Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

@borbeni... meni je bitno da se mi razumijemo, pa cak i kad se ne slazemo u misljenju, mi se razumijemo... za onog iz konjica, vala, boli me nesto... svakako mi je daleko da s njim kafenisem ;) ljubac i tebi i svim borbenicima...

citat:
Abulafija wrote:
... ali vjera je ovdje [skandinavija] zadnja rupa na svirali a vjerovanje odnost izmedju Boga i cojka, nesto privatno i intimno.



ja se plaho iznenadih kad procitah tvoj prethodni komentar, a ne kopiram njega nego ovo, jer je ovo nesto sto bih ja veoma voljela imati u svojoj drzavi...

ja zelim da vjera (u bilo sta, nije bitno) bude dio zivota mene i moje porodice, hocu da pozovem prijatelje i da im odem na vjerski praznik, ali necu da mi od toga nesto zavisi u zivotu...

jos jednom cu ponoviti, vjeronauk je koristan predmet, uvelike znacajan onima koji su istinski vjernici, ali i onima koji zele da im djeca steknu taj osjecaj, koji oni, mozda, nisu stekli u svom djetinjstvu... medjutim, ne dopada mi se ocjenjivanje poznavanja vjere, upravo iz razloga sto je ta vjera, to osjecanje, taj nacin zivota, nesto sto ne moze ocijeniti vjero-uciteljica/ucitelj... s druge strane, budmo iskreni, da li ste ikada culi da neko dijete nema 5 iz vjeronauka?! niste... naravno! to je ocjena koja se "onako" daje svoj djeci, bez obzira da li jesu ili nisu zasluzili, a zasluze svi, jer im je lijepo ici na vjeronauk... rijetki su oni kojima nije drago ici na taj predmet i slusati sta se tamo prica...

prema tome... ocjena je poklonjena, bilda prosjek, a ne znaci nista...

slazem se samo s jednim, a to je da je ovo pitanje ubaceno da bi skrenulo paznju s neceg drugog... mi se ubismo, evo vec 7 dana, raspredajuci o ovoj temi, a ko zna sta nam je drugo promaklo...

zalosno...

et... sta znam... ostani u skandinaviji, ne pomisljaj na povratak, ja da nemam "okove" otisla bih sa po' kofera i nikad se ne bih vratila... tita mi...
19-05-2011 at 11:09 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
Abulafija wrote:



JESAM.
MIslim, ja vec sesnestu godinu zivim u Skandinaviji, i more pricati ko sta hoce, ali vjera je ovdje zadnja rupa na svirali a vjerovanje odnost izmedju Boga i cojka, nesto privatno i intimno.
Ja jos nisam sreo Danca koji je pricao o vjeri, izuzev u filozofskom smislu, a preseravanja kakih ima na Balkanu zglave nema.
I FALA BOGU PA JE TAKO.


(I ne pominjimo odnos prema Islamu ovdje jer to nije tema, to je sasvim drugi par opanaka)



i na mom zapadu
se vjera obavlja usput,,
(zapadnjaci ne smatraju da je bog direktno ukljucen u sva desavanja na nasoj planeti,i oni ne prepustaju svoju sudbinu nekim vanjskim silama ..
i geografski i istorijski religiju ne stavljaju na prioriterno prvo mjesto svojih zivota kao sto se to na nasim podrucjima posle rata masovno desilo..!!!!
zapadnjaci radije priznaju religiju ,
rada reda i discipline meduljudskih odnosa
..sa rastom obrazovanja ljudi postaju racionalniji i na taj nacin mogu lakse da prave razlike u onom ,,drugacijem"
sreden posao,sreden standard zivljenja,
osobna sigurnost pojedinca kao osjecaj da zivot ima smisla .
(mir bez extremne predozirajuce religije,
je dosta laganiji i moguc ako se stanje u drzavi na vrjeme stabilizira na ekonomskoj osnovi )

19-05-2011 at 11:14 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

e, moram dodat, predomislila sam se... ne bih nikad otisla odavde... nema zemlje na svijetu gdje mozes manje radit, a vise zaradit... fakat... (doduse, kako kome grah padne)...

elem, slazem se i sa sabanom, samo sto sam totalno zaboravila na taj argument u silnoj borbi da kazem da se ne radi o ukidanju vjere, nego to bla bla bla da ne idem dalje...

19-05-2011 at 11:16 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
Shaban wrote:




Neæu da pobijam nièije mišljenje, a držat æu se svog
toliko godina je taj predmet prisutan i ocjenjivao se, zašto bi sad prestalo ...

jel misliš da æe "lopovi" ukidanjem ocjena ili uopšteno vjeronauke smanjiti cijene za dženazu ? Oni su ba mraka i tak i tak...

prošle godine umrla žena u komšiluku, upala u nabujalu rijeku i utušila se, a plaæala je èlanarinu (hodžarinu), da bi gospoda odbila da snesu trošak kako veæ ide, i uopšte da klanjaju dženazu, porodica je na kraju našla nekog hodžu iz Èeliæa.

još nešto, zar bi oni smjeli kao vjernici da muljaju, da se cjenkaju oko cijena prodaje kvadrata zemlje (koja pripada njima)....
sve su ovo primjeri njihove bahatosti, srama...

ali ukidanje ocjena neæe promjeniti ništa... samo æe se diæi još veæa napetost meðu narodom...

nisam neka ortodoksna vjernica, ali nisam ni nevjernica, zašto bi svom dijetu (kad budem imala aBd) uzimala slobodno vrijeme da ide u mekteb, a isto to æe nuaèiti na èasu vjeronauke ....

ma nije ni bitno, ovakve teme su nezahvalne, samo donesu nervozu....

ima bitnijih stvari o kojima bi se trebalo brinuti....
19-05-2011 at 13:10 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
MelMel wrote:
...jer se Sarajevo naziva Teheranom...


ma, ne pretjeruj... to je vec olinjali vic kojeg odavno plasira dodik, a da si procitala link koji sam dala, sa diskusijom, shvatila bi koji je kontekst... ne zamjeri mi, nisam ja jedna od tih koja ga takvim smatra...

ne odgovorih ti ranije, al' onaj moj stav nije bio odraz trenutnog bijesa, ili kako si to vec bila nazvala, nego je nesto sto pocinje da mi razdara vjeru u bosnu i hercegovinu... moze jedino biti odraz boli i nemoci...

no, ko je blize vatri, vise se ogrije, tako i mi koji smo u bosni... blizi smo svemu, pa stvari vidimo malo toplije
19-05-2011 at 13:36 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
MelMel wrote:
... ali ne moram da se slozim s tvojim misljenjem.


svakako i naravno

19-05-2011 at 14:11 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
Shaban wrote:
Znaèi ako 90% djece ide na vjeronauk ono 10% treba da se osjeæaju kao krmad u Teheranu što bi onomad neko rekao? Ovo što se danas radi je iskljuèivo u svrhu uhljebavanja hiperproduciranog vjerskog kadra koji se nastoji prebaciti na grbaèu poreskih obveznika.



Pa zar ne misliš da je kljuè svega upravo u tvojoj konstataciji da 90 % djece pohaða vjeronauku!!!Dakle ovdje dolazi do klasiène zamjene teza!Trebalo bi dakle tih 10 % da odreðuje pravila ponašanjaI po èemu se to druže tih 10 % osjeæaju kao krme u Teheranu?Imaju apsolutno identièan tretman kao i ovih 90 % koji pohaðaju vjeronauku.
Konstatacija kako je ovo pokušaj da se uhljebe vjerski službenici takoðe ne stoji!Zašto?Pa oni æe i dalje raditi svoj posao kao i do sada s tim da se eto njihova predavanja neæe valorizovati kroz ocjene.U krajnjem budimo korektni, pa taj budžet o kome govorimo pune upravo roditelji tih 90 % koji pohaðaju vjeronauku baš kao i onih 10 % koji su se opredjelili za religijsku kulturu!
Porediti vjeronauku sa gimnstikom, fudbalom, klavirom, tamburicom, folklorom etc je u najmanju ruku degutantno al hajd drug si mi pa æu ti oprostiti  


<br /><br /><br /><br />

19-05-2011 at 14:12 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

SARAJEVO - Koristiti ukidanje diskriminacije u obrazovanom procesu da bi se zagovaralo rušenje ustavnog poretka neprihvatljivo je u svakom civilizovanom društvu, saopštio je danas SDP BiH najoštrije osuðujuæi napade na liènost ministra obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo Emira Suljagiæa iz razlièitih krugova, ukljuèujuæi i vjerske zajednice u BiH.

"Posebno smatramo da su optužbe da se `od Sarajeva pravi nova Srebrenica` toliko neprimjerene da zaslužuju samo prezir i najviše govore same za sebe i o onome ko ih propagira ili u njih vjeruje", naglašava se u saopštenju.

SDP BiH poruèuje da pozdravlja poèetak reforme obrazovanja i otklanjanje pravnih nejasnoæa i "diskriminatorskih praksi u nastavi", ukljuèujuæi i predmet Vjeronauke u Kantonu Sarajevo.

Slobodu vjere, kao i Vjeronauku, niko neæe ukinuti i svim uèenicima koji to žele treba omoguæiti da je ravnopravno pohaðaju u okviru važeæih propisa, navodi se u saopštenju.

Stav SDP-a je da pozivanje na javni linè, nasilje i rušenje ustavnog poretka predstavlja zloupotrebu slobode govora koja je nedopustiva u civilizovanoj debati i zahtijeva osudu svih aktera u demokratskom procesu.

Poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa Ceriæ, obraæajuæi se vjernicima na Buni kod Mostara prošle sedmice, pozvao je kantonalnog ministra Suljagiæa da povuèe odluku da predmet Vjeronauka ne ulazi u opšti uspjeh uèenika u tom dijelu BiH.

"Ako budete dirali u Vjeronauku, imaæete `sarajevsko ljeto` na ulicama Sarajeva, da znate"! ...Isto kao što se protiv Mubaraka desilo `egipatsko proljeæe`", poruèio je Ceriæ.

19-05-2011 at 14:16 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:


Pa zar ne misliš da je kljuè svega upravo u tvojoj konstataciji da 90 % djece pohaða vjeronauku!!!Dakle ovdje dolazi do klasiène zamjene teza!Trebalo bi dakle tih 10 % da odreðuje pravila ponašanjaI po èemu se to druže tih 10 % osjeæaju kao krme u Teheranu?Imaju apsolutno identièan tretman kao i ovih 90 % koji pohaðaju vjeronauku.
Konstatacija kako je ovo pokušaj da se uhljebe vjerski službenici takoðe ne stoji!Zašto?Pa oni æe i dalje raditi svoj posao kao i do sada s tim da se eto njihova predavanja neæe valorizovati kroz ocjene.U krajnjem budimo korektni, pa taj budžet o kome govorimo pune upravo roditelji tih 90 % koji pohaðaju vjeronauku baš kao i onih 10 % koji su se opredjelili za religijsku kulturu!
Porediti vjeronauku sa gimnstikom, fudbalom, klavirom, tamburicom, folklorom etc je u najmanju ruku degutantno al hajd drug si mi pa æu ti oprostiti

E ovdje ti fulaš. Ako je neko izuzet od obveze da puni budžet nek se jami od njeg jer je to sukob interesa. Ne mere malo sam za zakon malo protiv.
To što sam izvukao podatak o 90% djece koja pohaðaju vjeronauk je upravo izvor podijela i torovskog razvrstavanja nevine male raje koje od praskozorja života uèe da je samo njihovo ispravno nauštrb drugog i drugaèijeg. I upravo se to želi sprijeèiti. Upravo naša "cijenjena" ulema se i boji toga da æe sa ukidanjem ocjenjivanja doæi do rapidnog pada "uèaèa" u uèionicama sa cca 90% na jedno 50% objektivno. Jer da su toliko sigurni u odanost "stada" ne bi ovoliku hampu dizali.
I tebi je bolje da kaku životinju presalambetiš na onu šipku što ti leži neiskorištena u podrumu nego što palamudiš ovdje sa mnom a znaš da sam u pravu Mali zeleni
19-05-2011 at 14:22 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

Pa ispade ministar obrazovanja sveta krava yebote Pa Ceriæa i Islamsku zajednicu èereèe godinama Bakir i sva ta bulumenta oko Bakira i FTV-a naravno po više nego oèiglednom diktatu SDP-a!!!Naravno svoj sud o Ceriæu sam davno izrekao, a sad æu ga sublimirati u jednoj jedinoj reèenici-bit æu sretan kad mu istekne mandat jer smatram da on svakako nije osoba koja zaslužuje da bude na tom mjestu!Ali zašto bi brate neki ministarèiæ bio izuzet od kritikeDa li je vokabular koji je korišten od strane Ceriæa primjeren dalo bi se diskutovati(lièno mislim da je sa druge strane tj SDP-a poèesto bila korištena i neprimjerenija retorika)ali ovo me zaista podsjeæa na ona mraèna vremena kad se nije smjelo zucnut o "drugovima odozgo"!!!Ma ko jebe ministra u krajnjem.Svi mi zaboravljamo znaèenje rijeèi ministar.Podsjetit æu one koji ne znaju da ta rijeè znaèi "sluga"!E sad što gospoda komunisti nisu navikli(valjda genetski) da budu podložni kritici to je njihov problem!
Ljeto nego kako!!!
I u krajnjem ba da se ne lažemo.Ovo je klasièni napad prije svega na Islamsku zajednicu!!!Pa eto na vlasti su u Federaciji što ne iniciraju takve promjene u Hercegovini 


<br /><br /><br /><br />

19-05-2011 at 14:25 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Religija i filozofija : Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice