Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Politika : Kako cete se izjasniti na popisu?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Odgovori: 8575
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

ovo, kako se kod nas napravio popis, mi se ini najpraktinije. ne znam kako je u drugim dravama, al' kad je ovaj djeko to je kod nas dolazio dobio samo 3 ulaza (cca 75-80 stanova) i misli da ne bi stigao vie, kako bi bilo da svi doemo na 2-3 altera. da ne spominjem sve one kojima nisu jasna ispunjavanja tih listia. stvarno bi nastao ivi haos. ovako obuena osoba odradi pos'o i zdra'o

06-10-2013 at 23:09 | Ukljui u odgovor
yugi

Registriran(a): 20-12-2006
Odgovori: 35281

icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
djecko wrote:

slaem se ja s tobom,kad je alterski zakon u pitanju,ali ova metoda je po meni samo gora od naeg alterskog zakona...to sam mislio da kaem i jo dodatno kota...

Naravno da kota ali eto moda je bolje da taj novac dobiju ti popisivai koji su manje vie svi nezaposleni nego da tu istu lovu pojede ta nezasita birokratija.
Dakle ok je taj hajd da kaem sistem ali kao i mnogo tota u ovoj dravi stvar je nedoslijednosti u provoenju Zakona.
Ja jo do sad iz Tuzle nisam uo bilo kakvo loe iskustvo nekog od graana ali naravno da e se uvijek i za Tuzlu i sva ostala mjesta postaviti neminovno to pitanje pouzdanosti ako se uzme u obzir to da popisivai taj materijal nose svojim kuama! 

<br /><br /><br /><br />

06-10-2013 at 23:15 | Ukljui u odgovor
soraya

Registriran(a): 01-03-2009
Odgovori: 30666

citat:
hurija wrote:
Ima svega. Moda grijeim, ali bih molila da mi se objasni, ako postoji ono famozno o zatiti linih podataka, kakav je to onda modus u popisu da trae matini broj?
Nije mi ba posloeno ni to da neko drugi moe dati podatke umjesto mene.
Jesmo siromani, al' ne mogu da vjerujem da se nije moglo nekako organizovati da se ti dokumenti donose na odreeno mjesto, a ne da svako svojoj kui nosi. Daje se onda dovoljno prostora za mahinacije svake vrste. Suvie ozbiljna stvar za BiH ovakvu kakva jeste, a da se tako nemarno, da ne kaem bahato odnosi prema tome. Sve skupa lii na runu muljau sa jednim ciljem, na alost.

unaprijed ispolitizovan popis jo od samog usvajanja zakona o popisu,a da se zadovolje zahtjevi iz Brisela...zato je i odgaan da bi se pripremio teren za politizaciju o etnikom izjanjavanju ....pitanja u popisnicama su smjena
06-10-2013 at 23:17 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Odgovori: 13656

citat:
yugi wrote:

Naravno da kota ali eto moda je bolje da taj novac dobiju ti popisivai koji su manje vie svi nezaposleni nego da tu istu lovu pojede ta nezasita birokratija.
Dakle ok je taj hajd da kaem sistem ali kao i mnogo tota u ovoj dravi stvar je nedoslijednosti u provoenju Zakona.
Ja jo do sad iz Tuzle nisam uo bilo kakvo loe iskustvo nekog od graana ali naravno da e se uvijek i za Tuzlu i sva ostala mjesta postaviti neminovno to pitanje pouzdanosti ako se uzme u obzir to da popisivai taj materijal nose svojim kuama!

m ata birokratija treba da samo radi svoj poso u tome je poenta.
Za mene je cirkus da se da recimo nekih 40 miliona ili koliko za taj popis...
ima optina ...osnovni podaci ili mjesni uredi
ima poreska uprava
ima katastarski zavod
....
samo kod nas izmiljaju vruu vodu...
zar ne bi bilo bolje da se da recimo 10 miliona za popis a trideset da se naprave neke mini fabrike da ljudi rade...to mislim ...
06-10-2013 at 23:22 | Ukljui u odgovor
soraya

citat:
MelMel wrote:
I sta zakljuciste na kraju? Postoji li Bosnian nationality? Malo tesko brate reci Bosnjian nationality.

I jos jedno pitanje, sto je jezik bosanski, sto nije bosnjacki?

nemamo ujedinitelja
a jo kad proitam povelju bana Kulina,pa vidim da je izvorna bosanica irilino pismo ,sloi mi se
06-10-2013 at 23:22 | Ukljui u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Odgovori: 15602

citat:
soraya wrote:

unaprijed ispolitizovan popis jo od samog usvajanja zakona o popisu,a da se zadovolje zahtjevi iz Brisela...zato je i odgaan da bi se pripremio teren za politizaciju o etnikom izjanjavanju ....pitanja u popisnicama su smjena

pa, nama jesu smijena kad pitaju za kvadraturu stana, kuhinje, sanitarni uslovi i sl. al' nisu smijena jer su to jako vane stvari koje se tiu podataka o stanovnitvu, konkretno o standardu stanovnitva (to je samo jedan djeli popisa).
Za politizaciju se znalo i prije nego su poeli sa otezanjem popisa. Iole pametan graanin BiH shvatio je da se ovo radi ad hoc, bez prethodno rijeenih krucijalnih stvari. Da ne idem dalje, dosta je rei RS i Anex 7.
06-10-2013 at 23:28 | Ukljui u odgovor
soraya

citat:
hurija wrote:

pa, nama jesu smijena kad pitaju za kvadraturu stana, kuhinje, sanitarni uslovi i sl. al' nisu smijena jer su to jako vane stvari koje se tiu podataka o stanovnitvu, konkretno o standardu stanovnitva (to je samo jedan djeli popisa).
Za politizaciju se znalo i prije nego su poeli sa otezanjem popisa. Iole pametan graanin BiH shvatio je da se ovo radi ad hoc, bez prethodno rijeenih krucijalnih stvari. Da ne idem dalje, dosta je rei RS i Anex 7.

popisna pitanja tipa kvadrature i sanitarnih uslova jesu smjena...klasifikacija stanovanja je individulani objekat,kolektivno stanovanje i slam...poisuje se broj lanova i njihova starost,ekonomski status i obzarovanje,zaposlenje...zatim vlasnitvo nad nekretninama i slino...nosilac domainstva ne mora biti i vlasnik nekretnine...sjea li se neko popisa iz 1991.godine? zar nisu mogli prepisati obrasce i dokorigovati "novine"...? a ovo sa sklditenjem popisnog materijala u spavaim sobama je nonsens...sve je uradjeno zbrda zdola...
ih iole pametan graanin...politizacija je trebala politikim elitama zbog prekompozicije vlasti,a oni e se ve izmedju sebe dogovoriti ta e i kako e...u sustini sve se vrti oko love koja je blokirana i koju nee vidjeti ni iole pametni ni oni malo manje pametni
06-10-2013 at 23:44 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Odgovori: 13656

icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

ovako izgleda popisni listi na slubenoj stranici za dijasporu :

06-10-2013 at 23:50 | Ukljui u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Odgovori: 15602

citat:
soraya wrote:

popisna pitanja tipa kvadrature i sanitarnih uslova jesu smjena...klasifikacija stanovanja je individulani objekat,kolektivno stanovanje i slam...poisuje se broj lanova i njihova starost,ekonomski status i obzarovanje,zaposlenje...zatim vlasnitvo nad nekretninama i slino...nosilac domainstva ne mora biti i vlasnik nekretnine...sjea li se neko popisa iz 1991.godine? zar nisu mogli prepisati obrasce i dokorigovati "novine"...? a ovo sa sklditenjem popisnog materijala u spavaim sobama je nonsens...sve je uradjeno zbrda zdola...
ih iole pametan graanin...politizacija je trebala politikim elitama zbog prekompozicije vlasti,a oni e se ve izmedju sebe dogovoriti ta e i kako e...u sustini sve se vrti oko love koja je blokirana i koju nee vidjeti ni iole pametni ni oni malo manje pametni

sjeam se ja popisa iz '91, k'o i veina forumaa, al' nije to pitanje. Od '91 do sad se odmaklo. Zato bi bio nonsens, kad je neko ve pametan tamo negdje, imao u svom popisu i sanitarne uslove? To jeste jedan od pokazatelja standarda drutva. Moda jeste smijeno balkancu, al' nije smijeno nekom ko ozbiljno razmilja i ima za cilj prosperitet svoje domovine u svakom pogledu, pa makar se ona ogledala da svako ima odgovarajue sanitarije u 21 vijeku.
06-10-2013 at 23:52 | Ukljui u odgovor
yugi

Registriran(a): 20-12-2006
Odgovori: 35281

citat:
djecko wrote:

m ata birokratija treba da samo radi svoj poso u tome je poenta.
Za mene je cirkus da se da recimo nekih 40 miliona ili koliko za taj popis...
ima optina ...osnovni podaci ili mjesni uredi
ima poreska uprava
ima katastarski zavod
....
samo kod nas izmiljaju vruu vodu...
zar ne bi bilo bolje da se da recimo 10 miliona za popis a trideset da se naprave neke mini fabrike da ljudi rade...to mislim ...

Jasna mi je intencija tvoje ideje ali to je i fiziki gotovo pa nemogue izvesti.Evo i zato.Tuzla recimo ima cca 170 hiljada stanovnika.Ako uzmemo u obzir da je prosjean broj lanova domainstva tri i da ostavimo mogunost da jedan lan porodice moe prijaviti sve lanove domainstva kao to je i sad sluaj na popisu,dakle kroz alter salu bi za tih 15 dana prodefilovalo oko 57 hiljada graana ili nekih pet hiljada graana dnevno!!To bi bio opti haos!  

<br /><br /><br /><br />

07-10-2013 at 00:00 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 12
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: demagogija, Drug Mrecelj, halidqna, legionar_, Sven_, zejnedim
FORUM : Politika : Kako cete se izjasniti na popisu? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net