Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Uticajni sedmièni magazin Slobodna Bosna u svom najnovijem izdanju otkriva detalje tajnog plana Sulejmana Tihiæa i Dragana Èoviæa o rekonstrukciji vlasti u BiH èiji je cilj potpuna eliminacija Stranke za BiH i HDZ-a 1990. i njihovih lidera Harisa Silajdžiæa i Bože Ljubiæa.
Prema ovom dogovoru, Sulejman Tihiæ i Drgana Èoviæ usaglasili su detalje plana rekonstrukcije izvršne vlasti na svim razinama, poèevši od Vijeæa ministara, preko Vlade Federacije BiH, pa do kantona, koja bi se i u osnovi svela na potpuno eliminiranje i politièko maginaliziranje druga dva koaliciona partnera - Stranke za BiH i HDZ-a 1990.
Inaèe, Tihiæ i Èoviæ su za svoj plan rekonstrukcije vlasti dobili podršku amerièkog ambasadora u BiH Charlesa Englisha. Meðutim, veæina evropskih ambasadora, ukljuèujuæi i OHR, ovaj plan ocjenjuje kao neproduktivno i posve besmisleno gubljenje vremena i energije.
Iznimka meðu njima samo je ruski ambasador Konstantin Šuvalov, koji otvoreno podržava Dodika i koji bi vjerovatno više nego i sam Tihiæ volio vidjeti Silajdžiæa na pleæima, piše Slobodna Bosna.

Da je rijeè o vrlo opasnoj politièkoj avanturi, koja bi mogla unijeti novu pomutnju ne samo na domaæoj nego i na meðunarodnoj politièkoj sceni, svjedoèi i èinjenica da je samo dan nakon dogovora Tihiæa i Èoviæa Ijutito reagirao visoki predstavnik Miroslav Lajèak koji im je preko naslovne strane Osloboðenja nedvosmisleno poruèio da je "aprilski paket mrtav".
Glavni nesporazumi medu federalnim koalicionim partnerima potièu iz pomalo apsurdne osobne pozicije Sulejmana Tihiæa i Dragana Èoviæa. Iako njihove partije aktivno sudjeluju u vlasti na svim razinama, i Tihiæ i Èoviæ sve vrijeme nakon izbora 2006. godine osobno se drže kao klasièni opozicioni lideri, kojima ništa nije dobro i koji su stalno neèim nezadovoljni. A rijeè je zapravo o projekciji osobnog nezadovoljstva!

A kao završni obraèun i jedini cilj rekonstrukcije vlasti jeste eliminacija Stranke za BiH i HDZ-a 1990.
No, ovaj Tihiæev i Èoviæev ambiciozni plan ima nekoliko slabih taèaka koje ga èine prilièno nerealnim i neprovodivim. Prije poduzimanja bilo kakve akcije, dvojac Tihiæ-Èoviæ morao bi se naoružati jakim argumentima kojima bi opravdali akciju protiv Silajdžiæa i Ljubiæa. No, njihova argumentacija protiv aktuelne izvršne vlasti prilièno je tanka, tim prije što "druga strana" upravo Tihiæa i Èoviæa sve glasnije tereti za opstrukciju razvojnih projekata Federalne vlade vrijednih preko 10 milijardi konvertibilnih maraka.
Tihiæ i Èoviæ tvrde da je ulaganje u energetski sektor od 7 milijardi konvertibilnih maraka "pljaèka stoljeæa u režiji Harisa Silajdžiæa i njegovih ministra" ali taj argument stoji na vrlo klimavim nogama. Naime, elektroenergetski projekat dobio je jedinstvenu podršku svih ministara Federalne vlade, ukljuèujuæi i federalnog premijera Brankoviæa koji se ovog projekta nije odrekao ni nakon montirane istrage Kantonalnog tužilaštva Sarajevo, ali ni nakon silnih pritisaka Tihiæa i njegovih poslušnika koji su od Brankoviæa tražili distanciranje od projekata, piše Slobodna Bosna.
Osim toga, Tihiæ se sam pobrinuo da oslabi vlastite argumente o navodnoj "pljaèki stoljeæa": prvo je tvrdio da ni jedan od tri strateška partnera nije izabran transparentno i na zakonit naèin, da bi nešto kasnije promijenio mišljenje predloživši da se s jednim od tri partnera ipak potpiše ugovor! Upravo ovaj detalj otkriva da u pozadini osporavanja energetskog projektanta stoje politikantski razlozi lidera SDA i HDZ-a.
Tihiæ æe takoðer unutar vlastite partije teško dobiti jedinstvenu podršku za svoj plan, buduæi da vrlo uticajno desno krilo SDA, predvoðeno Bakirom Izetbegoviæem, odluèno zagovara nastavak koalicije sa Silajdžiæevom Strankom za BiH.
Više o ovom paklenom planu Tihiæa i Èoviæa i drugim njegovim slabim taèkama, te o krizi koju bi u BiH izazvalo sprovoðenje ovog plana proèitajte u najnovijem izdanju sadmiènika Slobodna Bosna.

 


Sve je super i sve je za 5!
01-11-2008 at 01:18 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Opštinski sud Sarajevo produžio je za još dva mjeseca pritvor bivšem komandantu muslimanskih snaga u Srebrenici Naseru Oriæu, koji je 3. oktobra uhapšen pod sumnjom da je uzimao "reket". Kantonalno tužilaštvo tražilo je produženje pritvora zbog opasnosti da bi Oriæ boraveæi na slobodi uticao na svjedoke i ponovio ista krivièna djela, ali i radi bezbjednosti graðana.
Oriæ je osumnjièen da je od Džehve Okanoviæ iz Tuzle od 2002. do oktobra ove godine iznudio više od 200.000 KM.
MUP Federacije BiH uhapsio je Oriæa 3. oktobra u okviru akcije provedene na podruèju Sarajeva i Tuzle.
Oriæu je suðeno u Haškom tribunalu za zloèine nad Srbima u Srebrenici poèinjene 1992. i 1993. godine. U prvostepenom postupku u ljeto 2006. godine bio je proglašen krivim što nije sprijeèio zloèine i osuðen na dvije godine zatvora, ali ga je Haški tribunal pravosnažno oslobodio krivice 3. jula ove godine.




 


Sve je super i sve je za 5!
01-11-2008 at 01:23 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

TUZLOM TREBA DA UPRAVLJAJU ÈESTITI TUZLACI

Bošnjaci.Net: Gospodine Bukvareviæu, lokalni izbori u Bosni i Hercegovini, ostali su iza nas. Vi ste bili kandidat SDA za naèelnika Tuzle, ali bit æu slobodna da kažem da ste pored velike odgovornosti koju ste ponijeli kao kandidat, imali odgovornost jer ste predsjednik OO SDA Tuzla. Rezultati izbora su manje više poznati. Sa ove postizborne distance kako ste zadovoljni izbornim rezultatom?
Bukvareviæ: Oèekivao sam da æe upravo ovo pitanje biti i prvo sa kojim æemo zapoèeti ovaj intervju. No prije nego Vam odgovorim, dozvolite mi da selamim i pozdravim sve u dijaspori i sve one koji prate web magazin Bošnjaci.Net. I sad se vraæam odgovoru: bilo bi neskromno reæi da sam nezadovoljan ostvarenim rezultatom. Ukoliko uzmete u obzir ranije izborne procese kako opæinske tako i opæe onda æete vidjeti da SDA Tuzla stalno bilježi porast kako ostvarenih glasova, a samim tim i mandata u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, tako i broj èlanova naše stranke. Posebno želim istaæi jedinstven i složen rad svih èlanova SDA, pa tako, primjera radi rijetki su oni koji se mogu pohvaliti onim što mi u SDA možemo, jer raduje me èinjenica da sam kao kandidta za naèelnika dobio povjerenje istog broja ljudi kao i sama Stranka. Samo u omjeru sa posljednjim izborima gdje je izlaznost biraèa bila znatno veæa, bilježimo znatan rast broja glasova, a ako kažemo da smo 2004. na lokalnim izborima osvojili oko 4000 glasova, onda sam više nego zadovoljan. Iza mandata buduæih vijeænika stoji broj od 8000 glasova, za mene je to uspjeh.

Najveæa vrijednost modernog grada je u njegovoj otvorenosti

Bošnjaci.Net: Zvuèi lokalno patriotski, baš ono tuzlanski. Ipak u Tuzli je èesta polemika o tome ko je Tuzlak, ko ima više prava na Tuzlu, da pojasnimo, ko to treba da upravlja Tuzlom?
Bukvareviæ: Ma to je pitanje zapravo posljedica SDP-eovih dnevnopolitièkih prepucavanja nekad je prièa dekutantna, nekada i opasna ... potrebe za izdvajanjem pa i dijeljenjem, možda pokušaj nasilne prestižnosti ili snobizma ili kad nemaju o èemu pametnijem.
Moja poruka je jasna, Tuzlom treba da upravljaju èestiti ljudi, Tuzlaci, a naæi æete ih jednako meðu onima koji su ovdje roðeni kao i meðu onima koji su ovdje odrasli ili koji su odabrali ovaj grad za mjesto svoga življenja, to su svi oni koji pune opæinski budžet, koji su registrovani kao graðani Tuzle u CIPS-u a ne dolaze samo o praznicim, ili da ovdje zaraðuju a da ulažu negdje drugo.
Nije li najveæa vrijednost modernog grada u njegovoj otvorenosti, u nekim sluèajevima velike pare dajemo da kvalitetne ljude dovedemo, èak i s drugog kontinenta, da igra za boje ove države, da nosi boje ovog grada.
Ako baš hoæete, ni ovaj sad naèelnik nije „autohtoni“ Tuzlak, ni po majci ni po ocu, a ne može se reæi da nije volio Tuzlu, i da nije dok se nije zamorio, neke stvari dobro uradio, posebno krajem prvog mandata ....

Bošnjaci.Net: Jeste li Vi Tuzlak?
Bukvareviæ: Da ja sam Tuzlak od dolaska na svijet - roðen sam u neninoj kuæi u Hrasnom, ali sam u prvoj godini veæ živio u tuzlanskoj mjesnoj zajednici Slavinoviæi i do danas – mislim da to nije važno. Važnije od toga, ovaj grad sam branio – ovaj grad volim taman da sam juèer došao – ako sam tu da u njemu ostanem. Za one koji ipak „vode“ raèuna o takvim stvarima, reæi æu i to da je moj rahmetli djed poginuo 1954. godine u jami rudnika „Moluhe“, a da je moj babo, èitav svoj radni vijek proveo u Rudniku „Mramor“.


Bukvareviæ: Ja sam se obavezao i sebi i narodu kada sam ustao u odbranu, kada sam nastavio politièku borbu, kada sam prihvatio kandidaturu - grad ugodnog življenja podrazumjeva i aktivnu i djelatnu poziciju i oštru i zahtjevnu opoziciju na svome èelu i u izabranom vijeæu. Tuzla ima šansu da postane grad ugodnog življenja, ali samo ako se uspije obezbijediti veæina stvari koju su graðani i SDA izrazili kao prioritete.
Tuzla ima šansu da postane grad ugodnog življenja

Bošnjaci.Net: Je li Tuzla, šta je to po vama grad ugodnog i konfornog življenja?
Bukvareviæ: Ja sam se obavezao i sebi i narodu kada sam ustao u odbranu, kada sam nastavio politièku borbu, kada sam prihvatio kandidaturu - grad ugodnog življenja podrazumjeva i aktivnu i djelatnu poziciju i oštru i zahtjevnu opoziciju na svome èelu i u izabranom vijeæu. Tuzla ima šansu da postane grad ugodnog življenja, ali samo ako se uspije obezbijediti veæina stvari koju su graðani i SDA izrazili kao prioritete. Objasnit æu Vam na konkretnom primjeru šta podrazumjevam po ovim. Naime, èinjenica je da Tuzla sada ima riješeno pitanje restrikcija u vodosnadbijevanju grada otvaranjem Fabrike vode. Meðutim, vrlo rijetko ili nikako, se spominje da je garant za fabriku vode prema maðarskoj Vladi, bilo Vijeæe ministara BIH, na èelu sa Adnanom Terziæem i Vlade F BIH i Vlade TK-a, sa tadašnim premijerima rahmetli Ahmetom Hadžipašiæem i Bajazitom Jašareviæem, ljudima iz SDA. Nama nije bilo bitno i nikad neæe biti bitno da li je to projekat SDP-a ili SDA, bitni su nam graðani Tuzle. Kao i sljedeæi primjer, zatvaranje rudnika „Tušanj“ i slanih bunara i stvaranje preduslova za prestanak slijeganja tla ispod grada Tuzle. To je projekat koj je potpomogla Vlada TK-a sa finansiranjem na desetine miliona konvertibilnih maraka, znam sve ovo jer sam èlan Komisije eksperata ispred RGGF-a koju je imenovao aktuelni naèelnik i kojoj je zadatak monitoring tla. Èast mi je da sam u svim ovim primjerima kao i brojnim drugim lobirao za Tuzlu, za moje sugraðane i za to da nam Tuzla bude grad ugodnog življenja.

Tuzlaci zaslužuju mnogo bolja rješenja

Bošnjaci.Net: Gospodine Bukvareviæu evo i jedno, kako bi se reklo, prvokativno pitanje. Jeste li vi u SDA, protivnici Panonskog, je li istinita prièa koja kruži gradom da ste htjeli zatrpati jezera?
Bukvareviæ: Nije provokativno, naprotiv drago mi je da ste me to upitali. Mi nismo destruktivni ni iz inata, ni iz ma kog drugog razloga.
Nismo ni bezrazložni i ne rasipamo novac na gluposti – a to bi bio glup trošak.
Mi u SDA odgovorno tvrdimo nikada nismo bili protiv kupališta u Tuzli, protiv Panonskog kao ni protiv Modraca, ali jesmo protiv naèina kako je raðeno i protiv niza gluposti ili neadekvatnosti kada su jezera u pitanju i to smo govorili otvoreno. To su nonsensi, pa to je nemoguæe zakonski uraditi, zatrpati jezera, a mi u SDA smo legalisti i naš rad je uvijek jaèanje Bosne i Hercegovine, a samim tim i lokalne zajednice. Podsjeæam Vaše èitatelje, kao tadašnji opæinski vijeænik ja sam glasao za izgradnju prvog Panonskog jezera.
Molim sve Tuzlake da upamte ove rijeèi – Ja i mi u SDA vjerujemo, da Tuzlaci zaslužuju mnogo bolja rješenja; i kupališta i drugih rekreacionih i kulturnih sadržaja, mi im možemo pružiti bolje, mi smo u nekim poduhvatima to i pokazali i mi æemo, ako Bog da, Tuzlacima i svim dobronamjernim putnicima nahodnicima koji sluèajno ili namjerno posjete ovaj grad, to pružiti.
Ali moramo svi, ma svi to znamo, ali moramo svi da upremo u ista kola – prije svega moramo ponuditi više radnih mijesta i solidne i izvjesne zarade.

Bošnjaci.Net: Po Vašem mišljenju, šta je najveæi problem Tuzlaka?
Bukvareviæ: Pokazalo se da je najveæi problem nezaposlenost mojih sugraðana, loš privredni ambijent, a onda ide sve ostalo, od pitanja razvoja Tuzle i povezivanja Tuzle sa drugim gradovima, regijama, prohodnost izmeðu razlièitih nivoa vlasti, komunalna infrastuktura i još puno toga.

Ekipa ljudi iz SDA Tuzla i dalje æe biti servis graðana i na usluzi graðanima

Bošnjaci.Net: Vijeænici iz SDA u OV isticali su potrebu reorganizacije opæine. Bilo, je rekla bih, i krivog prezentiranja Vaših nastojanja, mislim na borbu koju su vodili opæinske vijeènici iz SDA u OV; Vi hoæete da je Tuzla jedinstven - nepodijeljen grad, i hoæeto veæi nivo lokalne uprave, kada govorimo o Mjesnim zajednicama i svakako reorganizaciju opæinske administracije. Kako je to moguæe Centralizacija i demokratizacija istovremeno?
Bukvareviæ: Rijeè je s jedne strane o reorganizaciji administracije s ciljem poveæana efikasnosti i aplikacije internet - sala, umreženih opæinskih ispostava (razlog lakša dostupnost podacima i realizacija svakodnevnih zahtijeva i traženja graðana), a drugo je teriterionalno reorganiziranje kada Tuzla bude grad – Jedinstven nepodjeljen grad – jedinstvena nepodjeljena opæina.
A kada je rijeè o spekulacijama kako SDA hoæe podijeliti grad – nikad mi nije jasno kako inicijatori ovog traèa, a poèeo ga je èini mi se gosp. Ajanoviæ, a drugi ne misleæi, nasjedaju – kako bi se to Tuzla mogla uopæe podijeliti, po nacionalnom principu; pa da u centru žive npr.nacionalne manjine, a na rubu pripadnici konstitutivnih naroda ili obrnuto; po ideološkom principu – pa da u npr. gornjem gradu žive SDP-eovci a u donjoj mahali SDA ovci dok bi u Centru bili npr. apolitièni ili BOSS-ovci ili... ma koji pretpostavljeni raspored napravili, to pogotovo nije moguæe – eto vidite koja je to glupost.

Bošnjaci.Net: I za kraj, kažite nam kakvi su Vaši dalji planovi i ciljevi?
Bukvareviæ: O ovom sluèaju odgovorit æu sa dvije razlièite pozicije. Lièni ciljevi su svakako usavršavanje moga struènog znanja što znaèi završetak doktorskog studija koji sam zapoèeo na Univerzitetu u Tuzli gdje sam doktorant na RGGF-u. Kada su u pitanju ciljevi Stranke, onda svakako, postizanje što boljeg rezultata u cilju ispunjavanja zahtjeva i prioriteta graðana kroz rad Kluba Vijeænika u OV Tuzla, i kroz rad Skupštine TK-a, gdje sam kao poslanik predsjednik Kluba Bošnjaka. Samim tim, ekipa ljudi iz SDA Tuzla i dalje æe biti servis graðana i na usluzi graðanima. Svakako, i dalje, sa svojim saradnicma, namjeravam unaprijeðivati rad OO SDA Tuzla. Kao opæi cilj, i dalje æemo svi zajedno biti u službi izgradnje Bosne i Hercegovine, zemlje bosanskog identiteta koja æe zasigurno i u buduænosti uspješno koraèati evropskim putem. Jedinstvena i ureðena Bosna i Hercegovina, evropski priznata država, zadatak je svakog èlana SDA i mene osobno.

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=28038

01-11-2008 at 19:33 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim




NOVINAR lista Vreme Filip Švarm i autor filma koji govori o "Crvenim beretkama", specijalnoj jedinici na èijem je èelu bio Milorad Ulemek Legija, tvrdi kako tijekom svog istraživanja za film nije naišao na ime Željka Milovanoviæa, te pretpostavlja kako je on bio niži pripadnik jedinice, a ne oficir.
U razgovoru za B92 Švarm kaže kako je u "Crvenim beretkama" Milovanoviæ, bez obzira na kojoj poziciji bio, mogao nauèiti sve ono što znaju suvremeni komandosi.
"Mogao je nauèiti kako koristiti oružje, kako koristiti eksploziv, kako da pronalazi veze. Sve ono što mu je moglo dobro doæi u ovim kriminalnim aktivnostima u koje je upao" - rekao je Švarm dodajuæi kako nisu samo ratni zloèini djela zbog koji je Milovanoviæ tražen.
Naveo je kako ga Srbija traži zbog pljaèke banke i zbog pucanja na policajce, a Švarm je spomenuo kako je i u Hrvatskoj za njim pokrenuta tjeralica zbog ratni zloèina.
"Ne vjerujem da takav èovjek može održavati vez s politièkim kriminalnim strukturama, veæ mislim da je on obièni plaæenik kakve svi koriste. Ubija za novac, oèigledno je vješt i oèito ima veliku podršku kriminalnih struktura." - smatra Švarm te dodaje kako je Legijina Jedinica za specijalne operacije kriminalna skupina. "To je organizirani kriminal, i to vrsta koja djeluje u cijeloj regiji, bez obzira na granice, vjeru, naciju, bilo što" - zakljuèio je Švarm.
Milovanoviæ, koji ima i hrvatsko i BiH državljanstvo smatra se jednim od najopasnijih kriminalaca u regiji, a povezuje ga se i sa "Zemunskim klanom". Milovanoviæ, koji je poznat i pod nadimcima "Crveni vjetar", "Gavro" i "Letaè", rodom je iz Belog Manastira, a tamo ga pamte kao problematiènu osobu još iz njegove rane mladosti.
Osim što je tjeralicu za njim raspisao Interpol, on se nalazi i na tjeralici osjeèkog Županijskog suda, zbog ratnih zloèina protiv civilnog stanovništva. Sudjelovao je u brojnim velikim pljaèkama te je u više navrata bježao pred policijom. Prilikom dovoðenja na beogradski sud 23. rujna 2004. godine, zbog sudjelovanja u spektakularnoj pljaèki 1.5 milijuna dinara iz Delta banke, taj je razbojnik spektakularno pobjegao stražarima skokom kroz WC prozor te je nakon tog i dalje nastavio s pljaèkama.
Prilikom pljaèke vozila s novcem koji je bio namijenjen pošti u Beoèinu, u svibnju 2005. Milovanoviæ je u pucnjavi s policijom bio ranjen u genitalije te je uspio pobjeæi u BiH, u Tuzlu. U bolnici se pojavio sa zagnojenim genitalijama i predstavio se kao Stjepan iz Osijeka. Lijeènici su shvatili da se radi o posljedici ranjavanja vatrenim oružjem, pa su provjerili njegov identitet i policija BiH ga ponovno uhiæuje. No, ubrzo bježi iz vozila kojim su ga prebacivali na lijeènièki pregled . Zbog brojnih ubojstava, pljaèki, otmica i kraða, za njim su tjeralice raspisali i sudovi u Beogradu, Novom Sadu i Subotici.
Hrvatska traži Milovanoviæa od 1994. godine
Još 1994. godine na Županijskom sudu u Osijeku podignuta je optužnica protiv Željka Milovanoviæa.Milovanoviæ je tad bio optužen za ratni zloèin protiv ratnih zarobljenika na podruèju Baranje i za njim je raspisana meðunarodna tjeralica jer je nedostupan hrvatskom pravosuðu, koje ga još uvijek traži za to kazneno djelo.
Bio je optužen i za oružanu pobunu, no zajedno s ostalim optuženima za to djelo, bio je aboliran.
Na pitanje novinara kako je moguæe da se Milovanoviæ kao lice s tjeralice mogao slobodno kretati Zagreb Rožac nije imao komentara.
 


Sve je super i sve je za 5!
02-11-2008 at 17:16 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim




BEOGRADSKI novinar tjednika Vreme i vjerojatno najbolji poznavatelj balkanske mafije u razgovoru za Radio 101 izrazio je sumnju da je Joca Amsterdam povezan s ubojstvom Ive Pukaniæa jer, kako je utvrdio, Joca Amsterdam je izuzetno inteligentan i sposoban èovjek i ne bi se petljao u takvu bedastoæu kakva je ubojstvo Ive Pukaniæa.
"Veza Joce Amsterdama i izvršitelja atentata je vrlo nategnuta, i to ne samo stoga što Joca Amsterdam zapravo i nema neki poseban motiv" - komentirao je Vasiæ koji se osvrnuo i na Roberta Mataniæa u èijem je vlasništvu bio moped na kojemu je bio postavljen eksploziv.
Mataniæ je šlampav
"Mataniæ je opet pao na šlampav naèin, kao i u Negotinu prije nekoliko godina. Tada se vraæao iz Bugarske s oružjem, pa su on i kolega zapali u meæavu. Zato su odluèili prenoæiti u negotinskom hotelu, a na recepciji su dali svoja vlastita imena i prezimena. Kako se radi o strancima, imena su puštena kroz kompjuter, i zaposlenici su vidjeli da je za njim raspisana tjeralica. Što se dalje dogaðalo poznato je" - isprièao je Vasiæ.
Prema njegovim saznanjima kada je Mataniæ bio u Bugarskoj, tamo je operirao Joca Amsterdam, a navodno je tamošnja policija utvrdila kako su Mataniæ i još neki za Jocu Amsterdama radili nekakve jednostavne poslove. "I to je poveznica s Jocom, kao i to što je osumnjièeni za Pukaniæevo ubojstvo Boba Ðuroviæ. Upravo se o njemu raspitujemo u Beogradu. Možda je i on sam za neke svoje veze ili kontakte bez znanja Joce Amsterdama izvršio atentat" - mišljenja je Vasiæ.
"Joca se ne bi petljao u takve bedastoæe"
"Ono što mene u toj vezi s Jociæem èini malo rezerviranim je kao prvo motiv. Joca Amsterdam je izuzetno inteligentan i sposoban èovjek i ne bi se petljao u takvu bedastoæu kakva je ubojstvo Ive Pukaniæa. U Beogradu je na uvjetnoj slobodi, nakon što je platio kauciju slobodno se mota po gradu. Ima sjajnu karakternu crtu a to je da po svojoj prirodi teži tome da jako kratko boravi u zatvoru. Bugari su ga digli 2001. godine i izruèili Nizozemcima zbog ubojstva njihovog tužitelja, meðutim nakon nekoliko mjeseci svjedoci su poèeli biti nedostupni sudu, a oni koji su bili dostupni doživjeli su amneziju. Nizozemci su obustavili postupak i Jocu izruèili Srbiji zbog ubojstva iz 1996. godine, no opet je poèela ista prièa sa svjedocima" - isprièao je Vasiæ za zagrebaèki radio dodajuæi kako nije tipièno za Sretena Jociæa da se da dovesti u vezi s ovako skandaloznom prièom.
Naime, kako smatra Vasiæ postojala je strašna motivacija da se ubije Pukaniæ, jer je atentat na njega izvršen samo desetak dana nakon ubojstva Ivane Hodak kada je policija bila u punoj spremi i potpuno mobilizirana što dokazuje da su naruèitelji bez obzira na posljedice željeli vidjeti mrtvog Pukaniæa.
"Puki je p****, neæe dugo"
Vasiæ je prokomentirao i Pukaniæevo prijateljstvo s Petraèem. Naime, kako tvrdi jedan njegov izvor prisjetio se da je poèetkom ove godine u jednoj diskoteci u Zagrebu sreo osobu blisku Hrvoju Petraèu, koja je navodno rekla "Puki je p****, neæe dugo potrajati". "To je zvuèalo kao neka objektivna procjena, a ne kao prijetnja, tvrdi naš izvor koji je vrlo pouzdan. Prièa je kasnije i došla do Pukija. Mislim da se Puki zaletio tamo gdje ne treba, u kojem toèno smjeru to æe reæi istraga" - tvrdi Vasiæ.
Policija traga za naruèiteljima
Zagrebaèka policija izvijestila je na današnjoj press konferenciji kako se istraga nastavlja i okreæe prema naruèitelju ubojstva Ive Pukaniæa i Nike Franjiæa. Glasnogovornica Aleksandra Ljuba dodala je i kako i dalje traje suradnje naše policije s policijama BiH i Srbije.

SRETEN JOCIÆ, poznatiji kao Joca Amsterdam ili "najopasniji Srbin", tvrdi kako mu Hrvati "na silu" pokušavaju "prikrpati" ubojstvo vlasnika Nacionala Ive Pukaniæa i njegova prijatelja Nike Franjiæa.
U izjavi koju je putem posrednika poslao Pressu, Jociæ je poruèio kako "nema nikakve veze sa Pukaniæevim ubojstvom, iako je njegov kum Slobodan Ðuroviæ uhiæen pod sumnjom da je umiješan u taj zloèin".
"Toèno je da je jedan od uhiæenih Jocin kum, ali što to dokazuje?! Joca je uvjeren kako Hrvatska, pod svaku cijenu i na silu, u Pukaniæevo ubojstvo pokušava uvuæi nekog iz Srbije", naveo je jedan od Jociæevih bliskih suradnika, koji je inzistirao na anonimnosti i koji je prenio Jocinu poruku. Dodao je i kako se "Joca neæe javno oglašavati, ali æe se odazvati svakom pozivu nadležnih organa".
"Joca je rekao kako prvo treba pažljivo proèitati izjavu suca iz Barija, koji se bavio sluèajem šverca cigareta, o èemu je Pukaniæ pisao, pa tek onda vidjeti i razmisliti kome je eventualno smetao taj èovjek. Joci sigurno nije!", poruèio je njegov suradnik.
Odvjetnik: Moj klijent nema veze s Pukaniæevim ubojstvom
Jociæev odvjetnik Zdenko Tomanoviæ za B92 je kazao kako æe se njegov klijent odazvati pozivu ukoliko ga dobije od policije. Dodao je kako Jociæ nije upleten u Pukaniæevo ubojstvo, te da za to postoje dokazi. Tomanoviæ smatra kako istragu protiv Jociæa vode mediji.
Ðuroviæa i Kuzmanoviæa se tereti za pomaganje u bijegu, ali ne i za umiješanost u ubojstvo?
Uz 54-godišnjeg Slobodana Bobana Ðuroviæa, Jociæevog kuma, koji je trebao pomoæi u prebacivanju osumnjièenika iz Hrvatske u Srbiju, uhiæen je i Ðuroviæev bliski prijatelj, 25-godišnji Milenko Kuzmanoviæ iz Beograda, koji je odranije poznat srpskoj policiji.
Prema informacijama iz srpske policije, Ðuroviæ i Kuzmanoviæ su prije dva dana otputovali u Hrvatsku kako bi Robertu Mataniæu dali lažne dokumente s kojima je trebao pobjeæi u Srbiju. Kad je srpska policija za to doznala, odmah je izvijestila hrvatsku policiju. Ðuroviæa i Kuzmanoviæa se navodno tereti samo za pomaganje u bijegu, ali ne i za direktnu umiješanost u Pukaniæevo ubojstvo.
Ðuroviæ je inaèe roðen u Baranji, ali je prije nekog vremena uzeo srpsko državljanstvo. Neimenovani izvor Pressa navodi kako se "za Ðuroviæa prièa da se bavi nekim biznisom, ali nitko toèno ne zna kojim" te kako se pretpostavlja da se bavi Jociæevim financijama.
 


Sve je super i sve je za 5!
02-11-2008 at 17:20 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Policija Republike Srpske (RS) pretresla je dvije lokacije na podruèju opštine Doboj, koje je koristio Željko Milovanoviæ i pronašla više predmeta koji ukazuju da je Milovanoviæ uèestvovao u ubistvu suvlasnika lista "Nacional" novinara Ive Pukaniæa i šefa marketinga ovog lista Nike Franjiæa.
Šef Odjeljenja za istrage i bezbjednost Specijalnog tužilaštva Republike Srpske /RS/ Darko Iliæ rekao je novinarima da su policija i pripadnici ovog odjeljenja, na zahtjev MUP-a Hrvatske, u petak na podruèju koje pokriva Centar javne bezbjednosti /CJB/ Doboj, pretresli dvije lokacije i zaplijenili kacigu, oružje, više mobilnih telefona, motorole, kao i sistem za praæenje lica.
"Na pomenutim lokacijama pronaðeni su predmeti i oprema, koji ukazuju na postojanje opravdane sumnje da je navedeno lice uèestvovalo u izvršenju kriviènog djela u Zagrebu", rekao je Iliæ i dodao da policija nije mogla da uhapsi Milovanoviæa, jer se nije nalazio na pomenutim lokacijama.
Iliæ je rekao da je, prema informacijama policije, Milovanoviæ juèe do 18.00 èasova boravio na podruèju Doboja, te dodao da se za njim nastavlja intenzivna potraga u saradnji sa okolnim državama.
On je naveo da æe predmeti koji su pronaðeni u narednoj sedmici biti vještaèeni i dostavljeni hrvatskoj Kancelariji za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala /USKOK/, kako bi se rasvijetlio sluèaj ubistva Pukaniæa i Franjiæa u Zagrebu.
Iliæ je rekao da je u juèerašnjoj akciji oduzeta i odreðena kolièina novca i amerièki pasoš, koji se vodi na ime Željko Milovanoviæ.
"Na pasošu se vidi da je ovo lice ulazilo i izlazilo iz SAD, a naknadno æemo provjeravati da li je rijeè o falsifikovanoj putnoj ispravi", rekao je Iliæ.
On je dodao da je Milovanoviæ od ranije poznat kao aktivni izvšilac složenih kriviènih dijela na podruèju bivše SFRJ, da je bio predmet interesovanja MUP-a RS i u ranijem periodu, što je razultiralo brzim pronalaženjem lokacija na kojima je skrivao navedene dokaze.
Iliæ je naveo da je drugo lice koje se dovodi u vezu sa ubistvom Pukaniæa i Franjiæa sa podruèja Novog Sada, te da nema saznanja da je ono boravilo na operativnom podruèju MUP-a RS.
On je podsjetio da je Željko Milovanoviæ roðen u Belom Manastiru u Hrvatskoj, da je hrvatski državljanin koji je privremeno nastanjen u BiH, a da æe policija naknadno provjeravati da li je imao državljanstvo Srbije i BiH.
Iliæ je rekao da raspolaže podacima da je Milovanoviæ bio pripadnik vojne formacije "Crvene beretke", ali da nema podataka da je osumnjièen za ratne zloèine.
 


Sve je super i sve je za 5!
02-11-2008 at 17:22 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

U pretresu nekoliko lokacija u Doboju, pripadnici MUP-a RS i Centra javne bezbjednosti Doboj u petak su pronašli odreðene predmete i opremu, koji ukazuju na postojanje opravdane sumnje da je osumnjièeni Željko Milovanoviæ uèestvovao u izvršenju ubistva Ive Pukaniæa, suvlasnika "Nacionala", i njegovog saradnika Nike Franjiæa u Zagrebu.
To je juèe potvrdio Darko Iliæ, šef Odjeljenja za istrage u Specijalnom tužilaštvu RS, navodeæi da policija nije uspjela da uhapsi Milovanoviæa, koji je neposredno prije dolaska policije uspio da pobjegne sa lokacije koja je naknadno pretresena. Dodao je da prilikom pretresa u Doboju nije privedeno nijedno lice.
"Pripadnici MUP-a RS i CJB Doboj pokušali su lišiti slobode navedeno lice, koje se meðutim nije nalazilo na tim lokacijama, iako je prema našim informacijama na podruèju Doboja boravilo u petak, negdje do 18 èasova", kazao je Iliæ, naglašavajuæi da se intenzivna potraga i dalje nastavlja.
Prilikom pretresa lokacija povezanih sa Željkom Milovanoviæem, zvanim Gavra i Crveni Vjetar, pronaðena je crna kaciga identièna kacigi koju je koristilo lice prilikom izvršenja kriviènog djela u Zagrebu, te sofisticirana oprema za izvršenje ubistva, kao što su ruène radio-stanice, motorole, sistem za navigaciju, GPS sistem za praæenje lica i objekata.
"Prilikom pretresa pronaðeno je i više od deset mobilnih telefona sa više SIM kartica, koje se odreðenim kriminalistièkim metodama mogu uvezati da su ih koristila lica u pripremanju i izvršenju navedenog kriviènog djela", naveo je Iliæ.
On je dodao da je pronaðena i odreðena kolièina novca, istih apoena u evrima, te pasoš amerièke administracije Svjetskog centra za usluge, koji predstavlja dio amerièke vlade, na ime Željko Milovanoviæ, što pokazuje da je imao moguænost ulaska i izlaska iz SAD.
"Naknadno æemo provjeravati da li se radi o falsifikovanoj putnoj ispravi lica koje je odranije poznato kao aktivni izvršilac složenih krivièni djela na podruèjima republika bivše Jugoslavije, te je bio predmet interesovanja MUP-a RS i u ranijem periodu, što je rezultiralo relativno brzim pronalaskom lokacija na kojima je skrivao navedene dokaze", naveo je Iliæ.
Krunoslav Borovec, naèelnik Kancelarije direktora MUP-a, saopštio je juèe ujutro kako je policija utvrdila identitet muškarca koji je na dan ubistva Ive Pukaniæa i Nike Franjiæa na skuteru, u dvorište "NCL medija grupe", dovezao eksplozivnu napravu.
"Radi se o jednom od prijavljenih poèinitelja, koji se nalazi u bijegu i za kojim je, u suradnji hrvatske i bosanskohercegovaèke policije, u tijeku intenzivna potraga. U vezi s tim zahvaljujemo graðanima na svim do sada upuæenim obavijestima o moguæem identitetu osobe sa objavljene snimke nadzornih kamera, te napominjemo kako nam pomoæ graðana u tom smislu više nije potrebna", naveo je Borovec.
Kako su juèe objavili hrvatski portali, nezvanièno je rijeè upravo o Milovanoviæu.
Željko Milovanoviæ, koji je roðen u Belom Manastiru u Hrvatskoj, bio je pripadnih "crvenih beretki" Milorada Ulemeka Legije, a zbog kriviènih djela poèinjenih van BiH više puta je privoðen, te je kod njega i ranije pronalaženo oružje i sredstva koja su pribavljena izvršenjem kriviènih djela na podruèju Srbije.
Nakon ubistva Ive Pukaniæa i njegovog saradnika Nike Franjiæa, kako je istakao Iliæ, pripadnici Specijalnog tužilaštva RS su se, na zahtjev USKOK-a i MUP-a Republike Hrvatske, aktivno ukljuèili u istragu povodom tog sluèaja, zbog sumnje da se jedno ili više lica, umiješanih u ubistvo, nalazi na domaæim prostorima.
"U saradnji sa susjednim državama nastavlja se intenzivna potraga za Milovanoviæem, a kompletan predmet i svi dokazi æe u narednoj sedmici biti vještaèeni, komparirani i dostavljeni pripadnicima USKOK-a i MUP-u Republike Hrvatske, kako bi u potpunosti bio rasvijetljen sluèaj ubistva Ive Pukaniæa i Franjiæa", naveo je Iliæ.
Elvis Hadžiæ jedna je od pet osoba protiv kojih je hrvatska policija podnijela kriviène prijave zbog ubistva Ive Pukaniæa i Nike Franjiæa, suvlasnika nedjeljnika "Nacional" i njegovog saradnika. Zbog teškog ubistva i udruživanja radi izvršenja ovog zloèina, kriviène prijave podnesene su protiv trojice hrvatskih državljana Roberta i Luke Mataniæa, te Amira Mafalanija i protiv državljanina Srbije Slobodana Ðuroviæa. Željko Milovanoviæ i Boris Guduriæ, takoðe osumnjièeni za umiješanost u atentat na Pukaniæa, još su u bjekstvu, pišu Nezavisne.
 


Sve je super i sve je za 5!
02-11-2008 at 17:23 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Hrvatska policija došla je do saznanja da je ubistvo suvlasnika "Nacionala" Ive Pukaniæa plaæeno oko 150.000 eura, javljaju hrvatski mediji.
Za ubistvo Pukaniæa i njegovog saradnika Nike Franjiæa osumnjièeni su Robert i Luka Mataniæ i Amir Mafalani, koji su uhapšeni, te Željko Milovanoviæ i Bojan Guduriæ, koji su u bjekstvu.
Motiv ovog kriviènog djela je bilo koristoljublje, a osim za teško ubistvo, ova lica su osumnjièena i za teško krivièno djelo protiv opšte sigurnosti i udruživanje u takozvanu "zloèinaèku organizaciju".
Privedeni su i Slobodan Ðuroviæ, državljanin Crne Gore i Milenko Kuzmanoviæ, državljanin Srbije, koji su osumnjièeni da su bili pomagaèi u ovom kriviènom djelu.
Hrvatski mediji javljaju da je Milovanoviæ, koji se sumnjièi da je ostavio skuter sa eksplozivom, skinuo kacigu u prostoru u kojem je postojala nadzorna kamera i to je bila kljuèna karika na otkrivanju njegovog identiteta.
Nakon što je 23. oktobra u 12.40 èasova ostavio skuter sa eksplozivom u dvorištu "Nacionala" u centru Zagreba, Milovanoviæ je oko kilometar od mjesta zloèina hodao sa kacigom na glavi, ali nije primijetio kameru koja ga je snimala dok je skidao kacigu.
U otkrivanju Milovanoviæa policiji su puno pomogli i graðani, a velik dio posla obavili su i forenzièari koji su na mjestu zloèina našli DNK tragove osobe za koju se pretpostavlja da je aktivirala bombu.
Sada se èekaju DNK-a uzorci dvojice bjegunaca, za kojima je hrvatska policija raspisala potjernicu zbog sumnje da su uèestvovali u ubistvu Pukaniæa i Franjiæa, kao i uzorak DNK-a Elvisa Hadžiæa, koji je uhapšen u Velikoj Kladuši, a koji se na dan atentata sastao sa Robertom i Lukom Mataniæem u Zagrebu.
Ovo vještaèenje bi trebalo da pomogne u otkrivanju lica koje je aktiviralo bombu.


Elvis Hadžiæ iz Velike Kladuše, koji je uhapšen zbog povezanosti sa atentatom na suvlasnika lista "Nacional" novinara Ivu Pukaniæa i šefa marketinga ovog lista Niku Franjiæa, izradio je eksplozivnu napravu i donio je u Zagreb, saznaje sarajevska štampa iz dobro obavještenih izvora.
Tokom pretresa u Hadžiæevoj kuæi je pronaðena kolièina eksploziva koja bi bila dovoljna da se uradi još jedna naprava identièna onoj od koje su stradali Pukaniæ i Franjiæ.
Štampa navodi da izvori upuæeni u sluèaj kažu da je Hadžiæ na dan atentata viðen u Zagrebu sa pojedinim osobama iz zloèinaèke organizacije, koja se tereti za uèestvovanje u straviènim ubistvima.
Nezvanièno se saznaje da je Hadžiæ tokom ispitivanja u istražnom postupku koji se vodi u Kantonalnom tužilaštvu u Bihaæu negirao da je tog dana bio u glavnom gradu Hrvatske, ali izvori bliski istražnim organima tvrde da postoje dokazi koji obaraju ovaj dio njegove izjave.
Hadžiæ je navodno od ranije imao veze sa osobama koje su sada zbog atentata predmet istraga u Hrvatskoj, ali nije poznato na koji je naèin sa njima saraðivao i da li je ta saradnja i u vezi atentata na Pukaniæa i Franjiæa.
Štampa navodi da su sve informacije koje govore o Hadžiæu kao opasnom kriminalcu dopunjene novim, koje govore o tome da ga poznaju policije cijele jugoistoène i zapadne Evrope.
Hrvatska policija ranije je objavila da se Hadžiæ ne dovodi u direktnu vezu sa izvršenjem ubistva.
 


Sve je super i sve je za 5!
02-11-2008 at 17:24 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Prièa za laku noæ

ÈETNIKUŠA

Po njihovoj logici, to ide ovako: ako mi je æaæa Srbin, onda san i ja Srpkinja. A ako san Srpkinja, onda san i èetnikuša. A ako se jedan ustaša zajubija u mene, onda je i on èetnik. Da smo tili malo dublje uæ u cilu materiju, možda bi po istoj logici bili otkrili da su moj bivši muž ustaša i moj æaæa èetnik u stvari neki rod. Iz èega bi proizašlo da je veza mene, èetnikuše, i mog bivšeg muža i bivšeg ustaše, u stvari incestuozna

Piše: Slobodanka Boba Ðuderija

Moj bivši muž je bija potpuno lud èovik. Ali bar nije bija licemjer. Što je meni daleko nepodnošljivija osobina od ludila. Dobro, s vrimenom sam shvatila razliku izmeðu pit piæe sa takvim tipom i s njim pokušat ozbijno zasnovat obitelj. Razlika je drastièna, je l´. Ipak, kad bi se morala ponovo pogrešno udat, opet bi se udala za njega. On je bija tako vjerodostojan u svom ludilu. I uvik mi je sto puta draži nekakvi takvi, iskreni, nepatvoreni luðak, nego neki društveno prihvatljivi malograðanski licemjer. Vjerovatno san i ja neka vrsta luðakinje, èim san se mogla zajubit u luðaka. I šteta šta smo se rastavili, jer su nam se ludila u mnogo èemu podudarala. Naprimjer u vjerskim pitanjima i u potpunoj neoptereæenosti nacionalnom pripadnošæu. Al´ smo znali bit jako nezgodni u sukobima. Ne, nismo se tukli. Na vrime smo se rastavili.

Sreli smo se taèno na poèetku rata i bili besramno ravnodušni na sva ratna zbivanja, jer nama se, judi moji, dešavala jubav. A i u Bibliji piše da je jubav najvažnija. Èak i u ratnim uvjetima. Pa dok su drugi strepili pod sirenama opæe opasnosti, mi smo se jubili, dogovarali sastanke u mraènom, priplašenom gradu, potpuno nesvjesni neumjesnosti takvog ponašanja. Moglo je propast sto bivših država i rodit se isto toliko novih, nije nas bilo briga, samo da nas puste da se jubimo. Doduše, našoj zanesenosti je pomagala èinjenica da naš grad baš i nije bija u ratnoj zoni. Rat je za nas bija na televiziji, krvarili su Vukovar, Šibenik, Škabrnja, Dubrovnik i mnogi drugi, ali Split je bija nadrealistièki miran. Kažen nadrealistièki jer sam upravo tako doživljavala èinjenicu da je bilo lito i mi smo se po danu kupali, a po noæi trèali u skloništa. Neæemo sad cjepidlaèit i raspravjat o tome je l´ u Splitu bilo, il´ nije bilo rata. Bilo je uzbuna i sirena, a meni osobno, recimo, od zvuka sirene opæe opasnosti otkažu sve vitalne funkcije. Ja to nikako nisam mogla spojit, ni pojmit. Po danu je Split disa normalno, a po noæi si drhturija u nekakvom skloništu, ka u zbrkanoj, nelogiènoj noænoj mori. Stalno me je proganja osjeæaj apsurda ali istovremeno i spoznaja da Split ni u ratu nije slièan drugim, normalnim gradovima, te da je i u ratu najluði grad na svitu. Ka da su nam dnevni rasporedi bili pisani na sljedeæi naèin: 9h – kava sa ekipom na rivi, 11h – kupanje na Ovèice, 14h – ruèak, 16-18h – zaškurit sobu i ubit oko dok padne omara, 20h – veèera, 22h – trk u sklonište. Pa ´aj´ ti to spoji? Teško, èak i nekom sa boljim smislom za ružnu stvarnost od mene.

Upravo toj mojoj uroðenoj nesposobnosti snalaženja u realnom vrimenu i prostoru vjerovatno mogu pripisat svoju suludu odluku da se u trenucima srpske agresije na Hrvatsku, dakle u trenucima posvemašnjeg animoziteta (blago reèeno) prema pripadnicima srpske nacionalnosti, odluèin zaposlit ka konobarica u jednom selu nadomak Splita. U selu koje je i u mirnodopskim vrimenima gajilo imidž „ustaškog“. Na moju nesritnu odluku naravno nisu uspila utjecat nikakva upozorenja rodbine i prijatelja, koji su smatrali da ja, ka dite iz mišanog braka, triban u širokom luku zaobilazit takva mista, i pritajit se, i ne disat, bar dok rat ne završi. A ja nisan znala zadržavat disanje i imala san nezgodnu naviku da uvik, i svagdi, intezivno dišem. Javila san se, dakle, na jedan oglas u kojem su tražili konobaricu, jer radeæi takve nekakve neobavezne poslove zadržavala sam svoju slobodu kretanja i napuštanja odreðene lokacije u momentu kad bi mi došlo. Osjeæaj da mogu brzo i bez administrativnih petljancija napustiti posao koji trenutno radim bija mi je neobièno važan. A kad imaš takav slobodni stil gibanja, konobarenje je idealni posal. Lova je dobra, prat èaše brzo i uèinkovito nauèiš u roku odma´, a ako si iole tolerantan i šarmantan gosti te prihvate bez previše pitanja, i to je dakle to. A ja san osim toga volila radit taj posal. I nikad mi nije bilo naporno slušat kasnonoæne ispovijedi pripitih kauboja na šanku. Bilo je tu nesretnih jubavi, rastavljenih bijesnih oèeva, bivših zatvorenika, buduæih zatvorenika, dilera i nezaposlenih revolucionara koji su jedva èekali da negdi napokon poène nekakav rat di bi oni mogli pokazat sve šta znaju. Dosta im je bilo prokletoga, neinvetivnog mira, tijekom kojega su njihove prave vrline bile potpuno i nepravedno zanemarene. Lako ti je bit uspješan u školi, i završit fakultet i bit profesor ili pošteni zanatlija, naprimjer, e, al´ ´aj´ ti brale uzmi pušku, zaurlaj muški i naciljaj pokretnu metu – to ipak ne može svatko. Ubit èovika, jer si na to primoran, a bo´me i kad nisi.

U svakom sluèaju, ja sam dotad veæ sto puta radila taj posal i nisan vidila nikakvog razloga da ga ne radin i tad. Ok. Dite san iz mišanog braka, a i ime mi je potpuno neusklaðeno s povijesnin trenutkom, ali znaš ono, kad nisi ništa kriv, nemaš ni straha. To da æe moje neimanje straha bit shvaæeno kao èista drskost i provokacija, e, to san malo posli shvatila. U tom kafiæu san dakle upoznala buduæeg muža, stanovnika tog malog osebujnog podmosorskog sela, on je naime bija vlasnik dotiènog kafiæa. U koji su neki demonstrativno prestali ulaziti nakon mog zapošljavanja. Rekli su mu da je zaposlija „èetnikušu“.

Obitelj moga bivšeg muža je u prošlome sistemu imala peèat „ustaške“ zato šta mu je otac na jednome piru zapiva par hrvatskih, onako, iz duše, i nisu bile nimalo ustaške, samo se u njihovin refrenima, za ukus bivše vlasti, malo previše puta ponavljala riè Hrvatska. Hrvatsko ovo, hrvatsko ono, i bidnoga èovika sutradan privelo, oduzelo mu putovnicu i zabranilo mu odlazak iz zemlje. Ka, eto ti sad, kad je toliko voliš, neš ni mrdnit iz nje više. Posljedièno tome, moj muž je odrasta stigmatiziran, bija je ustaša kad još nije ni zna šta ta riè znaèi, ka šta veæina i puno odraslijih klinaca ne zna ni danas. Onda je malo naresta i došlo vrime za poæ u JNA, iz koje je on biža kad god mu se za to pružila prilika. Naravno, ondašnje vlasti to su smatrale logiènim ponašanjem jednoga ustaškoga sina, a ne jednostavnom pobunom protiv bilo kakvog zatvaranja iza bilo kakve žice, na šta je moj bivši bija roðenjem alergièan, o kojoj god da se vojsci i uniformi radilo. Ili, šta bi narod reka, živo mu se jebalo i za ustaše i za partizane. Svaki put kad bi pobiga iz bivše JNA, tražija bi ga i privodija jedan te isti lik iz sela. E taj lik ga je privodija i tražija i kad je biža iz domovinskog rata. U stvari, on nije smatra da biži. Otiša je dobrovoljno u rat, branit Hrvatsku, zato šta mu je bilo dosadno. Završija na neku æuku, izvršija par herojskih napada, zakljuèija da u svakom napadu uvik isti idu u prve redove, i uvik isti ostaju iza i èuvaju guzicu, i odluèija da on lipo ide æa. I otiša. Kad je oni revnosni (opet) doša po njega, mrtav ladan je izjavija da se on neæe borit za Hrvatsku dok god ga u taj boj ganjaju isti koji su ga ganjali kad je biža iz JNA. Drugi bi bija završija na vojni sud, pretpostavljan, ali za njega su vajda zakljuèili da nije sav svoj i pustili su ga na miru.

-.--.-



Taj mir mu je potraja sve dok se nije, nièim izazvan, zajubija u mene. E kad se zajubija u mene, onda ga je cilo selo stalo nazivat èetnikom. Jer da san ja Srpkinja. A Srbi su napali Hrvatsku. A on petlja sa mnom. I po njihovoj logici, to ide ovako: ako mi je æaæa Srbin, onda san i ja Srpkinja. A ako san Srpkinja, onda san i èetnikuša. A ako se jedan ustaša zajubija u mene, onda je i on èetnik. Da smo tili malo dublje uæ u cilu materiju, možda bi po istoj logici bili otkrili da su moj bivši muž ustaša i moj æaæa èetnik u stvari neki rod. Iz èega bi proizašlo da je veza mene, èetnikuše, i mog bivšeg muža i bivšeg ustaše, u stvari incestuozna.

To nije bilo jedino šta me je zbunjivalo. Naime, s obziron da san bila u stvari roðenjem, i krštenjem, Hrvatica i katolkinja, povremeno san imala poriv demantirat zloduhe i reæ in da nisan Srpkinja. Meðutin, onda bi mi se javila pomisao da, ako se branim, to znaèi da priznajen da je pogrešno bit Srpkinja. Osim toga, ako te natiraju da se braniš, to je ka da priznaješ krivnju. Tako san samo muèala. Ali moj muž nije. Ovaj put su ga zaozbijno iznervirali. Pa je glasno prosvjedova i vika da mu je dosadilo, da je za cilo vrime Juge bija ustaša, i evo, Hrvatska se nije ni stvorila, a veæ je posta èetnik, i da kad æe više doæ neki sistem u kojom æe on bit prihvaæen i pošten graðanin.

A tu problemima nije bija kraj. Prava drama je nastala kad me je doveja doma i predstavija svojima. Naime, njegov æaæa, navodni ozloglašeni ustaša, me je primija lipo i judski i odma mi je bija drag. E, al´ njegova mater, èija je cila familija bila u partiji za vrime onoga sistema, oliti „stara komunjara“, kako ju je moj bivši zva, e ona me nije lipo primila. Oæu reæ, ona me nije tila uopæe nikako primit. Pogledala me je stisnutih oèiju i rekla: „Ti si èetnikuša. A takva neæe u moju kuæu“.

Ja san je gledala onako blesavo, kako ja to veæ znan, mislin, ´aj´ ti sad na to reci bilo šta. Èinilo mi se da bi pravi teatar apsurda nasta tek kad bi joj ja recimo odvratila: „Nisan ja èetnikuša“. Kako izgovorit takvu reèenicu i ostat ozbiljan? Stajala san nemoæno pred tom starijom ženom, a u njenim oèima je blistala èista mržnja. Ja san, naravno, u sebi, zabrazdila u filozofsko kontempliranje o tome kako te može mrzit neko kome nisi napravija ništa u životu, štoviše, neko ko te dotad nije ni vidija, fascinirala me ta kolièina negativne, bijesne energije koju je isijavala po meni, promatrala san je i ona se pretvarala u lik iz moje prièe, pretpostavljam da san tako otupljivala i anestezirala osjeæaj poniženja i besmisla koji su me hvatali kao reakcija na cilu situaciju. Situacija u kojoj mi je posta jasan smisao izreke „Ne zna èovik bil´ bi se smija, ili bi plaka“.

Dolazilo mi je da njoj, i ostalima koji su me tako nazivali, objasnin da kol´ko ja znan èetnikuša bi bila osoba koja mrtva ladna uzme nož ili bilo koje oružje i ubije èovika dok si reka keks, a ako je Hrvat, ubije ga nekoliko puta. I onda san joj još tila reæ da ja doslovno nisan ni mrava zgazila u životu, ni hrvatskog ni srpskog, uvik san pazila kako hodan i preskakala mravlje kolone na koje san nailazila. I, rekla bi joj da san par puta doduše ipak ubila, komarca, ali da me je uvik malo grizla savjest kad bi ga nako pretvorila u krvavu mrlju na bilom zidu. I da je to krajnji domet moje agresije. I tila san joj reæ da sve kad bi ja i poludila, i najedanput osjetila nezadrživ poriv da nekoga iz èista mira ubijen, zbog lojalnosti prema roditeljima, ne bi mogla ubit ni Srbina, ni Hrvata. Jer ako bi naprimjer ubila Srbina, to bi onda znaèilo da više volin mater nego æaæu, i obratno. I da se meni onda ne isplati ubijat nikoga jer bi tako neodluènu, dok se neækam, neko vjerovatno ubija mene. Sve san joj to tila reæ. Ali san muèala, nekako san imala osjeæaj da ne bi uvatila poantu.

Dok smo se ja i moja buduæa svekrva dakle tako odmjeravale, krajièkom oka najedanput uhvatim èudnovato kretanje moga muža. Pogledam i vidim ga kako sve male ukrasne jastuèiæe, sa izvezenom šahovnicom, koje je njegova mama brižljivo poslagala po kauèu, okreæe naopako. Moj zaèuðeni pogled su pratili i ostali sudionici mog nesretnog pokušaja ulaska u familiju. Mužev otac, brat i dvoje-troje njegove djece. Moj dragi se nije osvrtao, nego je i dalje pedantno okretao jedan po jedan jastuèiæ. Zaprepaštenu tišinu prekine zbunjeni glas njegove mame: „Sinko, šta to pobogu radiš?“ „Sakrivam šahovnice, majko“, mirno uzvrati l´enfant terrible te obitelji i obaju država. „Ali zašto?!?“, opet æe majka. „Pa, znaš da bi ti ove šahovnice mogle iznervirat nevistu...“
Ostalo je povijest.

(e-novine)

02-11-2008 at 21:57 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim




ŽELJKO MILOVANOVIÆ i Bojan Guduriæ dvojica su osumnjièenika protiv kojih je hrvatski MUP podnio kaznene prijave i raspisao tjeralice zbog sumnji da su sudjelovali u ubojstvima Ive Pukaniæa i Nike Franjiæa 23. listopada u Zagrebu.



Rijeè je o trenutno najtraženijim bjeguncima u èijem hvatanju sudjeluju osim Hrvatske, policije u BiH, Srbiji i Crnoj Gori. Prema informacijama iz Crne Gore, tamošnji je MUP od hrvatskog MUP-a dobio zahtjev o dostavljanju podataka o jednoj osobi roðenoj u Crnoj Gori ali koja živi u inozemstvu.
Informaciju je potvrdila glasnogovornica Uprave policije u Crnoj Gori Tamara Popoviæ. Pri tom nije reèeno o kojoj se osobi radi, a pretpostavlja se da je rijeè o crnogorskom državljaninu Svetozaru Ðuroviæu (1954.) koji niz godina živi u Srbiji. Njega se sumnjièi da je zajedno s srpskim državljaninom Milenkom Kuzmanoviæem planirao bijeg braæe Mataniæ i Amira Mafalanija iz Hrvatske u Srbiju.
Crnogorska policija odmah je odgovorila na zahtjev hrvatskih kolega i pri tom napomenula da je provedenim izvidima zasad utvrðeno kako se na teritoriju Crne Gore ne krije naruèitelj ubojstva Ive Pukaniæa u kojem je nesretni Niko Franjiæ bio kolateralna žrtva.
Istovremeno dok traje istraga o naruèiteljima ubojstva, policije u Srbiji i Republici Srpskoj pokušavaju uæi u trag Guduriæu i Milovanoviæu. Za Guduriæa su se pojavile informacije da se više ne nalazi u Srbiji niti na podruèju bivše Jugoslavije veæ je navodno pobjegao u Bugarsku.
Policija u Srbiji je pretražila i kuæu u Somboru u kojoj je svojedobno živio Milovanoviæ, ali njega naravno tamo nije bilo.




Hrvatski mediji pomogli Milovanoviæu u bijegu?
Njemaèka agencija Deutsche Welle danas je javila da je Željko Milovanoviæ policiji uspio pobjeæi zahvaljujuæi informacijama objavljenim u hrvatskim medijima koji su ubrzo nakon neslužbenih saznanja, objavili njegov identitet.
Zahvaljujuæi javnoj objavi Milovanoviæ je postao svjestan da ga policija traži zbog umiješanosti u ubojstvo, piše DW i prenosi izjavu prvog èovjeka Odjela za istrage i sigurnost Specijalnog tužiteljstva Republike Srpske Darka Iliæa, koji je juèer rekao da je Milovanoviæ imao osobne amerièke dokumente za koje tek treba utvrditi jesu li lažni ili ih je Milovanoviæ nekako dobio zakonitim putem.
"Nemojte me uznemiravati"
Tijekom posljednjih godinu i pol dana, Željko Milovanoviæ, osumnjièen za ubojstva Ive Pukaniæa i Nikole Franjiæa, skrivao se u Doboju i to u unajmljenom stanu koji je policija Republike Srpske pretražila i u kojem je živio sa suprugom i djetetom.
"U ovoj situaciji ništa vam ne mogu reæi. Nemojte me uznemiravati molim vas", kratko je rekla Milovanoviæeva supruga.
Novinarskoj ekipi ona je otvorila vrata stana broj 18, u ulici Kneza Miloša na broju 30B u Doboju. Na pitanje "Jeste li vi gospoða Milovanoviæ?" kazala je: "Jesam, ali nemojte molim vas. Nemojte!"
Živio u unajmljenom stanu
Na portafonu stana u kojem je boravio nalazi se ime Nataše Božièkoviæ i stan je prema rijeèima susjeda, iznajmljen prije godinu i pol dana. Susjedi su tek nakon policijske akcije doznali s kime su zapravo dijelili zajednièki ulaz.
Dolazio je džipom Opel Frontiera i Renaultom 25, subotièkih registarskih oznaka. Buduæi da je imao državljanstvo BiH, vozio je i Mercedesa ’okonju’ s BiH registracijama, rekao je jedan od susjeda.
"Jedanput nisam mogao otvoriti prtljažnik svog automobila i od njega sam zatražio odvijaè. Izvadio je kutiju s profesionalnim alatom i bez problema otkljuèao bravu", govori jedan od prvih susjeda koji je zamolio da mu se ime ne pominje. On, kao i ostali iz susjedstva tvrde da je Milovanoviæ bio ljubazan i da s njime nije bilo problema.
"U poèetku je je pomalo bahato parkirao automobil, ne ostavljajuæi prostora ostalima, ali kasnije nije bilo problema", pojašnjavaju susjedi na parkingu ispred zgrade u koju je Milovanoviæ povremeno dolazio.
Milovanoviæeva supruga "povuèena i tiha"
Vijest o tome da je jedan od najokrutnijih balkanskih egzekutora živio u zgradi koju u Doboju nazivaju "Banana" uznemirila je graðane, od kojih nitko nije htio stati pred objektiv foto-aparata, niti se htio predstaviti punim imenom i prezimenom.
"Kada je policija došla pretražiti stan i kada su fotografirali njegov automobil, pomislila sam da je netko pokušao ukrasti vozilo. U nekakvim vreæama su odnosili stvari iz njegovog stana i shvatila sam da se radi o neèem drugome", rekla je jedna od susjeda.
U obližnjoj trgovini "Trgiæ" nisu se mogli sjetiti èovjeka s policijske potjernice i nisu sigurni jeli se ikada pojavljivao kao kupac. Nepoznato je ostalo i ime žene koja je živjela u braènoj zajednici s Milovanoviæem, a jedino što su susjedi rekli jest da je Milovanoviæeva žena "povuèena i tiha".
"Ovo je njihov sin", pokazala je jedna starija gospoða prema crnjomanjastom djeèaku ne starijem od deset godina koji je prilazio ulazu u zgradu. Prije nego je ušao pozvonio je na broj osamnaest i otrèao uz stepenište.
Bio je susjed naèelniku Centra javne sigurnosti
Pravi vlasnik stana navodno je Alen Božièkoviæ koji stan iznajmljuje veæ dulje vrijeme.
"Prije Milovanoviæa u istom stanu je boravio èovjek koji nema ruku i koji je na magistralnom putu M-17, u Doboju prosjaèio", prièa jedan od susjeda.
U Doboju se veæ uvelike raspredaju prièe o opasnom stanovniku koji je izbjegao nekoliko policijskih potjera, a zanimljivo je da je bio jedan od najbližih susjeda Vlade Ðurðeviæa, dugogodišnjeg ratnog i poslijeratnog naèelnika Centra javne sigurnosti Doboj.
Milovanoviæa opisuju kao "nevidljivog" i brzog èovjeka, koji je policijskoj potjeri uspio pobjeæi svega desetak minuta prije upada u zgradu. Malo tko od susjeda vjeruje u sluèajnost i veæina je suglasna u tome da mu je netko iz policijskih struktura dojavio da traži policija.
U Centru javne sigurnosti Doboj ne dovode u direktnu vezu pretres kuæe Davida Masliæa iz Podnovlja i Dušana Mitroviæa iz Trbuka kod Doboja. U priopæenju dostavljenom medijima navodi se popis naoružanja i opreme koja je zaplijenjena u tim pretresima.
Pretresom kuæe i pomoænih objekata vlasništvo D.M. iz Trbuka, opæina Doboj, koje D.M. (1959) povremeno koristi, pronaðena je i izuzeta automatska puška s odrezanim drvenim kundakom u èijem se spremniku (doboš) nalazilo 35 metaka, deset komada vojnog eksploziva u obliku ploèica, dva mobilna telefona, osam telefonskih kartica za mobilne telefone operatera iz BiH, Republike Srbije i Republike Hrvatske i dvije registarske ploèice, stoji u policijskom priopæenju.
Plaæenik koji ubija bez obzira na granice, vjeru, naciju
Novinar lista Vreme Filip Švarm i autor filma koji govori o "Crvenim beretkama", specijalnoj jedinici na èijem je èelu bio Milorad Ulemek Legija, tvrdi kako tijekom svog istraživanja za film nije naišao na ime Željka Milovanoviæa, te pretpostavlja kako je on bio niži pripadnik jedinice, a ne oficir.
U razgovoru za B92 Švarm kaže kako je u "Crvenim beretkama" Milovanoviæ, bez obzira na kojoj poziciji bio, mogao nauèiti sve ono što znaju suvremeni komandosi.
"Mogao je nauèiti kako koristiti oružje, kako koristiti eksploziv, kako da pronalazi veze. Sve ono što mu je moglo dobro doæi u ovim kriminalnim aktivnostima u koje je upao" - rekao je Švarm dodajuæi kako nisu samo ratni zloèini djela zbog koji je Milovanoviæ tražen.
Naveo je kako ga Srbija traži zbog pljaèke banke i zbog pucanja na policajce, a Švarm je spomenuo kako je i u Hrvatskoj za njim pokrenuta tjeralica zbog ratni zloèina.
"Ne vjerujem da takav èovjek može održavati vez s politièkim kriminalnim strukturama, veæ mislim da je on obièni plaæenik kakve svi koriste. Ubija za novac, oèigledno je vješt i oèito ima veliku podršku kriminalnih struktura." - smatra Švarm te dodaje kako je Legijina Jedinica za specijalne operacije kriminalna skupina. "To je organizirani kriminal, i to vrsta koja djeluje u cijeloj regiji, bez obzira na granice, vjeru, naciju, bilo što" - zakljuèio je Švarm.
Milovanoviæ, koji ima i hrvatsko i BiH državljanstvo smatra se jednim od najopasnijih kriminalaca u regiji, a povezuje ga se i sa "Zemunskim klanom". Milovanoviæ, koji je poznat i pod nadimcima "Crveni vjetar", "Gavro" i "Letaè", rodom je iz Belog Manastira, a tamo ga pamte kao problematiènu osobu još iz njegove rane mladosti.
Kriminalac i u ratu i nakon rata
Osim što je tjeralicu za njim raspisao Interpol, on se nalazi i na tjeralici osjeèkog Županijskog suda, zbog ratnih zloèina protiv civilnog stanovništva. Sudjelovao je u brojnim velikim pljaèkama te je u više navrata bježao pred policijom. Prilikom dovoðenja na beogradski sud 23. rujna 2004. godine, zbog sudjelovanja u spektakularnoj pljaèki 1.5 milijuna dinara iz Delta banke, taj je razbojnik spektakularno pobjegao stražarima skokom kroz WC prozor te je nakon tog i dalje nastavio s pljaèkama.
Prilikom pljaèke vozila s novcem koji je bio namijenjen pošti u Beoèinu, u svibnju 2005. Milovanoviæ je u pucnjavi s policijom bio ranjen u genitalije te je uspio pobjeæi u BiH, u Tuzlu. U bolnici se pojavio sa zagnojenim genitalijama i predstavio se kao Stjepan iz Osijeka. Lijeènici su shvatili da se radi o posljedici ranjavanja vatrenim oružjem, pa su provjerili njegov identitet i policija BiH ga ponovno uhiæuje. No, ubrzo bježi iz vozila kojim su ga prebacivali na lijeènièki pregled . Zbog brojnih ubojstava, pljaèki, otmica i kraða, za njim su tjeralice raspisali i sudovi u Beogradu, Novom Sadu i Subotici.
Hrvatska traži Milovanoviæa od 1994. godine
Još 1994. godine na Županijskom sudu u Osijeku podignuta je optužnica protiv Željka Milovanoviæa.Milovanoviæ je tad bio optužen za ratni zloèin protiv ratnih zarobljenika na podruèju Baranje i za njim je raspisana meðunarodna tjeralica jer je nedostupan hrvatskom pravosuðu, koje ga još uvijek traži za to kazneno djelo.
Bio je optužen i za oružanu pobunu, no zajedno s ostalim optuženima za to djelo, bio je aboliran.
Na pitanje novinara kako je moguæe da se Milovanoviæ kao lice s tjeralice mogao slobodno kretati Zagreb Rožac nije imao komentara.


 


Sve je super i sve je za 5!
02-11-2008 at 23:35 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 26
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice