Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kako cete se izjasniti na popisu?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
fijubriju wrote:

Samo da kratko repliciram Nije zayebancija Ovo sa podatci - podaci je i mene interesovalo jer vise ni sam ne znam kako se sta pise . Mislim nekad sam kao i znao al' sad sam taraba prava . Posto je hrvatski jezik jedan od tri u upotrbi kod nas u BiH podaTci ispada ispravno . Naime u HR se kaze podatci ....
"U standardnoj jeziènoj uporabi i u uporabi u školama upotrebljavaju se oblici zadatci i podatci, ali ipak dopuštamo u nekim manje formalnim tekstovima ili u nekim posebnim stilskim situacijama da se upotrebljavaju i zapisi, zadaci, podaci", objasnila je Lana Hudeèek iz Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

hrvatski veliš joj sad kad krene brisanje
u mome selu se izbacuju suglasnici


btw u hrvatskom jeziku važe nekakva tri pravopisa ;hanka
http://www.editorplus.hr/index.php/tema-mjeseca/144-ispadanje-suglasnika-zadaci-ili-zadatci.html

[Edited by soraya on 06-10-2013 at 22:41 GMT]
06-10-2013 at 22:38 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
Azur wrote:



Jest da u nazivu svicarske drzave stoji konfederacije ali je ona u sustini federacija. jer njihovi kantoni ne mogu samostalno istupati i praviti medjudrzavne ugovore. Ipak oni imaju saveznu moc i upravu koncentrisanu u Bernu.

Nacionalno pitanje im je rijeseno tako da nema nacije, barem ne svicarske nacionalnosti.



sjedište parlamenta jest u bernu ali bern nije glavni grad,to im stoji u ustavu...
ali poimanje nacionalnog pitanja neki definušu drugaèije..
nacionalitet švicarskih graðana postoji i stoji im u pasošu što je kod njih pripadnost državi ..
osporavati nepostojanje švicarske nacije dalo bi za pravo komšijama da je podijele izmeðu sebe...
što upravo naše komšije u Bosni i Hercegovini hoæe sebi da uzmu za pravo....
malo ima polemike o tome bošnjak ili bosanac,ali nekiim istorijskim èinjenicama bi trebalo da bude u svakom sluèaju bošnjak...

06-10-2013 at 22:45 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
hurija wrote:

dobra ideja, al' kod nas utopija, moj @djeèko.
Èim moram nositi sa sobom CIPS-ov papiriæ o prebivalištu, onda možeš misliti kako ide "pješke" to elektronski.
Zbunjujuæi su i podaci o dodjeljivanju matiènih brojeva. Sjeæate se informacije da se pronašlo mnoštvo duplih matiènih brojeva. Zamisli tek cirkusa kad bi svaki graðanin kad ima vremena svratio u opštinsku službu da obavi popis.
Još da dodam, ovako važnu stvar za jednu državu sveli smo samo na nacionalno, a zaboravili na sve ostale, isto tako važne podatke! Nije ni èudo što nas smatraju labavim plemenskim savezom.

bilo koji dokument kad insanu treba ode u opštinu ....meðutim cijelu godinu prièa o nekom popisu još naðu raju koja popisuje ili kopira podatke ili pošalje nekome i kakva je to zaštita podataka ili ne znam kako bih reko ako to može svako od kuæe do kuæe iæi i popisivati i kako da ja znam da je to 100% u redu...lopovi se presvuku u policajske uniforme,a kamoli u civilnom odijelu...

u Titino vrijeme nije bilo kompjutera ali je sve funkcionisalo

06-10-2013 at 22:54 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
djecko wrote:
još da dodam da je i ovaj popis stanovništva smiješan projekat,od stana do stana ili od kuæe do kuæe...
Ako ima projekat za izdavanje liènih karata i sistem u kome rade opštinski službenici,zar ne bi bilo lakše obavezati graðane da se sami prijave na popis i kad stignu u odreðenom periodu...zatim elektronski ...i u formularima navesti posebno za raseljene ...
sve mi ovo djeluje ko djeèiji vrtiæ sa nekom milionskim troškovima koji æe na kraju ispast dijelom smiješan projekat,ali veoma bitan i znaèajan....



Ne bi se baš složio druže sa tom idejom da graðani idu na kojekakve šaltere da se prijavljuju jer to bi tek izazvalo èitav galimatijas ako se uzme u obzir sposobnost naše birokratije.Pa evo izdavanje liènih karati i pasoša najbolje govore u prilog tome.
Ne znam kako je to organizovano u drugim državama al mislim da to i tamo funkcioniše na slièan naèin.Naravno dozvoljavam moguænost da nisam u pravu.
Naravno da je ovo èitava smijurija od popisa i naravno da æe validnost istog biti dovedena u pitanje jer svakodnevni primjeri iz prakse to dokazuju!!! 


<br /><br /><br /><br />

06-10-2013 at 22:59 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

I sta zakljuciste na kraju? Postoji li Bosnian nationality? Malo tesko brate reci Bosnjian nationality.

I jos jedno pitanje, sto je jezik bosanski, sto nije bosnjacki?

06-10-2013 at 23:01 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
djecko wrote:

sjedište parlamenta jest u bernu ali bern nije glavni grad,to im stoji u ustavu...
ali poimanje nacionalnog pitanja neki definušu drugaèije..
nacionalitet švicarskih graðana postoji i stoji im u pasošu što je kod njih pripadnost državi ..
osporavati nepostojanje švicarske nacije dalo bi za pravo komšijama da je podijele izmeðu sebe...
što upravo naše komšije u Bosni i Hercegovini hoæe sebi da uzmu za pravo....
malo ima polemike o tome bošnjak ili bosanac,ali nekiim istorijskim èinjenicama bi trebalo da bude u svakom sluèaju bošnjak...




Djecko, da li ti je ovo poznato i podsjeca li te na BiH??



"NASLOVNICA » GLOBUS » SVIJET | OBJAVLJENO: 04.10.2013. 16:59 | AUTOR: FENA Print VRHOVNI SUD ZABRANIO TAKVO IZJAŠNJAVANJEU Izraelu ne žive IzraelciFOTO: ILUSTRACIJAU Izraelu ne žive Izraelci


U Izraelu žive mnoge nacionalanosti i etnièke grupe, ukljuèujuæi Jevreje, Arape, Druze i druge, ali na toj listi nema onoga što bi se moglo oèekivati, Izraelaca.

- Stanovnici Izraela ne mogu da se registriraju kao Izraelci, jer bi to moglo imati posljedice po jevrejski karakter zemlje, stoji u dokumentima izraelskog Vrhovnog suda do kojih je došao Associated Press.

Takva odluka je zapravo odgovor na zahtjev 21 Izraelca, od kojih su veæina zvanièno registrirani kao Jevreji, da sud odluèi da li oni mogu da se registriraju kao Izraelci. Ta grupa ljudi tvrdi da æe bez sekularnog jevrejskog indentiteta, izraelska politika favorizirati Jevreje i diskriminirati manjine.

U presudi na 26 strana sud je objasnio da bi to imalo teške posljedice za državu Izrael i moglo bi da predstavlja opasnost za princip na kome je osnovana ta država, da bude jevrejska, za jevrejski narod. "

06-10-2013 at 23:03 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

Ima svega. Možda griješim, ali bih molila da mi se objasni, ako postoji ono famozno o zaštiti liènih podataka, kakav je to onda modus u popisu da traže matièni broj?
Nije mi baš posloženo ni to da neko drugi može dati podatke umjesto mene.
Jesmo siromašni, al' ne mogu da vjerujem da se nije moglo nekako organizovati da se ti dokumenti donose na odreðeno mjesto, a ne da svako svojoj kuæi nosi. Daje se onda dovoljno prostora za mahinacije svake vrste. Suviše ozbiljna stvar za BiH ovakvu kakva jeste, a da se tako nemarno, da ne kažem bahato odnosi prema tome. Sve skupa lièi na ružnu muljažu sa jednim ciljem, na žalost.

06-10-2013 at 23:03 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
hurija wrote:

dobra ideja, al' kod nas utopija, moj @djeèko.
Èim moram nositi sa sobom CIPS-ov papiriæ o prebivalištu, onda možeš misliti kako ide "pješke" to elektronski.
Zbunjujuæi su i podaci o dodjeljivanju matiènih brojeva. Sjeæate se informacije da se pronašlo mnoštvo duplih matiènih brojeva. Zamisli tek cirkusa kad bi svaki graðanin kad ima vremena svratio u opštinsku službu da obavi popis.
Još da dodam, ovako važnu stvar za jednu državu sveli smo samo na nacionalno, a zaboravili na sve ostale, isto tako važne podatke! Nije ni èudo što nas smatraju labavim plemenskim savezom.


Pa na žalost sve se ovo svelo na polemiku oko etnièkog izjašnjavanja ali moglo je i bez toga."Bošnjaèka strana" je svojevremeno kada su se vodili pregovori o Zakonu o popisu predlagala da na popisu ne bude etnièkog izjašnjavanja upravo zbog svih ovih problema sa kojima se danas susreæemo ali je upravo srpska strana eksplicite insistirala na etnièkom izjašnjavanju želeæi time aminovati to da je genocidna tvorevina faktièki "njihov entitet" što se po njihovom samo trebalo verifikovati ovim popisom.Ehhh sad kad su svi oni koji su protjerani odluèili da se ipak popišu u toj istoj genocidnoj tvorevini,na što naravno imaju zakonsko pravo nastaje prava ujdurma na terenu tipa odbijanja da se neko popiše etc etc! 


<br /><br /><br /><br />

06-10-2013 at 23:04 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
yugi wrote:


Ne bi se baš složio druže sa tom idejom da graðani idu na kojekakve šaltere da se prijavljuju jer to bi tek izazvalo èitav galimatijas ako se uzme u obzir sposobnost naše birokratije.Pa evo izdavanje liènih karati i pasoša najbolje govore u prilog tome.
Ne znam kako je to organizovano u drugim državama al mislim da to i tamo funkcioniše na slièan naèin.Naravno dozvoljavam moguænost da nisam u pravu.
Naravno da je ovo èitava smijurija od popisa i naravno da æe validnost istog biti dovedena u pitanje jer svakodnevni primjeri iz prakse to dokazuju!!!

slažem se ja s tobom,kad je šalterski zakon u pitanju,ali ova metoda je po meni samo gora od našeg šalterskog zakona...to sam mislio da kažem i još dodatno košta...
06-10-2013 at 23:04 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
hurija wrote:
Ima svega. Možda griješim, ali bih molila da mi se objasni, ako postoji ono famozno o zaštiti liènih podataka, kakav je to onda modus u popisu da traže matièni broj?
Nije mi baš posloženo ni to da neko drugi može dati podatke umjesto mene.
Jesmo siromašni, al' ne mogu da vjerujem da se nije moglo nekako organizovati da se ti dokumenti donose na odreðeno mjesto, a ne da svako svojoj kuæi nosi. Daje se onda dovoljno prostora za mahinacije svake vrste. Suviše ozbiljna stvar za BiH ovakvu kakva jeste, a da se tako nemarno, da ne kažem bahato odnosi prema tome. Sve skupa lièi na ružnu muljažu sa jednim ciljem, na žalost.


Èitao sam neko veèe Zakon o popisu i tamo je jasno prdviðeno da lokalne zajednice na èijoj se teritoriji obavlja popis imaju obavezu fizièkog obezbjeðenja tog popisnog materijala kao i obavezu da obezbjede adekvatan prostor za skladištenje istog.Dakle postoji zakonska obaveza ali oèigledno je da se sve ovo radi ishitreno!
Zar je bio problem,ako nigdje drugo a ono u policijskim stanicama obezbjediti prostor za deponovanje tog materijala i na kraju sve to skupa proslijediti u neko centralno skladište 


<br /><br /><br /><br />

06-10-2013 at 23:08 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 60
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Kako cete se izjasniti na popisu? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice