Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
sunce wrote:


Razumijem ja sta ti pricas, cak se jednim dijelom i slazem, a to je da treba njegovati svoj jezik. Ali, mislim da si iskljuciv, nabrajas tih par izraza i pricas onu vjecitu pricu kako Bosnjaci uzimaju tudje svoje ne cuvaju i sl. za koju nemas argumente.

Postujem tvoje misljenje i iskustvo ali moje je, da ja ne znam ni jednu, ali ni jednu osobu koja je Bosnjak a da govori - baka. Osim ako je u pitanju dijete iz mjesanog braka pa ima i baku i nenu, nanu, majku i sl.

Znam slucajeve koji su upropastili djeci zivot jer im je smetalo da se udaju za "vlaha" , ili drugu vjeru.

Licno dozivljama kao silovanje (tvoj izraz) kad mi neko govori je "dobar dan" nesto sto nije muslimansko. Kad neko smatra da svi koji su rodjenjem pripali nekoj naciji moraju da budu i vjernici i sl.

Cak primjecujem da se Bosnjacima namece dosta izraza koje si prije mogao samo na selu cuti. I mislim da se dosta drugacije u Tuzli govori nego sto je to bilo prije rata.

Prijateljica kojoj je otac Crnogorac a majka Srpkinja ima tetku Rabiju, i kaze da tamo odakle joj je otac(tromedja) to se ime daje u svim vjerama.

Definitivno geografija utice na jezike i neminovno se mijesaju i jezici i obicaju. I zaista ne mislim da je neko ulizica ako prisvoji neki izraz iz serije, filma, od komsije i sl. I jeste, znam i Srba i Hrvata koji kazu haman, belaj i neki drugi starinski bosanski izraz.



Ma zato sto smo u Bosni izmjesani maksimalno i Blackout treba da pogleda i procita istoriju BiH.Ja sam mu postavio pitanje gore da mi kaze kojim to jezikom prica Dragan Vikic....ako ne na Bosanskom onda na cijem?
Ja stvarno ne znam gdje on zivi,ali mi smo ipak u Federaciji BiH.
Jos jedno pitanje za Blackout koliko mu je godina,jel bio u BiH za vrijeme rata i da li zivi u BiH?




[Edited by Testosteron on 28-01-2012 at 00:15 GMT]
28-01-2012 at 00:11 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Sve ove nase price o jeziku bosanskom, upravo pokazuju, da mi i ne znamo sta je bosanski jezik. Pravimo sprdnju na racun samih sebe, a da toga nismo svjesni. Nije nam dovoljno, sto se drugi sprdaju na nas racun. Pogledajte ove viceve u hrvatskim novinama. Da li tu ima i jedan vic o nekome drugom narodu izuzev o Bosnjacima. Dobro pogledajte 1.2.3,4-etvrtu i svaku narednu stranicu. Razmislite malo, zasto je to tako?
http://metro-portal.hr/vijesti/vic-dana/

Ja sam otvoreno kazao da govorim srpskohrvatski, jer sam taj jezik ucio od OS pa dalje. Neki opet taj jezik nazivaju bosanskim, iako sam naziv jezika jasno govori sve. Svi u govoru mijesamo hrvatske i srpske rijeci, neki manje, neki vise, zavisno od sredine u kojoj zive. Zasto sebe lazemo, zasto bjezimo od istine.

Bsanski knjizevni jeziki morao bi imati jednu zajednicku jezicku jezgru-osovu, koju prihvataju sva tri naroda u BiH. Ta jezgra bi trebala uvazavati jezicke osobenosti sva tri naroda u BiH. Da li je danas moguce tako nesto napraviti? Ja mislim da nije, jer Hrvati u:Capljini, Sirokom Brijegu, Citluku, Livnu, Duvnu, Ljubuskom itd, govore iskljucivo hrvatski. Srbi u Rep. Srpskoj govore takodje iskljucivo srpski. Na sam pomen rijec Bosna i bosanski jezik, oni samo sto dobiju nervni slom.

Neki poznavaoci jezika kazu" da je Gramatika bosanskog jezika prepisana Hrvatska gramatika",pa se onda ne treba cuditi, sto nas TV kuce kroatiziraju, jer primjenjuju
prepisanu hrvatsku gramatku, koju mi nazivamo Gramatikom bosanskog jezika. Nekad su se za ovakve stvari oduzimale titule, ali danas nije tako.

Bosnjaci su poznati kao naord koji lako prihvata tudje a zaborav svoje, jer se svog stidi. Ako neki Crnogorac npr. (ucitelj, nastavnik, profesor itd) dodje u BiH, on ce do kraja svog zivota govoriti onako kako se govori u Crnoj Gori. Ista je situacija i sa Srbinom iz Srbije, ali kada Bosnjak ode u Srbiju-Beograd npr. on ce vec za 3 meseca poceti da govori ekavski, trudeci se, da ih oponasa i u akcentu.

Crnogorci i Srbi, uzimam njih za primjer, drze do sebe, svog licnog i nacionalnog ponosa, sto ne karakterise-karakterizira Bosnjake, a najbolji primjer su nase diskusije, gdje sami sebe ismijavamo, neutemeljenim tvrdnjama, prebacivanje svega na "sale", a neki koriste priliku da i vrijedjaju neistomisljenike, sto Abdulahiji kao moderatoru ne smeta, nego pita "koji je drugi izraz za rijec tetka" kako bi cim prije savio kicmu, i pokazao svoju poniznost, jer je tako naucio kao Abdulah.

Puno prije rata dodje Hamdija Pozderac kod Branka Mikulica i kaze(navod po sjecanju)
"treba cim prije uhapsiti i osuditi akademika Muhameda Filipovica i Muhsina Rizvica". Branko ga pogleda pa rece " nemas argumenata za hapsenje i sudjenje Hamdija". Ponizni Pozderac izvrsilac tudjih naredbi i zeljan napredovanja, na kraju je dozivio, da mu naredbodavci za hapsenje Bosnjaka dodju glave, cim je prvi put pokazao da se sa njima u necemo ne slaze.

Ako ne mozemo razmjenjivati misljenja kao kulturni ljudi, sluzeci se argumentima,ako tolerisemo vrijedjanja na licnoj, a sutra mozda i na nacionalnoj osnovi, iako i svako vrijedjanje na licnost osnovi, polaziste ima u nacionalnom odredjenju, onda je najbolje na ovakvu temu staviti katanac-lokot.

28-01-2012 at 03:40 | Ukljuèi u odgovor
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Dajdza wrote:
Sve ove nase price o jeziku bosanskom, upravo pokazuju, da mi i ne znamo sta je bosanski jezik. Pravimo sprdnju na racun samih sebe, a da toga nismo svjesni. Nije nam dovoljno, sto se drugi sprdaju na nas racun. Pogledajte ove viceve u hrvatskim novinama. Da li tu ima i jedan vic o nekome drugom narodu izuzev o Bosnjacima. Dobro pogledajte 1.2.3,4-etvrtu i svaku narednu stranicu. Razmislite malo, zasto je to tako?
http://metro-portal.hr/vijesti/vic-dana/

Ja sam otvoreno kazao da govorim srpskohrvatski, jer sam taj jezik ucio od OS pa dalje. Neki opet taj jezik nazivaju bosanskim, iako sam naziv jezika jasno govori sve. Svi u govoru mijesamo hrvatske i srpske rijeci, neki manje, neki vise, zavisno od sredine u kojoj zive. Zasto sebe lazemo, zasto bjezimo od istine.

Bsanski knjizevni jeziki morao bi imati jednu zajednicku jezicku jezgru-osovu, koju prihvataju sva tri naroda u BiH. Ta jezgra bi trebala uvazavati jezicke osobenosti sva tri naroda u BiH. Da li je danas moguce tako nesto napraviti? Ja mislim da nije, jer Hrvati u:Capljini, Sirokom Brijegu, Citluku, Livnu, Duvnu, Ljubuskom itd, govore iskljucivo hrvatski. Srbi u Rep. Srpskoj govore takodje iskljucivo srpski. Na sam pomen rijec Bosna i bosanski jezik, oni samo sto dobiju nervni slom.

Neki poznavaoci jezika kazu" da je Gramatika bosanskog jezika prepisana Hrvatska gramatika",pa se onda ne treba cuditi, sto nas TV kuce kroatiziraju, jer primjenjuju
prepisanu hrvatsku gramatku, koju mi nazivamo Gramatikom bosanskog jezika. Nekad su se za ovakve stvari oduzimale titule, ali danas nije tako.

Bosnjaci su poznati kao naord koji lako prihvata tudje a zaborav svoje, jer se svog stidi. Ako neki Crnogorac npr. (ucitelj, nastavnik, profesor itd) dodje u BiH, on ce do kraja svog zivota govoriti onako kako se govori u Crnoj Gori. Ista je situacija i sa Srbinom iz Srbije, ali kada Bosnjak ode u Srbiju-Beograd npr. on ce vec za 3 meseca poceti da govori ekavski, trudeci se, da ih oponasa i u akcentu.

Crnogorci i Srbi, uzimam njih za primjer, drze do sebe, svog licnog i nacionalnog ponosa, sto ne karakterise-karakterizira Bosnjake, a najbolji primjer su nase diskusije, gdje sami sebe ismijavamo, neutemeljenim tvrdnjama, prebacivanje svega na "sale", a neki koriste priliku da i vrijedjaju neistomisljenike, sto Abdulahiji kao moderatoru ne smeta, nego pita "koji je drugi izraz za rijec tetka" kako bi cim prije savio kicmu, i pokazao svoju poniznost, jer je tako naucio kao Abdulah.

Puno prije rata dodje Hamdija Pozderac kod Branka Mikulica i kaze(navod po sjecanju)
"treba cim prije uhapsiti i osuditi akademika Muhameda Filipovica i Muhsina Rizvica". Branko ga pogleda pa rece " nemas argumenata za hapsenje i sudjenje Hamdija". Ponizni Pozderac izvrsilac tudjih naredbi i zeljan napredovanja, na kraju je dozivio, da mu naredbodavci za hapsenje Bosnjaka dodju glave, cim je prvi put pokazao da se sa njima u necemo ne slaze.

Ako ne mozemo razmjenjivati misljenja kao kulturni ljudi, sluzeci se argumentima,ako tolerisemo vrijedjanja na licnoj, a sutra mozda i na nacionalnoj osnovi, iako i svako vrijedjanje na licnost osnovi, polaziste ima u nacionalnom odredjenju, onda je najbolje na ovakvu temu staviti katanac-lokot.



Dajdza jel ti govoris o Bosnjackom ili Bosanskom jeziku?
28-01-2012 at 04:31 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
sunce wrotepricas onu vjecitu pricu kako Bosnjaci uzimaju tudje a svoje ne cuvaju i sl. za koju nemas argumente.

Cak primjecujem da se Bosnjacima namece dosta izraza koje si prije mogao samo na selu cuti. I mislim da se dosta drugacije u Tuzli govori nego sto je to bilo prije rata.

I zaista ne mislim da je neko ulizica ako prisvoji neki izraz iz serije, filma, od komsije i sl. I jeste, znam i Srba i Hrvata koji kazu haman, belaj i neki drugi starinski bosanski izraz.



I ja postujem tvoje misljenje ali i dalje mislim da grijesis u nekim stvarima.

Postoji mnogo toga sto bi se moglo reci na nas narod a jedna od tih stvari je da mi ne znamo cijeniti svoje a volimo tudje. Poznati smo po tome sto pljujemo po svemu sto je nase a prihvatamo tudje ma kakvo god da je ono, jer eto, tudje mora da je bolje.

Trazis od mene da ti argumentujem svoju tvrdnju da prihvatamo tudje a svoje gazimo, pa evo: Mi bosnjaci smo prihvatili hise obicaja koji nisu nasi, pocevsi od slavljenja nove godine po Isusu, obiljezavanja svetog Valentina, ukrasavanja jelki, itd...

Medjutim, ne smatram da je to nuzno lose sto smo prihvatili ove tudje obicaje, ali problem nastaje kada se zna da oni nisu prihvatili niti jedan nas obicaj! Ako grijesim, navedi mi muslimanske obicaje koje su oni prihvatili??

Sa druge strane imamo problem jezika i novopecenih rijeci koje se guraju u nas jezik. Oni koji bi po nekom pravilu trebali da govore na bosanskom sve vise upotrebljavaju tipicne hrvatske rijeci i tako utapaju nas jezik u njihov. Najbolji primjer su rijeci poput nogomet, 'Talijanski, gledatelj, sportas, boksac, i mnoge druge rijeci koje su sada norma iako ih nikada prije nismo koristili na nasim prostorima. I upravo zato smatram da je kroatizacija bosanskog jezika itekako prisutna!

Ti kazes da se bosnjacima namecu mnoge nove rijeci. Tu se slazem sa tobom, i te rijeci sam gore vec nabrojao. Ali one rijeci koje u nasem javnom prostoru sigurno neces cuti su lahko, kahva, i druge rijeci sa slovom H u sredini. Zasto je sramota reci ili napisati laHko a nije sramota reci ili napisati nogomet? Daklem, istina je da nam dolaze nove rijeci, ali samo one iz hrvatskog. Dok sa druge strane sigurno neces cuti neku tradicionalnu bosansku rijec da se forsira u javnoj komunikaciji.

A sto se tice rijeci koje ti kazes da i srbi i hrvati koriste poput haman i belaj, pa te rijeci se koriste samo na ulici i u privatnim razgovorima. Ja ovdje govorim o jeziku koji se koristi u javnoj komunikaciji, a u takvoj komunikaciji sigurno neces cuti laHko, haman, belaj itd..., ali ces zato sigurno cuti sportas, nogomet, gledatelj itd... Najbolji primjer toga je da se u filmovima uvijek prevodi baka, ujak, stric, a nikada onako kako se to kod nas kaze.

Dakle, nije problem sto preuzimamo neke obicaje i rijeci od nasih komsija, ali jeste proble ako to nije proporcionalno, a svi znamo da nije. Ako grijesim, navedi mi obicaje i rijeci koje su od nas preuzeli oni koji nisu bosnjaci??

28-01-2012 at 06:12 | Ukljuèi u odgovor
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Ma ja kako gledam ovaj Blecky mijesa pojmove Bosanac i Bosnjak.
Tema mozda bi trebala glasit Kroatizacija Bosnjackog(Muslimanskog) jezika,a ne Bosanskog.

Istorija.
Blecky SIJEDI!!
(2)

28-01-2012 at 06:16 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Testosteron wrote:
Ma ja kako gledam ovaj Blecky mijesa pojmove Bosanac i Bosnjak.
Tema mozda bi trebala glasit Kroatizacija Bosnjackog(Muslimanskog) jezika,a ne Bosanskog.

Istorija.
Blecky SIJEDI!!
(2)

indeed...
28-01-2012 at 06:36 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Testosteron wrote:
Ma ja kako gledam ovaj Blecky mijesa pojmove Bosanac i Bosnjak.


pa, dobro da je neko javno zin'o osim mene!

nije samo on, ima i pajdasa...

a ja, valjda, kao, trebam da se stidim sto nisam bosnjakinja?

je l' moze malo manje da se stidim, jer po' famElije su mi bosnjaci? jeste da smo svi skupa mediokriteti neke vrste, mijesani na razne nacine (vecinom miks muskarca i zene, al' nevermind, ima i miks dobrog amidze i strine da bog sacuva, i ujaka supka i dajnice sunca... )

nego, hvala testi, you made my day!
28-01-2012 at 09:05 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Evo kako to rade susjedi. Hoæe da titluju srpske i druge, istog jezika, filmove Jedno od pitanja je, kako æe recimo Bitku na Neretvi titlovat? Samo srpske, bosanske... glumce ili? Joj šege, brate dragi!!! Isto i sa knjigama. Prevoditi Andriæa na rvacki isl.





[Edited by bdirlija on 28-01-2012 at 10:30 GMT]

28-01-2012 at 10:23 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Tema je u redu ali ima i ona,prije æe se izmijeniti mjesto nego obièaj.
Ko što jedna forumašica veli pametnom je išaretom dosta.
Svakom svaèije,ali jasno je da se budale poteško razumiju,ponekad je dovoljno da bude samo jedna i tamam.
Niko ne postavi Æutuka Mariinka

28-01-2012 at 13:31 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote:


Potpuno fulas moju poentu kao postavljaca teme.

Meni kao bosnjaku ne smeta da svako govori jezikom koji hoce niti mi smeta kada voditelji hrvatske nacionalnosti govori na hrvatskom jeziku. Ali ono sto mi sigurno smeta je sto voditelji koji su bosnjaci i koji su duzni prema nama bosancima da govore na bosanskom jeziku to sve manje rade a sve vise upotrebljavaju rijeci i izraze koji se kod nas nikada prije nisu koristili. Nije istina da se na hrvatskom govori svaku drugu noc, vec se jedne noci govori na hrvatskom a druge noci na jeziku koji isto tako sve vise lici na hrvatski. Dakle, ja kao bosnjak/bosanac imam pravo da zahtjevam da ponekad cujem i bosanski jezik a ne nesto sto je hibrid jezik. Zasto hrvati i srbi mogu cuvati svoj jezik a mi to ne mozemo?

A sto se tice male raje. Pa zar ti kao roditelj ne smatras za obavezu da svoje dijete poducis pravilnom bosanskom jeziku i ako primijetis odredjenu devijaciju da to ispravis? Ili je mozda bolje (lakse) pustiti dijete niz vodu da ga televizije "lijepe nase" obrazuju na svoj nacin?

I kako mozes ocekivati da jednog dana svi govore bosanskim jezikom kad taj jezik uskoro nece ni postojati jer ce se u potpunosti utopiti u jezike oko nas koji su daleko bolje cuvani i njegovani.

P.S. Hrvati titluju srpske filmove (ma kako to blesavo bilo) kako bi i na taj naci ogradili i sacuvali svoj jezik, a mi svoj bosanski maksimalno silujemo rijeecima poput povijest, nogomet, gledatelj, uvjet, itd... jer eto, i to je tolerancija.





Ti nikako da shvatiš da je jezik "živa materija" i da je naprosto nemoguæa misija,Sizifov posao ili nazovi to kako god hoæeš da se u svakodnevnoj komunikaciji u Bosanski jezik "uvlaèe" i neke rijeèi koje dolaze iz drugih jezika!Uhvatio si se kao pijan plota te rijeèi fudbal i ako æemo pravo meni je logiènije da koristimo rijeè nogomet iako ja recimo koristim takoðe rijeè fudbal.Tebi dakle ne smeta to što se kroz stoljeæa u Bosanskom jeziku "nakupilo" dosta turcizama,germanizama i inih izraza koji su svakako bili posljedica burne prošlosti ovih prostora ali za Boga miloga smeta ti što se eto u Bosanskom jeziku s vremena na vrijeme pojave i neki izrazi iz Hrvatskoga jezika.Slijedeæa faza u tvojoj komunikaciji vjerovatno æe biti pozivanje na patriotizam etc etc a ja se iskreno da ti kažem ježim od pozivanja na patriotizam jer pozivanje na patriotizam je kako reèe jedan pametan insan posljednje utoèište hulja!ja sam svoj patriotizam dokazao kad je trebalo i nemoj molim te samo o tome.Što se tièe vaspitanja male raje, ja ih prije svega vaspitavam da ne mrze a to da li æe im se u svakodnevnoj komunikaciji omaæi da kažu nogomet iskreno ne smatram toliko bitnim.Of course ukažem im na to jer i meni to zapara uši ali sad da pravim neku dramu od toga ne pada mi na pamet.I ne sikiraj se živ i zdrav bio za Bosanski jezik.Ako je preživio sva ova stoljeæa preživjet æe i dalje!! 


<br /><br /><br /><br />

28-01-2012 at 14:04 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 43
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice