Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Tužilaštvo BiH saslušalo Momira Nikoliæa

Tužilaštvo BiH saslušalo je Momira Nikoliæa, koji je govorio o odvoženju i nestancima Bošnjaka iz Bratunca.
Svjedoèeæi na suðenju Miloradu Trbiæu, Momir Nikoliæ rekao da je u julu 1995. godine radio na “pomaganju, a ne komandovanju prevoza oko 30.000 civila Bošnjaka iz Bratunca ka Kladnju”, javlja BIRN - Justice Report.

Nikoliæa, nekadašnjeg naèelnika za bezbjednost i obavještajne poslove u Bratunaèkoj brigadi pri Vojsci Republike Srpske (VRS) Meðunarodni krivièni sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) je nakon sklapanja sporazuma o priznanju krivice, osudio na 20 godina zatvora za zloèine nad Bošnjacima u Srebrenici.

Iskaz je dao putem videolinka iz Finske, gdje se nalazi na izdržavanju kazne.

Nikoliæ je izjavio kako nema saznanja o Trbiæevoj ulozi u stradanju Bošnjaka u Srebrenici, te kako ga nije poznavao “do odlaska u Haag”.

Trbiæa, bivšeg pomoænika naèelnika za bezbjednost Zvornièke brigade VRS-a, Tužilaštvo BiH tereti za genocid, odnosno uèestvovanje u prisilnom preseljenju Bošnjaka iz Srebrenice, te njihovom pogubljenju i pokopavanju tijela.

Nikoliæ je tokom svjedoèenja odbio potvrditi Izjavu o èinjenicama i prihvatanju krivice koju je potpisao u Haagu i kojom priznaje da je u julu 1995. godine bio “direktni koordinator smještaja muškaraca i odvoženja Bošnjaka civila u Kladanj”.

“Nisam ja komandovao. Komandant brigade Vidoje Blagojeviæ bio je glavni, moja pozicija naèelnika nije dovoljna da odgovaram po komandnoj odgovornost”, kazao je Nikoliæ.

Haški tribunal je osudio Blagojeviæa, bivšeg komandanta Bratunaèke brigade, na 15 godina zatvora zbog zloèina u Srebrenici.

Nikoliæ je potvrdio da se 12. jula 1995. godine nalazio pred hotelom “Fontana” u Bratuncu, gdje se, “nakon osvajanja Srebrenice, general Ratko Mladiæ sastao sa predstavnicima Bošnjaka i UNPROFOR-a i razgovarao o prebacivanju civila na teritoriju Armije BiH”.

“Tog dana sam vidio pukovnika Vujadina Popoviæa, prišao mi je i rekao da æu trebati pomoæi u prebacivanju civila. Takoðer se vrlo ružno izrazio o Bošnjacima, govorio je kako ih sve treba pobiti, to je bilo stravièno slušati”, prisjetio se Nikoliæ.

Vujadin Popoviæ, bivši pomoænik komandanta za bezbjednost Drinskog korpusa, trenutno se nalazi u Haagu, gdje pred tamošnjim sudom odgovara na optužbe za “oportunistièka ubijanja muslimana na podruèju Srebrenice i Bratunca”, dok je Ratko Mladiæ, bivši komandant VRS-a, još uvijek u bjekstvu.

Prema Nikoliæevom iskazu, 13. jula 1995. imao je još jednu priliku razgovarati sa Mladiæem u Konjeviæ Polju, gdje je “obezbjeðivao komunikaciju radi njegovog prolaza”.

“Kada sam Mladiæu predao raport, tu je bilo dosta zarobljenih Bošnjaka, i pitao sam ga šta raditi s njima. On je samo oštro odmahnuo rukom. Shvatio sam to kao da im je sudbina zapeèaæena, da æe ih sve pobiti”, kazao je on.

Nastavak suðenja zakazan je za 8. septembar 2008. godine.

(BIRN JUSTICE REPORTS)

04-09-2008 at 17:36 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Srebrenica 11.07.2008 slike i video by @cupo




07-09-2008 at 00:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

11.09.2008

Mirni protest žena Srebrenice

"Ne smije se dozvoliti puštanje na slobodu Biljane Plavšiæ“

Na danas održanim mirnim protestima u Tuzli predstavnice Udruženja graðana "Žene Srebrenice" zatražilo je od suda u Haagu i Švedskoj da se ne dozvoli prijevremeno puštanje na slobodu Biljane Plavšiæ koja izdržava kaznu zbog ratnih zloèina.
Istovremeno su od Meðunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju zatražile konaèno objavljivanje takozvanih zaštièenih dokumenata zbog èijeg skrivanja od javnosti je BiH praktièki izgubila u procesu protiv Srbije u tužbi za genocid.

"Ujedinjene nacije, Evropska unija i veæina zapadnih zemalja odigrale su sramnu ulogu u padu Srebrenice, kada je nestalo i ubijeno oko 10.000 ljudi. Oni nikada neæe sprati ovu crnu mrlju iz historije èovjeèanstva“, poruèile su u èetvrtak u Tuzli žene Srebrenice.



Uz konstataciju da je još jako puno zloèinaca koji se slobodno kreæu na prostorima Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, majke Srebrenice podsjetile su da spor proces ekshumacije i nužnost da se ovaj posao što prije mora završiti prvenstveno radi doznavanja potpune istine o stradanju u Srebrenici.

Mirnom protestu pridružile su im se i podršku pružile "Žene u crnom“ iz Beograda.

Mirni protesti kroz sliku

11-09-2008 at 18:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim



Ja sin


12-09-2008 at 23:52 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

280 paketa za socijalno ugrožene Srebrenièane

Organizacija "Merhamet" iz Švedske danas je uruèila 280 paketa pomoæi povratnicima u Podrinje.
„Za podruèje zvornièke opæine dopremljeno je 60 paketa, za Bratunac 60, Srebrenicu 70, Konjeviæ- Polje 50 i Cersku kod Nove Kasabe 40.

Glavni imam u Bratuncu Elvir ef. Hodžiæ, bratunaèki medžlis pakete æe prvenstveno donirati socijalno ugroženim porodicama s podruèja cijele opæine.

Osim ove pomoæi i Humanitarna organizacija Islamic relief donirala je 130 prehrambenih paketa Medžlisu Islamske zajednice u Bratuncu.

Azir Osmanoviæ, predsjednik Merhameta u Srebrenici, kaže da æe pakete darovane od Merhameta iz Švedske, a koji su donacija i bosanskih udruženja i islamske zajednice te zemlje, biti dodijeljeni socijalno ugroženim porodicama u udaljenim srebrenièkim selima.

(FENA)

16-09-2008 at 20:00 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Srebrenièani u Tuzli: Povratak je bolno pitanje

Maja Nikoliæ

U izbjeglièkom naselju Solina u Tuzli živi još uvijek nekoliko desetina obitelji uglavnom prognanih iz Srebrenice. Vlada Nizozemske je prije 11 godina u Tuzli napravila kolektivni centar koji je dat na korištenje izbjeglicama. Nakon deset godina pravo nad tim naseljem preuzima opæina Tuzla.

Deset godina je prošlo i raseljene obitelji smještene u izbjeglièko naselje u Tuzli sada svaki dan žive u išèkivanju da æe im netko pokucati na vrata i reæi im da je došlo vrijeme da idu. Meðu njima je i Nura Suljiæ koja zbog pretrpljenog straha u Srebrenici 1995. godine se ne želi vratiti, a kako kaže - ni ne može:



„Ni u mjesto ne bih nikad pomislila da se vratim. Vjeruj, evo ovdje pod strehom bih voljela živjeti nego tamo u vili. Kad bi mi napravili trospratnicu i rekli evo tvoja je, nikad ne pomišljam tamo. Niti djecu pomišljam. Pa zbog onoga svega što smo preživljavali i one tragedije i katastrofe. Još nikad nije riješeno da nas opet neæe to èekati. Onako, gdje ne bih voljela svoj kraj, svoju šumu, svoju vodu? Evo ovdje, ovdje ti nema vode, ako neæeš platiti ti je nemaš. A tamo na sve strane izvori teku. Evo, ovdje smeæe moraš platiti kad ne bi jela. Kod nas tamo smeæe zapali u svojoj šumi, u svojoj njivi. Drugaèije je živjeti bilo tamo nego ovdje.“

Prognana Sanela Èikariæ takoðer živi u izbjeglièkom naselju sa svojom obitelji, te nam je i pojasnila zašto oèekuje da æe uskoro morati napustiti naselje:

„E to pripada sada opštini Tuzla i mi kao izbjeglice nismo tu bili 1991. godine. Znaèi, samo domicilno stanovništvo može tu živjeti jer nismo mi bili tu na popisu 1991. godine i zbog toga moramo izaæi. Živimo u neizvjesnosti, svaki dan èekaš tu deložaciju. Ne znam. Mene jedino djeca - borim se oko djece, pa toliko ne mislim o tome. Povremeno, normalno da me uhvati taj strah šta dalje i kako dalje. Jer ipak dvoje djece, a njih, i da imam gdje, ne bih vratila sigurno. Borila bih se do zadnjeg dana da ih ne vratim tamo odakle sam ja došla. I da imam gdje - nikad, a nemam. Ali ne bih nikad.“

Neke obitelji kažu da ne žele iæi u Opæinu i pitati spremaju li se deložacije, pa smo zato mi pokucali na vrata Službe za raseljene osobe Opæine Tuzla i razgovarali pomoænicom naèelnika Esmom Ibrišimoviæ:

„Ja moram reæi da je tamo prilièna fluktuacija stanovništva jer one porodice kojima se izgradi stambeni objekat u mjestu povratka dužne su da napuste taj prostor i da se vrate u obnovljenu stambenu jedinicu. Meðutim, poneka od tih porodica ne želi da se vrati i mi u tom sluèaju obavijestimo službu, ukidamo status takvoj porodici. Tada je naša služba za stambene poslove na potezu da izvrši deložaciju. Što se tièe brige raseljenih lica koja gore stanuju, ona se samo u tom sluèaju mogu da brinu. Znaèi, ako im je napravljena stambena jedinica i ako je ona uslovna za stanovanje, oni mogu tada napustiti taj prostor.“

U Tuzli živi još preko 4. 000 izbjeglica iz Srebrenice, a ministar za obnovu razvoj i povratak u Vladi Tuzlanskog kantona Sead Mujanoviæ istièe da je i razumljiva želja onih koji se ne žele vratiti:


„Mi imamo informaciju da veæina njih pripadaju onoj osjetljivoj kategoriji koji se ne mogu vratiti. Meðu njima ima i haških svjedoka, ima osoba sa jako izraženim posljedicama i koje su izgubile èitave familije, ima majki sa malom djecom itd. Znaèi, možda je pregruba konstatacija da se ne žele vratiti. Ja bih prije rekao da se oni ne mogu vratiti, odnosno nisu se još stekli uslovi jer se radi zaista o izuzetno osjetljivim kategorijama i moramo imati tu malo više osjeæaja. To je ta najkompleksnija, treæa faza povratka gdje ostaju one ranjivije kategorije - ljudi koji se nisu snašli ni u ovim trenutnim boravištima, a nisu ni sposobni da organziraju život u ovakvim uslovima i ovakvoj podršci lokalne zajednice kada je u pitanju povratak.“

Malo je onih koji žele stati pred mikrofon i govoriti o životu u ovom naselju, mada graje djece ne nedostaje. Ipak, Nura Suljiæ kaže da je lijepo, samo da se ne vraæa tamo gdje su joj pobijeni najmiliji:

„Ja imam možda 40 i neki kvadrat. Imam kuhinju i sobu malu jednu, jednu veæu., ali i to je meni komotno. Sa moje troje djece i ja èetvrta - to je meni previše. Da sam samo rahat, a samoga hljeba danas kad jedem meni je i to dobro. Mogu da ti kažem da mi je lijepo. Najsretnija sam da imam krov, a koliko god i popijem, meni je alhamdullilah. Ja sam zadovoljna. Šta ja znam, opet valjda ne smiju tako izbaciti nas koji nemamo ono baš ništa zbrinuto. I neæe. Ne vjerujem. A ako veæ bi moralo da se ide, pod uslovima kad bi bilo sigurno, i zasigurno život i posao djeci, opet bih sve to pregazilam pa bih išla - jer moraš.“

Život ide dalje, ali za ove obitelji vrijeme nije nikakav lijek. Ostali su bez najmilijih i bez svojih ognjišta. Ako se budu morali vratiti, svaki dan prisjeæat æe se strašnog srpnja 1995. godine. Ako pak ostanu, ostaje i život u išèekivanju onog dana kada æe morati ipak otiæi.

http://www.slobodnaevropa.org/content/Article/1192292.html

16-09-2008 at 23:39 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

22.09.2008

Zvornik / Kamenica

Ekshumacije iz masovne grobnice Kamenica 10

More Srebrenica genocide victims exumed from notorious death valley grave

PHOTO: Forensic archaeologist Matthew Vennemeyer of Ohio, U.S., of the International Commission for Missing Persons, ICMP, inspects body remains in a mass-grave site in a remote mountain area near the village of Kamenica, Bosnia, Tuesday, Sept. 9, 2008.



More remains of the Srebrenica genocide victims have been exhumed from a mass grave in eastern Bosnia - some 30 kilometers from Srebrenica. Kamenica valley.

Kamenica mass grave is the tenth secondary grave found in the village of Kamenica, where Bosnian Serbs brought bodies to cover up the Srebrenica massacre - Europe´s worst atrocity since World War II. Around 4,000 complete and incomplete bodies of Srebrenica victims have so far been exhumed from 10 mass graves in the Kamenica valley alone.



"So far we have exhumed 97 complete and 180 incomplete skeletons," Murat Hurtic of Bosnia´s Missing Persons Commission is quoted as saying to FENA (Bosnia´s Federal News Agency). The exhumation of Kamenica mass grave, near the eastern town of Zvornik, began in mid-August and is expected to continue for at least another week, Hurtic said.

The previously exhumed sites contained over 2,000 bodies from the July 1995 massacre. Serb forces overran the then U.N.-protected Bosniak enclave of Srebrenica in the final phase of Bosnia´s 1992-1995 war, summarily killing more than 8,000 Muslim men and children, and forcibly deporting roughly 20,000 women in a U.N.-assisted ethnic cleansing of the enclave.

The victims were initially buried in a dozen mass graves. But after the release of satellite pictures showing large portions of freshly disturbed ground, Serbs moved them to other locations in order to cover up the crimes. The body parts were separated during reburial using bulldozers, and forensic experts sometimes found parts of a single person buried in three different so-called secondary graves.

PHOTO: British forensic archaeologist Esma Alicehajic, front and Matthew Vennemeyer of Ohio, U.S., rear, members of International Commission for Missing Persons, ICMP, inspect body remains in a mass-grave site in a remote mountain area near the village of Kamenica, Bosnia, Tuesday, Sept. 9, 2008.




PHOTO: Forensic experts from the International Commission for Missing Persons, ICMP, inspect body remains in a mass-grave site in a remote mountain area near the village of Kamenica, Bosnia, Tuesday, Sept. 9, 2008.




vise ovdje http://srebrenica-genocide.blogspot.com/


Obrada eksumiranih tijela iz masovnih grobnica u Tuzli

Slijedeæi video sadrži uznemiravajuæe prizore.
Nastavite na vlastitu odgovornost.


23-09-2008 at 02:25 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

30.09.2008

Održana centralna bajramska sveèanost u Srebrenici

Bajram-namaz u srebrenièkoj opštini klanjan je u obnovljenoj džamiji Potoèari, Suæeska, Dobrak, Osat, Osmaèe i Bijeloj džamiji u Srebrenici, gdje je održana i centralna bajramska manifestacija, koju je predvodio glavni imam Damir ef. Peštaliæ.

"Naredna tri dana nemojte zaboraviti roditelje, ostalu rodbinu, prijatelje, komšije bilo koje vjere, stare i iznemogle. Takoðer, nemojte zaboraviti drugi dan Bajrama obiæi mezarje svojih najmilijih, a posebno Memorijalni centar Potoèari", poruèio je u bajramskoj hutbi efendija Peštaliæ.

Teravih namazi na podruèju ove opštine klanjani su pored obnovljenih džamija i u èetiri medžlisa. Osim postojeæih imama bili su angažovani uèenici i studenti islamskih školskih institucija.

U odnosu na prethodne godine, Bajram je srebrenièkoj opštini protekao onako kako nalaže islam - bez pucnjave i šenluèenja.

(ONASA)

30-09-2008 at 18:52 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Dan šehida Srebrenica



06-10-2008 at 22:52 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

U znak sjeæanja na Akifa Ustiæa i njegove saborce - branioce Srebrenice

Akif Ustiæ je bio zamjenik komandanta 28. divizije koju je predvodio Naser Oriæ, i osnivaè Prvog srebrenièkog bataljona. Poginuo je 13.10.1992. godine na Zalazju pored Srebrenice, zajedno sa jos 22 saborca. Posthumno je odlikovan najveæim ratnim priznanjem "ZLATNI LJILJAN", i takoðe posthumno dobio èin pukovnika.

20.aprila 2008 u znak sjeæanja na slavnog komandata i njegove saborce otvoreno je obnovljeno šehidsko turbe, što ste takoðe mogli pratiti na Tuzlarijama.

A sad sam napravio i video fajl posveæen borcima Srebrenice

U znak sjeæanja na Akifa Ustiæa i njegove saborce


11-10-2008 at 00:06 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 58
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice