Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

16.07.2008

Odbijen zahtjev za zabranu skupa Bošnjaka u Kravicama

Okružni sud u Bijeljini odbio je zahtjev MUPRS-a, odnosno Policijske stanice Bratunac za zabranu održavanja javnog skupa u selu Kravica kod Bratunca gdje su Bošnjaci trebalo da održe èas historije.

U rješenju ovog suda, od 15. jula, poništeno je i rješenje Policijske stanice Bratunac od 14. jula o privremenoj zabrani održavanja javnog skupa na prostorima magacina i kapije Zemljoradnièke zadruge "Kravica“ u Kravici 15. jula, u vremenu od 11.40 do 12.00 sati, koji je prijavio "Organizacioni odbor za obilježavanje 11. jula 1995. godine - 13. godišnjice genocida nad Bošnjacima“.

Sud, dalje, primjeæuje da iz izreke rješenja o privremenoj zabrani održavanja javnog skupa proizilazi da je održavanje javnog skupa zabranjeno zbog moguænosti izazivanja i podsticanja nacionalne i vjerske netrpeljivosti i mržnje.

Suprotno ovome, zahtjev za zabranu održavanja javnog skupa zasniva se na stavu podnosioca zahtjeva, zasnovanom na priloženim dokazima, da je zbog održavanja prijavljenog javnog skupa na prostoru magacina i kapije Zemljoradnièke zadruge "Kravica“ ugrožena sigurnost graðana i imovine i da okupljanje graðana bošnjaèke nacionalnosti predstavlja skup visokog rizika zbog najavljene reakcije graðana srpske nacionalnosti, sa nesagledivim posledicama po meðunacionalne odnose i po stanje ukupne sigurnosti na podruèju Kravice, opæine Bratunac i šire.

U konkretnom sluèaju, suprotno stavu podnosioca zahtjeva i zakljuèku rješenja o privremenoj zabrani održavanja javnog skupa, ovaj sud nalazi da prijavljeni komemorativni skup nije ciljno usmjeren na izazivanje i podsticanje nacionalne, rasne i vjerske netrpeljivosti i mržnje niti iz priloženih dokaza podnosioca zahtjeva proizilazi da je on usmjeren na nasilno mjenjanje Ustavom utvrðenog poretka, narušavanje teritorijalnog integriteta RS-a i kršenje Ustavom zajamèenih sloboda i prava èovjeka i graðana.

Takav zakljuèak nije moguæe izvesti niti iz jednog priloženog dokaza niti se pak zabrana održavanja javnog skupa mogla zasnovati na pretpostavljenoj ocjeni o moguænosti izazivanja i podsticanja nacionalne i vjerske netrpeljivosti i mržnje.

Shodno iznijetim razlozima, Sud smatra da u konkretnom sluèaju nisu ispunjeni uvjeti iz èlana 10. stav 1. Zakona o javnom okupljanju za sudsku zabranu održavanja prijavljenog javnog skupa.

Kako je veæ reèeno, zahtjev za zabranu održavanja javnog skupa zasniva se na pretežnom stavu o postojanju sigurnosnog rizika za ljude i imovinu. "Nesumnjivo je, prema priloženim dokazima, da taj rizik realno postoji. Meðutim, valja istaæi da Zakon o okupljanju graðana ne daje ovlaštenje sudu da održavanje javnog skupa zabrani zbog sigurnosti ljudi i imovine veæ samo, što je veæ i obrazloženo, u sluèaju postojanja razloga iz èlana 10. stav 1. Zakona o okupljanju graðana", navodi se u obrazloženju rješenja Okružnog suda Bijeljina.

Naglašava se i da odredbe èlana 12. navedenog zakona daju ovlaštenje nadležnom policijskom organu da može da zabrani održavanje javnog skupa radi sigurnosti ljudi i imovine i spreèavanja nereda.

"S obzirom da je podnosilac zahtjeva imao procjenu da æe održavanje javnog skupa ugroziti sigurnost ljudi i imovine, izazvati nerede i pogoršati sigurnosno stanje to je u smislu navedene zakonske odredbe posebnim rješenjem mogao da zabrani održavanje prijavljenog skupa. Meðutim, tako nije postupljeno", kaže se u obrazloženju.

Protiv ovog rješenja može se izjaviti žalba Vrhovnom sudu Republike Srpske u roku od 24 sata od dostavljanja rješenja.

Podsjeæamo, policija RS-a juèer je sprijeèila okupljanje Bošnjaka u selu Kravice, koji su namjeravali da u tom selu održe sat historije u okviru obilježavanje 13. godišnjice stradanja u Srebrenici.
(FENA)

16-07-2008 at 15:53 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Zene Srebrenice govore

"Zene Srebrenice govore" naziv je filma ciji je autor Milica Tomic iz Beograda. Žene èiji su najbliži ubijeni tokom genocida u Srebrenici 1995. godine,
zamoljene su da kažu šta bi imale da poruèe gradjanima i gradjankama Srbije,
danas nakon 13 godina. Autorka ovog video zapisa je Milica Tomiæ. Video je radjen iskljuèivo za namjenu obilježavanja 13. godišnjice genocida u Srebrenici, mirovne akcije "Žena u crnom" pod sloganom "Solidarnost i odgovornost", kao produkt dijaloga autorke sa ovim udruženjem.

Produkcija "Zene u crnom Beograd"

Zene Srebrenice govore

16-07-2008 at 16:13 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

16..07.2008

Srebrenica

Ekshumirano 31 nekompletno tijelo

Iz sekundarne masovne grobnice Pusmuliæi 2 kod Zelenog Jadra, opæina Srebrenica danas je ekshumirano 31 nekompletno tijelo i èetiri izdvojena dijela tijela, priopæila je tužiteljica tuzlanskog Županijskog tužiteljstva Danica Kovaèeviæ, a pod èijim vodstvom eksperti Tuzlanskog ureda Instituta za traženje nestalih vrše iskapanja.

Po rijeèima tužiteljice Kovaèeviæ, u grobnici su pronaðeni predmeti, meðu kojima i osobni dokumenti žrtava.

Pored navedenih, iz grobnice Pusmuliæi 2 do sada su ekshumirana dva kompletna i 30 nekompletnih tijela, a ekshumacija iz ove grobnice se nastavlja i sutra. Pretpostavlja se da se radi o žrtvama srebrenièkog genocida koje su iz primarne grobnice u Kravici prebaèeni u Pusmuliæe.

(FENA)

16-07-2008 at 19:36 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Bosnian Massacre Anniversary in village Kravica

Thirteen years ago, one thousand Muslims were killed in the village of Kravice. Today one hundred women gathered here to commemorate the relatives they had lost. Their action has angered the Serbs in the area, and police was called to the scene. Let´s here more from Kravice.

STORY:

Police block the road to Kravice.

Their target - around 100 grieving women trying to commemorate the men
they´ve lost.

(SOUNDBITE) (Bosnian) HATIDZA MEHMEDOVIC WHO LOST TWO SONS AND HUSBAND IN
1995 SREBRENICA MASSACRE, SAYING:
"A law was passed in March saying every place of killing can be
marked, regardless of the ethnic group involved. But today we Bosnians, the
biggest victims of the war, aren´t aloud to do it."

Hatidza Mehmedovic lost her husband and two sons in the Srebenica
massacre.

More than 1,000 of the 8,000 Bosnian Muslims killed by Serb troops in July
1995 were shot in this Bosnian village.
A new law allows relatives to visit the sites.

But the locals don´t want them and even the Bosnian Serb Prime Minister
says their gathering is a "direct provocation."

As a result the police have taken action.

(SOUNDBITE) (Serbian) DRAGOMIR PERIC, SERB POLICE SPOKESPERSON, SAYING:
"We will follow the temporary ruling of the court and when the
court makes its final decision we will act accordingly."

Bosnia remains politically divided.

Serbs live in some areas, Muslim-Croats in others.
Each have their own version of history.

Last week´s ceremony to mark the anniversary of the massacre was
over-shadowed by tension.

11 Bosnian Serbs are currently on trial for war crimes in Kravice.

And the massacre´s masterminds - the former Bosnian Serb leader Radovan
Karadzic and his military chief Ratko Mladic - are yet to be found.

It may be 13 years since the massacre but for many little has changed.


17-07-2008 at 13:17 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

12. 7. 2008, Srebrenica: Dani u Srebrenici, Bratuncu i Zalazju



Mi imamo Petrovdan

Veæ nekoliko godina vlasti RS-a pokušavaju da petrovdanskim parastosom skrenu pažnju s obilježavanja genocida u Srebrenici. Glavna manifestacija - pomen za 843 civilne srpske žrtve iz cijelog Podrinja - organizira se 12. jula na više lokacija u i oko Srebrenice. Reporteri Dana pratili su otkrivanje spomenika u Zalazju, parastos u Bratuncu i Duhovnu akademiju Milorada Dodika u samoj Srebrenici



Dženat Drekoviæ
"Onog rata pobijeno je Stanojeviæa, ovog rata isto, onog rata Vukosavljeviæa, ovog rata Vukosavljeviæa..."
ZALAZJE NA PETROVDAN "Nema više mojih sinova... a i Boga nema", gotovo ravnodušno govori starica Stanojka Stanojeviæ naslonjena na grob jednog od svojih sinova. Na nadgrobnoj ploèi od crnog mermera lik crnokosog mladiæa. "Radisav Stanojeviæ - poginuo u Okuèanima 1991." Tik do groba je sto s ponudama za pokojnika. Rakija, sirnica, suho meso. Dvanaesti je juli, a mi se s grupom poljskih kolega nalazimo u planinskom selu Zalazju, dobrih pola sata vožnje udaljenom od Bratunca i Srebrenice. Kolona auta i autobusa, koji organizovano prevoze graðane na ceremoniju otkrivanja spomenika, zakrèila nam je put. Kako je kolona stala, tako je svako morao parkirati. Policija je blokirala saobraæaj. Julsko sunce nesnosno peèe. Uz groblje i spomenik u Zalazju se danas mogu vidjeti svega èetiri porušena kuæerka. "Eee..., ne bi ga ni Ratko Mladiæ odbranio", komentariše rezignirano neki èièa. Na maloj betoniranoj uzvisini uzdižu se novi i stari spomenik ubijenima u Zalazju. Jedan je šezdesetih godina prošlog stoljeæa izgraðen u spomen 200 žitelja ovog kraja koje su 1943. poubijale ustaše. Iznad æiriliènog spiska ubijenih vidni su tragovi odvaljene petokrake. Na vrhu se bijeli dograðeni krst. Na novom spomeniku su fotografije 84-ero ljudi - 83 muškarca i jedne žene. Mnogi od njih su vojnici poginuli u sukobu s jedinicama Nasera Oriæa prilikom napada ARBiH na selo, na Petrovdan 1992. Na spomeniku su i ime i slika Radisava Stanojeviæa. Okupljeno mnoštvo sluša vatrene govore zvaniènika: "Ovo je bastion srpstva!", "Ovo je kontinuitet onoga što su njihovi djedovi uradili 1943!", "Oni su ugraðeni u tekovine otadžbinskih ratova", "Republika Srpska - trajna kategorija!" Parastos kasni. Sveštenik je, zbog kolone, s kolima zastao nekoliko kilometara od Zalazja. "Raziæi æe se narod", uplašeno šapæe jedna mlaða djevojka. Odjednom dreka. "Ðubre jedno, dao sam ti deset fotografija najmanje", vièe mlaði nabijeni muškarac. Dvojica organizatora ga bezuspješno pokušavaju smiriti. Na spomeniku su zaista prazna mjesta - imena ispisana, fotografija nema. "p*z** vam materina! Neradnici! Fuj!" "Fotografije moraju biti tu kada se osveštava", komentariše tiho neka žena. Sveštenik je napokon stigao da prelije koljivo. Odnekud iskrsava i grupa aktivista Otaèastvenog pokreta Obraz. Mladiæi u majicama s èetnièkom ikonografijom stigli su još ranije. Gojazni æelavi muškarac u majici s raznim patriotskim parolama im dodaje transparent koji ubrzo razvijaju: "Greh je æutati o stradanju Srba." Dvojica petnaestogodišnjaka trèe proplankom i mašu zastavama Srbije u pravcu udaljene Srebrenice, iako je ne mogu vidjeti.

SREBRENICA DVA DANA RANIJE Poljske kolege i ja u Srebrenicu stižemo u ranim veèernjim satima desetoga jula. Prije toga se nekoliko sati zadržavamo u Potoèarima, upravo u vrijeme kada pristiže i Karavan mira. Zastave RBiH s ljiljanima, Saudijske Arabije, Turske dodiruju se sa švicarskim i internacionalnim šarenim PEACE zastavama. Iz daljine èujem kako reisul-ulema Mustafa Ceriæ govori o globalnom zagrijavanju i kako "se nekada muzika plaæala, a voda bila džaba, a sada se voda plaæa a muzika je džaba". Žena ispred hale fabrike akumulatora rida. Njen muž nije pronaðen. Uskoro joj pružaju medicinsku pomoæ. Jedan mladiæ, vidno narušenog zdravlja, grli majku i plaèe. "Tu je babo, tu je", tješi ga ona. U hali 307 tabuta i pokoji novinar. Tu i tamo prodire i poneki sunèev zrak.

Noæni život u Srebrenici odvija se po jednostavnim pravilima. Srpski i bošnjaèki kafiæi savršeno se raspoznaju po plakatima koji najavljuju Komemoraciju u Potoèarima, odnosno petrovdanske pomene nastradalima u Podrinju. U bošnjaèkom kafiæu Hrid, odmah kod glavnog trga, traži se mjesto više. Gazdarica je nervozna i na naše propitivanje gostiju da li bi neko želio razgovarati s poljskim novinarima, govori da politièke teme ostavimo za vani. Stoga se upuæujemo ka srpskoj kafani Kum. Osim konobara i još trojice muškaraca srednjih godina koji govore sarajevskim akcentom - kafiæ je prazan. Slušaju se Indexi i bistri politika. Jedan od prisutnih smatra da Bošnjaci u RS-u imaju slièan status kao Srbi na Kosovu: "Mi, Srbovi, smo veæina", razdragano konstatuje. U to ulazi podbuhli bradati muškarac u crvenoj majici. Naslanja se na šank i pjeva nerazgovjetno o nesretnoj ljubavi. Odjednom glasno progovara, takoðe sarajevskim akcentom: "Prvi mi je najmrži grad Beograd, a drugi Sarajevo. Hihihihi… Rajvosa multietnièko s milijardu sto šezdeset tri hiljade džamija." "Ma to je Teheran", odgovara jedan od trojice - dugajlija, vidno zainteresovan da strance ukljuèi u razgovor. Slušamo Snijeg pade na behar, na voæe u izvedbi Davorina Popoviæa. Prije nego što je došlo do "baš k´o paša meðu bilbašama" konobar prebacuje na narednu pjesmu. Sada slušamo Smak. Pitam ga da li ima tenzija uoèi Komemoracije u Potoèarima. Umjesto njega odgovara bradonja u crvenoj majici: "Tenzije, kakve tenzije, vi stvarate tenzije?"

- Ko smo to mi?, uzvraæam.
- Nema tenzija. Mi smo Srbi.
- I ja sam.
- Mi Imamo Petrovdan, prošlo je veæ 13 godina od rata. Nema problema. Nema tenzija.
- Drugi su nama nametnuli rat, komentariše jedan od trojice, oduševljen što se konaèno zapodjenuo neki razgovor.
- Ja se s više muslimana zapijem nego Srba, dodaje njegov drugar i poziva na pivu. Odgovaram da æu ostati sa svojim kolegama Poljacima.
- I mi volimo Poljakinje!, prati nas usklik dugajlije dok napuštamo kafanu.

Na glavnom trgu ispred kafiæa Davidoff, koji drži lokalni Srbin, veæi broj ljudi. Zastajemo s grupom mladih Bošnjaka. Jednog od njih pitamo kakvi su odnosi s vršnjacima Srbima. Odgovara da druženja i prijateljstva nema i dodaje: "Doði za dva dana. U ovom kafiæu æe sjediti dva èovjeka, u onom jedan. Na kraju neæe biti nikoga."

BRATUNAC NA PETROVDAN Dvanaestog jula u 8.00 ujutro pristižemo u Bratunac. Na svakih tridesetak metara policajac. Milorad Dodik i drugi zvaniènici Republike Srpske dolaze na parastos na Bratunaèko vojnièko groblje. Na groblju nema mnogo ljudi. Jedna starija žena preprièava drugoj kako se toliko isprepadala muslimana koji su na Povorci mira vikali "Allahu ekber" da je morala popiti Kafetin. Na grobovima s figurama naoružanih vojnika na crnom mramoru ponegdje èitave trpeze, negdje samo keks koji je pokojnik volio. Negdje kafa. Negdje dogorijevaju cigarete. Na jarbolu se vijori izgužvana zastava Srbije. Sveštenik Dušan Spasojeviæ pali veliku svijeæu ispred grobljanskog krsta. Sakupilo se oko 300 duša. Meðu njima se istièe grupa u majicama s natpisom "Ravna Gora pobediti mora". Pristiže Dodik. U narodu žamor. "Evo našeg heroja", ponosan je jedan èièa. "k.r...a!", komentariše baka do njega. "Heroj je onaj ko sebi zaradi penziju." Kada je zbog "mnoštva imena" pomenuto tek dvadesetak najzaslužnijih pokojnika, sveštenik besjedi: "Danas ovdje, iznad Bratunca, prestaju da važe zakoni nebeske mehanike. Više se Zemlja ne okreæe oko Sunca, nego je Sunce stalo iznad Bratunca, spustilo svoje zrake na nas ovdje danas okupljene i žali zbog nepravde koja se odigrava... A nepravda je i od nas, draga braæo i sestre. Nas ovdje danas ima malo više, maltene, nego grobova. Treba da nas bude makar deset puta više. Ako bi nas bilo deset puta više na Bratunaèkom groblju, bilo bi nas preko 6.000..." "Trebali su odmah poslije rata politièari ovdje dolaziti, više bi se naroda sakupljalo", komentariše deda sa šajkaèom. Nakon polaganja vijenaca, okupljeno mnoštvo je pozvano da organizovanim prevozom krene za Zalazje.

PETROVDAN U SREBRENICI Dvorana Doma kulture je ispunjena do posljednjeg mjesta. Tu su i aktivisti Obraza. Debeljko je iz Zalazja donio transparent i pokušava ga razviti ispod bine, ali mu to nikako ne uspijeva. Program traje, a transparent spada. Organizatori sugerišu da ga ukloni. "Pomaže Bog, draga braæo i sestre", pozdravlja skup mlada voditeljica. "Bog ti pomog´o", odgovara gledateljstvo. Slijede govori Nedeljka Mitroviæa, Pantelije Æurguza i Milorada Dodika. "Srebrenica je bilo i na drugim prostorima Bosne i Hercegovine", poèinje Mitroviæ. "Srebrenica ne može biti pokriæe za interese islamskih fundamentalista", nastavlja Æurguz. "U Srebrenici je grupa vojnika RS-a poèinila lokalni genocid", rezimira Dodik. Ide kulturno-umjetnièki program. Na bini pet svijeæa, u pozadini hor izvodi Mokranjèevu liturgijsku muziku, a povremeno se provlaèe etnomelosi, kao Turci selo napadoše u ponoæ, staru majku odvedoše... Glumci recitiraju o bacanju u virove, jame, provalije, probadanju oka usijanom iglom... Uprkos gromoglasnim aplauzima, èim je Milorad Dodik završio s govorom i napustio objekat, dvorana ostaje poluprazna. I debeljko iznosi transparent. Zatièemo ga rezigniranog na ulazu:

"Jedini Srbin koji prièa o stradanju Srba sam ja - Simo Saviæ. Prošao sam petsto kilometara da budem pored porodica srpskih žrtava. Ja sam mislio da ljude ovdje interesuju ljudske žrtve, ali evo - kafiæ: trešti srpska muzika, a ovdje srpske majke plaèu. Kada su muslimani dolazili, bila je tišina. Ja ne delim žrtve na ove i na one. Da li vi mislite da je u nekom kafiæu bila odvrnuta muslimanska muzika do daske, dok porodice muslimana plaèu? Sve vam je jasno koliko Srbi cene svoje žrtve. Teško majkama i jednima i drugima."

OSTAVLJENI U BESPUÆU "Evo, došla sam da obiðem grob ovom mom jadniku Stanku, nedavno je umro", prièa uplakana Radinka Vukosavljeviæ. Sahranjen je u rodnom Zalazju. Na humci ispod malog drvenog krsta je koljivo i malo keksa. Govori o napadu na svoje selo Sikiriæ: "Užasno je to, dijete. Onog rata pobijeno je Stanojeviæa, ovog rata isto, onog rata Vukosavljeviæa, ovog rata Vukosavljeviæa... eto ti, to je užasno, omladina, bolan, djeca. U šoljama klozetskim ih nalazili, silovali sve, stavljali one stvari u usta curama... Iliæ Ratko, Iliæ Uglješa, Petroviæ Mijo. Niko njih ne traži... Niko. Ne mogu da prièam. Kuæe još nisam napravila. Neæe da mi daju ni srpsku ni muslimansku donaciju... Niko o Sikiriæu ne vodi interes..." Prostor ispred novootkrivenog spomenika se polako prazni. Uskoro poèinje Duhovna akademija u Domu kulture u Srebrenici. Naš auto konaèno je odblokiran i možemo krenuti. U taj èas mi pokazuju još jednu ženu koja je preživjela napad na Zalazje. Stojanka Stanojeviæ. Bila je zasuta gelerima i skoro iskrvarila. Na poèetku odbija govoriti: "Svi doðu kad treba nešto da se isprièa, a za neku pomoæ misliš da sam ikad nešto dobila? Nikada, nikada, nikada... odem u Opštinu, tražim pomoæ, kukam, pomoæi nema... Niko više ne živi tude. Pobjegli su svi u stanove. Podijelili i kome treba i kome ne treba. Èovjek mi stan tražio, bilo kakvu pomoæ. Dodik mu obeæ´o stan ima dvije godine. Nikada ga nisam vidjela oèima. Samo mrtvo slovo na papiru. Ja nemam živog komšije... Sami ja i moj èovjek."





Srpske žrtve u Podrinju



Izmeðu propagande i istine


Prema podacima do kojih je na osnovu osmrtnica i prebrojanih grobnih mjesta došao IDC, broj ubijenih srpskih civila od 1992. do 1995, prijavljenih prije rata u opštinama Bijeljina, Bratunac, Èajnièe, Foèa, Goražde, Han-Pijesak, Kalinovik, Rogatica, Rudo, Šekoviæi, Sokolac, Srebrenica, Ugljevik, Višegrad, Vlasenica i Zvornik iznosi 843. Najviše ubijenih civila bilo je 1992. - 599, potom 1993. - 132, 1994. - 30. i 1995. - 24. Za 58 srpskih civila godina stradanja je nepoznata. Ipak, kako istièe Nadira Herenda iz IDC-a: "U našoj bazi podataka vojnicima smo podrazumijevali one za koje smo u dokumentu vidjeli da su poginuli kao vojnici i one za koje njihova porodica tvrdi da su poginuli kao vojnici. Ovo je diskutabilno jer porodice, zbog vojnih penzija i privilegija, i za civila kažu da je bio vojnik. Zbog toga, naredna faza rada na bazi je ispitivanje uzroka smrti."





Protonamjesnik Željko Teofiloviæ, Paroh srebrenièki



Išao bih u Potoèare kada bi me pozvali



DANI: Kako ocjenjujete trenutne odnose izmeðu Srba i Bošnjaka, odnosno pravoslavnih i muslimana ovdje, u Srebrenici?

TEOFILOVIÆ: U gradu ljudi žive u jednom dosta lijepom i dobrom komšijskom odnosu. Ovdje nema ni konflikata. Naglašavam da se to odnosi na ljude koji žive ovdje. S druge strane, ljudi koji dolaze sa strane su skloni konfliktima. Ljudi koji žive ovdje se zlopate u borbi za život i egzistenciju i onda im ne pada na pamet da se bave takvim glupostima, jer znaju da tako pogoršavaju ionako težak život u Srebrenici. Ovo je, moram reæi, jedna velika bijeda. Od infrastrukture ništa nije obnovljeno. Ipak, moram istaæi, efendija Damir Meštroviæ i ja imamo lijepu saradnju. Držimo okrugle stolove meðureligijskog dijaloga. Kada se u školi odvija vjerska nastava, trudimo se da neke èasove djeci držimo zajedno i da neke stvari pojasnimo. Kada se, recimo, djeci u sklopu pravoslavne vjeronauke govori o islamu, zašto im to ne bi objasnio efendija ili ja muslimanskoj djeci kada oni govore o pravoslavlju? Ja se trudim da ova moja sveštenièka služba bude ne samo na korist vjernicima koji obilježavaju 12. juli veæ i onima koji obilježavaju 11. Ljudi ovdje nisu konfliktni. Uvijek su to oni sa strane.

DANI: A ko su ti?

TEOFILOVIÆ: Pa obièno su to oni koji doðu jednom godišnje. Da li 11. ili 12.

DANI: Kako Vi gledate na genocid poèinjen nad Bošnjacima u Srebrenici?

TEOFILOVIÆ: Rat je sam pogibao za ljudski rod. Rat ne želi niko normalan. U ratnom haosu su se dešavali zloèini i to je neminovno. Ja svojim vjernicima uvijek govorim da je jedna žrtva postradala u ratu kao jedan èitav narod. Ja to tako osjeæam, bez obzira kada su se zloèini dešavali, da li je to ´92. ili ´95. To je tragedija za narod. Ovo je muèenièki kraj i jednih i drugih. Možda se potpuno ne razumijemo jer se žrtve zloupotrebljavaju u politièke svrhe. I onda neko licitira nekom žrtvom da bi ona bila nekome važna. A to je bespotrebno. Samim time što više nije meðu živima, što je stradala muèenièki, što je ubijena na brutalan naèin, ona je žrtva i vrijedna je da se poštuje, kao i onaj ko je tu žrtvu izgubio. Sveto pismo nas upuæuje da plaèemo s onima koji plaèu i da se radujemo s onima koji se raduju. Tako je govorio sveti apostol Pavle. Naša dužnost je da poštujemo drugoga. Kako kaže Gospod: "Sve ono što želite da ljudi vama èine, èinite i vi njima." To je zakon koji treba da vlada na zemlji. Kod nas je sve stvar politike, a nesretne porodice žrtava ispaštaju. Ja èesto na TV-u gledam prenos iz Potoèara, a niko me ne zove da 11. jula tamo odem.

DANI: A išli biste?

TEOFILOVIÆ: Išao bih kada bih dobio poziv. Ali neke stvari se moraju normalizovati. Ne treba licitirati žrtvama, bez obzira koliko ih je stradalo na jednoj ili na drugoj strani. Dvanaesti juli ne treba da bude narodni inat, meðutim, na ceremoniji koja se održava na Petrovdan, predstavnici Islamske zajednice nikada nisu prisutni, iako ih mi pozovemo - manifestacije obilježavanja Petrovdana traju od 7. jula. Zbog toga ne idem - jer ti odnosi još uvijek nisu izgraðeni kako treba. Meðutim, kao što sam rekao, gledam televizijske prenose i vidim da je tu porodicama najteže.

DANI: Kako gledate na jako ružnu ikonografiju koja se može vidjeti na manifestacijama pomena srpskim žrtvama? Èeste su majice sa šovinistièkim parolama, likovima haških optuženika, èetnièkom ikonografijom iz Drugog svjetskog rata?

TEOFILOVIÆ: Ja èesto istièem da su kod nas, kada je rijeè o vjeri i politici, lonèiæi polupani i da se neke stvari miješaju bez razloga, tj. vjerska i nacionalna pripadnost. Ako je neko Srbin, ne podrazumijeva se da je i pravoslavac. Tako, kada se obilježava 12. juli, tj. Petrovdan, i ja budem svjedok da se u mom crkvenom dvorištu pojavljuju ljudi koji nose obilježja Ravnogorskog èetnièkog pokreta. Ja nisam sklon osudama. Mene ne vrijeða ni kada neko nosi majicu Nasera Oriæa i smatra da je to njegov heroj, meðutim, smatram da ta i takva obilježja nisu dostojna ni primjerena kada se obavlja pomen bilo èijim žrtvama. Problem je u tome što ne postoji zakon koji bi to sankcionisao, tako da je tu ne mogu ništa. Smatram da sve ono što ne dolièi, što èini drugoga nesretnim, to èovjek ne treba da radi. A kada ja pogledam u crkvenom dvorištu da se takve stvari rade, ja to ne mogu da sankcionišem, jer bih mogao biti brutalno napadnut od mojih sunarodnika. Meðutim, vidim da se i Potoèarima nose majice Nasera Oriæa i neke ratne zastave. To samo zakon može sankcionisati, a mi, koji smo u crkvi, odnosno u drugim zajednicama vjerujuæih, treba da objašnjavamo šta je šta.



18-07-2008 at 14:34 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

18.07.2008

Završena ekshumacija iz grobnice Pusmuliæi 2

Iz sekundarne masovne grobnice Pusmuliæi 2 kod Zelenog Jadra na podruèju Srebrenici juèer su izvaðeni posljednji posmrtni ostaci žrtava srebrenièkog genocida 1995. godine, saopæila je glasnogovornica Tužiteljstva Tuzlanskog kantona Jasna Subotiæ.
Struènjaci Tuzlanskog ureda Instituta za traženje nestalih eksumirali su iz grobnice 64 nekompletna i dva kompletna tijela te tri vreæe sa sitnim kostima i garderobom.

Uz skeletne ostatke pronaðeni su i osobni dokumenti, sat i nakit. Zatrpavanje grobnice poèelo je juèer, a, po rijeèima glasnogovornice Subotiæ, bit æe završeno tokom današnjeg dana.

Ekshumacije se nastavljaju 21. jula na lokalitetu Pobuðe, na podruèju bratunaèke opæine.

(FENA)

18-07-2008 at 17:52 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Apel èlana Predsjedništva BiH Željka Komšiæa Srebrenièankama i Srebrenièanima u BiH i inostranstu

Koristim ovu priliku da vas pozovem da iskoristite svoje pravo i da se reregistrujete za glasanje na lokalnim izborima u Srebrenici u oktobru ove godine. Podsjeæam vas da rok za vašu glasaèku reregistraciju istièe 22. jula 2008 godine, odnosno za èetiri dana.

Prema podacima kojima do sada raspolažem, uznemirujuæe je mali broj Srebrenièanki i Srebrenièana koji se do sada preregistrovao za glasanje u Srebrenici.

Bez obzira što pojedinim strankama u FBiH nije u interesu da glasate na lokalnim izborima u Srebrenici, veæ u sadašnjem mjestu prebivališta, podsjeæam vas da je najveæa odgovornost za oèuvanje uspomena na sve što se dogodilo u Srebrenici, ali i za buduænost Srebrenice, upravo na vama.

Ne smijete dozvoliti da neko drugi odluèuje o sudbini vaše i naše Srebrenice.

Prijem za Srebrenicane


19-07-2008 at 00:02 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

19.07.2008

Osjeæao sam kosti ljudi koji su bili pogoðeni

Nepuni sat prije nego što su Srebrenièanke u utorak bile presretnute u Sandiæima, gdje im je policija zabranila dalje kretanje prema Kravici, prof. dr. Smail Èekiæ, direktor Instituta za ratne zloèine BiH, u Novoj Kasabi održao je èas historije na kojem je detaljno opisao likvidaciju Srebrenièana u nekadašnjem skladištu Zemljoradnièke zadruge u Kravici, poznatijem kao Magacin otkupa, koja se dogodila 13. jula 1995. godine oko 18 sati.

Profesor Èekiæ, naime, kao èlan Komisije za ispitivanje dogaðaja u Srebrenice i oko nje u julu 1995., koju je prije nekoliko godina formirala Vlada RS, tokom istraživanja s ostalim èlanovima Komisije došao je u posjed dokumenata i podataka koji nedvosmisleno ukazuju kako su i na koji naèin usmræeni zarobljenici prethodno dovedeni u Magacin otkupa u Kravici.

- Kasno poslije podne 13. jula 1995. godine izmeðu 1.000 i 1.500 Bošnjaka koji su bježali kroz šumu i bili zarobljeni i zatoèeni na poljani kod Sandiæa i drugim lokacijama, autobusima ili pješice odvedeno je u Kravicu i natjerano da uðu u skladište Osnovne organizacije kooperanata "Kravica" (Zemljoradnièka zadruga), gdje je izvršen veliki masakr. Oko 18 sati svi su likvidirani - zoljama, ruènim bacaèima, ruènim bombama, pušèanim mecima - zapoèeo je svoje izlaganje prof. Èekiæ.

U skladište pretrpano zatoèenicima, navodi dalje Èekiæ, poèela je pucnjava s obje strane, kroz prozore, iz svih vrsta naoružanja, èak i ruènih bacaèa raketa.

- Prema kazivanju jednog od preživjelih, "nastala je velika pucnjava, a mi nismo znali odakle dolazi. Bilo je pušaka, ruènih bombi, mitraljiranja, bilo je... U skladištu se tako zamraèilo da ništa nismo mogli da vidimo. Ljudi su poèeli jaukati, vikati, zapomagati. Onda bi nastalo zatišje, pa bi onda odjednom sve poèelo iznova. I tako su oni nastavili pucati sve dok nije pala noæ" - citirao je Èekiæ jednu od izjava svjedoka strijeljanja.

Èekiæ je dalje isprièao dijelove sjeæanja svjedoka, koji je naveo da ni u jednom filmu strave i užasa koji je gledao nije vidio ništa slièno. "To je bilo gore i od svakog filma", rekao je svjedok.

- Stražari rasporeðeni oko zgrade ubijali su zatvorenike koji su pokušavali pobjeæi kroz prozore. Kada je pucnjava prestala, skladište je bilo puno leševa.

Svjedok J. se prisjeæa: "Niste mogli da stanete na beton a da ne nagazite na leš. Cijeli betonski pod bio je pokriven mrtvim tijelima". Svjedok K. koji je bio samo lakše ranjen, opisao je kako je, nakon što je pucnjava prestala, prošao kroz skladište da bi umakao kroz prozor: "Pod nisam mogao ni da dotaknem, betonski pod skladišta...

Nakon pucnjave, osjetio sam neku èudnu vruæinu, toplinu, koja je zapravo dolazila od krvi koja je pokrivala betonski pod i gazio sam po mrtvacima koji su na njemu ležali. Ali, bilo je i nekih koji su još bili živi, koji su samo bili ranjeni i kada bih nagazio na nekoga živog, èuo bih kako jaukne, zastenje, jer sam nastojao kretati se što sam brže mogao. Osjetio sam da su ljudi sasvim rastrgani. Osjeæao sam kosti ljudi koji su bili pogoðeni tim rafalima ili granatama, mogao sam da osjetim kako im se drobe rebra. Onda bih se opet pridigao i nastavio...." - naveo je Èekiæ sjeæanja svjedoka.

Sutradan ujutro, isprièao je dalje prof. Èekiæ, vojnici su provjeravali ima li preživjelih. Otkrivši nekoliko ranjenih zarobljenika, stražari su neke od njih natjerali da pjevaju srpske pjesme, a onda ih pobili. Nakon što su ubili i posljednjega, bagerom su tijela poèeli odvoziti iz skladišta.
Skladište unaprijed odabrano

- Žrtve genocida iz skladišta u Kravici su zarobljenici dopremljeni s privremnih sabirnih mjesta kao što su poljana kod Sandiæa i fudbalski teren u Novoj Kasabi, koja su organizirana unaprijed, kako bi se tamo mogao držati veliki broj zarobljenika.

Skladište u Kravici unaprijed je odabrano kao lokacija za zarobljenike, jer su poslije podne 13. jula 1995. godine zarobljenici koordiniranim djelovanjem ovamo dovedeni s nekoliko razlièitih tranzitnih lokacija - kazao je Èekiæ.

Vezani muškarci

- Drinski korpus uveèer 13. jula 1995. znao je za èinjenicu da je u skladištu u Kravici izvršen genocid.

Skladište se nalazi na glavnoj cesti izmeðu Bratunca i Konjeviæ-Polja, koju su vojna vozila tog dana itekako koristila. Neki od bošnjaèkih izbjeglica izjavili su da su 13. jula 1995., prolazeæi kroz Kravicu, iz autobusa vidjeli leševe muškaraca kako leže na poljani i muškarce postrojene s rukama vezanim na potiljku - naveo je prof. Èekiæ.

Jecaj majki

Izlaganje prof. Smaila Èekiæa bilo je planirano održati u Kravici. Nakon upozorenja da je stiglo rješenje PS Bratunac kojim se majkama zabranjuje odlazak tamo, on je svoje izlaganje održao u Novoj Kasabi, pored stadiona s kojeg su 13. jula 1995. odvoðeni zarobljenici koji su kasnije strijeljani u Kravici.

Muk i tišina koji su pratili Èekiæevo obraæanje, prekidani su plaèem i jecajima nekoliko desetina majki, od kojih su mnoge prvi put èule pravu istinu o strijeljanju u Kravici.


Autor: A. HADŽIÆ



Video sa lica mjesta u selu Sandici blizu Kravica

19-07-2008 at 12:46 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

22.07.2008

Majke Srebrenice ohrabrene hapšenjem Karadžiæa

Predstavnice Udruženja graðana "Majke Srebrenice" do ranih jutarnjih sati pratile su medijske izvještaje o hapšenju najtraženijeg haškog bjegunca Radovana Karadžiæa. Ne kriju zadovoljstvo što je nakon trinaest godina pravda konaèno stigla i Karadžiæa.
"S nevjericom smo primile vijest da je uhapšeni zaista Radovan Karadžiæ. Biæe sigurne tek onda kad se naðe iza rešetaka Haškog suda", poruèuju majke Srebrenice.

Majke Srebrenice napominju da se iz vida ne smije ispustiti i èinjenica da je Ratko Mladiæ i dalje na slobodi te da æe pravda u potpunosti biti zadovoljena tek kada se i Mladiæ naðe iza rešetaka Maðunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju u Den Haagu.

(FENA)

22-07-2008 at 13:47 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Reakcije majki Srebrenice na hapsenje Karadzica

Nura Alispahic, mother of a 12-year-old boy who was killed in the 1995 Srebrenica massacre, watches the news of Bosnian Serb wartime president Radovan Karadzic´s arrest on television, inside a memorial room in Tuzla early July 22, 2008.




Fatima Mujic, who lost her husband and other relatives in the 1995 Srebrenica massacre, watches the news of Bosnian Serb wartime president Radovan Karadzic´s arrest on television, inside a memorial room in Tuzla early July 22, 2008.



Relatives of victims of the 1995 Srebrenica massacre react after seeing the news of Bosnian Serb wartime president Radovan Karadzic´s arrest on television, inside a memorial room in Tuzla early July 22, 2008.



Relatives of victims of the 1995 Srebrenica massacre hug each other after hearing the news of Bosnian Serb wartime president Radovan Karadzic´s arrest, inside a memorial room in Tuzla early July 22, 2008.

25-07-2008 at 18:04 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 8
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: abrahamudescarte19, El_draginjho, ImmortalKing, Jedina63, KingNedo, sena, Tantavicar
FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice