Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : Poslovne vijesti - BiH i okruženje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslovne vijesti - BiH i okruženje
Bez chatanja molim

FBiH: U JUNU PROSJEÈNA NETO PLAÆA 792,88, A BRUTO 1.205,08 KM
11:24 / 13.08.2009.

Prosjeèna mjeseèna isplaæena netoplaæa po zaposlenom za juni u Federaciji BiH iznosila je 792,88 KM, što je nominalno više za 0,1 posto u odnosu na maj. Prema danas objavljenim podacima Federalnog zavoda za statistiku, prosjeèna isplaæena netoplaæa po ...

... zaposlenom za juni je nominalno viša za 7,1 posto, a realno za 8,7 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

Prosjeèna mjeseèna isplaæena brutoplaæa po zaposlenom za juni u Federaciji BiH je iznosila 1.205,08 KM, što je nominalno više za 0,1 posto u odnosu na maj.

Prosjeèna mjeseèna isplaæena brutoplaæa za juni je nominalno viša za 10,6 posto, a realno za 12,3 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

(Biznis.ba/Fena)

13-08-2009 at 15:20 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslovne vijesti - BiH i okruženje
Bez chatanja molim

POTPISAN UGOVOR O SPONZORSTVU IZMEÐU KONZUMA I NOGOMETNOG SAVEZA BiH
12:50 / 13.08.2009.

Predstavnici Kompanije Konzum i Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine danas su u Sarajevu potpisali Ugovor o sponzorstvu. Na sveèanosti organiziranoj u prostoru prodajnog objekta Maxi Konzuma u sklopu BBI Centra, ugovor su potpisali ...

... direktor Konzuma d.o.o. Sarajevo Ismir Brkiæ i generalni sekretar Nogometnog saveza BiH Munib Ušanoviæ.

Ugovor je potpisan na 10 mjeseci, èime je Konzum postao sponzor nogometne repezentacije BiH, dok æe Jana i Sarajevski kiseljak biti službene vode nogometne reprezentacije BiH.

Obje potpisane strane obavezale su se na saradnju na podruèju marketinga. Kompanija Konzum planira uskoro pokrenuti i marketinšku kampanju, èiji æe glavni protagonisti biti selektor Miroslav Æiro Blaževiæ te igraèi nogometne reprezentacije BiH.

(Biznis.ba/Fena)

13-08-2009 at 15:20 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslovne vijesti - BiH i okruženje
Bez chatanja molim

SMANJENJE OSNOVNOG KAPITALA DRUŠTVA DITA D.D. TUZLA
12:05 / 14.08.2009.

Na ime ostvarenih gubitaka iz poslovanja za period poèev od 01.07.2005. godine pa zakljuèno sa 31.12.2007. godine Skupština Društva je na sjednici održanoj 24.07.2009. godine donijela Odluku o smanjenju osnovnog kapitala sa 8.095.379,00 KM ...

... na 3.207.603,00 KM u iznosu od 4.814.010,00 KM. Kontakt telefon: 035-281-009.


(Biznis.ba)

14-08-2009 at 13:02 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslovne vijesti - BiH i okruženje
Bez chatanja molim


Pivara" Tuzla: Kupljena da se uništi

Za šest mjeseci Selimoviæi napravili gubitak od 1,4 miliona KM

"Pivara" ima i dugoroène obaveze od èak 25 miliona KM, a kratkoroène 6,1 milion...
17.08.2009. 11:45

"Pivara" Tuzla, koja je u veæinskom vlasništvu porodice Selimoviæ, u prvih šest mjeseci ove godine pretrpjela je 1,4 miliona KM gubitka, navedeno je u nerevidiranom finansijskom izvještaju, saznajemo u Komisiji za vrijednosne papire FBiH.
Iz toga je jasno da se uništavanje ove nekad vrlo uspješne firme nastavlja.

Nekadašnje stanje

Na to upuæuju i drugi pokazatelji iz šestomjeseènog finansijskog izvještaja.
Tako je ukupna aktiva kompanije, zakljuèno sa 30. junom ove godine, iznosila 47,9 miliona KM, a kapital 16,7 miliona.
Meðutim, uz gubitak od 1,4 miliona, "Pivara" Tuzla ima i dugoroène obaveze od èak 25 miliona KM.

Ako se tome dodaju i kratkoroène obaveze od 6,1 milion KM, te da ukupan šestomjeseèni prihod iznosi 8,2 miliona KM, jasno je da se ova kompanija nalazi u vrlo nezavidnom položaju.

Poreðenja radi, prije tri ili èetiri godine "Pivara" Tuzla imala je pozitivno poslovanje u iznosu od tri do èetiri miliona KM, te su dionièarima dijeljene i pozamašne dividende. Sve se okrenulo naglavaèke kada je u Tuzlu stigao klan Selimoviæa i preko "Sarajevske pivare" i svojih fondova preuzeo kompaniju.

Zrela za steèaj

Rizah Softiæ, predsjednik Udruženja malih dionièara, kaže da poslovni rezultati upuæuju na to da je "Pivara" Tuzla veæ zrela za steèaj.

- Na to sam upozoravao još poèetkom ove godine, ali se niko na to nije obazirao - kaže Softiæ.

Glavni cilj Selimoviæa, navodi on, jeste da se isisa kapital iz Tuzle i prebaci u Sarajevo.

- "Pivara" Tuzla je i kupljena da se uništi, slièno kao i "Vegafruit". Ove firme su poslužile samo kao pokriæe za dodatna zaduživanja i uzimanje kredita. Sve se radi u korist drugih firmi u vlasništvu Selimoviæa - istièe Softiæ.

Pranje novca preko leða radnika

- Kapital iz "Pivare" Tuzla isisava se preko nabavke. Ranije se repromaterijal kupovao direktno od proizvoðaèa, dok se danas nabavlja preko MIMS-a i drugih Selimoviæevih kompanija, bez obzira što je cijena viša. Sve što treba "Pivari" kupuje se od drugih Selimoviæevih kompanija po višim cijenama. Na taj naèin se pere novac, a "Pivara" Tuzla zadužuje i sigurno æe iæi u steèaj. Selimoviæi tu nisu na gubitku, veæ su i zaradili. Jedino su radnici "Pivare" na gubitku - kaže Softiæ.

Katastrofa i u "Osloboðenju"

Iako je novoizabrana glavna i odgovorna urednica "Osloboðenja" Vildana Selimbegoviæ po dolasku iz Peæaninovih "Dana" najavljivala da æe zaustaviti tiražni pad "Osloboðenja" i poèeti da bilježi bolju prodaju tog islamofobiènog lista, prema najnovijim podacima, sve se završilo pravom tiražnom katastrofom.

"Osloboðenje" je palo na ispod 3.000 primjeraka dnevno što govore i podaci o plasmanu te novine sarajevskim kolporterima. U aprilu su davali po 1.400 komada, a u julu ove godine skoro trostruko manje - samo 520 komada. Ako se zna da prodaju samo pola toga, jasno je kako je Selimbegoviæ uzalud rastjerala mnoge novinare, jer je otjerala i èitaoce. Usporedbe radi, to znaèi da se "Avaz" od "Osloboðenja" prodaje bolje 15 i više puta, odnosno od 1.500 do 2.000 posto!




Autor: E. HUREMOVIÆ

17-08-2009 at 13:07 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslovne vijesti - BiH i okruženje
Bez chatanja molim

Tužit æemo Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa




Una­toè re­kor­dnim po­slo­vnim re­zul­ta­ti­ma i naj­ve­æoj do­bi­ti ko­ja je os­tva­re­na po­sli­je ra­ta, u "Elek­tro­pri­vre­di BiH" na­jav­lju­ju da æe po­kre­nu­ti pro­ce­du­ru po­ve­æa­nja ci­je­na stru­je. Sa­da je, na­ime, veæ iz­vje­sno da æe ovo­go­diš­nji ogro­mni pri­ho­di od izvo­za stru­je veæ u idu­æoj vje­ro­va­tno bi­ti ni­ži za èak 100 mi­li­ona KM, što æe zna­èaj­no uti­ca­ti i na pro­fi­ta­bil­nost kom­pa­ni­je.

Izvoz i hidrologija

U raz­go­vo­ru za "San" di­re­ktor "Elek­tro­pri­vre­de BiH" Amer Jer­la­giæ objaš­nja­va ve­zu izme­ðu pa­da ovih pri­ho­da i zah­tje­va za pro­mje­nu ci­je­ne, obra­zla­že mo­del blok ta­ri­fa èi­je uvo­ðe­nje æe se tra­ži­ti, te na­jav­lju­je tu­žbu pro­tiv Mi­nis­tar­stva vanj­ske trgo­vi­ne i eko­nom­skih odno­sa BiH zbog igno­ri­ra­nja sa­mo­in­ci­ja­ti­vne po­nu­de po­dni­je­te za do­dje­lu kon­ce­si­je za gra­dnju hi­dro­cen­tra­la Ko­zluk i Te­ga­re na ri­je­ci Dri­ni.

Pre­ma po­lu­go­diš­njim iz­vje­šta­ji­ma o po­slo­va­nju "Elektroprivreda ­BiH" naj­pro­fi­ta­bil­ni­ja je kom­pa­ni­ja u BiH. Sa 74 mi­li­ona do­bi­ti, pres­ti­gli ste i BH Te­le­kom. Vje­ru­je­te li da æe­te do kra­ja go­di­ne za­drža­ti ove po­slo­vne re­zul­ta­te?

- Mi smo u prvih po­la go­di­ne ima­li izu­ze­tno kva­li­te­tnu hi­dro­lo­šku situaciju, pa je re­ali­za­ci­ja na­šeg ener­get­skog bi­lan­sa bi­la 30 pos­to hi­dro, a 70 pos­to ter­mo ka­pa­ci­te­ti. To je klju­èni pre­du­slov ovih re­zul­ta­ta. To­me je, ta­ko­ðer, do­pri­ni­je­la i re­ali­za­ci­ja ci­je­na iz izvo­za stru­je ko­ju smo pos­ti­gli pro­šle go­di­ne ka­da smo 1.760 gi­ga­vat sa­ti pro­da­li po ci­je­ni od 83 eura po me­ga­va­tu. Ako za­drži­mo hi­dro­lo­gi­ju, mo­že­mo po­slo­va­ti ova­ko do­bro do kra­ja go­di­ne, ali ako to­ga ne bu­de, na­ša je že­lja da re­zul­ta­ti os­ta­nu na ovom ni­vou i da za­vrši­mo po­slo­vnu go­di­nu sa oko 80 mi­li­ona do­bi­ti, što bi bio izu­ze­tan re­zul­tat. Mo­ra­mo zna­ti da di­rek­tni po­tro­ša­èi, odno­sno in­dus­tri­ja, ima­ju èak 46 pos­to ma­nju po­troš­nju ne­go pro­šle go­di­ne. Sve to æe utje­ca­ti na re­zul­ta­te.

Ka­da æe bi­ti ra­spi­san ten­der za ovo­go­diš­nje vi­ško­ve stru­je i ko­li­ku ci­je­nu oèe­ku­je­te?

- Oèe­ku­jem da æe­mo ten­der obja­vi­ti u prvoj de­ka­di sep­tem­bra. Ci­je­na je tre­nu­tno na ber­zi u Laj­pci­gu za stru­ju u 2010. go­di­ni 51,1 euro. Ova ci­je­na mo­že ima­ti zna­èajn utje­caj na naš pri­hod u idu­æoj go­di­ni i sa­mim tim os­tva­re­nje do­bi­ti. Jer pre­ma ovoj ci­je­ni ima­li bi oko 50 mi­li­ona eura ma­nje pri­ho­da.

Da li je upra­vo to klju­èni ra­zlog zbog èe­ga pla­ni­ra­te tra­ži­ti od FERK-a po­ve­æa­nje ci­je­ne stru­je?

- Do­bar dio na­ših tro­ško­va u proi­zvo­dnji i dis­tri­bu­ci­ji ne mo­že se po­dmi­ri­ti iz pos­to­je­æe ta­ri­fe. Sve ovo vri­je­me dok smo ima­li do­bar izvoz, mi smo tim kom­pen­zi­ra­li pro­blem nis­ke ta­ri­fe. Mi bi veæ idu­æeg mje­se­ca tre­ba­li ima­ti raz­go­vo­re sa FERK-om, pa da vi­di­mo šta æe­mo tra­ži­ti kod even­tu­al­ne ko­re­kci­je ci­je­na. Kod ta­ri­fi­ra­nja je bi­tno zna­ti da mi da­nas ima­mo dvos­tru­ko jef­ti­ni­ju ci­je­nu za do­ma­æin­stva ne­go za pra­vna li­ca, po­put ma­lih pre­du­ze­æa, trgo­vi­na, iako je na­ma is­ti tro­šak da im tu ener­gi­ju do­pre­mi­mo.

Planovi za rudnike

Zna­èi li to da æe do­ma­æin­stva po­dni­je­ti ve­æi te­ret pos­ku­plje­nja stru­je?

- Mi ne že­li­mo udar na stan­dard gra­ða­na i za­to se za­la­že­mo za mo­del blok ta­ri­fe. To zna­èi da bi do odre­ðe­ne gra­ni­ce po­troš­nje stru­ja bi­la jef­ti­na, a ko po­tro­ši vi­še od to­ga, pla­æao bi vi­šu ci­je­nu. Sa tim mi­sli­mo da mo­že­mo za­šti­ti na­ju­gro­že­ni­je.

Jes­te li ra­zo­èa­ra­ni šu­tnjom Vi­je­æa mi­nis­ta­ra BiH na­kon što je pro­šlo veæ po­la go­di­ne od po­dno­še­nja sa­mo­in­ci­ja­ti­vne po­nu­de "Elektroprivrede BiH" za do­dje­lu kon­ce­si­je za gra­dnju hi­dro­cen­tra­la Ko­zluk i Te­ga­re na Dri­ni?

- Ra­zo­èa­ran sam pri­je sve­ga odno­som Mi­nis­tar­stva vanj­ske trgo­vi­ne i eko­nom­skih odno­sa, ko­je bi tre­ba­lo od­go­vo­ri­ti na ovu po­nu­du i po­kre­nu­ti pro­ce­du­re. Ako ne bu­de dru­gog na­èi­na, mi smo spre­mni po­dni­je­ti i tu­žbu zbog ova­kvog odno­sa. U Mi­nis­tar­stvu tvrde da ni­su na­dle­žni, a mi sma­tra­mo da je to nji­ho­va is­klju­èi­va na­dle­žnost jer je ri­jeè o drža­vnoj gra­ni­ci. Èekat æe­mo na od­go­vor još ma­lo, a on­da smo spre­mni po­dni­je­ti i tu­žbu.

Ka­da æe ru­da­ri vi­dje­ti prve efe­kte uje­di­nje­nja u po­gle­du hu­ma­ni­za­ci­je ra­da i ras­ta pla­æa?

- Mi sa­da pri­pre­ma­mo no­vi tro­go­diš­nji plan in­ves­ti­ra­nja u ru­dni­ke. Pla­ni­ra­mo ne­ko­li­ko vrsta ula­ga­nja u ru­dni­ke. Že­li­mo po­mo­æi ru­dni­ci­ma ko­ji su u te­škom sta­nju, ali s dru­ge stra­ne že­li­mo po­mo­æi i onim ko­ji mo­gu da­ti bo­lje re­zul­ta­te. Si­gur­no je da æe­mo u Bre­zi iæi u na­bav­ku ši­ro­kog èe­la, u Ze­ni­ci tre­ba­ju ne­ki ele­men­ti za pri­pre­mu ja­ma, za Ka­kanj tre­ba­ju dam­pe­ri... Po­ku­šat æe­mo iæi is­to­vre­me­no sa svim ovim. Kad su pla­æe u pi­ta­nju, to æe za­vi­si­ti i od pro­na­la­že­nja unu­traš­njih re­zer­vi i sma­nje­nja tro­ško­va kod na­bav­ki, ali vje­ru­jem da æe­mo to us­pje­ti pos­ti­æi.

Stra­hu­je­te li da bi Kon­ku­ren­cij­sko vi­je­æe BiH mo­glo za­bra­ni­ti for­mi­ra­nje kon­cer­na èi­me bi pri­pa­ja­nje ru­dni­ka pro­pa­lo?

- Mi­slim da mi ni­smo sa ovim po­re­me­ti­li kon­ku­ren­ci­ju jer su mi­mo kon­cer­na os­ta­li ru­dni­ci u Ba­no­vi­æi­ma, Ka­men­grad, Uglje­vik, Gac­ko, Sta­na­ri i sma­tram da pos­to­je zna­èaj­ne ko­li­èi­ne uglja u kom­pa­ni­ja­ma ko­je ni­su u sas­ta­vu kon­cer­na. Zna­li smo za taj ri­zik kad smo kre­nu­li u pro­ces pri­pa­ja­nja, ali sma­tram da ovim ni­je stvo­ren mo­no­pol i na­dam se da æe ta­kvu odlu­ku do­ni­je­ti i Kon­ku­ren­cij­sko vi­je­æe.

Ad. Mu­ja­no­viæ

Direktorske plaæe

Da li je u "Elektroprivredi ­BiH" ispo­što­van Za­kon o pla­æa­ma di­re­kto­ra u ja­vnom se­kto­ru i ka­ko ko­men­ti­ra­te na­ja­ve Vla­de FBiH da æe pla­æe u upra­va­ma ja­vnih pre­du­ze­æa bi­ti do­da­tno ogra­ni­èe­ne?

- Za­kon smo pro­ve­li u po­tpu­nos­ti i spus­ti­li pla­te ka­ko je to pro­pi­sano. Što se ti­èe do­da­tnih kre­sa­nja, to za­vi­si od to­ga šta že­li­mo da pos­ti­gne­mo. Ako je cilj ura­vni­lov­ka, on­da je to put. Ako stva­ra­mo kon­cern od 16.000 ra­dni­ka, sa pri­ho­dom od 1,6 mi­li­jar­di KM, on­da je bes­pre­dme­tno da go­vo­ri­mo o ne­kom no­vom kre­sa­nju pla­æa. Mo­ra se zna­ti da sva ja­vna pre­du­ze­æa ni­su is­ta i ne mo­gu bi­ti is­ti ar­ši­ni za sve. Mo­ra se va­lo­ri­zi­ra­ti èi­nje­ni­ca da æe­mo mi u ovom no­vom kon­cer­nu ima­ti ne­vje­ro­va­tnu od­go­vor­nost i mo­ra se vo­di­ti ra­èu­na oko ran­gi­ra­nja ja­vnih pre­du­ze­æa.



http://www.san.ba/index.php?id=7918

19-08-2009 at 08:29 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslovne vijesti - BiH i okruženje
Bez chatanja molim

Bruto i neto dobit BH Telecoma

Direktor najveæeg telekomunikacionog operatora u BiH u posljednje vrijeme stalno govori o brojkama iz stavke bruto dobit, samo što nekako uvijek zaboravi spomenuti tu "nesretnu" rijeè - bruto. A zašto to radi? Pa zato jer ljepše zvuèi kada kaže da je zarada u prvom polugodištu porasla za dva posto, umjesto da kaže da je pala za 1,8 posto



U posljednjih nekoliko dana o BH Telecomu je u ovdašnjim medijima objavljen niz potpuno kontradiktornih tekstova, ali izgleda da najviše zbrke u sve to, namjerno ili nenamjerno, unosi generalni direktor te kompanije Nedžad Rešidbegoviæ. Naprimjer, u ponedjeljak 17. augusta, na 19. stranici Dnevnog avaza objavljen je tekst u kojem Rešidbegoviæ doslovno kaže da je zadovoljan polugodišnjim rezultatima poslovanja, jer je neto dobit uveæana za dva posto u odnosu na prethodnu godinu.

Meðutim, samo deset dana prije te izjave u Osloboðenju i Sanu je BH Telecom objavio svoj zvanièni finansijski izvještaj o poslovanju u kojem se navodi da neto dobit kompanije iznosi ravno 63.025.456 KM. BH Telecom je, naravno, shodno zakonskim propisima poslao i svoj finansijski izvještaj o poslovanju AFIP-u i Komisiji za vrijednosne papire FBiH i u njima se, takoðer, navodi da je neto dobit kompanije u periodu januar - juni 2008. iznosila 64.680.000 KM. Dakle, prošle godine je polugodišnja neto dobit BH Telecoma iznosila 64, a ove godine 63 miliona KM. Kako je to onda po direktoru Rešidbegoviæu poveæanje neto dobiti za dva posto?

I nije, jer je zapravo neto dobit BH Telecoma u prvih šest mjeseci ove godine pala za 1,8 posto u odnosu na isti period prošle godine, što je direktor ove kompanije i ovjerio svojim potpisom u finansijskom izvještaju o poslovanju.

Naravno, sada se mora postaviti pitanje zašto onda direktor Rešidbegoviæ tvrdi da im dobit raste, kada je svojim potpisom ovjerio finansijski izvještaj iz kojeg je i djetetu u osnovnoj školi jasno da im dobit zapravo pada.

Odgovor na ovo pitanje je zapravo veoma jednostavan, jedino se ne zna da li direktor BH Telecoma namjerno ili nenamjerno pravi zbrku sa svim ovim. Naime, ako se posmatra bruto dobit, ona je porasla u prvom polugodištu ove godine u odnosu na isti period prošle sa 71,8 na 73,1 milion KM.

Podsjetimo se - prvenstveno zbog menadžmenta BH Telecoma - da je bruto dobit zarada kompanije prije oporezivanja, a da je neto dobit zarada nakon oporezivanja. No, s obzirom da je ove godine, od 1. januara, na snazi primjena novog Zakona o porezu, samim tim je na ime poreza BH Telecom platio više nego u istom periodu prošle godine, tako da je na kraju neto dobit ispala manja. BH Telecom je, dakle, prema njihovom finansijskom izvještaju, ove godine platio 10,1 milion KM poreza, a prošle godine 7,1 milion KM.

Za pretpostaviti je, dakle, da je direktor ove nekada najprofitabilnije firme u BiH mislio na bruto dobit, a da je pri tome rekao neto dobit. A izmeðu bruto i neto ima znaèajnih razlika - i to velikih. E sad, naravno, postavlja se i pitanje zašto menadžment BH Telecoma spominje u svojim javnim istupima uglavnom brojke iz stavke bruto dobit, ali uvijek, namjerno ili nenamjerno, zaborave spomenuti i tu rijeè "bruto".

I tu postoji jedan jednostavan razlog. Kada spominjete bruto zaradu samo u brojkama, onda ona izgleda veæa. Naprimjer, bruto zarada BH Telecoma u prvih šest mjeseci ove godine je 73 miliona KM, a neto 63 miliona KM. Složit æete se da sa stanovišta menadžmenta BH Telecoma 73 ljepše zvuèi od 63. Osim toga, postoji i još jedan važan razlog, a on se zove Elektroprivreda BiH Sarajevo. Ova je kompanija, koja je prije samo dvije-tri godine bila jedan od najveæih gubitaša u BiH, u prvih šest mjeseci ove godine iskazala neto dobit u iznosu od 73,4 miliona KM. Naravno, to nije baš dobra vijest za menadžment BH Telecoma: oni ostvarili 63 miliona KM neto dobiti, a Elektroprivreda 73 miliona KM. Zbog toga, najvjerovatnije, u svojim izjavama za javnost uvijek barataju sa bruto ciframa, ali, eto, nekako uvijek zaborave da spomenu tu "nesretnu" rijeè - bruto.



BHDANI

25-08-2009 at 09:45 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslovne vijesti - BiH i okruženje
Bez chatanja molim

E sad æe Dodo da otkaèi totalno


GREGORIAN: DAYTON NIJE DODIJELIO IMOVINU ENTITETIMA
13:30 / 31.08.2009.

Prvi zamjenik visokog predstavnika u BiH Raffi Gregorian tvrdi da državna imovina Dejtonskim sporazumom nije dodijeljena entitetima u BiH. Ovaj stav on pojašnjava tvrdnjom da je državna imovina dio pravnog nasljeða prenesenog sa Socijalistièke Republike ...
... BiH na Republiku BiH koju su priznale Ujedinjene nacije, te na BiH, u skladu sa èlanom 1. Ustava BiH i sa aneksom 4. Dejtonskog mirovnog sporazuma, piše Osloboðenje.

"Ustav predstavlja osnovu za suverenitet države i njenu dvoentitetsku strukturu. Prema tome, dovoðenje u pitanje pravnog nasljeða iz èlana 1. Ustava BiH slièno je dovoðenju u pitanje èinjenice da je BiH država koja se sastoji od dva entiteta. Suprotno nekim tvrdnjama, Daytonom i aneksom 4. državna imovina nije dodijeljena entitetima", piše Gregorian u autorskom tekstu za "Glas Srpske".

On najavljuje da æe popis imovine koji u BiH namjerava da provede OHR biti zaista samo popis, rutinsko i tehnièko pitanje.

"OHR neæe odluèivati o tome šta je u èijem vlasništvu. O tome æe odluèivati organi vlasti u BiH", kaže Gregorian.

Prema njegovom objašnjenju, državnu imovinu najveæim dijelom èini vojna imovina, kasarne i neke vladine zgrade i ljetne rezidencije koje su u bivšem sistemu koristili visoki funkcioneri.

Gregorian naglašava da državna imovina nije isto što i javna imovina, te da ona ne ukljuèuje imovinu u vlasništvu preduzeæa tretiranih kroz zakone o privatizaciji, graðevinsko zemljište dodijeljeno od strane opština i slièno.

"Cilj procesa raspodjele državne imovine u skladu sa uslovima koji æe omoguæiti tranziciju OHR-a nije da se utvrdi kako æe se riješiti pitanje rijeka, šuma, parkova i druge imovine koja predstavlja javno dobro. Ukoliko je vlasništvo nad ovom vrstom imovine i resursa predmet spora, takve æe sporove morati na odgovarajuæi naèin rješavati pravosudne i zakonodavne vlasti ove zemlje, a ne OHR", kaže Gregorian.

On podsjeæa da je 2004. godine stupio na snagu Sporazum o sukcesiji imovine SFRJ kojim je utvrðen naèin raspodjele pokretne i nepokretne imovine izmeðu bivših republika, èime je omoguæeno da se ovo pitanje rješava unutar BiH, te da je na snazi zabrana raspolaganja imovinom koju je 2005. godine nametnuo visoki predstavnik.

Pitanje raspodjele državne imovine je jedan od zahtjeva Upravnog odbora Savjeta za primjenu mira u BiH od februara 2008. godine i popis te imovine koji æe provesti timovi OHR-a trebao bi, prema Gregorianovim rijeèima, biti završen do zasjedanja ovog tijela u novembru, navodi Osloboðenje.

31-08-2009 at 15:08 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslovne vijesti - BiH i okruženje
Bez chatanja molim

POLJOPRIVREDNICI: ZAKON O ZAŠTITI DOMAÆE PROIZVODNJE MORA SE ODNOSITI JEDNAKO NA SVE ZEMLJE CEFTA-E
14:19 / 31.08.2009.

Zakon o zaštiti domaæe proizvodnje mora se odnositi jednako na sve zemlje CEFTA-e, istaknuli su poljoprivrednici na današnjoj konferenciji za novinare u Ljubuškom. Poljoprivrednici su najavili i blokadu zgrade Vijeæa ministara u Sarajevu ukoliko ne ...

... bude razumijevanja za njihove zahtjeve.

Licemjerno je ponašanje Udruge poljoprivrednika u BiH jer su nedavno pred zgradom Ustavnog suda u Sarajevu dijelili voæe i povræe, istaknuo je predsjednik Saveza udruge poljoprivrednih proizvoðaèa Županije Zapadnohercegovaèke Dragan Pavloviæ.

Razlog za to, istièe Pavloviæ, bilo je osporavanje 'Lijanoviæevog' zakona o zaštiti domaæe proizvodnje.

Taj zakon ne štiti, gotovo, ništa što je izvan proizvodnog programa tvrtke Lijanoviæ, dok voæe i povræe uopæe ne tretira, naglašava Pavloviæ.

Direktor Plantaža d.o.o. Èapljina istaknuo je kako primarni poljoprivredni proizvoðaèi nisu ni za kakve zabrane uvoza, nego samo za zaštitu vlastitih proizvoda kroz zaštitne poreze.

BiH je potpuno nespremna doèekala ulazak velikih trgovaèkih lanaca, posebice kada je u pitanju plasman domaæe robe, istaknuo je predsjednik Udruge poljodjelaca Županije Zapadnohercegovaèke Miro Æutuk.

(Biznis.ba/Fena)

31-08-2009 at 15:09 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslovne vijesti - BiH i okruženje
Bez chatanja molim

VELIKA AKCIJA POLICIJE RS
11:58 / 01.09.2009.



13.20.:Hapšenja kriminalaca u Beogradu i Republici Srpskoj .../ 13.10.:Uhapšen Darko Elez i pet èlanova meðunarodne kriminalne grupe .../12.43.:Akcija razotkrivanja zloèinaèke organizacije.../12.15.: U Zvorniku uhapšeno osam lica zbog zloupotrebe u sistemu izdavanja liènih dokumenata ...

13.20.:Hapšenja kriminalaca u Beogradu i Republici Srpskoj

Specijalna policija Republike Srpske (RS) uhapsila je na podruèju Istoènog Sarajeva više osoba koje se sumnjièe za organizovani kriminal, saznaje agencija Beta iz policijskih izvora.

Po nepotvrðenim informacijama, istovremeno je u Beogradu uhapšen i voða ove kriminalne grupe Darko Elez.
Elez je voða klana koji je godinama bio suprotstavljen kriminalnoj grupi Ðorða Ždrala, protiv koje je Sud BiH potvrdio optužnicu za ubistvo nekadašnjeg visokog funkcionera MUP RS Ljubiše Saviæa Mauzera.

Za ove dve kriminalne grupe vežu se mnoga nerazrešena ubistva na podruèju Istoènog Sarajeva.
Elez se poslednjih godina krio u Srbiji.Ispred Centra javne bezbednosti na Palama se nalazi nekoliko desetina maskiranih i naoružanih pripadnika specijalne policije.

Iz CJB Istoèno Sarajevo najavljeno je da æe više detalja u ovoj akciji biti poznato u toku dana.
Policija RS je u Bijeljini uhapsila Marka Krajišnika koji se, po nezvaniènim informacijama, dovodi u vezu s trgovinom oružja.

13.10.:Uhapšen Darko Elez i pet èlanova meðunarodne kriminalne grupe

U policijskoj akciji koja je u toku, uhapšeno je šest èlanova meðunarodne kriminalne grupe, meðu kojima i Darko Elez iz Sarajeva, sa prebivalištem u Beogradu, voða i organizator te grupe, Izjavio je Tanjugu zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Daèiæ.

Pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) uhapsili su šest èlanova te kriminalne grupe u Srbiji, a policije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske istovremeno vode sinhronizovanu akciju na hapšenju preostalih èlanova koji se nalaze na njihovoj teritoriji, rekao je Daèiæ.


Reè je o meðunarodnoj kriminalnoj grupi koja je pripremala i vršila najveæa kriminalna dela na zapadnom Balkana - ubistava, iznude, ucene, razbojništava, krijumèarenja, trgovinu narkoticima, oružjem, eksplozivnim napravama i motornim vozilima i pranje novca.



12.43.:Akcija razotkrivanja zloèinaèke organizacije12.15.: U Zvorniku uhapšeno osam lica zbog zloupotrebe u sistemu izdavanja liènih dokumenata

U Zvorniku je danas uhapšeno osam lica koja se terete za zloupotrebe u sistema za izdavanje liènih dokumenata BiH.

Iz Tužilaštva BiH je potvrðeno da su meðu uhapšenima troje radnika opštine Zvornik èiji su inicijali B. E., B. T. i L. S., dvoje zaposlenih u Stanici javne bezbjednosti Zvornik sa inicijalima V.Z. i M. R., te tri lica koja nisu zaposlena na službenim položajima u javnim institucijama èiji su inicijali M. I., S. T. i R. K..

Akcija u Zvorniku izvršena je po nalogu Tužilaštva BiH, a pripadnici agencija za provoðenje zakona u BiH su u okviru istrage u predmetu "CIPS" po nalogu Suda BiH obavili i pretrese na više lokacija koja koriste navedena lica.

Svi uhapšeni se terete da su državljanima BiH i zemalja u regiji omoguæili izdavanje originalnih liènih dokumenata BiH, a krivièno djelo se kvalifikuje kao organizovani kriminal u vezi sa kriviènim djelom zloupotreba položaja ili ovlaštenja.

Ova akcija provedena je u okviru šire istrage o zloupotrebi liènih dokumenata BiH koju provodi Tužilaštvo BiH, prvenstveno na podruèju Zvornika, ali i u drugim dijelovima BiH.

Po naredbi Tužilaštva BiH akciju su izvršila ovlaštena službena lica SIPA-e, MUP-a RS, Policije distrikta Brèko i EUPM-a.

12.14.: Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Daèiæ potvrdio je da je u Beogradu uhapšen voða meðunarodne kriminalne grupe Darko Elez

Daèiæ je naveo da su pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala jutros uhapsili šest èlanova ove kriminalne grupe u Srbiji, meðu kojima je i Darko Elez iz Sarajeva, sa prebivalištem u Srbiji.

Rijeè je o meðunarodnoj kriminalnoj grupi koja je pripremala i vršila najveæa kriminalna djela na zapadnom Balkana - ubistava, iznude, ucjene, razbojništava, krijumèarenja, trgovinu narkoticima, oružjem, eksplozivnim napravama i motornim vozilima i pranje novca.

Daèiæ je rekao da su Sipa i Policija RS istovremeno vodile akciju hapšenja na teritoriji Srpske.

Novinar direktora Policije RS Tijana Saviæ saopštila je da je na širem podruèju BiH sporvedena zajednièka akcija više policijskih agencija u vezi sa organizovanim kriminalom i korupcijom, a da je nosilac i koordinator svih aktivnosti bilo Ministarstvo unutrašnjih poslova RS.

Akcija je provedena na osnovu naredbe Suda i Tužilaštva BiH.

Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešiæ rekao je Srni da je u policijskoj akciji koja se provodi u BiH uhapšeno više lica meðu kojima ima i aktivnih pripadnika više policijskih agencija.

Elez je voða klana koji je godinama bio suprostavljen kriminalnoj grupi Ðorða Ždrala, protiv koga je Sud BiH potvrdio optužnicu za ubistvo nekadašnjeg visokog funkcionera MUP RS Ljubiše Saviæa Mauzera.

12.05.: Detalji akcije policije RS još tajna zbog istrage

Na širem podruèju BiH sporvedena je zajednièka akcija više policijskih agencija u vezi sa organizovanim kriminalom i korupcijom, saopštila je novinar direktora Policije RS Tijana Saviæ.

"Ministarstvo unutrašnjih poslova RS bilo je nosilac i koordinator svih aktivnosti realizovanih na spreèavanju pomenutih kriviènih djela. O detaljima akcije nije moguæe govoriti zbog integriteta istrage", navodi se u saopštenju.

Akcija je provedena na osnovu naredbe Suda i Tužilaštva BiH.

Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešiæ rekao je Srni da je u policijskoj akciji koja se provodi u BiH uhapšeno više lica meðu kojima ima i aktivnih pripadnika više policijskih agencija.

On je rekao da se akcija svih policijskih agencija, koja je u toku, provodi po nalogu Tužilaštva BiH s ciljem razotkrivanja zloèinaèke organizacije, a u saradnji sa pravosudnim organima i policijom Srbije.

U Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije Srni je potvrðeno da je uhapšeno šest èlanova meðunarodne kriminalne grupe meðu kojima je njen voða i organizator Darko Elez iz Sarajeva, koji ima prebivalište u Beogradu.

Rijeè je o meðunarodnoj kriminalnoj grupi koja je pripremala i izvršavala najveæa kriminalna djela na zapadnom Balkana - ubistva, iznude, ucjene, razbojništava, krijumèarenja, trgovinu narkoticima, oružjem, eksplozivnim napravama i motornim vozilima i pranje novca.

Elez je voða klana koji je godinama bio suprotstavljen kriminalnoj grupi Ðorða Ždrala, protiv koga je Sud BiH potvrdio optužnicu za ubistvo nekadašnjeg visokog funkcionera MUP RS Ljubiše Saviæa Mauzera.

Policija je u Bijeljini jutros je uhapsila Marka Krajišnika koji se, prema nezvaniènim informacijama, dovodi u vezu sa trgovinom oružja.


11.38.: Potvrðeno hapšenje Eleza, njegov advokat Tomiæ spori lokaciju
Nema dileme da je voða kriminalne grupe iz Istoènog Sarajeva Darko Elez jutros uhapšen, izjavio je Srni njegov advokat Duško Tomiæ, ali postoji dilema o naèinu i mjestu njegovog hapšenja. Tomiæ tvrdi da je Elez uhapšen u Istoènom Sarajevu, kako su mu javili Elezovi prijatelji iz Beograda, ali sumnja u moguænost da je Speciojalna policija Srbije kako kaže, fingirala njegovo hapšenje i isporuèila ga Istoènom Sarajevu.

U Tužilaštvu BiH Srni je reèeno da informacije o Elezu zatraži u Beogradu, a MUP Srbije je potvrdio hapšenje šest èlanova meðunarodne kriminalne grupe meðu kojima je i voða i organizator ove grupe Darko Elez iz Sarajeva, sa prebivalištem u Beogradu.

Prema rijeèima advokata, Elezu se trenutno stavlja na teret velika pljaèka novca iz Privredne banke Sarajevo za koju je ranije Anðelko Veljanèiæ osuðen na 10 godina zatvora.

"Mnogo je službi radilo na ovom sluèaju i vidjeæemo šta æe se sve staviti na teret Elezu", rekao je Tomiæ.

11.35.: Grubišiæ izjavio da je uhapšeno više uposlenika policijskih agencija u BiH

Po nalogu Tužilaštva BiH provodi se opsežna akcija na razotkrivanju i razbijanju zloèinaèke organizacije, izjavio je za Fenu glasnogovornik Tužilaštva BiH Boris Grubešiæ, upitan za više informacija o akciji o kojoj se od jutros izvještava iz više gradova u Republici Srpskoj.

- U akciji uèestvuju sve policijske agencije u BiH, u saradnji s pravosudnim i policijskim organima Republike Srbije. Slobode je veæ lišeno više osoba, meðu kojima su i uposlenici više policijskih agencija u BiH, rekao je on.

Grubešiæ je dodao da tokom 48 sati Tužilaštvo BiH neæe davati druge izjave za javnost. U ovom trenutku nikakav komentar nije bilo moguæe dobiti iz Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA).


11:12. : Ministar Èaðo kaže da je u toku opsežna akcija više policijskih agencija


Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Stanislav Èaðo potvrdio je da je u toku opsežna akcija usmjerena na borbu protiv organizovanog kirminala na širem prostoru u kojoj uèestvuje više bezbjednosnih agencija.

"Ovo je najbolji pokazatelj koliko se institucije za provoðenje zakona spremne i opredjeljene za takav iskorak. Mislim da je ovo jedan ozbiljan iskorak", rekao je Èaðo novinarima na Palama.

ON je naglasio da se akcija za sada odvija u skladu sa planom, ne želeæi da kaže do kada æe trajati.

Odgovarajuæi na pitanje može li da potvrdi da je uhapšen Darko Elez, Èaðo je rekao da nema komentara.

Ministar Èaðo otputova je sa Pala u Foèu gdje æe posjetiti ranjenog policajca.

Duško Tomiæ, advokat Darka Eleza, potvrdio je Srni da je Elez jutros uhapšen i da se nalazi pod kontrolom Specijalne policije Republike Srpske (RS), Sipe i drugih organa.

Prema Tomiæevim rijeèima, Elez je u nadležnosti Tužilaštva BiH.

10.58.: Uhapšen Darko Elez

Darko Elez uhapšen je jutros u Istoènom Sarajevu i nalazi se pod kontrolom Specijalne policije Republike Srpske (RS), Sipe i drugih organa, potvrdio je Srni Elezov advokat Duško Tomiæ.

Tomiæ je rekao da mu još nije dozvoljeno da stupi u kontakt sa svojim klijentom, mada je Elez, nakon hapšenja, imao pravo kontaktirati svog pravnog zastupnika.

"Nakon hapšenja, Elez je imao pravo po zakonu kontaktirati svog advokata. Na žalost, ja ne mogu stupiti u kontakt s njim, jer je ovo jedan predmet koji je pod izuzetnim velom tajne", rekao je Tomiæ.

On je naglasio da je Elez "veoma interesantan lik iz raznih oblasti", a da njega brine to što nema pristup svom klijetnu, što zakon o kriviènom postupku svakako ne predviða.

Prema Tomiæevim rijeèima, Elez je u nadležnosti Tužilaštva BiH.


09.34.: Elez navodno uhapšen u Lukavici

Voða kriminalne grupe u Istoènom Sarajevu Darko Elez uhapšen je jutros u sarajevskom naselju Lukavica i priveden u CJB na Palama, javlja izvještaè Srne pozivajuæi se na tvrdnje oèevidaca.

Ispred sjedišta CJB nalazi se nekoliko desetina pripadnika Specijalne policije koji su maskirani i naoružani dugim cijevima.

Od ranih jutarnjih èasova u CJB je privedeno više lica koja se dovode u vezu sa ovom kriminalnom grupom.

Zvaniène informacije o ovoj policijskoj akciji oèekuju se oko 11.00 èasova.

01-09-2009 at 13:42 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslovne vijesti - BiH i okruženje
Bez chatanja molim

MICROSOFT BiH: SPRJEÈAVANJE PIRATSTVA PREDUVJET ZA ŠIRU PODRŠKU I NOVE PROJEKTE
10:06 / 02.09.2009.

Suradnja Microsofta sa vladama u BiH seže puno dalje od pukog licenciranja i otvara prostor za razlièite projekte kojima se promovira korištenje najsavremenijih tehnologija u BiH, èime se daje jedna nova dimenzija IT (informacione tehnologije) sektoru.

Direktorica Microsofta BiH Lejla Zukiæ-Krivdiæ u razgovoru za Fenu istièe da se u cilju daljnjeg rasta i razvoja te suradnje kontinuirano u BiH treba baviti problemom piratstva.

- Mi smo se obavezali da æemo u saradnji sa vladama raditi na jaèanju lokalne IT industrije. Kad se uredi tržište, kad svima bude jasno da je država sa svojim institucijama stala iza zaštite prava intelektualne svojine, tada se otvara prostor za inovacije, tada æe struènjaci biti motivirani da ulažu u razvoj, kazala je direktorica Microsofta BiH navodeæi da su nedavne akcije u sprjeèavanju piratstva koje je provela SIPA dobar znak i pokazatelj da BiH ide u pravom smjeru.

- Istina, još je mnogo posla pred nama, a mi u Microsoftu smo spremni dati našu punu podršku u prenošenju znanja i iskustava kako iz nama bliskog okruženja, tako i iz cijelog svijeta, dodala je.

Ona je podsjetila da su vlade u BiH - obje entitetske vlade, Vijeæe ministara, Vlada Tuzlanskog kantona i Brèko Distrikt potpisali ugovore sa Microsoftom, kojima su pored ostalog i licencirali Microsoft software kojeg koriste.

Po njenim rijeèima to je bila veoma znaèajna poruka koju su vlade odaslale kako javnom, tako i poslovnom sektoru u BiH, ali i javnosti uopæe.

Takoðer je najavila da æe se na tržištu uskoro pojaviti novi proizvodi Microsfta od kojih je izdvojila novu verziju operativnog sistema – Windows 7 koji æe biti globalno dostupan od 22. oktobra, a za koji navodi kako donosi jedno sasvim novo korisnièko iskustvo.

U okviru projekta “Partneri u uèenju”, koji Microsoft BiH provodi u saradnji sa nadležnim ministarstvima obrazovanja u BiH, planiran je niz aktivnosti usmjerenih ka poboljšanju pristupa novim tehnologijama i njihovoj upotrebi u procesu osnovnog i srednjeg obrazovanja.

Prva u nizu tih aktivnosti æe biti konferencija o zaštiti prava intelektualne svojine polovinom oktobra u Sarajevu.

Po rijeèima direktorice Zukiæ-Krivdiæ cilj je okupiti direktore osnovnih i srednjih škola u BiH, te predstavnike ministarstava obrazovanja, buduæi da su oni upravo ti koji obrazuju buduæe generacije struènjaka, umjetnika.

- Mišljenja smo da edukaciju o temi prava intelektualne svojine treba zapoèeti od malih nogu, navodi direktorica Microsofta BiH.

(Biznis.ba/Fena)

02-09-2009 at 10:56 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 40
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Ekonomija : Poslovne vijesti - BiH i okruženje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice