Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
yugi wrote:


Neminovno se nameæe pitanje kako da ih privolimoNe da ih je nemoguæe privoliti da se izjasne kao Bošnjaci veæ je Sizifov posao privoliti ih da BiH osjeæaju kao svoju domovinu i ti to druže znaš isto kao i ja!
U krajnjem zašto bi ih i ubjeðivali da se izjašnjavaju kao Bošnjaci
Malo je reæi da je za mene frustrirajuæe kad èitam da se neko ko ne pripada bošnjaèkom korpusu upinje da nama Bošnjacima soli pamet o tome kako treba da se izjašnjavamo ovako ili onako(ovo se ne odnosi na tebe amidža da pogrešno ne shvatiš veè na "dušebrižnike" koji svojim piskaranjima i nastupom na medijima nastoje dezorjentisati i dodatno zbuniti Bošnjake)!!!Nikad im nije palo na pamet da manifestacije tipa blasfemiènih i imbecilnih nastupa "Revolta" organizuju u Banja Luci il Grudama jer bi tamo ispali smiješni a najvjerovatnije bi dobili i po njušci!!!
Vazda je kod Bošnjaka nekakva dilema, ostala dva naroda tih dilema nemaju!!!Šta više Bošnjaci treba da urade da bi ubjedili sve ostale da jesu za suživot !!Treba sad da se izjasnimo kao Bosanci da bi to dokazali!? btw nešto što ne postoji u Ustavu i meni to isto doðe kao da se izjasnim kao meðed,krme,ovca,zrak,voda etc etc!
Prièi o patriotizmu ovdje ne vidim mjesta zaista jer patriotizam se ne izražava time što se neko izjašnjava ovako ili onako jer zar zaista neko može povjerovati da je Bosancima više stalo do Bosne od Bošnjaka
Napisao sam jednom i u suprotno me ne može niko ubjediti-termin Bošnjak sasvim pogrešno i više nego tendenciozno se dovodi u korelaciju sa Islamom i islamskom vjerskom zajednicom i to je apriori dovoljno da se svi oni koji osjeæaju averziju prema Islamu izjasne kao Bosanci.
Da sad svi mi koji imamo namjeru izjasniti se kao Bošnjaci odluèimo preko noæi da se izjasnimo kao Bosanci a to još podrži i IVZ iste sekunde bi svi koji se izjašnjavaju kao Bosanci potrèali u suprotnom pravcu i izjasnili se kao Bošnjaci!!!!To je nekakav meni neobjašnjiv inat i nastojanje da se pokaže da je neko eto superiorniji,veæi graðanin,da više voli Bosnu etc etc!!!
Kamo puste sreæe da se donese izmjena Ustava i da se svi odluèe izjasniti kao Bosanci ali to se neæe desiti u skorije vrijeme!!!

[Edited by yugi on 17-09-2013 at 20:54 GMT]


Da ne kopiram ponovo cijeli post Yugiju odgovaram.
Da, mislim da ih se treba PRIVOLITI, pardon trebalo, sad je vec kasno.
Pa ni sadasnji Bosnjaci, te 93, u velikoj vecini nisu ni znali sta se desava na pomenutom kongresu, i dobro se sjecam kako se svijet SMIJAO po Tuzli poslije.
A vidi sad, nakon 20 godina.
Isto se moglo i moze uraditi i u buducnosti i sa ostala dva naroda.
Naravno da ne moze preko noci.
I da, slazem se, kamo puste srece da se jednog dana donese ta promjena ustava, pa da svi budemo ista nacija, i razlicite vjerske i ideoloske pripadnosti.
Na zalost, tu opciju, vec odavno niko ne pominje zglave.
17-09-2013 at 21:24 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Meðutim, za to nisu krivi Bošnjaci. Mi nikoga nismo tjerali odavdje, nikoga nismo maltretirali jer nije pripadnik našeg naroda, nismo im rušili vjerske objekte, palili kuæe i stanove, ubijali ih i sl.

Ako to nije dovoljno da ih se privoli na zajednièki život onda samo mogu reæi odjebaus. Ne misliš valjda da ih se treba moliti na bilo šta? A siguran sam da je bilo i trun volje za zajednièkom nacijom kod Srba i Hrvata, Bošnjaci bi to jedva èekali prihvatiti. Toga si, valjda, svjestan.

17-09-2013 at 21:31 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
VV Cephei A wrote:
Meðutim, za to nisu krivi Bošnjaci. Mi nikoga nismo tjerali odavdje, nikoga nismo maltretirali jer nije pripadnik našeg naroda, nismo im rušili vjerske objekte, palili kuæe i stanove, ubijali ih i sl.

Ako to nije dovoljno da ih se privoli na zajednièki život onda samo mogu reæi odjebaus. Ne misliš valjda da ih se treba moliti na bilo šta? A siguran sam da je bilo i trun volje za zajednièkom nacijom kod Srba i Hrvata, Bošnjaci bi to jedva èekali prihvatiti. Toga si, valjda, svjestan.



Ode ti u sasvim drugu temu.
I neces me zglave uvuci u ove razgovore.
Otvori drugu temu, pa ce sigurno naci dosta svijeta koji i ne misli bas tako...

17-09-2013 at 21:38 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Ma ne zanima me uopšte hoæeš li uèestvovati u nekom razgovoru ili ne. Odgovaram ti na insinuacije da su Bošnjaci odgovorni za nepostojanje zajednièke nacije jer se nisu dovoljno potrudili da se dodvoravaju Srbima. Ne mogu na rende kora.

17-09-2013 at 21:41 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

u potpunosti se slazem sa yugijevim komentarom..
i fakat je svacije pravo da se izjasni kako zeli i misli da je ispravno..
skoro negdje cujem "savjet" jednog Francuza, da bi svi oni koji ne zele da imaju bilo kakve dodirne tacke sa Bosnjacima, odmah poslije popisa trebali i ime promijeniti i time se dodatno osigurati, jer niko ne zna kakva vremena dolaze u svijetu, pa i kod nas.. kaze, proslost nas uci da su ljudi na ovim prostorima gubili glave samo zbog imena npr. Mujo, bez obzira na to, kako su se na popisima izjasnjavali..
ja kontam, sto su i ovi savjeti postali jeftini, svako ih dijeli..

17-09-2013 at 21:41 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
VV Cephei A wrote:
Ma ne zanima me uopšte hoæeš li uèestvovati u nekom razgovoru ili ne. Odgovaram ti na insinuacije da su Bošnjaci odgovorni za nepostojanje zajednièke nacije jer se nisu dovoljno potrudili da se dodvoravaju Srbima. Ne mogu na rende kora.


Ne mogu ni ja, al nikako.
17-09-2013 at 21:43 | Ukljuèi u odgovor
bubi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 09-12-2008
Lokacija: tuzla
Odgovori: 113
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
Abulafija wrote:


Tvrtko i jest bio bosnjak, naravno.
Tad se rijec bosanac, vjerovatno nije ni koristila, a i to bosnjak, je kao sto znamo bila geografska odrednica za sve koji su zivjeli u tadasnjoj Bosni. To znamo svi, nema potrebe ponavljati.
I onda dolazi Kalay, kasnije komunisti i nepravedan odnos prema muslimanima.... itd..... istorija.
Sve do 93, kad jedna stranka, odlucuje da jedan narod u Bosni naziva tim imenom, bez ikakvog konsenzusa sa ostala dva naroda, cak i bez toga da pitaju vlastiti, slazu li se s tim imenom(citaj referendum ili sl., kako se to radi u ozbiljnim zemljama, kod ozbiljnih pitanja).
Ne, oni automatski za sebe uzimaju staro ime Bosnjak, misleci valjda da ce na Bosnu imati "vece" pravo, sta li, zvati se starosjediocima Bosne......
I sad, dvadeset godina poslije, kad NITI JEDNOM JEDINOM PRILIKOM, nisu ni pokusali, da privole ostala dva naroda plus manjine, na uzimanje imena Bosnjak, naprotiv, ja se trebam iz cista mira tako izjasniti?
Pa hajmo se svi lijepo izjasniti kao Bosanci, katolici, pravoslavni, islam, budizam, romi..... pa nek ne bude ni po cijem.
I mirna Bosna.
Posto znam da necemo, onda hocu ja.
I opet ponavljam, ne moram nikaka prava imati, ni ne trebaju mi.
Svijetla obraza, cu opet hodati, znajuci da sam za tu zemlju uradio vise nego mnogi sto se sad, u prsa, patriotizmom busaju.




A gdje je bio referendum kada su se ukinuli Bosnjaci i uvela tri naroda koji cak od ZAVNOBiH-a postadose konstitutivni iako dva od konstitutivnih naroda imaju maticne drzave njima je dato pravo na vlasnistvo nad Bosnm a treci sveden na nivo vjerske skupine.Da ne pricam o prvobitnoj diskriminaciji i nemogucnosti nikakvog izjasnjavanja osim kao hrvat ili Srbin.I taj apardhejd je trajao 150 godina i naravno da Bosnjaci pojma nemaju ni ko su ni sta su jer im je sopstvena historija bila zabranjena.
Vi ovo sto radite nimalo nije dobro,jer kao sto rekoh kako god se izjasnis osim kao Bosnjak,dajes zapravo Srbima i Hrvatima,odnosno Srbiji i Hrvatskoj vece vlasnistvo i vecu vlast u Bosni.
Znaci ako se izjasnis kao Bosanac ,spadas u red ostalih i poklanjas Bosnu Srbiji odnosno Hrvatskoj!
Ti naravno imas pravo da se izjasnis kako zelis,ali ovo podebljano je faktum i gorka istina.I onda nemoj vise tupiti o patriotizmu jer si rekao svoje.I ne vidim problem zasto se ne izjasniti kao Bosnjak katolik?pa u Madjarskoj,samo u Pecuju zivi preko 7000 katolika koji se izjasnjavaju iskljucivo kao Bosnjaci.Nad njima nije sprovodjen okupatorski model...

Da ne duzim i da se samo osvrnem na tvoj citat.Dakle nije bilo ni koncenzusa ni referenduma kada su ukinuli Bosnjake.Bez obzira koja stranka,jedna ili dvije ili pet,koja je vratila historijsko ime Bosnjak,ucinila je pravu stvar ukinuvsi diskriminatorski odnos prema Bosnjacima muslimanima koji su svedeni na razinu "repe bez korjena" na razinu jedne vjerske skupine.Osim toga nije jedna stranka,nego ih je bilo vise a prva stranka koa se zalagala za povratak historijskog imena je bila stranka adila zulfikarpasica,dakle MBO-Muslimansko-Bosnjacka-Organizacija.
i naravno da to nije preko noci moglo procci jer kako kazes smijali su se.Smiju se i danas analfabete,evo jedna naznacava da je ljevicarka -kao da to ikakve veze ima sa konstitutivnim narodom Bosnjaci i sa narednim popisom.Citava diskusija je smjesna,jer nacionalno svi smo mi Bosanci i Hercegovci.Tako nam se drzava zove.Popis je interankao i u svakoj drugoj drzavi gdje se popisuju sve etnicke skupine,imovina i konfesije.Medjutim kod nas je popis veoma bitan jer je etnickim grupama data osobina nacije u vidu konstitutivnog naroda a to u narednom popisu znaci koliko ce ko imati vlasnistva odnosno vlasti nad Bosnom Manje Bosnjaka koao konstitutivnog naroda vise vlasti i vlasnistva nad bosnom Srbima i Hrvatima.i kao sto rekoh mozes se izjasniti kako god hoces i kao Bosanac ali znaj da kada to uradis onda navijas za Srbe odnosno u tvom slucaju za hrvate.jer nece se Bosna podjeliti nikada,trebala je nestati 1992.sada su drugi planovi.ostaje bosna ali majoritet vlasti treba da pripadne Srbima odnosno Hrvatima

Da ne duzim.kad smo vec kod referenduma.Mmjesto sto zaludjujete Bosnjake muslimane, koji su poslije toliko godina diskriminacije poprilicno zbunjeni,pravi put ako itinski zelite dobro,ravnopravnost i ako istinski volite Bosnu,dakle pravi put je da trazite referendum za ukidanje konstitutivnih naroda! Onda na istom referendumu da se promjeni ime drzavi i ukine ime Hercegovina te vrati historijsko ime Bosna!Tek tada mozemo poceti razmisljati da se svi izjasnimo kao Bosanci i u etnickom i u nacionalnom smislu jer u protivnom ako ostane Hercegovina doci ce do novih podjela na Bosance i Hercegovce

Dakle to je pravi put a ne zamajavanje i ismijavanje poprililicno zbunjenih Bosnaka muslimana.I na kraju,stavi prst na celo i zamisli se?Je li to sve moguce pored tolikog srpskog i hrvatskog nacionalizma?je li moguce pored tolikih agentura susjednih drzava koje polazu svoja prava preko svojih konstitutivnih naroda?Nije!

Zato izjasni se kao Bosnjak katolik ako volis ovu drzavu i ako su ti korjeni odavde:Ako se izjasnis kao Bosanac radis za Hrvatsku odnosno Srbiju,svejedno planovi su isti sa istim ciljem.

A ako mislis da ti nisi Bosnjak,sto ja razumijem jer ima ljudi ciji korijeni nisu iz Bosne (dosta katolika je naselila AU monarhija iz madjarske,Slovacke,Ceske,Austrije-tkzv"kuferasi"),ti se izjasni kako god hoces.

Pozdrav i sve najbolje od Bosnjaka muslimana
17-09-2013 at 22:22 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
Abulafija wrote:


Da ne kopiram ponovo cijeli post Yugiju odgovaram.
Da, mislim da ih se treba PRIVOLITI, pardon trebalo, sad je vec kasno.
Pa ni sadasnji Bosnjaci, te 93, u velikoj vecini nisu ni znali sta se desava na pomenutom kongresu, i dobro se sjecam kako se svijet SMIJAO po Tuzli poslije.
A vidi sad, nakon 20 godina.
Isto se moglo i moze uraditi i u buducnosti i sa ostala dva naroda.
Naravno da ne moze preko noci.
I da, slazem se, kamo puste srece da se jednog dana donese ta promjena ustava, pa da svi budemo ista nacija, i razlicite vjerske i ideoloske pripadnosti.
Na zalost, tu opciju, vec odavno niko ne pominje zglave.


Ma ja ne mislim druže da je trebalo bilo koga privoliti jer mi to nekako implicite znaèi da je Bosna iskljuèivo ili barem u najveæoj mjeri država nas Bošnjaka što nije i ne može biti taèno.Ja zaista ne vidim problem da se Hrvati i Srbi izjašnjavaju kao takvi niti smatram da to što se neko kome je zaista stalo do BiH a izjašnjava se kao Srbin i Hrvat može u buduænbosti stvarati bilo kakav problem,naprotiv!
Pa zar ne misliš da bi se upravo takvim naèinom,tjeranjem ili privoljavanjem kako ti napisa nekoga ko se ni u primislima ne osjeæa Bošnjakom dovelo do prièe o svojevrsnoj majorizaciji ili barem o pokušaju majorizacije!?
Malo mije isuviše pojednostavljeno svesti pitanje Bošnjaka i bošnjaštva na kongres koji pominješ ili na MBO rahmetli Adila Zulfikarpašiæa jer ako pravimo paralelu to mi nekako doðe kao i guslanje ovih iz RS-a kako je Bosna nastala u Dejtonu za šta i ja i ti znamo da je notorna budalaština.
Dakle treba biti pošten i realan i reæi da se zaista iz dana u dan na sve moguæe naèine ova svojevrsna dilema stavlja ISKLJUÈIVO pred Bošnjake!
Jel to mi Bošnjaci po ko zna koji put treba da ispadnemo ovceJa izuzetno poštujem al iskreno tvoju namjeru da se izjasniš kao Bosanac ali i ja i ti jako dobro znamo da æe od 100 buduæih Bosanaca 99 njih biti "Bošnjaci"!
Teza o tome kako se eto zaboga na buduæem popisu želi pokazati kako tih ostalih ima 20 ili više % i kako æe se nakon tih rezultata zatražiti izmjena Ustava kako bi se isti unijeli u Ustav je naprosto smiješna jer o izmjenama Ustava odluèuju upravo oni koji trenutno postoje u Ustavu i nikadddd al baš nikad Srbi i Hrvati neæe prihvatiti bilo kakvu izmjenu Ustava koja bi išla u tom pravcu!
 


<br /><br /><br /><br />

17-09-2013 at 23:28 | Ukljuèi u odgovor
Jack
Nivo: Forumski doajen
www.bosanskehistorije.com

Registriran(a): 01-10-2004
Odgovori: 1089
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Soraya imas tako fin sexi avatar.Samo ja ne slusam narodnjake, nacuo sam da je to neka Soraja iz Nisha?Jel koja pokazuje minice, gacice ili sta li vec na Pink tv.Aka napravi od Bosnjaka kretena televiziju

Nemam ja ovdje zivaca da objasnjavam sta i kako

www.bosanskehistorije.com

www.bosanskehistorije.com/forum

Ako bas zelite

Da vam objasnim detaljnije historiju i sve oko nje.Ipak ovo nije tema

S, tim bih porucio svim patriotski orijentisanim Bosnjacima i Bosnjakinjama

Da me mogu kontaktirati na slijedecoj e-mail adresi

[email protected]

Ako ste licno popisivac, ili znate nekog rodjaka, prijatelja ili poznanika koji je popisivac na podrucju opcine Tuzla ili Srebrenik.Ili ste cak i instruktor.Zamolio bih vas da me kontaktirate jer je veoma vazno.Ugodna raspravu vam zelim usput, samo tako

https://www.facebook.com/groups/341043135992430/

18-09-2013 at 05:22 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Nuto Jacka Bosniacka

18-09-2013 at 06:37 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 33
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013 New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice