Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Sport : ribarenje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Zmaj
Nivo: Forumski vuk
ni na nebu ni na zemlji

Registriran(a): 23-04-2003
Odgovori: 743
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

citat:
yugi wrote:
Jalijašu krenulo te haman
Zmaj vidim i ti si dobro prošao na Savi Mogao bi nam kadgod otkriti i lokalitet gdje pecaš


Gracanica - Doboj - Derventa - na ulazu u Derventu kod nekakvog motela skreces za Srbac - Plehani - Silazis prema Savi - Prolazis pored Dzamije - Prplazis dva sela cca 5-6 km - Prva benzinska na koju naides (a bice sa lijeve strane ) prvo skretanje desno (prema Savi)na krivini ostro dolje i jos 100 metara makadama prema Savi - dolazi parking i onda uzvodno ili nizvodno sve jedno je samo da ima mjesta . Inace taj dio drzi ribolovni savez RS Srbac a sa druge strane je Davor (HR) a blizu je i granicni prelaz (mislim da je skela - Davor.
ma voljan sam i otici sa Vama samo treba pratiti nivo save Hidrometerologija HR postaja Davor - ako je za dva tri dana vodostaj porastao ili opao vise od 50 cm nema ribe a ako je veci od 300 + nema pecanja - tada je Sava prebrza i nosi olovo
Bistro

[Edited by Zmaj on 16-09-2008 at 08:00 GMT] 


Biti Bosanac i Hercegovac nije geografski pojam veæ unutrašnje stanje èovjeka .

Siðimo meðu ljude i vratimo se sebi.

POGLEDAJTE MOJ BLOG
16-09-2008 at 07:58 | Ukljuèi u odgovor
Pumpkinseed
Nivo: Forumas sa iskustvom
Maestral

Registriran(a): 07-11-2007
Lokacija: Slavinoviæi
Odgovori: 194
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

@ Zmaj,

Koju opremu koristis? Mislim na debljinu najlona, velicinu udice, mamac, da li se moze pecat na plovak i sl.? Koliko vremena treba od TZ do tog mjesta na obali Save? Da li se placa dnevna dozvola?
Hvala  


JSKKSMUI.
16-09-2008 at 19:34 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

citat:
Pumpkinseed wrote:
yugi,
Snjeznicu ne poznajem pa cu pokusati objasniti gdje smo otprilike bili. Skrene se sa asfalta puta koji vodi prema Godusu na makadam pa predjes mali most pa na drugu stranu jezera, bili ispod jedne od vikend kucica bas preko puta mjestasca Mali Neum. Razina vode je rapidno opala, rekao bih 3 metra, potocic sto se ulijeva u jezero je presusio. Ujutro sam cuo predavanje iz obliznje pravoslavne crkve a odmah poslije emisiju na radio Glas Drine " u susret Sekuru" tako da mi nije bilo dosadno premda nije grizla. Da li smo bili na "pogresnom" mjestu? I jos nesto, ostavili smo (ne pretjerujem) jedno desetak olova, udica a cak se slomio jedan od stapova (Kakvo je dno jezera?). Eh, makar je bilo zeze, kolegi je prisjelo kad smo ga uhvatili u masinu u vezi sa njegovim prastarim stapovima i opremom

Jalijas/Zmaj,

Cestitke

Poznat mi je otprilike lokalitet na kome ste bili i iskreno da ti kažem rijetko se odluèujem da pecam na tom potezu.Istina sad u nedelju sam bio upravo nekih par stotina metara od mjesta na kome ste bili, taènije nedaleko od posljednjih kuæa na toj strani jezera.Razlog je bio jednostavan, bio je kišan dan pa smo bili u jednoj od vikendica koja je u vlasništvu mog prijatelja.Razlogazašto izbjegavam pecanje na tom potezu je više.Prvi je što je na tim lokalitetima èesto gužva, nadalje ima mjesta koja su puna granja (u šta ste se i sami mogli uvjeriti ) tako da ukoliko nemaš èamac gotovo garantovano gubiš krupnu ribu, slijedeæi razlog je prilièno velika dubina na veæini lokaliteta o kojima govorimo (iznimno im par mjesta sa zalivima koji su nešto pliæi), naravno da veæa dubina zna biti jako dobra za vrijeme žega, ali generalno uglavnom pecam na dubinama do maksimalno nekih 4-5 metara.Sve u svemu mogao si primjetiti da je nivo vode strahovito opao što je svakako jedan od razloga zašto riba relativno loše radi.

Ova fotografija je otprilike sa lokaliteta na kome ste bili



[Edited by yugi on 16-09-2008 at 21:00 GMT] 


<br /><br /><br /><br />

16-09-2008 at 20:38 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ribarenje

citat:
Zmaj wrote:


Gracanica - Doboj - Derventa - na ulazu u Derventu kod nekakvog motela skreces za Srbac - Plehani - Silazis prema Savi - Prolazis pored Dzamije - Prplazis dva sela cca 5-6 km - Prva benzinska na koju naides (a bice sa lijeve strane ) prvo skretanje desno (prema Savi)na krivini ostro dolje i jos 100 metara makadama prema Savi - dolazi parking i onda uzvodno ili nizvodno sve jedno je samo da ima mjesta . Inace taj dio drzi ribolovni savez RS Srbac a sa druge strane je Davor (HR) a blizu je i granicni prelaz (mislim da je skela - Davor.
ma voljan sam i otici sa Vama samo treba pratiti nivo save Hidrometerologija HR postaja Davor - ako je za dva tri dana vodostaj porastao ili opao vise od 50 cm nema ribe a ako je veci od 300 + nema pecanja - tada je Sava prebrza i nosi olovo
Bistro

[Edited by Zmaj on 16-09-2008 at 08:00 GMT]

Iskreno kolega i nemam baš neko pretjerano iskustvo u rijeènom ribolovu.Istina išao sam par puta na Savu kod Orašja i ulovio nekoliko manjih somova ali sve u svemu nisam nešto zadovoljan svojim znanjem u rijeènom ribolovu  


<br /><br /><br /><br />

16-09-2008 at 20:42 | Ukljuèi u odgovor
Zmaj
Nivo: Forumski vuk
ni na nebu ni na zemlji

Registriran(a): 23-04-2003
Odgovori: 743
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

citat:
Pumpkinseed wrote:
@ Zmaj,

Koju opremu koristis? Mislim na debljinu najlona, velicinu udice, mamac, da li se moze pecat na plovak i sl.? Koliko vremena treba od TZ do tog mjesta na obali Save? Da li se placa dnevna dozvola?
Hvala

Dubinska metoda sa ili bez hranilice najlon 0,30 0,35 osnovni podvez moze tanji udica 6,8,10 zavisi koji proizvodjac recimo srednja 8 za bijelu ribu ostalo kako sleduje (som velika jednokuka, stuka trokuka ) , sistem protocnog ili olova na kraju kako hoces ja konbinujem pa kako krene na to se prislepam za bijelu ribu ,
Somovska artiljeraija - sto veca to bolja , smudj , stuka zna se keder (probao sam blinkat nisam nista dobio) , sarana samo do 5 kg tako da nije potrebna neka saranska teska , signalizatori za noc (ampula i zvonce) , na rijeci se ne stavlja kvisko osim na kedera teski kvisko do 40-50 grama ,
zabacujes tacno u pravcu na drugu obalu , ne predaleko 20-25 metara , olovo se valja po dnu dok ti stap ne zauzme poziciju od 45 stepeni u odnosu na obalu niz tok , ceka se trzaj vrha stapa .
Plovkarenje moze kad je protok manji , cim je protok brzi nema se prostora za plovak bar na ovoj poziciji.
Ako se izbjegne neka nepredvidjena guzva od TZ do Doboja , do mjesta na Savi treba ti cca 2,5 sati voznje
Dozvola se placa na licu mjesta 10 KM ako cuvar dodje .
Mamci - bijela riba : korica , ruza , ukuhani , crvici , glista , sir trapist , zdenka ,
Som : rovac , dudubak , pijavica , glista , vodeni cvijet , keder , i sve ostalo sto Vam naupadnje ,
Grabljivice : repac , keder , zabic , .........

PRAVILO - na rijeci nema pravila posto za razliku od stajace vode ima velike trendencije dizanja i spustanjua nivoa cak u 12 sati a i protoka vode.

Pravilo cim dojdes zabodi granicnik vode i obale i posmatraj ga bar svaki sat jer se znad desiti da moras bjezati ako voda naðe .

[Edited by Zmaj on 17-09-2008 at 09:12 GMT] 


Biti Bosanac i Hercegovac nije geografski pojam veæ unutrašnje stanje èovjeka .

Siðimo meðu ljude i vratimo se sebi.

POGLEDAJTE MOJ BLOG
17-09-2008 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
Nadimak
Nivo: Forumski doajen
šta æeš tako ti je

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1082
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

citat:
Zmaj wrote:

Dubinska metoda sa ili bez hranilice najlon 0,30 0,35 osnovni podvez moze tanji udica 6,8,10 zavisi koji proizvodjac recimo srednja 8 za bijelu ribu ostalo kako sleduje (som velika jednokuka, stuka trokuka ) , sistem protocnog ili olova na kraju kako hoces ja konbinujem pa kako krene na to se prislepam za bijelu ribu ,
Somovska artiljeraija - sto veca to bolja , smudj , stuka zna se keder (probao sam blinkat nisam nista dobio) , sarana samo do 5 kg tako da nije potrebna neka saranska teska , signalizatori za noc (ampula i zvonce) , na rijeci se ne stavlja kvisko osim na kedera teski kvisko do 40-50 grama ,
zabacujes tacno u pravcu na drugu obalu , ne predaleko 20-25 metara , olovo se valja po dnu dok ti stap ne zauzme poziciju od 45 stepeni u odnosu na obalu niz tok , ceka se trzaj vrha stapa .
Plovkarenje moze kad je protok manji , cim je protok brzi nema se prostora za plovak bar na ovoj poziciji.
Ako se izbjegne neka nepredvidjena guzva od TZ do Doboja , do mjesta na Savi treba ti cca 2,5 sati voznje
Dozvola se placa na licu mjesta 10 KM ako cuvar dodje .
Mamci - bijela riba : korica , ruza , ukuhani , crvici , glista , sir trapist , zdenka ,
Som : rovac , dudubak , pijavica , glista , vodeni cvijet , keder , i sve ostalo sto Vam naupadnje ,
Grabljivice : repac , keder , zabic , .........

PRAVILO - na rijeci nema pravila posto za razliku od stajace vode ima velike trendencije dizanja i spustanjua nivoa cak u 12 sati a i protoka vode.

Pravilo cim dojdes zabodi granicnik vode i obale i posmatraj ga bar svaki sat jer se znad desiti da moras bjezati ako voda naðe .

[Edited by Zmaj on 17-09-2008 at 09:12 GMT]

Ima li neko informaciju fotografiju da malo pradstavi vodeni cvijet. Mnogi ribolovci ne kontaju kada kažemo vodeni cvijet.
Dobra je ova tema i služi za edukaciju. A nekad i vidim što nisam u prilici uživo kao onu veliku deveriku. Inaèe sam vjeran našem Modracu samo da ima više poštovanja prema njemu.
Evo na primjer ,pecam trideset pet godina,a ovo mi na pamet nije palo
PRAVILO - na rijeci nema pravila posto za razliku od stajace vode ima velike trendencije dizanja i spustanjua nivoa cak u 12 sati a i protoka vode.

[Edited by Nadimak on 17-09-2008 at 19:19 GMT] 


ne razlikuijem è,æ,ð,dž
17-09-2008 at 19:18 | Ukljuèi u odgovor
Pumpkinseed
Nivo: Forumas sa iskustvom
Maestral

Registriran(a): 07-11-2007
Lokacija: Slavinoviæi
Odgovori: 194
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

Zmaj, to je bio zaista detaljan info za Savu tako da ne smije biti fule ako tamo odemo. Ovo za promjenu vodostaja mi je davno pricao stari, oni su bili negdje na Savi osamdesetih godina proslog stoljeca i jedva izvukli zivu glavu i Skodu 105-icu. Otisli na konak i zabacili 15-ak stapova, razapeli sator i u neka doba svi zaspali osim jednog koji je bio na dezuri. Na njihovu nesrecu i zaspao je i ovaj sto je "pazio" pa se prvi probudio kolega iz satora jer je voda usla u sator. Naravno ovaj je probudio sve, Skoda se upalila a sve ostalo je zavrsilo u rijeci. Po njihovoj prici sacekali su 5-6 sati jer su mjestani kao znali da ce se voda opet povuci. Voda se povukla al je povukla i sav pribor sa sobom .
Nisam vican nekim od termina, npr. vodeni cvijet i dudubak. 


JSKKSMUI.
18-09-2008 at 22:59 | Ukljuèi u odgovor
Zmaj
Nivo: Forumski vuk
ni na nebu ni na zemlji

Registriran(a): 23-04-2003
Odgovori: 743
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

Durbok (vodeni crv) se koristi kao mamac za pecanje soma,najslicniji je pijavici

Vodeni cvijet je kukac koji u vodi zivi kao larva i jedan dan u godini izlazi na suho preobrazuje se u kukca , pari , polaze jaja u vodu i umire.
Hvata se na reflektor , susi , melje i mijesa sa nekim ucvrscivacima ili samo hljebom pa se kao loptica (ping-pong) stavlja na vecu udicu .
N takmicenjima i somijadama je cak zabranjen jer je ulov vise nego siguran .
Cijena je cca 80 Eur = 1 Kg nepomjesanog vodenog cvijeta.  


Biti Bosanac i Hercegovac nije geografski pojam veæ unutrašnje stanje èovjeka .

Siðimo meðu ljude i vratimo se sebi.

POGLEDAJTE MOJ BLOG
19-09-2008 at 07:50 | Ukljuèi u odgovor
Zmaj
Nivo: Forumski vuk
ni na nebu ni na zemlji

Registriran(a): 23-04-2003
Odgovori: 743
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: ribarenje

citat:
Pumpkinseed wrote:
Zmaj, to je bio zaista detaljan info za Savu tako da ne smije biti fule ako tamo odemo.





Na svakoj vodi pa caki i u ribo-uzgajalistu moze biti fule
Kao i svagdje znalo se desiti da cijelu noc i cijeli dan osim panjeva , plutajucih drveca , trave koje na Savi ima u plasticima , svega i svacega (od cizme ko u crtanom do gumenog camca sa druge obale i dubinca susjednog ribara koji je uzvodno 100 metara nista pa ni mali keder ne uzme )

Tako je to u ribolovu treba se poklopiti sto faktora da ribolov bude uspjesan cak i na vodi gdje ribe ima u vecim kolicinama !
 


Biti Bosanac i Hercegovac nije geografski pojam veæ unutrašnje stanje èovjeka .

Siðimo meðu ljude i vratimo se sebi.

POGLEDAJTE MOJ BLOG
19-09-2008 at 13:33 | Ukljuèi u odgovor
emir1987
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 12-09-2008
Odgovori: 57
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

Riba se ponovo vraæa u Spreèu što me iznenadilo uzimajuæi u obzir u kakvom je stanju donedavno bila. Naravno mogu govoriti o njenom donjem toku (Graèanica) jer mnogo vremena sam nekada provodio pecajuæi na Spreèi a sada me ponovo zainteresovala nakon nekoliko godina smrada i odsustva ribe.
Ribolovci se kao i uvijek možda i pretjerano hvale ali èinjenica je da ima lijepih primjeraka u ovoj meni najljepšoj rijeci. Samo da je ponovo ne zatruju po ko zna koji put



Fotografija Spreèanskog polja za vrijeme prošlogodišnje poplave

[Edited by emir1987 on 19-09-2008 at 14:32 GMT]

[Edited by emir1987 on 19-09-2008 at 14:32 GMT] 


He who dares,wins!
19-09-2008 at 14:25 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Sport : ribarenje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice