Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Politika : Kako cete se izjasniti na popisu?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Odgovori: 30666
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
fijubriju wrote:

Samo da kratko repliciram Nije zayebancija Ovo sa podatci - podaci je i mene interesovalo jer vise ni sam ne znam kako se sta pise . Mislim nekad sam kao i znao al' sad sam taraba prava . Posto je hrvatski jezik jedan od tri u upotrbi kod nas u BiH podaTci ispada ispravno . Naime u HR se kaze podatci ....
"U standardnoj jezinoj uporabi i u uporabi u kolama upotrebljavaju se oblici zadatci i podatci, ali ipak doputamo u nekim manje formalnim tekstovima ili u nekim posebnim stilskim situacijama da se upotrebljavaju i zapisi, zadaci, podaci", objasnila je Lana Hudeek iz Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

hrvatski veli joj sad kad krene brisanje
u mome selu se izbacuju suglasnici

btw u hrvatskom jeziku vae nekakva tri pravopisa ;hanka
http://www.editorplus.hr/index.php/tema-mjeseca/144-ispadanje-suglasnika-zadaci-ili-zadatci.html

[Edited by soraya on 06-10-2013 at 22:41 GMT]
06-10-2013 at 22:38 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Odgovori: 13656

icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
Azur wrote:

Jest da u nazivu svicarske drzave stoji konfederacije ali je ona u sustini federacija. jer njihovi kantoni ne mogu samostalno istupati i praviti medjudrzavne ugovore. Ipak oni imaju saveznu moc i upravu koncentrisanu u Bernu.

Nacionalno pitanje im je rijeseno tako da nema nacije, barem ne svicarske nacionalnosti.

sjedite parlamenta jest u bernu ali bern nije glavni grad,to im stoji u ustavu...
ali poimanje nacionalnog pitanja neki definuu drugaije..
nacionalitet vicarskih graana postoji i stoji im u pasou to je kod njih pripadnost dravi ..
osporavati nepostojanje vicarske nacije dalo bi za pravo komijama da je podijele izmeu sebe...
to upravo nae komije u Bosni i Hercegovini hoe sebi da uzmu za pravo....
malo ima polemike o tome bonjak ili bosanac,ali nekiim istorijskim injenicama bi trebalo da bude u svakom sluaju bonjak...

06-10-2013 at 22:45 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

citat:
hurija wrote:

dobra ideja, al' kod nas utopija, moj @djeko.
im moram nositi sa sobom CIPS-ov papiri o prebivalitu, onda moe misliti kako ide "pjeke" to elektronski.
Zbunjujui su i podaci o dodjeljivanju matinih brojeva. Sjeate se informacije da se pronalo mnotvo duplih matinih brojeva. Zamisli tek cirkusa kad bi svaki graanin kad ima vremena svratio u optinsku slubu da obavi popis.
Jo da dodam, ovako vanu stvar za jednu dravu sveli smo samo na nacionalno, a zaboravili na sve ostale, isto tako vane podatke! Nije ni udo to nas smatraju labavim plemenskim savezom.

bilo koji dokument kad insanu treba ode u optinu ....meutim cijelu godinu pria o nekom popisu jo nau raju koja popisuje ili kopira podatke ili poalje nekome i kakva je to zatita podataka ili ne znam kako bih reko ako to moe svako od kue do kue ii i popisivati i kako da ja znam da je to 100% u redu...lopovi se presvuku u policajske uniforme,a kamoli u civilnom odijelu...

u Titino vrijeme nije bilo kompjutera ali je sve funkcionisalo

06-10-2013 at 22:54 | Ukljui u odgovor
yugi

Registriran(a): 20-12-2006
Odgovori: 35281

citat:
djecko wrote:
jo da dodam da je i ovaj popis stanovnitva smijean projekat,od stana do stana ili od kue do kue...
Ako ima projekat za izdavanje linih karata i sistem u kome rade optinski slubenici,zar ne bi bilo lake obavezati graane da se sami prijave na popis i kad stignu u odreenom periodu...zatim elektronski ...i u formularima navesti posebno za raseljene ...
sve mi ovo djeluje ko djeiji vrti sa nekom milionskim trokovima koji e na kraju ispast dijelom smijean projekat,ali veoma bitan i znaajan....

Ne bi se ba sloio drue sa tom idejom da graani idu na kojekakve altere da se prijavljuju jer to bi tek izazvalo itav galimatijas ako se uzme u obzir sposobnost nae birokratije.Pa evo izdavanje linih karati i pasoa najbolje govore u prilog tome.
Ne znam kako je to organizovano u drugim dravama al mislim da to i tamo funkcionie na slian nain.Naravno dozvoljavam mogunost da nisam u pravu.
Naravno da je ovo itava smijurija od popisa i naravno da e validnost istog biti dovedena u pitanje jer svakodnevni primjeri iz prakse to dokazuju!!! 

<br /><br /><br /><br />

06-10-2013 at 22:59 | Ukljui u odgovor
MelMel
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670

I sta zakljuciste na kraju? Postoji li Bosnian nationality? Malo tesko brate reci Bosnjian nationality.

I jos jedno pitanje, sto je jezik bosanski, sto nije bosnjacki?

06-10-2013 at 23:01 | Ukljui u odgovor
Azur
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025

citat:
djecko wrote:

sjedite parlamenta jest u bernu ali bern nije glavni grad,to im stoji u ustavu...
ali poimanje nacionalnog pitanja neki definuu drugaije..
nacionalitet vicarskih graana postoji i stoji im u pasou to je kod njih pripadnost dravi ..
osporavati nepostojanje vicarske nacije dalo bi za pravo komijama da je podijele izmeu sebe...
to upravo nae komije u Bosni i Hercegovini hoe sebi da uzmu za pravo....
malo ima polemike o tome bonjak ili bosanac,ali nekiim istorijskim injenicama bi trebalo da bude u svakom sluaju bonjak...

Djecko, da li ti je ovo poznato i podsjeca li te na BiH??

"NASLOVNICA GLOBUS SVIJET | OBJAVLJENO: 04.10.2013. 16:59 | AUTOR: FENA Print VRHOVNI SUD ZABRANIO TAKVO IZJANJAVANJEU Izraelu ne ive IzraelciFOTO: ILUSTRACIJAU Izraelu ne ive Izraelci

U Izraelu ive mnoge nacionalanosti i etnike grupe, ukljuujui Jevreje, Arape, Druze i druge, ali na toj listi nema onoga to bi se moglo oekivati, Izraelaca.

- Stanovnici Izraela ne mogu da se registriraju kao Izraelci, jer bi to moglo imati posljedice po jevrejski karakter zemlje, stoji u dokumentima izraelskog Vrhovnog suda do kojih je doao Associated Press.

Takva odluka je zapravo odgovor na zahtjev 21 Izraelca, od kojih su veina zvanino registrirani kao Jevreji, da sud odlui da li oni mogu da se registriraju kao Izraelci. Ta grupa ljudi tvrdi da e bez sekularnog jevrejskog indentiteta, izraelska politika favorizirati Jevreje i diskriminirati manjine.

U presudi na 26 strana sud je objasnio da bi to imalo teke posljedice za dravu Izrael i moglo bi da predstavlja opasnost za princip na kome je osnovana ta drava, da bude jevrejska, za jevrejski narod. "

06-10-2013 at 23:03 | Ukljui u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Odgovori: 15602

Ima svega. Moda grijeim, ali bih molila da mi se objasni, ako postoji ono famozno o zatiti linih podataka, kakav je to onda modus u popisu da trae matini broj?
Nije mi ba posloeno ni to da neko drugi moe dati podatke umjesto mene.
Jesmo siromani, al' ne mogu da vjerujem da se nije moglo nekako organizovati da se ti dokumenti donose na odreeno mjesto, a ne da svako svojoj kui nosi. Daje se onda dovoljno prostora za mahinacije svake vrste. Suvie ozbiljna stvar za BiH ovakvu kakva jeste, a da se tako nemarno, da ne kaem bahato odnosi prema tome. Sve skupa lii na runu muljau sa jednim ciljem, na alost.

06-10-2013 at 23:03 | Ukljui u odgovor
yugi

citat:
hurija wrote:

dobra ideja, al' kod nas utopija, moj @djeko.
im moram nositi sa sobom CIPS-ov papiri o prebivalitu, onda moe misliti kako ide "pjeke" to elektronski.
Zbunjujui su i podaci o dodjeljivanju matinih brojeva. Sjeate se informacije da se pronalo mnotvo duplih matinih brojeva. Zamisli tek cirkusa kad bi svaki graanin kad ima vremena svratio u optinsku slubu da obavi popis.
Jo da dodam, ovako vanu stvar za jednu dravu sveli smo samo na nacionalno, a zaboravili na sve ostale, isto tako vane podatke! Nije ni udo to nas smatraju labavim plemenskim savezom.

Pa na alost sve se ovo svelo na polemiku oko etnikog izjanjavanja ali moglo je i bez toga."Bonjaka strana" je svojevremeno kada su se vodili pregovori o Zakonu o popisu predlagala da na popisu ne bude etnikog izjanjavanja upravo zbog svih ovih problema sa kojima se danas susreemo ali je upravo srpska strana eksplicite insistirala na etnikom izjanjavanju elei time aminovati to da je genocidna tvorevina faktiki "njihov entitet" to se po njihovom samo trebalo verifikovati ovim popisom.Ehhh sad kad su svi oni koji su protjerani odluili da se ipak popiu u toj istoj genocidnoj tvorevini,na to naravno imaju zakonsko pravo nastaje prava ujdurma na terenu tipa odbijanja da se neko popie etc etc! 

<br /><br /><br /><br />

06-10-2013 at 23:04 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

citat:
yugi wrote:

Ne bi se ba sloio drue sa tom idejom da graani idu na kojekakve altere da se prijavljuju jer to bi tek izazvalo itav galimatijas ako se uzme u obzir sposobnost nae birokratije.Pa evo izdavanje linih karati i pasoa najbolje govore u prilog tome.
Ne znam kako je to organizovano u drugim dravama al mislim da to i tamo funkcionie na slian nain.Naravno dozvoljavam mogunost da nisam u pravu.
Naravno da je ovo itava smijurija od popisa i naravno da e validnost istog biti dovedena u pitanje jer svakodnevni primjeri iz prakse to dokazuju!!!

slaem se ja s tobom,kad je alterski zakon u pitanju,ali ova metoda je po meni samo gora od naeg alterskog zakona...to sam mislio da kaem i jo dodatno kota...
06-10-2013 at 23:04 | Ukljui u odgovor
yugi

citat:
hurija wrote:
Ima svega. Moda grijeim, ali bih molila da mi se objasni, ako postoji ono famozno o zatiti linih podataka, kakav je to onda modus u popisu da trae matini broj?
Nije mi ba posloeno ni to da neko drugi moe dati podatke umjesto mene.
Jesmo siromani, al' ne mogu da vjerujem da se nije moglo nekako organizovati da se ti dokumenti donose na odreeno mjesto, a ne da svako svojoj kui nosi. Daje se onda dovoljno prostora za mahinacije svake vrste. Suvie ozbiljna stvar za BiH ovakvu kakva jeste, a da se tako nemarno, da ne kaem bahato odnosi prema tome. Sve skupa lii na runu muljau sa jednim ciljem, na alost.

itao sam neko vee Zakon o popisu i tamo je jasno prdvieno da lokalne zajednice na ijoj se teritoriji obavlja popis imaju obavezu fizikog obezbjeenja tog popisnog materijala kao i obavezu da obezbjede adekvatan prostor za skladitenje istog.Dakle postoji zakonska obaveza ali oigledno je da se sve ovo radi ishitreno!
Zar je bio problem,ako nigdje drugo a ono u policijskim stanicama obezbjediti prostor za deponovanje tog materijala i na kraju sve to skupa proslijediti u neko centralno skladite 

<br /><br /><br /><br />

06-10-2013 at 23:08 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 10
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Dreadnot, ekonomistica, hexle, meri, merima, MikiMaus, monella, MR BENJAMIN BENNY BENJO, Selm@, suad, zlajACAB
FORUM : Politika : Kako cete se izjasniti na popisu? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net