Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kazali su
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Paddy Ashdown

citat:


Džordž Bernard Šo (George Bernard Shaw) je govoreæi nimalo ugodnu istinu o svom (i mom) narodu jednom rekao:
"Ako dvojicu Iraca zatvorite u jednu prostoriju, uvijek æete jednog moæi ubijediti da onom drugom 'zabije nož u leða'".
Ovo bi se u velikoj mjeri moglo reæi i za Balkance. To je ono tamno što leži u ljudima, što se ne vidi, ali se može osjetiti negdje u dubini ispod naizgled mirne i tihe vanjštine. I upravo ta tamna strana može isplivati u zlim vremenima i rasplinuti se nevjerovatnom brzinom. Ova tamna strana ljudskog duha ne mora biti iskazana tokom obiènih svakodnevnih situacija, ali je tu, i može se nazrijeti kroz crni humor i svakodnevne aforizme koji su svojstveni svim etnièkim skupinama na Balkanu. Jedan od najtipiènijih takvih aforizama koji govori dovoljno sam za sebe je "Nek" komšiji crkne krava".

Srbi i Hrvati
Problem, prema mom mišljenju, leži u pitanju identiteta, koji je najznaèajniji, jer sva tri naroda koji žive na ovim prostorima imaju iste korijene, govore isti jezik i po izgledu su veoma slièni. Hrvati kao da ne mogu da se odluèe, pa nisu baš sigurni da li èine dio germanske rase na sjeveru, što bi jako voljeli, ili su ipak pripadnici slavenskih naroda, nešto èega se pomalo pribojavaju.

Srbi predobro znaju ko su, tako da su spremni uèiniti najstrašnije stvari onima koji nisu Srbi, ali isto tako i nevjerovatne stvari ostatku svijeta ukoliko ih neko ubijedi da je to neophodno za zaštitu njihovog nacionalnog interesa.

Bošnjaèki muslimani još uvijek tragaju za svojim istinskim identitetom. Oni nisu bili priznati kao nacionalna skupina tokom veæine godina Titove vladavine. Svoj su identitet kovali u godinama nedavnog užasnog rata od 1992. do 1995, èiji je cilj bio njihovo istrebljenje i tokom kojeg im je ostatak svijeta okrenuo leða. To je nadaren, sposoban i iznad svega gostoljubiv narod. Uprkos tome, njihov najsnažniji identitet i dalje je identitet žrtve. Živeæi u nekoj vrsti stalne pripravnosti, optereæeni sumnjièavošæu, na buduænost gledaju sa strahom, plašeæi se da æe se prošlost ponoviti, pogotovo nakon 11. septembra, Iraka, Afganistana, El-Kaide i "rata protiv islamskog terorizma".
16-04-2013 at 01:08 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Najveci negator pocinjenog genocida u Srebrenici je bez sumnje Milorad Dodik. Ali taj Milorad Dodik nekad je pricao suprotno, sto najbolje ilustruje ovaj snimak.

http://www.youtube.com/watch?v=AXcvZsQTFko&feature=player_embedded


[Edited by Dajdza on 17-04-2013 at 02:54 GMT]

17-04-2013 at 02:51 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Mustafa Abdukiæ,OPROSTI IM, BOŽE, ONI NE RAZUMIJU


citat:
Umjesto da juèer doðe u Ahmiæe na dvadesetu godišnjicu i javno se isprièa žrtvama pokolja, kojeg je Hrvatsko vijeæe odbrane poèinilo nad njihovim najmilijim, Predrag Luciæ je aktivirao BH novinare i Liniju za pomoæ novinarima da podnesu prijavu Tužilaštvu BiH i MUP-u Kantona Sarajevu za pokretanje istrage protiv bošnjaèkih budala koji ne razumiju njegovu satiriènu pjesmu “Iæi, miæi, Ahmiæi”.

Dakako, pod optužbom su i žrtve genocida u Ahmiæima koje, takoðer, nisu razumjele Luciæevu satiriènu lucidnost pa su to sa indignacijom odbacile i osudile. A ništa im ne bi falilo. Naprotiv, to su od žrtava oèekivali ovi koji razumiju poetsku satiru da juèer na dvadesetu godišnjicu genocida u Ahmiæima odrecituju, ili otpjevaju, ili na neki drugi naèin usvoje kao svoju himnu to satirièno remek djelo Predraga Luciæa „Iæi, miæi Ahmiæi“. Jer, to bi zasigurno ublažilo njihov bol i zastidilo bi zloèince. I to bi pokazalo da, nakon svega, Bošnjaci nisu budale. Bošnjaci su pametni, jer razumiju poetsku satiru Predraga Luciæa.


http://www.ahmici.info
18-04-2013 at 02:23 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Dr. Radovan Karadzic, haski optuzenik

citat:
“Ovdje ne želim da pravim performans kako bi uvjerio nekoga u svoju varijantu istine. Ali, obraæam vam se kao èastan èovjek, jer ja bolje od svih znam faktièku stranu rata u BiH, i znam da li sam ja odgovoran, šta sam tada mislio, osjeæao i šta sam htio uraditi. Ovdje ne želim govoriti o tome da ja nisam kriv za genocid, nego želim da kažem da niko nije kriv za genocid, niti je bilo genocida u BiH”.
“Zloèina nije moglo biti bez rata, i vi imate obilje dokaza koji govore da je srpska strana uèinila sve potrebne napore da ne doðe do rata. Ali, kada je rat izbio tamo, to je suprotna strana željela, a ne Srbi. U veæini opština u BiH nije bilo zloèina i rata, cijela naselja muslimana i Hrvata su do kraja rata ostala nedirnuta. A razlog za sukobe nije bila etnièka pripadnost nego ponašanje ljudi”.
“Srpska strana nije imala nikakvog interesa da izaziva oružane sukobe i zato nije taèno kada Tužilaštvo kaže da smo mi bili protiv muslimana. Mi smo sa muslimanima evropske orijentacije èinili sve napore kako bi se održao mir i željeli smo da saèuvamo cjelovitu BiH u sastavu Jugoslavije u kojoj bi živjeli zajedno sa muslimanima”, istakao je Karadžiæ.
“Moj govor u Skupštini BiH je izrazito antiratnog karaktera u kojem pokušavam da odgovorim muslimane da ne idu u rat. Ja sam odgovarao sve tri zajednice od rata i želio sam da saèuvam mir. Moram po stoti put da razjasnim da Srbi nisu prijetili ratom. Srbi nikada nisu napali muslimane. Ja sam u svojim izjavama kao glavne neprijatelje vidio Hrvate, a muslimane samo kao Srbe islamske vjere. Zalagao sam se u svojim izjavama da se cijelom svijetu pošalje poruka da Srbi, Hrvati i muslimani neæe rat. Ja se ne radujem ratu i žalim za ratom, i što muslimani stradaju. Samo sam kritikovao njihovo vodstvo”


Kraci izvod 24 sata
19-04-2013 at 00:50 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Uskoro æe nam omiljeni praznik pa jedna prigodna...
Usput, koga interesuje, Dubioza jope daje besplatno novi album zvani Apsurdistan - http://dubioza.org/


citat:
Dubioza kolektiv - Prvi maj

Ni danas nije poèeo svenarodni ustanak
idu svi na sindikalni prvomajski uranak
Proleteri kao jedan žure do cilja
nozdrve golica miris roštilja
U potoku hladi se par gajbi piva
iz flaša se nateže rakija šljiva
Radnièke parole danas nema ko da nosa
i neæe se pjevat' "Bandiera rossa"

Niko ne priziva suzavac, pendrek
zašto politikom kvariti dernek
Tequila sunrise, mjesto Molotova
u kolo se hvata i kordon drotova
Digla se èitava bivša Juga
neæemo nikome biti sluga
Neustrašivo derneèi drug uz druga
hrabro se mezi i složno se cuga

Naspi nam po rakiju i nazdravi za kraj
tehnološki višak danas slavi 1. maj
Ovdje se rastajemo, zbogom, good bye
mi idemo u steèaj, sretan 1. maj

Danas nije Olimpijada
danas nije ni gej parada
Garant nije Èimburijada
danas je praznik, Dan rada

Radnièka pjesma gromko se ori
pjesma što slavi neradni dan
Suncobran, meza, potok žubori
zašto da kvarimo savršen plan?
Nikog ne zanima ni klasna borba
krèka u kazanu begova èorba
Kakva revolucija i Pariška komuna
evo deset æevapa u pola somuna

Kad ugase roštilje i utihnu pjevaljke
s livade nestanu æebad i ležaljke
Kuæi æeš umoran leæi u krevet
sanjaæeš zaslužen radnièki dženet
Prije tih snova sebi obeæaj
samo levati idu u steèaj
Biro je poèetak, a penzija kraj
radnièka klasa odlazi u raj
19-04-2013 at 09:01 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Josip Vrbic, Porijeklo Mehmed pase Sokolovica

citat:

Mehmed pasa Sokolovic, rodio se u selu Sokolovicima u Vosegradskom kotaru. Ta porodica se razvijala u dvije loze. Jedna porodica je imala odzak ( imanje) u Rudom iz koje potice Deli Husrev pasa i Lala Kara Mustafa pasa, a druga u Sokolovicima, koja je dala Mehmed pasu, Lala Mehmed pasu, Mustafa pasu, Ferhat pasu, Dervis pasu. Za Murat pasu beglerbega jermenskog i Mustafa pasu beglerbega budimskog se zna kojoj su lozi pripadali.

Tavil Mehmed pasa je bio sin Ahmed bega Sokolovica, sto svjedoci povelja koju je on sam potpisao, a sto pobija kojekakva naklapanja da je rodjen u Trebinju, pa da je bio srpsko dijete, odveden u Carigrad i sl.

Neki srpski historicari rado isticu kako je Mehmed pasa Sokolovic postavio svog rodjaka peckim patrijarhom, zeleci time dokazati Sokolovicevo srpsko podrijetlo. Prije dolaska Turaka u Bosnu, Podrinje je bilo uglavnom katolicki rudarski kraj. Tamo je bilo dosta Sasa i Dubrovcana. Buduci da je pravoslavna crkva u turskoj carevini bila sluzbeno priznata, jer se nije opirala turskoj vlasti, time je i pravoslavlje bilo u povlastenom odnosu nasuprot katolicanstva. Preostalim katolicima u tom krajevima pruza se izbor: islamizacija ili pravoslavje. Tako su i Sokolovicevi oci i djedovi prelazili na pravopslavlje i islam.

Sokolovicem otac znamo, bio je musliman, a vjerovatno da su mu neki rodjaci prihvatili pravoslavlje, pa onda nije ni cudo da je jedan o takvih postao patrijarhom peckim. Iz ove teorije se kasnije stvorila " istina " o srpskom podrijetlu Mehmed pase Sokolovica. Istu logiku upotrebljavaju i Hrvati, koji bi silom zeljeli dokazati, da je Mehmed pasa Sokolovic po svom rodbinskom katolicanstvu bio Hrvat.


Josip Vrbic, Bosna i Hercegovina od turskih vremena do danas, USA, 1996.godine, II dio, strana 109 i 110
20-04-2013 at 00:35 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Nemanja Kusturica

citat:
Moj otac je bio ateista i uvjek je sebe opisivao kao Srbina. OK, mozda smo bili muslimani 250 godina, ali smo prije toga bili pravoslavci i duboko u sebi smo uvijek bili Srbi, religijom se to ne može promijeniti. Postali smo muslimani samo da bi preživjeli Turke.”


Tafilj MARKOVIÆ

citat:
Roðen od oca Murata Kusturice, novinara koji je bio zaposlen u Informativnom sekretarijatu u Sarajevu i majke Senke Numankadiæ, koja je radila kao sekretar suda, Emir je rastao u patrijahalnoj porodici boskanskih muslimana u Sarajevu, negdje proèitah i opet se uvjerih da Kusturica u svom lutanju i traženju dobrovoljno izgubljenoga identiteta služi se manipulacijama i lažima.

Na njegovu tezu da su možda bili 250 godina muslimani a prije toga pravoslavci, pitanje: A šta bijahu prije pravoslavlja? Zašto se nevrati nazad tj. na samome poèetku ili izmisli laž-bajku, i kaže; “ preci, mene Emira - Nemanje modernog èovjeka pojavili su se prije otprilike 300.000 godina, malo kasnije od nastanka èovjeèanstva i jedan mali period bili su muslimani samo 250 god. ostali period smo bili pravoslavci”. Ovu laž-bajku bi mu možda povjerovali u Srbiji ili Crnoj Gori, oni koji idalje preko gusala ratuju sa Turcima i koji za sebe kažu da su nebeski narod.
Historija dokazuje da je pravoslavlje nastalo 988. godine a u Srbiji pravoslavna crkva datira od 1219. godine kada je srpska crkva (odnosno žièka arhiepiskopija) postala autokefalna a naziv Srpska pravoslavna crkva nosi tek od 1920. godine.
21-04-2013 at 01:36 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Nedzad Latic, Zeleni termiti izgrist æe bošnjaèki identitet "k'o skakavci ponjavu"

citat:
Poslije osnivaèke skupštine Svjetskog bošnjaèkog kongresa (SBK) "kola su krenula nizbrdo". Posebno sam frustriran kadrovskim improvizacijama. Vrlo neozbiljno, neodgovorno, pa èak i samovoljno se pristupilo kadrovskoj selekciji.
Bio sam veliki agitator i zagovornik tih ideja. Mnoge ljude nagovorio sam da se angažiraju i ukljuèe u rad SBK do osnivaèke skupštine.
U formalnom smislu, preuzeo sam ureðivanje lista "Pan Bošnjak", bez ikakvih naknada za svoj rad, da bih barem pokušao promovirati ove ideje.
Bojim se da æe kohorte "zelenih termita", a nisu ni vehabije ni šije - nažalost, ima tu dosta mladih ljudi - naæi mjesto pod krovom SBK, odakle æe odašiljati ksenofobièna saopæenja za javnost kojima se obilato hrane najrigidnija srpska nacionalistièka fronta na portalima. Takvih bošnjaèkih udruženja veæ djeluje desetak. Izlegla su se pod SDA-ovim šinjelom ili nekih stranih kulturnih udruženja s islamsko-kulturološkim predznakom. Oni æe izgristi ono malo bošnjaèkog identiteta "k'o skakavci ponjavu"
Imao sam malo žešæu prepisku s Mustafom Ceriæem, koji se naljutio zbog mog intervjua, kada sam rekao da nije dobro da kler vodi nacionalnu politiku. Ja sam zaista vjerovao da SBK treba voditi tridesetak senatora s akademskim referencama, od kojih je veæina laièko-sekularne provenijencije


[Edited by Dajdza on 22-04-2013 at 01:26 GMT]
22-04-2013 at 01:23 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kazali su

citat:
samson wrote:
Èovjekovo najveæe bogatstvo je život, koji mu je dan samo jednom. Zato ga treba proživjeti tako, da se nikada ne požali za profuækanim godinama sramno provedene prošlosti. Treba živjeti tako, da bi se na samrti moglo reæi; sav moj život i svu svoju snagu iskoristio sam za najplemenitiji cilj na svijetu, borbu za osloboðenje èovjeka.


* Nikolaj Aleksejeviè Ostrovski

ma ja Nikolaj, svi mi znamo sta ce ispast dobro a sta ne,
necemo zaliti ni zacim u zivotu,
mi smo vidoviti pa znamo sta ce biti profuckano a sta nece,
svu svoju snagu cemo iskoristit samo za sebe, nemamo ni oca ni matere, ni sestre ni brata ni djece ni bracnog druga...

22-04-2013 at 03:15 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kazali su

Ko je stvarno ugrozen?

citat:
Ustavom je definisano da 43,5 % rukovodeæih mjesta u 76 državnih agencija i institucija treba pripasti Bošnjacima, 31,2 % Srbima, 17,4 % Hrvatima i 7,9 % dužnosnicima iz reda ostalih.

Stvarno stanje izgleda drugaèije uz debalans na raèun Bošnjaka i dužnosnika iz reda ostalih.
Iako Bošnjacima popisom iz 1991. godine, što je i ugraðeno u Ustav BiH, pripadaju 33 pozicije, oni zauzimaju 27, predstavnici srpskog naroda zauzimaju 27, iako bi trebali biti na 24, dok Hrvati umjesto 13, koliko ima pripada, popunjavaju 21 rukovodeæu fotelju.

Na teoriju o tome kako Bošnjaci žele glavne finansijske institucije iz SDA su iznijeli i podatke o tome sa koliko budžetskog novca ko raspolaže.
Tako, Bošnjaci sa 27 pozicija raspolažu sa malo više od 76 miliona KM, Srbi sa 175,5 miliona, dok Hrvati, iako ih ima na najmanjem broju rukovodeæih pozicija, raspolažu sa 200 miliona KM.


Izvor.arhiva 24 sata
23-04-2013 at 00:31 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Kazali su New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice