Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : ISLAM
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

citat:
MelMel wrote:

cekaj ba, oni tek sada dozivljavaju renesansu.


Ma normalno. Renesansa u vidu tornjeva visokih preko 800 metara (Burj Khalifa) i zlatnih Mercedesa. Renesansa i po' 'arrane.

Naravno, tornjevima i svim tim ostalim gotivama upravljaju - pazi sad ovo - zapadnjaci. Ti koji doživljavaju renesansu ni arhitekte kako treba nemaju.

[Edited by VV Cephei A on 17-03-2013 at 22:13 GMT]
17-03-2013 at 22:11 | Ukljuèi u odgovor
daleko
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-11-2009
Odgovori: 328
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

Šta znaš o GCC zemljama?

17-03-2013 at 22:47 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

citat:
daleko wrote:
Šta znaš o GCC zemljama?



Ne previše, ali znam šta je (ako misliš na Savez arapskih (zaljevskih) država - SA, Bahrein, UAE, Oman i još možda pokoja)?

However, nikakve to veze nema sa stanjem u tim državama (svijest ljudi, obrazovanje i sl.). Love imaju za bacanja (cijena nafte na svjetskom tržištu im itekako ide u korist), a koriste je za preseravanje po zaljevskim zemljama i evro-amerièkim hotelima.
17-03-2013 at 23:09 | Ukljuèi u odgovor
daleko
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-11-2009
Odgovori: 328
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

Ustav:
Prvi pisani ustav potièe od muslimana. Prvi takav ustav je sastavio sam Allahov Poslanik s.a.v.s
Geografija i Topografija:
Najstarije muslimanske geografske karte predstavljale su Zemlju u kružnom obliku. (Ibn Madžid, bio kormilar na brodu Vaska da Game do Indije, spominje kompas, kao poznatu stvar). Rijeèi: admiral, arsenal, kabl, tarifa šta misliš od kud' vode porijeklo?
Astronomija:
Veliki broj zvijezda i danas u evropskim jezicima nose arapska imena. Znaš li ko je bio halifa Me’mun?
Botanika:
Dinaverijeva botanièka zbirka, zvuèi li ti poznato?
Medicina:
OMG
Optika:
Ukucaj u Google El Kindi
Itd itd.

Možemo pisati o doprinosu muslimana i Islama u prouèavanju još koliko želiš drugih sfera života kao i koliki je uticaj Islama i muslimana bio za razvoj mehanike, hemije, fizike, matematike (algebra, zero, cifra, šifra, tarifa) istorije, ali šta æe to sve vrijediti u konaènici kad ti ne znaš šta je znaèilo uništenje i spaljivanje biblioteke u Bagdadu i Kordovi, kao ni vrijednost Engelsove izjave da je tim èinom ljudska civilizacija, sa naglaskom na ovo LJUDSKA ne samo ISLAMSKA, vraæena 1000 godina unazad. Znaš li ko ih spali?
Bitno je da je po vama Islam zatucan, barbarski, nehuman i sve ono najgore.
Ako sve ovo gore što sam nabrojao podpada pod primitivizam onda želim da budem najveæi primitivac i ponosim se time što sam dio jedne primitivne vjere i njen æu ostati i biti dok sam pri zdravoj svijesti.
Nek’ ti znaš za raèunar/tablet/mobilni, ovo sve ionako je samo trešh!

Aj zdrao ‘arrane.

17-03-2013 at 23:51 | Ukljuèi u odgovor
piknik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1010123

Registriran(a): 29-12-2011
Odgovori: 216
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

vidjecemo kad ispumpaju svu naftu , ako budu pametni pa taj novac uloze u solarnu ili neku drugu alternativnu energiju mozda i imadnu buducnosti , ako ne onda nikom nista , ima i drugih islamskih zemalja kao npr afganistan gdje je sve na veoma niskom nivou i vrijeme je stalo prije 200 godina , a bome ni zapad nije sto je nekad bio, ja nesmatram napretkom to sto je izaslo pet modela ajfona i slicnih tricarija to je samo razlog da potrosis pare na nesto sto ti netreba i da se napune deponije smeca .

[Edited by piknik on 17-03-2013 at 23:54 GMT]

17-03-2013 at 23:52 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

citat:
daleko wrote:
Ustav:
Prvi pisani ustav potièe od muslimana. Prvi takav ustav je sastavio sam Allahov Poslanik s.a.v.s
Geografija i Topografija:
Najstarije muslimanske geografske karte predstavljale su Zemlju u kružnom obliku. (Ibn Madžid, bio kormilar na brodu Vaska da Game do Indije, spominje kompas, kao poznatu stvar). Rijeèi: admiral, arsenal, kabl, tarifa šta misliš od kud' vode porijeklo?
Astronomija:
Veliki broj zvijezda i danas u evropskim jezicima nose arapska imena. Znaš li ko je bio halifa Me’mun?
Botanika:
Dinaverijeva botanièka zbirka, zvuèi li ti poznato?
Medicina:
OMG
Optika:
Ukucaj u Google El Kindi
Itd itd.

Možemo pisati o doprinosu muslimana i Islama u prouèavanju još koliko želiš drugih sfera života kao i koliki je uticaj Islama i muslimana bio za razvoj mehanike, hemije, fizike, matematike (algebra, zero, cifra, šifra, tarifa) istorije, ali šta æe to sve vrijediti u konaènici kad ti ne znaš šta je znaèilo uništenje i spaljivanje biblioteke u Bagdadu i Kordovi, kao ni vrijednost Engelsove izjave da je tim èinom ljudska civilizacija, sa naglaskom na ovo LJUDSKA ne samo ISLAMSKA, vraæena 1000 godina unazad. Znaš li ko ih spali?
Bitno je da je po vama Islam zatucan, barbarski, nehuman i sve ono najgore.
Ako sve ovo gore što sam nabrojao podpada pod primitivizam onda želim da budem najveæi primitivac i ponosim se time što sam dio jedne primitivne vjere i njen æu ostati i biti dok sam pri zdravoj svijesti.
Nek’ ti znaš za raèunar/tablet/mobilni, ovo sve ionako je samo trešh!

Aj zdrao ‘arrane.



Ti uopšte nisi shvatio poentu mog pisanja.

Pod broj jedan, i sâm sam musliman i toga me nije sramota ni pod razno. Pod broj dva, sve to što si nabrojao je bio sluèaj nekad u prošlosti (veæ sam negdje pomenuo zlatno doba islama) i to nisam ni osporavao, pa ne znam odakle ti potreba da mi pišeš o dostignuæima muslimana. I treæe, ono o èemu ja prièam je stanje muslimana danas, tj. ono kad se tvoja i moja braæa i sestre više fokusiraju na to što neki celebrity prijeðe na islam od izuèavanja bilo èega - dakle bavljenja nauèno-istraživaèkim radom.

Ti si moje pisanje shvatio kao napad na islam opæenito, te uzdizanje Zapada i zapadnjaèkih "vrijednosti" iznad svega ostalog što nije taèno.

Je l' sad malo jasnije 'arrane?
18-03-2013 at 00:08 | Ukljuèi u odgovor
daleko
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-11-2009
Odgovori: 328
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

Jesi li ti ovo napisao?

citat:
VV Cephei A wrote:

Muslimani danas nemaju ni k od kvaliteta, pa je prièa o kvantitetu obièno blebetanje

............................

Muslimani danas se bave iskljuèivo irelevantnim stvarima poput ovih ko je, kada i kako prešao na islam (posebno ako je u pitanju kakav zabavljaš, sportista i sl.), bave se prepucavanjem tipa èiji naèin klanjanja je jedini ispravan. Oni zatucani potpomognuti tradicijom ženama zabraniše sve živo, muslimanske zemlje su Šerijat implementirale selektivno, tj. kako je kabadahijama na vlasti æeif, a sve to, iako se navodno radi u ime islama, s islamom nema nikakve veze. .


Još si rekao da se sve ovo odnosi globalno na muslimane.
Èemu generaliziranje?
Ja ti kažem da sam radio u zemljama GCCa i da odreðene stvari iz tvog posta stoje, ali 'arrane NIKAKO generalno.

Zapad zdra'o, ono NE DO BOG, ali ako bih mogao birati onda idem "dole".

Da se vratim na temu,
èuj vjera buduænosti?!

Ne znam koja je vjera buduænosti, koliko god mi to "vjera buduænosti" prejako zvuèalo, ono što znam je ono što je sad, znam šta mi je u srcu, znam šta osjeæam, znam na "koju stranu okreæem glavu" i Elhamdulila.

Svakom svaèije.

[Edited by daleko on 18-03-2013 at 00:35 GMT]
18-03-2013 at 00:33 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

Jesam, to sam napisao i stojim iza toga. Èemu generaliziranje? Pa bolan, bolan, ni jedna islamska država zucnut ne smije dok to oni što donose demokratiju i ljudska prava ne odobre, i ti mene pitaš èemu generaliziranje...

Meni kao muslimanu je dole tri puta teže otiæ legalno nego nekom Amerikancu ili Francuzu, a sve smo k'o fol neka braæa, folovi, golovi. Kod braæe kad tražiš pos'o moraš iæi preko amerièkih kompanija.

Pusti se osjeæaja, pogledaj malo realno stanje na terenu. Prvi bih volio da griješim po pitanju islamskog svijeta ali to, nažalost, nije tako. Svojim ignorantskim stavom muslimani su se doveli do toga da ratuju meðusobno (Irak vs. Kuvajt, 90tih godina, a onda ovo skorije imaš raznošenje po džamijama, maltene graðanski rat u Libiji), a kao šlag na tortu doðu amerièke vojne baze u Saudijskoj Arabiji.

Nema dalje...

18-03-2013 at 00:42 | Ukljuèi u odgovor
daleko
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-11-2009
Odgovori: 328
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

ZA to nisu kriva "braæa" veæ naša katostrofalna politika i ekonomska situacija.
U ratu su nam itekako valjali, ali skontali i oni da smo rupa bez dna, da se veliki dio onoga što su dali pohapalo i na kraju okrenuli leða.
Sjeæam se kad je došao lik na otvorenje prinèeve džamije u Ši Selu i kad je vidio šta je uraðeno tj. kako je sfušereno samo se okrenuo, sjeo u auto i nikad više nije ni nazvao da pita šta ima. Znaš li ti kakva je to bruka? Znaèi izgubili smo povjerenje i simpatije koje smo imali kod "braæe" zbog koristi nekolicine ljudi koji su izvukli neki dolar.
Ali ni to nije problem. Nisu oni nama nešto plaho zahatorili, samo je trebalo naæi sposobne i struène ljude koji imaju malo mozga u glavi, znaju jezik, poslovne ideje im gurnuti u šake, poslati ih u misiju na Bliski istok.
Trebalo je sageti glavu i izvinuti se za eventualnu bruku i sramotu, neš vjerovati kako to pali kod njih, biti uporan, predoèiti im ideje i planove, pozvati se malo na ovo "braæa", bio rat, ovo-ono i to uvijek upali, zagarantovano bi bila situacija drugaèija nego je.
Sjedimo u onom Molu u Dubaiju skijalište što ima, ono oni mene doveli da mi pokažu plazu . Ja im vadim raèunar/tablet/mobilni i pokazujem slike Bjelašnice i Jahorine, oni se upišali. Ne mogu da vjeruju, al kad viðoše bob stazu na Trebeviæu sjebaše se. Pitaju me obnova-izgradnja i to. Rekoh, nije moja nadležnost, haj zdra'o ili u prevodu hebe mi se.
Šta se dešava?
Trebalo je da Aleksandar Vuèiæ iz Srbije ode u Emirate i Irak ili Hrvati svrate u Katar i pokupe poslove i pare dok nama u glavu ne doðe "Hej pa što se i mi toga nismo sjetili?!"
Nismo se sjetili zato što imamo kenjce od menadžera, hahare od politièara i ekonome ko onu stvar.
Kad je ko iz tvoje kompanije došao na ideju da stupi u kontakt sa npr. nekim iz Etisalat-a i pokuša sklopiti neki poslovni ugovor? A znaš bolje od mene koliko je široko polje djelovanja telekom operatera, znaèi nema šanse da se na može naæi dodirna taèka ili zajednièi interes.
Sigurno vas ne bi odbili da im predložite nešto konkretno, pošaljete ljude na edukaciju i usavršavanje jer niste niti konkurencija niti ima bilo šta što bi predstavljalo smetnju u uspostavi poslovne saradnje, a ne da mi dolazi frajer 3 puta da "operavi" ADSL i kaže izvini, ovo je sve novo za nas i mi se još prilagoðavamo .
Bolje je èekati penzije i penzionere svaki mjesec da plate raèune za fiksnu telefoniju nego uložiti truda i znanja pa privuæi braæu u naše krajeve.
Eh ovo je kljuè,
šta smo to mi uradili po pitanju odnosa sa braæom osim što konstantno seremo i pljujemo i pravimo se nadmeni i nadobudni? Èime smo to mi zavrijedili njihovu pažnju, saosjeæanje i želju za investiranjem?
Time što nosimo muslimanska imena?!

Jah

18-03-2013 at 13:47 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: ISLAM JE VJERA BUDUÆNOSTI

Krivi smo i mi, a i braæa zajedno s nama. Jebi ga, jesam li ja kriv što je tamo neki papak zasr'o neki projekat, pa se "brat" naljutio, sjeo u automobil i otišao nazad, pa da mene danas "kažnjava" tako što me zajebava i ne da mi posao tamo, a daje ga Amerikancima i Britancima? Nemoj mi ba te prièe živ bio.

Otišao si malo podaleko od onog šta sam ja pisao, a to je jadno stanje muslimana danas i poprilièno poremeæen sistem vrijednosti (to je, doduše, problem èitavog svijeta, ne samo muslimana).

I da, tvoja poruka kao poruka stoji, mi smo bagra neviðena, kako prema samim sebi, tako i prema drugima. Narod kojeg puca kompleks niže vrijednosti, pa se, zbog komšija i onih "modernih" ustruèava pravit bilo kakvu saradnju s Arapima jer nas je strah da æe neko èetnièko g***o za nas reæ da smo teroristi i sl.

18-03-2013 at 17:01 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : ISLAM New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice