Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Irac
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-05-2006
Lokacija: TZ
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Pitanja ima puno krenut æu sa naslovima koji su prisutni na Tuzlarijama:

1. Jasmin Imamoviæ: da li je istina da se gospodin naèelnik može po treæi puta kandidovatai za istu funkciju, ako je to istina onda dopunsko pitanje za njega lièno: šta reæi njegovim mladim pomoænicima sa poèetka njegovog mandata (tipa Muhameda Mešiæa i ostalih)kojih se svi sjeæamo i koji za njegova dva mandata postadoše sredovjeèni ljudi a ni sada priliku dobiti neæe.
2. Kajmak stanica: prije nekoliko godina nam rekli iselit je iz centra grada ali ništa, zbog èega i do kada?
3. Izgradnja u Tuzli: Može li se donijeti odluka o minimumu standarda koje novoizgraðeni objekti u Tuzli moraju zadovoljiti, npr. broj parking mjesta u skladu sa brojem izgraðenih stanova, garancija na kvalitet obavljenih radova ako kakav elemenat spadne godinu dana nakon izgradnje da ne bude da je to briga stanara/vlasnika koji sve pošteno platiše, obavezni vodomjeri, individualni mjeraèi isporuèene toplotne energije itd.
4. Projekte koje finansira opština treba ravnomjerno rasporediti na sve mjesne zajednice a sve prema broju stanovnika, primjer za plakanje su zgrade u Miladijama i Solani pored kojih bukvalno prolazi parovod a nisu prikljuèeni na sistem c.grijanja, zašto i do kada?

Da ne bude previše pitanja za prvi put toliko za sada.

Unaprijed Hvala! 


http://iractuzla.blogger.ba/
13-11-2007 at 16:40 | Ukljuèi u odgovor
Nadimak
Nivo: Forumski doajen
šta æeš tako ti je

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1082
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Da li je Refik Ahmedinoviæ teška i dosadna osoba?
 


ne razlikuijem è,æ,ð,dž
13-11-2007 at 16:49 | Ukljuèi u odgovor
Necko
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-09-2002
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 1240
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Zašto je ulica koja ide od skvera pored stare zgrade opštine otvorena za saobraæaj

p.s. kako se zove genijalni inicijator koji obnasha javnu funkciju

13-11-2007 at 17:22 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Nadimak wrote:
Da li je Refik Ahmedinoviæ teška i dosadna osoba?



Pa to je vise stvar subjektivnog utiska, zar ne? Ko je tezak, dosadan, naporan, i sl, mene licno puno i ne zanima, ako sta konkretno pokrene.

Sto se tice Muhameda Mesica, pouzdano znam da je napustio sve sam, da nije mogao uskladiti svoje obaveze tada sa studiranjem u Becu i vijecnickim u Tuzli. I sada zivi na relaciji Bec, Sarajevo, Tuzla i drugi gradovi, tako da se on i ne moze za sada baviti politikom na taj nacin. On je mlad i suvise mlad, puno toga ga jos ceka, a ko zna, mozda se bas kada bude sredovjecan i pocne baviti nasom politikom. Inace, sam misljenja da samo onaj ko i zivi u Tuzli moze biti zbilja u toku sta se u gradu desava.

Necko, i ja mislim da je steta da je u ulici od Skvera prema pijaci sada dozvoljen saobracaj, a svijet nije navikao pa hodaju po sredini ulice.

Yugi, spomenu proglasenje Opcine Tuzla gradom, to je kod nas sve proslo pa se ceka Sarajevo, ja mislim . Nije to samo formalnog karaktera, vuce to i niz drugih stavki vezanih za budzet.

Nego, zanimljivo je da na ulazu u Živinice mozete vidjeti tablu na kojoj pise GRAD ŽIVINICE.
13-11-2007 at 17:55 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim


Yugi, zaboravih, na jednoj sjednici OV Tuzla, pokrenuta je inicijativa za izradu Zakona o uspostavljanju grada Tuzle i upucena parlamentu Federacije koji je nadlezan za donosenje ovog Zakona.

Proglasenjem Tuzle gradom dobija se prosto receno vise para, mislim da je tako, a tu je vijecnik da nam to kaze. Znam da su govorili da jedna sarajevska opstina ima budzet kao i opcina Tuzla. Broj stanovnika u Tuzli je dosao do gotovo 170 000 a on se po potrebi smanjuje samo da mi ne dobijemo ono sto mozemo.

13-11-2007 at 18:03 | Ukljuèi u odgovor
Necko
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-09-2002
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 1240
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
sunce wrote:
Necko, i ja mislim da je steta da je u ulici od Skvera prema pijaci sada dozvoljen saobracaj, a svijet nije navikao pa hodaju po sredini ulice.



Zaista me interesuje razlog zasto to rade ? U cemu je fol Mozak cijele operacije me interesuje radi male psihoanalize, mislim, ako je kao djecacic isao na bozu kod Iljazovica tesko da mogu povjerovati da se sad odjednom drzi strogo desne strane i trotoara. Ili
13-11-2007 at 18:54 | Ukljuèi u odgovor
Irac
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-05-2006
Lokacija: TZ
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
sunce wrote:



Sto se tice Muhameda Mesica, pouzdano znam da je napustio sve sam, da nije mogao uskladiti svoje obaveze tada sa studiranjem u Becu i vijecnickim u Tuzli. I sada zivi na relaciji Bec, Sarajevo, Tuzla i drugi gradovi, tako da se on i ne moze za sada baviti politikom na taj nacin. On je mlad i suvise mlad, puno toga ga jos ceka, a ko zna, mozda se bas kada bude sredovjecan i pocne baviti nasom politikom. Inace, sam misljenja da samo onaj ko i zivi u Tuzli moze biti zbilja u toku sta se u gradu desava.



Muhamed je bio samo primjer pojedinca od mase mladih, sredovjeènih pa i starijih ljudi, Tuzlaka koji bi mogli svojim entuzijazmom i novim pristupom donijeti novi zamah ovom gradu baš kao što je i sadašnji naèelnik na poèetku svog mandata uèinio.

Ja lièno mislim da kabinet gradonaèelnika treba da bude institucija a ne personifikacija liènosti, kao što u sportskom klubu (i onom pobjednièkom) sazrije novi talenat (a ubijeðen sam da ih u ovom gradu ima mnogo) da bi došao do izražaja mora dobiti priliku da zaigra.

Što se tièe Jasmina ja mislim da je pokazao sve svoje ´´trikove´´ i da bi bilo najbolje da podrži nekog (iskreno se nadam mlaðeg) sa novim idejama.

Za kraj, dva mandata (8 godina) su sasvim dovoljan period da èovjek odradi kvalitetan posao, smatram da poslije toga nastupa stagnacija u svakom pogledu.
 


http://iractuzla.blogger.ba/
13-11-2007 at 19:00 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
sunce wrote:

Yugi, zaboravih, na jednoj sjednici OV Tuzla, pokrenuta je inicijativa za izradu Zakona o uspostavljanju grada Tuzle i upucena parlamentu Federacije koji je nadlezan za donosenje ovog Zakona.

Proglasenjem Tuzle gradom dobija se prosto receno vise para, mislim da je tako, a tu je vijecnik da nam to kaze. Znam da su govorili da jedna sarajevska opstina ima budzet kao i opcina Tuzla. Broj stanovnika u Tuzli je dosao do gotovo 170 000 a on se po potrebi smanjuje samo da mi ne dobijemo ono sto mozemo.

Ne bih zaista da ulazim u polemiku sa tobom na ovoj temi(polemika nije najsretniji izraz-recimo razmjenu mišljenja)ali mislim da komparacija sa jednom od Sarajevskih opština i nije baš najadekvatnija.Sarajevo je ureðeno po principu da Grad èini više opæina a to da neka od Sarajevskih opæina ima veæi Budžet od Tuzle nije poslijedica administrativnog ureðenja veæ prosto èinjenice da se na podruèju te"neke" sarajevske opæine kolokvijalno reèeno obræe više love.Ali da se ne bih upuštao u dalju elaboraciju ovog pitanja,kao što ti veæ reèe tu je Vijeænik da nam ukoliko je u toku ponudi adekvatne informacije.U svakom sluèaju hvala i tebi na pokušaju pojašnjenja nekih pitanja-ma tebe æemo za Vijeænicu
 


<br /><br /><br /><br />

13-11-2007 at 19:05 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Ja nikako da skontam sta je sa stadiona Tusanj?
Gradil se?
Ko ga gradi?
Sta ce to od objekata bit posto je skoro u centru grada?
Zar ne bih bilo bolje stadion napravit negdje izvan Tuzle kao sto je i u vecini EU gradova na periferiji grada?
Ovako da se napravi i najmodernija Arena nema se gdje parking napravit,stvorit ce se jos veca guzva,vandali ce imat sta razbijat okolo(auta,prozore,izloge itd)
Sve to treba racunat jer stadion je jedna dugorocna investicija koja donosi novac.
Onde gdje je nekad HAK bio tu bi mu mozda i najbolje bilo il na Shickom gdje bila baza.

Eto uz pitanje dao sam i komenatr

13-11-2007 at 19:07 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Bas puno pitanja, odjednom. Hvala vam (vecini) na ozbiljnosti i hvala Suncu na pomoci. Kako ovo nije vijecnicka govornica, mogu pricati i o temama, koje nisu moja nadleznost, pa i nesto otvorenije, jer me zaklanja nick. (Napominjem da radim izvan i daleko od Opcine).

Pocecu od lakseg:
- i ja mislim da je Ahmedinovic potezak, pogotovo za protivnike i konkurente u politici; no to mu daje i izvjesne prednosti - ne odustaje lako i postize vise poena, uklj. i negativnih,

- po pitanju stadiona Tusanj tek sad su stvoreni osnovni preduslovi za dogradnju - rijeseni imovinsko-pravni odnosi, formirana javna ustanova i planiran solidan iznos pocetnih sredstava u nacrtu budzeta za 2008, sto je bila nadleznost Vijeca. Oko drugih pitanja, pa i ovih o kojima rekoh da su rijesena, bilo je, postoje i sad, a bice jos razmimoilazenja i sukoba, sto mozete vidjeti i u saopstenjima, koja pljuste. O novom stadionu niko i ne razmislja, iako razlozi Rodjenog stoje; prevelika smo sirotinja za takav luksuz, a u sportu se jos i ne naziru sistemska rjesenja,

-za nove izbore sve stranke pripremaju svoje adute, ali ce biti i neovisnih kandidata. Nacelnika opcine gradjani biraju neposredno i ne zanimaju me mnogo spekulacije; mnogo vise me smeta sto nasi zakoni nedovoljno definiraju nadleznosti i odgovornost Vijeca, Nacelnika, mjesnih zajednica i administracije, sto o tome nema produktivne rasprave, i sto na kraju ispastaju gradjani. U tome bi pomogao pristup, kojeg predlazu Yugi (i dijelom Irac, kad govori o Kabinetu), ali smo podaleko od takvih naprednih razmisljanja. Stoga, mislim da Jasmin Imamovic, kao dugogodisnji radnik u administraciji, pored znacajne podrske gradjana, ima prednost kao poznavalac i iskusni postovalac zakona, na putu ka novom izboru. (Ne znam dovoljno o ogranicenjima mandata - no comment). I ja bih volio da se pojave novi, mladji, napredni i sposobni kandidati, no ne vjerujem da u ovim uslovima stranke mogu ponuditi takve. Samostalni kandidati tesko da ce dobiti vise od 2-3%, kao sto ce biti malo i zena kandidata. Za Tuzlu bi bio napredak i sama pojava veceg broja zena i mladih na kandidatskim listama. Pa se zato zalazem za kandidaturu Sunca ; em mlada, em zena, ima podrsku Yugija i svih nas ostalih...

- cekamo, ne samo u Tuzli, donosenje zakona o gradovima, kako je to predvidio Zakon o osnovama lokalne samouprave FBiH. Bice nekih izmjena, ali ne ocekujem nista znacajno, pogotovo ne razumnu raspravu o racionalnoj organizaciji DPZ. Da nam makar bolje definisu pitanje mjesnih zajednica.

- saobracaj je rak rana Tuzle, pa ono što uradise sa (bivsom) Gradskom ulicom i ja smatram (manjom) metastazom. Za lijecenje je nuzan profesionalan pristup, a koliko znam, u administraciji nema nijednog inzenjera saobracaja. Odluku je donijela volonterska Komisija za saobracaj,

- Vijece je donijelo bar dvaput (nedovoljno dobru i operativnu) odluku o izmjestanju autobusne stanice. Pošto Tuzla nije vlasnik ni postojece, niti ce (budzetskim sredstvima) graditi novu stanicu, i kako je GSP (po zakonima FBiH) privatiziran, kao i neka druga javna preduzeæa u TK, moramo malo ukljuciti druge subjekte u ovakve rasprave i vidjeti ko to sve moze platiti. Navedena odluka nije jedina, koja se ne izvrsava, jer se po njima rijetko (brzo) gradi, vise se uspostavljaju planovi i pravila,

- po pitanju nadzora nad gradnjom novih objekata takodjer su nedovoljno definisane nadleznosti opcine - po zakonima je to prepusteno trzistu, dakle firmama, koje projektuju, ugovaraju, grade, nadziru, prodaju, (rijetko) odgovaraju... i gradjanima, koji biraju, kupuju, cekaju, ljute se. Nesto malo nadleznosti imaju inspekcije, ali u FBiH su one skoro pa unistene i nemocne. To je, uz lose zakone, nedostatak standarda i procedura i uz korupciju na svim nivoima, jedan od razloga za stanje u gradjevinskoj oblasti. I sa nedostajucim parkinzima, za koje takodjer mislim da su posljedica - metastaza.

- gradjenje po MZ zavisi prvenstveno od raspolozivih sredstava, a realizira se prema programu, kojeg je usvojilo Vijece i u kojem je svaki dio opcine zastupljen sa prioritetima, predlozenim u toj MZ. Prikljucke i glavne vodove za grijanje planira i dijelom sufinansira opcina, ali ogranicenim tempom, uz obavezno i veoma sporo finansiranje, projektovanje i pripremu od strane preduzeca CG i gradjana. To su skupi zahvati, zahtijevaju ulaganje i u postojece vodove i izvore (u TE Tuzla), koji su takodjer ograniceni. Opterecuju nas jos i ratni dugovi, ali ne vjerujem da to Irca zanima - on pokupio zelje sa foruma, kojih ce uvijek, i sve vise, biti. O realizaciji planova, koji su poduprti budzetskim novcem, najbolje je da pitamo Komunalnu sluzbu, koja godisnje realizira 100 - 150 projekata, a daleko vise ih ima na spisku. Na svakoj sjednici vijecnici postave pedesetak takvih pitanja i nadam se da ce doci vrijeme da odgovore na njih citamo i na Tuzlarijama.

Nisam, nadam se, puno navodio sta to nije nadleznost vijecnika, i nadam se, takodjer, da ce mi se uskoro prikljuciti neki od pismenijih kolega i opcinskih sluzbenika.

13-11-2007 at 21:26 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 59
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice