Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kako cete se izjasniti na popisu?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
djecko wrote:
ovako izgleda popisni listiæ na službenoj stranici za dijasporu :




Vas tamo neæe maltretirati sa pitanjem o kvadraturi kuhinje Hmmm kakve su pojedine domaæice kod nas bojim se da æe pola ljudi na pitanje o kvadraturi kuhinje reæi-èek da odem do Sedre il Limenke da premjerim zaèas  


<br /><br /><br /><br />

07-10-2013 at 00:02 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
hurija wrote:

sjeæam se ja popisa iz '91, k'o i veæina forumaša, al' nije to pitanje. Od '91 do sad se odmaklo. Zašto bi bio nonsens, kad je neko veæ pametan tamo negdje, imao u svom popisu i sanitarne uslove? To jeste jedan od pokazatelja standarda društva. Možda jeste smiješno balkancu, al' nije smiješno nekom ko ozbiljno razmišlja i ima za cilj prosperitet svoje domovine u svakom pogledu, pa makar se ona ogledala da svako ima odgovarajuæe sanitarije u 21 vijeku.


Hurija,pitanje da li se ima vodokotliæ sa ispiraèem je glupo...možeš imati vodokotliè sa ispiraèem,a da se izliva u septièku jamu,ne u kanalizacionu mrežu...standard sanitarnih uslova se ne mjeri brojem èesmi ,veæ da li je sanitarna voda iz bunara ili iz vodovodne mreže..ako su htjeli podatke o infrastrukturi,to se ne radi tako...èuj pitanje imaš li arhitektonsku barijeru u objektu,a objekat nema lift...to su glupo koncipirana pitanja iz kojih se ne može baš puno toga saznati
07-10-2013 at 00:02 | Ukljuèi u odgovor
neveli
Nivo: Forumski vuk
Baška ilum, baška pamet.
Registriran(a): 08-04-2006
Odgovori: 605
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
yugi wrote:
Ne znam kako je to organizovano u drugim državama al mislim da to i tamo funkcioniše na slièan naèin.


Posto se spominje sad na temi puno Svicarska, ne bi mi mrsko da pogledam kako je kod njih organiziran popis stanovnistva..

Kod njih je to proces koji Savezni ured stalno sprovodi u odredjenim etapama.

Evo ovdje ima objasnjeno kako rade popis stanovnistva:

http://www.bfs.admin.ch/bfs/portal/de/index/news/02.html

1) - Registarske podatke skupljaju cetri puta godisnje od maticnih ureda i tako imaju podatke o registru, broju stanovnika, spolu, umrlima itd..

2) - Podatke strukture stanovnistva prikupljaju svake godine od 200.000 osoba ( 3% stanovnistva) i teme su :stanovnistvo,obrazovanje posao, stanovanje, jezik, religiju,mobilnost..Ove podatke skupljaju tako sto se upitnici posalju na 200.000 adresa i onda stanovnici odgovaraju putem poste ili na internetu.

3) - Tematsko popisivanje i ispitivanje stanovnistva se odnose se na politicki bitna pitanja koja se odnose na neku temu ( medju pitanjima npr. koliko dugo su vani, a koliko kuci i cime se voze do posla) i tu se jednom godisnje radi na uzorku od 10000-40000 stanovnika , tako sto se ispitanicima posalju pisma sa upitnicima i onda ljudi iz tog uzorka dobiju telefonski poziv.

4) - "Omnibus" ( kako su nazvali ovu cetvrtu kategoriju) ispitivanje, jednom godisnje , uzorak od 3000 ljudi postavljaju se pitanja za neku aktuelnu politicku ili naucnu temu.. Takodjer ljudi iz uzorka budu obavjesteni pa onda i nazvani..

Nikakvi "popisivaci" , neki lijevi ljudi ne hodaju po kucama i niko im bitne podatke ne prenosi preko granice, nema posrednika na ulici i nema papira po raznim ostavama..

To je iskljucivo posao njihovog Saveznog ureda za statistiku i njihovih zaposlenika..

I sigurno je njihov sistem popisivanja mnogo jeftiniji nego nas..

Ovo kod nas je bas na divlje, katastrofalno organizirano ..



[Edited by neveli on 07-10-2013 at 00:19 GMT]
07-10-2013 at 00:12 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
neveli wrote:


Posto se spominje sad na temi puno Svicarska, ne bi mi mrsko da pogledam kako je kod njih organiziran popis stanovnistva..

Kod njih je to proces koji Savezni ured stalno sprovodi u odredjenim etapama.

Evo ovdje ima objasnjeno kako rade popis stanovnistva:

http://www.bfs.admin.ch/bfs/portal/de/index/news/02.html

1) - Registarske podatke skupljaju cetri puta godisnje od maticnih ureda i tako imaju podatke o registru, broju stanovnika, spolu, umrlima itd..

2) - Podatke strukture stanovnistva prikupljaju svake godine od 200.000 osoba ( 3% stanovnistva) i teme su :stanovnistvo,obrazovanje posao, stanovanje, jezik, religiju,mobilnost..Ove podatke skupljaju tako sto se upitnici posalju na 200.000 adresa i onda stanovnici odgovaraju putem poste ili na internetu.

3) - Tematsko popisivanje i ispitivanje stanovnistva se odnose se na politicki bitna pitanja koja se odnose na neku temu ( medju pitanjima npr. koliko dugo su vani, a koliko kuci i cime se voze do posla) i tu se jednom godisnje radi na uzorku od 10000-40000 stanovnika , tako sto se ispitanicima posalju pisma sa upitnicima i onda ljudi iz tog uzorka dobiju telefonski poziv.

4) - "Omnibus" ( kako su nazvali ovu cetvrtu kategoriju) ispitivanje, jednom godisnje , uzorak od 3000 ljudi postavljaju se pitanja za neku aktuelnu politicku ili naucnu temu.. Takodjer ljudi iz uzorka budu obavjesteni pa onda i nazvani..

Nikakvi "popisivaci" , neki lijevi ljudi ne hodaju po kucama i niko im bitne podatke ne prenosi preko granice, nema posrednika na ulici i nema papira po raznim ostavama..

To je iskljucivo posao njihovog Saveznog ureda za statistiku i njihovih zaposlenika..

I sigurno je njihov sistem popisivanja mnogo jeftiniji nego nas..

Ovo kod nas je bas na divlje, katastrofalno organizirano ..




Sve je tu jasno i nema se šta komplicirati.
Imaju normalne migracije stanovništva,unutar zemlje i useljenja i preseljenja u druge zemlje….
Ipak , kod nas se radi o prisilnom preseljenju stanovništva tokom rata i cilj i jest da se nekako zamaskira stvarna slika i napravi neka druga statistika….
Zatim poimanje nacionalnog pitanja je drugaèije i oni to gledaju kao graðanin države sa pravom glasa u istoj…
U Bosni i Hercegovini se baš tu forsira da je konstituisana na kriminalan naèin i gdje su konstituivni narodi praktièno pripadnici drugih država…
Meðutim
ne mogu se u sopstvenoj državi osjeæati kao stranci što je i logièno…
A uzrok i posljedice su onako laièki reèeno ,
legalizacija okupacije ili
stvaranje nacionalnih manjina
Što bi se moglo zakljuèiti neriješenost nacionaliteta graðana u Bosni i Hercegovini što vodi u buduæe konflikte
Onda o naèinu voðenja statistike je i suvišno govoriti u današnjoj eri kompjuterizacije i povezanosti statistièkih sistema ,privatnosti i zaštiti podataka graðana i njihovog imovinskog stanja unutar države…..

07-10-2013 at 10:00 | Ukljuèi u odgovor
daleko
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-11-2009
Odgovori: 328
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
soraya wrote:

popisna pitanja tipa kvadrature i sanitarnih uslova jesu smješna...klasifikacija stanovanja je individulani objekat,kolektivno stanovanje i slam...poisuje se broj èlanova i njihova starost,ekonomski status i obzarovanje,zaposlenje...zatim vlasništvo nad nekretninama i slièno...nosilac domaæinstva ne mora biti i vlasnik nekretnine...sjeæa li se neko popisa iz 1991.godine? zar nisu mogli prepisati obrasce i dokorigovati "novine"...? a ovo sa skldištenjem popisnog materijala u spavaæim sobama je nonsens...sve je uradjeno zbrda zdola...
ih iole pametan graðanin...politizacija je trebala politièkim elitama zbog prekompozicije vlasti,a oni æe se veæ izmedju sebe dogovoriti šta æe i kako æe...u susštini sve se vrti oko love koja je blokirana i koju neæe vidjeti ni iole pametni ni oni malo manje pametni


Još bih dodao, khmm khmm

neko æe odraditi magistarski ili doktorat uz pomoæ ovog popisa. Po meni ima tako ofirnih i bespotrebnih stvari tj. pitanja, koja bi se mogle iskoristiti samo u svrhu istraživaèkog rada neèijeg magistarskog/doktorata.

elem nejse
07-10-2013 at 10:08 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
Aidatuzla wrote:


kad se ima para, moze se sve. a neko ce dobro potrostiti na ovaj popis. i kad se mogu organizovati izbori, moze se vala i popisati za 2 sedmice. postavis komisije po mjesnim zajednicama na primjer i odredis datume za odredneje ulice i eto nema po kuci i listovi se daju komisiji. samo jedan od nacina.


Smiješno je trpati u dvije sedmice popis stanovništva u jednoj državi èija je treæina graðana van zemlje
07-10-2013 at 10:17 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
hurija wrote:

sjeæam se ja popisa iz '91, k'o i veæina forumaša, al' nije to pitanje. Od '91 do sad se odmaklo. Zašto bi bio nonsens, kad je neko veæ pametan tamo negdje, imao u svom popisu i sanitarne uslove? To jeste jedan od pokazatelja standarda društva. Možda jeste smiješno balkancu, al' nije smiješno nekom ko ozbiljno razmišlja i ima za cilj prosperitet svoje domovine u svakom pogledu, pa makar se ona ogledala da svako ima odgovarajuæe sanitarije u 21 vijeku.


Mah jasta ba, standard i prosperitet je pokazatelj nas balkanaca, apropo saniterija, i ono sto curi iz sanitarije svrstava se pod svijest i standard naprednog balkanca.

Helem, u mom hebenom selu prvi napravih hermeticki izoliranu septicku jamu, a samo od jame 100 je rijeka, naravno, sve komsije bez da su se zahmetile u kopanju svi, od jednog do posljednjeg polocili cijevi u rijeku, i onda vec duzi period se zamjerim sa tim neurbanim komsijama gdje i kako smece sputavaju, ponovo u hudu rijeku.

Ja si prije 15 godina u mojoj nivnosti zamislio da cemo toliko biti napredni tako da ce obliznji komunalci sa smrkovima za jednu izvjesnu novcanu nadoknadu cistiti septicke jame i ostavljati kante za smece pored puta, grdno sam se u tom nasem ekoloskom razumu prevario, na svu ljudsku pa cak moguce i bizju zalost.

Mi kaskamo u bilo kojem pogledu iza jednog obicnog zapadnjaka desetinama godina, doduse, najveci smo filozofi.

Ah ja, moje komsije me haman napravise budalom sto sam imao i imam razvijen ekoloski razum.
07-10-2013 at 10:21 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
djecko wrote:

Smiješno je trpati u dvije sedmice popis stanovništva u jednoj državi èija je treæina graðana van zemlje



aferim momce, ali kome ti to pricas, mi na brdovitom balkanu funkioniramo malo drugacije od drugih,
imam utisak da imas podobra iskustva kako zapadnjaci funkcioniraju.
07-10-2013 at 10:24 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
Aidatuzla wrote:


kad se ima para, moze se sve. a neko ce dobro potrostiti na ovaj popis. i kad se mogu organizovati izbori, moze se vala i popisati za 2 sedmice. postavis komisije po mjesnim zajednicama na primjer i odredis datume za odredneje ulice i eto nema po kuci i listovi se daju komisiji. samo jedan od nacina.



Pa mogao bi recimo to biti jedan od modaliteta mada opet ponavljam da ovaj sistem po kome se radi nije loš samo ga je trebalo doslijedno provesti.Da æe da košta to stoji ali ono što mene zabrinjava je to da æe svi ti silni propusti dovesti do sumnje u validnost samog popisa. 


<br /><br /><br /><br />

07-10-2013 at 11:57 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako cete se izjasniti na popisu?

citat:
yugi wrote:


Vas tamo neæe maltretirati sa pitanjem o kvadraturi kuhinje Hmmm kakve su pojedine domaæice kod nas bojim se da æe pola ljudi na pitanje o kvadraturi kuhinje reæi-èek da odem do Sedre il Limenke da premjerim zaèas


Je l' ozbiljno to pitaju Ne zezaj
Meni još nisu dolazili
07-10-2013 at 13:41 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 59
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Kako cete se izjasniti na popisu? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice