Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kako cete se izjasniti na popisu?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

nisam se ni izjasnio
jos sam gledo i hu ha hu ha,nedade mi se... ;hanka

07-10-2013 at 14:16 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
cica wrote:


Je l' ozbiljno to pitaju Ne zezaj
Meni još nisu dolazili


O da! I imaš li halu, te je li sa ili bez vodenog ispiranja?
07-10-2013 at 14:25 | Ukljuèi u odgovor
neveli
Nivo: Forumski vuk
Baška ilum, baška pamet.
Registriran(a): 08-04-2006
Odgovori: 605
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
djecko wrote:


Sve je tu jasno i nema se šta komplicirati.
Imaju normalne migracije stanovništva,unutar zemlje i useljenja i preseljenja u druge zemlje….
Ipak , kod nas se radi o prisilnom preseljenju stanovništva tokom rata i cilj i jest da se nekako zamaskira stvarna slika i napravi neka druga statistika….
Zatim poimanje nacionalnog pitanja je drugaèije i oni to gledaju kao graðanin države sa pravom glasa u istoj…
U Bosni i Hercegovini se baš tu forsira da je konstituisana na kriminalan naèin i gdje su konstituivni narodi praktièno pripadnici drugih država…
Meðutim
ne mogu se u sopstvenoj državi osjeæati kao stranci što je i logièno…
A uzrok i posljedice su onako laièki reèeno ,
legalizacija okupacije ili
stvaranje nacionalnih manjina
Što bi se moglo zakljuèiti neriješenost nacionaliteta graðana u Bosni i Hercegovini što vodi u buduæe konflikte
Onda o naèinu voðenja statistike je i suvišno govoriti u današnjoj eri kompjuterizacije i povezanosti statistièkih sistema ,privatnosti i zaštiti podataka graðana i njihovog imovinskog stanja unutar države…..




Odlicno, mozemo mi praviti paralele sa Svicarskom - jer i ona je komlicirana zemlja i bilo bi dovoljno neke stvari od njih samo prepisati, bez izmisljanja "tople vode"..

Pazi, ni u Svicarskoj nije sve bajno , kada su u pitanju njihovi medjusobni odnosi i oni poznaju svoje etnicke razlike i postoji odredjena doza netrpeljivosti, posebno od strane Romanda prema njemackim Svicarcima..Ovo sam se licno uvjerila..

Imali su i oni krvavu proslost i medjusobna klanja, ali su naucili nesto iz toga i vrlo pametno jos u samom Ustavu izbjegli polemiziranje na temu razlika..

U njihovom Ustavu je definiran samo svicarski narod, bez nabrajanja etnickih skupina i nabrajanje etnickih skupina je zamjenjeno sa nabrojena cetri jezika..

To bi za nas znacilo da ukoliko bismo doslovno prepisali njihov Ustav , prvo bi poceo sa recenicom "U ime Svemoguceg Boga" - a onda dalje bismo samo naveli bosansko-hercegovacki narod i tri jezika..

Bila bi to odlicna solucija za nas - sve ostale etnicke razlike bi bile iskljucivo predmet statisticke obrade..

Kod nas u biti dikriminacija pocinje od Ustava i onda se samo prenosi na dalju primjenu tog "etnickog kljuca"..

I naravno da sa tim imamo razne politicke manipulacije i diskriminacije..

Sto se tice samog popisa , za nas je svojstvena neracionalna raspodjela sredstava - dok Svicarci razmisljaju racionalno i pokusavaju troskove minimizirati, mi ( svi u politickim i birokratskim strukturama) gledamo kako da povecamo te troskove , jer je tako lakse crnim kanalima izvuci vise novca iz budzeta za privatna konta..

Recimo da zbog velikih migriranja iz 90-tih godina i neobavljanja popisa 20 godina, mi zaista smo trebali jedan sveobuhvatni popis.. U danasnjem svijetu sa ovakvim stupnjem razvoja sigurno smo mogli efekisanije i racionalnije odraditi ovaj popis..

I mi mozemo kupiti podatke iz maticnih ureda, pa na temelju toga popis strukture stanovnistva organizirati putem poste, interneta itd - bez popisivaca.. CIPS i maticni brojevi su dovoljni da se izvuku podaTci o gradjanima i upitnici posalju na njihove ardese..Gradjani su duzni odgovoriti te uputnike , ukoliko ne ide krivicna prijava itd..To je samo primjer..

Ali ok, neka su uzeli popisivace, neka su nabacali troskove, neka se nakupe jos love - meni nista to nije toliko veliki problem, koliko mi je problematican taj sarlatanski odnos prema licnim podaTcima gradjana.. Nema tu nikakve zastite podataka i upravo to vidim kao katastrofalan problem..

Sve je kod nas jasno, samo nismo sposobni rijesiti sve te stvari.. I to prvo nismo sposobni jer imamo nemoralnu, neeticnu, korumpiranu, nepotisticku politicku elitu.. I ovdje na prvo mjesto postavljam bosnjacku politicku elitu, jer sam Bosnjakinja i kontam da je najpostenije da prvo svoje dvoriste pogledam..




[Edited by neveli on 07-10-2013 at 14:47 GMT]
07-10-2013 at 14:42 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

Btw jel se može odbiti davanje JMBG  


<br /><br /><br /><br />

07-10-2013 at 14:47 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

Na pitanje o broju živoroðene djece sad kažu da odgovor (0) treba upisati i za male bebe curice kada se popisuju. Na popisnici piše da se odgovor upisuje za osobe roðene prije 1998. ali sad se upisuje i za male bebe.
A èujem da se i pravila popisivaèima svakodnevno mijenjaju. Jadan dan jedno, pa drugi drugo, pa jope treæe...

07-10-2013 at 15:54 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

To možda ako su opštinski instruktor i njegovi/njeni popisivaèi nepismeni. Kod ostalih se tu ne upisuje ništa za osobe ženskog spola roðene poslije 1998. Mislim, pravila su jasna k'o dan, vjerovatno si imao priliku vidjeti ono Uputstvo koje su popisivaèi dobili, tamo sve fino objašnjeno.

Al' de ti to objasni nekom ko je posao popisivaèa dobio štelom.

07-10-2013 at 15:56 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
VV Cephei A wrote:
To možda ako su opštinski instruktor i njegovi/njeni popisivaèi nepismeni. Kod ostalih se tu ne upisuje ništa za osobe ženskog spola roðene poslije 1998. Mislim, pravila su jasna k'o dan, vjerovatno si imao priliku vidjeti ono Uputstvo koje su popisivaèi dobili, tamo sve fino objašnjeno.

Al' de ti to objasni nekom ko je posao popisivaèa dobio štelom.


Prije æe bit da su neki koji ta pravila mijenjaju nisu normalni ili šta veæ.
Bio sam svjedok u vezi drugog problema kad popisivaè zove instruktora, instruktor kantonalnog, taj kantonalni jope nekog drugog... I na kraju jope ne znaju.
A za ovo pravilo u vezi curica znam da se popisivaèi bune jer kažu da æe morat dodavat nule na sve prije popisane obrasce. Velika veæina njih nije na to pitanje odgovarala.
A pitah popisivaèa s drugog kraja èaršije o tome, èoik ne zna za to, niko mu o tome nije rekao.
07-10-2013 at 17:27 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
soraya wrote:


Hurija,pitanje da li se ima vodokotliæ sa ispiraèem je glupo...možeš imati vodokotliè sa ispiraèem,a da se izliva u septièku jamu,ne u kanalizacionu mrežu...standard sanitarnih uslova se ne mjeri brojem èesmi ,veæ da li je sanitarna voda iz bunara ili iz vodovodne mreže..ako su htjeli podatke o infrastrukturi,to se ne radi tako...èuj pitanje imaš li arhitektonsku barijeru u objektu,a objekat nema lift...to su glupo koncipirana pitanja iz kojih se ne može baš puno toga saznati

soraya, ja ipak mislim da nema glupih pitanja, više je naš lièni rezon. Govorim o tome da smo se na ovom popisu uhvatili grèevito za jednu vrstu podataka, a da su drugi zanemareni (smatraju se glupim!), a jako su važna.
07-10-2013 at 20:23 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

Bosna je to, dajte ljudi, manite se dalekih zemalja.
Ja sam Bosnjak i bitno mi je da nas bude sto vise.

07-10-2013 at 20:51 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

Meni je najbitnije da su u mom okruzenju, casni, posteni i karakterni ljudi, kako ce se oni izjasnjavati ne mijenja moje ocekivanje.
Obostrani respekt je A i O, u dusi mi je Bosna i izjasnjavam se kao Bosanac, molim da se respektira u onolikoj mjeri koliko i ja respektiram njihove odluke.

07-10-2013 at 21:13 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 27
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Politika : Kako cete se izjasniti na popisu? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice