Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : ŠTRAJKOVI ALL ABOUT
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
Aidatuzla wrote: znam ja i za CPE. imam self-study udzbenik

nisam ni sumnjala! stekla sam utisak o tebi da se trudis oko svoje materije, a vec smo i pricale na tu temu. ako ti treba jos kakvog materijala, ja imam toga tonu, pa bujrum
12-03-2012 at 22:43 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
Aidatuzla wrote: hvala! da znas da volim citati strucnu literaturu (uz religijsku )
dogodine ce "izmilit" i knjige iz "podruma", pa ce biti biblioteka koju ce svi moci koristiti. zadnji put je bilo par hiljada naslova, dosta strucne i beletristike
12-03-2012 at 22:48 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

citat:
statebriga wrote:
knjiga se zove "roman o novcicu". mislim da je bilo u trecem ili cetvrtom osnovne. simpaticna knjizica o zivotu jednog novcica, od momenta kad je napravljen, pa dalje...




Ne sjecam se te lektire, a nisi napisala ni autora, nebitno.

Presiroka tema o kojoj bi se zaista moglo ali vala nesto mi mrsko .

Nego, bilo bi mi drago kada bi imala priliku predavati djeci, raditi u nekoj skoli pa da onda nesto napises.

Sto se mene, kao roditelja tice, mogu reci da se dijete skolovalo u dvije zemlje, dva grada, mijenjao tri osnovne skole, mijenjalo obdanista a dijete svugdje manje vise isto bilo. Po tome ispada da skola ima uticaja ali kuca je puno bitnija.

Od prosvjetnih radnika ocekujem da se znaju spustiti na novo djece koju uce i da znaju objasniti. Ucenje je nesto drugo. Razumijem da imaju svoj sistem, pravila po kojima rade i ne mijesam se puno, cak se i ne zalim osim u izuzetnim slucajevima, niti sam apsolutno na strani djeteta.

Za ovo godina koliko mi dijete ide u skolu i iskustva sa prosvjetarima mislim da je istina negdje izmedju.






12-03-2012 at 23:22 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ŠTRAJKOVI ALL ABOUT

hahaha, cuj, nema pisca, pa sad to kao glavna prepreka ... upisi na google, izadje ti hitaca kao u prici, al' da se ne zahmetis evo ti link

pa, sunce draga, ja predajem. prva sam u tuzlu (jos 1996. godine) donijela moderne metode predavanja engleskog jezika i OUP knjige prva u drzavi pocela koristiti u nastavi, prije nego se bilo gdje imalo kupiti i naruciti knjige (sahinpasic poceo dilat knjige, dva mjeseca nakon moje narudzbe, pa oup direktno njemu poslao i moj lot).

kad odem da drzim koji cas (ogledno, za ispit, ili zamijenim prijateljicu) u skolama, uzivam, a djeca uzivaju jos vise. animiram svako dijete, pa cak i ono koje inace nikad nije aktivno na casu. nikad mi ni jedno dijete nije bilo bezobrazno na casu (to u ovim javnim skolama).

moji ucenici iz moje skole (zatvorene 2000. godine, zbog mog odlaska u diplomatiju), dan danas dolaze kod mene, zovu me, pitaju za savjet iz jezika! na fb me trazilo (i naslo, ocito) oko 90% mojih ucenika!

btw, i te knjige su jedan od pokazatelja loseg stanja u prosvjeti. vidis, OUP i Longman i ostali, ne prave puno knjiga koje su prvenstveno namijenjene koristenju u skoli, kroz skolski program. oni prave knjige za kurseve, a nasi pametnjakovici iz koriste za nastavu!

te knjige su namijenjene za grupe oko 12 ucenika, nikako 20 ili 30.

svi ovi pametnjakovici sto olfa predaju engleski, govore engleski bla bla, nisu u stanju da naprave kvalitetne kjnige za osnovnu i srednju skolu! radije ce se koristiti longman ili oxford, potpuno neprimjerene knjige, nego da se napisu. znas li zasto?

zato sto nisu sposobni i sto se na knjigama jezika najlakse moze uopciti resavska skola (kao sto je bila macka, vuk i ostalo).

hocemo l' jos da pricamo na temu kvalitetnog obrazovanja?

imas pravo, istina je negdje u sredini, ali meni se cini da svaki put pokazem kako je sredina malo blize onom drugom kraju!

nema kriterija, nema standarda, nema nicega sto ce dovesti do poboljsanja kompletnog stanja u prosvjeti!

ponovno, ne znam vise koji put, ne znam ni za koji K pisem ovo, potrebno je gledati malo sire! ljudi strajkuju, a ne vide big picture! strajkuju i ugrozavaju sebe i djecu koja ne idu u skolu. strajkuju i bore se za SAMO JEDAN segment svojih prava, a ne pitaju se sta je sa kvalitetom svog rada, sa respektom spram svoje profesije?

mah... ne kontate vi svakako, jasle su jasle, ja 'vako, ja 'nako!

13-03-2012 at 08:39 | Ukljuèi u odgovor
Platonix
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 21-03-2011
Lokacija: Jupiter
Odgovori: 363
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Štrajk prosvjetnih radnika u TK

Prosvjetni radnici štrajkuju meðutim ovdje se ne radi samo o prosvjetnim radnicima- zar ne vidite da se sistematski i planirano uvodi haraè tj. nameti svim graðanima TK pa i FBiH. Destruktivne sile su stupile na vlast i ovakvim trendom žele državu dovesti do bankrota a potom novo zaduživanje Meðunarodnom Monetarnom Fondu i u Svjetskoj banci. Od države žele napraviti slugu MMF kao što je postala Grèka.
To detalnjije znaèi: poveæava se PDV, Smanjuju se plate, ukidaju invalidnine, zabranjuje se štrajk pred vladinim institucijama, poveæava se plata policiji, poveæavaju se dadžbine za školstvo, narod kupuje samo osnovne prehranbene proizvode, gasi se privreda zatvaraju se fabrike, mnogo nezaposlenih, stalno primanje državnih službenika na izmišljene pozicije, nema prodaje nema proizvodnje nema uvoza- i na kraju nema ni budžeta. Potom se ponovo uvodi novi PDV, smanjuju se penzije, struja poskupljuje kao i komunalne usluge, uvode se fiskalne kase, diži se krediti a graðani sad skapavaju, zdravstvo skuplje uvode se premije, ljudi umiru a oni koji još mogu odlaze u druge zemlje. Bosna ostaje sa buðetskim korisnicima koji ništa ne proizvode i onda poèinu sami sebe jesti, otpuštaju jedne druge, cinkaju, podmeæu - a onda jednostavno državni aparati se gase. Od Bosne ostaje samo planinarska atrakcija onih koji doðu iz tuðine da posjete potoke iz svog djetinjstva.

Trenutno se Vlada TK ne oglašava vezano za zahtejve štrajkaèkog odbora prosvjetnih radnika te tako žele tiho i šutnjom dovesti profesore i nastavnike da pod nuždom gladi nastave nastavni proces. Vlada vrlo perfidno nastavlja taktiku haraèa umjesto na vrijeme da redukuju svoje rashode koji pokrivaju veoma glomaznu birokratiju i njihove prohtjeve pored velike plate koju možete vidjeti za ministre ispod u tabelama.

[Edited by Putnik on 13-03-2012 at 20:28 GMT]

13-03-2012 at 11:29 | Ukljuèi u odgovor
Mickey
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 23-05-2008
Lokacija: TZ
Odgovori: 13
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Štrajk prosvjetnih radnika u TK

Da smo kojim sluèajem ''normalno'' društvo; prosvjetari zajedno sa uèenicima, njihovim roditeljima i svim slobodoumnim ljudima bi veæ bili ispred Vlade TK i zahtijevali smjenu nesposobnih koji su doveli do ovakvog stanja. Dosta je više politièara kojima je obrazovanje skupo dok u isto vrijeme milione troše na vozni park ili još gore dižu kredit za izgradnju još jednog jebenog jezera kojeg æemo otplaæivati svi mi a korist imati politièar u vidu mandata. Velika je vjerovatnoæa da kao etablirani ''pisac'' i veliki ''menadžer'' postane zamjena za ''nesposobnu'' ministricu. (Opštinski izbori se bliže a ini mandat mu nije dozvoljen osim ako u meðvremenu ne postanemo ''grad'' pa se opet ustolièi). E, tek onda smo najebali, Grèka je mala maca na šta æemo mi da lièimo dok se sva nesposobna gamad izmijenja po raznoraznim foteljama za koje je potrebna jedino referenca politièke i stranaèke pripadnosti. 


Drži ne daj
13-03-2012 at 12:53 | Ukljuèi u odgovor
Platonix
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 21-03-2011
Lokacija: Jupiter
Odgovori: 363
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Štrajk prosvjetnih radnika u TK

citat:
Mickey wrote:
Da smo kojim sluèajem ''normalno'' društvo; prosvjetari zajedno sa uèenicima, njihovim roditeljima i svim slobodoumnim ljudima bi veæ bili ispred Vlade TK i zahtijevali smjenu nesposobnih koji su doveli do ovakvog stanja. Dosta je više politièara kojima je obrazovanje skupo dok u isto vrijeme milione troše na vozni park ili još gore dižu kredit za izgradnju još jednog jebenog jezera kojeg æemo otplaæivati svi mi a korist imati politièar u vidu mandata. Velika je vjerovatnoæa da kao etablirani ''pisac'' i veliki ''menadžer'' postane zamjena za ''nesposobnu'' ministricu. (Opštinski izbori se bliže a ini mandat mu nije dozvoljen osim ako u meðvremenu ne postanemo ''grad'' pa se opet ustolièi). E, tek onda smo najebali, Grèka je mala maca na šta æemo mi da lièimo dok se sva nesposobna gamad izmijenja po raznoraznim foteljama za koje je potrebna jedino referenca politièke i stranaèke pripadnosti.


Da, slažem se sa vama ! U biti pored nesposobne vlasti SDP-SDA koji kumuju sa kriminalcima , prave privatne rashode budžeta u privatne kapitalne investivije, mi zapravo imamo i jedan dio društva koje je bolesno i bezosjeæajno, a koje je u posrednoj ili neposrednoj vezi sa onima koji pljaèkaju narod, nameæu nove dadžbine i uskraæuju narodu im ono što zarade.
Plate se skraæuju ne samo smanjenjem za nekoliko procenata, to se èini i namjerom poveæanja PDV-a sa 17% na 23%, uvoðenjem premije za zdravstvo, fiskalne kase, poskupljenje goriva, struje, komunalije skuplje za 2 KM, plaæanje parking prostora po Tuzli, i uopæe poskupljenje roba i usluga- sve to utièe da ionako bijedna plata postane relativno još slabija jer se svim naprijed nabrojanim , kupovna vrijednost plate umanjuje odnosno standard stanovništva je spao na kupovinu osnovnih prehranbenih artikala. Druge robe i usluge kako unutarnje tako i iz uvoza se ne prodaju, industrija se gasi, a sve je više nezaposlenih i nekima je smiješno- dakako dok imaju budžetske para, a pri tome ne koriste ni 2% rada i inteligencije da te pare opravdaju odnosno da za te pare nešto doprinesu društvu. I naravno, izlaz je u nasilnoj revoluciji, zajedništvu onih koji imaju isti problem kojih je mnogo nasuprot onih koji su se utaborili na razne funkcije kroz politièke stranke linijom podobnosti a ne linijom struke i znanja.

13-03-2012 at 14:25 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Štrajk prosvjetnih radnika u TK

citat:
Mickey wrote:
Da smo kojim sluèajem ''normalno'' društvo; prosvjetari zajedno sa uèenicima, njihovim roditeljima i svim slobodoumnim ljudima bi veæ bili ispred Vlade TK i zahtijevali smjenu nesposobnih koji su doveli do ovakvog stanja. Dosta je više politièara kojima je obrazovanje skupo dok u isto vrijeme milione troše na vozni park ili još gore dižu kredit za izgradnju još jednog jebenog jezera kojeg æemo otplaæivati svi mi a korist imati politièar u vidu mandata. Velika je vjerovatnoæa da kao etablirani ''pisac'' i veliki ''menadžer'' postane zamjena za ''nesposobnu'' ministricu. (Opštinski izbori se bliže a ini mandat mu nije dozvoljen osim ako u meðvremenu ne postanemo ''grad'' pa se opet ustolièi). E, tek onda smo najebali, Grèka je mala maca na šta æemo mi da lièimo dok se sva nesposobna gamad izmijenja po raznoraznim foteljama za koje je potrebna jedino referenca politièke i stranaèke pripadnosti.

13-03-2012 at 14:33 | Ukljuèi u odgovor
Platonix
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 21-03-2011
Lokacija: Jupiter
Odgovori: 363
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Štrajk prosvjetnih radnika u TK

Sami prosudite ovaj èlanak koji nije saopštenje Vlade TK, veæ interpretacija portala:

13.03.2012.
Stanovišta Vlade u vezi sa aktualnim štrajkom u osnovnim i srednjim školama

Podijeli

U vezi sa aktualnim štrajkom u osnovnim i srednjim školama u Tuzlanskom kantonu, Vlada Kantona konstatuje da se javnost dezinformiše brojnim poluistinama. Stoga, Vlada smatra potrebnim da još jednom ponovi svoja stanovišta.

Radi uravnoteženja rashoda sa smanjenim prihodima, a na zahtjev MMF-a, Vlada Kantona je predložila da se u budžetu za ovu godinu masa sredstava za plate i naknade svih budžetskih korisnika, izuzev sudija i tužilaca, na èije plate Kanton nema uticaja, te pripadnika uniformisane policije, smanji za 6,5% u odnosu na prošlu godinu. Bužetskih korisnika ima oko 9.760, od èega je u ministarstvima, upravama, službama, ustanovama kulture oko 2.700 zaposlenih (meðu njima je i oko 1.500 pripadnika uniformisane policije). U oblasti pravosuða je 500, a u oblasti obrazovanja oko 6.560 zaposlenih.

Pored mase za plate, predloženo je da se u Budžetu smanje tekuæi i kapitalni transferi za 1,8 %, (jer nije predviðeno smanjenje transfera socijalno ugroženim), otplate i kamate za 4,7 %, a samo da se izdaci za materijal i usluge, koje nisu plaæene u prošloj godini, poveæaju za 11 %. Ovaj prijedlog Skupština Kantona je prihvatila dvotreæinskom veæinom.

Vlada je u razgovorima sa sindikatima budžetskih korisnika predložila da se smanjenje mase za plate rasporedi u grupe, tako da oni sa najnižim platama (njih najmanje 940) zadrže istu platu, a da se umanjenje rasporedi progresivno, od nižih ka višim platama. Pored toga, Vlada je predložila da se svaki eventualni suficit usmjeri u masu za plate i naknade.

Sindikati zaposlenih u osnovnom i srednjem obrazovanju su sve prijedloge Vlade odbili i odluèili se za stupanje u generalni štrajk.

Vlada podsjeæa da su budžetski korisnici jedna od malo grupacija zaposlenih èija plata ne kasni, grupacija koja je iskoristila sve pozitivne efekte poreza na dodanu vrijednost (u periodu 2005-2009 masa sredstava za plate porasla je preko 60 %), te koja je kroz kolektivne ugovore obezbijedila pogodnosti, o kojima, na primjer, zaposleni u privatnom sektoru i ne razmišljaju.

I pored predloženog smanjenja plaæa od 6,5%, u Budžetu TK za ovu godinu nedostajaæe oko 3 miliona maraka, za koje æe se Kanton morati zadužiti pod nepovoljnim uslovima. Svako dalje poveæanje rashoda poveæava dug, koji nema vratiti ko drugi, nego graðani Kantona.

(tuzlarije.net - Odjeljenje za informisanje)


13-03-2012 at 14:53 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Štrajk prosvjetnih radnika u TK

citat:
Mickey wrote:
Da smo kojim sluèajem ''normalno'' društvo; prosvjetari zajedno sa uèenicima, njihovim roditeljima i svim slobodoumnim ljudima bi veæ bili ispred Vlade TK i zahtijevali smjenu nesposobnih koji su doveli do ovakvog stanja. Dosta je više politièara kojima je obrazovanje skupo dok u isto vrijeme milione troše na vozni park ili još gore dižu kredit za izgradnju još jednog jebenog jezera kojeg æemo otplaæivati svi mi a korist imati politièar u vidu mandata. Velika je vjerovatnoæa da kao etablirani ''pisac'' i veliki ''menadžer'' postane zamjena za ''nesposobnu'' ministricu. (Opštinski izbori se bliže a ini mandat mu nije dozvoljen osim ako u meðvremenu ne postanemo ''grad'' pa se opet ustolièi). E, tek onda smo najebali, Grèka je mala maca na šta æemo mi da lièimo dok se sva nesposobna gamad izmijenja po raznoraznim foteljama za koje je potrebna jedino referenca politièke i stranaèke pripadnosti.




Još nije kasno da se roditelji s djecom prikljuèe. Štrajk još traje, a dokle æe...? Još se ne zna.
Kad je bal, nek je maskenbal.
Fino, ko ima dijete i vremena klince za ruèice i pravac škola, a može i pred Kanton. Pa zajedno s uèiteljima, nastavnicima i profama... Ðe su pare?

Al' što reèe: "Da smo normalno društvo" k'o što nismo.
13-03-2012 at 14:59 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 50
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : ŠTRAJKOVI ALL ABOUT New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice