Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Šta èitate?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sretno dijete
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-11-2005
Odgovori: 3393
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Sta citate?

citat:
Anna wrote:
Opet procitala "Dervisa" Mesinog .....tako ja kad mi neke stvari s ljudima nisu jasne, ja procitam nesto njegovo i k´o malo mi se razbistri

Mesa rules

Anna svaka cast. Za dervisa. Ja zapoceo. Ubrzo odustao.
Poceo sam polako. Sa uzitkom. Sa zeljom da mu se vratim. Mesi. Prilazim opisu ruku kadijine zene...tu je kraj.
Svi moji napori da nastavim padaju u zamucenu bujicu razmisljanja. Takva jednostavnost opisa, takva lakoca rijeci, takva snaga izrazaja...To je nekoliko stranica ! Samo opis ruku ! Kako da nastavim dalje ? Emocije u meni jake su. Nisam zelio to.
Ostavljam knjigu. Guram je od sebe. Nije to za tebe, u ovome trenu, sapucem sam sebi, okruzen tisinom sobe i mislima svojim. Treba mi nesto lako. Nekakav bijeg od misli...koje dolaze...
Smatram da covjek prilazi knjizi ili bilo kojem vidu umjetnosti, u skladu sa osjecajima koji su trenutno u njemu. Zato je moj pristup Mesi bio pogresan, suprotan od tvog. Efekat takodjer.
Da smirim nemire u sebi, uzimam knjigu "How to Stop Worrying and Start Living". Dale Carnagie. Non-Fiction. Sjeda. Kao jutarnja kafa budjenja.
Uglavnom, neznam da li si imala prilike da ga citas, covjek prilazi problemima svakodnevnice na najjednostavniji moguci nacin. Sto je najvaznije, nista novo mi ne porucuje, nista novo mi ne govori, ja sve to znam, ali blokade u meni jace su. Stavise, djelo je napisano prije sezdesetak i vise godina, sto samo po sebi govori, da su ljudi uvijek nosili brige u sebi i da su ih uvijek sami prebrodjivali. Lagano citanje. Odoh sada. Dervisu se vracam u neko drugo vrijeme...
22-11-2005 at 21:46 | Ukljuèi u odgovor
Ane
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-10-2005
Lokacija: Tuzla draga
Odgovori: 15087
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Sta citate?

SOP(Standard Operation Procedure) kako prezivjeti minobacacki napad

[Edited by Ane on 23-11-2005 at 22:15 GMT] 


22-11-2005 at 21:48 | Ukljuèi u odgovor
Anna
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 03-06-2004
Odgovori: 7792
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
sretno dijete wrote:

Anna svaka cast. Za dervisa. Ja zapoceo. Ubrzo odustao....



Da budem iskrena (a jednom sam o tome sa Cutie raspravljala), u meni je vjecna borba izmedju moje krvi Bosanske, nasljedjene genetske programiranosti za prostor Balkana, specificno Bosne i protivljenja toj istoj, i nisam to nikada do kraja shvatila....dok nisam ovdje dosla (US) prije 10 godina.

Posto sam imala malo ili nikako kontakta sa nasim ljudima (prije nego sto sam dosla na forum ) dugo vremena, pretpostavljam da sam absorbovala dosta anglosaksonskog, i nakon nekoliko godina pocela se u sebi sukobljavat sa nekim stvarima. Posto je za mene Mesa, sto se tice Bosanskog mentaliteta, vrhunski autoritet, ja se njemu uvijek vratim kad mi nesto nije jasno , pogotovo Tvrdjavi .
23-11-2005 at 14:44 | Ukljuèi u odgovor
stroj
Nivo: Forumski doajen
machinerac

Registriran(a): 13-10-2005
Lokacija: nigdje
Odgovori: 9256
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Ja sam u njemackoj vec 10 godina i nisam imao kontakta sa nasim ljudima,tako da sam absorbovao sam neke germanske osobine, ali uhvatim sebe da se uvijek vracam nekim bosanskim korijenima i rado procitam

TEX VILERA  


ajde bjezi...

www.machineria.com
23-11-2005 at 19:42 | Ukljuèi u odgovor
weasel
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?

Upravo sam dovrsio knjigu:

"Bin Ladin u nasem srcu"

od Mattias-a Gardell-a koji je inace univerzitetski profesor u oblasti Religija i Historija.

Jako dobra knjiga,cita se u dahu.Sama knjiga ne govori fakticki nista o Bin Ladinu vec o Islamu kao religiji ljubavi,odnosno njegovom pravilnom tumacenju kao i o socijalnom uredjenju na islamskim principima.
Inace ideju za naslov knjige je dobio na jednom od predavanja o Islamu,kada su studenti pitali sta misli gdje bi se mogao kriti Bin Ladin?U tom momentu skocila je jedna latino-americka studentica,krscanka, i udarajuci se po prsima,rekla da se krije u srcu.Ono sto on kaze u toj knjizi o Bin Ladinu je kratko i po njemu je on samo simbol kao Che Guevara.Kao i kod Chegevare, niko se vise ne pita za sta se on bori vec protiv koga?Dakle kao i Che,simbol revolucije i niko ni ne pomislja o kakvoj vrsti "tvrdog" komunizma se radi?

Ono na sta je bacio teziste,jeste socijalno uredjenje koje nudi Islam a koje je po njemu veoma dobro.On od 2004. godine zivi u Kairu u cetvrti gdje na kvadratni kilometar zivi 70 000 ljudi.U Egiptu postoji 50 000 zatvorenih islamista koji bivaju brutalno muceni i zatvarani.Siromastvo i represalije su sve vece.U takvim uslovima Matiass prati jednu islamsku organizaciju koja na islamskim principima gradi mimo vlade ,jedan veoma uspjesan sistem socijane zastite .On teakve islamiste naziva narodni islamisti a njihovo tumacenje Islama naziva "narodni Islam".
Takodjer upozorava na stetnost islamofobije,danas veoma prisutne na zapadu.Cak sta vise upozorava na mogucnost da demokratije u ovakvim uslovima moze biti manje,a sto nikako nije dobro...

Najsmjesnije je odgovor "narodnih islamista" na njegovo pitanje:"Koje zapadno drustvo je po njima dobro?" A odgovor je bio Skandinavske zemlje,koje su najblize dosle islamskom principu socijalne zastite.

23-11-2005 at 20:15 | Ukljuèi u odgovor
weasel
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?

Evo ako neko zeli,moze postaviti pitanja,recimo na engleskom,covjek ce rado odgovoriti

Docent Mattias Gardell
Telefon: 0046 8 16 19 83
E-mail [email protected]

Njegova web stranica

http://www.ceifo.su.se/person.php?Id=5

23-11-2005 at 20:20 | Ukljuèi u odgovor
ledo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sta citate?

Veèernje novosti, SCG, 21.11.05.

Poèeo listati, i neæu zadugo, zaudaraju na fašizam. Kao da im se ništa nije promijenilo za ovih 20 godina, a jeste skroz.

23-11-2005 at 23:13 | Ukljuèi u odgovor
rickli
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?

Trenutno nemam bas vremena da citam knjige al zadnja koju sam procitala ljetos je Alhemicar, Paulo Korbeljo i stvarno to je jedna od najljepsih knjiga sto sam procitala. A inace citam Tuzlarije, bude i tu svasta zanimljivog

23-11-2005 at 23:25 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Fatema Mernissi

Dreams of Trespass
Tales of a Harem Girlhood

24-11-2005 at 21:18 | Ukljuèi u odgovor
Mostarka!
Nivo: Forumski doajen
duni vjetreee opaaaaa

Registriran(a): 02-04-2004
Odgovori: 2547
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Anna ne znam dali si procitala Bosnia: A Short History by Noel Malcolm. Upravo ovu knjigu citam i toplo je preporucujem  


26-11-2005 at 01:17 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Umjetnost : Šta èitate? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice