Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Èovek umire i odlazi na nebo.
Anðeli mu kažu:"Odvešæemo te u raj, ali prvo da ti pokažemo pakao."
Odvode ga na mesto sa velikom središnjom posudom punom kašaste hrane. Oko posude su jadne i gladne osobe. Svaka od njih ima kašiku dugaèku po tri metra. Hranu mogu dobaviti, ali je, zbog dužine, ne mogu prineti ustima. I tako, ove patetiène osobe gladuju pored izobilja hrane.

Zatim ga anðeli odvode u raj.
Na njegovo iznenaðenje, ugleda istu scenu. Ponovo gigantska posuda sa hranom, ponovo ljudi sa kašikama od tri metra. Samo ovi su zadovoljni, sreæni, nasmejani i zdravi.
"Zašto? U èemu je razlika da su ovi ljudi sreæni i siti?", upitao je anðele.
"Pa zar ne vidiš?", upitali su ga.
Kada je pažljivo pogledao primetio je da svaka osoba hrani kašikom susednu.

"Ovdje ljudi hrane jedni druge. Oni su nauèili put ljubavi, pa im ni boravak u paklu ne pada teško."
 


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
25-10-2008 at 09:09 | Ukljuèi u odgovor
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Hodala sam ulicom kad me zaustavila izrazito neuredna žena, zapuštena i smrdljiva, da joj dam nešto sitnog za hranu...
Izvadila sam novèanik i iz njega 50 Kn i pitala ju: ako ti dam ove novce hoæeš li kupti vino umjesto veèere?
Ne, davno sam prestala piti; odgovorila mi je beskuænica.
Hoæeš li otiæi u šoping umjesto da kupiš hranu? Upitala sam ju.

Ne, ne gubim vrijeme po kupovinama; rekla je beskuænica. Vrijeme koristim u nastojanju da ostanem živa.
Hoæeš li potrošiti novce u frizerskom salonu umjesto na hranu? Pitala sam.

Jeste li vi ludi; odgovorila je beskuænica. Nisam bila kod frizera veæ 20 godina!
Dobro, odgovorila sam. Ne æu vam dati novce, umjesto toga vodima vas veèeras na veèeru s mojim suprugom.
Beskuænica je bila šokirana. Neæe li se vaš suprug ljutiti na vas radi toga? Znam da sam prljava, a vjerojatno i užasno smrdim.
Nema problema, odgovorila sam. Važno je da moj suprug vidi kako izgleda žena kad odustane od šopingiranja, frizerskog salona i vina!!!

27-10-2008 at 19:59 | Ukljuèi u odgovor
djevica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 13-01-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2767
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Mela77 wrote:
Hodala sam ulicom kad me zaustavila izrazito neuredna žena, zapuštena i smrdljiva, da joj dam nešto sitnog za hranu...
Izvadila sam novèanik i iz njega 50 Kn i pitala ju: ako ti dam ove novce hoæeš li kupti vino umjesto veèere?
Ne, davno sam prestala piti; odgovorila mi je beskuænica.
Hoæeš li otiæi u šoping umjesto da kupiš hranu? Upitala sam ju.

Ne, ne gubim vrijeme po kupovinama; rekla je beskuænica. Vrijeme koristim u nastojanju da ostanem živa.
Hoæeš li potrošiti novce u frizerskom salonu umjesto na hranu? Pitala sam.

Jeste li vi ludi; odgovorila je beskuænica. Nisam bila kod frizera veæ 20 godina!
Dobro, odgovorila sam. Ne æu vam dati novce, umjesto toga vodima vas veèeras na veèeru s mojim suprugom.
Beskuænica je bila šokirana. Neæe li se vaš suprug ljutiti na vas radi toga? Znam da sam prljava, a vjerojatno i užasno smrdim.
Nema problema, odgovorila sam. Važno je da moj suprug vidi kako izgleda žena kad odustane od šopingiranja, frizerskog salona i vina!!!


;hanka jest,jest
27-10-2008 at 20:06 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

TRAGOVI U PJESKU

Jedan je èovjek jedne noæi sanjao kako hoda sa Gospodinom duž plaže.
Na nebu su se prikazivale scene iz njegovog života.
U svakoj sceni je primjetio dva para otisaka stopala u pijesku:
jedan par otisaka je pripadao njemu a drugi Gospodinu.

Kad mu se pred oèima prikazala druga scena njegovog života,
osvrnuo se ponovo na one otiske stopala u pijesku.
Primjetio je kako je mnogo puta na svom životnom putu zapravo
postojao samo jedan par otisaka stopala.
Isto tako, primjetio je kako mu se uvijek to dogadalo u najtežim i najtužnijim
trenutcima njegovog života.

To ga je poèelo muèiti pa je upitao Gospodina:
- "Gospodine, jednom si rekao da ako te odluèim pratiti da æeš biti uz mene cijelim putem. Ali primjetio sam samo jedan par otisaka stopala u najtežem periodu svog života. Ne razumijem zašto si me ostavio onda kad sam te najviše trebao."

Gospodin odgovori:
-"Moje drago dijete, ja te volim i nikada te ne bih ostavio. Tokom tvog perioda iskušenja i patnje, kad si vidio samo jedan par otisaka stopala, to je bilo onda kad sam te JA nosio."


29-10-2008 at 10:40 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Proljeæe


Jednog dana, jedan slijepi èovjek sjedio je na stepenicima jedne zgrade, sa šeširom
blizu svojih stopala i jednim natpisom na kome je pisalo:

"Slijep sam, molim vas pružite mi pomoæ."

Jedan sluèajni prolaznik, igrom prilika struènjak za reklamu, koji je tuda
prolazio, zaustavio se zapažajuæi da je u šeširu bilo prisutno samo
nekoliko metalnih novèiæa.

Savio se da bi mu pružio novac, zatim, i bez pitanja za dozvolu, uzeo je karton, okrenuo ga ispisavši novi natpis.

U toku popodneva sluèajni prolaznik se vratio do slijepog èovjeka zapažajuæi da je njegov šešir ovom
prilikom bio pun novèiæa i novèanica. Slijepi prosjak prepoznavajuæi ga po koraku uputio mu je pitanje da nije bio on taj koji je nešto napisao na kartonu i što je to mogao napisati. Nato prolaznik odgovori:

"Nisam napisao neistinu - samo napisah tvoju poruku na drugaèiji naèin", nasmiješi se i izgubi u gužvi.

I tako slijepi èovjek nije saznao da je natpis jednostavno glasio:

"Danas je proljeæe .... a ja ga ne mogu vidjeti".

Promijeni strategiju kada se oko tebe sve naopako kreæe i vidjet æeš da æe se prije ili kasnije okrenuti na bolje.

29-10-2008 at 10:42 | Ukljuèi u odgovor
samson
Nivo: Forumski doajen
Krotim lafove...

Registriran(a): 02-07-2008
Lokacija: Niskozemska...
Odgovori: 6666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Leptir i san

Sanjao sam da sam leptir koji leprša izmeðu cvjetova.
U snu nisam bio svjestan sebe kao osobe te sam bio samo leptir.
Iznenada sam se probudio i otkrio da ležim u krevetu, ponovo kao ljudska osoba.

Potom sam se zapitao: "Jesam li ja èovjek koji je sanjao da je leptir, ili sam leptir koji sanja da je èovjek?"




stara kineska

07-11-2008 at 13:19 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Prica o jednom coveku i ljubavi njegove majke prema njemu.......



Moja majka je imala samo jedno oko. Mrzio sam je... bila je sramota za nas. U našoj školi ona je spremala hranu za uèenike i uèitelje.
Jednog dana dok sam još bio u toj osnovnoj školi moja majka je ušla u moj razred da me pozdravi. Bilo me je tako sram. Kako mi je to mogla uèiniti? Ignorirao sam je, uputio sam joj pogled pun mržnje i pobjegao. Kasnije su mi se prijatelji iz razreda podrugivali – Fuj, tvoja majka ima samo jedno oko!
Propadao sam u zemlju i želio da moja majka jednostavno nestane... Kad sam je opet vidio ustao sam i rekao joj – Ako od mene budeš radila predmet ismijavanja bolje ti je da umreš!
Moja majka nije ništa odgovorila...
Nisam zastao niti trenutka da razmislim o tome što sam joj rekao, bio sam toliko pun ljutnje u sebi. Bio sam nezainteresiran za njene osjeæaje... Želio sam otiæi iz kuæe i nikad više ništa imati s njom.

U kasnijem životu sam uèio puno i teško. Tako da sa dobio šansu da odem u Singapore na studije... Posreæilo mi se. Oženio sam se, kupio sam kuæu i dobio svoju vlastitu djecu. Bio sam sretan sa svojim životom, sa svojom djecom i svim oko sebe mada sam nastavio živjeti u stranoj zemlji.

Ali jednog dana, moja majka je došla da me posjeti... Ona me nije vidjela godinama niti je ikad vidjela svoje unuke. Pojavila se na vratima. Moja djeca su je poèela ismijavati. Ja sam se izderao na nju zato što se samo tako pojavila, nepozvana. Derao sam se na nju – Kako si se usudila doæi do moje kuæe i plašiti mi djecu? Goni se odavde, odmah!

Moja majka je samo tiho odgovorila – Oprostite, mora da sam pogriješila kuæu – i nestala...

I onda, jednog dana, nakon nekoliko godina, pismo je doslo do moje kuæe. Pozvan sam nazad u svoj rodni kraj radi godišnjice mature. Slagao sam ženi da moram iæi na poslovni put. Poslije proslave, iz neke radoznalosti, svratio sam do našeg starog doma. Kad su me vidjeli, susjedi su mi rekli da je umrla. Ni jednu suzu nisam pustio. Predali su mi jedno pismo za koje su rekli da je od nje...

Moj Dragi Sine,
Mislila sam na tebe sve vrijeme.
Oprosti što sam došla do tvoje kuæe i preplašila tvoju djecu.
Bilo mi je drago kad sam èula da si uspio u životu i da æeš doæi na proslavu ovamo.
Ja možda neæu moæi ni iziæi iz kreveta da te vidim.
Žao mi je što sam ti uvijek bila teret i sramota.

Vidiš, kada si bio dijete dogodila se jedna nesreæa u kojoj si izgubio jedno oko.
Kao majka, nisam mogla podnijeti da odrastaš bez jednog oka.
Doktori su te pregledali i rekli mi da je moguæe.
Ja sam ti onda dala jedno svoje...
Bila sam tako ponosna da znam da moj sin vidi svijet za mene, s tim okom.

S Ljubavlju, Za Tebe Uvijek...

Tvoja Majka...


13-11-2008 at 15:05 | Ukljuèi u odgovor
samson
Nivo: Forumski doajen
Krotim lafove...

Registriran(a): 02-07-2008
Lokacija: Niskozemska...
Odgovori: 6666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Fatamorgana


Neki moderan èovjek zalutao u pustinji. Nemilosrdna sunèeva žega gotovo ga je ispila. Odjednom ugleda oazu.

- Fatamorgana, - mislio je - igra svjetla i zraka koji me želi zavarati. Približavao se oazi ali ona nije išæezavala. Vidio je datule, travu i stijene iz kojih je izvirala voda.

- To je, razumije se, fantazija gladnoga - razmišljao je - pa, jasno, sad èak èujem žuborenje vode. Halucinacija sluha! Kako je priroda nemilosrdna!

Skapao je u tim mislima i umro.

Sat kasnije našla su ga dva beduina. Reèe jedan:

- Možeš li ti takvo što razumjeti? Datule mu rastu gotovo uz sama usta, a on pored samog izvora leži - skapao od gladi i žeði!

- On je moderan èovjek - odgovori drugi beduin - nije vjerovao.

16-11-2008 at 13:01 | Ukljuèi u odgovor
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

BLATNJAVI PUT

Jednom Tanzan i Ekido zajedno putovahu po blatnjavu putu. Jaka kisa je neprekidno padala. Iduci putem sretose lijepu djevojku, obucenu u kimono obavijen pojasom, koja zbog blata nije mogla prijeci krizanje.

- Dodji, djevojko - rece Tanzan.

Podigavsi je u svoje narucje, prenese je preko blata. Ekido ne progovori sve dok ne stigose do hrama u kojem su trebali prenociti. Tada se vie nije mogao suzdrzati.

- Mi svecenici ne prilazimo lijepim zenama, - ree Ekido - pogotovo ne mladima i lijepima. To je opasno. Zasto si to ucinio?

- Ja sam djevojku ostavio tamo - odgovori Tanzan. - Zar je ti jos uvijek nosis?
 


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
16-11-2008 at 13:10 | Ukljuèi u odgovor
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

AKO VOLIS, VOLI JAVNO

Dvadeset svecenika i jedna svecenica, koju su zvali Eshun, vjezbalo je meditaciju sa nekim zen uciteljem.

Eshun je bila veoma lijepa iako joj je glava bila obrijana i haljina prosta. Nekoliko svecenika se tajno zaljubilo u nju. Jedan od njih joj je napisao ljubavno pismo, trazeci da se tajno sastanu.

Eshun nije odgovorila. Sledeceg dana ucitelj je odrzao predavanje grupi i, kada je ono bilo zavrseno, Eshun ustade. Obracajuci se onome koji joj je pisao, rece: Ako me zaista toliko volis, dodji i zagrli me sada."
 


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
16-11-2008 at 13:12 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice