Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Religija i filozofija : ISLAM
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran

icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUNOSTI

citat:
MelMel wrote:

cekaj ba, oni tek sada dozivljavaju renesansu.

Ma normalno. Renesansa u vidu tornjeva visokih preko 800 metara (Burj Khalifa) i zlatnih Mercedesa. Renesansa i po' 'arrane.

Naravno, tornjevima i svim tim ostalim gotivama upravljaju - pazi sad ovo - zapadnjaci. Ti koji doivljavaju renesansu ni arhitekte kako treba nemaju.

[Edited by VV Cephei A on 17-03-2013 at 22:13 GMT]
17-03-2013 at 22:11 | Ukljui u odgovor
daleko
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-11-2009
Odgovori: 328

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User

ta zna o GCC zemljama?

17-03-2013 at 22:47 | Ukljui u odgovor
VV Cephei A

icon Re: Re: ISLAM JE VJERA BUDUNOSTI

citat:
daleko wrote:
ta zna o GCC zemljama?

Ne previe, ali znam ta je (ako misli na Savez arapskih (zaljevskih) drava - SA, Bahrein, UAE, Oman i jo moda pokoja)?

However, nikakve to veze nema sa stanjem u tim dravama (svijest ljudi, obrazovanje i sl.). Love imaju za bacanja (cijena nafte na svjetskom tritu im itekako ide u korist), a koriste je za preseravanje po zaljevskim zemljama i evro-amerikim hotelima.
17-03-2013 at 23:09 | Ukljui u odgovor
daleko

Ustav:
Prvi pisani ustav potie od muslimana. Prvi takav ustav je sastavio sam Allahov Poslanik s.a.v.s
Geografija i Topografija:
Najstarije muslimanske geografske karte predstavljale su Zemlju u krunom obliku. (Ibn Madid, bio kormilar na brodu Vaska da Game do Indije, spominje kompas, kao poznatu stvar). Rijei: admiral, arsenal, kabl, tarifa ta misli od kud' vode porijeklo?
Astronomija:
Veliki broj zvijezda i danas u evropskim jezicima nose arapska imena. Zna li ko je bio halifa Memun?
Botanika:
Dinaverijeva botanika zbirka, zvui li ti poznato?
Medicina:
OMG
Optika:
Ukucaj u Google El Kindi
Itd itd.

Moemo pisati o doprinosu muslimana i Islama u prouavanju jo koliko eli drugih sfera ivota kao i koliki je uticaj Islama i muslimana bio za razvoj mehanike, hemije, fizike, matematike (algebra, zero, cifra, ifra, tarifa) istorije, ali ta e to sve vrijediti u konanici kad ti ne zna ta je znailo unitenje i spaljivanje biblioteke u Bagdadu i Kordovi, kao ni vrijednost Engelsove izjave da je tim inom ljudska civilizacija, sa naglaskom na ovo LJUDSKA ne samo ISLAMSKA, vraena 1000 godina unazad. Zna li ko ih spali?
Bitno je da je po vama Islam zatucan, barbarski, nehuman i sve ono najgore.
Ako sve ovo gore to sam nabrojao podpada pod primitivizam onda elim da budem najvei primitivac i ponosim se time to sam dio jedne primitivne vjere i njen u ostati i biti dok sam pri zdravoj svijesti.
Nek ti zna za raunar/tablet/mobilni, ovo sve ionako je samo treh!

Aj zdrao arrane.

17-03-2013 at 23:51 | Ukljui u odgovor
piknik
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216

vidjecemo kad ispumpaju svu naftu , ako budu pametni pa taj novac uloze u solarnu ili neku drugu alternativnu energiju mozda i imadnu buducnosti , ako ne onda nikom nista , ima i drugih islamskih zemalja kao npr afganistan gdje je sve na veoma niskom nivou i vrijeme je stalo prije 200 godina , a bome ni zapad nije sto je nekad bio, ja nesmatram napretkom to sto je izaslo pet modela ajfona i slicnih tricarija to je samo razlog da potrosis pare na nesto sto ti netreba i da se napune deponije smeca .

[Edited by piknik on 17-03-2013 at 23:54 GMT]

17-03-2013 at 23:52 | Ukljui u odgovor
VV Cephei A

citat:
daleko wrote:
Ustav:
Prvi pisani ustav potie od muslimana. Prvi takav ustav je sastavio sam Allahov Poslanik s.a.v.s
Geografija i Topografija:
Najstarije muslimanske geografske karte predstavljale su Zemlju u krunom obliku. (Ibn Madid, bio kormilar na brodu Vaska da Game do Indije, spominje kompas, kao poznatu stvar). Rijei: admiral, arsenal, kabl, tarifa ta misli od kud' vode porijeklo?
Astronomija:
Veliki broj zvijezda i danas u evropskim jezicima nose arapska imena. Zna li ko je bio halifa Memun?
Botanika:
Dinaverijeva botanika zbirka, zvui li ti poznato?
Medicina:
OMG
Optika:
Ukucaj u Google El Kindi
Itd itd.

Moemo pisati o doprinosu muslimana i Islama u prouavanju jo koliko eli drugih sfera ivota kao i koliki je uticaj Islama i muslimana bio za razvoj mehanike, hemije, fizike, matematike (algebra, zero, cifra, ifra, tarifa) istorije, ali ta e to sve vrijediti u konanici kad ti ne zna ta je znailo unitenje i spaljivanje biblioteke u Bagdadu i Kordovi, kao ni vrijednost Engelsove izjave da je tim inom ljudska civilizacija, sa naglaskom na ovo LJUDSKA ne samo ISLAMSKA, vraena 1000 godina unazad. Zna li ko ih spali?
Bitno je da je po vama Islam zatucan, barbarski, nehuman i sve ono najgore.
Ako sve ovo gore to sam nabrojao podpada pod primitivizam onda elim da budem najvei primitivac i ponosim se time to sam dio jedne primitivne vjere i njen u ostati i biti dok sam pri zdravoj svijesti.
Nek ti zna za raunar/tablet/mobilni, ovo sve ionako je samo treh!

Aj zdrao arrane.

Ti uopte nisi shvatio poentu mog pisanja.

Pod broj jedan, i sm sam musliman i toga me nije sramota ni pod razno. Pod broj dva, sve to to si nabrojao je bio sluaj nekad u prolosti (ve sam negdje pomenuo zlatno doba islama) i to nisam ni osporavao, pa ne znam odakle ti potreba da mi pie o dostignuima muslimana. I tree, ono o emu ja priam je stanje muslimana danas, tj. ono kad se tvoja i moja braa i sestre vie fokusiraju na to to neki celebrity prijee na islam od izuavanja bilo ega - dakle bavljenja nauno-istraivakim radom.

Ti si moje pisanje shvatio kao napad na islam openito, te uzdizanje Zapada i zapadnjakih "vrijednosti" iznad svega ostalog to nije tano.

Je l' sad malo jasnije 'arrane?
18-03-2013 at 00:08 | Ukljui u odgovor
daleko

Jesi li ti ovo napisao?

citat:
VV Cephei A wrote:

Muslimani danas nemaju ni k od kvaliteta, pa je pria o kvantitetu obino blebetanje

............................

Muslimani danas se bave iskljuivo irelevantnim stvarima poput ovih ko je, kada i kako preao na islam (posebno ako je u pitanju kakav zabavlja, sportista i sl.), bave se prepucavanjem tipa iji nain klanjanja je jedini ispravan. Oni zatucani potpomognuti tradicijom enama zabranie sve ivo, muslimanske zemlje su erijat implementirale selektivno, tj. kako je kabadahijama na vlasti eif, a sve to, iako se navodno radi u ime islama, s islamom nema nikakve veze. .

Jo si rekao da se sve ovo odnosi globalno na muslimane.
emu generaliziranje?
Ja ti kaem da sam radio u zemljama GCCa i da odreene stvari iz tvog posta stoje, ali 'arrane NIKAKO generalno.

Zapad zdra'o, ono NE DO BOG, ali ako bih mogao birati onda idem "dole".

Da se vratim na temu,
uj vjera budunosti?!

Ne znam koja je vjera budunosti, koliko god mi to "vjera budunosti" prejako zvualo, ono to znam je ono to je sad, znam ta mi je u srcu, znam ta osjeam, znam na "koju stranu okreem glavu" i Elhamdulila.

Svakom svaije.

[Edited by daleko on 18-03-2013 at 00:35 GMT]
18-03-2013 at 00:33 | Ukljui u odgovor
VV Cephei A

Jesam, to sam napisao i stojim iza toga. emu generaliziranje? Pa bolan, bolan, ni jedna islamska drava zucnut ne smije dok to oni to donose demokratiju i ljudska prava ne odobre, i ti mene pita emu generaliziranje...

Meni kao muslimanu je dole tri puta tee oti legalno nego nekom Amerikancu ili Francuzu, a sve smo k'o fol neka braa, folovi, golovi. Kod brae kad trai pos'o mora ii preko amerikih kompanija.

Pusti se osjeaja, pogledaj malo realno stanje na terenu. Prvi bih volio da grijeim po pitanju islamskog svijeta ali to, naalost, nije tako. Svojim ignorantskim stavom muslimani su se doveli do toga da ratuju meusobno (Irak vs. Kuvajt, 90tih godina, a onda ovo skorije ima raznoenje po damijama, maltene graanski rat u Libiji), a kao lag na tortu dou amerike vojne baze u Saudijskoj Arabiji.

Nema dalje...

18-03-2013 at 00:42 | Ukljui u odgovor
daleko

ZA to nisu kriva "braa" ve naa katostrofalna politika i ekonomska situacija.
U ratu su nam itekako valjali, ali skontali i oni da smo rupa bez dna, da se veliki dio onoga to su dali pohapalo i na kraju okrenuli lea.
Sjeam se kad je doao lik na otvorenje prineve damije u i Selu i kad je vidio ta je uraeno tj. kako je sfuereno samo se okrenuo, sjeo u auto i nikad vie nije ni nazvao da pita ta ima. Zna li ti kakva je to bruka? Znai izgubili smo povjerenje i simpatije koje smo imali kod "brae" zbog koristi nekolicine ljudi koji su izvukli neki dolar.
Ali ni to nije problem. Nisu oni nama neto plaho zahatorili, samo je trebalo nai sposobne i strune ljude koji imaju malo mozga u glavi, znaju jezik, poslovne ideje im gurnuti u ake, poslati ih u misiju na Bliski istok.
Trebalo je sageti glavu i izvinuti se za eventualnu bruku i sramotu, ne vjerovati kako to pali kod njih, biti uporan, predoiti im ideje i planove, pozvati se malo na ovo "braa", bio rat, ovo-ono i to uvijek upali, zagarantovano bi bila situacija drugaija nego je.
Sjedimo u onom Molu u Dubaiju skijalite to ima, ono oni mene doveli da mi pokau plazu . Ja im vadim raunar/tablet/mobilni i pokazujem slike Bjelanice i Jahorine, oni se upiali. Ne mogu da vjeruju, al kad vioe bob stazu na Trebeviu sjebae se. Pitaju me obnova-izgradnja i to. Rekoh, nije moja nadlenost, haj zdra'o ili u prevodu hebe mi se.
ta se deava?
Trebalo je da Aleksandar Vui iz Srbije ode u Emirate i Irak ili Hrvati svrate u Katar i pokupe poslove i pare dok nama u glavu ne doe "Hej pa to se i mi toga nismo sjetili?!"
Nismo se sjetili zato to imamo kenjce od menadera, hahare od politiara i ekonome ko onu stvar.
Kad je ko iz tvoje kompanije doao na ideju da stupi u kontakt sa npr. nekim iz Etisalat-a i pokua sklopiti neki poslovni ugovor? A zna bolje od mene koliko je iroko polje djelovanja telekom operatera, znai nema anse da se na moe nai dodirna taka ili zajednii interes.
Sigurno vas ne bi odbili da im predloite neto konkretno, poaljete ljude na edukaciju i usavravanje jer niste niti konkurencija niti ima bilo ta to bi predstavljalo smetnju u uspostavi poslovne saradnje, a ne da mi dolazi frajer 3 puta da "operavi" ADSL i kae izvini, ovo je sve novo za nas i mi se jo prilagoavamo .
Bolje je ekati penzije i penzionere svaki mjesec da plate raune za fiksnu telefoniju nego uloiti truda i znanja pa privui brau u nae krajeve.
Eh ovo je klju,
ta smo to mi uradili po pitanju odnosa sa braom osim to konstantno seremo i pljujemo i pravimo se nadmeni i nadobudni? ime smo to mi zavrijedili njihovu panju, saosjeanje i elju za investiranjem?
Time to nosimo muslimanska imena?!

Jah

18-03-2013 at 13:47 | Ukljui u odgovor
VV Cephei A

Krivi smo i mi, a i braa zajedno s nama. Jebi ga, jesam li ja kriv to je tamo neki papak zasr'o neki projekat, pa se "brat" naljutio, sjeo u automobil i otiao nazad, pa da mene danas "kanjava" tako to me zajebava i ne da mi posao tamo, a daje ga Amerikancima i Britancima? Nemoj mi ba te prie iv bio.

Otiao si malo podaleko od onog ta sam ja pisao, a to je jadno stanje muslimana danas i poprilino poremeen sistem vrijednosti (to je, dodue, problem itavog svijeta, ne samo muslimana).

I da, tvoja poruka kao poruka stoji, mi smo bagra neviena, kako prema samim sebi, tako i prema drugima. Narod kojeg puca kompleks nie vrijednosti, pa se, zbog komija i onih "modernih" ustruava pravit bilo kakvu saradnju s Arapima jer nas je strah da e neko etniko g***o za nas re da smo teroristi i sl.

18-03-2013 at 17:01 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 2
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: adnan_tz, AMKO, cor, LAB, Lafica, mr.te-ze, Mulan, MuRe_X, Nikkey, ozzytz, smesni_ste, vib, ziggy, ZIGGY_TZ
FORUM : Religija i filozofija : ISLAM New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net