Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Sve ostale vijesti,komentari..
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

Švicarci negiraju genocid u Srebrenici
Prva krivièna prijava
Lausanne, 19. aprila 2010.god.
Autori lista „La Nation“ genocid u Srebrenica nazivaju „pseudo-masakrom“. Društvo za
ugrožene narode i Švicarsko društvo za meðunarodno krivièno pravo – TRIAL predali su danas
istražnim organima u Kantonu Waadt kriviènu prijavu zbog poricanja genocida i zloèina protiv
èovjeènosti. Do ovog trenutka švicarsko pravosuðe bavilo se poricanjem genocida nad
evropskim Jevrejima i Jermenima.
Dva stalna autora desnièarsko orijentiranog lista „La Nation“, negiraju:
1. genocid u Srebrenici i ubistvo preko 7.000 muškaraca muslimana;
2. strahote u koncentracionim logorima i zloèine protiv èovjeènosti poèinjene od strane
Srba;
3. masovna silovanja koja su poèinili bosanski Srbi;
4. granatiranje sarajevske pijace „Markale“ od strane srpskih vojnih snaga.
Èlanak je objavljen nakon proglašenja nezavisnosti Kosova 17.februara 2008.godine. List „La Nation“
koji je organ politièke partije „Ligue vaudoise“ (Liga zemlje Waadt) ubrzo nakon toga objavio je seriju
èlanaka o „Medijskom linèu nad Srbima“. Tekst je do danas dostupan na web-stranici partije Ligue
vaudoise.
„Nakon strahota koje su žrtve preživjele, poricanje tih zloèina je nepodnošljivo i sprijeèava istinsko
pomirenje svih pogoðenih i time miran sužuvot u buduænosti“, izjavljuje Fadila Memiševiæ, predsjednica
Društva za ugrožene narode za BiH. Predsjednik organizacije TRIAL Philip Grant kaže: „Argumenti
koje iznose autori su isti oni koje upravo sada izlaže i Radovan Karadžiæ u Den Haagu. Oni negiraju
patnje žrtava i oslobaðaju krvnike krivice.“
Društvo za ugrožene narode Švicarske je organizacija za ljudska prava koja se širom svijeta zalaže
za progonjene manjine i indigene narode. TRIAL – Švicarsko društvo za meðunarodno krivièno pravo
bori se protiv nekažnjivosti poèinilaca, pomagaèa ili inicijatora genocida, ratnih zloèina, zloèina protiv
èovjeènosti, muèenja i odvoðenja osoba u nepoznatom pravcu.
Za dalje informacije:
Christoph Wiedmer, rukovodilac Društva za ugrožene narode

http://trial-ch.org/fileadmin/user_upload/documents/Evenements_et_manifestations/Pressedossier_-_klage_-_gfbv-ch.pdf

21-04-2010 at 15:08 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..



http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1269165/Noahs-Ark-discovered-4-800-years--4-000m-mountain-Turkey.html?ITO=1708&referrer=yahoo

27-04-2010 at 16:05 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

U štrajku upozorenja uèestvovalo oko 80.000 radnika

Oko 80.000 radnika u cijeloj Hrvatskoj održali su danas štrajk upozorenja, odnosno jednoèasovni prekid rada u preduzeæima, kako bi upozorili na potrebu oèuvanja radnih mjesta, plaæanje rada i osiguranje primjerenih uslova rada.

Akcija pod nazivom "Solidarno zajedno", koju je organizovao Savez samostalnih sindikata Hrvatske /SSSH/, usmjerena je prema svim radnicima u Hrvatskoj koji su izgubili posao, kojima prijeti otkaz ili veæ dugo vremena ne dobijaju plate.

Prema procjenama SSSH, današnjem štrajku odazvalo se oko 80 odsto od 100 000 èlanova sindikata.

Neki od uèesnika su tokom akcije nosili bedž "Solidarno zajedno", a u nekim firmama akcija je provedena tokom poluèasovne pauze. Na sat vremena zaustavili su rad i zaposleni u hotelu "Esplanada" u Zagrebu.

Hrvatski mediji navode da je nekim radnicima bilo zabranjeno provoðenje akcije, kao što je sluèaj sa zaposlenima u varaždinskom hotelu "Turist", dok je u splitskom "Brodomerkuru", "Merkatoru" i "Dioni", bilo zabranjeno èak i nošenje bedževa.

Komentarišuæi današnji štrajk, hrvatski premijer Jadranka Kosor rekla je da sindikati imaju njenu podršku u borbi protiv korupcije.

"Sindikati u borbi protiv korupcije, u borbi protiv kriminala, imaju ne samo moju punu podršku, nego mislim da time žele dati podršku Vladi u borbi protiv kriminala i korupcije", rekla je Kosorova i istakla da je potrebno iæi još snažnije naprijed.

Hrvatski mediji navode da je današnji štrajk uvod u protest 1. maja, na Meðunarodni praznik rada, u Zagrebu, Splitu, Osijeku i ostalim veæim gradovima.

Sindikati juèe sa Vladom Hrvatske nisu uspjeli postiæi dogovor oko "rezanja" stavki kolektivnih ugovora, navode hrvatski mediji.

(SRNA)

28-04-2010 at 01:08 | Ukljuèi u odgovor
amigo
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 29-11-2002
Lokacija: Viva Zapata
Odgovori: 90
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

Medvedica pobegla iz ZOO vrta
21. maj 2010. | 19:26 | Izvor: Tanjug

Sombor -- Iz privatnog Zoološkog vrta "Miki" u Kolutu, kod Sombora, pobegla je ženka mrkog medveda, stara tri godine, teška oko 50 kilograma.

Vlasnik ZOO vrta Milan Mariæ kaže da medvedica nije opasna po ljude. On kaže i da medvedica pobegla juèe, i da se verovatno sakrila u nekom šipražju.

Meštani su, meðutim, uplašeni i izbegavaju da idu u svoje njive. Policija je upozorila graðane da budu oprezni i da, ako vide medvedicu, odmah prijave policiji.

Za odbeglom medvedicom traga njen vlasnik Mariæ, kao i policija i nekoliko ljudi iz Koluta, koji pretražju teren.

U Zoološkom vrtu "Miki" nalaze se još tri medveda.

Iz tog zoološkog vrta prošle godine su pobegla tri majmuna, od kojih su dva uhvaæena, a treæi je prebegao u Maðarsku.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=05&dd=21&nav_category=16&nav_id=433016

http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=433016#hrono

22-05-2010 at 21:40 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

jbt sreæu kako se tek osjeæa vozaè GRAS-a koji mu je dao protiv požarni aparat

Sarajevo, 23.05.2010 - FTV
U Sarajevu je, pri gašenju požara na automobilu, poginuo muškarac. Vozaè je stradao nakon što mu je protivpožarni aparat eksplodirao u rukama. Aparat mu je dao vozaè GRAS-ovog autobusa koji se zaustavio kako bi pomogao vozaèu kojem se u vožnji zapalio automobil, audi 80.

Dežurni ljekari nisu mogli uèiniti ništa osim konstatovati smrt 49-godišnjaku koji je oko 19 sati i 20 minuta dovezen u Hitnu pomoæ. Uzrok smrti bit æe utvrðen naknadno. Nezvanièno, stradao je Rizo Sadikoviæ.

Sarajevska policija, uz inspektora za protivpožarnu zaštitu, izvršila je uviðaj. Istragom æe biti utvrðeno kako je došlo do samozapaljenja automobila, te iz kojeg je razloga eksplodirao protivpožarni aparat.

23-05-2010 at 23:43 | Ukljuèi u odgovor
light_ss
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-03-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sve ostale vijesti,komentari..

citat:
andjela wrote:
kako se tek osjeæa vozaè GRAS-a koji mu je dao protiv požarni aparat






Vjerovatno se osjeæa sretno, jer da je on kojim sluèajem rukovao aparatom njega bi isti otpuho na Ahiret....(mislim da je 250 bara pritisak u PP aparatu)
23-05-2010 at 23:52 | Ukljuèi u odgovor
light_ss
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-03-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

citat:
Bambi wrote:
Više od 250.000 Slovenaca u akciji èišæenja otpada

Više od 250.000 dobrovoljaca sudjelovalo je u subotu u Sloveniji u zajednièkoj nacionalnoj akciji saniranja divljih odlagališta širom države, a prikupljeno je 80.000 prostornih metara raznog otpada, objavili su organizatori.

"Broj sudionika premašio je sva oèekivanja, odazvalo se 12 posto stanovništva i sigurni smo da se takav rezultat neæe ponoviti ni u jednoj evropskoj državi", rekao je na konferenciji za novinare Aleš Pevc iz nevladinog udruženja Ekolozi bez granica.

Udruženje je uz široku društvenu potporu organizirala akciju "Oèistimo Sloveniju u jednom danu", a oèekivalo se da æe sudjelovati najviše 200.000 dobrovoljaca.

Prikupljen je otpad s oko 7.000 divljih odlagališta, te prebaèen na sabirna mjesta, odakle æe se do srijede nastaviti njegov odvoz na legalna odlagališta i mjesta za reciklažu.

Akcije prikupljanja otpada sliènoga tipa poèele su u Estoniji prije dvije godine, a onda se taj oblik širenja ekološke svijesti proširio i na druge evropske države.
_______________________________________________




Da ih je kod nas bilo doæerat, imali bi posla samo oko Jale par godina!!!





[Edited by light_ss on 23-05-2010 at 23:54 GMT]
23-05-2010 at 23:53 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sve ostale vijesti,komentari..

citat:
light_ss wrote:


Vjerovatno se osjeæa sretno, jer da je on kojim sluèajem rukovao aparatom njega bi isti otpuho na Ahiret....(mislim da je 250 bara pritisak u PP aparatu)


Ne znam ... meni takva misao nije naumpala . Mislim ipak da se taj èovjek ne osjeæa sretno.
24-05-2010 at 00:12 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

Moj Alija, zar si doèekao da tvoji ljudi tvoje borce nazivaju teroristima

Nemalo pažnje izazvala je u prošli petak hutba hadži hafiza Ismeta ef. Spahiæa, zamjenika reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH (IZBiH), u sarajevskoj Carevoj džamiji. Njemu svojstvene, jednostavne, a duboko iskrene i dostojanstvene poruke o jadnom stanju u kojem se nalaze Bošnjaci, iskušenju "pokvarenih vladara" kod Bošnjaka, meðu kojima su i neki kojima "zaista ne bi dali ni dvije koze da èuvaju", snažno su odjeknule u javnosti.

Glas naroda

Alim èije je nadahnute rijeèi narod uvijek volio slušati i koji uživa nepodijeljeno poštovanje meðu Bošnjacima oèito je dobro osluhnuo glas napaæenih i poniženih sunarodnika.

- Nakon hutbe u kojoj sam govorio o kozama i pokvarenim vladarima koji bi èak i njih izgubili, došao mi je jedan džematlija i, dopunjujuæi me, kaže: "Ne bi oni, hafize, koze izgubili, oni bi njih prodali, jer su nauèili da prodaju" - kaže hafiz Spahiæ.

Ugledni komentatori primijetili su da se još jedino IZBiH brine o tom glasu obiènog Bošnjaka. Šta to govori o vremenu u kojem živimo?

- IZBiH uvijek je bila uz narod. Pokazalo se to u ratu. Bili smo s narodom èak i na borbenim linijama. Dovoljno je pogledati ploèu s imenima 100 poginulih imama. Zato su imami i IZBiH i danas s narodom. Slušaju njihove osjeæaje, otkucaj srca, njihovo bilo. Jer, imam mora èuti kako srce džemata kuca. Nažalost, to su naši predstavnici zaboravili. Zaista, malo je tih ljudi iz naroda. A pravi politièar mora niknuti iz naroda, mora osjetiti ono što narod govori i biti uvijek s narodom. U svim situacijama i iskušenjima. Mi imamo malo pravih politièara. Kada doðe na kakvo mjesto, on zaboravi narod. A morao bi ga se svaki dan sjeæati. Ali, kada ljudi doðu na vlast, ne žele samo sebe obogatiti veæ i prapraunuèad.

Imamo ljude koji su preko noæi postali politièari. Politièar može, recimo, biti onaj koji je s narodom osjetio granate u Sarajevu. Onaj ko to nije osjetio, može narod samo nijemo posmatrati. On nije osjetio snajper, granatu, kako je bez vode i struje... Želim reæi, takav ne može biti politièar iz naroda i ne može predstavljati svoj narod. Može, ali na svoju ruku.

Nažalost, posljedice takvog politièara svi mi trpimo. Mi smo to veæ osjetili. Znamo mi i takve politièare. Prilikom nekih izbora ja sam jednom prijatelju rekao: "Za bošnjaèki narod manja je šteta da izaberemo kakvog konja nego njega." Konj nam ne bi štetu nanio. Ne bi, možda, ni koristi donio. Ovaj nam neæe donijeti koristi, veæ æe nam nanijeti štetu.

Gledajte, ljudi su èudni. Dozvole da ih drugi vode, da mu drugi soli pamet. A naš politièar mora biti odvažan. Onaj koji nije sposoban sam donositi odluke, teško æe moæi biti politièar koristan za narod. Nadam se tek da æe u bošnjaèkom narodu izrasti jedan takav politièar. Duboko vjerujem u to. Jer, ovdje je oèito još jedino Bosna svima interesantna. Sva je igra oko našeg jorgana. Drugi nisu interesantni. Bošnjaci moraju imati ljude koji su iznikli iz naroda. Recimo, u posljednje vrijeme oduševljavaju me potezi Harisa Silajdžiæa To su vrlo bitni potezi. Treba uspostaviti veze s Beogradom, a ne veze na relaciji Beograd - Banja Luka. Zato ga i napadaju.

Vi ste prije taèno godinu dana u Bratuncu žestoko kritizirali bošnjaèke politièare, tvrdeæi da ih samo interesiraju fotelje. Zašto?

- Poslanik Muhammed, a. s., kaže: "Onaj koji traži vlast, ne dajte mu je. Onaj koji traži da svoju poziciju saèuva po svaku cijenu, ne daj mu je. Nemoj ga pomagati." Poslanik, takoðer, kaže: "Kada vidiš nevaljalo djelo, makar ga srcem osudi." Dakle, nemoj stajati uz njega. Davno je naš narod rekao: "S kim te vidim, s njim te pišem." Ja bih volio da bošnjaèki politièari manje vode raèuna o svojoj poziciji, a više o narodu. Nažalost, nekada više vode raèuna o sebi i svojoj poziciji, a mnogo manje o narodu.

Okružuju se s ljudima koji, nažalost, nisu za te pozicije. Oni im daju pogrešne savjete. Ne mogu ih optužiti što su im loši savjeti, jer oni su birali takve savjetnike i trebaju snositi odgovornost. Ali, neka znaju naši politièari, šta god hoæe neka rade, ali morat æe se Bogu vratiti i odgovarati za uraðeno. Taj bošnjaèki politièar mora znati da u njegovoj politici ima i mog haka. Ne može on moje pravo nogom poklopiti. A moji derviši davno su pjevali: "Èuvaj se tuðeg haka, više nego vatre se boj." No, nadam se da æe, ipak, ovi izbori pokazati prvo lice Bošnjaka. Gledajuæi ovu omladinu, nadati se da æemo izaæi na dobro. Oni su manje pohlepni.

Dosta više

Kako komentirate èinjenicu da su Bošnjaci u snažnoj politièkoj defanzivi i da se stalno nekome za nešto pravdaju, pa i za odbranu BiH?

- Izjava Sulejmana Tihiæa u vezi s Dobrovoljaèkom ulicom je takva da se, kada je èuje, èovjeku krv ledi u žilama! Pa, nismo mi bili na Terazijama, nego u svom gradu i branili se. E, sad da ti priznaš da je to bio zloèin, zaista je bez pameti. To sve više potvrðuje tezu naroda, jedno rašireno mišljenje, da je to ubaèeni politièar. Jer, da smo uradili na Terazijama ovo što je u Sarajevu uèinjeno, vjerujte, ja bih to bez ustezanja nazvao zloèinom. Ali, zloèini su raðeni u Sarajevu, nad ovim narodom. Reæi da je to zloèin, jednostavno je bez pameti i ne može se nièim opravdati. Narod takvim politièarima mora reæi: "Dosta više!"

Iznosite ozbiljne optužbe. Na èemu ih temeljite?

- Meni je 1996. godine u Štutgartu prišao èovjek i pita me: "Znaš li tog i tog èovjeka?" Rekao sam da ne znam tog èovjeka, jer ga nije bilo ovdje u ratu. Taj èovjek mi je rekao: "Doæi æe on vama, bit æe vam na èelniku stranke, zapamti. Èuvajte ga se, ubaèen je èovjek, srpski je igraè." To mi je kasnije potvrdio jedan poznati doktor iz Zenice, koji je sliènu situaciju imao 1994. godine. Meni je žao tog èovjeka, jer i on je, na kraju, èovjek. Ali, izaæi s kravatom iz srpskih kandži i otiæi Fikretu Abdiæu u Rijeku... Volio bih da se varam. Rekao sam jednom velikom funkcioneru SDA prije èetiri godine: "To vam je ubaèen èovjek da razruši SDA." On se naljutio i nije govorio nekoliko godina sa mnom.

Zapamtite, ubaèen je da razruši SDA! Jer, nije nikakva sluèajnost da je Mirza Hajriæ, recimo, došao za Alijinog savjetnika iz Londona, i to samo s jednim ciljem - da uvjeri rahmetli Izetbegoviæa da ovoga (Tihiæa, op. a.) imenuje iza sebe. A zna se šta je London. To je mala Srbija. Mi mislimo da se sve sluèajno dešava. Zapamtite, nema ništa sluèajno. Sve je isplanirano i ide po planu. Bosna je vrlo interesantna. Bošnjaci su u fokusu. Jer, nema Bosne bez Bošnjaka. Jasno, nema ni bez Srba i Hrvata, ali Bošnjaci su taj osnov Bosne. Ali, neko sa strane vuèe koce. Ko to radi, odakle...

Ja sam opet optimista. Kur'an Èasni kaže: "Vi pravite spletke i Allah pravi spletke. On je vještiji." Njegova spletka ipak æe biti bolja. Optimista sam jer jedan moj hafiz kaže: "Dijete, ako u ovom Sarajevu nema dobrih ljudi na zemlji, dakle koji hodaju, ima ih sigurno pod zemljom." Oni æe nas saèuvati. Allah æe dozvoliti da ova Bosna opstane i naæi æe se dobrih ljudi. Pojavit æe se ljudi na politièkoj sceni. Javit æe se.

Još nešto, ja sam bio na 40 osnivaèkih skupova SDA. Bio sam vezan uz tu stranku. Moj amidžiæ mi je pred rat govorio: "Ako, hafize, ovi tvoji ne dobiju izbore, tebi valja u zatvor. Narast æe ti brada do zemlje." Neka, rekao sam, ima makaza. Ja SDA u duši volim, jer je to bio pokret mog naroda. Ali, s ovim što se danas dešava ne mogu se složiti.

Mislite li da je SDA kao pokret i stranka izgubila svoju bit, svoj smisao ili završila historijsku ulogu?

- SDA je bio pokret bošnjaèkog naroda. Taj pokret prešao je u jednu graðansku i multinacionalnu stranku. Nemam ja ništa protiv toga. Ali, SDA je izgubila onaj svoj imidž po kojem je bila prepoznatljiva. Ta stranka potrošila je 50 ministara. Èovjeka dovedu pa ga šutnu. Niko se više do SDA nije obraèunavao sa svojim ljudima. Rekao sam jednom svom ahbabu: "Mislim da je ovaj zadnji kongres bio kongres sahrane SDA."

Pa, kome je, recimo, u SDA palo na pamet da borce naziva teroristima?! Ko je još svoje branioce nazvao teroristima?! Zlatko Lagumdžija nazvao ih je èetnicima, a ovaj teroristima. I to gospodin Irfan Ajanoviæ u Parlamentu FBiH. Pa, to je da èovjek sjedne i da plaèe, jer ne zna šta da radi. Zar si, moj Alija, doèekao takvo nešto, da tvoji ljudi tvoje borce nazivaju teroristima! Ko može reæi da je sad na Alijinoj strani, da ju nije pogazio? Jer, Alija to sebi nikad ne bi dozvolio.

Izlaz iz krize

Zanimljivo je da u svim pokušajima traženja bošnjaèke alternative oni koji veæ dvije decenije neuspješno vode ovaj narod ustaju s optužbama o tobožnjim podjelama. Šta mislite o tome?

- Ta teza je odbranaška. Njome se neki ljudi služe da bi sebe branili. Jer, svi mi imamo pravo na politièko mišljenje. Svi smo ljudi. Iæi s tom tezom da se razjedinjujemo samo zato što neki traže izlaz iz krize u koju smo definitivno zapali, predstavlja odbranu liènih interesa. Pri tome oni koji to govore nisu dovoljno uradili da im se pokloni povjerenje. Pokaži mi šta si uradio.

Ja æu uvijek bili blizak ideji pokreta SDA i braniti je, ali ne mogu podržavati onoga koji moje borce naziva teroristima! To ne može nijedan Bošnjak. A te optužbe nije izrekao obièni èovjek. On je donedavno bio predsjednik GO SDA. Svi oni koji se s time slažu, ja se s njima ne slažem. Ma ko to bio. Neka se zove kako hoæe, ne slažem se s njim.

Zbog kritièkih stavova naše uleme pojedinci u vrhu SDA poèeli su otvoreno napadati Islamsku zajednicu u BiH, što je mnogima bio šok.

- Pa, ti napadi su nešto sasvim normalno. To je ta KOS-ovska linija. KOS, zapamtite, nije ni dirnut u BiH. Sve njegove strukture ostale su netaknute. I pojava famozne "Zelene knjige" je KOS-ovska stvar. To je njihova ujdurma. Da se kaže: "Držite lopova, ono je lopov, a ne mi." Oni tu knjigu stalno vade kada im zatreba. Tako se žele prikriti neki ljudi. Oni to rade. I ta emisija "60 minuta" na Federalnoj televiziji (FTV). Sve je to KOS-ovska stvar. Treba nas udariti u glavu. Jer, kad se zmija bije, bije se u glavu. I bošnjaèki narod treba lupiti u glavu i to se, evo, radi.

Jer, glava bošnjaèkog naroda jeste IZBiH. Ona je ta koja je uz narod i u narodu. Zato je treba napasti. Ali, gledajte, napad je prvo došao iz sadašnje strukture SDA. Sjeæate se, Ajanoviæevo pismo reisu-l-ulemi prvo je otvorilo te napade. Kada nismo mogli ni sanjati ovo danas.

Tragedija u Hlapèeviæima sve nas pogaða

Hafiz Spahiæ kaže da ga je izuzetno pogodila nedavna tragedija u Hlapèeviæima kod Visokog. Tvrdi da smo za nju svi makar malo krivi.

- Zloèin u Hlapèeviæima pogaða sve nas i ne možemo biti neodgovorni. Psihièko stanje naših ljudi je teško. Ljudi su dovedeni na rub egzistencije, gdje su njihovi nervi zapeti kao žice na gitari. Malo èovjeku fali da eksplodira. A cijelo društvo je odgovorno. Èovjek je interesantna materija. Ako nešto zakaže u njemu, on eksplodira. Niko ne zna na koji æe naèin eksplodirati. Hoæe li ubiti sebe ili ljude oko sebe. Sjeæam se u ratu jedne žene. Išla je uz harem džamije i pjevala. Pita me jedan hadži hafiz: "Šta je ovoj ženi?" Rekao sam: "Èekaj da stane rat, bit æe to hor. Neæe biti sama. Bit æe mnogo nas koji æemo s njom pjevati."

Zato se ne može skinuti odgovornost sa škole, džamije, komšiluka... Ovaj zloèin otvara mnogo pitanja. Gledajte naše prodavnice. Nema nijedne da nema alkohola. Zašto nemamo zakona da prodavnice mješovite robe ne smiju prodavati piæe? Zašto se ne poštuje zakon da birtije i kladionice moraju biti udaljene od škole? Imate sluèajeva po muslimanskim selima da su nam birtije i kockarnice uz školu ili džamiju. Takoðer, bolesni ljudi moraju biti sklonjeni u ustanove, što se ne radi. Osim toga, rat je ostavio velike traume i mnogi se teško nose s tim.

Ovdje su na djelu agresivni i borbeni ateisti

- Bošnjaci su glavni cilj neokomunistièe prièe u BiH, koja je izuzetno živa. Vidite šta radi FTV, koja je direktno pod kontrolom jedne partije. Ja kao imam ne smijem da se izjasnim o svom politièkom stavu, a voditelj "60 minuta" Bakir Hadžiomeroviæ na državnoj televiziji kaže: "Ja sam komunista i zastupam SDP." Taj neokomunizam je opasniji od komunizma. Ovo nema veze s izvornom socijaldemokratijom tipa Vilija Branta (Willy Brandt), za koju bih i ja sutra možda glasao.

Ovdje su na djelu agresivni i borbeni ateisti. Njemu smeta što æe dijete u vrtiæu nauèiti bismillu. Tuzla i Sarajevo još žive na staljinistièkim osnovama. Tu je neokomunizam jak. Smeta im ako je djevojka pokrivena. Šta æe im to smetati, pa to je njeno pravo! Meni ne smeta ako neko hoæe kamion da stavi na glavu, ako ga može nositi. Vjernik je za njih graðanin drugog reda i otud ovoliki napadi.

Korupcija nas mora koštati

- Korupcija nas mora koštati! Bog æe nas kazniti. Korupcija je samo jedan od vidova bolesti našeg društva. Naše društvo, oèito, nema mehanizma odbrane od korupcije. Kad bi on bio svjestan da mu džehenemska vatra ne gine ako od tebe zatraži mito, lako bi bilo. A bolje mu je da vatru u ruku uzme nego što æe uzeti 100 do 200 maraka od naše sirotinje. Nažalost, takvi o tome ne misle.

Osim toga, meðu ljudima je zavladala nekakva glad. Ne može se naš poslanik zadovoljiti sa 1.500 KM penzije, jer je njegova duša gladna. Ona æe tražiti 3.000 i 5.000 KM. Islam kaže da nisi musliman ako legneš, a komšija ti gladan. E, koliko danas ima gladnih komšija, po kontejnerima, a mi se busamo u prsa da smo muslimani.

Teška porodièna tragedija

Ismet ef. Spahiæ jedan je od bosanskih imama koji je u proteklom ratu doživio veliku porodiènu tragediju. U nedjelju 23. avgusta 1992. godine od jedne granate muèki ispaljene s agresorskih položaja, na Bašèaršiji su poginule tri kæerke i unuka hafiza Spahiæa, Almasa (1971.), studentica Fakulteta islamskih nauka (FIN), Meliha (1961.) i Mahira (1966.), te Melihina sedmogodišnja kæerka Esma.

Tog dana bila je žalost u cijelom Sarajevu. Inaèe, samo prije dva i po mjeseca od ove tragedije, umrla je i hafizova supruga Hasnija-hanuma.

Kada je klanjao dženazu svojim kæerima i unuci, hafiz Spahiæ je rekao: "Govorio si, hafize, ne žalimo krv za odbranu napadnute nam domovine. Allah te stavio na iskušenje. Elhamdulillah!"

Izvor: Avaz

28-05-2010 at 23:42 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sve ostale vijesti,komentari..

Pakistan pokrenuo svoju verziju Facebooka

U Pakistanu je osnovana verzija Facebooka namijenjena muslimanima, nakon što je popularna stranica za društveno umrežavanje blokirana u toj zemlji zbog grupe koja je pozivala na crtanje karikatura poslanika Muhameda.

Šest mladih informattèara iz grada Lahore kreirali su MillatFacebook, stranicu koja bi trebala postati središte komunikacije brojnih muslimana širom svijeta.

Omar Zaheer Meer, jedan od osnivaèa stranice, istakao je kako se od srijede, kada je pokrenuta stranica, registrovalo preko 8.000 korisnika.

MillatFacebook je zapravo reakcija na negodovanje zbog objave karikatura poslanika Muhameda, ali je i alternativa stranici koja je posljednjih sedmica kritikovana zbog propusta u opcijama za kontrolu sadržaja, onosno privatnosti.

"Ovime pokazujemo da smo nezavisni u tehnološkom smislu, ali i da ne dopuštamo da zaraðuju na nama, a istovremeno ne pokazuju nimalo poštovanja prema našim stavovima", naveli su osnivaèi stranice istièuæi kako se na njihovoj stranici mogu registrovati i osobe druge vjere ukoliko poštuju islam.

Ipak, lokalni mediji veæ su kritikovali osnivanje ove stranice, a ni tehnološke recenzije im nisu naklonjene.

"Kvalitet korisnièkog iskustva je tako loš da ne zaslužuju ni skromni naziv 'klon Facebooka'", novodi Express Tribune.

No, to ipak ne spjeèava brojne mlade Pakistance da postanu èlanovi prve internet mreže u svojoj zemlji.

(Sarajevo-x.com)

29-05-2010 at 16:25 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 42
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: adnan0412, Amadeaida, Berba, billboard90, Dva M, Edo.Klosaric, Image, labudtz, ladyS, Mahe, marijana h, musa, Nestasni, pere_fuma, samko, skojevska, Soprano, spam, Timo
FORUM : Tuzlarije : Sve ostale vijesti,komentari.. New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice