Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Nova vlast all about
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Nova vlast all about

citat:
Seljak Simerijanac wrote: SDP je najvece razocaranje u poslijeratnoj BiH!
bilo je osoba koje su upozoravale na koaliciju do koje je, bez obzira na SDP-ovsko zaklinjanje da nece, doslo. ne moze se vjerovati ljudima koji imaju orahe u dzepovima!
03-03-2012 at 23:03 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nova vlast all about

taman sam konto,apstinirat,al sad iz kaprica,SDP,i nema price,povlacenja ni predaje...
CRVENO CRVENO CRVENO,CRVENO JE BOJA LJUBAVI!!!
;hanka

04-03-2012 at 15:57 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nova vlast all about

prenosim sta vidjeh na fb, kod jednog poznanika.



citat:
U Tuzli je na više mjesta postavljen pano koji upozorava SDP na predizborna obaæanja da se politika neæe mješati u školstvo.Ko fol roditelji æe birati direktore osnovnih i srednjih škola. Ma, ni govora - ima kantonalni zakon koji jasno kaže da kanton bira direktore, najvjerovatnije po pricipu stranaèke podobnosti.To je dovelo do jednonacionalgog sastava direktora. Od 33 srednje škole u TK samo u jednoj je direktor hrvatske nacionalnosti. Pogaðade gdje: pa u Katolièkom školskom centru Sv. Franjo u Tuzli.Srba direktora nema u srednjim školama. U 88 osnovnih škola u TK imaju dva ili tri direktora hrvatske ili srpske nacionalnosti. Svemu ovome umnogome je kumovala bivša ministaraka obrazovanja u Vladi TK Mirezeta Hadžiæ - Suljkiæ koja je postavljali ili odobravala postavljenje direktora u prosvjeti.Ko ima drugaèije podatke,objavit æemo,a demantovati naprijed napisano !!!


opet djeca sutra ne idu u skolu... bit ce juni topao i vreo
04-03-2012 at 17:33 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nova vlast all about

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/75702-Bahato-porazno-nervozno-kubanski.html

04-03-2012 at 18:07 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nova vlast all about

Obistinila se strahovanja graðana: Skuplji kafa, mlijeko, šeæer..

Šokantno je što poveæanje PDV-a i poskupljenje struje u Hrvatskoj drastièno utjeèu na cijene u našoj zemlji, kaže Lakota
Autor S. DEGIRMENDŽIÆ | Objavljeno 03.03.2012. u 06:08
Verzija za štampu Samo tekst Decrease font Enlarge font
Obistinila se strahovanja graðana: Skuplji kafa, mlijeko, šeæer...

U BiH su s prvim martom poskupjeli kafa, mlijeko, šeæer... Obistinila su se strahovanja potrošaèa da æe nakon poskupljenja nafte doæi do lanèanog rasta cijena, o èemu je "Dnevni avaz" veæ pisao.

Sve skuplje

U kontaktima sa zaposlenicima nekoliko tržnih centara u BiH saznajemo da nas oèekuje rast cijena i drugih prehrambenih proizvoda, ali da oni ne mogu zaustaviti poskupljenje.

- Vjerujte, naša marža je ista, ali dobavljaèi nam veæ ispostavljaju fakture sa znatno višim cijenama. Moramo poveæati cijene proizvoda koje skuplje platimo - kaže naš sagovornik iz jednog tržnog centra, koji je želio ostati anoniman.

Istog su razmišljanja i u drugim tržnim centrima, gdje na naše pitanje hoæe li poskupjeti i proizvodi sa zaliha u skladištima, nabavljeni po nižim cijenama, mahom odgovaraju da se to ne može desiti, jer su, navodno, skoro sve zalihe potrošili tokom zabrane saobraæanja teretnih vozila, jer nisu mogli nabavljati robu.

Saznajemo da æe, osim prehrambenih, znatno poskupjeti i sredstva za liènu higijenu i za èišæenje u domaæinstvima. Ovi proizvodi mogli bi biti skuplji i do 20 posto.

Nemar države

Mesud Lakota, direktor Potrošaèke zadruge EUROBiH Sarajevo, u izjavi za "Avaz" za poskupljenja okrivljuje visoke troškove administracije i javnih preduzeæa, zbog kojih, kako kaže, nedostaje novca za veæe poticaje domaæim proizvoðaèima i ureðenje ovdašnjeg tržišta, èija pravila diktiraju susjedne zemlje.

- Vlasti su nas dovele u takav vazalski odnos i položaj. Šokantno je što poveæanje PDV-a i poskupljenje struje u Hrvatskoj drastièno utjeèe na cijene u našoj zemlji, a država ništa nije uradila da obezbijedi konkurentnost naših proizvoda - ogorèeno prièa Lakota.

Gašenje tvornica

Lakota kaže da su brojni primjeri maæehinskog odnosa države prema domaæim proizvoðaèima, zbog èijih posljedica trpimo svi.

- Nedavno je ugašeno pet malih tvornica za uzgoj piliæa i preradu mesa te proizvodnju mlijeka i mlijeènih proizvoda. Država nije uradila ništa da ih podrži i zaštiti i morali su staviti kljuè u bravu. A po višim cijenama uvozimo te proizvode - kaže Lakota.
 


<br /><br /><br /><br />

05-03-2012 at 16:39 | Ukljuèi u odgovor
klon4ti
Nivo: Forumas sa iskustvom
Prva Tuzlanska

Registriran(a): 17-02-2012
Lokacija: Ludara
Odgovori: 287
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Nova vlast all about

citat:
Black0ut wrote:
Kao to radi nova vlast:

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/75561-Kako-Lagumdzija-uredjuje-Dnevnik-FTV-.html


Zanimljivo je da su ovu vijest objavili svi regionalni mediji i veæina domaæih.


Vijest nisu objavili mediji pod uticajem SDP-a BiH pa tako ni naše tuzlarije koje se zaklinju u slobodu govora i demokratiju .

Svaka èast
05-03-2012 at 17:24 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nova vlast all about

Premijerski bijes :redface

Umjesto Vladine reakcije na aferu "Bosnalijek"

NIKŠIÆ: Vi niste javnost i neæu vam odgovoriti!


Federalni premijer Nermin Nikšiæ nazvao je prevarantima novinare Žurnala nakon pitanja o stavu Vlade o poslovanju Bosnalijeka. Komentar je imao i njegov zaštitar: Ne možeš mi prilaziti liènosti, ne mo'reš prilaziti kako ti hoæeš


Autor semir mujkiæ, žurnal.info

Niste vi javnost. Ne možete me varati da me snimate ovdje. A šta ja radim za Bosnalijek èut æe se, Bosnalijek æe biti spašen – odgovor je Nermina Nikšiæa, premijera Vlade Federacije Bosne i Hercegovine na naše pitanje šta æe uraditi nakon što smo u magazinu Žurnal objavili dokaze da uprava "Bosnalijeka" neracionalno koristi sredstva kompanije u kojoj Federacija BiH ima 20 posto vlasništva.

Magazin Žurnal je prošle godine pokrenuo seriju tekstova o poslovanju najveæe domaæe farmaceutske kompanije. Pisali smo o prevarama na berzi uprave Bosnalijeka, nelogiènim i neopravdanim razlikama u cijenama istih lijekova u Sarajevu i drugim gradovima, te o favoriziranju Bosnalijeka kod propisivanja lijekova pacijentima. U ovoj smo godini pisali o “otimanju” novca prilikom transporta lijekova u Rusiju, basnoslovnim platama Edina i Amara Arslanagiæa, koji upravljaju kompanijom èiji je najveæi pojedinaèni dionièar Vlada Federacije te njihovoj imovini steèenoj zahvaljujuæi privilegijama u Bosnalijeku.

ŠTA RADI VLADA

O tome smo željeli razgovarati sa premijerom Nikšiæem ali na telefonske zahtjeve nikada nismo dobili odgovore. Priliku da Nikšiæu postavimo pitanje vidjeli smo na konferenciji za novinare u Štabu Civilne zaštite, kojoj je prisustvovao premijer.

Željeli smo postaviti par pitanja:

Šta æe Vlada uraditi povodom dokaza koje je objavio Žurnal o poslovanju Bosnalijeka i ponašanju njegove uprave?

Na koji æe naèin zaštititi državnu imovinu u kompaniji, u kojoj ima veliki broj dionica a od koje godinama ne dobijaju dividende?

Iako je Nikšiæ bio raspoložen za razgovore sa drugim novinarima prije poèetka konferencije, nama je rekao da pitanje možemo postaviti tokom konferencije ili nakon nje. Meðutim, kada smo na kraju zvaniène konferencije spomenuli da želimo postaviti pitanje o Bosnalijeku, premijer je jednostavno ustao i prekinuo konferenciju usred izgovaranja naših pitanja.

DAJ, BIŽI BA

Bolje sreæe nismo bili ni nakon konferencije kada je premijerov odgovor na pitanje da li sada možemo razgovarati bio:

- Ne možemo!

Premijer je ipak nastavio razgovor koji smo veæ poèeli da snimamo, èega je Nikšiæ bio svjestan.

- Nisam proèitao šta ste objavili, ne pratim taj portal – odgovor je na pitanje šta æe uraditi da zaštiti državno vlasništvo u Bosnalijeku.

Prenosimo transkript tog neugodnog razgovora.

ŽURNAL: Vlada ima 20 posto dionica u Bosnalijeku - kako je moguæe da ne pratite ako neki medij objavi da uprava neracionalno raspolaže sredstvima a da se dividende godinama ne isplaæuju?
NIKŠIÆ: Dakle, ovaj, ne treba nam portal to objaviti da bi mi to uradili.

ŽURNAL: Dakle, Vi znate za to?
NIKŠIÆ: Da.

ŽURNAL: Pa šta radite povodom toga?
NIKŠIÆ: Što bih vam odgovorio? Vi niste javnost.

ŽURNAL: Ali jesu naši èitaoci.
NIKŠIÆ: Dobro, èitaoci su informisani, veæ ste im dali informaciju.

ŽURNAL: Njih zanima šta æe Vlada uraditi povodom toga.
NIKŠIÆ: Znat æe se šta æe vlada uraditi.

ŽURNAL: Zasad ništa?
NIKŠIÆ: Nisam ja to rekao. Vama odgovaram da, što se vas tièe – ništa - a što se Vlade tièe, Vlada radi.

ŽURNAL: Nama odgovara da Vlada ponudi informaciju šta æe uraditi.
NIKŠIÆ: Moram li èitati šta vi objavljujete?

Razgovor se ovdje nakratko prekinuo. Nikšiæ je odšetao nekoliko metara i potom se vratio. Uoèio je vrlo "neobièan" detalj kod našeg novinara. On je, i to na press konferenciji, zamislite samo, imao ukljuèen diktafon. Zbog toga je nazvan prevarantom!

NIKŠIÆ: Sine, prvo, ne volim raditi sa prevarantima. Ne možeš ukljuèiti da snimaš i prièati sa mnom, ja ne volim raditi sa prevarantima.

ŽURNAL: Vi kažete da sam ja prevarant?
NIKŠIÆ: Da, da.
Sa mnom ne možete tako raditi, možete napisati šta god hoæete. Ne možete doæi ovdje u štab Civilne zaštite...

ŽURNAL: Ali nemamo drugog naèina...
NIKŠIÆ: Oèito niste bitan mediji, varate na taj naèin. To je moje mišljenje.

ŽURNAL: Šta je prevara u ovome što smo objavili?
NIKŠIÆ: Ne znam šta ste objavili. Ne možete vi mene zaustaviti na ulici da mi prièate šta ste objavili. Ne moram pratiti to.

ŽURNAL: Ovo je pres konferencija. Vi ste premijer a ja novinar.
NIKŠIÆ: Dajte legitimaciju, koji ste novinar, gdje ste završili školu, fakultet, koji ste završili?

Na žalost, iako smo se uredno legitimirali i informirali premijera o nivou i kvalitetu obrazovanja, odgovore ipak nismo dobili.

NIKŠIÆ: To nije tema press konferencije. Možete uzeti napisati kakav sam, šta sam, ali sa mnom ne možete raditi na taj naèin. Imal neko da sam mu odbio izjavu? Nema. A zašto Vama odbijam? Pa eto vi se zapitajte...

Dok smo još uvijek bili “zapitani”, ljutitim tonom nam se obratio i Nikšiæev zaštitar koji se nije želio predstaviti.

ZAŠTITAR: Ugrozili ste premijera.

ŽURNAL: S kim razgovaramo?
ZAŠTITAR: Ma nemoj, da mi praviš ovdje nake prièe, nešto – daj biži ba.
Nemoj više tako da se ponašaš. Završen je press. Je li gospoða Raska (Raska Braèkoviæ-Denjaliæ op.a.) rekla da je završen press. Nemaš pravo postaviti pitanja, gotovo, gotovo. Jesmo'l se razumjeli?

ŽURNAL: Da li je to naredba?
ZAŠTITAR: Jeste naredba ovlaštenog službenog lica, valjda znate šta je to.

ŽURNAL: Kakva je naredba?
ZAŠTITAR: Ne možeš mi prilaziti liènosti, ne mo'reš prilaziti kako ti hoæeš.


Dodatna “objašnjenja” dobili smo i od Raske Braèkoviæ-Denjaliæ, direktorice Ureda za odnose s javnošæu. Objašnjeno nam je da za sve postoji protokol i da je jedini naèin da od Nikšiæa dobijemo odgovore o Bosnalijeku zvanièan zahtjev za razgovor.

Zvanièan zahtjev je upuæen Uredu odmah nakon konferencije i nadamo se da æemo konaèno saznati kakav je stav Vlade o poslovanju Bosnalijeka. Sa tom namjerom smo i otišli na jednu od rijetkih prilika kada se premijeru može postaviti pitanje. Mislili smo da æemo konaèno saznati kako æe Vlada zaštititi državnu imovinu, a dobili smo uvrede i optužbu za "ugrožavanje premijera". Zašto je pominjanje Bosnalijeka izazvalo bijes kod premijera, možemo samo pretpostavljati. Možda je Nikšiæev tjelohranitelj preuranjeno dao sažet stav Vlade Federacije o pljaèki "Bosnalijeka": Daj, biži ba!

(--- NO LINKS ---)
 


<br /><br /><br /><br />

05-03-2012 at 21:39 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nova vlast all about

Ono se oni na poèetku mandata vozaše nekakvim autobusom


Vlast rastrošna, posao "po babu", graðanima sve teže




05.03.2012
Dženana Karabegoviæ

Uprkos brojnim apelima domaæih i meðunarodnih ekonomskih struènjaka u BiH kako je neophodno ne samo smanjiti javnu upravu veæ i stati ukraj rastrošnosti koja vlada na svim nivoima vlasti, ništa bitnije se veæ godinama ne mijenja.

Novac se nemilice troši. Kupuju se novi džipovi koji koštaju 60 hiljada eura, a mjeseèna primanja parlamentaraca su i deset puta veæa nego prosjeène plate bh. graðana. Praktièno, u Bosni i Hercegovini, u kratkom vremenskom periodu, obogatiti se mogu samo izabrani predstavnici vlasti.
Damir Æosiæ
​​
Plate zaposlenih u javnom sektoru u Bosni i Hercegovini najveæe su u Evropi. U proteklih pet godina sa 11 posto bruto društvenog proizvoda, potrošnja na plate u tom sektoru poveæana je na 13 posto, upozoravaju u Svjetskoj banci.

Poreðenja radi, izdvajanja na plate èinovnika u regiji i zemljama Evropske unije duplo su manje.

Damir Æosiæ, ekonomista Svjetske banke u BiH, kaže da je takvo stanje neodrživo s obzirom na ekonomsku situaciju u državi.

„Preporuka šta i kako uraditi je da se uspostave adekvatne kontrole i adekvatni sistemi praæenja broja javnih zaposlenih“, istièe Æosiæ.

Kolaè vlasti i klijentela klijentele

U Bosni i Hercegovini postala je praksa da svaka nova vlast u javnom sektoru zapošljava „svoje ljude“. Najviše raèuna se vodi o tome da su osobe politièki lojalne i u rodbinskoj vezi sa aktuelnim vlastodršcima. Posljednji primjer je izbor Ilije Džombiæa u Nadzorni odbor Investiciono-razvojne banke Republike Srpske. On je, naime, roðak aktuelnog premijera tog bh. entiteta Aleksandra Džombiæa. O tome Miroslav Kojiæ iz SDS-a kaže:
Sluèaj Džombiæ: U BiH hara nepotizam

„Èovjek je napisao šest udžbenika, osam nauènoistraživaèkih radova, 65 mentorstva, nekakvih pristupa seminarima, èudima, a roðen 1977. godine. Svaka mu èast - Nikola Tesla je mala maca u odnosu na njega.“

Javnost je ostala šokirana i kada je u prošloj godini SDP-ovac Nermin Nikšiæ, predsjednik Vlade Federacije BiH, imenovao svog brata za jednog od direktora Javnog preduzeæa „Autoceste Federacije BiH“. Prvi èovjek Federalne vlade odluku nije smatrao sukobom interesa.

„Èovjek o kome govorite je došao u žižu kao moj brat, a ne kao struènjak. On nije imenovan tamo kao moj brat - i neæu ni povuæi odluku zato što je moj brat“, kazao je on.

Mirsad Nikšiæ, koga predsjednik federalne Vlade naziva struènjakom, nedavno je budžetskim novcem kupio službeni džip u vrijednosti od 60 hiljada eura. Inaèe, to je jedan od pet terenaca koliko je nabavila Uprava Javnog preduzeæa “Autoceste Federacije BiH”, gdje je Nikšiæ jedan od direktora i za što je potrošeno oko 250 hiljada eura. Istovremeno, postavlja se pitanje gdje æe volksvagenove terence voziti ako se u obzir uzme èinjenica da su u proteklih deset godina od 330 kilometara Koridora Vc kroz BiH izgraðena 32.

„Svaka od partija se ponaša kao Savez komunista bivši - ima svoju klijentelu kojoj kad osvoji kolaè vlasti mora naæi posao u državnim službama. Ta klijentela ima zatim svoju klijentelu“, istièe ekonomski analitièar Žarko Papiæ.

Asim Metiljeviæ, novinar sedmiènika “Slobodna Bosna” kaže:

„Standard zaposlenih u administraciji ne prati standard realnog sektora od kojeg živi. Oni za sebe imaju uvijek dovoljno novaca da održavaju uvijek nezasluženo visoki standard. A ako nemaju sredstava, onda uzmu kredit. I tako je cijeli MMF-ov kredit, odnosno ova treæina nepotrošena, da se održava njihov standard.“

Institucije kao servisi šest lidera

I najnovije istraživanje Centara civilnih inicijativa ukazuje da nova vlast nije ispunila niti jedno od predizbornih obeæanja, odnosno nije ništa uraðeno da se ekonomija oporavi, a broj nezaposlenih smanji. Adis Arapoviæ, predstavnik te nevladine organizacije, navodi da su najznaèajniji rezultati federalne Vlade, 402 odluke koje se odnose na razrješenja i imenovanja na dužnostima u razlièitim institucijama, upravnim i nadzornim odborima.
Adis Arapoviæ
​​
„Možemo govoriti i o tome da su i radna mjesta u narodnim pozorištima politièke pozicije. To je posljedica odreðene politizacije društva - i to nikako ne može voditi ka dobrom“, smatra Arapoviæ.

Uprkos brojnim apelima domaæih i meðunarodnih ekonomskih struènjaka u Bosni i Hercegovini kako je neophodno ne samo smanjiti javnu upravu veæ i stati u kraj rastrošnosti koja vlada na svim nivoima vlasti, ništa bitnije se veæ godinama ne mijenja. Naprotiv. Novac se nemilice troši.

Mjeseèna primanja parlamentaraca su i deset puta veæa nego što su prosjeène plate bh. graðana.

Azra Hadžiahmetoviæ, profesorica na sarajevskom Ekonomskom fakultetu i poslanica u bh. Parlamentu, kaže da su sve inicijative za promjenu takvog stanja propale.

„Odredba koja stoji u Ustavu da se plate izabranih dužnosnika ne mogu smanjivati u vrijeme njihovog mandata, znaèi da praktièno otkako je donesen Dejtonski mirovni sporazum mi smo mogli imati samo trend rasta plata, a ni sluèajno smanjenja plata. Nažalost“, kaže Hadžiahmetoviæ.

I dok se izabrani predstavnici vlasti u kratkom vremenskom periodu mogu obogatiti, graðani BiH žive sve teže. Imaju najveæe troškove života u odnosu na cijelu regiju, dok su im mjeseèna primanja meðu najnižim u okruženju. Prema podacima Saveza sindikata Republike Srpske, potrošaèka korpa za èetvoroèlanu porodicu u tom bh. entitetu u januaru ove godine iznosila je 910 eura, a prosjeèna isplaæena neto plata 409 eura. O tome postoji li rješenje da se izaðe iz sadašnje situacije, Žarko Papiæ kaže:

„Uvijek sam bio protiv uplitanja OHR-a u unutrašnje politièke poslove, ali nikako ne razumijem zašto se neka od meðunarodnih organizacija - MMF, ne uplete na naèin da postavi tvrde kriterije. Ali sve mi se èini da bez totalnog razvoja socijalne i ekonomske situacije u BiH niko sebi doæi neæe. Govorim prije svega o vladajuæim partijama. Vi imate sistem u kome ne postoje institucije, nego postoji šest lidera. Tih šest lidera institucije koriste kao svoj servis. Dok se iz tog kruga ne izaðe, mi smo na pragu ozbiljnih problema.“
 


<br /><br /><br /><br />

05-03-2012 at 21:50 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nova vlast all about

Šta bi se dogodilo kada bi se naša vlada odjednom našla u pustinji?- Prvi dan bi se èudili. Drugi dan bi imali sastanak. Treæi dan bi poskupio pijesak!  


<br /><br /><br /><br />

06-03-2012 at 00:48 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nova vlast all about

STOKA...koju na zalost izabrasmo...

CCI: Paramentarci BiH su najplaæeniji i najlošiji u regionu

Jedna sjednica graðane je koštala oko 130.000 KM, dok je jedan usvojeni zakon koštao 295.000 KM, kažu u CCI. Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine u 2011. godini usvojila je 12 zakona, dok je za 10 mjeseci Sabor Republike Hrvatske usvojio 233 zakona, a Narodna skupština Republike Srbije 206 zakona, reèeno je na današnjoj pres-konferenciji Centara civilnih inicijativa (CCI).

Prezentirajuæi rad PSBiH u protekloj godini Ivica Æavar, koordinator CCI-a za praæenja rada PSBiH naglasio je da još nije zapamæeno da je PS oborio više zakona (15) nego što ih je usvojio, dok je oko 80 posto zakona od 2006. do 2011. godine oboreno zbog entitetskog glasanja zastupnika iz Republike Srpske.

Buduæi da su oba doma Parlamentarne skupštine BiH u protekloj godini održala 27 plenarnih sjednica, a imajuæi u vidu da su mjeseèna primanja državnog zastupnika i delegata izmeðu 5.000 i 7.500, jedna sjednica graðane je koštala oko 130.000 KM, dok je jedan usvojeni zakon koštao 295.000 KM.

"Državni zastupnik za trajanje èetverogodišnjeg mandata može zaraditi u prosjeku 300.000 KM, dok æe za isti novac graðanin s prosjeènom plaæom u BiH raditi 30 godina", ilustrirao je Æavar.

Æavar stoga istièe da su zastupnici PSBiH najplaæeniji u regiji s najlošijim rezultatima, a posebno jer su svi usvojeni zakoni izmjene i dopune veæ postojeæih zakona, dok su zakoni u parlamentarnoj proceduri 'boravili' u prosjeku osam mjeseci.

Kako smatraju u CCI-u, ukoliko se nastavi ovakva 'dinamika' usvajanja zakona BiH u Evropsku uniju neæe stiæi nikada, a posebno jer 30 mjera koje su potrebne za ispunjavanje uvjeta i koje su trebale biti usvojene najkasnije do 2011. godine još èekaju.

Ni Vijeæe ministara BiH nije zabilježilo znaèajnije rezultate, a CCI koordinator za praæenja rada Vijeæa ministara BiH Denis Teliæ naglašava da je bh. vlada jedina u regionu koja u prvih pet mjeseci 2011. nije utvrdila nijedan zakon.

Poreðenja radi, dok je VMBiH u prošloj godini utvrdilo 25 zakona, Vlada Crne Gore utvrdila je 151 zakon ili šest puta više, Srbije 211 zakona ili 8,5 puta više, a Vlada Hrvatske deset puta više jer je utvrdila 257 zakonskih rješenja.

Tri državna ministarstva (vanjskih poslova, za ljudska prava i izbjeglice te odbrane) u 2011. nisu utvrdila nijedan zakon, dok je Ministarstvo pravde BiH utvrdilo najviše zakona, njih osam, a samo jedan prošao parlamentarnu proceduru.

Govoreæi o sporosti formiranja novog Vijeæa ministara nakon izbora u 2010., koje je trajalo oko 16 mjeseci, glasnogovornica CCI-a Majda Behrem-Stojanov precizira da je novi saziv poèeo raditi kršeæi zakon o ravnopravnosti, jer u tom sazivu „nema mjesta ni za jednu ženu, da ne govorimo o drugim kršenjima zakona“.

Na kraju su podsjetili da je stopa nezaposlenosti u BiH 43,6 posto, a jedino su od zemalja regije iza BiH Makedonija i Kosovo, te naglašavaju da je vrijednost potrošaèke korpe porasla za 160, a prosjeèna plaæa za 11 KM.

06-03-2012 at 16:21 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Politika : Nova vlast all about New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice