Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : KRITIKE NA RAD POJEDINIH INSTITUCIJA, SLUŽBI ..
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KRITIKE NA RAD POJEDINIH INSTITUCIJA, SLUŽBI ..

citat:
MelMel wrote:


Jarane, rado cu i ja poslati para iz dijaspore. Merhametli sam ja zena.



Joj jesmo zachatali,al neka i to je za insana....halalit ce moderatori.(valjda)

Usput bih zamolio Masone da preuzmu temu.....toliko od mene


[Edited by Testosteron on 09-02-2012 at 16:42 GMT]
09-02-2012 at 16:40 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: KRITIKE NA RAD POJEDINIH INSTITUCIJA, SLUŽBI ..

citat:
Testosteron wrote:


Joj jesmo zachatali,al neka i to je za insana....halalit ce moderatori.(valjda)

Usput bih zamolio Masone da preuzmu temu.....toliko od mene


[Edited by Testosteron on 09-02-2012 at 16:42 GMT]

tema preuzeta, no worries mate...
09-02-2012 at 16:45 | Ukljuèi u odgovor
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: KRITIKE NA RAD POJEDINIH INSTITUCIJA, SLUŽBI ..

citat:
arnie wrote:

tema preuzeta, no worries mate...

09-02-2012 at 17:01 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: KRITIKE NA RAD POJEDINIH INSTITUCIJA, SLUŽBI ..

citat:
Testosteron wrote:



Gorit ces ti, goriti.
09-02-2012 at 17:04 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: KRITIKE NA RAD POJEDINIH INSTITUCIJA, SLUŽBI ..

citat:
Testosteron wrote:


Joj jesmo zachatali,al neka i to je za insana....halalit ce moderatori.(valjda)

Usput bih zamolio Masone da preuzmu temu.....toliko od mene


[Edited by Testosteron on 09-02-2012 at 16:42 GMT]


ordus novus seclorum
09-02-2012 at 19:41 | Ukljuèi u odgovor
Platonix
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 21-03-2011
Lokacija: Jupiter
Odgovori: 363
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KRITIKE NA RAD POJEDINIH INSTITUCIJA, SLUŽBI ..

Jao ovaca što bleje, al vidi ove crvene SDP ovèice najviše bleje hhahaha. Ovce, žao mi je što ostajete bez vune i u ove zimske dane, nije mi žao ovaca koje su se dale na šišanje, nek pocrkaju, veæ mi je žao ovaca koje šišaju na silu!

10-02-2012 at 08:06 | Ukljuèi u odgovor
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: KRITIKE NA RAD POJEDINIH INSTITUCIJA, SLUŽBI ..

citat:
Platonix wrote:
Jao ovaca što bleje, al vidi ove crvene SDP ovèice najviše bleje hhahaha. Ovce, žao mi je što ostajete bez vune i u ove zimske dane, nije mi žao ovaca koje su se dale na šišanje, nek pocrkaju, veæ mi je žao ovaca koje šišaju na silu!


Ja mislim da tvoje rijeci govore kakav si ti insan.....dalje nije potrebno komentarisati....preporucujem ti stranicu bolnicakreka.ba tu ces nac odgovore na sva svoja pitanja!!!
10-02-2012 at 08:15 | Ukljuèi u odgovor
Platonix
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 21-03-2011
Lokacija: Jupiter
Odgovori: 363
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: KRITIKE NA RAD POJEDINIH INSTITUCIJA, SLUŽBI ..

citat:
Testosteron wrote:

Ja mislim da tvoje rijeci govore kakav si ti insan.....dalje nije potrebno komentarisati....preporucujem ti stranicu bolnicakreka.ba tu ces nac odgovore na sva svoja pitanja!!!


Haha trebao si ovo napisati crvenim slovima! Joj SDP smrad se osjeti kroz ekran!
10-02-2012 at 08:34 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KRITIKE NA RAD POJEDINIH INSTITUCIJA, SLUŽBI ..

Obavezno zdravstveno osiguranje i njegov budzet


Ova tema zauzela je raspravu i na nasem forumu, gdje su pojedinci inosili svoja misljenja, ali su ujedno i trazili dodatne informacije. Dileme oko organizovanja i finansiranja osnovnog zdravstvenog osiguranja javlja se ne samo u nasim kantonima nego i sire. Mnoge zemlje, sa manje-vise uspjeha, i na razlicite nacine pokusavaju da odrijese ovaj "Gordijev cvor". I na nivou tuzlanskog kantona postoji radna grupa koja se bavi pracenjem reforme zdravstva. Tema je interesantna i znacajna pa svakako zasluzuje malo napora da se o njoj nesto i napise.

Radi lakse pracenja izlaganja a i radi toga,
sto su pojedinci u svojoj raspravi iznosili
razlicite informacije, ili su pak trazili da im se iste predoci, ja bih iznijeo nekoliko bitnih podataka za nas kanton:

-broj stanovnika je TK 499.047
-broj osiguranih lica TK 438.428
-br. nosioca osiguranja 247.887
-br. clanova porodice nosioca
osigaranika 190.541
-broj zaposlenih u zdravstvu na nivou
TK je:
-zdravstvenih radnika 5.244
-odmnistracija,tehnicko i dr. 1.438
-UKUPNO 6.682
-broj zaposlenih u TK 82.932
-broj ne zaposlenih u TK 94.529
-prosjecna neto plata u FB KM 829
-prosjecna bruto plata u FB KM 1.265

-stopa doprinosa za zdravstvo u TK:
-iz plata radnika 12,5%
-na teret poslodavca 4,0%

-BUDZET Zavoda zdravstvenog osig.TK
(podaci uzeti za 2010 godinu)
-planirani prihodi KM 200.788.000
-ostvareni prihodi KM 184.048.000
-prihodi iz poreza KM 174.207.000
-neporezni prihodi KM 9.170.000
-ostali prihodi KM 671.000

-prosjecna sredstva po osigu. licu KM 420
-prosjecna sredstva po osiguraniku KM 740
-premija osiguranja(MARKICA) KM 20

Zdravstveno osiguranje,zajedno sa penzionim i invalidskim osiguranje, cine socijalno osiguranje koje je u BiH, a to znaci i u TK, zasnovano na solidarnosti i zakonskoj obavezi.

Kako solidarno? Jednostavno, osobe koje su zaposlene, nose najveci dio tereta ovih osiguranja na svojim plecima. Oni za sebe, ali i za starije, iznemogle, ili pak za osobe bez posla, finasiraju ovaj oblik potrosnje.Solidarnost se ogleda i u tome, sto mladje osobe, koje uglavnom nemaju izrazitu potrebu za zdravstvenim uslugama, ipak daju enormno veliki doprinos zdravstvu, koje pak najvise pomaze djeci i starijim.

Ova materija je regulisana "Zakonom o obaveznoj zdravstvenoj zastiti" i kao takva ima zakonsku podlogu ali i obavezu.

Zdravstveno osiguranje, kao i sva ostala osiguranja, zasniva se na racunu privrednom racunu, Iz navedenih podataka vidljivo je, da zavod za zdravstvo za 2010 godinu nije ostvario planirane prihode. Cak uvodjenje premija obaveznog osiguranja, to jet prihod od prodaje markica(9 miliona), nije puno pomogao da se ostvare potrebni prihodi. Inace uvodjenje premije i prodaja markica je u skladu za Zakonom o obaveznom osiguranju(clan 13 istog Zakona. Osim premije, svaki kanton ima na raspolaganju i drugih zakonskih instrumenata za prikuplanje prihoda.


Uporedjivanje sa americkim nacinom osiguranja nema smisla jer tamo ima 40-50 miliona ne osiguranih ljudi.

Budzeti zdravstva su kao terazije i imaju svoju lijevu i desnu stranu. Balans se moze ostvariti bilo povecanjem prihoda ili smanjenjem rashoda. Ovo drugo je malo teze jer obuhvata drasticne rezove a nikad se ne zna kad ce i koliko biti bolesnih osoba.

O kvalitetu rada nasih zdravstvenih institucija, za sada ne bih...mozda nekom drugom prilikom!?

10-02-2012 at 14:21 | Ukljuèi u odgovor
Platonix
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 21-03-2011
Lokacija: Jupiter
Odgovori: 363
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KRITIKE NA RAD POJEDINIH INSTITUCIJA, SLUŽBI ..

citat:
Azur wrote:
Obavezno zdravstveno osiguranje i njegov budzet


Ova tema zauzela je raspravu i na nasem forumu, gdje su pojedinci inosili svoja misljenja, ali su ujedno i trazili dodatne informacije. Dileme oko organizovanja i finansiranja osnovnog zdravstvenog osiguranja javlja se ne samo u nasim kantonima nego i sire. Mnoge zemlje, sa manje-vise uspjeha, i na razlicite nacine pokusavaju da odrijese ovaj "Gordijev cvor". I na nivou tuzlanskog kantona postoji radna grupa koja se bavi pracenjem reforme zdravstva. Tema je interesantna i znacajna pa svakako zasluzuje malo napora da se o njoj nesto i napise.

Radi lakse pracenja izlaganja a i radi toga,
sto su pojedinci u svojoj raspravi iznosili
razlicite informacije, ili su pak trazili da im se iste predoci, ja bih iznijeo nekoliko bitnih podataka za nas kanton:

-broj stanovnika je TK 499.047
-broj osiguranih lica TK 438.428
-br. nosioca osiguranja 247.887
-br. clanova porodice nosioca
osigaranika 190.541
-broj zaposlenih u zdravstvu na nivou
TK je:
-zdravstvenih radnika 5.244
-odmnistracija,tehnicko i dr. 1.438
-UKUPNO 6.682
-broj zaposlenih u TK 82.932
-broj ne zaposlenih u TK 94.529
-prosjecna neto plata u FB KM 829
-prosjecna bruto plata u FB KM 1.265

-stopa doprinosa za zdravstvo u TK:
-iz plata radnika 12,5%
-na teret poslodavca 4,0%

-BUDZET Zavoda zdravstvenog osig.TK
(podaci uzeti za 2010 godinu)
-planirani prihodi KM 200.788.000
-ostvareni prihodi KM 184.048.000
-prihodi iz poreza KM 174.207.000
-neporezni prihodi KM 9.170.000
-ostali prihodi KM 671.000

-prosjecna sredstva po osigu. licu KM 420
-prosjecna sredstva po osiguraniku KM 740
-premija osiguranja(MARKICA) KM 20

Zdravstveno osiguranje,zajedno sa penzionim i invalidskim osiguranje, cine socijalno osiguranje koje je u BiH, a to znaci i u TK, zasnovano na solidarnosti i zakonskoj obavezi.

Kako solidarno? Jednostavno, osobe koje su zaposlene, nose najveci dio tereta ovih osiguranja na svojim plecima. Oni za sebe, ali i za starije, iznemogle, ili pak za osobe bez posla, finasiraju ovaj oblik potrosnje.Solidarnost se ogleda i u tome, sto mladje osobe, koje uglavnom nemaju izrazitu potrebu za zdravstvenim uslugama, ipak daju enormno veliki doprinos zdravstvu, koje pak najvise pomaze djeci i starijim.

Ova materija je regulisana "Zakonom o obaveznoj zdravstvenoj zastiti" i kao takva ima zakonsku podlogu ali i obavezu.

Zdravstveno osiguranje, kao i sva ostala osiguranja, zasniva se na racunu privrednom racunu, Iz navedenih podataka vidljivo je, da zavod za zdravstvo za 2010 godinu nije ostvario planirane prihode. Cak uvodjenje premija obaveznog osiguranja, to jet prihod od prodaje markica(9 miliona), nije puno pomogao da se ostvare potrebni prihodi. Inace uvodjenje premije i prodaja markica je u skladu za Zakonom o obaveznom osiguranju(clan 13 istog Zakona. Osim premije, svaki kanton ima na raspolaganju i drugih zakonskih instrumenata za prikuplanje prihoda.


Uporedjivanje sa americkim nacinom osiguranja nema smisla jer tamo ima 40-50 miliona ne osiguranih ljudi.

Budzeti zdravstva su kao terazije i imaju svoju lijevu i desnu stranu. Balans se moze ostvariti bilo povecanjem prihoda ili smanjenjem rashoda. Ovo drugo je malo teze jer obuhvata drasticne rezove a nikad se ne zna kad ce i koliko biti bolesnih osoba.

O kvalitetu rada nasih zdravstvenih institucija, za sada ne bih...mozda nekom drugom prilikom!?



Vezano za zdravstvo osiguranjeTK u 2010 god. a to je:
planirani prihodi KM 200.788.000
-ostvareni prihodi KM 184.048.000
-broj zaposlenih u zdravstvu na nivou
TK je:
-zdravstvenih radnika 5.244
-odmnistracija,tehnicko i dr. 1.438
-UKUPNO 6.682
-prosjecna bruto plata u FB KM 1.265
____________________________________________

Èak 70% zaposlenika u zdravstvu ima bruto platu oko 2600KM. Na birou nema osoba VSS sa Medicinskim fakultetom dok svi drugi fakulteti su manje više zastupljeni na Birou- dakle svi Doktori dobiju posao 100% preko veze ili na neki dr. naèin. 70% od 5244 zdravstvena radnika dobija bruto platu veæu od 2600KM što je duplo više od prosjeka bruto plate u FBiH.
Relavantan bi bio podatak da se pokažu planovi prihoda za zdravstvo TK od 2000 do 2012 god. te ostvareni prihodi. Koliko firmi u svijetu ostvari planove? Možda 5%. Zašto bi bilo zdravstvo firma koja mora ostvariti plan 100%.
-broj osiguranih lica TK je 438.428 a zaposlenih lijeènika je 5244 .
Koliko od 438.428 osiguranih osoba u toku godine zatraži lijeènièku uslugu !? Dokazana Pareto analiza pokazuje da je to oko 20% od ukupnog broja osiguranih osoba :-dakle: 438428*0,2=87686 pacijenata godišnje. To možete provjeriti za 2010 god koliko je bilo pacijenata po bilo kom osnovu na TK, ovaj broj 87686 je taèan sa tolerancijom od (+)(-) 500 pacijenata.
Dakle,uzmimo da je 87686 bilo godišnje a mjeseèno 87686/12=7307 pacijenata. Na dnevnoj osvnovi biæe 7307/30 dana=243 pacijenata dnevno u TK.
Dnevnica je 8h ako u jednoj smjeni jedan zdravstveni radnik obradi 4 pacijenta u prosjeku što je skromno, biæe za tri smjene 3*4 pacijenta to je 12 pacijenata.Koliko zdravstvenih radnika treba za 243 pacijenta dnevno?? Biæe 243 pacijenta /4= 60 zdravstvenih radnika za jednu smjenu. A za tri smjene biæe potrebno 60* 3 = 180 zdravstvenih radnika. Koliko je zaposleno:5244 zdravstvenih radnika.
Koliko ih sjedi, ispija kahve i ništa ne radi: 5244 - 180= 5064 zdravstvena radnika.

Dakle, uštede na radnoj snazi su ogromne; 5064 * (uzmimo prosjek plate 829KM)
=4198056 KM (ovo je neto plata) i nije se uzimala u obzir administracija u koju spadaju i vozaèi hitne pomoæi i tako dalje.



[Edited by Platonix on 11-02-2012 at 18:05 GMT]
11-02-2012 at 18:02 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 39
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Aldarion, aly, golga, jaaah
FORUM : Tuzlarije : KRITIKE NA RAD POJEDINIH INSTITUCIJA, SLUŽBI .. New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice