Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Politika : RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS (genocidna tvorevina) sabrana nedjela

23.09.2008

Zvornik / Kamenica

Nove ekshumacije iz grobnice Kamenica 10

Eksperti tuzlanskog odjela Instituta za traenje nestalih BiH pod vodstvom Tuiteljstva TK ekshumirali su danas iz sekundarne masovne grobnice Kamenica 10, opina Zvornik devet kompletnih i sedam nekompletnih tjelesnih ostataka. Kako je saopila glasnogovornica Tuiteljstva TK Jasna Suboti, radi se o tjelesnim ostacima Srebreniana ubijenih u julu 1995. godine. Prema njenim rijeima, od poetka ekshumacije u prvoj polovini augusta do sada je, ukljuujui i dananji dan ekshumirano 128 kompletnih i 203 nekompletna tijela, a takoer pronaeno je i osam predmeta. Ekshumacije iz grobnice Kamenica 10 trebale bi biti zavrene tokom ove sedmice, kazala je Suboti.

23-09-2008 at 13:02 | Ukljui u odgovor
cupo

24.09.2008

Izvaeni posljednji posmrtni ostaci iz Kamenice 10

Eksperti tim tuzlanskog odjela Instituta za traenje nestalih izvadili su u srijedu iz sekundarne masovne grobnice Kamenica 10, zvornika opina posljednje skeletne ostatke Srebreniana ubijenih jula 1995. godine.

Ukupno je pronaeno 145 kompletnih i 217 nekompletnih tijela , te jedan dokument, zrna, ahure i dijelovi odjee priopila je glasnogovornica Tuilatva TK-a Jasna Suboti.

Po njezinim rijeima, u idua dva dana slijedi zatrpavanje i zatvaranje grobnice.

11.07.2008 Srebrenica slike video by @cupo

24-09-2008 at 20:17 | Ukljui u odgovor
cupo

Spaljivanje kolskih drugova

25. septembar 2008. | 12:02 -> 13:17 | Izvor: B92
Hag -- Na suenju Milanu i Sredoju Lukiu, svedoila je ena koja je preivela masovno ubistvo i spaljivanje Muslimana u Viegradu.

Zehra Turjaanin opisala je kako su 27. juna 1992, Milan Luki i ljudi u uniformama sakupili stanovnike naselja Bikavac, u Viegradu, i zatvorili ih u kuu Mehe Aljia. Meu zarobljenima je bilo najvie mlaih ena i dece i tek nekoliko starijih ljudi.

Poto su u kuu naterali ljude, Luki i ostali su najpre kamenjem razbili prozore, a potom kroz otvore, u prostoriju u kojoj su se nalazili ljudi ubacivali bombe. Iivljavanje se zavrilo podmetanjem poara, u kome su izgoreli svi osim Zehre Turjaanin.

Svedokinja se spasla provlaei se kroz mali otvor izmeu zida i gvozdenih vrata kojima je bio blokiran ulaz u prostoriju u kojoj su ljudi ivi spaljivani. Na njenom telu i licu i danas su vidljivi tragovi zloina koji je preivela. Pred Hakim tribunalom svedoila je na francuskom jeziku.

U plamenu kue Aljia nestale su njene majka, retardirana sestra, druga sestra sa dvoje dece i snaha sa sinom.

Posle bekstva iz zapaljene kue, Zehra se nekoliko dana oporavljala u kui jednog komije, ali ju je onda jedan vojnik upozorio da je bolje da ode, jer "Milan Luki zna gde je i mogao bi da doe da dovri posao".

Turjaaninova je, beei uglavnom peice, napustila Viegrad, a potom i Bosnu. U danima posle nesree jedan lekar, za koga je rekla da je Musliman, odbio je da je pregleda, rekavi da joj nema pomoi. "Ali, ja sam elela da ivim", rekla je svedokinja.

Na telu i licu Zehre Turjaanin i danas su vidljivi tragovi zloina koji je preivela. Pred sudom je izjavila da je preivela opekotine treeg stepena, izgubila deo uveta, a da su joj ruke trajno paralizovane.

Ipak, pri kraju svedoenja izjavila je: "Bez obzira na sve to se dogodilo, ivot je lep i ja elim da ivim."

Pre nego to je govorila o detaljima tog zloina, Turjaaninova je rekla da Milana Lukia zna iz detinjstva, da su ili zajedno u kolu, i da su Luki i njen brat Devad sedeli u istoj klupi!

Zato je za posmatrae suenja bilo iznenaenje kada je na pitanje da li u sudnici vidi nekoga poznatog, Turjaaninova odgovorila negativno. Ni na ponovljeno pitanje da li moe da prepozna nekoga, ona je, poto je pogledala u pravcu mesta na kome su sedeli Milan i Sredoje Luki, odgovorila: "Ne."

Sudija Patrik Robinson upitao je svedokinju zato svedoi na francuskom jeziku, a ona je objasnila da je "prekinula sve veze sa Bosnom" i da ima drugu zemlju iji jezik eli da govori.

Ona je dodala da je ponaanje Milana Lukia izazivalo nelagodu i meu Srbima, opisujui da je jedan lokalni Srbin, za koga je rekla da se zvao Milan Lui i da je "bio dobar ovek", uoi zloina govorio da Muslimani trebalo da odu jer "ih ne eka nita dobro".

"Bio je jako potresen, tuan, ak je plakao", ispriala je Turjaaninova.

Za vreme spaljivanja ivih i ranjenih ljudi u kui Mehe Aljia, Luki i ljudi u uniformama leali su na oblinjem travnjaku i posmatrali dogaaj, rekla je Turjaaninova.

I njeno svedoenje Milan Luki sluao je udobno zavaljen u stolicu. Na sve ostale, ini se, iskaz Zehre Turjaanin ostavio je teak utisak.

Sudija Patrik Robinson nainio je mali gest prilikom proglaenja prve pauze, dozvolivi da se iz sudnice prvo povue svedokinja, pa da za njom izae sudsko vee. U ostalim prilikama sudije prve naputaju sudnicu.

Milan Luki i Sredoje Luki terete se za vie ubistava i muenja Muslimana u Viegradu. Samo spaljivanjem ljudi u dve kue u tom gradu je, prema navodima optunice, ubijeno oko 140 ljudi.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=09&dd=25&nav_category=64&nav_id=320479

25-09-2008 at 17:52 | Ukljui u odgovor
cupo

Pjesma posvecena ubijenim na tuzlanskoj Kapiji 25.05.1995

Ranjeno krilo nastavlja let

Pjesmu izvode tuzlanski pjevaci: Saa Prodanovi, Selma Bajrami, Muhamed Nali - Hame, Grupa IF, eljko Lei, Svjetlana, Muhamed Mujkanovic, Davor, Igor Tasovac, lanovi grupe Terusi, Banda i drugi...

25-09-2008 at 18:14 | Ukljui u odgovor
cupo

Bundalo i ostali: Parket potamnio od krvi

Enesa Hasanbegovi, svjedokinja Tuilatva u predmetu "Bundalo i ostali", uhapena je krajem juna 1992. godine blizu Uloga, opina Kalinovik, zajedno sa 193 mjetana Gacka, dok su pokuavali pobjei zbog napada srpske vojske.

Tada su sa svedokinjom uhapeni i njen suprug i dvoje djece, i odvedeni su u prostorije osnovne kole u Ulogu koju su obezbjeivali ljudi u vojnim i policijskim uniformama.

Poetkom jula 1992. svi zatoenici su prebaeni u fiskulturnu salu osnovne kole u Kalinoviku, gdje je u augustu iste godine ubijen suprug svjedokinje Hasanbegovi. Njegove posmrtne ostatke jo uvijek nije pronala.

- Pripadnici jedinice izvjesnog vojvode iz Prebilovca, 1. augusta 1992. godine, odveli su mi supruga i vie ga nikad nisam vidjela. Kasnije sam otila do uionice gdje je navodno ubijen i vidjela na zidovima tragove metaka i ahure na podu. Parket je poprimio tamnu boju od krvi i trag je vodio do izlaznih vrata, kazala je Hasanbegovi.

Za zloine poinjene, izmeu ostalog, u Osnovnoj koli "Miladin Radojevi" u Kalinoviku tokom 1992. godine, Tuilatvo tereti Ratka Bundala, Neu Zeljaju i orislava Akrabu, bive pripadnike vojnih i policijskih struktura.

- U Kalinoviku su nas uvali ljudi u zelenim uniformama i tu smo, kao i u Ulogu, dobivali hranu u vojnim zelenim kazanima. esto su dolazili pripadnici razliitih paravojnih formacija, kao to je Pero Elez te Marinko Bjelica, koji su odvodili ene i djevojke. One su se vraale jadne i krvave, kazala je Hasanbegovi.

U optunici stoji da su u augustu 1992. godine u kolu u Kalinoviku svakodnevno dolazili pripadnici jedinice Pere Eleza, biveg voe paravojne formacije iz Miljevine, koji je navodno poginuo tokom rata, te izvodili djevojke iz kole i silovali ih.

Svjedokinja je zajedno sa drugim zatoenicima iz kole razmijenjena 31. augusta 1992. godine.

Milo Mandi, drugi svjedok Tuilatva, rekao je da je "angaovan" u kasarni Gornji logor u Kalinoviku, gdje je Bundalo bio "komandant".

- Mene su angaovali blizu sela Jelaac na trocijevcu, mada ne znam ni ta je to tano. Znam da nikada nije koriten u mom prisustvu. Morate razumjeti da je moje zdravlje narueno u zadnje etiri godine i da se ja toga dosta ne sjeam, kazao je Mandi, koji je na veinu pitanja Tuilatva odgovarao sa ne znam.

Nastavak suenja zakazan je za 3. oktobra, javio je danas BIRN-Justice Report.

(FENA)

27-09-2008 at 07:04 | Ukljui u odgovor
cupo

29.09.2008

Sud BiH: Presuda za ratne zloine poinjene na podruju optine Zvornik

Lazareviu i ostalima 27 godina zatvora

Vijee Suda Bosne i Hercegovine proglasilo je krivim i Sretena Lazarevia (1953.) osudilo na deset, Dragana Stanojevia (1962.) na sedam, a Milu Markovia (1952.) i Slobodana Ostojia (1966.) na po pet godina zatvora po optunici koja ih tereti za ratni zloin protiv civila na podruju Zvornika.
Okrivljeni su, istovremeno, a usljed nedostatka dokaza osloboeni dijela optubi a u odnosu na prvo i drugoookrivljenog Sud je odbio optube od kojih je Tuiteljstvo ranije odustalo.

Kako je Sud utvrdio, optueni su od maja 1992. do marta 1993. godine u Zvorniku u svojstvu pripadnika oruanih snaga tzv. srpske republike Bosne i Hercegovine - rezervnog sastava policije SJB Zvornik, postupali suprotno odredbama enevske konvencije o zatiti civila za vrijeme rata.

Prema nepravomonoj presudi, prvookrivljeni Lazarevi je u svojstvu zamjenika upravnika logora koji se nalazio u zgradi Suda za prekraje u Zvorniku, a kasnije u zgradi DP "Novi izvor, te optueni Stanojevi, Markovi i Ostoji kao straari, inili i pomagali, te nisu sprjeavali niti kanjavali namjerno nanoenje snanih tjelesnih povreda i patnji i pljakanje protuzakonito zatvorenih civila bonjake nacionalnosti.

Optueni se terete da su u vie navrata omoguavali drugim nepoznatim osobama da ulaze u logore i zlostavljaju zatoenike te da su i sami sudjelovali u njihovom premlaivanju, odnosno fizikom i psihikom zlostavljanju.

Sud je prilikom odmjeravanja visine kazne uzeo u obzir olakavajue okolnosti na strani okrivljenih - porodino stanje, ponaanje tokom suenja, pomo odreenom broju zatoenika te okolnost da ranije nisu osuivani.

FENA

29-09-2008 at 16:59 | Ukljui u odgovor
cupo

02.10.2008

Srebrenica / Banovii

Tuni bajrami Mevlide Huki

U Mrljeviima kod Banovia ljepotu i radost Bajrama moete osjetiti na svakom koraku. Samo u jednom kutku sela, u kuu u kojoj je odnedavno alternativni smjetaj za nanu Mevlidu Huki (60) iz Srebrenice, Bajram je donio bol i tugu. Tako je, evo, ve 13 godina.

U sretnim porodicama Bajram slave uz bogatu sofru. Mevlida umjesto sofre po hastalu razastire albume i slike, po nekom redu koji samo ona zna i razumije. Prvo trojice sinova, pa onda supruga, brae... Onda pomee slike iz onih sretnih vremena kad su svi zajedno bajrame slavili.

Lijepo se ivjelo

- Pobie ih dumani, prokleti bili, u umama vie Konjevi Polja. Hajdin moj, dole u Srebrenici kupio nam 8,5 duluma zemlje, kuu veliku sagradismo. Djeca rasla, imali smo svega i lijepo ivjeli. Najstariji sin Senad imao je 27 godina, bio autoprevoznik, vrijedan na oca i kuenik. Srednji sin Sead bio je pet godina mlai, veliki aljivdija, pokrupan, prava sila od momka, a umio je zapjevati. Najmlai Samir tek postao punoljetan, volio je majstorisati oko auta - pria i drhtavom rukom brie suze koje padaju po slikama.

Izvinjava se to nam ba na Bajram govori o svojoj tuzi i bolu. Blagim pogledom jo jednom prelazi po slikama i nesvjesno ih ponovo skuplja i razmjeta.

- Sead i Samir nisu bili oenjeni. Tek se bili zamomili. Senad mi podario prvo unue. Kad je Srebrenica pala imalo samo 20 dana. Ali, Allah dragi mi ostavi mog Zuhdu. esti dan je uspio prei preko ume. Sad mu je 38. godina. Ima dva sina, Nermina od sedam i Samira od etiri godine, koji je ime dobio do amidi - pria.

Gledam sretne ljude

Propatila je Mevlida i nakon rata. U 13 godina sedam puta su je preseljavali iz izbjeglikih centara do alternativnih smjeataja. Istjerivali su je sa sinovom porodicom iz vikendica, vraali u izbjeglike centre. Imala je dva infarkta, srce oslabilo, eer u krvi i masnou teko skida.

- Bol u tuga nikako da prestanu. Za Bajram najgore. Gledam sretne ljude, vesele se sa svojim porodicama, a meni u glavi vrisak ena i djece u onom logoru u Potoarima. Dua mi se iskida kad mog sina Zuhdu, ovako bolesnog i bez posla, uhvati neka kriza pa veli:" Majko, svaki nam Bajram crnji. Doe mi da sebi smrt uinim. Da sam bogdom bez nogu i ruku ostao pa bi mi djeca bar neto imala, a ne ovo crkavice to mi daju kao sadaku".

I tako iz godine u godinu, iz bajrama u bajram. Nosi Mevlida svoje breme bolnih sjeanja i tekog ivota. ivi za trenutak kad joj kosti sinova i supruga nau, a ovo porodice to je ostalo, Allah sauva i na put izvede. Zaklela se, veli, da e nadurat i doekati.

Ubie me uspomene

U Banoviima je i kerka Memnuna s porodicom. Obiem ih za Bajram. Poem i kaem sebi nemoj im kvariti radost, a ne mogu pobjei od sebe. Ubie me uspomene, a svakog Bajrama boli sve vie i razdire. Doekaju me. Spreme bajramsku sofru onoliko koliko se ima, nude i mole da uzmem, a ja vadim lijekove nebil bol prestala. Puna ih torba - govori pa zauti, pogledajui u hastal sa slikama.

Nenad Makisimovi (AVAZ)

Memorijalni centar Srebrenica / Potoari 02.10.2008 Dan ehida

02-10-2008 at 13:42 | Ukljui u odgovor
cupo

"Dodik finansira simpozij o poricanju genocida"

Drutvo za ugroene narode za BiH smatra skandaloznim organiziranje simpozija o poricanju genocida u Srebrenici, koji e uz finansijsku podrku Vlade RS-a biti odran 4. oktobra u Banjoj Luci.
Organizator tog simpozija je NVO Istorijski projekat Srebrenica", osnovan u Holandiji radi relativiziranja, tabuiziranja i poricanja genocida nad vie od 8.000 ubijenih Srebreniana, saopeno je iz Drutva za ugroene narode za BiH.

"Nepodnoljivo je to to i pored injenice da je nakon izvjetaja Komisije za Srebrenicu uslijedilo priznanje tadanjeg predsjednika Republike Srpske Dragana avia da je zloin u Srebrenici crna strana srpske historije, te zvanine presude Meunarodnog suda pravde u Den Haagu da su vojska i policija RS-a poinile genocid nad Muslimanima UN-ove enklave Srebrenica, Dodikova vlada finansiranjem ovakvih simpozija negira genocid i vrijea hiljade onih koji su ostali da pamte svoje najmilije traei dijelove njihovih tijela rasutih po masovnim grobnicama irom RS-a", rijei su Fadile Memievi, predsjednice Drutva za ugroene narode za BiH.

Memievi smatra da je licemjerno to organizator spomenutog simpozija nakon negiranja genocida najavljuje osnivanje komisije za istinu i pomirenje - po uzoru na Junu Afriku.

(FENA)

03-10-2008 at 17:12 | Ukljui u odgovor
cupo

Komemorativni centar Tuzla - ispracaj civilnih rtava pronaenih u masovnim grobnicama u okolini Bratunca...maj 2008

07-10-2008 at 22:36 | Ukljui u odgovor
cupo

08-10-2008

Zvornik / Kamenica

citat:
Otvaranje nove masovne grobnice kod Zvornika
Ekspertni tim tuzlanskog odjela Instituta za traenje nestalih BiH, pod vodstvom Tuiteljstva Tuzlanskog kantona, danas su poeli sa pripremnim radovima na otvaranju nove masovne grobnice na podruju Kamenice, u opini Zvornik, saopila je glasnogovornica toga tuiteljstva Jasna Suboti.

Do sad je na podruju Kamenice izvrena ekshumacija rtava srebrenikog genocida iz deset masovnih grobnica.

Uz Institut za traenje nestalih i tuzlanskoga Tuiteljstva, u ekshumacije su ukljueni i doktor sudske medicine, predstavnici ICMP-a, MUP-a i Komemorativnog centra Tuzla.

08-10-2008 at 15:57 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 5
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: dinny, faraontz2, Gavran, GPSI, poligraf, pop, Strong, Tuzlak_TZ
FORUM : Politika : RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net