Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Sport : ribarenje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Nadimak
Nivo: Forumski doajen
šta æeš tako ti je

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1082
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

PATULJASTI SOMIÆ

Iz Amerike prenesen je u Evropu u naše vode pre više od 70 godina. Zovu ga još: abisinac, amerièki patuljasti somiæ, cvergl, terpan, bulec, terpeš, šuæa, manjov...Ima ga u svim nizijskim vodama pa je prenet i u mnoge ritove, bare i mrtvaje. Nastani li se kojim sluèajem u ribnjake, prava je napast za mlað i ikru drugih riba, pogotovu linjaka. Izuzetno je otporan. Za vreme sušnih dana dovoljno mu je malo mulja da preživi i da saèeka kiše i nadolazak vode. Danima može da gladuje.CVERGLAN

Mraz i hladnoæu dobro podnosi, iako nije u vodi.
Po obliku tela podseæa na soma, ali je sasvim druga vrsta što se oèituje po mnogo èemu. U našim vodama vrlo retko dostiže težinu do 600 grama, na glavi ima èetiri para brkova, a na leðima masno peraje karakteristièno iskljuèivo za salmonidne ribe, meðutim, patuljasti somiæ se ne smatra salmonidom. Koža mu je glatka bez krljušti, mramorirana sivo ili mrko što zavisi od sredine u kojoj živi, trbuh mu je prljavobeo. Na perajima iza glave i na leðima ima po jednu oštru bodlju kojih se treba èuvati. Pri ubodu zadaje intenzivan bol i krvarenje. Živi u jatima. Mresti se u maju i junu. Ženka u posebno pripremljenim gnezdima baci i do 13.000 komada ikre. Mada je patuljasti somiæ grabljiva riba sopstveni mlað brižljivo èuva.
Somiæ je riba dna i hranu traži pretežno noæu, ali se uspešno lovi i tokom dana. Hranu uzima èak i kada je sit. Mamac uzima oštro i halapljivo, duboko gutajuæi udicu. Pre izvlaèenja pruža jak otpor. Pošto ne raste veliki lako se izvlaèe na obalu ili èamac. Primerci od 300-400 grama smatraju se dobrim lovom. Meso mu je vrlo ukusno bilo da je peèeno ili prženo. Za spravljanje riblje èorbe je bez premca, jer je kalorièna vrednost njegovog mesa velika. Èorba æe biti još ukusnija ako pored somiæa u njoj ima i druge ribe.
Ulovljen, patuljasti somiæ u rukama proizvodi zvuke, koji lièe na cvrèanje ili škrgut. Peraje sa oštrim bodljama tada su nakostrešene i spremne za ubod. Zato ga pažljivo skidajte sa udice. Lovi se lakim priborom i malim udicama, bez plovka, dubinski sa klizajuæim olovom.
Mamci: Crvena i rosna glista, puž golaæ, komadiæi ribe i svežeg ili sušenog mesa, komadiæi repa od raka, sitne ribice, slanina, sitne pijavice i komadiæi sitnijeg durdubka. 


ne razlikuijem è,æ,ð,dž
14-09-2008 at 19:16 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

Iako sam bio ubjeðen da ovako nagla promjena vremena garantovano znaèi da æu što se ulova tièe ostati kratkih rukava, ipak sam se odluèio da jutros sabahile sa ekipom odem na Snježnicu.Vrijeme je zaista bilo katastrofa-kiša nas je doèekala i ispratila.Obièno svi mi koji upražnjavamo ovaj hobi kažemo da je kiša prava blagodet i da se manje više svi nakon kiše ,ukoliko smo u prilici uputimo na "vodu".
Meðutim ova ciklona "donijela" je sa sobom i drastièan pad temperature što za ribolov nikako nije dobro.Istina bilo je kraæih perioda tokom dana kad kiša nije padala ali riba jednostavno nije bila raspoložena za klopu
Te kraæe periode iskoristio sam da na plovak nahvatam crvenpera pošto mi je mala raja naruèila "sitnu ribu" kako oni kažu
Sreæa da je crvenper solidno radio jer on obièno ne može doæi na red od bodorke koje na Snježnici ima u izobilju.
Crvenper je sigurno za klasu bolji od bodorke što se ukusa tièe.Mala raja upravo brsti drugu turu
Sve u svemu dan koji i neæu baš nešto posebno pamtiti, baš kao i kolega "Pumpkinseed"

PS Pumpkinseed , na kom mjestu ste bili?  


<br /><br /><br /><br />

14-09-2008 at 20:57 | Ukljuèi u odgovor
Zmaj
Nivo: Forumski vuk
ni na nebu ni na zemlji

Registriran(a): 23-04-2003
Odgovori: 743
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

Petak na subotu ponovo Sava
Vrijeme sigurno bolje nego u subotu
Ulov - 10 kg bijele ribe i jedna stuka

Covjek do nas je upecao deveriku preko 3 kg nije mogla stati u kantu od jupola

Sve u svemu dobar jesenji ispis jer ko zna da li ove destinacije ima do sledeceg ljeta , vjerovatno ne.

 


Biti Bosanac i Hercegovac nije geografski pojam veæ unutrašnje stanje èovjeka .

Siðimo meðu ljude i vratimo se sebi.

POGLEDAJTE MOJ BLOG
15-09-2008 at 08:03 | Ukljuèi u odgovor
Zmaj
Nivo: Forumski vuk
ni na nebu ni na zemlji

Registriran(a): 23-04-2003
Odgovori: 743
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje








[Edited by Zmaj on 15-09-2008 at 09:54 GMT] 


Biti Bosanac i Hercegovac nije geografski pojam veæ unutrašnje stanje èovjeka .

Siðimo meðu ljude i vratimo se sebi.

POGLEDAJTE MOJ BLOG
15-09-2008 at 09:51 | Ukljuèi u odgovor
jalijas
Nivo: Forumski doajen
JA IZDATI NEZNAM

Registriran(a): 15-02-2002
Odgovori: 2780
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

ike je donio kisu ali ulov
3soma od 7-10 kg i 12 kapitalnih sarana bio sam sam pa sam ga jedva sliko 


Za mene mjesta

u dzenetu nejma
15-09-2008 at 13:15 | Ukljuèi u odgovor
jalijas
Nivo: Forumski doajen
JA IZDATI NEZNAM

Registriran(a): 15-02-2002
Odgovori: 2780
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

 


Za mene mjesta

u dzenetu nejma
15-09-2008 at 13:22 | Ukljuèi u odgovor
Zmaj
Nivo: Forumski vuk
ni na nebu ni na zemlji

Registriran(a): 23-04-2003
Odgovori: 743
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ribarenje

citat:
jalijas wrote:



Neko je dobro prokisao

Kolega gdje je ovo bilo bistro?

Ja nikad ne idem sam na vodu a razloga je milion .

Cestitam na ulovu Bistro
 


Biti Bosanac i Hercegovac nije geografski pojam veæ unutrašnje stanje èovjeka .

Siðimo meðu ljude i vratimo se sebi.

POGLEDAJTE MOJ BLOG
15-09-2008 at 13:38 | Ukljuèi u odgovor
jalijas
Nivo: Forumski doajen
JA IZDATI NEZNAM

Registriran(a): 15-02-2002
Odgovori: 2780
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ribarenje

citat:
Zmaj wrote:


Neko je dobro prokisao

Kolega gdje je ovo bilo bistro?

Ja nikad ne idem sam na vodu a razloga je milion .

Cestitam na ulovu Bistro


rijeka je u blizini grada Port Huron ,u usa ,zove se black river.U ovo periodu tu bi trebalo da bude Salmona medjutim izgleda da je kasnio .Moro sam ici sam ,ovim nasim cim kazes da treba ici oko 200 milja odma preracunaju u novac i onda ide ono pa mogu za tu lovu i kupiti ribe ili a sta ako nista ne uhvatim dzaba trosak .meni je to jedini sport osim saha koji volim ,ne znojim se . 


Za mene mjesta

u dzenetu nejma
15-09-2008 at 13:52 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

Jalijašu krenulo te haman
Zmaj vidim i ti si dobro prošao na Savi Mogao bi nam kadgod otkriti i lokalitet gdje pecaš  


<br /><br /><br /><br />

15-09-2008 at 18:53 | Ukljuèi u odgovor
Pumpkinseed
Nivo: Forumas sa iskustvom
Maestral

Registriran(a): 07-11-2007
Lokacija: Slavinoviæi
Odgovori: 194
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

yugi,
Snjeznicu ne poznajem pa cu pokusati objasniti gdje smo otprilike bili. Skrene se sa asfalta puta koji vodi prema Godusu na makadam pa predjes mali most pa na drugu stranu jezera, bili ispod jedne od vikend kucica bas preko puta mjestasca Mali Neum. Razina vode je rapidno opala, rekao bih 3 metra, potocic sto se ulijeva u jezero je presusio. Ujutro sam cuo predavanje iz obliznje pravoslavne crkve a odmah poslije emisiju na radio Glas Drine " u susret Sekuru" tako da mi nije bilo dosadno premda nije grizla. Da li smo bili na "pogresnom" mjestu? I jos nesto, ostavili smo (ne pretjerujem) jedno desetak olova, udica a cak se slomio jedan od stapova (Kakvo je dno jezera?). Eh, makar je bilo zeze, kolegi je prisjelo kad smo ga uhvatili u masinu u vezi sa njegovim prastarim stapovima i opremom

Jalijas/Zmaj,

Cestitke  


JSKKSMUI.
16-09-2008 at 00:47 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Sport : ribarenje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice