Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
primus inter pares wrote:
Johnatan Moore, ambasada SAD-a
"Vjera je vjera, a obrazovanje nešto drugo"

Aktuelnu zbrku oko odluke ministra obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo Emira Suljagiæa prokomentarisao je i otpravnik poslova ambasade Sjedinjenih Amerièkih Država u BiH Jonhatan Morre, tokom posjete Srednjoj elektrotehnièkoj školi u Sarajevu.

"U Sjedinjenim Amerièkim Državama postoji bitna razlika izmeðu škola i vjerskih kuæa. Vjeronauka je važna stvar, ali vjere su vjere, a obrazovanje nešto drugo. U tom smislu nadam se da æe aktuelna situacija biti mirnija i da æe ljudi mirnije i profesionalnije reagovati na trenutno stanje u Kantonu Sarajevo", rekao je Moore, èime je jasno stao iza odluke ministra Suljagiæa.

Podsjeæamo da je Suljagiæ donio odluku kojom ocjena iz vjeronauke neæe ulaziti u prosjek ocjena na kraju školeske godine što je izazvalo brojne, opreène reakcije liènosti iz javnog života naše zemlje.

Suljagiæ je danas rekao da je spreman razgovarati o svemu pa tako i o vjeronauci u školama Kantona Sarajevo, ali da ne pristaje da ga vrijeðaju i postavljaju ultimatume.
-------------------------------------------
Jebga temu mos shvatit ko provokaciju,al ovo je bosanska svakodnevnica.O OVOM se samo i raspravlja.ko da ima sta bitnije.
Sustinsko pitanje,mak na konac,ako ima predmet vjeronauka,zasto onda ne i nevjeronauka,ili seksualno vaspitanje,ili astrologija,ili ne znam koga sta interesuje??
Da sve al u sklopu nekog drustvenog predmeta,jer je TO MANJE VAZNO,u konacnici u zivotu,koliko god to nekom tesko bilo prihvatit.
Isto tako,ako smo gradjansko sekularno drustvo(a demokratsko),vjerska obiljezja i skole sa vjerskim obiljezjima DA,ali ne preko budzeta.I to tako ljudi ide.Nije vrijedjanje,nije topla voda.




Pa kako ste glasali, tako ste i dobili.
Surovo al je tako.
To sto tvoja opcija nij epobijedila na drzavnom nivou je tako kako je, zar ne
Jebi ga i meni uvode granicnu kontrolu, koja ce mi SVAKO jutro i popodne praviti redove, pa ce mi putovanje trajati sat, umjesto pola.
Da ne pominjem da evo vec 10 godina zivim sa politickom elitom, koja je sve samo nije naklonjena meni mnogima poput mene.

Itd.....
Glasajte drukcije sledeci put ako vam ovako ne odgovara.
Sta hocu reci?
Zivjeti se mora i dalje, i kad je jebeno.
I pricati stalno i opet.
I glasati.

[Edited by Abulafija on 18-05-2011 at 10:51 GMT]
18-05-2011 at 10:47 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

Ma naravno,da se valja zivjet,nes se samoubit pa gorit u dzehenemu
biz otvoricu se ko hala i nasjest na provokaciju
Ko da nam nisu ukinuli sve ostalo,pa je sad problem u vjeronauci?

18-05-2011 at 10:54 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
hurija wrote:
Imam ja prijedlog, da se muzièko, likovno i fizièko ocjenjuju opisno i da ne ulaze u prosjek ocjena. Nisu sva djeca darovita, a uspjeh im zavisi od toga.
Eto, ako ovo èita neki doministar, priministar, sekretar do i priministra za obrazovanje, nek' mu prenesu.

p.s. ako se ne varam, tema je vezana za ukidanje brojèanog ocjenjivanja u KS, a ne "za" ili "protiv" vjeronauka u školama.



Ja ne bih prihvatio taj prijedlog, jer prilikom upisa u sportsku gimnaziju, muzièku školu, ili neku umjetnièku školu te ocjene bi trebale najvažnije prilikom upisa. Moj stav je da prosjek ocjena ne bi trebao biti previše važan prilikom upisa u neku srednju školu, veæ da bi najvažnije trebale biti ocjene iz predmeta koji su najvažniji za tu školu.

A vjeronauku bi u potpunosti izbacio iz državnih škola, zato što je i previše faktora podjele van škole.
18-05-2011 at 11:11 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
racionalna manjina wrote:


Ja ne bih prihvatio taj prijedlog, jer prilikom upisa u sportsku gimnaziju, muzièku školu, ili neku umjetnièku školu te ocjene bi trebale najvažnije prilikom upisa. Moj stav je da prosjek ocjena ne bi trebao biti previše važan prilikom upisa u neku srednju školu, veæ da bi najvažnije trebale biti ocjene iz predmeta koji su najvažniji za tu školu.

A vjeronauku bi u potpunosti izbacio iz državnih škola, zato što je i previše faktora podjele van škole.

Slažem se da prosjek ocjena ne bi trebao biti relevantan za upis u bilo koju srednju školu. A što se tièe ovih predmeta koje sam navela za opisne ocjene, talenat je talenat, ostaje rad i samo rad. Nisu svi Saneli, Ameli i Mirsadi, pa ni te ocjene nisu vjerodostojne. Eh, sad, to bi veæ bila druga tema- kvalitet školovanja, sadržaj i ciljevi.
18-05-2011 at 11:21 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
hurija wrote:

Slažem se da prosjek ocjena ne bi trebao biti relevantan za upis u bilo koju srednju školu. A što se tièe ovih predmeta koje sam navela za opisne ocjene, talenat je talenat, ostaje rad i samo rad. Nisu svi Saneli, Ameli i Mirsadi, pa ni te ocjene nisu vjerodostojne. Eh, sad, to bi veæ bila druga tema- kvalitet školovanja, sadržaj i ciljevi.


Nepristrasnosti nema, mnogi veliki talenti su propali zbog toga, ali kao što ti reèe to je sad sasvim druga tema.

Ja nisam vjernik, ali ne bih nikoga prisiljavao da se odrekne vjere, pa zašto onda vjernici pokušavaju da nametnu vjeru onima koji to ne žele. Nametati nekome da plaæa vjerskog službenika ili da zbog toga što djeca vjernika imaju vjeronauku djeca nevjernika moraju slušati još jedan predmet ( kojih trenutno ima ipreviše )nije pošteno od strane vjernika, jer njihova djeca mogu vjeronauku pohadðati i u okviru vjerskih objekata.
18-05-2011 at 11:33 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
racionalna manjina wrote:


Nepristrasnosti nema, mnogi veliki talenti su propali zbog toga, ali kao što ti reèe to je sad sasvim druga tema.

Ja nisam vjernik, ali ne bih nikoga prisiljavao da se odrekne vjere, pa zašto onda vjernici pokušavaju da nametnu vjeru onima koji to ne žele. Nametati nekome da plaæa vjerskog službenika ili da zbog toga što djeca vjernika imaju vjeronauku djeca nevjernika moraju slušati još jedan predmet ( kojih trenutno ima ipreviše )nije pošteno od strane vjernika, jer njihova djeca mogu vjeronauku pohadðati i u okviru vjerskih objekata.

jooooj racionalni
Djeca "nevjernika" imaju alternativu, kulturu religija, u kojoj se uèi detaljnije sve što je vezano za sve religije. Taj sadržaj se tièe istorije i tradicija istih sa posebnim akcentom na postojeæe konfesije u BiH. Ne mogu prièati o drugima, ali moje iskustvo je da ta djeca ne uèe ništa razlièito u odnosu na djecu koja pohaðaju vjeronauk. Izuzetak su alfabet, jezik i naèin praktikovanja vjere, ako govorimo o islamskoj vjeronauci.
Ništa se loše ne uèi ni u jednom ni u drugom predmetu. Ali, kao što rekoh, druga je stvar sam sistem obrazovanja, treba li to sve ili ne. Niko nas nije ni pitao, jednostavno su odredili i naredili i taèka. Solomonsko rješenje za bh buækuriš bi bio i uvoðenje ovog alternativnog predmeta kultura religija.
Izbor je bio na nama roditeljima, i opet taèka. Ko hoæe, ko neæe.

I opet da pitam jesam li dobro shvatila, tema je naèin ocjenjivanja, a ne samo postojanje tih predmeta, taènije vjeronauka?
18-05-2011 at 11:47 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
Abulafija wrote:



Pa kako ste glasali, tako ste i dobili.
Surovo al je tako.
To sto tvoja opcija nij epobijedila na drzavnom nivou je tako kako je, zar ne
Jebi ga i meni uvode granicnu kontrolu, koja ce mi SVAKO jutro i popodne praviti redove, pa ce mi putovanje trajati sat, umjesto pola.
Da ne pominjem da evo vec 10 godina zivim sa politickom elitom, koja je sve samo nije naklonjena meni mnogima poput mene.

Itd.....
Glasajte drukcije sledeci put ako vam ovako ne odgovara.
Sta hocu reci?
Zivjeti se mora i dalje, i kad je jebeno.
I pricati stalno i opet.
I glasati.

[Edited by Abulafija on 18-05-2011 at 10:51 GMT]


Bravo Abulafija


Kod nas je u svemu naknadna pamet,pa i kod ovakvih tema...naslov teme jeste provokativan ,jer se sad zasad radi o KS i ukidanju ulaska ocjene iz predmeta vjeronauka u opštiZbirni ) prosjek ocjena...a ne o ukidanju predmeta vjeronauke.
Moj lièni stav je da je nije trebalo ni uvoditi ( sekularnost je ustavom zagarantovana),ali politièka volja glasaèa je demokratski ispoštovana na prvim poslijeratnim izborima.
Nivo svijesti roditelja o ovom problemu se granièi sa sluèajem " da nije tužno bilo bi smiješno".Cijela prièa je o smanjenju budžetskih sredstava koja se daju vjerskim zajednicama,a onda se roditelji (koji su n.p.r glasali za SDP na poslednjim izborima ),bune protiv takvih poteza kantonalne Vlade.Ja nemogu da shvatim taj nivo svijesti kod ljudi.Otprilike naèin razmišljanja ovako:
Ideološki sam oprijedeljen za ljevièarsku ideju i tako glasam na izborima,ali mojoj roditeljskoj sujeti prija ta petica iz vjeronauke.Nema veze što dijete nema èas tjelesnog (jer škola jelte nema fiskulturne dvorane) ,važno je da nauèi okrenuti dlanove prema nebu , promrljat zdravomariju ili oèenaš...
18-05-2011 at 11:47 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
hurija wrote:
I opet da pitam jesam li dobro shvatila, tema je naèin ocjenjivanja, a ne samo postojanje tih predmeta, taènije vjeronauka?


Vidi stvarno, ja od dragosti što se vjeronauka ukida i zaboravih šta je tema

Ja sam protiv vjeronauke u državnim školama, i moliæu se bogu da se to i desi
18-05-2011 at 11:55 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Demokratija i pravo na vjeronauku?
Bez chatanja molim

citat:
soraya wrote:


ukoliko se držiš uzusa iz te knjige pri vaspitavanju svoje djece,onda si si trebao pridržavati istih kada su (ste) onako èoporativno nazvali moje ( a i tudju djecu èiji roditelji pišu na ovom Forumu) "malim ustašoidom i paveliæevcem" jer pohadja školu kojoj je jedini zloèin što u nazivu ima (sic!)vjerski predznak.



Kako te vise nije sramota da konstantno ponavljas te neistine?

Samo da te podsjetim, jedini koji ih je nazivao ustasama tacnije nije ni tako nego "malim thopmsocicima" je bio nikc name Jackvil(something like that) , a nikako borbeni i ti tvoji "svi" koji znaju da citaju izmedju redova, a isto tako znaju da si ovu laz ponovila xy puta pa ce se uvijek reagovati na nju.

Ko te coporativno napao? Opet laz i neistina. Prva si ti osporavala ljudima pravo na misljenje i to na vrlo ruzan. Zasmetalo ti je sto ti "coporativni" kako ih nazivas ne svrsavaju po KSC-u kao ti, niti ce svrsavati. Obzirom da ovdje svako ima pravo da kaze svoje misljenje nauci se da se nosis s tim i da na lijep nacin komuniciras sa ljudima, bez podmetanja i lazi.

Takodje ovdje na ovom topicu izrekla si jos jednu neistinu u vezi brisanja postova. Djesons i borbeni niti jednog posta nisu obrisali, citavu temu sam uredjivao i vodio ja. To sto se u datom momentu, kada je neko spomenuo "male thompsoncice", nisam nasao tu,i sto je post obrisan par sati nakon sto je napisan, me zaista vise nije briga obzirom da vidim da si u stanju da godinama na vrlo ruzan i krajnje bezobrazan nacin imputiras forumasima neistine i laz.

I ako zelis da sudis drugima, kosto si borbenom ovdje, kreno malo od sebe i preispitaj se. Za pocetak kreni sa istinom. Sve ovo sam ti rekao iz najbolje namjere a ti shvati kako hoces.
18-05-2011 at 12:22 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
borbeni wrote:

nadalje. i meni je žao što nisi memorisala diskusiju vezanu za KŠC pa da još i izvinjenje napišeš, jer si napisala laž, a upuæena je na moju adresu. nevezano bio moderator ili ne, a pominjati pp je stvarno smiješno.




Ima nas koji smo dobro memorisali, a izvinjenje haman da ces tesko dobiti. No, never mind treba reci onako kako jeste bilo.
18-05-2011 at 12:36 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 33
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: El_ldar, germastoned, legendaRNR-a, Maktub, orao, saba, sipumituki, svik, tigrica, toronto, TORQUE
FORUM : Religija i filozofija : Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice