Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 490
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

to se aviona tie, ja mislim da torque spominje cessnu 172 ili neki slian koji Udruenje avijatiara regije Tuzla FENIX planira da nabavi u dogledno vrijeme kojim bi se promovirao aerosport u Tuzli. Ako neko drugi isto planira nabavku letjelice, ba mi je drago, to nas je vie to bolje. to se tie FENIX-a problem je finansijska konstrukcija, ali se lanstvo trudi svim silama da se problemi prevaziu kroz sponzorstvo ili na neki drugi nain kako bi avion koji se nabavi bio rentabilan i otplatio samog sebe. Inae taj avion ne bi bio na Dubravama, nego se ozbiljno planira ureenje sportskog aerodroma na lokaciji deponije ljake iz termoelektrane na Moluhama. U prostornom planu optine tuzla ta lokacija je prema informacijama koje ja imam ve predviena za tu namjenu. Sportski aerodrom u Jegin Lugu kod Dubrava u ovom momentu ima neizvjesnu sudbinu jer se nalazi u produetku sredinje ose glavne piste aerodroma Dubrave, a u BHDCA je u ovom trenutku u toku izrada procedura dolaznih i odlaznih karti ( STAR i SID ) koji e koristiti obje staze za slijetanje i polijetanje ( 09 i 27 ).

to se BH Airlinesa tie njihova linija prema Istambulu koju su prije letili iz tuzle je bila izuzetno rentabilna, pa se eka pogodan trenutak da je ponovo pokrenu. Ne vjerujem da bi sa dva postojea aviona stigli da pokriju i neto vie jer ve sada lete SA-Mostar-ZG, SA-banja luka-Cirih, SA-Banja luka-Istambul, SA-stutgart-keln, i ovo za istambul bi bilo vjerovatno SA-TZ-Istambul. Sada sve ostaje na tome da menadment aerodromskog preduzea sklopi ekskluzivni ugovor sa nekom kompanijom koja bi uz povlateni poloaj mogla da prebrodi ( preleti ) trokove poetnog uhodavanja linije ( ili linija ) dok marketing ne odradi svoje i vijest se proiri meu potencijalnim putnicima. Napominjem, studije rentabilnosti su ve napravljene, samo se eka rjeavanje tehnikih pitanja oko kontrole letenja, NAV sredstava, opremljenosti aerodromskih slubi. Naravno kod nas se sve odlae u nedogled, a za to vrijeme konkurencija ne miruje. 

You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
18-10-2006 at 15:56 | Ukljui u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882

Studija rentabilnosti? Ko je pravio, aviokompanija(ako da koja?) ili aerodrom? I bas me zanima koje su jos linije osim Istanbula prikazane kao rentabilne za TZ regiju u buducnosti?

18-10-2006 at 16:11 | Ukljui u odgovor
THALES

icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
zlaja wrote:
Studija rentabilnosti? Ko je pravio, aviokompanija(ako da koja?) ili aerodrom? I bas me zanima koje su jos linije osim Istanbula prikazane kao rentabilne za TZ regiju u buducnosti?

Image Hosted by ImageShack.us

Izvaeno iz BH LCIP dokumenta koji se u potpunosti moe nai na www.bhdca.gov.ba pod linkom documents.

im iskopam gdje se nalaze ove studije postaviu link, imao sam ih prole godine, ali poto je to sve sama statistika, analiza i predvianje, tj. nema puno veze sa operativnim radom u mojoj struci nije me puno interesovalo, samo krajni zakljuak je bio da se mogu uzeti pare na aerodromu. Informacije o zainteresovanosti BH Airlinesa za tuzla-istambul liniju sam dobio iz prve ruke, od par prijatelja iz njihovog operativnog centra i pilota. Inae moje prognoze o sudbini BH Airlinesa nisu bile ba svijetle, inilo mi se prije 4-5 mjeseci da e teko nai putnike, ali ato situacija u dravi nije tako crna kakva se ini iz perspektive tuzlanskog kantona, jer ljudi iz Sarajeva, Banjaluke i Mostara esto putuju BH Airlinesom i digli su tu kompaniju na noge. im nema malverzacija unutar menadmenta, svaka iole ozbiljnija kompanija moe uspjeti i prosperirati. Jedna postava ljudi je AirBosnu sahranila, druga je die iz pepela u nebesa ( ba sam se poetski izrazio )

[Edited by THALES on 18-10-2006 at 16:43 GMT] 

You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

18-10-2006 at 16:31 | Ukljui u odgovor
zeus
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871

icon Re: Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
THALES wrote:
citat:
zlaja wrote:

Samo sam htio dodati komentar u vezi rentabilnosti moguce linije za Istanbul, eventualno Bec. Znate li da negdje oko 1500 ljudi svaka tri mjeseca putuje iz Dubaija preko istanbula vise nego preko beca, na godisnje odmore bas u Tuzlu i okolna naselja.
Pogodili ste, to su braca koja rade u Iraku, Afganistanu, Djibutiju, Kuwaitu i Jordanu. Svi iz Tuzle, Lukavca, Dubrava, i sve tp lijepo ide u Sarajevo i prebacuje se nazad u nas kanton taksijima ili sa rodbinom. Svi bi oni, bas svi do jednog trazili, a imaju mogucnost da traze da putuju sa BH Airlinesom na pomenutim relacijama. Njima bi se isplatilo otvoriti liniju iz Dubaija samo radi tih 1500 ljudi svaka tri mjeseca.  

"OTPOR STOKO, OTPOR"
19-10-2006 at 14:43 | Ukljui u odgovor
THALES

TUZLARIJE - VIJESTI
01.11.2006.
Ko e preuzeti kontrolu letenja na aerodromu Dubrave kod Tuzle?
Nakon to su amerike vojne snage nedavno najavile povlaenje iz vojne baze "Orao" kod Tuzle 1. decembra, jo je neizvjesno ko e preuzeti kontrolu leta nad vojnim i civilnim dijelom aerodroma Dubrave, kao ni hoe li i kako biti reguliran aviosaobraaj u ovoj zranoj luci.

Ukoliko bi se desilo da oni odnesu opremu onda bi dolo do privremenog zatvaranja aerodroma, a odravanje pista bi se moglo premostiti s komunalnim preduzeima. Oekujem da e oni ostaviti minimalni dio opreme te da se Meunarodni aerodrom Tuzla nee privremeno zatvarati, kazao je Enver Jukanovi, direktor Meunarodnog aerodroma Tuzla.

Menadment Meunarodnog aerodroma Tuzla, nakon najave o povlaanju Amerikanaca, uputio je pisma Predsjednitvu BiH, Vijeu ministara BiH, vladama Tuzlanskog kantona i Federacije BiH da donesu konanu odluku o preuzimanju kontrole nad aerodromom. Takva odluka do danas nije donesena.

Imajui u vidu da je ukinuto Ministarstvo odbrane Federacije BiH time je prestala i nadlenost Federacije nad aerodromom. Mislim da bi ovo pitanje trebalo da razmotri Vijee ministara BiH i Ministarstvo odbrane BiH, tim prije to je objekt od vojnog znaaja za BiH, kazao je Ismet Trumi, sekretar Vlade Federacije BiH.

Premijer Tuzlanskog kantona Bajazit Jaarevi smatra da je najbolje da aerodrom bude u Vlasnitvu BiH.

Ukoliko se to ne desi uvjeren sam da e Federacija BiH i Tuzlanski kanton izkazati interes da se aerodrom iskoristi za civilni saobraaj a onda za neke ekonomske projekte i projekte zapoljavanja, kazao je Jaarevi.

Za donoenje konane odluke preostalo je jo trideset dana.
(Hayat)

Odgovor na pitanje iz naslova je vrlo jednostavan i konkretan, kontrolu letenja preuzima Federalno ministarstvo prometa i komunikacija - Federalna direkcija za civilnu avijaciju - zrakoplovstvo Mostar. to se tie kontrole letenja uopte nije upitno ko e je preuzeti jer su pripreme za to ve u toku, a Tuzla je u Federaciji - problem je to se aerodromski menadment tek sada sjetio da neko treba ( a to su oni ) da odrava pistu i obezbijedi druge aerodromske slube. Pria o premoavanju odravanja sa komunalnim preduzeima me blago reeno uasava. Zar direktor moe biti toliko neznalica da pomisli da na pistu meunarodnog aerodroma poalje komunalce sa lopatama. Svaki radnik na odravanju aerodroma mora imati meunarodni certifikat za obavljanje posla za koji je zaduen. Da ne spominjem da je obuka za svaku licencu veoma skupa. Takoe me uasava izjava sekretara Vlade FBiH da je prestankom postojanja MO BiH prestala nadlenost Federacije nad aerodromom ( kao da su je nekad i imali ). udi me da se niko nije obratio za informaciju nadlenoj instituciji za informacije u ovom sluaju Fed. min. prometa i komunikacija, nego se pita Bajazit Jaarevi i neki tamo sekretar Vlade FBiH( kakva je to funkcija? ). Dalje Bajazit smatra da aerodrom treba prei u dravno vlasnitvo, gdje se vidi kako nae kantonalne vlasti nemaju pojma o strukturi dravne uprave i ko je nadlean za to ( vjerovatno nije nikad proitao dejtonski sporazum, a kamoli neki drugi dokument ili zakonski akt u kojem se opisuje dotina struktura ). Aerodrom nije ni od kakvog vojnog znaaja za BiH jer mi ne posjedujemo vojnu avijaciju, a trenutno otputamo i ono malo profesionalne vojske to imamo. Kolika je vanost za NATO i EUFOR, pokazuje to to se veina osoblja sa Dubrava prebacuje u Butmir i na sarajevski aerodrom. Na premijer kantona prebacuje lopticu na dravni nivo, a onda ako je oni vrate njemu "moda e TK iskazati interes za civilni saobraaj i otvaranje radnih mjesta" 

02-11-2006 at 11:37 | Ukljui u odgovor
zlaja
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882

Thales puno hvala za odrzavanje teme. Ja sam isto procitao i kao potpunom laiku mi je izjava apsolutno smijesna ako ne i tragikomicna

Sa takvim managementom je bolje da ga i ne otvore.......ako postoji neka nadlezna institucija vrlo rado bih napisao jedan mail ali kako shvatam trenutno je Aerodrom u nadleznosti Kantona ili mu je Kanton izabrao Upravni odbor??
Toliko me ta izjava razocarala, da nemam rijeci

Fuujjjjjj da ga yebo onaj ko mu dade diplomu

02-11-2006 at 12:18 | Ukljui u odgovor
zeus
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871

Ma ja sam vama ljudi rekao, covjek ima krdo krava u Kalesiji ili tamo negdje, bio milicioner, politicki pijun i spijun, upravni odbor postavljen od strane istog takvog strucnjaka Bajazita, skoro sav u sukobu interesa, jednom cak sin radi u firmi, niko nema certifikata ni za sta, ZEMU NE ZNAJU DRZAT, sto se kaze. I kazu Sarajevo ne da da se aerodrom otvori, drzavna politika.
Kao u ostalom i sve u nasoj drzavi, trulo.
Kome se obratiti?
Pa tom ministarstvu za civilnu avijaciju, prijaviti sve nepravilnosti, nedostatke, propuste namjerne greske.
Prijaviti firmu poreskom, inspekciji za rad, finansijskoj, antikorupcionom timu, pokrenuti kompletan proces raskrinkavanja menadzmenta, dati sansu nekome ko u toj firmi vidi svoju karijeru i uspijeh.
Za vise nivoe, s obzirom da je to u klasi medjunarodnog aerodroma, tj. medjunarodne instance za sigurnost i ostalo drug Tale to izgleda bolje zna. 

"OTPOR STOKO, OTPOR"
04-11-2006 at 14:43 | Ukljui u odgovor
RPM

Registriran(a): 23-03-2004
Odgovori: 7103

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage

mene interesuje da li se ovi gore podaci odnose i na promet koji su napravile snage EUFOR-a i NATO-a

ako aerodrom i bude, ko e platiti dva sletanja i uzletanja dnevno u ljetnom periodu jer neko to poreznim obveznicima mora objasniti, neko to mora penzionerima objasniti, neko to mora prosvjetarima i svima onima koji su na dudzetskoj sisi. 

pianje ubija jutarnju romantiku, vie nego zadah ... pianje!
04-11-2006 at 14:50 | Ukljui u odgovor
THALES

icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
RPM wrote:
mene interesuje da li se ovi gore podaci odnose i na promet koji su napravile snage EUFOR-a i NATO-a

ako aerodrom i bude, ko e platiti dva sletanja i uzletanja dnevno u ljetnom periodu jer neko to poreznim obveznicima mora objasniti, neko to mora penzionerima objasniti, neko to mora prosvjetarima i svima onima koji su na dudzetskoj sisi.

Pare za kontrolu letenja ( znai za tri segmenta: aerodromska/toranjska, prilazna i oblasna-by the way oblasnu nam obavljaju kolege iz zagreba i beograda ) se naplauju od avio-prevoznika kroz en-route takse koje se obraunavaju po broju kilometara vazdunih puteva koje oni koriste. Pare se uplauju EUROCONTROL-u koji onda pare rasporeuje svim dravama lanicama. E sad, nae pare od preleta (ke) se rasporeuje otprilike ovako: 40% ide zagrebu 35% beogradu i 25% nama zbog toga to mi ne obavljamo usluge en-route kontrole, nego ih dobijamo po osnovu vlasnitva nad nebom. Tih 25% se dalje dijele unutar BIH na BHDCA kao dravno tijelo zadueno za regulatorni dio civilne avijacije i RS CAD i FED CAD kao air navigation services providere, ali samo da kaem jedini smo u evropi kojima pare ne idu na raun firme zaduene za konrolu letenja ( provider of air navigation services - ANS) nego se puni BUDET BIH, RS i FBIH te se odatle isplauju plate slubenicima u civ.avijaciji, koje su mizerne u odnosu i na albaniju, rumuniju i bugarsku. Naa drava je bila duna osnovati firmu koja e biti zaduena za ANS ali mi jedini u evropi to nismo uradili. Od slijedee godine e biti upitno uplaivanje sredstava od preleta naoj dravi jer svaki ANS provider lan EUROCONTROLA mora pravdati naplaena sredstva. Kod nas to naravno ne moe biti transparentno uraeno jer pare idu u BUDET ( pa se daju penzionerima, prosvjeti, vojsci i policiji umjesto da se troe na poboljanje usluge koja se prua avio-prevoznicima ) umjesto na raun providera ( kojih imamo tri ). A im neto nije transparentno, onda evropljanima smrdi pa sumnjaju u malverzacije.

to se aerodromskog preduzea tie oni pare zaradjuju od aerodromskih taksi i naplaivanjem usluga ground-handlinga i u njihovom je najboljem interesu da imaju to vie putnika i aviona. Naravno da e ih u prvom trenutku kanton kao osniva morati pogurati, ali ako kantonu nije u interesu da ih pogura i postavi sposobne ljude da zatiti investiciju, onda boe moj...

Inae para za kontrolu letenja ima, radi se o desetinama miliona dolara ( mrsko mi je traiti sad konkretne cifre staviu ih sutra ) od preleta, jos samo kad bi sve islo kontroli bilo bi dobro. A ima i para u budetu TK, ove godine su imali suficit, al e ga sigurno potroiti na kojekakve prezentacije i putne trokove.

04-11-2006 at 18:23 | Ukljui u odgovor
smor
imenevazno2.wordpress.com
Registriran(a): 06-02-2006
Odgovori: 1967

icon Re: Re: Re: Tuzlanski aerodrom

iz danasnjeg Avaza

Pred najavljeno povlaenje Oruanih snaga SAD
Hoe li se ugasiti Aerodrom Tuzla?

Aerodrom nee moi nastaviti s radom bez opreme koju koriste snage SAD * Domae vlasti mogle bi samo sufinansirati zapoljavanje i odravanje

Ukoliko Oruane snage SAD 1. decembra, za kada je najavljen prestanak svih aktivnosti NATO-a u bazi "Orao" i na Meunarodnom aerodromu Tuzla, povuku svu opremu koju su nabavile i koristile tokom svog boravka, Tuzlanski aerodrom bi se mogao potpuno ugasiti.

Zatoenik vlasnika

Kako "Dnevni avaz" saznaje, ovo pitanje bilo je tema rasprave na nedavnoj sjednici Vlade FBiH. Meutim, konkretno rjeenje nije pronaeno, a jedan od osnovnih problema je, kako je zakljueno, i taj to je Tuzlanski, kao i Aerodrom u Mostaru, zatoenik vlasnika, odnosno kantona i gradskih uprava koji nisu u mogunosti voditi adekvatnu brigu o njima.
Stav Federalne vlade je da bi se, zajedno s Vijeem ministara BiH i Vladom Tuzlanskog kantona, mogla ukljuiti u pruanje pomoi Aerodromu i Direkciji za civilnu avijaciju FBiH u preuzimanju aerodromskih i operacija kontrole letenja od snaga SAD.
Federalni ministar prometa i komunikacija Nedad Brankovi predloio je da Vlada u okviru svojih mogunosti iz budeta za narednu godinu pokua izdvojiti dio sredstava neophodnih za zapoljavanje i obuku osoblja Centra kontrole zranog prometa Tuzla.

Vie prijedloga

Ukupni trokovi za prijem 50 novih radnika i odravanje aerodromskih povrina, prema trenutnoj kalkulaciji, iznose 1.610.550 KM. Ali, ovaj iznos ne sadri sredstva potrebna za eventualnu nabavku opreme neophodne za odvijanje saobraaja.
Brankovi je Vladi napomenuo da su i predstavnici Direkcije za civilnu avijaciju i Aerodroma na stanovitu da e aerodromske operacije moi biti nastavljene jedino ako nadleni organi SAD odobre da postojea oprema ostane na raspolaganju Aerodromu. Ako ta donacija nije mogua, predloena je procjena vrijednosti opreme i njena kupovina od SAD putem dugoronog kredita ili njeno zadravanje dok bh. institucije ne kupe novu.

M. KUKAN

Hadipai zatraio sastanak s Meklhenijem

Na list saznaje i da je zbog neophodnosti hitnog pronalaska rjeenja, federalni premijer Ahmet Hadipai nedavno uputio pismo amerikom ambasadoru u BiH Daglasu Meklheniju (Douglas McElhaney).
Premijer je, potcrtavi da domae vlasti ele omoguiti nastavak rada Meunarodnog aerodroma Tuzla, ali da e osnovni problem biti najavljeno povlaenje opreme, zatraio zajedniki sastanak s ambasadorom, kojem bi prisustvovali i ministar Brankovi, te elnici Direkcije za civilnu avijaciju i Tuzlanskog aerodroma.

05-11-2006 at 09:19 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 6
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Amra984, car, dana, Grofica, Matija76, Mirza, potpetice, rima, teacher
FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net