Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kazali su
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Jedan nas knjizevni velikan u zelji da opravda svoj postupak tvredio je, da je on srpskog porijekla, pa eto sad je sasvim normalno da se on u dubokoj starosti vrati nacionalnom odredjenju svojih davnih predaka.
Medjutim turski tefteri kazu nesto drugo. Prema turskim tefterima iz 1461. godine samo u Gusinju su zivjele sledece familije turskog porijekla.


"Basagi-Basagici, Bumbar-Bumbarovici, Kapidzi-Kapidzici, Koke-Peji-Pejici, SELIMI-Selimovici Causi-Causevici, Buruli- Burulici, Smakoci- Smakocevici, Sadi-Sadici, Sestani-Sestovici "itd.
Izvor. G.N.


[Edited by Dajdza on 03-04-2013 at 23:37 GMT]

03-04-2013 at 23:36 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Vuk Draskovic

citat:
Ja ne znam šta stoji na putu tom postizanju dogovora. Niti Aleksandar Vuèiæ niti ja, niti iko odgovoran za èinjenicu, niti je može promijeniti, a to je da je Srbiji Rezolucijom 1244, Kumanovskim sporazumom je oduzet i suverenitet i svaka državna vlast nad Kosovom. Dakle Kosovo je izgubljeno. Kosovo je država. Kosovo u ovom trenutku priznaje više od polovine èlanica UN. Neæu ja da hvalim ovdje jednu autistiènu svijest koja ne priznaje ove èinjenie, koja neæe da Kosovo nazove ni susjedom, a kamoli državom, nego ponavlja neke fraze da su tamo neke privremene institucije države Srbije. To je mentalna katastrofa srpskog naroda, što se takav rijeènik upotrebljava i što se narodu prodaju laži. Na Kosovu je 94 odsto Albanaca. Oni su prema Rezoluciji 1244 iskoristili pravo na svoje nacionalno samoopredjeljenje, proglasili nezavisnost. Meðunarodni sud u Hagu ocijenio je da ta rezolucija nije u suprotnosti ni Rezoluciji 1244 ni meðunarodnom pravu, prema tome Kosovo je država. Ljekovito æe biti i dobro i za srpski narod na Kosovu i srpski narod ovdje, da se podhitno potpiše taj sporazum o normalizaciji odnosa izmeðu Srbije i Kosova.
04-04-2013 at 23:13 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Dr. Ivo Banac, nasaljevanjhe Banja Luke i okoline

citat:
Pred kraj agrarne reforme 1918. i 1919. godine, kojom je na temelju diskriminatorskog zakona oduzeta zemlja Bosnjacima, koristene su i teroristicke metode, kao poznati "mars smrti" u 1919. godini na Bosnjake iz Lijevce polja kraj Banjaluke. Na plodnim ravnicarskim podrucjima Lijevce polja zivjelo je pedeset tisuca Bosnjaka, od kojih su vise tisuca vlasnika zemljisnog posjeda ubili srpski teroristi prigodom "marsa smrti", a preostali dio civilnog stanovnistva su protjerali sa stoljetnih ognjista. Duga kolona stradalnika isla je pjesice do zbirnih logora na Kosovu i Sandzaku, odakle su prebaceni u Tursku i naseljeni u Anadoliji. Tada su Bosnjaci izgubili zemljisni posjed u opcini Banjaluka na najbrutalniji nacin, genocidom.

Srpske obitelji, bezemljasi i solunasi su se naselili u kuce i zaposjeli otetu zemlju Bosnjaka. Doslo je do nagle promjene demografske i vlasnicke strukture u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. Radi ilustracije navode se statisticki pokazatelji da do 1878. godine nijedna srpska obitelj nije bila vlasnik zemljisnog posjeda u Lijevce polju kraj Banjaluke. Tek poslije agrarne reforme 1918. i 1919. godine intenzivira se naseljavanje i kolonizacija srpskog stanovnistva u opcini Banja Luka. Prema prvom popisu stanovnistva u Bosni i Hercegovini, za vrijeme Austro-Ugarske, 1879. godine, prema vjerskoj pripadnosti u gradu Banjaluci, Bosnjaci muslimani su bili apsolutna vecina stanovnistva od 67,71 % a od 1895. godine pa sve do 1991. godine njihov se postotak neprekidno smanjivao, te je danas pao na 19,35 posto.
06-04-2013 at 04:21 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Brano Jakuboviæ (Dubioza Kolektiv) kaz'o:

06-04-2013 at 21:10 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Dr. Ivo Banac, Rezultati popisa stanovnista u Banja Luci i okolini od 1879 do progana u poslednjem ratu

citat:
Broj Hrvata katolika u 1879. godini iznosio je 10,52 posto, da bi se postupno povecavao te 1931. godine narastao na 29,26 posto. Na toj razini se zadrzao sve do 1953. godine, kada je iznosio 28,34 posto. Poslije je doslo do naglog smanjenja broja Hrvata u ukupnoj populaciji, pa je njihov udio pao na 10,97 posto u 1991. godini. Pravoslavno stanovnistvo obuhvaca Srbe i Crnogorce, pa ih je prilikom popisa, 1879. godine, bilo 19,80 posto. Od tada se njihov udio u ukupnoj populaciji povecava, te 1931. godine iznosi 30,53 posto, a intenzivniji porast nastaje 1948. godine kada dostize 34,78 posto, da bi 1991. godine iznosio 49,3 posto. Iz navedenih pokazatelja moze se zakljuciti da Banjaluka nije povijesni srpski grad, kako tvrdi ratni zlocinac Radovan Karadzic, jer se srpsko stanovnistvo u taj grad pocelo naseljavati u XIX. stoljecu.

Nagli porast srpskog stanovnistva nastaje poslije provedene agrarne reforme 1918. i 1919. godine, kada su Srbi oteli zemlju od Bosnjaka, i nakon katastrofalnog potresa 1969. godine, kada su u najvecem broju dobili posao i novosagradjene stanove. Uz to povecanju udjela srpskog stanovnistva u gradu Banjaluci doprinio je korpus JNA od 25 tisuca vojnika i 700 casnika, od porucnika do generala, koji su pretezito iz Srbije i Crne Gore.

Povijest se na jedan nacin ponavlja. U tijeku srpske agresije, od 1992. do danas, srpski agresor provodi genocid na Hrvatima i Bosnjacima u gradu Banjaluci. Kako je registrirala statistika prigodom popisa stanovnistva, 1991. godine, u okolici Banjaluke bilo je dvanaest naselja s etnicki cistom hrvatskom vecinom, ali iz njih su u srpskoj agresiji protjerani skoro svi Hrvati, a njihove kuce i zemljiste zaposjele su srpske obitelji. Proces nasilne promjene demografske strukture i zemljisnog vlasnistva vrsi se sistematski od uspostave Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (SHS), pa traje skoro 80 godina, ali sve do 1992. godine Srbi nisu u gradu Banjaluci cinili apsolutnu vecinu stanovnistva. Buduci je povijesno Banjaluka bosnjacki grad, koji se sada nalazi pod okupacijom srpskog agresora, legalna vlada u Sarajevu opravdano trazi da se izvrsi njegova demilitarizacija i da mirnim putem dodje pod kontrolu organa Federacije Bosne i Hercegovine. Radi toga, medjunarodna diplomacija je prihvatila prijedlog o obustavi vojne aktivnosti i mirnog rjesavanja statusa grada Banjaluke putem pregovora.

Zastupnik u Saboru ' parlamentu - Narodnoj skupstini Kraljevine SHS dr. Stjepan Radic u svojim govorima i napisima odupiruci se hegemoniji, izmedju ostalog kritizirao je i nacin sprovodjenja agrarne reforme 1918. i 1919.godine, kojom je nasilno oduzeta muslimanska zemlja (od aga i begova). Zbog toga je radikalski zastupnik Punisa Racic izvrsio zlocin pucajuci u hrvatske zastupnike u njihovim zastupnickim klupama, ubivsi Pavla Radica i Djuru Basarickog i ranivsi Stjepana Radica, Ivana Pernara i Ivana Grandju, pa je dr. Stjepan Radic od posljedica teskog ranjavanja umro 6. kolovoza 1928.godine. Poslije je odluceno da se Bosnjaci muslimani obestete za oduzeta imanja, pa je drzava priznala da je bilo "nepravilnosti" u provodjenju agrarne reforme. Doneseni su zakoni o financijskoj likvidaciji odstete za oduzeto zemljiste poslije 1928. godine s kojima se pocinje regulirati isplata zemljista.

Zemljiste je tada procijenjeno za 60 posto manje od stvarne trzisne vrijednosti, a isplata se je vrsila u gotovom novcu i obveznicama na rok od 50 godina sa cetiri posto kamata godisnje. Isplata je vrsena dva puta godisnje pocevsi od 1923. godine i trebala je trajati do 1971. godine. Bosnjacima muslimanima je isplacivana naknada za oduzeto zemljiste po dva osnova, za aginsku zemlju (s kmetovskim odnosima) i begovsku zemlju (s najamnim odnosima). Do pocetka Drugog svjetskog rata bivsi vlasnici su naplatili za aginsku zemlju 125 milijuna dinara u gotovini, ili 49 posto, a u obveznicama 36 posto, sto novcano izrazeno iznosi 46,8 milijuna dinara. Ukupno je naplaceno 171 milijun dinara ili 67,4 posto, a otalo nenaplaceno 83,2 milijuna dinara ili 32,6 posto. Za razliku od obestecenja vlasnika za aginsku zemlju, naknada za otetu begovsku zemlju planirana je iskljucivo u obveznicama, s rokom isplate od 50 godina. Od ukupno predvidjenih 650 milijuna dinara u 36 polugodisnjih rata, isplacenesu samo cetiri u iznosu 139,5 milijuna dinara, ili manje od 1/4, odnosno 21,5 posto. Prema tome, nije isplaceno 510,5 milijuna dinara, ili 78,5 posto. Iz navedenih pokazatelja jasno se vidi da oduzeta zemlja bivsim zemljoposjednicima (agama i begovima) nije nikada u cijelosti placena, pa nije mogla postati vlasnistvo Srba, niti se je pravno valjano mogla prenijeti na njihove potomke. Prema misljenju pravnih eksperata pravo na neisplacenu zemlju nikada ne zastarjeva, a zemljisna dokumentacija oprovodjenoj agrarnoj reformi sacuvana je u Arhivu grada Sarajeva i Becu.

07-04-2013 at 00:10 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Dr. Ibrahim Kajan

citat:
Jutros mi je na Facebooku osvanuo Yuo tube, insert s neke „priredbe“ koji prikazuje „autorsku izvedbu Predraga Luciæa“, naslova „Iæi, miæi, Ahmiæi“. Teško sam je odslušao, s dosta je šumova,a nekoliko rijeèi nisam odmah ni razaznao. Koliko sam shvatio, tu je rijeè o parodiji i antifašistièkoj podtekstualnoj dimenziji teksta. Druga je stvar je li autorova namjera uspjela ili se, zapravo pokazala potpuno kontraproduktivom.

Parodija je književni oblik koji podvrgava ismijavanju drugo književno djelo, na naèin da bude prepoznato i po sadržaju koji se izvrgava i po stilu pisca koji se ismijava. Parodia u grèkom i znaèi: suprotna pjesma. Luciæ ne parodira književno djelo, nego temu jednog od najgnusnijih zloèina nad Bošnjacima, onoga u Ahmiæima što su ga „obavile“ jedinice HV i HVO "Jokeri" 16. aprila 1993. godine.

Pošto Luciæ ne parodira drugo književno djelo, njegova se „pjesmica“ može smatrati satirom kojoj i jest zadatak da „krtièki ismijava pojedinca, skupinu, državu ili vlast“, pa je kao takva, èesto korištena kao sredstvo politièke borbe“. Milivoj Solar smatra da se, u širem smislu, satiriènim može smatrati „svako književno djelo koje podrugljivo, duhovito i i najèešæe oštro i karikirano osuðuje opæeljudske ili društvene mane“. [1]

Tekst je pokušaj da se u ich formi a „kroz oèi zloèinca“ ponovno „prikaže zloèin“ – kao „misaona struktura hrvatskog nacizma“ i da na taj naèin, suoèena s licem humanizma i ljudske razboritosti – pokaže (kao savršeni kontrast) svu bijedu Tuðmanove politike s pram Bosne i Hercegovine i sudioništva Hrvatske u agresiji na našu zemlju. „Izvršni akter“ u pjesmi (koja „kopira“ zbilju) je HVO a èije „stavove“ izgovara i ostvaruje Dario Kordiæ.



http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=B7ADx98ifwk#t=3s

[Edited by Dajdza on 07-04-2013 at 23:50 GMT]
07-04-2013 at 23:43 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=B7ADx98ifwk#t=5s

Mustafa Abdukiæ, novinar

citat:
Teške rane od pokolja se ne lijeèe promotivnim smijehom onih koji slušaju poetske rijeèi mržnje i odobravaju poziv na klanje balija, skravljenje muslimanskih vjeskih simbola i udaranje na bošnjaèku nacionalnu i ljudsku èast. Oni kojima treba zabava i smijeh, neka to traži negdje drugdje a ne na osjeæanjima žrtava pokolja u Ahmiæima. Neæe se Predrag Luciæ isprièati ožalošæenim porodicama u Ahmiæima, jer mu to ne dopušta njegova drskost i bezobrazluk, ali hoæemo mi Bošnjaci shvatiti u kakvom okruženju živimo i šta nas èeka ako se ne ujedinimo i ne skupimo svu moguæu energiju za odbranu od buduæeg genocida. To je zadatak prvoga reda svakog Bošnjaka ma gdje bio - da radi sve što je u njegovoj moæi da bošnjaèki narod bude snažan i otporan protiv svakog zla, posebno protiv zna genocida.
09-04-2013 at 00:47 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Željko Miliæeviæ, novinar i politcar

citat:
Jedna od odluèujuæih razlika izmeðu primata šimija i primata ljudskog biæa je u tome da primati ljudskog biæa imaju u mozgu centar za etiku iz kojeg se onda izvodi osjeæaj stida ili srama odgovarajuæi na situaciju. Mi smo sposobni osjeæati stid i sram.
U jesen 1993. godine sam išao, svojom inicijativom, iz Kanade u Zagreb u namjeri da utjeèem na javni položaj biskupa Banje Luke da se Hrvatima, u Krajini i šire, prosvijetli glave. Stric moje pokojne bake, po majèinoj strani, je bio davnih godina biskup Banje Luke.
Iz Ottawe sam uzeo avion u Beè, a iz Beèa sam uzeo vlak u Zagreb. U kupeu nas je bilo petero. Dva mlaða momka, braèni par i ja. Momci su se stalno komunicirali oèima na braèni par, i to je, nakon nekoliko sati, veæ postalo bremenito.
Braèni par su bili muslimani, žena je imala pokrivenu glavu. Bili su, oèito, ponosni i gordi svoje ljudskosti iako im je smetalo to oèno zadirkivanje dvojice momaka.
Oni su, iz Švicarske, išli u rodni Cazin nositi lijekove u ogromnom kuferu.
U jednom trenutku sam izišao iz kupea da protegnem noge. Na to su izišla i dva mladiæa. Poèelo je ispitivanje, tko si, što si, koji si, odakle si. Odgovorio sam da sam ja Hercegovac, što i jesam po oèevoj strani. Eh, to ih je plaho umirilo i oni se meni otvoriše.
Je si li bio u ratu, pitaše me. Nisam, odgovorih, iako sam pomagao kako god sam mogao. Sad idem u Zagreb, rekoh, da se organizira pomoæ, tamo dolje.
Uvjereni u moju Hercegovost i hrvatstvo, njih se dvoje poèeli takmièiti tko æe mi više dati podataka o njihovoj mržnji muslimana. To je jedan od trenutaka u mom životu kojeg nisam u stanju zaboraviti, niti æu biti u stanju zaboraviti.
Da se mi, ljudi, tako srozamo u neljude, i najednom poènemo pljuvati protiv onih, nekih, tamo, protiv ljudi s kojim smo dijelili dane i noæi, i živjeli, i plaæali dažbine, i gradili ceste i uvodili elektriku u sela i igrali nogomet i košarku, i lijeèili bolesne, i stvarali likovnu i pisanu i drugu umjetnost, je porazno, kad ne bi bili svijesni odakle ta mržnja dolazi.
Mržnja dolazi iz vjere koju su šimije izoblièile i koja nema sveze s Bogom.
Stariji, po izgledu, od dvoje, u jednom trenutku poène prièati o pohodu na Ahmiæe. To je bio prvi put da sam èuo ime Ahmiæi.

Reèe: „Mi krenuli, pa kroz srpsku teritoriju. Oni nas zaustaviše i upitaše - a kud vi, to, momci?-
Mi rekosmo idemo u Ahmiæe a oni odogovoriše - evo, krenite ovim putem, bit æe bliže, a i mi æemo vam dati momaka ako zatreba-.
Stariji reèe:“ Kad smo došli u Ahmiæe, bacili smo granate na krovove kuæa. Oni izletiše kroz vrata, pobili smo ih ko zeèeve“.
O ovome æu svjedoèiti, ako treba, pod zakletvom i kroz poligrafsko testiranje.


[Edited by Dajdza on 10-04-2013 at 01:42 GMT]
10-04-2013 at 01:42 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Dr. Nijaz Durakoviæ

citat:
“Da je u Evropi ili USA kojim sluèajem za par dana ubijeno 10.000 ili 12.000 zeèeva, èaplji ili nekih drugih ptica – zasigurno bi se (da li od strane “Zelenih” ili nekih drugih) proglasila ekološka katastrofa.

Ali posto se pobilo, poklalo, na najsvirepiji naèin ubilo 8,10,12 ili više hiljada nekih Bošnjaka, a uz to muslimana, “evropskih uljeza” i “opasnih elemenata” po kršæansku Evropu – onda koga je briga. Najlakše je reæi: Tamo je bio graðanski, èak i plemenski rat, vjerski rat. Balkanu je svojstveno da tamo teèe krv, da mu je svojstvena i vandeta i omerta, da se kolju i meðusobno istrebljuju.To je podruèje mješavina meda i krvi, što je po staroturskom izvorni prijevod bugarske planine Balkan. Izuzimajuæi èasne izuzetke poput Tilmana Culha, Normana Cigara, Tadeusza Mazowieckog, Aloisa Mocka, Susan Sontag, Vaclava Havela, Worena Zimermmana, Fracisa Boylea, Noela Malcolma i desetine drugih èasnih i poštenih nauænika i politièara – dobro osmišljeni i sistematski provoðen zloèin genocida nad Bošnjacima muslimanima se namjerno zataškavao minimizirao ili jednostavno predstavljao neminovnošæu, “omjerom snaga” i “realnošæu na terenu”- a ovu su floskulu najradje spominjali lord Owen i norveški diplomata Torvald Stoltenberg.

Po mom sudu, osnovano je pitanje: Kako su Evropa, USA i tzv. demokratski svijet gotovo pet godina (raèunajuši i agresiju na Hrvatsku) mogli ravnodušno gledati zloèin genocida, masovne progone, etnièka èišæenja, prisilna iseljavanja, konclogore, bestijalna divljanja, kolektivna silovanja, paljenja i uništavanja gradova, sela i naselja?!

Kako se to moglo desiti na kraju 20. stoljeæa, u vrijeme euforije o novom svjetskom poretku, i globalizaciji i papagajskim prièama o novoj demokraciji, ljudskim pravima i slobodama?!

Glavni svjetski i evropski politièki moænici uglavnom nisu shvatili pravu bit Bosne, èinjenicu da su se na tom malom prostoru, u srcu Evrope, susrele i ispreplele tri velike civilizacije i kulture svijeta: orijentalno – islamska, bizantijsko – pravoslavna i zapadno – kršæanska i da je Bosna bila u dužem periodu èak duhovno i civilizacijski nadmoænija u odnosu na samoljubivu i etnocentristièku Evropu, koja je rodno mjesto rasizma, antisemitizma, fašizma i nacizma i Evropu koja je porodila klanice oba svjetska rata.


Arhiva Dani
13-04-2013 at 03:02 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Kraci izvod iz kniige "Zivjeti i umrijeti za Srebrenicu"

citat:

Mehdinu je veæ ujutru svejedno šta æe biti s njime. Ne pada mu napamet ni moguænost razmjene, niti to da æe stranci koji veæ znaju da su tu na livadi – moraju znati, stotine autobusa i kamiona s ženama i djecom je juèe prošlo pored nijh - preduzeti bilo šta da ih zaštite. Straviène slike poniranja u ambis se jutros malo prorijediše. Sad se vrte zamorno sporo, izgubile su boju i jaèinu, nije ga njih više strah. Nièega ga više to jutro nije strah. Jedina dva osjeæaja što ostadoše u njegovom tijelu i što imaju kao zvijer oštre kandže su glad i žeð.
- Dignite svi tri prsta! – povikaše vojnici. – Dolazi general Mladiæ.
Zarobljenici poslušno podigoše tri prsta. I Mehdin uradi kako je nareðeno, ali više nema pojma šta znaèi diæi tri prsta. Ne zna više ni ko je taj što dolazi, oèni kapci mu se ponovo poèeše preklapati preko oèiju. Podignuta desna ruka mu mlitavo pade. Èovjek do njega ga jako gurnu u pozdrav generalu podignutim laktom. Djeèak se namah povrati iz ošamuæenosti, poèe shvatati o èemu se radi. Izbistri mu se pred oèima.
- Dobro držite visoko tri prsta i što stigne poènite pljeskati jako rukama – objašnjava mladi vojnik. – Ne prekidajte s pljeskanjem dok vam se drugaèije ne naredi.
- Jel' jasno? – povika naæelavo ošišani vojnik što juèer ubi bjegunca. U èast svom generalu je sišao s tenka kao i ostatak njegovih drugova. – Da bude dobar aplauz za generala!
General Mladiæ stiže u nekakvom šarenom vojnom autu – biæe da to beše golf dvojka, obuèen je u mrko zelenu vojnu uniformu. Na košulji mu zavraæeni rukavi. U stopu ga prate dva vojna policajca u crnim odijelima. Naramenice im plavo isprugane.
Doèekaše ga prvo tri prsta podignuta u zrak. Potom zatrešta aplauz.
- Ima li ovdje koja ženska za mene? – prodra se jedan od generalovih policajaca. Aplauz trešti dok on razgleda po redovima zarobljenika. Nema žena, samo su muškarci zarobljeni.
- Da se preda Naser! – prodra se iz sveg glasa general. – Da se preda Naser!
Pljeskanje se nikako ne prekida. Niko ne govori da treba prekinuti s pljeskanjem.
- Da se preda Naser! Garantujem vam prevoz i sigurnost ako se on preda! Nikom ništa neæe faliti ako se Naser preda.
Othoda nekoliko metara, mora tako jer redovi zarobljenika su predugaèki, pa se opet poèe dernjati.
- Da se preda Naser!...
Nekih èetvrt sata general tako vièe i traži od bespomoænih zarobljenika da mu izruèe slavnog srebrenièkog komandanta. Pokloniæe im život ako se on preda, obeæa. Naser je u Tuzli, na sigurnom, nije meðu zarobljenicima. On to naravno zna jednako kao i oni. Za svo vrijeme njegove dernjave zarobljenici pljeskaše rukama. Kad on uðe u auto i ode u pravcu Bratunca, odahnuše. Izmorilo ih je pljeskanje.
Zavukoše se svako u svoje misli i pognuše glave. Predstoji im èekanje. Èekanje se produžava u nedogled. Zapadoše opet u ošamuæenost i uèmalost. Ništa se dugo ne dešava, pa potom poèeše stizati novi zarobljenici. Juèerašnji zarobljenici pažljivo, jedva primjetno podižu glave i pogledavaju pridošlice. Meðu njima ima sigurno njihovih roðaka i poznanika. Onima što prepoznavaju svoje bliske ljude se oèi još jaèe zamute tugom. Nekima suze kapaju niz lice. Ne zovu ih, ne smiju se èuti.
Mehdin jedva drži glavu na ramenima, toliko mu je teška. Kroz sivo izrupièanu bijelu maglu pred sobom vidi kamion zaustavljen na sred puta, nedaleko od njega.
Odmah potom osjeti ruku što ga drmusa za rame. Jedva vidi vojnika pred sobom.
- Diži se!– reèe vojnik. Njegovo lice je izoblièeno. Sužava se i rasplinjava, boji se sivim oblaèiæima.
- Popet æeš se na onaj tamo kamion – reèe vojnik hladno. – Slobodan si.
Vojnik ga još drži za rame dok mu prièa.
- Hoæu da znaš jedno – vojnikovo rasplinuto lice se približi njegovom. – Ne puštam te zato što mislim da treba da preživiš. Hoæu da govoriš svojima šta vam radimo.


[Edited by Dajdza on 15-04-2013 at 03:25 GMT]
15-04-2013 at 03:23 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 49
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Kazali su New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice