Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle


Jubilarni 15. TKT Fest poèinje 27. marta

I pored finansijskih poteškoæa, ljubitelji pozorišne umjetnosti i ove godine æe imati imaju priliku uživati u kvalitetnom programu 15. jubilarnog TKT Festa.

Organizatori su se potrudili da u programu bude nešto iz vlastite produkcije, premijera, izložbi, promocija, gostujuæih predstava i drugih zanimljivih sadržaja, o èemu je bilo rijeèi na današnjoj press konferenciji u prostorijama Teatra kabare Tuzla.

TKT Fest poèinje na Meðunarodni dan teatra i roðendan TKT Festa. I ove godine æe biti proèitana poruka u povodu tog važnog datuma, a nakon toga bit æe uprilièena izložba "15 godina festivalske èarolije", kao i premijera predstave "Konstelacije", Ateljea 212 iz Beograda (Srbija), èije je ovo ujedno prvo pojavljivanje na ovom festivalu.

Više o programskim sadržajima Festivala za Tuzlarije govori Vlado Keroševiæ, umjetnièki voditelj Teatra.

Srðan Vukadinoviæ, dugogodišni saradnik TKT Festa kazao je da je cijeli ovogodišnji Festival u znaèaju obilježavanja 15. godišnjice postojanja i rada, a biæe otvoren izložbom koju on je pripremio. Izložba nosi naziv "15 godina festivalske èarolije".

- Decenija i po postojanja ovog festivala je jedna znaèajna kazališna i kulturološka èinjenica. Kada je sve poèelo 2002. godine sigurno da nismo bili toliki optimisti da æe, i pored svih teškoæa, ovaj Festival dobiti na znaèaju kako u Tuzli, tako i u Bih, kao i regionu. Ovaj Festival je opstajao zato što je insistirao na kazališnom èinu, na predstavi kao osnovnoj æeliji svog postojanja. U periodu od 15 godina na sceni Teatra kabare Tuzla prikazano je 139 predstava, a uèešæe je uzelo više od 200 glumaca i protagonista. 82 i reditelja potpisuju predstave u toku te petnaestogdišnje festivalske tradicije . podsjetio je prisutne Vukadinoviæ.

Dodao je da æe u sklopu 15. TKT Festa biti uprilièena i promocija monografije pod nazivom "Teatarska èarolija" koja æe obuhvatiti cjelokupni repertoar Teatra kabare Tuzla.

Damir Altumbabiæ, koji takoðer svake godine uèestvuje na Festu, kazao je da je jubilej ovog Festivala od velike važnosti.

- Publika æe po prvi put imati priliku da pogleda predstavu Atelja 212 iz Srbije. Nekako je za mene ovaj 15. TKT fest zapravo festival glumca jer tu je i Zijad Sokoloviæ, Ecija Ojdaniæ, Radoslav Milenkoviæ, Branislav Leèiæ i još mnoga poznata imena iz svijeta glume. Rijeè je zaista o velikim imenima koji su prvaci drame u pozorištima - dodao je Altumbabiæ.

15. TKT Fest poèinje u ponedjeljak, 27. marta u 19:30h.


20-03-2017 at 12:34 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle

Promovisana knjiga "Politièki izazovi" Seada Hasiæa:

Svjedoèenje o turbulentnim vremenima

Promocija knjige pod nazivom "Politièki izazovi", autora Seada Hasiæa, održana je u èetvrtak uveèer u Plavoj sali Bosanskog kulturnog centra u Tuzli.

Prema rijeèima Hasiæa, u knjizi je opisana hronika politièkih dešavanja u Tuzli od 1990. do 2016. godine.



- Želio sam da ostavim istinu mojoj djeci, unuèiæima, prijateljima, njihovoj djeci, šta zapravo znaèi baviti se politikom. Objasniti zapravo da to nije nikakva sportska disciplina, da je to zapravo jedna otvorena arena u kojoj nikada ne znate kako æete završit - kazao je Hasiæ.

Nekada Savez komunista, a u novijoj historiji Socijademokratska partija Bosne i Hercegovine, bile su moja ideja vodilja kroz život, moja vjera, ljubav i ubjeðenje, sve dok nije došla "nova demokratija" u kojoj pojedinci postaju "važniji" od Partije, od ideje i od svih sljedbenika ideje socijalne pravde, istièe Hasiæ za Tuzlarije.



- Zbog tih i takvih pojedinaca, ne gubeæi vjeru u ideju, sa nešto manje ljubavi, pisanjem ovog djela želio sam ostaviti svjedoèenje o turbulentnim vremenima, na naèin kako sam to lièno doživio. Pisao sam o mojim uspjesima u politièkom angažmanu, o usponima i padovima, o ponašanju rukovodstva na razlièitim nivoima organizovanja SDP-a, pa kako to i zaslužuju, o ponašanju pojedinih "moænika" koji su svojom bahatošæu i neprikosnovenim upravljanjem od propseritetne najmnogodljudnije po broju èlanova, Partiju, doveli na margine politièkog bitisanja, skoro do ponora, dodao je Hasiæ.

U video izjavi poslušajte kakve smo još detalje o ovoj knjizi saznali od autora.


Osim Hasiæa, o knjizi su govorili i prof. dr. Edhem Muftiæ, mr. Fehrat Hrustiæ, mr. Selim Bešlagiæ i mr. Munib Efendiæ.

Selim Bešlagiæ, nekadašnji naèelnik Tuzle, kazao je kako je Hasiæ jedan od rijetkih ljudi koji prikuplja dokumentaciju i koji se usudio da kroz prikupljenu dokumentaciju iznese sve probleme koji su se javili u SDP-u.

- Ako prihvatimo te problem i ako prihvatimo da radimo na jaèanju i politièkoj stabilizaciji SDP-a, mogu doprinijeti da sigurno na sljedeæim politièkim izborima SDP postigne svoju snagu. Ono što je vrlo bitno, kolega Hasiæ iznosi svoje percepcije o odreðenim ljudima što je normalno, no mi to veèeras ne želimo promovisati, neka svaki èitalac tu percepciju sam doživi, ali ono što je najbitnije je da Hasiæ radi sa dokumentacijom koju podastire pred vas, a na vama je da razmišljate o tome šta i kako je trebalo èiniti neke stvari. Mislim da je to dobro i da æe se mnogi naæi u ovoj knjizi. Jedna stvar je kod njega interesantna, a to je da nije zlonamjeran - istakao je Bešlagiæ.



Interesantno je da je osma knjiga Seada Hasiæa “Politièki izazovi (hronika dogaðaja u Tuzli od 1990.-2016. godine)” promovisana na njegov 61. roðendan. Knjiga je izdata u tiražu od 200 primjeraka.









23-03-2017 at 23:45 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle

Tuzlanka Aida Saletoviæ u borbi za finale Miss Adria 2017

Dvadesetjednogodišnja Aida Saletoviæ iz Tuzle plasirala sam se u drug krug kvalifikacija za finale Miss Adria 2017., gdje se 32 djevojke iz Bosne i Hercegovine bore za finale koje æe biti održano u Dubrovniku (Republika Hrvatska).

?fref=ts>Miss Adria 2017

Na tom putu možemo pomoæi našoj sugraðanki tako što æemo glaati za nju putem web stranice Miss Adria 2017.

Inaèe, Aida za sebe kaže da je komunikativna sam osoba i da voli druženje.

- Treniram folklor veæ tri godine, a takoðer sam ranije trenirala latino - amerièke plesove. Svoje slobodno vrijeme provodim tako što izlazim sa prijateljima, slušam muziku i naravno volim rolati. Moj hobi je crtanje. Pohaðala sam i kurs njemaèkog jezika. Završila sam srednju Hemijsku školu u Tuzli, smjer: tehnièar u farmaceutskoj proizvodnji - kazala je Aida za Tuzlarije.


[Edited by cupo on 26-03-2017 at 20:17 GMT]

26-03-2017 at 20:16 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle

Otvoren 15. jubilarni TKT Fest:

Praznik umjetnosti za ljubitelje pozorišta

Pozorišno-dokumentarnom izložbom "15 godina festivalske èarolije", èiji je autor Srðan Vukadinoviæ, veèeras je sveèano otvoren 15. TKT Fest 2017, koji je simbolièno zapoèeo na Svjetski dan teatra.

Zajedno sa brojnim teatrima regiona, umjetnicima i studentima Akademija ovaj Festival udahnjuje život u kulturnu scenu Tuzle, ali i Bosne i Hercegovine.

Prema rijeèima Vlade Keroševiæa, umjetnièkog voditelja Teatra Kabare, ove godine u ponudi su znaèajne predstave iz BiH i regiona, a publika æe svaku od izvedenih predstava moæi ocijeniti te tako izabrati pobjednika.

- Nastojali smo da repertoar TKT Festa bude skup jakih glumaèkih individualnosti i predstava od teatara koji su na odreðeni naèin obilježili 15 godina rada i postojanja festivala, a sa druge strane predstava i pozorišta koji prvi put nastupaju. To æe svakako biti još jedan iskorak u profesionalnoj promociji alternativnog, ali i profesionalnog teatra kakav je Teatar Kabare Tuzla - rekao je Keroševiæ.

Kada je u pitanju izložba, Vukadinoviæ je kazao da se radi o pozorišno-dokumentarnom materijalu kojeg nosi predstava.

- Ova izložba obuhvata sve one predstave koje su nastajale i izvedene u proteklih 15 godina u Teatru kabare Tuzla. U tom periodu, publika je bila u prilici da pogleda više od 300 predstava u kojima je uèešæe uzelo 300 protoganista. Pojavljuje se takoðer i 80 reditelja, 50 kostimografa i scenografa i još mnoštvo autora. Bitno je istaèi da ovaj Festival pruža šansu mladim autorima, dramaturizma, kako iz svjetske produkcije tako i južnoslovenske.

Nakon izložbe, na sceni je proèitana meðunarodna Poruka koju je ove godine napisala francuska filmska i pozorišna glumica Isabelle Huppert. U svojoj poruci se osvrnula na preðašnje pozorišno djelovanje istièuæi da se "…pozorište uvijek ponovo raða iz svog pepela. Ono je samo konvencija koju neumorno treba rušiti. Tako ono ostaje živo…" ali i objasnila što za nju danas znaèi pozorište te koliku važnost ima u društvu u kojem danas živimo.…Pozorište je za mene drugi, ono je dijalog, odsustvo mržnje. Prijateljstvo meðu narodima, ne znam taèno šta to znaèi ali vjerujem u zajednicu, u prijateljstvo gledalaca i glumaca, u zajedništvo svih onih koje pozorište okuplja, onih koji ga pišu, onih koji ga prevode, onih koji ga osvetljavaju, oblaèe, dekorišu, onih koji ga tumaèe, onih koji se njime bave, onih koji u njega idu. Pozorište nas štiti, pruža nam zaklon… Vjerujem da nas voli… onoliko koliko mi volimo njega… Sjeæam se jednog reditelja starog kova koji je prije podizanja zavjese, iza kulisa, svako veèe govorio èvrstim glasom: "Mjesta za pozorište!" Bit æe to rijeè za kraj. Hvala.’’ (S francuskog jezika prevela Kristina Koprivšek).

Zatim je uslijedilo prikazivanje predstave "Konstelacije", u produkciji Ateljea 212 i u režiji Saše Milaviæ Dejvis, po tekstu savremenog engleskog pisca Nika Pejna. U predstavi igraju Uroš Jakovljeviæ i Ana Mandiæ, a autor scenografije je Marija Jevtiæ.

O predstavi...

"Kvantna teorija igra znaèajnu ulogu u ovom komadu koji je istovremeno i romantièna komedija i pokazuje djelovanje ove teorije u praksi, kroz odnos dvoje ljudi u paralelnim univerzumima. Roland, pèelar, na roštilju upoznaje Marijanu, koja se bavi kvantnom kosmologijom. U jednom trenutku ona objašnjava kako se teorija relativiteta koja pokriva sunce, mjesec i zvijezde kosi s kvantnom mehanikom koja se bavi molekulima, kvarkovima i atomima. I razmišlja o moguænosti paralelne egzistencije u okviru prostora koje konflikt ove dvije teorije otvara. Komad istražuje slobodnu volju i ulogu sluèajnosti u našim životima".

Veæ sutra na sceni Teatra kabare Tuzla æe se igrati predstava ‘’Kako život’’ autorice Nine Mitroviæ i u režiji Ivana Lea Lema u produkciji Kazališta Moruzgva, Hrvatska.

Rezervacije ulaznica za Festival mogu se izvršiti na broj telefona: 035/264-733 ili lièno u Teatru Kabare Tuzla svakim danom od 9 do 19 sati. Pojedinaèna cijena ulaznica je 7 KM.


27-03-2017 at 19:56 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle


Hurme i smokve punjene orasima u cokoladi

28-03-2017 at 14:55 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle

ovdje


ovdje

ovdje

[Edited by cupo on 28-03-2017 at 18:56 GMT]

[Edited by cupo on 28-03-2017 at 18:57 GMT]

28-03-2017 at 18:51 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle

29-03-2017 at 16:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle

Sveèanost u MZ Brèanka Malta:

Završeno opremanje djeèijih igrališta u Tuzli

Na podruèju Mjesne zajednice Brèanska Malta, taènije na igralištu "Grbavica", veèeras je uprilièena sveèanost u povodu završetka radova na izgradnji djeèijih igrališta u ovoj mjesnoj zajednici, kao i igrališta u naseljima Batva i Miladije.

Izgradnju djeèijeg igrališta u naselju Brèanska Malta, opremanje igrališta u naseljima Batva i Miladije, kao i postavljanje sprava za street workout u naseljima Brèanska Malta, Novi Grad II i Slatina, finansirala je porodica Raffaelle Tommasi iz Bolonje, uz doprinos Udruženja Adottando Bologna, Tuzlanska Amica i Grada Tuzla. Svima njima na nesebiènoj pomoæi pri realizaciji ovih projekata zahvalio se gradonaèelnik Tuzle Jasmin Imamoviæ.



Sveèanom otvorenju prisustvovali su prijatelji iz Italije Luka Enrikes, sin Raffale Tomasi iz Bolonje i Saveriu Pankaldiu, predstavnik Udruženja Adottando Bolonja.

U svom obraæanju, i to na bosanskom jeziku, Enrikes je kazao da je njegova majka bila istinski prijatelj Tuzle, posebno mladih ljudi. S jakom željom i velikim srcem, svoj život je posvetila onima kojima je pomoæ bila potrebna, prije svega štiæenicima Doma za djecu bez roditeljskog staranja Tuzla. Nakon njene smrti, porodica je odluèila da nastavi da se bavi humanitarnim radom.

Poslušajte simpatièno obraæanje na našem jeziku..

Osim ovih igrališta, 2010. godine, ova porodica je skupa sa Gradom Tuzla sufinansirala izgradju dva sportska igrališta. Rijeè je o igralištimam u JU "Centar za vaspitanje i rehabilitaciju slušanja i govora", koje, osim uèenika i štiæenika ovog Centra, koriste i uèenici Osnovne škole "Miladije", mladi koji borave u "Kuæi porodica", djeca vrtiæa "Ciciban", kao i ostala djeca i mladi sa podruèja naselja Miladije.

Djeca nisu krila radost zbog novog igrališta te su odmah isprobala nove sprave. Kažimo i to da su na igralištu postavljenje i nove klupe, kao i kante za smeæe.

Sveèanost otvaranja novog igrališta uvelièali su mališani iz vrtiæa "Sunèica", kao i èlanovi Folklornog ansambla "Panonija" Tuzla.





































[Edited by cupo on 31-03-2017 at 20:02 GMT]

31-03-2017 at 19:28 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle

01-04-2017 at 18:36 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle

01-04-2017 at 18:37 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 43
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice