Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

VIJESTI
05-11-2008 02:00

S èijim parama reis na Kovaèima gradi dvore

- Vijest da je na Kovaèima u Sarajevu sveèano položen kamen temeljac za buduæu rezidenciju reisu-l-uleme dr. Mustafe Ceriæa, èija æe izgradnja koštati deset miliona maraka i koju æe bh. bogataši graditi svojim donacijama, u džematima je primljena s nevjericom i šokom.
Ovo se kaže na poèetku pisma - Proglasa muslimanima BiH koji su uputili studenti Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu. Pismo je upuæeno, kako saznajemo, na oko 200 adresa.

S kim gradi dvore

- U ovim teškim vremenima nije se primjereno sirotinji ismijavati i rasipnošæu izazivati. A upravo to èini naš reis Ceriæ, koji bi po suosjeæanju trebao biti prvi ispred siromašnih muslimana, a ne prvi ispred safa bogataša. Naš uvaženi reis, izgleda, ne èuje svoj džemat, do njega ne dolaze glasovi da se ljudi ibrete i ne mogu da povjeruju da reisu obraz dopušta da u ovako teška vremena na Kovaèima gradi dvore. Naš reis mora imati samilosti i vidjeti tešku situaciju u kojoj se Bosna nalazi, morao bi osjeæati da nam nikada teže nije bilo, da smo gladni, željni posla i pravde, zabrinuti teškom situacijom u kojoj se muslimani nalaze. Mora mu se reæi neka dobro pogleda s kim to gradi svoju rezidenciju, koji su to privrednici koje je okupio oko sebe i da preispita dobro kako su se obogatili - stoji u pismu i nastavlja se:
- Tražimo: da reis zaustavi gradnju dvora na Kovaèima i ulaganje deset miliona maraka u ovako teškim vremenima; da preispita svoje nakane dok borci gladuju jer nemaju posla, dok penzioneri kopaju po kontejnerima, dok povratnici nemaju struju i vodu, dok djeca šehida nemaju za školovanje; da taj novac dadne za pomoæ „Merhametu“ i porodicama šehida; da prestane sa rasipništvom koje ga velièa, a sve nas postiðuje i crveni pred uzvišenim Allahom i pred ljudima; da prestane da šuruje sa nevjernicima koji mu se dodvoravaju i koriste Islamsku zajednicu za svoj položaj i svoje poslove rade sa našim dušmanima i krvnicima kao da smo moralno mali i kao da nas lako mogu kupiti; da prestane bacati ljagu na muslimane i da svoje dvore ne gradi sa nevjernikom Fahrudinom Radonèiæem koji je iz Crne Gore došao s kesom, a sada gospodari neboderima, hotelima i rezidencijama po Sarajevu, koji svaða muslimane po nalogu Beograda i na svježe rane Bosne i Sarajeva dovodi kapital krvnika Slobodana Miloševiæa i kupuje našu sirotinju krvavim parama.

Kako su se obogatili

U pismu se dalje postavlja pitanje „da li naš reis upita one koji mu dadoše pare kako su ih stekli? Da li ih upita kako ste u siromašnoj Bosni uspjeli steæi ovoliko bogatstvo? Zašto ste s Miroslavom Miškoviæem, Miloševiæevim ministrom i Šešeljevim saveznikom, u zgradi „Avaza“ napravili zajednièku firmu? Sramota, „Avaz“ je napravljen od para koje su dali SDA i Alija Izetbegoviæ, od para koje je muslimanski narod dobio za pomoæ u ratu! Za koga on radi, za UDBU, KOS, za KGB, od koga je dobio zadatak da nas posvaða i pljaèka, da nam, poslije krvi i djece, uzima i pamet i buduænost?“.
Nadalje se traži da se „prispita zašto Islamska zajednica uzima haram novac od bogataša koji su, u vrijeme dok smo mi ratovali i gladovali, sticali oghromna bogatstva“.
- Zato pozivamo sve imame, muftije, sabornike Islamske zajednice da podignu svoj glas i proèitaju ovaj Proglas na hudbama širom BiH. Rahmetli Alija Izetbegoviæ ovo nikada ne bi dozvolio, a ne trebamo ni mi. Neka se postide svi koji su ovo uradili i neka promijene svoje odluke - zakljuèuje se u ovom pismu.
S.N.
(„SAN“)

http://www.san.ba/index.php?id=4099

05-11-2008 at 08:15 | Ukljuèi u odgovor
jai1
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-04-2008
Odgovori: 454
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Mislim da prethodno pismo nisu uputili studenti FIN-a,jer da su studenti znali bi kakve posljedice u Islamu nosi davanje etikete "nevjernika".

Ostalo da ne komentarisem...

05-11-2008 at 17:47 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Haker "probudio" stranicu ! Sinoc cujem na dnevniku da vise od godinu dana nije azurirana, iako za to dobijaju sredstva. Kazu : u pripremi je nova!




("Dnevni avaz", 05.11.2008.godine)

05-11-2008 at 20:58 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Želj­ko Mi­lo­va­no­viæ re­kao mi je da je "odra­ði­va­nje" Ive Pu­ka­ni­æa na­ru­èe­no od nje­mu bli­skih lju­di iz Za­gre­ba, ali pre­ko odre­ðe­nog èo­vje­ka u Be­o­gra­du. Ni­je mi spo­mi­njao nji­ho­va ime­na - izja­vio je Ro­bert Ma­ta­niæ u svom iska­zu na po­li­ci­ji na­kon što je prošlog tje­dna uhi­æen zbog su­dje­lo­va­nja u li­kvi­da­ci­ji Ive Pu­ka­ni­æa i Ni­ko­le Fra­nji­æa, piše Jutarnji.

U svo­joj obra­ni, izne­se­noj u pri­su­tno­sti od­vje­tni­ka Zvo­ni­mi­ra Ze­be­ca, Ma­ta­niæ je pri­znao da je ne­i­zra­vno su­dje­lo­vao u pri­pre­mi uboj­stva, po­ma­žu­æi sa­da odbje­glim po­èi­ni­te­lji­ma Želj­ku Mi­lo­va­no­vi­æu zva­nom Ga­vro i Se­ver­ni ve­tar te Bo­ja­nu Gu­dur­iæu, a da du­go ni­je ni znao što spre­ma­ju. Te­re­tio je pri­tom i svog bra­ti­æa Lu­ku Ma­ta­ni­æa te Ami­ra Ma­fa­la­ni­ja, ali ta­ko­ðer za po­ma­ga­nje u pri­pre­mi i pri bi­je­gu spo­me­nu­tog dvoj­ca.Ma­ta­niæ je ispri­èao ka­ko je Mi­lo­va­no­vi­æa i Gu­duri­æa upo­znao u za­tvo­ru u Srijem­skoj Mi­tro­vi­ci i to pre­ko Mi­loša Pe­ru­ni­èi­æa iz Cr­ne Go­re (koji je uhi­æen za­je­dno s Mi­lo­va­no­vi­æem zbog plja­èke Del­ta ban­ke u Sr­bi­ji, op. a.). Ukra­tko je opi­sao ka­ko je uz nji­ho­vu po­moæ pla­ni­rao po­bje­æi iz sr­pskog za­tvo­ra. No, u to­me ni­je uspio jer su bi­jeg mi­ni­ra­le, ka­ko ka­že, nje­mu bli­ske oso­be. Na kon­cu je izru­èen Bu­gar­skoj zbog su­mnje na višestru­ka uboj­stva, ali je po­stu­pak pred ta­mošnjim su­do­vi­ma pro­tiv nje­ga obu­sta­vljen i u svi­bnju ove go­di­ne je de­por­ti­ran u Hr­vat­sku. Na­kon ne­kog vre­me­na ja­vio mu se Gu­duriæ, go­vo­re­æi mu da se pla­ni­ra s obi­te­lji do­se­li­ti u Hr­vat­sku, ne­gdje na po­dru­èje Kar­lov­ca, pri èe­mu je spo­mi­njao ba­vlje­nje bo­ri­la­èkim spor­to­vi­ma. Ubr­zo se u Za­gre­bu po­ja­vio i Mi­lo­va­no­viæ, a on im je, ka­že, odlu­èio po­mo­æi zbog ono­ga što su oni za njega u­èi­ni­li ti­je­kom bo­rav­ka u S. Mi­tro­vi­ci. Ma­ta­niæ je ta­ko Mi­lo­va­no­vi­æu darovao pištolj mar­ke Glock, a od nje­ga je na po­klon do­bio po­zna­ti pištolj De­sert Ea­gle.

Izme­ðu osta­lo­ga, tra­ži­li su ga da im na­ba­vi ne­ke au­te, bez obzi­ra na po­ri­je­klo, a že­lje­li su i unaj­mi­ti stan u cen­tru gra­da. Uz po­moæ Ami­ra Ma­fa­la­ni­ja iznaj­mi­li su stan na kri­ža­nju Pe­trinj­ske i Ju­rišiæe­ve uli­ce (u zgra­di u Pe­trinj­skoj 4, op. a.). Spo­me­nuo je ka­ko zna da se Gu­duriæ ko­ri­stio la­žnim iden­ti­te­tom, ime­nom Kaj­zer Franc, za što je imao i kri­vo­tvo­re­ne slo­ven­ske do­ku­men­te. No, ni­je znao re­æi je li stan unaj­mljen na to ime.

Ma­ta­niæ im je pre­ko oso­be V. Ž. na­ba­vio i au­to­mo­bil, Opel Cor­su ko­ja je, do­dao je, bi­la ukra­de­na od tvr­tke ko­ja ni­je pri­ja­vi­la kra­ðu vo­zi­la. Tra­ži­li su da im taj au­to osta­ve na Bri­tan­skom tr­gu, a ka­sni­je su ga ko­ri­sti­li upra­vo ra­di opser­va­ci­ja u tom di­je­lu gra­da, gdje se na­la­zi i Pu­ka­ni­æev stan u Ili­ci. Po­tom su kod je­dnog muškar­ca na­ba­vi­li i sku­ter. Ra­di­lo se o mo­to­ci­klu ko­ji je, ka­ko im je ta oso­ba re­kla, pro­mi­je­nio ne­ko­li­ko vla­sni­ka, ugla­vnom bez ika­kvih ugo­vo­ra o ku­po­pro­da­ji, a usto je du­lje vri­je­me bio ne­re­gi­stri­ran. Taj su sku­ter, u ko­ji je, ka­ko se poslije ispo­sta­vi­lo, po­sta­vlje­na ek­splo­zi­vna na­pra­va, pla­ti­li 500 eu­ra.

Shva­tivši da Mi­lo­va­no­viæ i Gu­dro­viæ nešto spre­ma­ju, u je­dnom je tre­nu­tku upi­tao Mi­lo­va­no­vi­æa na ko­me to "ra­de". Na to mu je Mi­lo­va­no­viæ ni­je ništa odgo­vo­rio, nego je na di­sple­ju svog mo­bi­te­la na­pi­sao "Na Pu­ki­ju". Ma­ta­niæ tvr­di da mu ta­da ni­je bi­lo ja­sno o ko­me se ra­di, što je i re­kao Mi­lo­va­no­vi­æu.

"Ne­ma ve­ze, mo­žda je i bo­lje da ne znaš. Èut æe se i vi­dje­ti", do­bio je odgo­vor. Ne­ko­li­ko da­na ka­sni­je u no­vi­na­ma je èi­tao èla­nak u ko­je­m se spo­mi­nja­lo Ivu Pu­ka­ni­æa i na­di­mak Pu­ki te mu je po­sta­lo ja­sno tko je me­ta nje­go­vih pri­ja­te­lja. Osim veæ na­ve­de­ne izja­ve o na­ru­èi­te­lji­ma, Ma­ta­niæ tvr­di da mu je Mi­lo­va­no­viæ re­kao i da do­bro po­zna­je oso­bu ko­ja je pr­vi put po­kušala ubi­ti Pu­ka­ni­æa. Pri­tom mu je rekao i ka­ko se ra­di o "do­brom mom­ku" i da mu ni­je ja­sno ka­ko ga je uspio pro­mašiti.

O sa­mom izvršenju li­kvi­da­ci­je Ma­ta­niæ ni­je znao ništa. Ustvr­dio je da je u vri­je­me ek­splo­zi­je bio na pre­zen­ta­ci­ji no­vog mo­de­la BMW-ove "se­dmi­ce" u sa­lo­nu u Fol­ne­go­vi­æe­vu na­se­lju. Pre­ma nje­go­voj izja­vi, Lu­ka Ma­ta­niæ tre­bao je Mi­lo­va­no­vi­æa i Gu­duriæa odve­sti iz Za­gre­ba, no otišao je sa­mo Mi­lo­va­no­viæ, ko­ji je, do­dao je, naj­vje­ro­ja­tni­je po­bje­gao u BiH. Gu­duriæ je, pak, u istom smje­ru po­bje­gao dan ka­sni­je, u èe­mu mu je po­mo­gao Amir Ma­fa­la­ni.

Ma­ta­niæ se osvr­nuo i na dan uhi­æe­nja, ka­da ga je za­je­dno s bra­ti­æem Lu­kom i Slo­bo­da­nom Ðu­ro­vi­æem zva­nim Bo­ban spe­ci­jal­na po­li­ci­ja sa­vla­da­la na odmo­rištu Spa­èva ne­da­le­ko od gra­ni­ce sa Sr­bi­jom. Rekao je ka­ko se s Ðu­ro­vi­æem ta­mo našao ka­ko bi se do­go­vo­ri­li o po­dmi­re­nju du­go­va­nja ko­je je imao pre­ma nje­mu jer mu je po­ma­gao dok je bio u sr­bi­jan­skom za­tvo­ru. Kao oso­bu ko­ja im je tre­ba­la sre­di­ti kri­vo­tvo­re­ne do­ku­men­te i an­ga­ži­ra­ti od­vje­tni­ka u Sr­bi­ji ra­di bri­sa­nja za­bra­ne ula­ska u tu ze­mlju, na­veo je dru­gog, malo kasnije uhi­æe­nog muškar­ca na istoj lo­ka­ci­ji, Mi­len­ka Ku­zma­no­vi­æa zva­nog Mi­æa.

 


Sve je super i sve je za 5!
06-11-2008 at 14:48 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Odlazeæi predsjedavajuæi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Haris Silajdžiæ rekao je za "Glas Srpske" da je protiv Republike Srpske, jer "ovaj entitet krši Dejtonski sporazum i elementarna ljudska i meðunarodna prava". Silajdžiæ je rekao da oèekuje da æe èlanovi Upravnog odbora Savjeta za primjenu mira (PIC) na sjednici u Briselu "konaèno kazati da Vlada RS koèi napredak BiH na putu ka Evropskoj uniji".

- Vlada Srpske je odgovorna za zastoj u provoðenju reformi u BiH. Upravni odbor Savjeta za primjenu mira ovog puta morao bi pokazati prstom u onog ko odbija evropski put, a to je rukovodstvo RS, rekao je Silajdžiæ.

On je optužio Republiku Srpsku da spreèava povratak i potpunu implementaciju Dejtonskog sporazuma.

Dodao je da Kancelariju visokog predstavnika u BiH "nikako ne bi trebalo zatvoriti".

- U BiH još nije završen posao, nemamo novi Ustav. Zato nam je potreban OHR sa bonskim ovlašæenjima - rekao je Silajdžiæ.

Na pitanje kako komentariše kritike koje su mu nedavno uputili predstavnici meðunarodne zajednice, Silajdžiæ je rekao da meðunarodna zajednica "nema pravu orijentaciju i pokušava da izjednaèi one koji se zalažu da BiH postane dio EU i one koji su protiv toga".

Silajdžiæ je rekao da oèekuje od nove progresivne amerièke politike da obezbijedi poštovanje ljudskih i meðunarodnih prava i doprinese uspostavljanju vladavine prava.

- Oèekujem da SAD u BiH provedu meðunarodno pravo, zbog toga što se bivšem predsjedniku RS Radovanu Karadžiæu sudi u Hagu za genocid, i da tako sprijeèe provoðenje projekta Slobodana Miloševiæa - kazao je Silajdžiæ.

 


Sve je super i sve je za 5!
06-11-2008 at 14:49 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Holandska policija je uhapsila juèer državljanina BiH osumnjièenog za ratne zloèine, ali njegov identitet još nije javan, javljaju agencije.

Policija je javnost obavijestila da se radi o osobi koja ima 39 godina, da je živio u blizini Haaga, te da je osumnjièen za uèestvovanje u masakru koji se desio u BiH 11. novembra 1993. godine.

U Holandiju je došao 1995. i tražio azil. Okružni sud u Haagu u kontaktu je s domaæim vlastima u vezi s eventualnom ekstradicijom.

U državnom tužilaštvu u Sarajevu nisu mogli potvrditi ovu vijest, niti dati više informacija.

U toku rata u BiH, prema podacima nevladine organizacije Istraživaèko dokumentacioni centar (IDC) smrtno je stradalo oko 100.000 ljudi.

Broj poèinilaca koji æe eventualno biti procesuirani zbog zloèina u ratu još nije poznat, prenosi BIRN Justice Report.

 


Sve je super i sve je za 5!
06-11-2008 at 14:52 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Vildana Selimbegovic na "novom radnom mestu".




"Oslobodjenje", 06.11.2008.godine

06-11-2008 at 19:24 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

BHDANI:

Kriminal: Još jedna uspješna akcija federalne policije protiv organiziranog kriminala



Senad Šahinpašiæ Šaja uhapšen zbog suradnje s Gašijem

U posljednjoj, savršeno izvedenoj, akciji federalne policije pohapšeno je još nekoliko suradnika Muhameda Alija Gašija koji su, u dogovoru s njim, utjecali na svjedoke prijetnjama i potplaæivanjem. Meðu uhapšenima je i Senad Šahinpašiæ Šaja, bliski prijatelj porodica Gaši i Izetbegoviæ, koji je predlagao napad na porodicu Edina Vranja, federalca koji se u procesu protiv Gašija i njegove zloèinaèke organizacije pojavljuje kao svjedok?!



Senad Šahinpašiæ Šaja bit æe optužen za planiranje kriviènog djela, no s obzirom da se radi o djelu za koje su predviðene male kazne, Šahinpašiæ neæe dugo biti zadržan u pritvoru
Pripadnici MUP-a Federacije BiH poèetkom sedmice su izveli nekoliko više no uspješnih akcija u kojima su uhapsili Sinana Ljucu, Tahira Gadžerija poznatijeg kao Tomi, Nebojšu Babiæa, Birsenu Kasumiæ (supruga pritvorenog Amira Kasumiæa), Ajru Bašiæa, Suadu Malagiæ i Senada Šahinpašiæa Šaju zbog kontakata i suradnje koje su imali s pritvorenim Muhamedom Alijem Gašijem, optuženim da je voða zloèinaèke organizacije. Podsjetimo, Gaši je uhapšen zajedno s Mirsadom Krasniæem, Edinom Hotom, Muharemom Èauševiæem, Sinanom Ljucom, Amirom Kasumiæem i Enginom Prohom nakon što je Kantonalno tužilaštvo poèetkom januara, zajedno s policijom i Obavještajno-sigurnosnom agencijom BiH, pokrenulo opsežnu akciju protiv organiziranog kriminala u Sarajevu.

Protiv Gašijeve grupe se u Kantonalnom sudu u Sarajevu vodi postupak zbog optužbi da su se kao pripadnici zloèinaèke organizacije bavili zelenaštvom, iznudom, nasilnièkim ponašanjem, ošteæenjem tuðe imovine, a optuženi su i za poticanje na ubistvo Ramiza Delaliæa Æele i pokušaj ubistva Amira Pašiæa Faæe. Sinan Ljuca je jedini pušten da se brani sa slobode, no nakon dokaza kojima trenutno raspolažu federalna policija i Kantonalno tužilaštvo, najvjerojatnije æe i on iz pritvora nastaviti prisustvovati suðenju. Uostalom, dokazi koje su federalci u posljednjoj akciji prikupili i protiv ostalih optuženih sigurno je da æe doprinijeti njihovom daljnjem zadržavanju u pritvoru.

Neupadljivi upad specijalaca Uhapšeni Ljuca, Gadžeri, Babiæ, Kasumiæka, Bašiæ i Malagiæka æe zajedno s Muhamedom Alijem Gašijem, Mirsom Krasniæem i Edinom Hotom biti optuženi za udruživanje radi èinjenja kriviènog djela spreèavanje dokazivanja. Svi uhapšeni su svakodnevno imali kontakte s Muhamedom Alijem Gašijem dogovarajuæi se kako da utjeèu na svjedoke koji se pojavljuju u procesu protiv ove zloèinaèke organizacije, da li podmiæivanjem ili prijetnjama.

Senad Šahinpašiæ Šaja bit æe optužen za planiranje kriviènog djela, no s obzirom da se radi o djelu za koje su predviðene male kazne, Šahinpašiæ neæe dugo biti zadržan u pritvoru.

Akcija je poèela upadom federalnih specijalaca u Centralni zatvor. Federalci su, uz suradnju Uprave zatvora, koja im je u ovom sluèaju dala maksimalnu podršku, u zatvor ušli glumeæi da se radi o jednom privoðenju kako ne bi na sebe skrenuli pažnju i omoguæili osumnjièenima da sakriju dokaze. Dokazi su u ovom sluèaju bili telefoni koje su Muhamed Ali Gaši, Aziz Gaši, Mirso Krasniæ, Edin Hot i Muharem Èauševiæ svakodnevno koristili za višesatne razgovore. Nakon što su neupadljivo ušli u zatvor, specijalci su za nekoliko trenutaka bili u æeliji koju koristi Muhamed Ali Gaši. Telefon mu je bio u ruci.

Posljednji telefonski razgovor Gaši je vodio sa Sinanom Ljucom. Na kraju mu je rekao: "Hajd´ prekidaj, evo poèinju Sluèajevi X na Hayatu, hoæu da gledam." Dvije sekunde kasnije gledao je u - maskirane specijalce s dugim cijevima. Gaši nije ni pokušao pružiti nikakav otpor, valjda pouèen iskustvom kad je hapšen na Ciglanama i kad je prilikom koškanja sa specijalcima primio nekoliko udaraca. Telefon je pronaðen i kod Edina Hota, koji je bezuspješno pokušao pružiti otpor, i Mirse Krasniæa, koji je svoj mobitel mirno predao. Nekoliko dana ranije, u pretresu koji je radila Uprava zatvora, pronaðeni su mobilni telefoni kod Aziza Gašija i Muharema Èauševiæa.

Pod budnim okom policije Pretres Centralnog zatvora trajao je nekoliko sati, a za to vrijeme kompletna zgrada je bila okružena policijskim vozilima. Kad je "pao" mobitel Muhameda Alija Gašija, krenula je potraga za mobitelima koji su bili u kontaktu s njim. Pretresen je stan Senada Šahinpašiæa Šaje, ali njega nije bilo. Pronaðen je u svojoj kuæi u Ustikolini kod Foèe. Navodno su pretresene i tri lokacije na Mejtašu: privatne kuæe Muhameda Alija Gašija, Nebojše Babiæa i Tahira Gadževiæa. U Paromlinskoj ulici je pretresan stan Amira Kasumiæa, a u stanu Sinana Ljuce pronaðena je još jedna osoba koja je takoðer privedena, ali kako nije imala veze s cijelim sluèajem, ubrzo je puštena.

Telefonske razgovore optuženih pripadnika zloèinaèke organizacije federalci su pratili mjesecima. Svi razgovori su snimani i prekucavani. Tako se saznalo da je Birsena Kasumiæ kontaktirala braæu Haliti, koja trenutno žive u Gostivaru. Na suðenju su se pojavili kao svjedoci Kantonalnog tužilaštva u dijelu optužnice koji obraðuje sluèaj Huseina Kambera. U svojim izjavama koje su u Federalnom MUP-u dali prošle godine braæa Haliti su tvrdila da se jako boje Muhameda Alija Gašija i njegovih ljudi, jer je Gaši pokušao iznuditi novac od Huse Kambera i preoteti mu radnju. Tada su u policiji isprièali i da se boje za sebe i svoje porodice, zbog èega razmišljaju da se isele iz Sarajeva.

Njihove izjave u sudu je potvrdio Mirsad Jašareviæ, inspektor koji je od njih uzimao izjave. Meðutim, kad su pred sudom to trebali ponoviti, braæa Haliti su naprasno sve "zaboravili". I dok je Jetmir Haliti na kraju priznao da je vjerovatno tako rekao u policiji, Blerim Haliti je tvrdio da se danas bolje sjeæa tih dogaðaja nego prije godinu dana, u vrijeme kad je izjavu o njima davao u policiji?!

Tek nakon posljednje akcije federalaca postala su jasnija neka od pitanja koja je tužilac Oleg Èavka upuæivao svjedocima Haliti: "Na èiji poziv ste došli u Sarajevo?" "Gdje ste bili nakon suðenja?" "Kod koga ste spavali?"… itd. Naime, boravak ovih svjedoka u Sarajevu je protekao pod budnim okom policije koja je ustanovila da su nakon suðenja bili u društvu Tahira Gadžerija, za koga su postojale sumnje da je blizak Muhamedu Aliju Gašiju. To jutro je Gadžeri bio u sudnici.

Gašijevi jataci Što se tièe ostalih uhapšenih u posljednjoj akciji, za veæinu se zna da su u bliskim odnosima s Muhamedom Alijem Gašijem. Nebojša Babiæ je, navodno, zadužen za osiguranje kuæe Gašija, a zajedno s Gadžerijem utjecao je na svjedoke. Policiji je poznato da su, recimo, braæi Haliti za promijenjene iskaze platili neutvrðen iznos novca. No, glavni kontakt s Muhamedom Alijem Gašijem oko toga bio je preko Sinana Ljuce.

Ajro Bašiæ policiji je poznat kao zelenaš koji je na kamatama uzeo radnju od izvjesnog Borisa Hrkaliæa koja se nalazi u sarajevskom naselju Kovaèiæi, prekoputa OHR-a. Bašiæ je zajedno s Malagiækom kontaktirao Biseru Æerimagiæ kako bi promijenila svoj iskaz. Malagiæka je vlasnica butika u Privrednom gradu "Skenderija".

Protiv uhapšenih æe biti pokrenut postupak na sudu, a Kantonalno tužilaštvo, ukoliko to ocijeni potrebnim, može ih iskoristiti da Ljucu vrati, a ostale zadrži u pritvoru do kraja suðenja.





Ko je Senad Šahinpašiæ Šaja



Siva eminencija SDA



Prije rata je u Foèi držao zelenaru, a nakon rata je pripadao najužem krugu halke koja je odreðivala sudbinu Bošnjaka. "Slavu", a mnogi tvrde i bogatstvo, stekao je kao dobavljaè oružja za Armiju BiH. No, zlobnici iz SDA ne zaboravljaju mu da je prije rata bio distributer Noža Vuka Draškoviæa i "humoristièko-fašistièkog" magazina Vox . U samoj stranci on nikad nije obavljao nikakvu funkciju, ali je uvijek slovio za njenu sivu eminenciju.

Godinama je bio èovjek od povjerenja Alije Izetbegoviæa i jedan od najbližih prijatelja njegovog sina Bakira. Bio je prijatelj i poslovni partner Alije Delimustafiæa, sve dok ga nije prodao nakon njegovog sukoba sa Izetbegoviæem. Bliski suradnik Halida i Hasana Èengiæa. Dobre odnose je imao i sa Gojkom Šuškom. O ratnom angažmanu Šahinpašiæa više se saznalo iz Interpolove potjernice koja je bila objavljena za njim nego iz izvještaja Vlade ili Predsjedništva BiH. Optužen je da je švercovao vojnu opremu, a sam je kasnije tvrdio da su to "bile kabanice i džemperi" za nane u BiH. "Ja sebe smatram jednim od ljudi koji su stvorili Armiju BiH i mislim da je njihov odnos prema meni grozan, èak može poslužiti kao primjer bahatosti i bezobrazluka", izjavio je prije nekoliko godina za Dane.

A kako je radio za Armiju opisano je u jednom izvještaju FOSS-a u kome se navodila grupa od desetak ljudi oko Šahinpašiæa, èije aktivnosti su opisane kao "zloupotreba humanitarne pomoæi radi sticanja liènog bogatstva". Osnova za optužbe Senada Šahinpašiæa bila je istraga njemaèke policije u Münchenu 1993. godine. Šahinpašiæ je o tome izjavio: "Ja sam službeno obaviješten da su sudske vlasti u Bavarskoj obustavile svaku istragu i povukle sve optužbe protiv mene zbog nedostatka dokaza."

Prošle godine je politièki magazin 60 minuta objavio da je antikorupcioni tim OHR-a pred okonèanjem istrage protiv Hasana Èengiæa, Slobodana Stankoviæa, Bakira Alispahiæa, Senada Šahinpašiæa Šaje i Nasera Oriæa. Ratnog komandanta Srebrenice antikorupcioni tim tereti za narko i tržište bijelim robljem. OHR-ovi istražioci su dokumentirali i kriminalna djela Senada Šahinpašiæa Šaje, najbližeg intimusa potpredsjednika SDA Bakira Izetbegoviæa. Zanimljivo je da se neki od nabrojanih veæ duže vrijeme nalaze i na crnoj listi amerièkog State Departmenta. Najavljeno je da æe ove informacije biti predate posebnom odjelu Tužilaštva, no do danas do toga nije došlo, bar ne zvanièno.

Danas Šahinpašiæ slovi za jednog od najbogatijih i najuticajnih ljudi u BiH. Osim prijateljstava sa utjecajnim Bošnjacima u prijateljskim vezama je i sa Ismetom Bajramoviæem Æelom, Naserom Oriæem, Muhamedom Alijem Gašijem, Fahrudinom Radonèiæem, a navodno ga viðaju i u hotelu Nasera Keljmendija. Ono što je karakteristièno za ovog kontroverznog biznismena jeste da ga, kako je i sam volio govoriti, nema nigdje "u papirima". Nedavno je prilikom hašenja Oriæa uhapšen i njegov sin Nedim, a hapšenje Šahinpašiæa tek je prvi njegov boravak iza rešetaka. Prema dobro obaviještenim izvorima, Šahinpašiæ je specijalce koji su ga uhapsili doèekao spreman: njegovi izvori u policiji prethodno su ga izvijestili o akciji o èemu je, navodno, telefonom obavijestio svog bliskog prijatelja Fahrudina Radonèiæa, vlasnika Avaza.






Šajina uloga



Samo sam se šalio?!



Meðu uhapšenima je i Senad Šahinpašiæ Šaja, poznat kao ratni logistièar Armije RBiH, ali još poznatiji kao prijatelj porodice Izetbegoviæ - s Bakirom Izetbegoviæem je više puta viðan na javnim skupovima kao što je Sarajevo Film Festival i sl.

U jednom od brojnih telefonskih razgovora koje je Šahinpašiæ vodio s Muhamedom Alijom Gašijem spomenuto je ime Edina Vranja, šefa Odjeljenja za borbu protiv organiziranog kriminala u FMUP-u, koji se na suðenju Gašiju i njegovoj grupi pojavio kao svjedok. U tom razgovoru Šahinpašiæ je rekao da æe on naæi nekoga ko æe silovati kæer Edina Vranja?! Istina je da Vranj ima kæerku, malu djevojèicu od svega nekoliko godina, koja još nije ni svjesna opasnosti i odgovornosti posla kojim se njen otac bavi.

Nakon što je uhapšen, Šahinpašiæ je potvrdio da je to rekao u snimljenom telefonskom razgovoru, ali je dodao da je to bila "više neslana šala" jer on i "ne zna da li Vranj ima kæer"?! Nije jasno zašto je onda uopæe govorio takve gadosti, ili se želio dodvoriti svom prijatelju koji je u zatvoru. Upitan o tome u Federalnom MUP-u, Šahinpašiæ je rekao da je tih dana bio revoltiran hapšenjem sina kojeg je priveo upravo Vranj. Podsjetimo, sin mu je uhapšen u akciji federalaca kada je zatvoren Naser Oriæ zbog optužbi da je vršio iznudu i zelenašenje. S njima je bio i poznati balkanski prevarant Damir Fazliæ. Šahinpašiæ je izjavio da nikada ozbiljno nije pomislio da ostvari prijetnje upuæene Edinu Vranju.

Za ove prijetnje Vranj je znao prije no što je ušao u sudnicu da svjedoèi protiv Gašija i njegove zloèinaèke organizacije. Niko nije mogao ni posumnjati da ovaj policajac svjedoèi pod takvim pritiskom jer je djelovao maksimalno samouvjereno i sigurno, a optuženima je u jednom trenutku, ne spominjuæi nikakve prijetnje, rekao da ih se ne boji.

Šahinpašiæ je federalcima tvrdio da nema nikakve poslove s Muhamedom Alijem Gašijem, s kojim su ga upoznali zajednièki prijatelji u Goraždu. Naglasio je i da ga je u posljednje vrijeme pokušavao izbjegavati.






Plaæanje svjedocima



Dosta im je jedna košulja maraka



Dok su svjedoci, braæa Haliti, nakon davanja izjava na sudu, bili s Gadžerijem, Muhamed Ali Gaši je vodio telefonski razgovor sa Sinanom Ljucom otprilike sljedeæeg sadržaja:

LJUCA: Kol´ko æu Šipcima dati? Jednu ili dvije košulje? (Košulja u žargonu znaèi smotak novèanica u kome je oko pet hiljada maraka, prim. aut.)

GAŠI: Dvije. Ma nemoj dvije, puno im je, daj im jednu.

LJUCA: Maraka ili eura?

GAŠI: Maraka, naravno.

Nakon ovog razgovora, policija je utvrdila da je Ljuca nazvao Gadžerija.




07-11-2008 at 13:34 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Glavni specijalni tužilac Republike Srpske Miodrag Bajiæ izjavio je da je splet nesreænih okolnosti doveo do toga da Željko Milovanoviæ, osumnjièen za ubistvo Ive Pukaniæa u Zagrebu, pobjegne iz svog skrovišta u Doboju.

"Za Milovanoviæem je raspisana meðunarodna potjernica, traže ga Hrvatska, Srbija i sve policijske agencije BiH. Specijalno tužilaštvo saraðuje sa svim organima koji rade na ovom sluèaju i zadovoljan sam tom saradnjom, a mislim da su i zadovoljni i oni", rekao je Bajiæ.

Bajiæ je za "Blic" istakao da organizovane kriminalne grupe u regionu postaju sve jaèe i bogatije, pa im novac pruža još više moguænosti za djelovanje u odnosu na policijske agencije.

On je napomenuo da to ne znaèi da organizovane kriminalne grupe imaju veæe budžete nego policijske agencije.

"Ali ako se poredi broj ljudi kojima raspolaže MUP RS ili MUP FBiH u odnosu na odreðenu organizovanu kriminalnu grupu i koliko ulažu u svakog èoveka, sigurno možemo reæi da kriminalci imaju više novca", rekao je Bajiæ.

On je ocijenio da kriminalci raspolažu savremenom tehnikom i tehnologijom, dok policija i tužioci stalno kaskaju zbog nedostatka novca.

"Istražioci, prije svega, moraju biti finansijski motivisani za rad, a pogotovo oni koji rade na najtežim oblicima kriminala. Nemoguæe je oèekivati da se uspješno borimo protiv organizovanog kriminala, a da istovremeno razmišljamo da li policajac ima vozilo, gorivo, adekvatno naoružanje, pancire, ureðaj za praæenje i slièno", naglasio je Bajiæ.

On je ocijenio da je trenutno u Specijalnom tužilaštvu RS nedovoljan broj tužilaca i istražilaca da bi se uspješno "pokrivala" cijela teritorija RS i dodao da je predviðeno da radi osam tužilaca.

Bajiæ navodi da se posljednjih godinu i po dana stalno raspisuju konkursi za jednog tužioca, ali da jednostavno nema zainteresovanih kandidata koji zadovoljavaju sve kvalitete da bi radili u ovom tužilaštvu.

"Vjerovatno zbog specifiènosti rada u ovoj instituciji. Mi radimo na otkrivanju i procesuiranju najtežih i najsloženijih oblika kriminala. Radimo na najopasnijim sluèajevima koji direktno ugrožavaju tužioca. Zbog tog veæina ljudi nije spremna da izloži sebe ili porodicu tom riziku", objasnio je Bajiæ.

On je rekao da Specijalno tužilaštvo ima problema zbog nekih odredbi Zakona o kriviènom postupku.

"Imamo ogranièenja u primjeni posebnih istražnih radnji koje je moguæe primijeniti samo za krivièna djela gdje je zaprijeæena kazna zatvora najmanje tri godine. Naprimjer, kod klasiènog djela korupcije - primanje mita, ne možemo primijenti posebne istražne radnje, a upravo se tu stvari završavaju u èetiri oka", rekao je Bajiæ.

On je naglasio da treba donijeti još niz zakona koji bi omoguæili efikasniju borbu protiv kriminala.

Bajiæ je istakao da je neophodno imati zakon o oduzimanju nelegalno steèene imovine da bi se teret dokazivanja o porijeklu imovine prebacio na optuženog.

"Ako on ne može dokazati da to potièe iz legalnih tokova, onda mu se može oduzeti. To je suština tog zakona koji se nužno mora doneti u što kraæem roku", rekao je Bajiæ.

Odgovarajuæi na pitanje da li je Specijalno tužilaštvo za dvije godine rada moglo više da uradi na suzbijanju i otkrivanju kriminala, on je rekao da je izrazito zadovoljan radom ove institucije.


 


Sve je super i sve je za 5!
07-11-2008 at 13:35 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Predsjednik Koordinacijskog tima Vlade Srbije za suradnju s Haškim sudom, Rasim Ljajiæ izjavio je kako je u tijeku primjena velikog i sveobuhvatnog plana uhiæenja preostale dvojice haških optuženika Ratka Mladiæa i Gorana Hadžiæa.

Hoæe li plan dati rezultate vidjet æe se. A o tome, kao i o dosadašnjim akcijama, srpska strana obavijestit æe glavnog tužitelja Haškog tribunala Serga Brammertza. On dolazi u posjet Beogradu 17. i 18. studenog, prenosi HRT.

Ljajiæ je prije dvadesetak dana rekao da je za ocjenu napretka suradnje Srbije s Haškim sudom jedina moguænost izruèenje Mladiæa. Pojasnio je da se do lipnja 2002. godine Mladiæ skrivao po vojnim objektima, a nakon toga ta je veza bila sve slabija i svela se na njegove bivše suborce, èasnike i vojnike. Rekao je da kontakta izmeðu njega i Radovana Karadžiæa nije bilo.

Osvrnuo se i na bijeg Gorana Hadžiæa. Rekao je da nema opravdanja ni za jedno državno tijelo, ali i da je za bijeg odgovoran i sam Haški sud. Carla Del Ponte došla je u Beograd sa zapeèaæenom optužnicom. Kako nije htjela otkriti o kome se radi, policija tu osobu nije mogla staviti pod nadzor, objasnio je Ljajiæ.

Podsjetimo, Hadžiæa je Haški sud optužio 13. srpnja 2004. godine. Tri dana prije nego što je optužnica javno objavljena Hadžiæ je pobjegao. Tada je Carla Del Ponte optužila srbijanske vlasti da su ga upozorile.


 


Sve je super i sve je za 5!
07-11-2008 at 13:36 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice