Info: Ako imate neke nejasnoće, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24018
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle

Jubilarni 15. TKT Fest počinje 27. marta

I pored finansijskih poteškoća, ljubitelji pozorišne umjetnosti i ove godine će imati imaju priliku uživati u kvalitetnom programu 15. jubilarnog TKT Festa.

Organizatori su se potrudili da u programu bude nešto iz vlastite produkcije, premijera, izložbi, promocija, gostujućih predstava i drugih zanimljivih sadržaja, o čemu je bilo riječi na današnjoj press konferenciji u prostorijama Teatra kabare Tuzla.

TKT Fest počinje na Međunarodni dan teatra i rođendan TKT Festa. I ove godine će biti pročitana poruka u povodu tog važnog datuma, a nakon toga bit će upriličena izložba "15 godina festivalske čarolije", kao i premijera predstave "Konstelacije", Ateljea 212 iz Beograda (Srbija), čije je ovo ujedno prvo pojavljivanje na ovom festivalu.

Više o programskim sadržajima Festivala za Tuzlarije govori Vlado Kerošević, umjetnički voditelj Teatra.

Srđan Vukadinović, dugogodišni saradnik TKT Festa kazao je da je cijeli ovogodišnji Festival u značaju obilježavanja 15. godišnjice postojanja i rada, a biće otvoren izložbom koju on je pripremio. Izložba nosi naziv "15 godina festivalske čarolije".

- Decenija i po postojanja ovog festivala je jedna značajna kazališna i kulturološka činjenica. Kada je sve počelo 2002. godine sigurno da nismo bili toliki optimisti da će, i pored svih teškoća, ovaj Festival dobiti na značaju kako u Tuzli, tako i u Bih, kao i regionu. Ovaj Festival je opstajao zato što je insistirao na kazališnom činu, na predstavi kao osnovnoj ćeliji svog postojanja. U periodu od 15 godina na sceni Teatra kabare Tuzla prikazano je 139 predstava, a učešće je uzelo više od 200 glumaca i protagonista. 82 i reditelja potpisuju predstave u toku te petnaestogdišnje festivalske tradicije . podsjetio je prisutne Vukadinović.

Dodao je da će u sklopu 15. TKT Festa biti upriličena i promocija monografije pod nazivom "Teatarska čarolija" koja će obuhvatiti cjelokupni repertoar Teatra kabare Tuzla.

Damir Altumbabić, koji također svake godine učestvuje na Festu, kazao je da je jubilej ovog Festivala od velike važnosti.

- Publika će po prvi put imati priliku da pogleda predstavu Atelja 212 iz Srbije. Nekako je za mene ovaj 15. TKT fest zapravo festival glumca jer tu je i Zijad Sokolović, Ecija Ojdanić, Radoslav Milenković, Branislav Lečić i još mnoga poznata imena iz svijeta glume. Riječ je zaista o velikim imenima koji su prvaci drame u pozorištima - dodao je Altumbabić.

15. TKT Fest počinje u ponedjeljak, 27. marta u 19:30h.

20-03-2017 at 12:34 | Uključi u odgovor
cupo

Promovisana knjiga "Politički izazovi" Seada Hasića:

Svjedočenje o turbulentnim vremenima

Promocija knjige pod nazivom "Politički izazovi", autora Seada Hasića, održana je u četvrtak uvečer u Plavoj sali Bosanskog kulturnog centra u Tuzli.

Prema riječima Hasića, u knjizi je opisana hronika političkih dešavanja u Tuzli od 1990. do 2016. godine.

- Želio sam da ostavim istinu mojoj djeci, unučićima, prijateljima, njihovoj djeci, šta zapravo znači baviti se politikom. Objasniti zapravo da to nije nikakva sportska disciplina, da je to zapravo jedna otvorena arena u kojoj nikada ne znate kako ćete završit - kazao je Hasić.

Nekada Savez komunista, a u novijoj historiji Socijademokratska partija Bosne i Hercegovine, bile su moja ideja vodilja kroz život, moja vjera, ljubav i ubjeđenje, sve dok nije došla "nova demokratija" u kojoj pojedinci postaju "važniji" od Partije, od ideje i od svih sljedbenika ideje socijalne pravde, ističe Hasić za Tuzlarije.

- Zbog tih i takvih pojedinaca, ne gubeći vjeru u ideju, sa nešto manje ljubavi, pisanjem ovog djela želio sam ostaviti svjedočenje o turbulentnim vremenima, na način kako sam to lično doživio. Pisao sam o mojim uspjesima u političkom angažmanu, o usponima i padovima, o ponašanju rukovodstva na različitim nivoima organizovanja SDP-a, pa kako to i zaslužuju, o ponašanju pojedinih "moćnika" koji su svojom bahatošću i neprikosnovenim upravljanjem od propseritetne najmnogodljudnije po broju članova, Partiju, doveli na margine političkog bitisanja, skoro do ponora, dodao je Hasić.

U video izjavi poslušajte kakve smo još detalje o ovoj knjizi saznali od autora.

Osim Hasića, o knjizi su govorili i prof. dr. Edhem Muftić, mr. Fehrat Hrustić, mr. Selim Bešlagić i mr. Munib Efendić.

Selim Bešlagić, nekadašnji načelnik Tuzle, kazao je kako je Hasić jedan od rijetkih ljudi koji prikuplja dokumentaciju i koji se usudio da kroz prikupljenu dokumentaciju iznese sve probleme koji su se javili u SDP-u.

- Ako prihvatimo te problem i ako prihvatimo da radimo na jačanju i političkoj stabilizaciji SDP-a, mogu doprinijeti da sigurno na sljedećim političkim izborima SDP postigne svoju snagu. Ono što je vrlo bitno, kolega Hasić iznosi svoje percepcije o određenim ljudima što je normalno, no mi to večeras ne želimo promovisati, neka svaki čitalac tu percepciju sam doživi, ali ono što je najbitnije je da Hasić radi sa dokumentacijom koju podastire pred vas, a na vama je da razmišljate o tome šta i kako je trebalo činiti neke stvari. Mislim da je to dobro i da će se mnogi naći u ovoj knjizi. Jedna stvar je kod njega interesantna, a to je da nije zlonamjeran - istakao je Bešlagić.

Interesantno je da je osma knjiga Seada Hasića “Politički izazovi (hronika događaja u Tuzli od 1990.-2016. godine)” promovisana na njegov 61. rođendan. Knjiga je izdata u tiražu od 200 primjeraka.

23-03-2017 at 23:45 | Uključi u odgovor
cupo

Tuzlanka Aida Saletović u borbi za finale Miss Adria 2017

Dvadesetjednogodišnja Aida Saletović iz Tuzle plasirala sam se u drug krug kvalifikacija za finale Miss Adria 2017., gdje se 32 djevojke iz Bosne i Hercegovine bore za finale koje će biti održano u Dubrovniku (Republika Hrvatska).

?fref=ts>Miss Adria 2017

Na tom putu možemo pomoći našoj sugrađanki tako što ćemo glaati za nju putem web stranice Miss Adria 2017.

Inače, Aida za sebe kaže da je komunikativna sam osoba i da voli druženje.

- Treniram folklor već tri godine, a također sam ranije trenirala latino - američke plesove. Svoje slobodno vrijeme provodim tako što izlazim sa prijateljima, slušam muziku i naravno volim rolati. Moj hobi je crtanje. Pohađala sam i kurs njemačkog jezika. Završila sam srednju Hemijsku školu u Tuzli, smjer: tehničar u farmaceutskoj proizvodnji - kazala je Aida za Tuzlarije.

[Edited by cupo on 26-03-2017 at 20:17 GMT]

26-03-2017 at 20:16 | Uključi u odgovor
cupo

Otvoren 15. jubilarni TKT Fest:

Praznik umjetnosti za ljubitelje pozorišta

Pozorišno-dokumentarnom izložbom "15 godina festivalske čarolije", čiji je autor Srđan Vukadinović, večeras je svečano otvoren 15. TKT Fest 2017, koji je simbolično započeo na Svjetski dan teatra.

Zajedno sa brojnim teatrima regiona, umjetnicima i studentima Akademija ovaj Festival udahnjuje život u kulturnu scenu Tuzle, ali i Bosne i Hercegovine.

Prema riječima Vlade Keroševića, umjetničkog voditelja Teatra Kabare, ove godine u ponudi su značajne predstave iz BiH i regiona, a publika će svaku od izvedenih predstava moći ocijeniti te tako izabrati pobjednika.

- Nastojali smo da repertoar TKT Festa bude skup jakih glumačkih individualnosti i predstava od teatara koji su na određeni način obilježili 15 godina rada i postojanja festivala, a sa druge strane predstava i pozorišta koji prvi put nastupaju. To će svakako biti još jedan iskorak u profesionalnoj promociji alternativnog, ali i profesionalnog teatra kakav je Teatar Kabare Tuzla - rekao je Kerošević.

Kada je u pitanju izložba, Vukadinović je kazao da se radi o pozorišno-dokumentarnom materijalu kojeg nosi predstava.

- Ova izložba obuhvata sve one predstave koje su nastajale i izvedene u proteklih 15 godina u Teatru kabare Tuzla. U tom periodu, publika je bila u prilici da pogleda više od 300 predstava u kojima je učešće uzelo 300 protoganista. Pojavljuje se također i 80 reditelja, 50 kostimografa i scenografa i još mnoštvo autora. Bitno je istači da ovaj Festival pruža šansu mladim autorima, dramaturizma, kako iz svjetske produkcije tako i južnoslovenske.

Nakon izložbe, na sceni je pročitana međunarodna Poruka koju je ove godine napisala francuska filmska i pozorišna glumica Isabelle Huppert. U svojoj poruci se osvrnula na pređašnje pozorišno djelovanje ističući da se "…pozorište uvijek ponovo rađa iz svog pepela. Ono je samo konvencija koju neumorno treba rušiti. Tako ono ostaje živo…" ali i objasnila što za nju danas znači pozorište te koliku važnost ima u društvu u kojem danas živimo.…Pozorište je za mene drugi, ono je dijalog, odsustvo mržnje. Prijateljstvo među narodima, ne znam tačno šta to znači ali vjerujem u zajednicu, u prijateljstvo gledalaca i glumaca, u zajedništvo svih onih koje pozorište okuplja, onih koji ga pišu, onih koji ga prevode, onih koji ga osvetljavaju, oblače, dekorišu, onih koji ga tumače, onih koji se njime bave, onih koji u njega idu. Pozorište nas štiti, pruža nam zaklon… Vjerujem da nas voli… onoliko koliko mi volimo njega… Sjećam se jednog reditelja starog kova koji je prije podizanja zavjese, iza kulisa, svako veče govorio čvrstim glasom: "Mjesta za pozorište!" Bit će to riječ za kraj. Hvala.’’ (S francuskog jezika prevela Kristina Koprivšek).

Zatim je uslijedilo prikazivanje predstave "Konstelacije", u produkciji Ateljea 212 i u režiji Saše Milavić Dejvis, po tekstu savremenog engleskog pisca Nika Pejna. U predstavi igraju Uroš Jakovljević i Ana Mandić, a autor scenografije je Marija Jevtić.

O predstavi...

"Kvantna teorija igra značajnu ulogu u ovom komadu koji je istovremeno i romantična komedija i pokazuje djelovanje ove teorije u praksi, kroz odnos dvoje ljudi u paralelnim univerzumima. Roland, pčelar, na roštilju upoznaje Marijanu, koja se bavi kvantnom kosmologijom. U jednom trenutku ona objašnjava kako se teorija relativiteta koja pokriva sunce, mjesec i zvijezde kosi s kvantnom mehanikom koja se bavi molekulima, kvarkovima i atomima. I razmišlja o mogućnosti paralelne egzistencije u okviru prostora koje konflikt ove dvije teorije otvara. Komad istražuje slobodnu volju i ulogu slučajnosti u našim životima".

Već sutra na sceni Teatra kabare Tuzla će se igrati predstava ‘’Kako život’’ autorice Nine Mitrović i u režiji Ivana Lea Lema u produkciji Kazališta Moruzgva, Hrvatska.

Rezervacije ulaznica za Festival mogu se izvršiti na broj telefona: 035/264-733 ili lično u Teatru Kabare Tuzla svakim danom od 9 do 19 sati. Pojedinačna cijena ulaznica je 7 KM.

27-03-2017 at 19:56 | Uključi u odgovor
cupo

Hurme i smokve punjene orasima u cokoladi

28-03-2017 at 14:55 | Uključi u odgovor
cupo

ovdje

ovdje

ovdje

[Edited by cupo on 28-03-2017 at 18:56 GMT]

[Edited by cupo on 28-03-2017 at 18:57 GMT]

28-03-2017 at 18:51 | Uključi u odgovor
cupo

29-03-2017 at 16:08 | Uključi u odgovor
cupo

Svečanost u MZ Brčanka Malta:

Završeno opremanje dječijih igrališta u Tuzli

Na području Mjesne zajednice Brčanska Malta, tačnije na igralištu "Grbavica", večeras je upriličena svečanost u povodu završetka radova na izgradnji dječijih igrališta u ovoj mjesnoj zajednici, kao i igrališta u naseljima Batva i Miladije.

Izgradnju dječijeg igrališta u naselju Brčanska Malta, opremanje igrališta u naseljima Batva i Miladije, kao i postavljanje sprava za street workout u naseljima Brčanska Malta, Novi Grad II i Slatina, finansirala je porodica Raffaelle Tommasi iz Bolonje, uz doprinos Udruženja Adottando Bologna, Tuzlanska Amica i Grada Tuzla. Svima njima na nesebičnoj pomoći pri realizaciji ovih projekata zahvalio se gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović.

Svečanom otvorenju prisustvovali su prijatelji iz Italije Luka Enrikes, sin Raffale Tomasi iz Bolonje i Saveriu Pankaldiu, predstavnik Udruženja Adottando Bolonja.

U svom obraćanju, i to na bosanskom jeziku, Enrikes je kazao da je njegova majka bila istinski prijatelj Tuzle, posebno mladih ljudi. S jakom željom i velikim srcem, svoj život je posvetila onima kojima je pomoć bila potrebna, prije svega štićenicima Doma za djecu bez roditeljskog staranja Tuzla. Nakon njene smrti, porodica je odlučila da nastavi da se bavi humanitarnim radom.

Poslušajte simpatično obraćanje na našem jeziku..

Osim ovih igrališta, 2010. godine, ova porodica je skupa sa Gradom Tuzla sufinansirala izgradju dva sportska igrališta. Riječ je o igralištimam u JU "Centar za vaspitanje i rehabilitaciju slušanja i govora", koje, osim učenika i štićenika ovog Centra, koriste i učenici Osnovne škole "Miladije", mladi koji borave u "Kući porodica", djeca vrtića "Ciciban", kao i ostala djeca i mladi sa područja naselja Miladije.

Djeca nisu krila radost zbog novog igrališta te su odmah isprobala nove sprave. Kažimo i to da su na igralištu postavljenje i nove klupe, kao i kante za smeće.

Svečanost otvaranja novog igrališta uveličali su mališani iz vrtića "Sunčica", kao i članovi Folklornog ansambla "Panonija" Tuzla.

[Edited by cupo on 31-03-2017 at 20:02 GMT]

31-03-2017 at 19:28 | Uključi u odgovor
cupo

01-04-2017 at 18:36 | Uključi u odgovor
cupo

01-04-2017 at 18:37 | Uključi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 7
Skriveni clanovi: 0
Aktivni članovi: 0
Sretan rođendan: AidaAida, daba, kerozin, mamy, slonic, to smo mi
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja forumaša u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net