Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
root wrote:


Kad bi pola ljudi slijedila samo prve objavljene ajete Kur'an-i Kerima stvari bi izgledale potpuno drukèije.

Da, u Kur'anu, kao što rekoh postoje razlièiti ajeti, kome je stalo da bude dobar pronaæi æe u Kur'anu ajete koji pozivaju na dobro, a ko je loš pronaæi æe ajete koji pozivaju na zlo.
05-02-2012 at 13:34 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
racionalna manjina wrote:

Da, u Kur'anu, kao što rekoh postoje razlièiti ajeti, kome je stalo da bude dobar pronaæi æe u Kur'anu ajete koji pozivaju na dobro, a ko je loš pronaæi æe ajete koji pozivaju na zlo.

Koji to ajeti pozivaju na zlo?
05-02-2012 at 13:50 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
djecko wrote:

Koji to ajeti pozivaju na zlo?

Citirao sam ti ih, a ti si pokušao da ih objasniš i da mi kažeš da nije zlo ljudima sjeæi ruke, ali nisi me uspio ubijediti da je to dobro.
05-02-2012 at 14:03 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
racionalna manjina wrote:

Citirao sam ti ih, a ti si pokušao da ih objasniš i da mi kažeš da nije zlo ljudima sjeæi ruke, ali nisi me uspio ubijediti da je to dobro.

Nisam ni pokušao da te ubjeðujem ,jer ti si to ogranièeno izvuko ,u najmanju ruku naredni ajet negira izvršenje kazne,u slušaju iskrenog pokajanja griješnika.
Pa šta misliš da je ljudski ubiti nekoga i da je dovoljno izvunuti se,pa nastaviti sa ubijanjem?
Nemoj me zasmijavati,bar ti to možeš da poimaš i analiziraš.
Nije isto kad neko u supermarketu ukrade nešto da prehrani djecu,sebe ili familiju iz nemoguænosti da zaradi,nego kad neko krade pa da preproda.
Isto kao što vele ubistvo sa predumišljanjem....
05-02-2012 at 14:23 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
djecko wrote:

Nisam ni pokušao da te ubjeðujem ,jer ti si to ogranièeno izvuko ,u najmanju ruku naredni ajet negira izvršenje kazne,u slušaju iskrenog pokajanja griješnika.
Pa šta misliš da je ljudski ubiti nekoga i da je dovoljno izvunuti se,pa nastaviti sa ubijanjem?
Nemoj me zasmijavati,bar ti to možeš da poimaš i analiziraš.
Nije isto kad neko u supermarketu ukrade nešto da prehrani djecu,sebe ili familiju iz nemoguænosti da zaradi,nego kad neko krade pa da preproda.
Isto kao što vele ubistvo sa predumišljanjem....


Ja znam da ti nikad ne bi nekome otfikario ruku zbog toga što je nešto ukrao, nisi takav èovjek,ali ima ih koji bi i koji u Kur'anu nalaze opravdanje za to. da, u ajetu poslije piše da se kazna neæe izvršiti ako se poèinioc pokaje, ali šta ako se ne pokaje?
05-02-2012 at 14:32 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
racionalna manjina wrote:


Ja znam da ti nikad ne bi nekome otfikario ruku zbog toga što je nešto ukrao, nisi takav èovjek,ali ima ih koji bi i koji u Kur'anu nalaze opravdanje za to. da, u ajetu poslije piše da se kazna neæe izvršiti ako se poèinioc pokaje, ali šta ako se ne pokaje?

Pokušaæu opet nešto pronaæi.Kazna je kazna,na ovom svijetu,a i na onom svakako mjesta nema dok se ne pokaje ,što prije ....






05-02-2012 at 14:44 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
racionalna manjina wrote:

Citirao sam ti ih, a ti si pokušao da ih objasniš i da mi kažeš da nije zlo ljudima sjeæi ruke, ali nisi me uspio ubijediti da je to dobro.


Po tvom naèinu razmišljanja vjerujem da bi prijestupnike smjestio u hotel?

Vidi, šerijatske kazne tebi se možda i èine prestroge. Meðutim zapitaj se koliko ih se zaista i izvrši obzirom da su potrebni i svjedoci da je neko poèinio neko nedjelo.

Takoðer imaj na umu da na svijetu ne postoji država koja u potpunosti implementira Šerijat (uglavnom su to mješavine Šerijata, tradicije i zapadnih zakona).

[Edited by root on 05-02-2012 at 14:59 GMT]
05-02-2012 at 14:57 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:



svi se nesto zakace za to bicevanje za blud a ne kontaju da to moraju posvjedociti 4 osobe. hej, 4 osobe da svojim ocima vide da se blud desio! ne vazi da vide video i ne smiju lazno svjedociti jer je to veeeliki grijeh i onda bi oprost morali traziti od te zene zbog ucinjene nepravde.


kaznjavanje bez ovog uslova nema veze sa islamom.




O tome i ja prièam i zato su se te kazne rijetko ali baš rijetko i izvršavale. Gdje æeš ba naæi èetiri èovjeka da su bili svjedoci kraðe, na primjer?
05-02-2012 at 15:19 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
root wrote:


O tome i ja prièam i zato su se te kazne rijetko ali baš rijetko i izvršavale. Gdje æeš ba naæi èetiri èovjeka da su bili svjedoci kraðe, na primjer?

slazem se sa ovim..
ja mislim da je sjecenje ruke za kradju i nekako blago u odnosu na to, sta bi mu uradio onaj koji je pokraden.. pogotovo kad je ukradeno nesto mukom zaradjeno.. opet, zakon i nivo tolerancije je popustio pred time za uslugu i humanost prema lopovima, ali samo se mali broj lopova pokaje i popravi poslije danasnjih kazni..
05-02-2012 at 15:53 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
camac wrote:

slazem se sa ovim..
ja mislim da je sjecenje ruke za kradju i nekako blago u odnosu na to, sta bi mu uradio onaj koji je pokraden.. pogotovo kad je ukradeno nesto mukom zaradjeno.. opet, zakon i nivo tolerancije je popustio pred time za uslugu i humanost prema lopovima, ali samo se mali broj lopova pokaje i popravi poslije danasnjih kazni..

vrlo mudra konstatacija kolega...
05-02-2012 at 15:59 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 57
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice