Info: Ako imate neke nejasnoće, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Umjetnost : GLASNE MISLI
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Odgovori: 15602
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: GLASNE MISLI
Bez chatanja molim

Kafanska atmosfera..Zadimljena, bučna, onakva kakva treba. Treba malo "relaksacije". Kažu knjige da treba. Neko se relaksira uz knjigu, muziku, radom, hobijem i bavljenjem onim za što inače nema vremena ali ga opušta i baca u razbibrigu. Prazna glava je cilj, da bi lakše došla ideja za tekuća rješenja.
Licemjeri će reći - ma, kakva kafana! Seljakluk! Turbofolk! Tresimes bez cilja! Ma, sve to jeste, al' godi buka kad ne čuješ sam sebe, gledaš sve a ne vidiš nikog. Bacim se ja s vremena na vrijeme u takvu razbibrigu. Štima sve, ama baš sve. I naučim makar refrene cinculi pjesmica. Ne mogu bit' van svijeta, je l'! I tako...
Al' me žacnu pomisao da više kafana i ona čuvena "noćas mi srce pati" nije dim, čaša gore, stisnute oči i tako..
U žaru borbe sa čašom, kroz dno vidjeh svašta. Haj' što se tu miješaju svi slojevi društa, za očekivati je (sad će oni isti licemjeri reć' da nije tako, a jeste!), haj' što gledam mesopromet oko sebe (imam opravdanje, kad će ako neće dok su mladi!), haj' što slušam što nikad slušala na bih (a ostane mi u uhu, priznajem!), haj' što ljudi zapliću nogama, al' i jezikom zbog kojeg me bude stid što čuh (al' opet opravdanje- pjan' insan priča što trijezan misli!), haj' što..i svašta nešto što nije baš moj top izbor, al' što BA u kafani moram gledat' pederluk!!
Pobjegla od politike, lažnog morala, popisa stanovništva, struke, izljeva demokratije (ali ne u mojoj kući, al' nemate hrabrosti za reć'!)..Zar moram doći u kafanu da gledam homoseksualne predigre...
Nema dalje..
A možda sam ipak trebala udarit' više po alkoholu? Vjerovatno..onda ne bih vidjela što sam vidjela..
Ma, bjež...
srce moje deeeli seee, na preee i posleeee njeeeee..

17-11-2013 at 13:46 | Uključi u odgovor
Bambi
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Odgovori: 20621

Bez chatanja molim

Pa jesu li se makar dobro pofatali ili onako treptali okicama?

17-11-2013 at 15:11 | Uključi u odgovor
hurija

Bez chatanja molim

Zateče me komentar jednog, reći ću, čovjeka. Ime mu je svagdašnje. Silne titule ispred njega zanemariću jer ih on sam zanemaruje u svojoj veličini.
Uz svu nauku nađe vremena, sekundicu u kojoj opjeva znanje i svoje i znanje onih koji ga okružuju. I uvijek sa nekom porukom, neskrivenom, al' zamagljenom u slovima u kojima treba da potražimo pravo značenje.
Eh, rekoh ja da kiša pada. Pogleda me smiješeći se i reče najtoplije, kiša ne pada! Ostadoh nijema. Malo iz nekog straha (šta da kažem kad znam da pada, vidim da pada!!), malo iz nekog očekivanja šta će nam sad ispričati i reći na svoj način, a da to bude nauk. Sijeda glava pokrivena francuzicom se malo nakrivi. Bijela brada uokvirivala je taj nepresušni izvor riječi. Očekujem žubor slova. I započe. Kiša ne pada. Da pada sa te visine, tako sićušna kap ima snagu ubiti čovjeka. Započe priča o ljepoti i bogatstvu našeg jezika. Kiša sipi, pljušti, rominja, prokapljuje..i još toliko riječi što opisuju iskustvo. Al' ne pada! Grehota je reći da pada! Nije usud čovjeku da ga Stvoritelj uništi...pa ni ta kap kiše..
Zabezeknuta, dah mi u grlu ostade. Od silne priče o i u struci, ovaj gospodin priča o ljepoti jezika bosanskog.
Ode rasprava u drugom smijeru. Pominje zmiju šarku. Izvorno- Vipera berus bosniensis...Može li onaj koji voli svoju zemlju ubiti biće koje u svom imenu ima Bosnu!?...Lilium Bosniacum..."mišćem miri" sva avlija..
Gledam ga, onako zanesenog..Nemam šta da kažem. I zašto bih? Taj gospodin u pravom smislu riječi, uvede u nauku (u svojoj širini, izvorno!), prostodušnost i širokogrudost za sve nas, sa imenima i prezimenima vrlo različitim. Nadahnut, citira ajete i stihove Biblijske, iz glave. I svaki od njih nešto nam kaže.
Opisuje izvor sa sedam "lula", u Žepi, i žubor..
Uz svaku rečenicu sa dušom je vezao još dvije koje su rekle nauku...

Samo ću reći - ovi i ovakvi ljudi mi daju vjeru da postojim, da mogu dalje i bolje i da ova prelijepa zemlja ima ljude za koje i sa kojim vrijedi živjeti..

28-11-2013 at 19:47 | Uključi u odgovor
hurija

Bez chatanja molim

Raste. Vidim da raste. Grabi iskustva nadovezujući ih na stalnu priču šta i kako treba. Nešto mi krivo. Sve mi se čini da su svi razgovori nedorečeni, nepotpuni, da uvijek imam(o) još nešto dodati, savjetovati..i sve kad kažem, čini mi se da je u vjetar. A nije. Možda sebičluk iz mene valja. A možda i strah od iskustava. Ne želim misliti kakvih, al' u svakom slučaju iskustava koje život nosi sa sobom. Htjela bih preskočiti ružna, a kako? Ma, i ne treba tako željeti..kako će onda znati boriti se za sebe i svoje, znači šta želi a šta ne, znati voljeti i držati se svoga..
Al' mala sveznajuća glavica zna da ja znam..zato se trudi da taj divljajući i neizbježan period prođe uz priču i vjerovanje. Ko je, odakle je, koja škola, koji razred, šta i gdje, s kim, kuda, koliko..sama daje odgovore na to, bez da je pitam otvoreno. Mudrica mala je prokužila moj metod - sama ćeš reći kad te navedem..i još puno priče koja se ne da ispričati..
K vragu, što MORA da raste...

p.p.s. mame i tate, šta vi kažete

15-12-2013 at 12:41 | Uključi u odgovor
hurija

Bez chatanja molim

..molim te, zaboravi da u tami sjede lica. Ne poznaješ ih. Samo misli o tome kako tamo nema ničega što bi te moglo omesti u naumu. Budi svoja, uči kroz sebe i za sebe. Vidjećeš jednog dana kako svaki ovakav tren ispliva na površinu, kad se najmanje nadaš. Pomoći će ti da shvatiš druge, da ih prihvatiš, da uzimaš od njih ono što je dobro, a loše da prepoznaš i odagnaš iz svog života. Nemoj da te je strah. On ne postoji. On je samo fantazija u tvojoj glavi. Rastresi je, razbistri, glasnim smijehom pokaži zube toj nevidljivoj ljudskoj zvijeri u sebi!
I zapamti, molim te, sve što radiš, neka to bude jer ti to tako hoćeš i želiš. Neka te vode neke lijepe stvari koje će kasnije biti sjećanje na nešto što je krasilo tvoje dane...

18-12-2013 at 18:03 | Uključi u odgovor
Crvena starka
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Odgovori: 11207

Bez chatanja molim

Hurko

25-12-2013 at 19:28 | Uključi u odgovor
hurija

Bez chatanja molim

Kad ste zadnji put kupili knjigu? Da, dobro ste pročitali- kupili! Znate li gdje se nalazi biblioteka? Da, dobro ste pročitali - biblioteka! Jeste li u skorije vrijeme bili na nekom događaju koji nije svakodnevan, a koji bi mogao da se označi kao nešto "za svoju dušu"? U bilo kojem svojstvu ili makar iz radoznalosti?
Pričate li o takvim stvarima ili makar ponekad pomislite da vam to treba, s vremena na vrijeme? Imate li S KIM da pričate o tome?
---------------------------------------------
Simptomatično, a i vrlo interesantno je da puno ljudi bi na ovakva pitanja odgovorila pozitivno, osim na zadnje.
Odgovor koji dobih od dobrog dijela svojih poznanika (ne mogu reći prijatelja!) je da su odustali od takvih razgovora zbog podrugljivih komentara (da ne kažem malicioznih!) i dalje, i zbog opšteg nezadovoljstva i zlojeda našeg okruženja, koji zatomi svaku pozitivnu priču i potencijalnu nadu da se može, makar, pokušati nešto uraditi na sebi i oko sebe. Nekako mi pada na pamet ona Damirova "Balkanska masovna hipnoza" - 'ta ćeš ti tu nešto...
Shvatam brzinu svega što nas okružuje, pa i sebe same. Shvatam tihu životnu patnju svih oko sebe (pa i svoju, prihvatam!).
Ali ne razumijem i neću još dugo, kolektivni mazohizam da nam treba "hljeba i igara", a ostalo..ostalo je ionako obezvrijeđeno, za ljude koji žele nešto više i koji gledaju malo dalje, a najviše u sebe da bi bili bolji. Da, bolji, ne iz sebičnosti, već jednostavno da bi se bolje osjećali i mogli više dati drugima. Makar zrno pozitivnog, makar smiješak iz kojeg se može roditi bolji dan. A on je ipak velik u JEDNOM životu. Nemamo drugi.
Rekli su mi da se lektire mogu "skinuti sa net-a", rekli su mi da lijepa riječ gubi značenje jer se "tako više ne govori", rekli su mi da moje "obaveze" su bezveze jer "oni" se bave "egzistencijalnim" čiji epilog bude u žučnoj raspravi oko Farme i takvih "savremenih" dešavanja..
Sve ja to čujem i ne hajem. Onda mi izroni ona karikatura evolucije - gdje smo na kraju..
p.s. Ne osjećam se ugodno kad me mlađi naraštaji isprave u govoru..nekad srdito odlanem, al' kad pomislim da na to imaju pravo jer je lektira lektirom, jer je posjeta biblioteci nešto što je normalno, jer se često "posvađamo" u iznošenju misli oko nečega (ostanem zatečena!!)..na kraju krajeva, vidim da šire svoj "krug" prepoznavajući se..i to je ono što me "tjera" još uvijek da mislim kako mislim..Daleko od idealnog (niti će to ikad biti!), al' se trudim i ne stidim se reći da sam "zločesta" u traženju da se odradi sve onako kako bi trebalo.

22-01-2014 at 14:15 | Uključi u odgovor
hurija

Bez chatanja molim

Došlo proljeće. Gazalice čizme nijemo stoje u ćošku. Čekaju. Neka čekaju, imamo mi važnijeg posla..
Sad se glava dvoumi, šta i kako. Spremiti doček kalendarskom proljeću još silovitije negoli smo započeli? Ili se sakriti u onaj budžak gdje čekaju gazalice, za novu bljuzgavicu, blato zaostalo od neraščišćenih ulica kojim hodamo (da ne kažem, tumaramo..)?
Bune se ljudi..narod..ulica..U kojoj smo kategoriji?
Jedno jutro sam građanin, drugo - narod, treće - ulica, četvrto - sve skupa, još se doda nacija..A proljeće pupa li pupa!
U svim kategorijama.
Priroda je čudo, svuda traži i pravi ravnotežu. Došlo na red i ovo naše proljeće. Rano za ozvaničeni kalendar, kasno za čovjeka, al' taman za nekog ko je smoprozvani paćenik. A takvi smo, množina.
Traži priroda svoje, selekciju sama pravi, dajući nam mogućnost međusobnog samoodabira. Treba to prepoznati i znati.

Ne bih ja da me u proljetnom štricanju trulih i suhih grana striže (po ko zna koji put!, misleći da nisam svjesna toga, a kao pojedinac nemoćna!) neko ko je pokušao prevariti prirodu i kome je ona već odredila put - nešto što je trulo, ne treba i ne smije da bude vodilja!
Uostalom, zašto da štricka - odsijeci granu do zdravog! Trebalo bi i moralo tako..

15-02-2014 at 10:08 | Uključi u odgovor
hurija

Bez chatanja molim

Za i na ovaj Dan bi jedni rekli da je spomen revolucije, pominjali bi imena iz istorije i sve ono što jeste..Drugi bi pričali da je to samo još jedan ozvaničeni Dan za pijančenje muških uz prethodno dodvoravanje kako su žene bitne u njihovim životima..Treći bi se rugali ovim prethodno spomenutim, ne navodeći razloge, al' zlobno primjećujući sve što i jeste i nije...
A mi, žene, zaboravićemo sve što oni govore, makar na ovaj Dan.
Sjetićemo se da samo jedan cvijet umjesto buketa, daje isto toliko ljepote u oku. Sjetićemo se da postoji neko ko misli, makar samo ovaj Dan, na nas kao na nekog ko je vrijedan..makar i lažno se predstavljajući, označiće ga..Glupe nismo, ali smo žene, jake ali još više mudre da spoznamo i znamo da je to laž, al' lijepa laž..Sjetićemo se nekih drugih dana i uspomena, dobro sakrivenih, iza mučnih jutara i svakodnevnih životnih šamara, vrtoglavih uspona za koje nismo sigurne da li su to čime se zovu, iza padova iz koji smo izašle kao jače i strastvenije (premda kažu da nam to nije svojstveno!)..Sjetićemo se razgovora samih sa sobom, kad naš sagovornik nije neko koga bi željele, jer je slab, neodlučan, bojažljiv u svoj svojoj snazi, a da i ne znamo ko je dok nam sila ne zaprijeti opstanku..Sjetićemo se dana kad je ovaj Dan bio samo žudnja da se sretnu pogledi, makar negdje, makar preko ulice..i trenutaka kad na ovaj Dan nešto započne, makar i ne trajalo- al' započne..Sjetićemo se očekujućih jutara na ovaj Dan i glumljenog iznenađenja..
Da, da, drage moje, priznajmo im da je to ipak glumljeno..
Kakav god razlog bio za ovaj Dan i šta god mislili o njemu, razlog nam je da pustimo ono naše, ono što nas čini ženama..pa, bio on cvijetak ili riječ koja okrepljuje i nahrani..
Drage moje, sretan NAM ovaj Dan..nećemo zaboraviti istoriju, ali ćemo ipak biti SAMO žene..
Pustimo ih da misle tako, a ono što ne znaju, nastavićemo od jučer sutra...
Ipak smo mi, žene, dovoljno jake da priznamo gdje smo slabe..i da mudro iskoristimo jačinu suprotnog pola..reći ću, ipak samo fizičku jačinu

08-03-2014 at 09:37 | Uključi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Odgovori: 39084

Bez chatanja molim

elem pustih ja suzu na ove tvoje rijeci

08-03-2014 at 11:26 | Uključi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni članovi: 0
Sretan rođendan: dr.best, ebakalovic, Enver, Fudbal u srcu!, kec, Mala_Curica, Mala_Curicaa, selvir-tz(CH), vrbas
FORUM : Umjetnost : GLASNE MISLI New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja forumaša u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net