Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Sevdalinke
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Hasiba Agiæ-Tamna noæi tamna li si

 


<br /><br /><br /><br />

19-02-2008 at 14:26 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

SEVDALINKA I SEVDAH TAJ BOSANSKI

Sevdalinke su posebne pjesme, ispunjene dubinom izraza bošnjaèkog narodnog melosa!

Sevdalinka se, kao što to samo ona zna i može, znalaèki probija i utiska poput peèata u dušu onoga koji je sluša, neprimjetno preobražavajuæi i utapajuæi sve oko sebe u koloritu talasa osjeæajnih naboja, punih mladosti i života, ispunjenih mehkoæom u izrazu ljubavi koju prenosi i iskazuje. A, onda - zasjeni iznenadnom žestinom udarca nemilosrdne sudbine i vodi opijena rukom magije najbližega u zanosu slušanja, zaèinjena prozirnom omamom u ozraèju svoje nevine èistote, ispunjene sjetom, merakom i pomamom. Pluæa vape za zrakom. Ponestaje daha...

Malo je takvih pjesama.

To nije sluèajno, a nije niti namjerno, veæ jednostavno genetski generisana, istanèanom pažljivošæu od povoja istinski razvijana - u stoljeæima posebnog naèina življenja, prostorno odreðenog, ne sasvim sluèajno tu, baš u planinama nakiæenoj i rijekama nagizdanoj Bosni i Hercegovini! Da je to tako, nije potrebno daleko iæi i voditi duge polemike, veæ samo pogledati preko ramena, naslove pjesama najpoznatijih bosanskih narodnih sevdalinki za koje najveæi interes pokazaše ne samo domaæi, veæ i strani ljubitelji ove posebne pjesme, darujuæi joj tako nekoliko trenutaka svog osjeæajnog i nadasve cjenjenog života, èineæi tako nju i sebe besmrtnom i vjeènom.

Sevdalinka nije, kako se zna reæi, ´za svakodnevnu upotrebu´. Svako æe vam reæi, da je kao takva, teška za slušanje. Teško pada, posebno na dušu i kao takva, nepripremljenom slušatelju može biti posebno bolna, pa je tada nije preporuèljivo slušati.

Nije sluèajan onaj, svima dobro poznati opis sevdalinke, kada pitaju bosansko dijete, šta je to sevdalinka, a ono na to odgovara:

"Ama, to je ono, kad babo pjeva, a plaèe!"

To je jedno od najorginalnijih i najbolje prihvaæenih objašnjenja u Bosni i šire, na pitanje - šta je sevdalinka, ali istovremeno, i koju moæ ona ima! 


<br /><br /><br /><br />

19-02-2008 at 14:31 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Zehra Deoviæ-Dvije su se vode zavadile

 


<br /><br /><br /><br />

19-02-2008 at 14:40 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Evo je Yugi za tebe samo


Silvana Armenulic - Tugo Moja
http://www.youtube.com/watch?v=pkIf01l0cwk

Ja nemam prava nikoga da volim
niti nekom da nanosim bol
ostaju mi samo noci moje puste
da u njima placem celu noc

Refren
Tugo moja, noci duge
srce mi je puno bola, puno tuge

Po svetu trazim izgubljenu ljubav
trazim nekog ko mi zada bol
trazim one dana kad sam s tobom bila
kad sam bila srecna svaki dan

Refren
Tugo moja, noci duge
srce mi je puno bola, puno tuge

Sto se samo jednom u zivotu voli
sto je moja ljubav najlepsa
zato nemam prava drugoga da volim
niti nekom da nanosim bol

Refren
Tugo moja, noci duge
srce mi je puno bola, puno tuge

19-02-2008 at 14:41 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Silvana Armenulic

Vrbas voda nosila Jablana


Vrbas voda nosila Jablana
pod Jablanom kuje kujundzija

Kujundzija tako ti zanata
skuj ti meni od zlata junaka

Nemoj plava tako ti zanata
vec garava ko sto sam i sama

19-02-2008 at 14:56 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Silvana Armenulic

Snijeg pade, drumi zapadose


Snijeg pade, drumi zapadose
dragi dragoj doci ne mogase

Dragi dragoj sitnu knjigu pise
draga moja, jesil se udala

Jesam dragi i sina dobila
i tvoje mu ime nadjenula

19-02-2008 at 15:01 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Zehra Deoviæ-Da sam ptica

 


<br /><br /><br /><br />

19-02-2008 at 17:42 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

"Sevdalinka nije steæak, nije nišan-taš i nije spomenik - to je pjesma koja ima svoje roðenje, svoj život i svoje odumiranje. Autor sevdalinke uvijek je pojedinac. Putujuæi bosansko-hercegovaèkim drumovima, gradovima, selima, rijekama, planinama i ravninama, pomažuæi dertli dušama da nadju dermana - od usta do usta, od uha do uha, prilagoðavajuæi je vremenu i prostoru, sevdalinku oblikuje narod. Narod joj postaje sahibija - zato se i zove narodna pjesma.

Orijentalna melodiènost i zapadnjaèka harmoniènost izatkale su u ranjenoj bosanskoj duši specifièan osjeæaj, koji je iznjedrio sevdalinku - autohtonu bosansku pjesmu kakve nema nigdje na dunjaluku osim u Bosni i Hercegovini. A sevdaha ima... Dokle je stigao orijent, dotle je dobacio i sevdah - samo se u drugim državama zove razlièitim imenom, na primjer u Španiji "malagenja", u Maðarskoj "virtush", u južnoj Srbiji "kara-sevdah" itd. Vrijeme može otplaviti neku pjesmu, ali vjerovatno æe se naæi bar jedan zaljubljenik baš u tu sevdalinku, tako da je njeno odumiranje krajnje neizvjesno, ako ne i nemoguæe. Ovo sve pod uslovom da se ne umiješa ideologija. Sevdalinka opisuje veæinu segmenata našeg bitisanja, vrlo èesto poštenije od pisanih dokumenata. Naravno bude i uljepšavanja, jer tražeæi ugoðaj svojoj duši, uljepšavanjem stvarnosti, èovjek svjesno ili nesvjesno širi neku vrstu dobrine oko sebe.

Sevdalinka, zapravo, oslikava život. Naš život...

Danas je višestruko napadnuta...

Protok vremena, tempo življenja i ciklièna tragiènost ovih naših prostora, nezaustavljivo uništavaju sevdalijski ambijent u nama i oko nas. Neki drugi, strani tonovi stalno pripremaju Bosance i Hercegovce da JESMO ono što NISMO! Neuki narod to prihvata, jer ta sorta muzike ne traži razmišljanje - ona razmišlja za takve slušaèe. Sevdalinka je nešto sasvim drugo i u muzièkom, a posebno u tekstualnom dijelu, to je èista filozofija, filozofija našeg opstanka u Bosni i Hercegovini... i živi dokaz da smo ovdje veoma dubokog korijena... i da se korijen omladio... i da je jedna od mladica tog korijena naša nacionalna pjesma - sevdalinka.

Sevdalinka je danas ugrožena - pomozimo joj da opstane. Stvarnost je da pomažuæi sevdalinci - pomažemo sebi".

Visoko, novembra 2001. Vas Omer Pobriæ  


<br /><br /><br /><br />

19-02-2008 at 17:52 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

"Sevdah nije samo rijeè - to je imaginarni ambijent ljepote, u èijem nepreglednom prostranstvu duše - koje osjeæaju, pronalaze zrna radosti i formirajuæi mozaik èine sebi životom lijepim... U sevdalinkama su naši prvi drhtaji uzneseni èulima, prvi dodiri i prva sabjeranja u mraku - kad je èovjek sam sebi dovoljan, jer nije sam - u sevdahu je...

Sevdah je, po meni, aura koja okružuje èovjeka, nepojavnog je oblika i ne može se vidjeti, ali svaki pojedinac, koji artikulira estetiku kao sastavni dio življenja, može i u najmanjem obliku i u najmanjem prostoru oèutiti sevdah. SEVDALINKA JE NAŠA PJESMA O NAMA.

(Omer Pobriæ, Miruh Bosne. Visoko, 2002.)  


<br /><br /><br /><br />

19-02-2008 at 17:59 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Nedžad Salkoviæ - Kada moja mladost proðe

 


<br /><br /><br /><br />

19-02-2008 at 18:05 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 27
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Umjetnost : Sevdalinke New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice