Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Sve ostale vijesti,komentari..
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

Nekoliko stotina Viegradjana doekalo ratnog zloinca

Nekoliko stotina Viegradjana doekalo je u petak naveer Mitra Vasiljevia kojeg je Haki tribunal pustio na slobodu nakon to je odsluio dvije treine 15-godinje zatvorske kazne.

Kolona automobila, koja je na pola puta izmedju Sarajeva i Viegrada doekala Vasiljevia, stigla je uz zvuke sirena na Trg palih boraca u Viegradu gdje joj je, uz trubae i orkestar iz Uica, priredjena dobrodolica.

Nakon izlaska iz automobila, Vasiljevi je rekao da nikad u ivotu nije bio sreniji.

On je rekao da je presuda Hakog tribunala 100 odsto nepravedna i da je zasnovana na nizu lai.

Njegova kerka Marina zahvalila je svima koji su priredili doek njenom ocu u Viegradu.

Vasiljevi je pravosnano osudjen u februaru 2004. godine zbog zloina nad muslimanskim stanovnitvom u Viegradu i okolini, a na izdravanju kazne bio je u zatvoru u Austriji. Uhapsili su ga pripadnici SFOR-a 25. januara 2000. godine i istog dana je prebaen u pritvorsku jedinici UN u Sheveningenu.

Njegovo putanje na slobodu odobrio je predsjednik Hakog tribunala Patrik Robinson.

U izvjetaju austrijskih vlasti Tribunalu navodi se da se Vasiljevi vei dio vremena provedenog u zatvoru veoma dobro vladao.
(Srna)

14-03-2010 at 15:47 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Odgovori: 2378

BEOGRAD: Ksenija Pajin i Filip Kapisoda pronaeni mrtvi

Utorak | 16.03.2010.
Poznata pjevaica Ksenija Pajin i crnogorski maneken Filip Kapisoda pronaeni su mrtvi u Beogradu, javljaju srpski mediji

http://img209.imageshack.us/img209/9941/70f89a0f141da82b2441f91.jpg

Kako Radio-televizija Srbije saznaje u MUP-u Srbije, oni su pronaeni u stanu na Vodovcu u Nikikoj ulici.

Tijela Pajin i Kapisode pronala je pjevaicina majka u svom stanu, sa prostrelnim ranama. U MUP-u su naveli da je istraga u toku, ali da je najvjerovatnije rije o ubistvu i samoubistvu.

Policijski uviaj je u toku.

Ksenija Pajin karijeru je zapoela kao igraica u grupi Bit strit, a javnosti je poznata od sredine devedesetih, kada bila pjevaica dueta grupe Dak. Nakon toga je zapoela solo karijeru u Srbiji i Grkoj.

(DEPO, BLIN/eb)
http://depo.ba/hronika/ksenija_paj~--c-in_i_filip_kapisoda_prona~d-eni_mrtvi

16-03-2010 at 20:34 | Ukljui u odgovor
Bambi
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Odgovori: 20621

Gary D. Robbins, OSCE u BiH
Viak oruja i municije je neposredna opasnost za BiH

Prije dvije godine, 15. marta 2008. godine, u eksploziji koja se dogodila u skladitu municije u Albaniji, poginulo je 26 ljudi, povrijeeno mnogo vie, uniteno ili oteeno hiljade porodinih domova i ostalih zgrada, i prouzrokovana znatna ekonomska i ekoloka teta. Da li bi se to moglo dogoditi u Bosni i Hercegovini? Naalost, da.
Pie: ambasador Gary D. Robbins

Prole godine, sedam radnika je poginulo u Srbiji, u eksploziji, koja se dogodila u fabrici municije. A, eksplozija u predgrau Nikia (Crna Gora), koja se dogodila 2006. godine, takoer je unitila domove mnogih porodica. Taj problem je ogroman.

Zvaninici BiH su, od ukupnog broja oruja i municije, za unitenje odredili oko 95.000 komada vika vojnog oruja i 25.000 tona vika municije. Ovo naoruanje nalazi se u 19 skladita, smjetenih irom teritorija BiH, a ponekad se ta skladita nalaze u blizini gusto naseljenih podruja.

Rjeavanje ovog problema je skupo. Danonono, stotine pripadnika vojnog i civilnog osoblja provode mjere sigurnost u krugu tih skladita, kako bi sprijeili da ova vojna sredstva, oruje i municija, padnu u ruke kriminalaca ili terorista, jer vojsci BiH, ionako nedostaju materijalni i drugi resursi.

Ovaj problem se produbljuje. Neke od nagomilanih zaliha predstavljaju ratnu proizvodnju, obavljenu u urbi tokom rata 1990.-ih. Druge datiraju ak iz 1950-ih godina. esto nema zapisnika o skladitenju i odravanju. Stanje u kome se nalaze eksplozivi je ponekad nejasno, a zapaeno je da iz mnogih eksplozivnih naprava ve cure hemijske komponente. Neka su eksplozivna sredstva previe opasna da bi ih se pomjeralo, i moraju biti unitena na licu mjesta, a sa svakim novim danom ona postaju jo (hemijski) nestabilnija.

Zato se ova prijetnja ne otklanja? Zvaninici BiH su se, 2008. godine, dogovorili da unite viak oruja i municije, ali implementacija ostaje problem, a trendovi idu u pogrenom smjeru: 2009. godine uniteno je manje municije nego 2008. godine, bez obzira na energian meunarodni program da se finansira i pomogne to unitenje.

Nevjerovatno, ini se da je politiki zastoj koji blokira brzo unitenje, povezan sa sporom oko toga ko bi bio vlasnik otpadnog materijala, i koje bi metode unitavanja predstavljale finansijsku dobit, za koje politike interese. ini vam se poznatim?

Misija OSCE-a u BiH prua ruku prijateljstva i podrke. Kao i drugi meunarodni partneri, koji su usredsreeni na ovaj problem, mi smo uvjereni da viak oruja i municije ima malu, ako uope ima ikakvu, finansijsku vrijednost. Zakoniti kupci nisu zainteresirani za stare i nestabilne zalihe. Naravno, nezakoniti "elementi mogli bi biti zainteresirani.

Zbog svih ovih razloga, mi energino preporuujemo da se, kroz jedan snaan program, krene naprijed, ka unitenju ovog oruja i municije, unutar jednog transparentnog procesa, to je prije mogue. Mi shvatamo da BiH ima ograniene tehnike mogunosti.

Zbog toga je nekoliko drava lanica OSCE-a ve ponudilo pomo. Pored toga, Misija OSCE-a u BiH je, u nekoliko navrata, podsjetila organe vlasti BiH da mogu dobiti pomo OSCE-a u moderniziranju skladita oruja i municije, koja pripadaju Oruanim snagama BiH i snagama Ministarstva unutarnjih poslova. Do danas nije bilo takvih zahtjeva.

Prvenstvena odgovornost svake vlade je da zatiti opu i linu sigurnost svojih graana. Ovo je pitanje koje vapi za odgovorom politikih lidera. Preporuke OSCE-a su praktine i izvodive. Unitenje ovog oruja i municije, ne samo da bi uinilo dravu sigurnijom, ono bi takoer pokazalo svijetu da BiH ima odgovarajuu ulogu u njegovanju lokalne, regionalne i globalne sigurnosti.

U februaru sam pisao o tome kako se nadam da e ljudi u BiH iskoristiti izbore, koji e biti odrani u oktobru 2010. godine, kako bi izabrali predstavnike, koji e djelovati u javnom interesu. Moe li ita biti od jaeg interesa, nego opa i lina sigurnost graana? Hoe li lideri BiH djelovati u pravcu smanjenja te prijetnje, prije nego to neka nova tragedija ponovno pogodi ovu regiju?

17-03-2010 at 07:34 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

Nesto su mi uvek sumnjive "spektakularne" akcije.

Srebrenica: Hapenja zbog prostitucije i trgovine ljudima

Srebrenica
Aurirano posljednji put: 16.03.2010 20:02
Mirna Sadikovi

U Bratuncu i Srebrenici provedena je akcija MUP-a RS u kojoj je uhapeno vie lica, meu kojima i amil Durakovi, zamjenik naelnika Opine Srebrenica, koji je, kako prenosi FTV, veeras puten na slobodu.

Kako se navodi u saoptenju MUP-a RS, uhapena lica se sumnjie za krivina djela trgovine ljudima, prostituciju, obljubu nad nemonim licem i obljubu zloupotrebom poloaja.

Iako je prema nepotvrenim informacijama jutros bio priveden i sasluan i ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetovi, on je opovrgao tvrdnje o hapenju, te izjavio za RSE da je dovoenje njega u vezu sa seksualnim zlostavljanjem jedna velika podvala.

Ahmetovi je, kako kae, obavijeten od direktora policije da treba dati izjavu o tome da li poznaje maloljetnicu na osnovu ijih izjava je akcija i izvedena. On je kategoriki odbio svoju umijeanost u cijeli sluaj:

''Imam informaciju da se privode ljudi u Srebrenici i Bratuncu zbog djevojice kojoj sam ja prole godine davao stipendiju. Iz tog razloga ja u sada dati izjavu da sam bio jedan od ljudi koji je davao stipendiju, ne samo njoj. Nisu me hapsili, ja u dati izjavu, vidjeu ta je predmet izjave."

Na pitanje da li je upoznat da je djevojica smjetena u sigurnu kuu, da je seksualno zlostavljana i da je dala izjavu o zlostavljaima, Ahmetovi kae da je dovoenje njega u vezu sa seksualnim zlostavljanjem jedna velika podvala:

Ima izjava vjerovatno djevojice. Treba provjeriti pod kojim okolnostima je ona dala tu izjavu, ko ju je instruirao da da takvu izjavu, da li je cijena svega ovoga to ja radim da budem osuen na jedan lin bez ikakve potrebe zbog samo jedne moje elje kroz cijeli ivot kako ivim da pomognem. Vrijeme i instituucije ove zemlje e vjerovatno na kraju rei ta je prava istina.

Uhapeno vie policajaca

Naelnik Optine Osman Sulji izjavio je da je ubijeen u nevinost svog zamjenika, te ocijenio da je jutronja akcija pretjerana:

Ono to me razoaralo kao ovjeka i naelnika je to da je angaovano nenormalno puno policije, da se to deava u instituciji lokalne zajednice - Optine i da je uznemirilo kompletno graane ove optine, ne samo Bonjake, i da su mu nadleni MUP i nadleni organi poslalo poziv da se javi bilo gdje i po bilo kojem pitanju, vjerujem da bi se dobrovoljno odazvao.

Ministar unutranjih poslova RS Stanislav ao potvrdio je da je uhapeno i nekoliko policajaca:

Obradom je obuhvaeno vie lica. Ja moram rei da meu njima, naalost, ima i pripadnika MUP-a, dakle policije RS i ja moram izraziti razoarenje tom injenicom. Naravno, ovo ne znai zavretak sveukupnih poslova koji se tiu ove akcije. U ovom trenutku vam ne mogu rei o broju, mjestima, lokacijama ili slino.

Na dopisnik iz Srebrenice Sadik Salimovi javlja kako je uhapen direktor kole koju je maloljetnica pohaala, kao i nekoliko nastavnika.

U Bratuncu su privedeni Nikola Ranki, direktor Srednjokolskog centra, i profesori Milivoje Veselinovi, Milo Mitrovi, Rade Ostoji i Ljubia Jovanovi. Prema prvim saznanjima, uhapen je i Mirsad Huseinovi, imam iz jednog bratunakog sela.

Za seksualne usluge plaali od 20 do 300 maraka

Cijeli sluaj pokrenut je nakon to je maloljetna Romkinja M.M. iz bratunakog naselja Rakovac pronaena pod uticajem narkotikih sredstava, nakon ega je smjetena u Sigurnu kuu. Ona je navela spisak osoba koje su je seksualno iskoritavale, u emu je, kako kae, posredovala njena nana, koja je takoer danas uhapena.

Dopisnik RSE iz Bijeljine Sadik Pazarac saznao je informaciju vie od pripadnika CJB Bijeljina, koji su vodili ovu akciju:

"Po policijskim nalazima, seksualno iskoritavanje maloljetnice traje od 2006. godine do 5. februara ove godine. Pojedinci su za seksualne usluge plaali rtvinoj nani od 20 do 300 maraka, a neki su prijetnjama i ucjenama dolazili do tih usluga."

U prvim reakcijama na dananja hapenja prvo se oglasio Regionalni odbor SDA Srednje Podrinje, Zvornik. Ne elei stavljati istragu u ovom sluaju pod sumnju, lanovi Regionalnog odbora SDA kau da je simptomatino da se u ovoj akciji razotkrivanja lanca navodno osumnjienih za trgovinu ljudima ponovo koriste oprobane metode koje, osim eventualnog razotkrivanja poinilaca krivinih djela, podrazumijevaju i medijsku satanizaciju pojedinaca i pokuaj stvaranja spektakla u akcijama policije po nalogu pravosudnih institucija.

Indikativno je da su kamere Radio-televizije RS bile u pratnji policijskih slubenika, te da je teatralno hapenje Durakovia, zamjenika naelnika Opine Srebrenica ispred sjedita opinske administracije u Srebrenici ponovljeno kako bi kamere RTRS-a snimile cijelu scenu, stoji u saoptenju Regionalnog odbora SDA Srednje Podrinje.

(Radio Slobodna Evropa)
http://www.slobodnaevropa.org/content/srebrenica_hapsenja/1985184.html

17-03-2010 at 07:45 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

Nazalost...o ovom gorucem problemu BH politicari nemaju kad razmisljati...

Radnici u zaraene zemlje odlaze zbog novca i posla

http://img36.imageshack.us/img36/6073/7a26d4ae5f494d538ca0d79.jpg
''Iraanke'', zgrade u Lukavcu u kojima ivi veina mladih nakon povratka iz Iraka,

Fotografije uz tekst: Maja Nikoli
16.03.2010
Maja Nikoli

Almir Bikovi (32), iz Lukavca kod Tuzle, poginuo je u raketnom napadu talibanskih pobunjenika na ameriku bazu koja se nalazi u afganistanskom gradu Bagramu. Napad se desio u ponedeljak 15. marta, u ranim jutranjim satima, kada je teke povrede dobilo jo pet radnika u ovoj bazi.

Dolaskom pred kuu obitelji Bikovia koji je poginuo u vojnoj bazi Bagram u Afganistanu zatkeli smo muk i nevjericu.

Almirova majka se ne moe pomiriti s injenicom da joj sina vie nema, a otac Salih koji je prije par dana izaao iz bolnice gdje je leao zbog infarkta, ponovno nije dobro.

Susjedi obitelji Bikovi takoer u oku, a za Almira imaju samo rijei hvale:

Bio sam mu vaspita, profesor, nastavnik. Bio je takvo dijete - odrastao je tu u zgradi da ga nismo primjeivali kako je bio lijepo dijete i dobro.

Najvei strah u poetku

U zaraenim zemljama je preko 3.000 mladia iz Lukavca. U ovom malom gradiu ak ima i jedna zgrada nazvana Iraanka jer su upravo u njoj veinu stanova kupili ovi mladii. U zaraenim zemljama etri godine je bio i Lukavanin Zlatan Omerovi. Godine traenja posla i brojne odbijenice primorale su ga da ode:

Prvi motiv je novac jer ovdje nema posla, a ima porodicu, ima neke obaveze koje mora platiti, prema dravi i prema svima. I onda, naravno, ukae ti se jedna prilika da zaradi relativno velike koliine novca za kratko vrijeme. To je ona glavna vodilja. I svi mi odemo tamo s namjerom da rijeimo prvo neka osnovna, egzistencijalna pitanja.

Ta surova stvarnost, bez novca i posla, u mladima odagna i strah, kae nam Zlatan:

Najvei strah je u poetku, prilikom samog odlaska. Najtee je otii jer ne zna gdje ide i ta te oekuje. A kasnije isto kao i sve drugo u ivotu - navikne je jednostavno. to se posla tie, isto je rutina. Uglavnom 12 sati dnevno se radi i, kao to kae na narod, uteli se za sedam dana i onda je sve to rutina. Opasnosti to se tie, i to ve pree u naviku, kad odsvira vrijeme, ti mora da ustane - i onda uni, sjedi, pa ta ti bog da.

Prije godinu i pol dana u Afganistanu je poginuo Lukavanin Nedim Nuhanovi. Njegov otac Redo Nuhanovi kae da je tek nakon njegove pogibije saznao kakvo je stvarno stanje u bazama u kojima je Nedim bio:

Svi oni kau da je idealno, da se ne puca, a kasnije sam uo, poslije toga kad sam vidio neke koji su doli i nee vie da idu, kau granate padaju, ti kampovi nisu tvrave neke, spava se u atorima negdje. U dolini su kampovi, a sa brda moe se kamenjem gaati, a ne granatama.

Naelnik Opine Lukavac Devad Mujki takoer je pogoen ovom tragedijom. Smatra da mladi olako odlaze u rizina podruja, a razlog tome je, prema njegovom miljenju, to to je upravo jedna od amerikih baza bila u Dubravama kod Tuzle, gdje su mladii ve radili:

Ima jedan veliki broj naih ljudi koji je radio za amerike firme. Oni su se pokazali kao dobri, kao sposobni, kao vrijedni. I kad su ovi promijenili lokaciju, onda je vjerovatno nekakav prirodan izbor pao na njih. Meutim, svakako se treba zapitati jesu li to nai propisi takvi da se to tako lako moe otii. Trebalo bi preispitati vjerovatno i uslove pod kojima se tamo moe ii.

Niko me nije podravao

Jedan od kandidata koji nije elio otkriti identitet rekao nam je da mu je jedina elja da bude primljen:

Zato to ovdje se prijavljujem na konkurse, ali nema nikakvih ansi da me neko zaposli, uvijek su neke tele.

RSE: Boji li se?

Pa ovako kad ujem da je bilo neke pucnjave, ili da je neko poginuo malo me strah, ali nije pretjerano.

RSE: Za koje poslove si se prijavio?

Magaciner, kuhar, vodoinstalater, stolar.

RSE: Kako su tvoji roditelji reagirali i uope obitelj?

Niko me nije podravao. Svi mi govore ta e tamo, ovdje ima sve, nemoj tamo. Pogotovo kad kad je ovaj momak poginuo jo me vie odgovaraju.

Iako se u medijima gotovo svakodevno pojavljuju informacije o stradanjima u ovim zemljama, iz BiH za 300 predvienih radnih mjesta prijavilo se oko 5.000 kandidata. Posljednja tragedija ih nije uplaila i oni i dalje, bosanski reeno, trae tele da dobiju ovaj nimalo lak posao.

(Radio Slobodna Evropa)
http://www.slobodnaevropa.org/content/lukavac_posao_zaracene_zemlje/1985483.html

17-03-2010 at 07:49 | Ukljui u odgovor
enklava
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 26-02-2010
Odgovori: 103

Ti ljudi prave gresku sto se vracaju u Bosnu.

17-03-2010 at 10:47 | Ukljui u odgovor
nevenkagaragic

Hrvatsku premijerku "izludili" Pilsel i Stankovi VIDEO

Hrvatska premijerka Jadranka Kosor preko odvjetnikog drutva eparovi, pehar i Gavrani najavila je da e tuiti zbog klevete Aleksandra Stankovia i HRT zbog emisije 'Nedjeljom u 2' u kojoj je gostovao Drago Pilsel.

Pilsel je odjeven u majicu s natpisom 'Roba s grekom' na nagovor urednika emisije "Nedjeljom u 2" Aleksandra Stankovia odglumio premijerku. Pretvarajui se da je ona, rekao je da bi teko dobila stan u kojem trenutano ivi da se nije ukljuila u politiku. Obeala je da e se ukljuiti u rjeavanje statusa Momira Drobca, biveg vlasnika stana, prenosi tportal.

'Kosor je stan dobila zakonito, tu nema spora. Problem je, meutim, u etici i moralu', rekao je Pilsel te naglasio da u ovom sluaju drava ima prema Drobcu dug kakav ima prema obitelji Levar ili obitelji Zec.

U priopenju za javnost, koje potpisuje odvjetnica Ivana pehar, opunomoenica Jadranke Kosor, kae se da su svi navodi izneseni u Stankovievoj emisiji 'nestiniti, krajnje zlonamjerni i izraz su dosad nezabiljeenog neprofesionalizma, jer nikada u praksi nije vieno da se jedna emisija vodi samo radi blaenja tree osobe'.

Kosor je, istie se u priopenju, stekla stanarsko pravo na stan u Zagrebu sukladno tada vaeem Zakonu o stambenim odnosima i stan 'otkupila u cijelosti zakonito'.

S obzirom na to da je Kosor uselila u prazan stan, krajnje je neprofesionalno, kae se, povezivati nju sa sudbinom obitelji Drobac.

Na kraju se navodi da je namjera Stankovia bila iskljuivo 'nakoditi asti i ugledu gospoe Jadranke Kosor' te da je svojim postupanjem 'ostvario sva obiljeja kaznenog djela klevete'.

Isto tako, HRT, zbog postupanja svog novinara, odgovoran je temeljem Zakona o medijima 'za tetu prouzroenu gospoi Kosor zbog povrede prava osobnosti budui da joj je povrijeeno dostojanstvo, ast i ugled'.

Nakon zavretka emisije iz Vlade su, neslubeno saznaje tportal, nazvali Renata Kunia, v. d. glavnog urednika Informativnog programa HTV-a, zaprijetivi mu tubom.

Glasnogovornik HRT-a Danko Druijani potvrdio je za tportal.hr da je iz Vlade stigla reakcija na Stankovievu emisiju, ali ono e biti objavljeno tek za sedam dana.

'Reagiranje na izreeno u emisiji 'Nedjeljom u 2' bit e, sukladno Zakonu o medijima, objavljeno u sljedeoj emisiji, dakle 28. oujka', rekao je Druijani.

(Dnevnik.ba)
http://www.dnevnik.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=5987

22-03-2010 at 06:50 | Ukljui u odgovor
cupo

Uskoro u proceduri novi prijedlog zakona o popisu stanovnitva

Privremena komisija za pripremu prijedloga zakona o popisu stanovnitva, domainstava i stanova u BiH trebala bi do ponedjeljka, 29. marta, pripremiti materijal koji e uputiti u parlamentarnu proceduru.
Predsjedavajui Komisije Branko Doki rekao je danas novinarima da ima nekih novina u odnosu na dosadanje prijedloge, a jedna od njih je ta to e se popisivati svi dravljani BiH.

Po njegovim rijeima, bit e otvorene dvije rubrike, jedna rubrika e se odnositi na stalno nastanjeno stanovnitvo prema standardima Eurostata, a to podrazumijeva dravljane BiH koji ive u BiH i one koji nisu due od godinu dana izvan BiH i strane dravljane koji ive u BiH vie od 12 mjeseci.

Drugi lan, koji je sada dopunjen, odnosi se na popis ostalih dravljana. Definisano je i na koji nain e se to uraditi. Ostalo je jo jedno pitanje sporno, u smislu njegove racionalnosti, kazao je Doki, dodajui da su predviene tri mogunosti popisa naih dravljana izvan BiH.

Jedan je da se to radi u kuanstvima, dakle ako je neko u inostranstvu, a ima dio porodice u BiH, da se uzmu podaci od ukuana koji su u BiH.

Druga varijanta je da se krajem ove i poetkom naredne godine, kada su boini i novogodinji praznici, popisnice dostave na granine prijelaze u Bosnu i Hercegovinu i da se tada popunjavaju.

Trei nain je popis po DKP-ima BiH u inostranstvu.

Ovo pitanje je, na neki nain, jo pod znakom pitanja zbog toga to je procjena struke iz Agencije za statistiku da e to jako puno kotati, a da emo imati mali efekt toga, odnosno da emo dobiti vrlo mali procent, da je to dosta teko organizovati, pogotovo u velikim zemljama kakve su naprimjer SAD ili Kanada, kazao je Doki, dodajui da se popisi mogu obaviti samo u prostorijama DKP-ova.

Upitan da li e popisom biti obuhvaeni i etnika/nacionalna pripadnost, maternji jezik, vjeroispovijest, Doki je kazao da e to biti rijeeno tako to e svakome biti omogueno da se izjasni kojoj naciji pripada, kojoj vjeri pripada, kojim jezikom govori.

Pritom, nacionalno i vjersko izjanjavanje nee biti obavezno, a ostaje obavezni dio izjanjavanje o jeziku kojim svako govori, jer nam je objanjeno da je to sastavni dio obaveznih kriterija Eurostata, pojasnio je Doki.

Po njegovim rijeima, postoji veinska saglasnost da e primjena rezultata u pogledu konstituiranja vlasti u BiH biti odgoena za neki period i da e se dotle primjenjivati popis iz 1991. godine.

Ostalo je da se definira na narednom sastanku koji je to rok do koga bi se primjenjivali rezultati iz popisa '91. godine, kazao je Doki i dodao da se misli na primjenu u organizovanju vlasti u BiH.

(FENA)

23-03-2010 at 23:52 | Ukljui u odgovor
cupo

Kolegijum Narodne skuptine danas o rezoluciji o Srebrenici

Na prvoj sjednici novoformiranog tijela Kolegijuma Narodne skuptine Srbije, predsjednik, potpredsjednici parlamenta, kao i efovi poslanikih klubova i lideri partija danas bi trebalo da se upoznaju sa tekstom rezolucije o Srebrenici.
Zamjenik premijera Srbije i predsjednik Socijalistiuke partije Srbije (SPS) Ivica Dai rekao je da se o rezoluciji o Srebrenici jo vode pregovori, kao i da u njoj sigurno nee pisati "genocid".

U tekstu rezolucije o Srebrenici nee se pominjati genocid i paralelno s tom rezolucijom radie se i na tekstu druge, koja e biti posveena osudi zloina poinjenih nad pripadnicima srpskog naroda, poinjenih u bivoj Jugoslaviji", izjavio je Dai za novosadski "Dnevnik".

Predsjednik Skuptine Srbije Slavica uki-Dejanovi rekla je ranije da bi konani tekst deklaracije o zloinu u Srebrenici 1995. godine trebalo da bude na dnevnom redu parlamenta krajem marta ili poetkom aprila.

(SRNA)

24-03-2010 at 10:00 | Ukljui u odgovor
Bambi
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Odgovori: 20621

Tenzije kod Bijeljine
Trae pripajanje dijela BiH Srbiji i prijete blokadom granice

Mjetani mjesta Badovinci iz Srbije koji su prije mjesec dana na teritoriji BiH postavili zastavu Srbije i natpis "Optina Bogati" najavljuju blokadu graninog prelaska Pavlovia most ukoliko se ovoj optini ne pripoji dio BiH za koji smatraju da im pripada.

O tabli koja je postavljena skoro kilometar unutar teritorije BiH na portal je ranije pisao, a tada se tome najotrije usprotivio delegat u Vijeu naroda Republike Srpske Fadil Banjanovi. Kako piu beogradske "Veernje novosti", tabla i zastava su jo tu jer nema dogovora oko toga ko je nadlean da je ukloni.

U meuvremenu, MInistarstvu vanjskih poslova Srbije predata je peticija sa potpisima 100 mjetana Badovinaca koji zahtijevaju da se "problem pod hitno rijei" i da im se vrati teritorija.

"To je istorijski uvijek bilo nae i nikad nije bilo sporno. Drina nikada nije bila granica, pogotovo zato to se rijeni tok neprestano mijenja pa na stotine hektara mavanske zemlje ostaje na drugoj obali. Kod Pavlovia uprije ima oko 5.000 hektara mavanske zemlje i oko 100 kua", kazao je novinarima "Veernjih novosti" ivan Jaki iz Badovinaca dodajui kako su itelji tog kraja uradili most, struju, telefon i itavu putnu mreu, a kada je Drina odronila dio obale "BiH pokuava sve to da prisvoji".

"Ljudi iz okolnih bijeljinskih sela pokuavaju da nasilno uzurpiraju srpsku teritoriju, a spremni smo da blokiramo Pavlovia most ako se neko od nadlenih ne zauzme i stavi nas u zatitu", kazao je Jaki.

Problem u ovom, kao i u brojnim drugim pograninim podrujima nastao je iz razloga to meudravna komisija od Daytona do danas nije rijeila mnoga otvorena pitanja, tako da se na lokalnim nivoima javljaju problemi i tenzije. Banjanovi je svojevremeno potsjetio kako i graani BiH imaju stotine hektara svojih njiva i uma na desnoj obali Drine koje se unitavaju pretvaranjem u beskrajne deponije ljunka i pijeska.

"Radi se o prekodrinskoj teritoriji BiH, nad kojom ona nema nikakve ingerencije, i postavljam pitanje - ta bi se dogodilo kada bi na tom podruju bile postavljene oznake MZ Janja i naa dravna zastava", upitao je Banjanovi.

30-03-2010 at 21:17 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 13
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Basho, beganredzep, hare, lars, nodi206, Samo za Tuzlu
FORUM : Tuzlarije : Sve ostale vijesti,komentari.. New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net