Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
ayna
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 24-12-2007
Lokacija: moj grad
Odgovori: 168
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Slon u mraku ( Mesnevija III, 1.259)

Doveli Hindusi slona u mraènu prostoriju da ga pokažu ljudima. Mnoštvo se svijeta sjatilo da vidi golemog stvora i nagrnulo u tamnu sobu.
Kako ga oèima ne mogoše vidjeti, stadoše ga u mraku dlanovima opipavati. Jedan položi ruku na slonovu surlu, pa reèe: «Ovaj stvor nalikuje vodovodnoj cijevi». Drugi ga rukom za uho dodirnu i stvor mu se uèini nalik lepezi. Treæi, dotakavši slona za nogu, reèe: «Meni se slon poput stuba èini». A onaj što je ruku na slonova leða položio, izjavi: «Nema sumnje, ovaj slon slièi prijestolju». Tako ga je svako sebi poimao prema onome što je dodirnuo ili od drugih èuo.
Po onome što su vidjeli, tvrdnje su im se razlikovale: jedan ga je zvao dal (13), a drugi ga nazivao elif (14). Da je svaki od njih svijeæu u ruci držao, nestalo bi razlika u njihovim tvrdnjama.
Bit osjetila poput dlana je ogranièena i cjelina slona je nedostupna dlanu. Bit mora je jedno, a morska pjena drugo; pusti sad pjenu i u more se zagledaj (15). Mjehuriæi pjene koji danonoæno kuljaju iz mora, svoj postanak duguju moru; baš je èudno što, umjesto mora, uvijek vidiš samo pjenu!
Mi smo poput barki koje se morem sudaraju; oèi su nam pomuæene u bistroj vodi. O ti koji si zaspao u barci tijela: vodu si vidio, zagledaj se u Vodu nad vodama. Vda ima Vodu koja je pokreæe; duh ima Duha koji ga zaziva. 


"Nije misao koplje da joj sagledaš metu. A ni ljubav rijeka da joj u dno uroniš."
04-01-2008 at 21:57 | Ukljuèi u odgovor
Soko
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 18-09-2006
Lokacija: Austria
Odgovori: 588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
madam wrote:

Idealan primjer



Hvala,spremicu za tebe jednu posebnu pricu.
04-01-2008 at 23:59 | Ukljuèi u odgovor
madam
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 08-12-2007
Odgovori: 4023
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Šta to èovjeka èini sretnim i zadovoljnim? Šta daje životu milinu i smisao? Vjera...?
Èvrsto uvjerenje da je život prolazan, da je na zemlji samo "musafir na nekoliko godina"...
Vjera koja ga uèi da ce svako zlo biti kažnjeno, a da nikoga bez grijeha nema, koja uèi da æe svako dobro biti nagraðeno, ali tek na onom svijetu.
Vjera koja govori: "Kaj se, ako osjeæaš grijeh kako te mori".
Vjera èovjeku daje nadu, ona ga drži udaljena od grijeha i zla, ali ona nije svrha života, nego je naprotiv, život svrha vjeri! Jer, bez života nema vjere. Mrtvo èeljade ne vjeruje.

VJERA SAMO ZAUZDAVA PREKOMJERNU SLAST, A SLADI PRETEŠKU GORÈINU.

05-01-2008 at 14:54 | Ukljuèi u odgovor
Soko
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 18-09-2006
Lokacija: Austria
Odgovori: 588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Jednog dana, jedan slijepi èovjek sjedio je na stepenicima jedne zgrade, sa kapom blizu svojih stopala i jednim natpisom na kome je pisalo: "Slijep sam, molim vas pružite mi pomoæ."
Jedan sluèajni prolaznik, igrom prilika struènjak za reklamu, koji je tuda prolazio, zaustavio se zapažajuæi da je u kapi bilo samo nekoliko metalnih novèiæa. Sagnuo se da bi mu pružio novac, i zatim bez pitanja za dozvolu, uzeo je karton, okrenuo ga ispisavši novi natpis.
U toku popodneva sluèajni prolaznik se vratio do slijepog èovjeka zapažajuæi da je njegova kapa ovom prilikom bila pun novèiæa i novèanica.
Slijepi prosjak prepoznavajuæi ga po koraku uputio mu je pitanje da nije on bio taj koji je nešto napisao na kartonu i šta je to mogao napisati.
Našta æe prolaznik odgovoriti: "Nisam napisao neistinu – samo napisah tvoju poruku na drugaèiji naèin", nasmješi se i izgubi u gužvi.
I tako slijepi èovek nije saznao da je natpis jednostavno glasio:
"Danas je proljeæe … a ja ga ne mogu vidjeti".
Promjeni strategiju kada se oko tebe sve naopako kreæe
i vidjeæeš da æe se prije ili kasnije stvari okrenuti na bolje.

06-01-2008 at 00:41 | Ukljuèi u odgovor
Soko
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 18-09-2006
Lokacija: Austria
Odgovori: 588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje - Bog postoji!

Bog postoji!


Èovjek je otisao u brijaènicu da ošiša svoju kosu i skrati bradu kao i obièno. Poèeo je prièati sa berberom koji ga je zabrinuo. Prièali su o mnogim stvarima i raznim temama. Iznenada dotakli su temu o Bogu.
Berber je rekao: “Pogledaj èovjeèe, ja ne vjerujem da Bog postoji kao što si ti to rekao. “Zašto si to rekao?“- upitao je èovjek.
„Pa to je tako jednostavno samo moraš izaæi na ulicu da shvatiš da Bog ne postoji. Reci mi da Bog postoji da li bi bilo toliko bolesnih ljudi? Da li bi bilo napuštene djece? Da Bog postoji, ne bi bilo patnje i boli. Ja ne mogu zamisliti boga koji dopušta ove stvari.“ Èovjek je zašutio jedno vrijeme misleæi se, ali nije želio odgovoriti bez argumenata.
Berber je završio svoj posao, i èovjek je izašao iz brijaènice. Ubrzo nakon što je izašao iz brijaènice ugledao je èovjeka sa dugom kosom i zapuštenom bradom (izgledao je sav neuredan).
Onda je èovjek ponovo ušao u brijaènicu i rekao je berberu: “Znaš šta? Beberi ne postoje: „Kako ne postoje?“- upitao je berber. „Ne!„-èovjek je uzvikuo. „Oni ne postoje, jer da postoje ne bi bilo ljudi nesreðenih, kao što je onaj na ulici: „Ah, berberi postoje samo što ljudi ne dolaze nama.“ „Taèno!”- potvrdio je èovjek.
To je poenta. Bog postoji, samo što ljudi ne vjeruju u Njega, i ne klanjaju Mu se, i zato je toliko boli i patnje na svijetu.

09-02-2008 at 14:02 | Ukljuèi u odgovor
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Bracni par se vozi autoputem, lagano, 100 km/h. Zena za volanom, a muz
mirno promatra okolinu i iznenada se okrene prema njoj i kaze:
"Ozenjen sam vec preko 20 godina, ali se zelim rastati od tebe, hocu razvod!".
Zena nista ne odgovori, samo nastavi mirno da vozi lagano povecajuci
brzinu na 110.
Muz ce opet: "Ne zelim da pokusas da me odvratis!" i doda: "Ja sam u
vezi s Tvojom najboljom prijateljicom!"
Zena je opet ostala mirna, ali se brzina povecala na 120 km/sat.
"Zelim zadrzati kola!" - kaze on. Brzina je polako narasla na 130 km/sat.
On nastavi: "Zelim i sve kartice i nas brod! I kucu, jel` jasno!".
Auto je lagano poceo da skrece prema masivnom betonskom mostu. To ga
je cinilo nervoznim, pa upita; "Ti nista ne zelis za sebe?".
"Ne, ja imam sve sto mi treba".
Brzinomer je pokazivao 150.
"Oh, da?" - ironicno on primeti: "A, sta ti to imas?" Pre nego se
kazaljka popela na 160, ona se lagano okrene prema njemu i sa cudnim
osmehom na licu rece: "Airbag!". ;hanka









Pouka: Ne zajebavaj se sa zenama - lude su!

13-02-2008 at 07:31 | Ukljuèi u odgovor
Soko
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 18-09-2006
Lokacija: Austria
Odgovori: 588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje - Indijska bajka

Nekada davno sva ljudska biæa bila su bogovi, ali su tako zloupotrijebili to svoje božanstvo da je vrhovni bog Brama odluèio da im ga oduzme i sakrije ga tamo gdje ga nikad neæe naæi. Ali, pitanje je bilo gdje sakriti njihovo božanstvo. Zato je Brama sazvao savjet bogova da bi mu oni pomogli da odluèi. "Hajde da ga zakopamo duboko u zemlju", rekoše bogovi. Brama odgovori:
"Ne, to ne valja jer ljudi æe kopati zemlju i naæi æe ga." Onda bogovi predložiše: "Da ga potopimo u najdublji ocean?" Brama se nije složio: "Ne, ni tamo", reèe, "jer æe oni nauèiti da zarone u ocean i naæi æe ga." Bogovi æe na to: "A da ga odnesemo na vrh najviše planine i tamo sakrijemo." Ali, Brama je i ovoga puta odgovorio: "Ne, ni to nije dobro jer æe se vremenom popeti na svaku planinu i opet æe preuzeti svoje božanstvo." Onda bogovi odustaše i rekoše: "Ne znamo gdje da ga sakrijemo pošto, izgleda ni na zemlji ni u moru nema mjesta do kog ljudska biæa neæe stiæi."
Brama je dugo razmišljao, a onda je rekao: "Evo šta æemo. Sakriæemo njihovo božanstvo u najdublji dio njihovog sopstvenog biæa jer ljudi se nikad neæe sjetiti da ga tu traže."
Svi su se bogovi složili da je to savršeno skrovište, te tako uèiniše. I od tog vremena ljudi su prošli zemlju uzduž i poprijeko, kopali, ronili, peli se i istraživali tražeæi nešto što je veæ oduvijek u njima.

16-02-2008 at 04:25 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje - Indijska bajka

citat:
Soko wrote:
Nekada davno sva ljudska biæa bila su bogovi, ali su tako zloupotrijebili to svoje božanstvo da je vrhovni bog Brama odluèio da im ga oduzme i sakrije ga tamo gdje ga nikad neæe naæi. Ali, pitanje je bilo gdje sakriti njihovo božanstvo. Zato je Brama sazvao savjet bogova da bi mu oni pomogli da odluèi. "Hajde da ga zakopamo duboko u zemlju", rekoše bogovi. Brama odgovori:
"Ne, to ne valja jer ljudi æe kopati zemlju i naæi æe ga." Onda bogovi predložiše: "Da ga potopimo u najdublji ocean?" Brama se nije složio: "Ne, ni tamo", reèe, "jer æe oni nauèiti da zarone u ocean i naæi æe ga." Bogovi æe na to: "A da ga odnesemo na vrh najviše planine i tamo sakrijemo." Ali, Brama je i ovoga puta odgovorio: "Ne, ni to nije dobro jer æe se vremenom popeti na svaku planinu i opet æe preuzeti svoje božanstvo." Onda bogovi odustaše i rekoše: "Ne znamo gdje da ga sakrijemo pošto, izgleda ni na zemlji ni u moru nema mjesta do kog ljudska biæa neæe stiæi."
Brama je dugo razmišljao, a onda je rekao: "Evo šta æemo. Sakriæemo njihovo božanstvo u najdublji dio njihovog sopstvenog biæa jer ljudi se nikad neæe sjetiti da ga tu traže."
Svi su se bogovi složili da je to savršeno skrovište, te tako uèiniše. I od tog vremena ljudi su prošli zemlju uzduž i poprijeko, kopali, ronili, peli se i istraživali tražeæi nešto što je veæ oduvijek u njima.






 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
16-02-2008 at 07:58 | Ukljuèi u odgovor
Soko
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 18-09-2006
Lokacija: Austria
Odgovori: 588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje - KIneska mudrost

Èajevi za svekrvu
Nedavno, djevojka zvana Li –Li se udala i otisla da zivi kod svog supruga i njegove majke.
Za veoma kratko vrijeme Li-Li je shvatila da nikako nece uspjeti da se slozi sa svojom svekrvom.
Njihovo ponasanje je bilo toliko razlicito, da se Li-Li jako ljutila zbog mnogih svekrvinih navika, na sto je svekrva pak odgovarala kritikom.
Prolazili su dani, prolazile su sedmice…
Li-Li i njena svekrva nikako nisu prestajale da se raspravljaju i svadjaju. Medjutim, cinjenica da je Li-Li, shodno staroj kineskoj tradiciji, duzna pokoravati se svekrvi i ispunjavati njene prohtjeve, dodatno je otezavala situaciju.
Zbog svih tih svadja i nesreca u kuci muz je jako patio.
Na kraju Li-Li vise nije imala snage da izdrzi losu narav i ponasanje svoje svekrve, pa je odlucila da sto prije nesto poduzme.
Li-Li je otisla kod ocevog dobrog prijatelja, gospodina Huanga koji prodaje cajeve . Ispricala mu je o cijeloj situaciji i pitala da li bi on imao da joj proda neki otrov, kako bi ona mogla rijesiti problem.
Gospodin Huang se malo zamislio i na kraju rekao: “Li-Li , pomoci cu ti da rijesis svoj problem, ali moras me dobro poslusati i ispuniti ono sto ti budem rekao.” Li-Li rece : “Da, gospodine Huang , ucinit cu sta god mi kazete ”
Gospodin Huang ode u straznju sobicu i vrati se nakon par minuta sa paketom cajeva.

Rekao je: “Mozes koristiti otrov koji brzo djeluje da bi se oslobodila svoje svekrve, medjutim, to moze izazvati sumnje kod ljudi. Zbog toga sam ti dao dosta caja koji ce polako trovati njen organizam. Svakog drugog dana pripremi ukusno jelo i stavi pomalo ovih trava u njen obrok. Ipak, moras paziti da neko ne posumnja na tebe kad ona umre, moras biti veoma oprezna i promjeniti ponasanje prema njoj, budi ljubazna. Nemoj se svadjati, postuj ono sto kaze i odnosi se prema njoj kao da je kraljica”
Li-Li je bila jako sretna. Zahvalila je gospodinu Huangu i pozurila kuci da sto prije zapocne sa njenom zavjerom ubistva svekrve. Prolazile su dani, prolazile su sedmice... Li-Li je svaki drugi dan servirala specijalno zacinjeno jelo svojoj svekrvi. Sjecala se sta joj je gospodin Huang rekao kako da izbjegne sumnju u ljudi, tako da je kontrolisala svoju narav, bila je poslusna prema svojoj svekrvi i ophodila se prema njoj kao prema svojoj majci.
Nakon nekoliko sedmica cijela kucna atmosfera je bila izmjenjena.
Li-Li je naucila kako da kontrolise svoju narav toliko dobro da se cak nikad vise nije ljutila ili bila nervozna. Nije imala cak ni jedan razlog za to od svoje svekrve tokom posljednjih sest mjeseci. Svekrva je djelovala puno njeznije, pa se obostrano slaganje zaista primjecivalo.
Njeno ponasanje prema Li-Li se promijenilo, pocela je da voli svoju snahu kao svoju rodjenu kcerku.
Bez prestanka je pricala svojoj rodbini i prijateljicama kako je Li-Li najbolja snaha koju bi ikad pozeljela.
Li-Li i njena svekrva su se sada mnogo bolje ophodile jedna prema drugoj, bas kao majka i kcerka.

Muz joj je bio jako sretan vidjevsi sta se dogadja u poslednje vrijeme.

Jednoga dana, Li-Li je ponovo otisla kod gospodina Huanga i ponovo ga zamolila za pomoc : „Dragi gospodine Huang, molim vas pomozite mi da sprijecim otrov da ubije moju svekrvu! Ona je postala divna zena i volim je kao svoju majku. Ne zelim da umre od otrova koji sam joj davala!”

Gospodin Huang se nasmjesi i zavrti glavom „ Li-Li , nemoj nista brinuti . Nikada ti nisam dao nikakav otrov. Cajevi su bili puni vitamina da poboljsaju njeno zdravlje. Jedini otrov je bio otrov u tvojim mislima i ponasanju prema njoj, ali ni toga vise nema, jer je tvoja ljubav prema njoj sve izmijenila.”

Jeste li ikada razmisljali da onako kako tretirate sebe, tako ce vas tretirati i drugi?

U Kini kazu: Osoba koja voli druge je osoba koju i drugi vole.

23-02-2008 at 17:24 | Ukljuèi u odgovor
halosvabija
Nivo: Forumski doajen
nisam pri sebi

Registriran(a): 24-03-2006
Lokacija: svabija
Odgovori: 7386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

za mene su ovo kratke price za plakanje...a sto se isplakah
super su 


a sad nosim kako mi ga skroje,<br /><br />

po meni se nista nece zvati
23-02-2008 at 20:42 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 40
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice