - VIJESTI
01.11.2006.
Ko æe preuzeti kontrolu letenja na aerodromu Dubrave kod Tuzle?
Nakon što su amerièke vojne snage nedavno najavile povlaèenje iz vojne baze "Orao" kod Tuzle 1. decembra, još je neizvjesno ko æe preuzeti kontrolu leta nad vojnim i civilnim dijelom aerodroma Dubrave, kao ni hoæe li i kako biti reguliran aviosaobraæaj u ovoj zraènoj luci.

«Ukoliko bi se desilo da oni odnesu opremu onda bi došlo do privremenog zatvaranja aerodroma, a održavanje pista bi se moglo premostiti s komunalnim preduzeæima. Oèekujem da æe oni ostaviti minimalni dio opreme te da se Meðunarodni aerodrom Tuzla neæe privremeno zatvarati», kazao je Enver Jukanoviæ, direktor Meðunarodnog aerodroma Tuzla.

Menadžment Meðunarodnog aerodroma Tuzla, nakon najave o povlaèanju Amerikanaca, uputio je pisma Predsjedništvu BiH, Vijeæu ministara BiH, vladama Tuzlanskog kantona i Federacije BiH da donesu konaènu odluku o preuzimanju kontrole nad aerodromom. Takva odluka do danas nije donesena.

«Imajuæi u vidu da je ukinuto Ministarstvo odbrane Federacije BiH time je prestala i nadležnost Federacije nad aerodromom. Mislim da bi ovo pitanje trebalo da razmotri Vijeæe ministara BiH i Ministarstvo odbrane BiH, tim prije što je objekt od vojnog znaèaja za BiH», kazao je Ismet Trumiæ, sekretar Vlade Federacije BiH.

Premijer Tuzlanskog kantona Bajazit Jašareviæ smatra da je najbolje da aerodrom bude u Vlasništvu BiH.

«Ukoliko se to ne desi uvjeren sam da æe Federacija BiH i Tuzlanski kanton izkazati interes da se aerodrom iskoristi za civilni saobraæaj a onda za neke ekonomske projekte i projekte zapošljavanja», kazao je Jašareviæ.

Za donošenje konaène odluke preostalo je još trideset dana.
(Hayat)



Odgovor na pitanje iz naslova je vrlo jednostavan i konkretan, kontrolu letenja preuzima Federalno ministarstvo prometa i komunikacija - Federalna direkcija za civilnu avijaciju - zrakoplovstvo Mostar. Što se tièe kontrole letenja uopšte nije upitno ko æe je preuzeti jer su pripreme za to veæ u toku, a Tuzla je u Federaciji - problem je što se aerodromski menadžment tek sada sjetio da neko treba ( a to su oni ) da održava pistu i obezbijedi druge aerodromske službe. Prièa o premošæavanju održavanja sa komunalnim preduzeæima me blago reèeno užasava. Zar direktor može biti toliko neznalica da pomisli da na pistu meðunarodnog aerodroma pošalje komunalce sa lopatama. Svaki radnik na održavanju aerodroma mora imati meðunarodni certifikat za obavljanje posla za koji je zadužen. Da ne spominjem da je obuka za svaku licencu veoma skupa. Takoðe me užasava izjava sekretara Vlade FBiH da je prestankom postojanja MO BiH prestala nadležnost Federacije nad aerodromom ( kao da su je nekad i imali ). Èudi me da se niko nije obratio za informaciju nadležnoj instituciji za informacije u ovom sluèaju Fed. min. prometa i komunikacija, nego se pita Bajazit Jašareviæ i neki tamo sekretar Vlade FBiH( kakva je to funkcija? ). Dalje Bajazit smatra da aerodrom treba preæi u državno vlasništvo, gdje se vidi kako naše kantonalne vlasti nemaju pojma o strukturi državne uprave i ko je nadležan za što ( vjerovatno nije nikad proèitao dejtonski sporazum, a kamoli neki drugi dokument ili zakonski akt u kojem se opisuje dotièna struktura ). Aerodrom nije ni od kakvog vojnog znaèaja za BiH jer mi ne posjedujemo vojnu avijaciju, a trenutno otpuštamo i ono malo profesionalne vojske što imamo. Kolika je važnost za NATO i EUFOR, pokazuje to što se veæina osoblja sa Dubrava prebacuje u Butmir i na sarajevski aerodrom. Naš premijer kantona prebacuje lopticu na državni nivo, a onda ako je oni vrate njemu "možda æe TK iskazati interes za civilni saobraæaj i otvaranje radnih mjesta" 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
02-11-2006 at 11:37 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Thales puno hvala za odrzavanje teme. Ja sam isto procitao i kao potpunom laiku mi je izjava apsolutno smijesna ako ne i tragikomicna

Sa takvim managementom je bolje da ga i ne otvore.......ako postoji neka nadlezna institucija vrlo rado bih napisao jedan mail ali kako shvatam trenutno je Aerodrom u nadleznosti Kantona ili mu je Kanton izabrao Upravni odbor??
Toliko me ta izjava razocarala, da nemam rijeci

Fuujjjjjj da ga yebo onaj ko mu dade diplomu

02-11-2006 at 12:18 | Ukljuèi u odgovor
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Ma ja sam vama ljudi rekao, covjek ima krdo krava u Kalesiji ili tamo negdje, bio milicioner, politicki pijun i spijun, upravni odbor postavljen od strane istog takvog strucnjaka Bajazita, skoro sav u sukobu interesa, jednom cak sin radi u firmi, niko nema certifikata ni za sta, ZEMU NE ZNAJU DRZAT´, sto se kaze. I kazu Sarajevo ne da da se aerodrom otvori, drzavna politika.
Kao u ostalom i sve u nasoj drzavi, trulo.
Kome se obratiti?
Pa tom ministarstvu za civilnu avijaciju, prijaviti sve nepravilnosti, nedostatke, propuste namjerne greske.
Prijaviti firmu poreskom, inspekciji za rad, finansijskoj, antikorupcionom timu, pokrenuti kompletan proces raskrinkavanja menadzmenta, dati sansu nekome ko u toj firmi vidi svoju karijeru i uspijeh.
Za vise nivoe, s obzirom da je to u klasi medjunarodnog aerodroma, tj. medjunarodne instance za sigurnost i ostalo drug Tale to izgleda bolje zna. 


"OTPOR STOKO, OTPOR"
04-11-2006 at 14:43 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Tuzlanski aerodrom

mene interesuje da li se ovi gore podaci odnose i na promet koji su napravile snage EUFOR-a i NATO-a

ako aerodrom i bude, ko æe platiti dva sletanja i uzletanja dnevno u ljetnom periodu jer neko to poreznim obveznicima mora objasniti, neko to mora penzionerima objasniti, neko to mora prosvjetarima i svima onima koji su na dudzetskoj sisi. 


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
04-11-2006 at 14:50 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
RPM wrote:
mene interesuje da li se ovi gore podaci odnose i na promet koji su napravile snage EUFOR-a i NATO-a

ako aerodrom i bude, ko æe platiti dva sletanja i uzletanja dnevno u ljetnom periodu jer neko to poreznim obveznicima mora objasniti, neko to mora penzionerima objasniti, neko to mora prosvjetarima i svima onima koji su na dudzetskoj sisi.



Pare za kontrolu letenja ( znaèi za tri segmenta: aerodromska/toranjska, prilazna i oblasna-by the way oblasnu nam obavljaju kolege iz zagreba i beograda ) se naplaæuju od avio-prevoznika kroz en-route takse koje se obraèunavaju po broju kilometara vazdušnih puteva koje oni koriste. Pare se uplaæuju EUROCONTROL-u koji onda pare rasporeðuje svim državama èlanicama. E sad, naše pare od preleta (keš) se rasporeðuje otprilike ovako: 40% ide zagrebu 35% beogradu i 25% nama zbog toga što mi ne obavljamo usluge en-route kontrole, nego ih dobijamo po osnovu vlasništva nad nebom. Tih 25% se dalje dijele unutar BIH na BHDCA kao državno tijelo zaduženo za regulatorni dio civilne avijacije i RS CAD i FED CAD kao air navigation services providere, ali samo da kažem jedini smo u evropi kojima pare ne idu na raèun firme zadužene za konrolu letenja ( provider of air navigation services - ANS) nego se puni BUDŽET BIH, RS i FBIH te se odatle isplaæuju plate službenicima u civ.avijaciji, koje su mizerne u odnosu i na albaniju, rumuniju i bugarsku. Naša država je bila dužna osnovati firmu koja æe biti zadužena za ANS ali mi jedini u evropi to nismo uradili. Od slijedeæe godine æe biti upitno uplaæivanje sredstava od preleta našoj državi jer svaki ANS provider èlan EUROCONTROLA mora pravdati naplaæena sredstva. Kod nas to naravno ne može biti transparentno uraðeno jer pare idu u BUDŽET ( pa se daju penzionerima, prosvjeti, vojsci i policiji umjesto da se troše na poboljšanje usluge koja se pruža avio-prevoznicima ) umjesto na raèun providera ( kojih imamo tri ). A èim nešto nije transparentno, onda evropljanima smrdi pa sumnjaju u malverzacije.

Što se aerodromskog preduzeæa tièe oni pare zaradjuju od aerodromskih taksi i naplaæivanjem usluga ground-handlinga i u njihovom je najboljem interesu da imaju što više putnika i aviona. Naravno da æe ih u prvom trenutku kanton kao osnivaè morati pogurati, ali ako kantonu nije u interesu da ih pogura i postavi sposobne ljude da zaštiti investiciju, onda bože moj...

Inaèe para za kontrolu letenja ima, radi se o desetinama miliona dolara ( mrsko mi je tražiti sad konkretne cifre staviæu ih sutra ) od preleta, jos samo kad bi sve islo kontroli bilo bi dobro. A ima i para u budžetu TK, ove godine su imali suficit, al æe ga sigurno potrošiti na kojekakve prezentacije i putne troškove.
 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
04-11-2006 at 18:23 | Ukljuèi u odgovor
smor
Nivo: Forumski doajen
imenevazno2.wordpress.com
Registriran(a): 06-02-2006
Lokacija: youtube imenevazno2
Odgovori: 1967
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Tuzlanski aerodrom

iz danasnjeg Avaza


Pred najavljeno povlaèenje Oružanih snaga SAD
Hoæe li se ugasiti Aerodrom Tuzla?


Aerodrom neæe moæi nastaviti s radom bez opreme koju koriste snage SAD * Domaæe vlasti mogle bi samo sufinansirati zapošljavanje i održavanje

Ukoliko Oružane snage SAD 1. decembra, za kada je najavljen prestanak svih aktivnosti NATO-a u bazi "Orao" i na Meðunarodnom aerodromu Tuzla, povuku svu opremu koju su nabavile i koristile tokom svog boravka, Tuzlanski aerodrom bi se mogao potpuno ugasiti.

Zatoèenik vlasnika

Kako "Dnevni avaz" saznaje, ovo pitanje bilo je tema rasprave na nedavnoj sjednici Vlade FBiH. Meðutim, konkretno rješenje nije pronaðeno, a jedan od osnovnih problema je, kako je zakljuèeno, i taj što je Tuzlanski, kao i Aerodrom u Mostaru, zatoèenik vlasnika, odnosno kantona i gradskih uprava koji nisu u moguænosti voditi adekvatnu brigu o njima.
Stav Federalne vlade je da bi se, zajedno s Vijeæem ministara BiH i Vladom Tuzlanskog kantona, mogla ukljuèiti u pružanje pomoæi Aerodromu i Direkciji za civilnu avijaciju FBiH u preuzimanju aerodromskih i operacija kontrole letenja od snaga SAD.
Federalni ministar prometa i komunikacija Nedžad Brankoviæ predložio je da Vlada u okviru svojih moguænosti iz budžeta za narednu godinu pokuša izdvojiti dio sredstava neophodnih za zapošljavanje i obuku osoblja Centra kontrole zraènog prometa Tuzla.

Više prijedloga

Ukupni troškovi za prijem 50 novih radnika i održavanje aerodromskih površina, prema trenutnoj kalkulaciji, iznose 1.610.550 KM. Ali, ovaj iznos ne sadrži sredstva potrebna za eventualnu nabavku opreme neophodne za odvijanje saobraæaja.
Brankoviæ je Vladi napomenuo da su i predstavnici Direkcije za civilnu avijaciju i Aerodroma na stanovištu da æe aerodromske operacije moæi biti nastavljene jedino ako nadležni organi SAD odobre da postojeæa oprema ostane na raspolaganju Aerodromu. Ako ta donacija nije moguæa, predložena je procjena vrijednosti opreme i njena kupovina od SAD putem dugoroènog kredita ili njeno zadržavanje dok bh. institucije ne kupe novu.

M. KUKAN



Hadžipašiæ zatražio sastanak s Meklhenijem

Naš list saznaje i da je zbog neophodnosti hitnog pronalaska rješenja, federalni premijer Ahmet Hadžipašiæ nedavno uputio pismo amerièkom ambasadoru u BiH Daglasu Meklheniju (Douglas McElhaney).
Premijer je, potcrtavši da domaæe vlasti žele omoguæiti nastavak rada Meðunarodnog aerodroma Tuzla, ali da æe osnovni problem biti najavljeno povlaèenje opreme, zatražio zajednièki sastanak s ambasadorom, kojem bi prisustvovali i ministar Brankoviæ, te èelnici Direkcije za civilnu avijaciju i Tuzlanskog aerodroma.

05-11-2006 at 09:19 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 36
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice