Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Tiburon
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 22-08-2006
Lokacija: Sweet home Tz
Odgovori: 2033
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
racionalna manjina wrote:
Zašto vjerske zajednice žele vjeronauku u državnim školama, kad imaju veæ vjerske objekte u kojima se vjeronauka može održavati i u kojima se do sada održavala ?

Ja mislim da je taj èin motiviran iskljuèivo materijalnom dobiti vjerskih zajednica, jer umjesto da vjerouèitelje plaæa firma za koju rade njih plaæa država, iz budžeta koji pune i vjernici i nevjernici.
Ko tu kome šta nameæe, reise Ceriæu ?


Materijalna dobit je u drugom planu. Dobijaju malu vojsku klimoglavaca od kojih mnogi kada porastu neæe puno preispitivati sto im kaze Reis ili pop..a svi znamo gdje to vodi  


The only way to get rid of a temptation, is to yield to it..
17-05-2011 at 15:36 | Ukljuèi u odgovor
momak
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-06-2006
Lokacija: u sevdahu
Odgovori: 2672
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
primus inter pares wrote:

ja ne kukam,cuo od ljudi koji rade u skolama,kako im ukidaju/smanjuju broj), casove geografije,tehnickog,engleskog,a uvode/povecavaju vjeronauku.
eh sad,sto bi mi lagali,manje casova manje para.



Nije bilo tebi namjenjeno, nisam ni stigao sve postove procitati kao ni sada, nego sam i ja to cuo od drugih, sto mi je opet glupo jer mi djeca jos idu u skole i sam bih to trebao znati.
Zbilja ako neko ima mogucnost da dodje do sedmicnih fondova casova svih predmeta u osnovnoj skoli da usporedimo koliko to ima casova vjeronauke u poredjenju sa ostalim predmetima.
Vjerujem da cemo svi biti iznenadjeni i smatrati da tih casova treba da bude manje.
Licno bih volio da nema vjeronauke u skolama, ali nisam ni protiv. Jedino smatram da djecu ne treba preopterecavati i da sve mora imati svoju mjeru.
Ovakvo stanje kako je odgovara samo nastavnicimna vjeronauke. Mi smo sekularna drzava a po broju casova vjeronauke ne bi se to moglo reci.
I na kraju sta to djeca zbilja nauce? Trebali bi za ovo vrijeme da znaju Kuran i Bibliju mozda i napamet. Djeca uglavnom imaju petice.
Jeli nam sve to tako zbilja treba?
17-05-2011 at 15:49 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Demokratija i pravo na vjeronauku?
Bez chatanja molim

citat:
Black0ut wrote:
Ocigledno je da se svaki puta razvije zucna i netolerantna rasprava kada se spomene vjeronauka. Al' hajde da spustimo loptu na zemlju. Ako zivimo u demokratskom drustvu ond moramo postovati svacije pravo na izbor. Roditelji i djeca koji hoce da pohadjaju predmet vjeronauka sigurno imaju na to pravo. Isto tako oni drugi imaju pravo da taj predmet ne pohadjaju. Dakle, umjesto da uvodimo zabrane i prepiremo se oko necega sto je licni izbor pojedinca, hajde da se oslonimo na demokratiju i pustimo roditelje i djecu da izaberu ono sto im odgovara.

Isto onako kao sto hrvatska djeca imaju pravo da idu u skolu koja nosi vjerski predznak i u svom hodniku ima isusovo raspece (KSC), tako i bosnjacka djeca imaju pravo na vjeronauku ako to zele.

Mozemo li se sloziti da treba postovati svaciji legitiman izbor??

[Edited by Black0ut on 17-05-2011 at 14:54 GMT]


razumni ljudi se uvjek mogu sloziti,,

prihvatiti..??!!
e to je vec nesto drugo
(ovo ne mogu bas svi u isto doba ,
jer nisu ni svi pojedinci na tom podrucju jednako prosli u ratu.. a kamoli srece da su svi jednakopravno proucili demokratsko razmisljanje o vjeronauci
17-05-2011 at 15:57 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
racionalna manjina wrote:
Zašto vjerske zajednice žele vjeronauku u državnim školama, kad imaju veæ vjerske objekte u kojima se vjeronauka može održavati i u kojima se do sada održavala ?

Ja mislim da je taj èin motiviran iskljuèivo materijalnom dobiti vjerskih zajednica, jer umjesto da vjerouèitelje plaæa firma za koju rade njih plaæa država, iz budžeta koji pune i vjernici i nevjernici.
Ko tu kome šta nameæe, reise Ceriæu ?


Vjerske zajednice produkuju kadrove putem vjerskih škola,a onda se ti kadrovi upošljavaju kao vjerouèitelji/ce u državnim školama.Da je u pitanju volontiranje pitala bih te ja koliko bi vjeroèitelja pristalo da radi u bilo kojoj obrazovnoj instituciji.
Sa druge strane,formira se u politièkom smislu,dovoljna ili potrebna masa buduæih glasaèa preparirana za nacionalno utorivanje.Ta sprega religije i politike i jeste proistekla iz kurvaluka vjerskih zajednica sa nacionalistièkim strankama koje su na vlasti veæ dugo godina.Nacionalisti ,da bi vladali i dalje,uvodjenjem vjeronauke u školski sistem,tako sebi obezbjedjuju glasaèko tijelo spremno za homogenizaciju ,kad god to njima zatreba.
Ovo što rade Reis (i Biskup) je flangratno mješanje u politiku i ustroj države koja Ustavom garantuje sekularizam.Prijetnje neredima i "sarajevskim ljetom" su dovoljne da ministar ima pravo zatražiti hitnu sjednicu kantonalne Vlade na kojoj æe upoznati Ministra policije i policijskog komesara KS sa prijetnjama koje su upuæene više ministrastvu nego samom ministru.Ninistra je birao narod,a Reisa i Biskupa nije.
Da li je u duhu islama,nebitno,jer i sam Reis nije baš na najetièniji naèin izabran da bude to što jeste.
Prema tome,ne ukida ministar vjeronauku,veæ ukida sistem u kome vjeronaka služi za manipulaciju gradjanima BIH.I finansiranje neèega što predstavlja "soljennje mora koje je od sebe slano".Mislim da je novce iz budžeta važnije usmjeriti na primjer u neki zdravstveni fond.A mi se ne bismo zgražali nad ovom kolièinom humanitarnih akcija i donacija za oboljele od svega i svaèega,koji bukvalno prose za zdravlje ono što je država dužna da im obezbjedi.
17-05-2011 at 18:00 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Demokratija i pravo na vjeronauku?
Bez chatanja molim

citat:
MelMel wrote:


Nije tako, treba uvoditi zabrane. Ocjene iz vjeronauke ne treba da ulaze u bilo kakav prosjek, jer nije fer prema drugoj djeci koja taj predmen ne pohadjaju, pod predpostavkom da predmet "religija" i ne postoji. Tu oblast ucitelji mogu obraditi u sklopu istorije, itd.

Ovo gore navedeno je pod pretpostavkom da vecina roditelja i poreznika zeli vjeronauku kao predmet u skoli. Ukoliko vecina ne zeli, onda se i treba ukinuti u svim drzavnim skolama, a roditelji mogu uzimati casove u vjerskim bogomoljama koje se finansiraju iz privatnog dzepa. Po meni bi ovo bilo fer rjesenje.




Jesi l' èuo BlackOute, tako demokratija fercera, biæe ono što želi vlast izabrana od strane veæine.

U vrijeme kad je narod na vlast dovodio nacionalistièke stranke, te su stranke, kao znak zahvalnosti vjerskim zajednicama koje su im regrutovale glasaèe, vjeronauku uvele u državne škole, a sad kad je narod izabrao vlast koja ne mora zahvaljivati vjerskim zajednicama za svoj izborni uspjeh vjeronauka æe se polako vratiti tamo gdje joj je i mjesto, u okvir vjerskih objekata.

Džaba je reisu sad što prijeti vlasti, on nije vlast, i neæe biti kako on želi, a za svoje huškaèke poruke, poruke mržnje i netolerancije bi trebao biti i zakonski sankcionisan.


17-05-2011 at 18:12 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
soraya wrote:


Vjerske zajednice produkuju kadrove putem vjerskih škola,a onda se ti kadrovi upošljavaju kao vjerouèitelji/ce u državnim školama.Da je u pitanju volontiranje pitala bih te ja koliko bi vjeroèitelja pristalo da radi u bilo kojoj obrazovnoj instituciji.
Sa druge strane,formira se u politièkom smislu,dovoljna ili potrebna masa buduæih glasaèa preparirana za nacionalno utorivanje.Ta sprega religije i politike i jeste proistekla iz kurvaluka vjerskih zajednica sa nacionalistièkim strankama koje su na vlasti veæ dugo godina.Nacionalisti ,da bi vladali i dalje,uvodjenjem vjeronauke u školski sistem,tako sebi obezbjedjuju glasaèko tijelo spremno za homogenizaciju ,kad god to njima zatreba.
Ovo što rade Reis (i Biskup) je flangratno mješanje u politiku i ustroj države koja Ustavom garantuje sekularizam.Prijetnje neredima i "sarajevskim ljetom" su dovoljne da ministar ima pravo zatražiti hitnu sjednicu kantonalne Vlade na kojoj æe upoznati Ministra policije i policijskog komesara KS sa prijetnjama koje su upuæene više ministrastvu nego samom ministru.Ninistra je birao narod,a Reisa i Biskupa nije.
Da li je u duhu islama,nebitno,jer i sam Reis nije baš na najetièniji naèin izabran da bude to što jeste.
Prema tome,ne ukida ministar vjeronauku,veæ ukida sistem u kome vjeronaka služi za manipulaciju gradjanima BIH.I finansiranje neèega što predstavlja "soljennje mora koje je od sebe slano".Mislim da je novce iz budžeta važnije usmjeriti na primjer u neki zdravstveni fond.A mi se ne bismo zgražali nad ovom kolièinom humanitarnih akcija i donacija za oboljele od svega i svaèega,koji bukvalno prose za zdravlje ono što je država dužna da im obezbjedi.

Drugim rijeèima " Drugovi vjerski službenici, tražili ste demokratiju, sad morate trpit volju naroda"
17-05-2011 at 18:19 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Demokratija i pravo na vjeronauku?
Bez chatanja molim

citat:
MelMel wrote:


Nema potrebe da svoj post nadovezujes na moj, jer nemaju veze jedan sa drugim. Moj post ne spominje nikakve partije i moje je misljenje da su sve partije na teritoriji BIH jednako korumpirane i sastavljene od dupeuvlakosupkovica, licemjera koji ferceraju duple standarde u skladu sa njihovim privatnim interesima. Jedna prica za narodne mase, druga prica za privatne interese.


I ti si od mene prepisala da se o religiji treba uèiti u okviru Istorije ili sociologije
17-05-2011 at 18:22 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Demokratija i pravo na vjeronauku?
Bez chatanja molim

citat:
racionalna manjina wrote:


Jesi l' èuo BlackOute, tako demokratija fercera, biæe ono što želi vlast izabrana od strane veæine.




Slošiæe mu se kad skonta da se vjeronauka neæe više ocjenjivati ni u jednoj školi (pa ni u KŠC).A da æe raspeæe tamo i dalje stajati (ne u hodniku) veæ na spomeniku u rukama Franje Asirškog
17-05-2011 at 18:25 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Demokratija i pravo na vjeronauku?
Bez chatanja molim

kad sam smatrao da je ilija jurišiæ nepravedno uhapšen izašao sam na ulicu da protestvujem, kad sam smatrao da je sigurnost graðana bila ugrožena i da je ekspanzija silovanja po gradu bila, a da niko ništa po tom pitanju ne preduzima, izašao sam na ulicu da protestvujem. ako budem smatrao da je moje pravo na vjersko opredjeljenje ugroženo, znaæete gdje me možete naæi.

17-05-2011 at 18:29 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Demokratija i pravo na vjeronauku?
Bez chatanja molim

citat:
borbeni wrote:
kad sam smatrao da je ilija jurišiæ nepravedno uhapšen izašao sam na ulicu da protestvujem, kad sam smatrao da je sigurnost graðana bila ugrožena i da je ekspanzija silovanja po gradu bila, a da niko ništa po tom pitanju ne preduzima, izašao sam na ulicu da protestvujem. ako budem smatrao da je moje pravo na vjersko opredjeljenje ugroženo, znaæete gdje me možete naæi.


Kad ti neko bude branio fizièki da ideš u džamiju ili da svoje dijete šalješ u mekteb,a to sve budeš finansirao iz vlastitog džepa, onda imaš pravo da nasilno rušiš vlast.
17-05-2011 at 18:36 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 21
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Religija i filozofija : Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice