Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Tuilatvo BiH saslualo Momira Nikolia

Tuilatvo BiH saslualo je Momira Nikolia, koji je govorio o odvoenju i nestancima Bonjaka iz Bratunca.
Svjedoei na suenju Miloradu Trbiu, Momir Nikoli rekao da je u julu 1995. godine radio na pomaganju, a ne komandovanju prevoza oko 30.000 civila Bonjaka iz Bratunca ka Kladnju, javlja BIRN - Justice Report.

Nikolia, nekadanjeg naelnika za bezbjednost i obavjetajne poslove u Bratunakoj brigadi pri Vojsci Republike Srpske (VRS) Meunarodni krivini sud za bivu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) je nakon sklapanja sporazuma o priznanju krivice, osudio na 20 godina zatvora za zloine nad Bonjacima u Srebrenici.

Iskaz je dao putem videolinka iz Finske, gdje se nalazi na izdravanju kazne.

Nikoli je izjavio kako nema saznanja o Trbievoj ulozi u stradanju Bonjaka u Srebrenici, te kako ga nije poznavao do odlaska u Haag.

Trbia, biveg pomonika naelnika za bezbjednost Zvornike brigade VRS-a, Tuilatvo BiH tereti za genocid, odnosno uestvovanje u prisilnom preseljenju Bonjaka iz Srebrenice, te njihovom pogubljenju i pokopavanju tijela.

Nikoli je tokom svjedoenja odbio potvrditi Izjavu o injenicama i prihvatanju krivice koju je potpisao u Haagu i kojom priznaje da je u julu 1995. godine bio direktni koordinator smjetaja mukaraca i odvoenja Bonjaka civila u Kladanj.

Nisam ja komandovao. Komandant brigade Vidoje Blagojevi bio je glavni, moja pozicija naelnika nije dovoljna da odgovaram po komandnoj odgovornost, kazao je Nikoli.

Haki tribunal je osudio Blagojevia, biveg komandanta Bratunake brigade, na 15 godina zatvora zbog zloina u Srebrenici.

Nikoli je potvrdio da se 12. jula 1995. godine nalazio pred hotelom Fontana u Bratuncu, gdje se, nakon osvajanja Srebrenice, general Ratko Mladi sastao sa predstavnicima Bonjaka i UNPROFOR-a i razgovarao o prebacivanju civila na teritoriju Armije BiH.

Tog dana sam vidio pukovnika Vujadina Popovia, priao mi je i rekao da u trebati pomoi u prebacivanju civila. Takoer se vrlo runo izrazio o Bonjacima, govorio je kako ih sve treba pobiti, to je bilo stravino sluati, prisjetio se Nikoli.

Vujadin Popovi, bivi pomonik komandanta za bezbjednost Drinskog korpusa, trenutno se nalazi u Haagu, gdje pred tamonjim sudom odgovara na optube za oportunistika ubijanja muslimana na podruju Srebrenice i Bratunca, dok je Ratko Mladi, bivi komandant VRS-a, jo uvijek u bjekstvu.

Prema Nikolievom iskazu, 13. jula 1995. imao je jo jednu priliku razgovarati sa Mladiem u Konjevi Polju, gdje je obezbjeivao komunikaciju radi njegovog prolaza.

Kada sam Mladiu predao raport, tu je bilo dosta zarobljenih Bonjaka, i pitao sam ga ta raditi s njima. On je samo otro odmahnuo rukom. Shvatio sam to kao da im je sudbina zapeaena, da e ih sve pobiti, kazao je on.

Nastavak suenja zakazan je za 8. septembar 2008. godine.

(BIRN JUSTICE REPORTS)

04-09-2008 at 17:36 | Ukljui u odgovor
cupo

Bez chatanja molim

Srebrenica 11.07.2008 slike i video by @cupo

07-09-2008 at 00:04 | Ukljui u odgovor
cupo

Bez chatanja molim

11.09.2008

Mirni protest ena Srebrenice

"Ne smije se dozvoliti putanje na slobodu Biljane Plavi

Na danas odranim mirnim protestima u Tuzli predstavnice Udruenja graana "ene Srebrenice" zatrailo je od suda u Haagu i vedskoj da se ne dozvoli prijevremeno putanje na slobodu Biljane Plavi koja izdrava kaznu zbog ratnih zloina.
Istovremeno su od Meunarodnog kaznenog suda za bivu Jugoslaviju zatraile konano objavljivanje takozvanih zatienih dokumenata zbog ijeg skrivanja od javnosti je BiH praktiki izgubila u procesu protiv Srbije u tubi za genocid.

"Ujedinjene nacije, Evropska unija i veina zapadnih zemalja odigrale su sramnu ulogu u padu Srebrenice, kada je nestalo i ubijeno oko 10.000 ljudi. Oni nikada nee sprati ovu crnu mrlju iz historije ovjeanstva, poruile su u etvrtak u Tuzli ene Srebrenice.

Uz konstataciju da je jo jako puno zloinaca koji se slobodno kreu na prostorima Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, majke Srebrenice podsjetile su da spor proces ekshumacije i nunost da se ovaj posao to prije mora zavriti prvenstveno radi doznavanja potpune istine o stradanju u Srebrenici.

Mirnom protestu pridruile su im se i podrku pruile "ene u crnom iz Beograda.

Mirni protesti kroz sliku

11-09-2008 at 18:08 | Ukljui u odgovor
cupo

Bez chatanja molim

Ja sin

12-09-2008 at 23:52 | Ukljui u odgovor
cupo

Bez chatanja molim

280 paketa za socijalno ugroene Srebreniane

Organizacija "Merhamet" iz vedske danas je uruila 280 paketa pomoi povratnicima u Podrinje.
Za podruje zvornike opine dopremljeno je 60 paketa, za Bratunac 60, Srebrenicu 70, Konjevi- Polje 50 i Cersku kod Nove Kasabe 40.

Glavni imam u Bratuncu Elvir ef. Hodi, bratunaki medlis pakete e prvenstveno donirati socijalno ugroenim porodicama s podruja cijele opine.

Osim ove pomoi i Humanitarna organizacija Islamic relief donirala je 130 prehrambenih paketa Medlisu Islamske zajednice u Bratuncu.

Azir Osmanovi, predsjednik Merhameta u Srebrenici, kae da e pakete darovane od Merhameta iz vedske, a koji su donacija i bosanskih udruenja i islamske zajednice te zemlje, biti dodijeljeni socijalno ugroenim porodicama u udaljenim srebrenikim selima.

(FENA)

16-09-2008 at 20:00 | Ukljui u odgovor
cupo

Bez chatanja molim

Srebreniani u Tuzli: Povratak je bolno pitanje

Maja Nikoli

U izbjeglikom naselju Solina u Tuzli ivi jo uvijek nekoliko desetina obitelji uglavnom prognanih iz Srebrenice. Vlada Nizozemske je prije 11 godina u Tuzli napravila kolektivni centar koji je dat na koritenje izbjeglicama. Nakon deset godina pravo nad tim naseljem preuzima opina Tuzla.

Deset godina je prolo i raseljene obitelji smjetene u izbjegliko naselje u Tuzli sada svaki dan ive u ikivanju da e im netko pokucati na vrata i rei im da je dolo vrijeme da idu. Meu njima je i Nura Sulji koja zbog pretrpljenog straha u Srebrenici 1995. godine se ne eli vratiti, a kako kae - ni ne moe:

Ni u mjesto ne bih nikad pomislila da se vratim. Vjeruj, evo ovdje pod strehom bih voljela ivjeti nego tamo u vili. Kad bi mi napravili trospratnicu i rekli evo tvoja je, nikad ne pomiljam tamo. Niti djecu pomiljam. Pa zbog onoga svega to smo preivljavali i one tragedije i katastrofe. Jo nikad nije rijeeno da nas opet nee to ekati. Onako, gdje ne bih voljela svoj kraj, svoju umu, svoju vodu? Evo ovdje, ovdje ti nema vode, ako nee platiti ti je nema. A tamo na sve strane izvori teku. Evo, ovdje smee mora platiti kad ne bi jela. Kod nas tamo smee zapali u svojoj umi, u svojoj njivi. Drugaije je ivjeti bilo tamo nego ovdje.

Prognana Sanela ikari takoer ivi u izbjeglikom naselju sa svojom obitelji, te nam je i pojasnila zato oekuje da e uskoro morati napustiti naselje:

E to pripada sada optini Tuzla i mi kao izbjeglice nismo tu bili 1991. godine. Znai, samo domicilno stanovnitvo moe tu ivjeti jer nismo mi bili tu na popisu 1991. godine i zbog toga moramo izai. ivimo u neizvjesnosti, svaki dan eka tu deloaciju. Ne znam. Mene jedino djeca - borim se oko djece, pa toliko ne mislim o tome. Povremeno, normalno da me uhvati taj strah ta dalje i kako dalje. Jer ipak dvoje djece, a njih, i da imam gdje, ne bih vratila sigurno. Borila bih se do zadnjeg dana da ih ne vratim tamo odakle sam ja dola. I da imam gdje - nikad, a nemam. Ali ne bih nikad.

Neke obitelji kau da ne ele ii u Opinu i pitati spremaju li se deloacije, pa smo zato mi pokucali na vrata Slube za raseljene osobe Opine Tuzla i razgovarali pomonicom naelnika Esmom Ibriimovi:

Ja moram rei da je tamo prilina fluktuacija stanovnitva jer one porodice kojima se izgradi stambeni objekat u mjestu povratka dune su da napuste taj prostor i da se vrate u obnovljenu stambenu jedinicu. Meutim, poneka od tih porodica ne eli da se vrati i mi u tom sluaju obavijestimo slubu, ukidamo status takvoj porodici. Tada je naa sluba za stambene poslove na potezu da izvri deloaciju. to se tie brige raseljenih lica koja gore stanuju, ona se samo u tom sluaju mogu da brinu. Znai, ako im je napravljena stambena jedinica i ako je ona uslovna za stanovanje, oni mogu tada napustiti taj prostor.

U Tuzli ivi jo preko 4. 000 izbjeglica iz Srebrenice, a ministar za obnovu razvoj i povratak u Vladi Tuzlanskog kantona Sead Mujanovi istie da je i razumljiva elja onih koji se ne ele vratiti:

Mi imamo informaciju da veina njih pripadaju onoj osjetljivoj kategoriji koji se ne mogu vratiti. Meu njima ima i hakih svjedoka, ima osoba sa jako izraenim posljedicama i koje su izgubile itave familije, ima majki sa malom djecom itd. Znai, moda je pregruba konstatacija da se ne ele vratiti. Ja bih prije rekao da se oni ne mogu vratiti, odnosno nisu se jo stekli uslovi jer se radi zaista o izuzetno osjetljivim kategorijama i moramo imati tu malo vie osjeaja. To je ta najkompleksnija, trea faza povratka gdje ostaju one ranjivije kategorije - ljudi koji se nisu snali ni u ovim trenutnim boravitima, a nisu ni sposobni da organziraju ivot u ovakvim uslovima i ovakvoj podrci lokalne zajednice kada je u pitanju povratak.

Malo je onih koji ele stati pred mikrofon i govoriti o ivotu u ovom naselju, mada graje djece ne nedostaje. Ipak, Nura Sulji kae da je lijepo, samo da se ne vraa tamo gdje su joj pobijeni najmiliji:

Ja imam moda 40 i neki kvadrat. Imam kuhinju i sobu malu jednu, jednu veu., ali i to je meni komotno. Sa moje troje djece i ja etvrta - to je meni previe. Da sam samo rahat, a samoga hljeba danas kad jedem meni je i to dobro. Mogu da ti kaem da mi je lijepo. Najsretnija sam da imam krov, a koliko god i popijem, meni je alhamdullilah. Ja sam zadovoljna. ta ja znam, opet valjda ne smiju tako izbaciti nas koji nemamo ono ba nita zbrinuto. I nee. Ne vjerujem. A ako ve bi moralo da se ide, pod uslovima kad bi bilo sigurno, i zasigurno ivot i posao djeci, opet bih sve to pregazilam pa bih ila - jer mora.

ivot ide dalje, ali za ove obitelji vrijeme nije nikakav lijek. Ostali su bez najmilijih i bez svojih ognjita. Ako se budu morali vratiti, svaki dan prisjeat e se stranog srpnja 1995. godine. Ako pak ostanu, ostaje i ivot u iekivanju onog dana kada e morati ipak otii.

http://www.slobodnaevropa.org/content/Article/1192292.html

16-09-2008 at 23:39 | Ukljui u odgovor
cupo

Bez chatanja molim

22.09.2008

Zvornik / Kamenica

Ekshumacije iz masovne grobnice Kamenica 10

More Srebrenica genocide victims exumed from notorious death valley grave

PHOTO: Forensic archaeologist Matthew Vennemeyer of Ohio, U.S., of the International Commission for Missing Persons, ICMP, inspects body remains in a mass-grave site in a remote mountain area near the village of Kamenica, Bosnia, Tuesday, Sept. 9, 2008.

More remains of the Srebrenica genocide victims have been exhumed from a mass grave in eastern Bosnia - some 30 kilometers from Srebrenica. Kamenica valley.

Kamenica mass grave is the tenth secondary grave found in the village of Kamenica, where Bosnian Serbs brought bodies to cover up the Srebrenica massacre - Europes worst atrocity since World War II. Around 4,000 complete and incomplete bodies of Srebrenica victims have so far been exhumed from 10 mass graves in the Kamenica valley alone.

"So far we have exhumed 97 complete and 180 incomplete skeletons," Murat Hurtic of Bosnias Missing Persons Commission is quoted as saying to FENA (Bosnias Federal News Agency). The exhumation of Kamenica mass grave, near the eastern town of Zvornik, began in mid-August and is expected to continue for at least another week, Hurtic said.

The previously exhumed sites contained over 2,000 bodies from the July 1995 massacre. Serb forces overran the then U.N.-protected Bosniak enclave of Srebrenica in the final phase of Bosnias 1992-1995 war, summarily killing more than 8,000 Muslim men and children, and forcibly deporting roughly 20,000 women in a U.N.-assisted ethnic cleansing of the enclave.

The victims were initially buried in a dozen mass graves. But after the release of satellite pictures showing large portions of freshly disturbed ground, Serbs moved them to other locations in order to cover up the crimes. The body parts were separated during reburial using bulldozers, and forensic experts sometimes found parts of a single person buried in three different so-called secondary graves.

PHOTO: British forensic archaeologist Esma Alicehajic, front and Matthew Vennemeyer of Ohio, U.S., rear, members of International Commission for Missing Persons, ICMP, inspect body remains in a mass-grave site in a remote mountain area near the village of Kamenica, Bosnia, Tuesday, Sept. 9, 2008.

PHOTO: Forensic experts from the International Commission for Missing Persons, ICMP, inspect body remains in a mass-grave site in a remote mountain area near the village of Kamenica, Bosnia, Tuesday, Sept. 9, 2008.

vise ovdje http://srebrenica-genocide.blogspot.com/

Obrada eksumiranih tijela iz masovnih grobnica u Tuzli

Slijedei video sadri uznemiravajue prizore.
Nastavite na vlastitu odgovornost.

23-09-2008 at 02:25 | Ukljui u odgovor
cupo

Bez chatanja molim

30.09.2008

Odrana centralna bajramska sveanost u Srebrenici

Bajram-namaz u srebrenikoj optini klanjan je u obnovljenoj damiji Potoari, Sueska, Dobrak, Osat, Osmae i Bijeloj damiji u Srebrenici, gdje je odrana i centralna bajramska manifestacija, koju je predvodio glavni imam Damir ef. Petali.

"Naredna tri dana nemojte zaboraviti roditelje, ostalu rodbinu, prijatelje, komije bilo koje vjere, stare i iznemogle. Takoer, nemojte zaboraviti drugi dan Bajrama obii mezarje svojih najmilijih, a posebno Memorijalni centar Potoari", poruio je u bajramskoj hutbi efendija Petali.

Teravih namazi na podruju ove optine klanjani su pored obnovljenih damija i u etiri medlisa. Osim postojeih imama bili su angaovani uenici i studenti islamskih kolskih institucija.

U odnosu na prethodne godine, Bajram je srebrenikoj optini protekao onako kako nalae islam - bez pucnjave i enluenja.

(ONASA)

30-09-2008 at 18:52 | Ukljui u odgovor
cupo

Bez chatanja molim

Dan ehida Srebrenica

06-10-2008 at 22:52 | Ukljui u odgovor
cupo

Bez chatanja molim

U znak sjeanja na Akifa Ustia i njegove saborce - branioce Srebrenice

Akif Usti je bio zamjenik komandanta 28. divizije koju je predvodio Naser Ori, i osniva Prvog srebrenikog bataljona. Poginuo je 13.10.1992. godine na Zalazju pored Srebrenice, zajedno sa jos 22 saborca. Posthumno je odlikovan najveim ratnim priznanjem "ZLATNI LJILJAN", i takoe posthumno dobio in pukovnika.

20.aprila 2008 u znak sjeanja na slavnog komandata i njegove saborce otvoreno je obnovljeno ehidsko turbe, to ste takoe mogli pratiti na Tuzlarijama.

A sad sam napravio i video fajl posveen borcima Srebrenice

U znak sjeanja na Akifa Ustia i njegove saborce

11-10-2008 at 00:06 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Armija BiH, nijaz, reprogramer, runduljica
FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net