Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kako cete se izjasniti na popisu?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
VV Cephei A wrote:
Švicarska je konfederacija i nije nacionalna država Švicaraca. Švicarcima ih smatramo mi jer žive u Švicarskoj, kao što i za nas uvijek kažu Bosnians. Ipak, u Švicarskoj žive Nijemci, Italijani i Francuzi, te par procenata manjina.

Niko iz navedene tri grupe se nije odrekao identiteta zarad neke švicarske nacije.

Što se Belgije tièe, ne znam koliko si upuæena (a nisi nikako), u Belgiji je situacija po pitanju nacionalnih podjela skoro k'o i u BiH - vlade nemaju po više od godinu dana, Flamanci koketiraju s nezavisnošæu i tako dalje. Toliko o belgijskoj naciji i jedinstvu.

Što se Albanaca tièe, Albanci su ono što su ovdje (bili) Bošnjaci - dakle ne Bosanci. Albanci su, za razliku od Bošnjaka, ipak imali jaèi nacionalni identitet koji je sprijeèio prodor Srpstva pa i Hrvatstva u te dijelove tako da su stanovnici, iako razlièite vjere, ostali Albanci.

[Edited by VV Cephei A on 06-10-2013 at 13:33 GMT]


Mala korekcija:

-Svicarska nije konfederacija vec federacija;
-Flamanci u Belgije ne teze osamostaljenju vec pripajanje Nizozemskoj.
06-10-2013 at 18:56 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

Meni su najsmjesniji ovi sto se automatski osipaju od pomisli da se neki po njima Bosnjak nedaj boze kojim slucajem izjasni kao Bosanac i time zbuni ostale Bosnjake i uvede pometnju medju Bosnjacima.

Spavajte mirno , nece biti veliki procent Bosanaca, bas kao sto ga nije bilo ni 91.

[Edited by MelMel on 06-10-2013 at 20:52 GMT]

06-10-2013 at 19:23 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
neveli wrote:







Kobejagi , ako Bosnjaci odustanu od bosnjastva, predomislit ce se Srbi i Hrvati, pa cemo svi biti samo Bosanci i Hercegovci - podvale bez granica i potpuno nerelano.. Uostalom zasto bismo mi odustajali od naseg visestoljetnog naziva ( to smo mi), jer s tim sto smo Bosnjaci nismo prestali biti ujedno i Bosanci..
06-10-2013 at 20:54 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

Popisivaè iz BiH sa popisnim listiæima pokušao preæi u Srbiju

Sunday, 06 October 2013 19:26

Popis stanovništva u našoj zemlji ide kako-tako, ali uglavnom i sa mnogo primjera koji nisu u skladu sa ovako važnim dogaðajem.Službenici Graniène policije iz Terenskog ureda iz Višegrada su, na prelazu Skelani, zaustavili jednu osobu koja je išla u Srbiju, a kod sebe je imala popisne listiæe.

Upozorili su ga da ne smije prenositi popisnice, a kada je izašao iz zemlje, više ih nije imao kod sebe. Navedeno je i da je ovaj popisivaè akreditovan za Srebrenicu, a da živi u Bajinoj Bašti u Srbiji. Popisnice nisu zaplijenjene, jer je nakon upozorenja, osoba našu zemlju napustila bez njih, reèeno je u Terenskom uredu u Višegradu.

federalna.ba 


<br /><br /><br /><br />

06-10-2013 at 21:39 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
Azur wrote:


Mala korekcija:

-Svicarska nije konfederacija vec federacija;
-Flamanci u Belgije ne teze osamostaljenju vec pripajanje Nizozemskoj.


švicarska je konfederacija Azure

Confoederatio Helvetica (CH) (lateinisch)

meðutim u njoj žive Švicarci bez obzira što imaju èetiri priznata jezika,njemaèki,francuski italijanski i retoromanè..
nisu to nijemci niti francuzi niti italijani
mislim da imaju lijepo ureðen sistem i riješeno nacionalno pitanje sa direktnom demokratijom...

da se možemo imalo na njihov sistem ugledati dobro bi bilo
06-10-2013 at 21:47 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

još da dodam da je i ovaj popis stanovništva smiješan projekat,od stana do stana ili od kuæe do kuæe...
Ako ima projekat za izdavanje liènih karata i sistem u kome rade opštinski službenici,zar ne bi bilo lakše obavezati graðane da se sami prijave na popis i kad stignu u odreðenom periodu...zatim elektronski ...i u formularima navesti posebno za raseljene ...
sve mi ovo djeluje ko djeèiji vrtiæ sa nekom milionskim troškovima koji æe na kraju ispast dijelom smiješan projekat,ali veoma bitan i znaèajan....

06-10-2013 at 22:06 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
djecko wrote:

švicarska je konfederacija Azure

Confoederatio Helvetica (CH) (lateinisch)

meðutim u njoj žive Švicarci bez obzira što imaju èetiri priznata jezika,njemaèki,francuski italijanski i retoromanè..
nisu to nijemci niti francuzi niti italijani
mislim da imaju lijepo ureðen sistem i riješeno nacionalno pitanje sa direktnom demokratijom...

da se možemo imalo na njihov sistem ugledati dobro bi bilo



Jest da u nazivu svicarske drzave stoji konfederacije ali je ona u sustini federacija. jer njihovi kantoni ne mogu samostalno istupati i praviti medjudrzavne ugovore. Ipak oni imaju saveznu moc i upravu koncentrisanu u Bernu.

Nacionalno pitanje im je rijeseno tako da nema nacije, barem ne svicarske nacionalnosti.

06-10-2013 at 22:11 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

Azur je upravu, ipak je rijeè o federaciji. Zadržali su ime iako su iz konfederacije prešli u federaciju, pa sad savezna vlada ima glavnu rijeè.

06-10-2013 at 22:14 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
djecko wrote:
još da dodam da je i ovaj popis stanovništva smiješan projekat,od stana do stana ili od kuæe do kuæe...
Ako ima projekat za izdavanje liènih karata i sistem u kome rade opštinski službenici,zar ne bi bilo lakše obavezati graðane da se sami prijave na popis i kad stignu u odreðenom periodu...zatim elektronski ...i u formularima navesti posebno za raseljene ...
sve mi ovo djeluje ko djeèiji vrtiæ sa nekom milionskim troškovima koji æe na kraju ispast dijelom smiješan projekat,ali veoma bitan i znaèajan....


dobra ideja, al' kod nas utopija, moj @djeèko.
Èim moram nositi sa sobom CIPS-ov papiriæ o prebivalištu, onda možeš misliti kako ide "pješke" to elektronski.
Zbunjujuæi su i podaci o dodjeljivanju matiènih brojeva. Sjeæate se informacije da se pronašlo mnoštvo duplih matiènih brojeva. Zamisli tek cirkusa kad bi svaki graðanin kad ima vremena svratio u opštinsku službu da obavi popis.
Još da dodam, ovako važnu stvar za jednu državu sveli smo samo na nacionalno, a zaboravili na sve ostale, isto tako važne podatke! Nije ni èudo što nas smatraju labavim plemenskim savezom.
06-10-2013 at 22:18 | Ukljuèi u odgovor
fijubriju
Nivo: Forumski doajen
sanjar lutalica

Registriran(a): 21-12-2004
Lokacija: Suncana strana ulice
Odgovori: 28091
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
soraya wrote:

meni vala nije bitno koliko æe biti kojih etnièkih krvnih zrnaca...bitnije mi je znati koliko je nepismenih ljudi u BIH...

Samo da kratko repliciram Nije zayebancija Ovo sa podatci - podaci je i mene interesovalo jer vise ni sam ne znam kako se sta pise . Mislim nekad sam kao i znao al' sad sam taraba prava . Posto je hrvatski jezik jedan od tri u upotrbi kod nas u BiH podaTci ispada ispravno . Naime u HR se kaze podatci ....
"U standardnoj jeziènoj uporabi i u uporabi u školama upotrebljavaju se oblici zadatci i podatci, ali ipak dopuštamo u nekim manje formalnim tekstovima ili u nekim posebnim stilskim situacijama da se upotrebljavaju i zapisi, zadaci, podaci", objasnila je Lana Hudeèek iz Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

http://www.rtl.hr/vijesti/novosti/808029/sad-i-na-internetu-mozete-provjeriti-pise-li-se-greska-ili-grjeska/

[Edited by fijubriju on 06-10-2013 at 23:31 GMT]
06-10-2013 at 22:25 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 65
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Kako cete se izjasniti na popisu? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice