Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Sevdalinke
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Najla
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 16-06-2007
Odgovori: 121
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Emina Zecaj -Gledali se Mujo i Nizama



[Edited by Najla on 17-05-2008 at 18:09 GMT] 


Najla
16-05-2008 at 19:33 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Safet Isoviæ-Aman,Bosno moja

 


<br /><br /><br /><br />

17-05-2008 at 23:11 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

21-05-2008 at 01:09 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Moj beharu ko li mi te bere

Urban sevdah www.urbansevdah.com

22-05-2008 at 23:59 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Hanka Paldum-Pšenièice sitno sjeme

 


<br /><br /><br /><br />

23-05-2008 at 00:03 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Malenim sokakom - Sejo Pitiæ

23-05-2008 at 00:09 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Jutros mi je ruza procvjetala

23-05-2008 at 21:15 | Ukljuèi u odgovor
asmir_mauzer
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 18-05-2008
Lokacija: tuzla bulevar
Odgovori: 362
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke - omer institut
Bez chatanja molim

Institut sevdaha
Fondacija Omera Pobriæa


Hvala Bogu što mi je podario posao koji volim, hvala narodu što me podržavao preko èetrdeset godina, od srca hvala porodici.
Zahvaljujem kolegama sa scene sa kojima sam dijelo i dobro i manje dobro ovog dragog u biti krajnje neizvjesneog posla, i baška hvala saputnicima sa pozivnice, ljudima koji su spremni pomoæi opstanku ovog segmenta naše države. Sevdah i sevdalinka - višeslojno su ugroženi:
Protok vremena, tempo življenja i ciklièna tragiènost ovih prostora uništavalju u nama i oko nas sevdalijski ambijent... Neki drugi, strani tonovi, konstantno nas pripremaju da jesmo ono što nismo... Neuki narod to prihvata jer ta sorta muzike ne traži razmišljanje - ona razmišlja za takve slušaèe.
Sevdalinka je nešto sasvim drugo... I u muzièkom, a posebno u tekstualnom dijelu to je èista filozofija... filozofija našeg opstanka na ovom komadu Božije zemlje što se Bosnom i Hercegovinom zove... i živi dokaz da smo ovdje veoma dubokog korijena... i da se korijen omladio... i da je jedna mladica tog korijena naša nacionalna pjesma - sevdalinka.
Sevdalinka je danas ugrožena - pomozimo joj da opstane. Stvarnost je da pomažuæi sevdalinci - pomažemo sebi. Nadam se i duboko vjerujem da æe savjet fondacije, pronaæi put oporavka sevdalinke. Ako ne uspijemo - zagovaraæu ideju da zabilježimo sve što se danas sevdalijski pjeva u BIH, da to pohranimo u metalnu seharu i zakopamo u zemlju Bosansku.
Možda æe neke nove generacije Bosanaca, kad pronaðu tu seharu i spoznaju sadržaj - više znati cijeniti tu oèiglednu ljepotu. Ja sam imao prelijep život u sevdahu i od sevdalinke pa èinom formiranja fondacije želim ljepoti uzvratiti lijepim.


23-05-2008 at 22:14 | Ukljuèi u odgovor
asmir_mauzer
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 18-05-2008
Lokacija: tuzla bulevar
Odgovori: 362
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim


Sevdah i sevdalinka su trajna ljepota

Šta je sevdah i sevdalinka? Sevdah je aura koja okružuje optimistièna èovjeka a sevdalinka je vrh toga optimizma. Sevdah i sevdalinka su trajna ljepota. Nježna i vjeèna...do Kijametskog dana...draga i karakterna ljepota...kao draga i poštovana žena. Mogu proæi godine...može doæi starost...ali dragost uvijek ostaje dragost. U dragosti je i ljepota... u samoj ljepoti, moguæe, nema dragosti. To je sevdalinka! Draga pjesma i lijek....naiðu drugi stilovi, bljesnu i ugase se... a ono sto doživljavamo kao da smo dio unutrašnjosti dogaðanja, ostaje uvijek lijepo...i nikada isto u ljepoti....

Sevdalinka je, u veæini sluèajeva, usmeno narodno stvaralaštvo, prenošeno od uha do uha, od usta do usta, svako joj prema svojim estetskim moguænostima, iz ljubavi, dodavao ili oduzimao ponešto, vrijeme je izbrusilo i postala govor duše naroda. Zato joj je narod sahibija – zato i jest narodna pjesma...a promjene su reakcija umjetnika na promjene ambijenta kroz protok vremena. Svijet pokreæu blaga nezadovoljstva i reakcije misleæih....Pred vama je Amanet 2...zapakovan sevdalijskim srcima. Vizuelnim Mersada Berbera. Najbolje ide na najbolje – ovo je izmislio narod...a onda nježno cikne Ibrica....propjeva majkino mlijeko sa hercegovaèkog krša oplemenjeno maestralom belkanta....svime navigavao Elvis Staniæ, èovjek Berklija i desetak Porina...pa i ja malo šeæerio... i svi u sevdahu...i svi u duši narodnoj...golemo je to ...sretnici æe osjetiti ljepotu sevdaha... Za one davno inficirane ovo je još jedna potvrda da je sevdah trajna ljepota...oni, veæ odavno, aktivno uèestvuju u svakoj dramaturgiji sevdalinke... (Omer Pobriæ, Sevdalinke u tumaèenju Ibrice Jusiæa)
Sto puta otpjevana sevdalinka, uvijek je premijerna...nikad isto doživljena...a uvijek draga...sevdalinka je pjesma karaktera...

23-05-2008 at 22:16 | Ukljuèi u odgovor
asmir_mauzer
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 18-05-2008
Lokacija: tuzla bulevar
Odgovori: 362
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke - kaze zaiim
Bez chatanja molim

citat:
ZAIM IMAMOVIC: Imao sam lijepu mladost Jednog od dana velikog granatiranja imali smo zakazanu posjetu velikom Zaimu Imamoviæu. Premišljali smo se da li da idemo jer je padalo na sve strane. No, kada smo se pojavili na vratima njegovog stana, nastupio je mir, barem u nama. Za dva sata razgovora nijednom nije spomenut rat, nijednom politika. Ne zato što bismo užase namjerno izbjegavali, nego zato što se u mehkoti njegove duše oni utapaju. Zaim na koncu nije htio da mu Mile uslika desni profil. On je zvijezda i zna koja mu je strana bolja. Dok smo se opraštali, došlo nam je tužno. Vani je bio mrak i bile su granate Kad se izaðe iz doma Zaima Imamoviæa, nakon dva sata razgovora sa starim asom bosanske sevdalinke i s njegovom krepkom i lijepom gospoðom, onda se može reæi - ovo su cijeli i èisti ljudi. Dobri ljudi. Upravo tako. Jer, umjesto lamentiranja nad "ovim što nas je snašlo" i umjesto zgrèena straha za život i za imetak, ovdje se èovjek ozari nekom zaraznom vedrinom i lahkoæom, koja nije stvar lakomislenosti, veæ daleko od toga - stvar jednog bogato i puno proživljena života. Ili, kako to Zaim kaže: "Meni je divno, jer sam ja dušu zadovoljio." O èemu god da govori - o pjesmi i pjevaèima, o starim majstorima i o novim pacerima, o prošlosti, o ratu (onomu i ovomu) o uspomenama, o poznatim i nepoznatim ljudima koje je susretao - Zaim govori u isti mah precizno i bez "pozlaæivanja", ali blago i ozareno, kao da se ovomu èovjeku nikad nitko nije zamjerio niti se on zamjerio komu... Dok ga èovjek sluša i promatra onako prozraèna i okretna, pomišlja: upravo je na vlas onakav kakve su mu bile i pjesme i pjevanje! I upravo to je bilo ono, u njegovim pjesmama i njegovu pjevanju, radi èega su ljudi, po prièanju, dolazili u Sarajevo kupovati radio-aparate, kad su tek potekli, "ali daj mi samo onaj u kojemu je Zaim"! Umjesto bilo kakve obrade, zato je najbolje iskljuèiti sva naša pitanja i pustiti èovjeka da sam prièa, iako æe èitatelj biti nenadoknadivo uskraæen, jer neæe moæi vidjeti kako izgleda to Zaimovo govorenje. To zaista vrijedi i vidjeti i èuti. Ne zapjevam, brate, više slušam druge. Ubilo me ovo... Lakše sam podnio onaj rat èetiri godine nego ovo osam mjeseci. Stalno puca, nigdje nisi siguran, ni na ulici, ni u svojoj kuæi. Onda si se morao èuvati jedino ako si bio neki veliki ilegalac partizanski, ali toga je bilo malo u Sarajevu. Inaèe, bilo je sve slobodno. Bilo je i kafana naveèer, ništa se nisi bojao. I radilo se je pomalo, sviralo i pjevalo - i ja i Šerbo i Jozo... Èak se išlo i na neku vrstu turneja (smijeh): u Konjic, Mostar, Bijeljinu, Brèko, Višegrad, Foèu... A hajde sad na turneju! Poèeo sam u društvu "Gajret". Bila je tu odlièna organizacija, okupljali se studenti, uèenici, ljudi sa visokih škola. Imali smo razne sekcije - uèili pjevati, svirati, recitovati, radili drame, spremali koncerte i priredbe... ustvari, prvo se je moja sestra Ðula uèlanila u to društvo; ona je isto znala lijepo pjevati, brat Hadžo takoðer, samo se nisu posvetili. A ja sam, eto, toliko to volio; mene ništa drugo nije interesiralo, samo muzika! Lijepe su se pjesme tada pjevale! Sjeæam se... Gledaj me, draga, nagledaj me se, Evo srcu mom radosti, Mujo kuje konja po mjesecu, Zaprosio Alija, Sarajevo divno mjesto, Kad ja poðoh na Bembašu, i još dosta tih starih pjesama. Bilo je i odliènih pjevaèa. Bio je, naprimjer, jedan obuæar, Ibrahim Ašèeriæ, on je jako lijepo pjevao. Pa sam se poznavao s Rešadom Bešlagiæem iz Tuzle, takoðer odlièan pjevaè. Poznavao sam i Sulejmana Džakiæa iz Bosanskoga Šamca, i on je bio sjajan pjevaè. Jest, u nas ti je pjesma familijarna... Otac je svirao harmoniku, još dok smo u Mrkonjiæu bili. Kad se je onaj rat završio, dolazili su meni mnogi iz raznih krajeva, iz Krajine i drugih: - Èuli smo mi tebe, Zaime. - Kako ste me èuli, pitam. - Pa, preko naroda, ide narod tamo i ovamo, prièa, èuje se... Nije bilo radija ni magnetofona, ali valjda se èuje po sijelima... Tek èetrdeset treæe osnovalo se je nešto u Sarajevu, ali to nije bila prava radio-stanica, veæ više razglasna stanica. Naša je radio-stanica poèela desetoga aprila èetrdeset pete, i prvi smo ja i Ismet Alajbegoviæ Šerbo imali muzièku emisiju. Nas smo dvojica na Radio-Sarajevu od prvog njegovog dana! Sjeæam li se koju sam prvu pjesmu pjevao? Pa, znate šta, teško se je sjetiti, malo smo mi onda pomiješali i koju borbenu... (Smijeh) Šerbo je bio veliki harmonikaš. To više majka neæe roditi! Nije on toliko poznavao notni sistem i teoriju, ali je bio veliki "sluhist". Znao je za èas nauèiti i odlomak iz neke opere, neku ariju. I te stvari je on odlièno svirao. Mi smo uvijek pjevali na radiju uživo. Znali smo ja i Šerbo pod klavirom spavati èetrdeset pete godine,da budemo u šest sati na prvoj emisiji. Morali bismo u èetiri ustati da doðemo iz kasarne (onda smo bili vojska, u kasarni) do šest sati. Nego, lijepo se mi zamotamo dekama, pa spavaj pod klavirom! Eh, knjiga bi se mogla napisati o tim našim zgodama... Kod nas u Sarajevu je car sevdaha - Vratnik. Kad sam ja poèeo da radim, negdje trideset devete, bili su štokakvi uranici gore na Vratniku, po mahalama, na Zmajevcu, na vrelu Mošæanice, to se je sastajalo i subotom i nedjeljom, pravili se teferièi, pekao se bestilj, tu se je pjevalo, pilo i ašikovalo... Bilo je lijepih dana, baš lijepih! Što se tièe mene, ja sam lijepo mladost proveo, zaista, ne mogu se požaliti. (Kroz smijeh) Ono, èovjeku je uvijek malo, volio bih i sad... Sevdalinka je bosanska pjesma. Bez obzira na vjeru, ti moraš živjeti u Bosni i Hercegovini da bi znao sevdalinku. Pa bio Musliman, Hrvat ili Srbin, svejedno. Eto, vi možda ne znate, Jozo Kristiæ bio je sjajan, odlièan pjevaè. Bio je namještenik, još dok smo radili u Njegoševoj broj šest, tamo je bio divan restoran, Jozo je bio upravnik toga restorana, i pjevao je izvanredno... Dugo je pjevao, sve do smrti. Jest možda da malo odskaèu muslimanski pjevaèi neèim specifiènim, ali nije to toliko mnogo... Veliki pjevaè bio je prije ovoga rata Boro Janjiæ; veliki pjevaèi velika popularnost. Dolazio je ovamo u Sarajevo, begovima pjevao, zaradio velike pare. U to se vrijeme nije pjevalo puno pjesama. Desetak dobrih ako si znao, više ti nije trebalo. Niko nije znao pisati sevdalinku, a da ostane vjernija onom svom pravom duhu, kao Jozo Penava pokojni. Bilo je to prije otprilike trideset i pet godina. Zajedno smo to radili, bili smo odlièni drugovi. On je svirao u orkestru na radiju, a ja sam pjevao. Bilo je još nekih, ali to nije ni blizu... Jozo je bio najvjerniji onom izvornom melosu. On je ostavio divnih pjesama, divnih tekstova, sadržajnih, melodiènih. I to bi stvarno trebalo i saèuvati i gajiti, ali to se ne radi... Valjda je i ovaj rat kriv za sve... Ali, neæe to moæi propasti. Ostat æe to! Pjevat æe se sevdalinka poslije svakog rata. Pravio sam i sam tekstove, ali sam puno izvodio Safeta Kafedžiæa pjesme, on je jako dobro pisao... Ali, opet, najbolji je bio Jozo! Niko ne bi rekao da to nisu izvorne pjesme, to što je on pisao! Jozo (Penava) bio je iz Kiseljaka. Po zanimanju bio je pekar. Ali se je odmalena bavio pjesmom i tamburom, pa je išao po kafanama, ukljuèio se u neke sastave... Poslije je došao u Sarajevo, a kad je osnovana radio-stanica, ja sam ga ubacio: bili smo dobri drugovi, a onda je, znate, trebala neka garancija, pa sam ja za njega garantirao, da ne bi bilo poslije nekih peripetija... Mnogi danas ne razumiju sevdah, odakle je postala sevdalinka. To je ova današnja novokomponovana muzika... Znate šta, ja u njoj ne gledam ništa. I ja sam je pravio, doduše, i pjevao, ali ovi današnji tekstopisci pišu banalno, pišu bezobrazno... Nije to to... nije to sevdah. Nezahvalno mi je govoriti o ovim novim pjevaèima. Ne može to: on spremi glas danas, sutra veæ pjeva! Mi smo imali na radio-stanici èitavu školu! Imali svoje profesore i za jezik i za interpretaciju, i za solfeðo i za vokalizaciju, sve su to bili razni eksperti koji su nam pomagali. Jer, ono lijepo što je majka priroda dala, glas, to treba dopuniti, to treba kompletirati... Ma, ovo èak i vrijeða, ovoliki "kompozitori". Naprimjer, oni u Srbiji, oni znaju za jedan dan i po pet pjesama napraviti. Znam to dobro, jer sam mnogo s njima kontaktirao, gostovao... A ima toga i kod nas. Vrlo loših pjesama, i nekih s neartikuliranim glasovima, sa sablasnim glasovima... Sve su to diskografske kuæe pokvarile. One su nametnule svoj šablon i svoj repertoar. Vidio sam ja to na gostovanjima u inostranstvu: mi koji smo pjevali sevdalinke dobro proðemo, ali ovi novi proðu puno bolje od nas, jer ta publika zna samo ono što joj je servirano preko te masovne produkcije. Sve je to i zbog velikih para koje se vrte. U naše vrijeme nije bilo toga. Ja sam dvadeset godina bio na radiju s plaæom. Samo - plaæa. Radno mjesto - pjevaè! Tek kasnije i ja sam se profesionalizirao, ali tada me je veæ bilo pregazilo... Znaš kako ti je, pet godina u ovom poslu proðe, a veæ te je nešto pregazilo! Neki su lijepe pare zaradili, al´ su, brate, i potrošili! Pa su ostali k´o i ja. (Smijeh) S malom penzijom, bez ušteðevine... Ali meni je divno. (Smijeh) Ja sam dušu zadovoljio. A živjet æe se k´o i svak što živi, je li tako! Pitamo Zaima za poznatu pjesmu Veæ godinu dana evo..., što on misli o novoj verziji te pjesme, koja nam se èini muzièki veoma uspješnom. Slušao sam, kaže Zaim, samo ja imam svoje mišljenje - govori stišano i uljudno, kao da se isprièava što se neæemo složiti. Znate šta, ja ne volim kada se od originala, bila to prava sevdalinka, bila novokomponovana pjesma, išta odvoji od njezine melodije. Išta! Nikad nisam dao na radio-stanici da išta obraðujemo. Da se stilizuje - to da, to sam uvijek dozvolio. Jer stilizacija je vjerna originalu, a obrada, to veæ nije to... Zatim, u ovoj izvedbi ubaèene su dvije-tri rijeèi kojih nikako u originalu nema. Ni melodijski se ne slaže s originalom... Ovako ja kažem: nemoj se kitit tuðim perjem. A ako æeš veæ uzimati od nekoga, onda pjevaj onako kako jest! Ili, napiši, brate, sebi, pa se ponosi svojim! Inaèe, krasna je to pjesma... To je tekst Nikole Škrbe, a muziku je napravio Ismet Alajbegoviæ Šerbo. Ja sam je prvi pjevao. I Jozine pjesme skoro sve, ima ih jako, jako mnogo, ja sam prvi pjevao; uvijek mi je Jozo prvom davao. A s ovom pjesmom o kojoj govorimo, Škrba je mislio na mene, jer sam ja prije toga ležao bolestan godinu dana u Kasindolu... Znate šta, teško se je meni odluèiti! (na pitanje: koje pjevaèe voli). Ko je najviše ne samo uspio nego i stvarno postigao, to je svakako Safet. Safet Isoviæ. Iako je mogao i više. Pa, Himzo Polovina, na svoj poseban naèin... Ðeziæ je jako dobar. Od dama - Zehra Deoviæ. Ona je najoriginalnija. Azemina Zeèaj odlièno pjeva uz saz. To su one prave, izvorne pjesme. Koja mi je pjesma najdraža? Pa svakako ona moja što je uvijek najviše volim pjevati - Evo ovu rumenružu... To je Safvet-bega Bašagiæa tekst, a ja ne vjerujem da iko zna kompozitora, to je nastalo u narodu. Èuo sam je u Sarajevu od jednoga staroga èovjeka. Pitam ga, gdje si pronašao ovu melodiju? Kaže, Zaime, i ja sam to èuo od nekoga, pa eto i ti je pjevaj ako ti se sviða... Tako sam je lansirao, i to mi je najbolja moja pjesma, a i slušaoci je vole. Hamiæ? Ej, Hamiæ, to je posebna prièa. Ja sam ga doveo... Sjeæaš li se (pita suprugu) gdje smo ga ono èuli? Ja, u "Dairama". Tu je bio jedan kutak gdje je svaki sazlija i ko god je htio da pjeva mogao pjevati... Tu je bio i Hamiæ... Bio je to jedan divan, divan štimung - po cijeli dan! Ako si htio èuti neku pravu sevdalinku, odeš tamo... Nije bilo alkohola, nisu dali. (Smijeh) Snimio je samo pet ploèa. Kratko je živio, neka ga se bolest nadovezala. Šteta velika! To je bio najbolji sazlija. Bio je mlaða generacija, ali je bio najbolji... Imao je nekog starog tetka, Varešanoviæa, koji je svirao violinu, ali na onaj potpuno starinski naèin, i svirao i pjevao. Tako je Hamiæ bio uz njega, slušao, hodao po teferièima, hvatao, i tako se razvio... (...) Za onoga rata bili smo ovdje, u Sarajevu, cijelo vrijeme. Nije ništa pucalo, mogao si mirno spavati. Bila je okolo partizanija, jest i narod stradavao, ali ovdje je bilo mirno. Moglo se je sve kupiti... A bilo se je mlado, pa se bolje podnosilo. I ovo sada ja mislim - mladost bolje podnosi nego mi stari. Ja mislim, dodaje gospoða Imamoviæ, da je ovoj mladosti najteže, ona nema ništa, iscrpljena je, šta ima od života? Bogami, dobro kaže, ispravlja se Zaim, mi smo svoju mladost baš dobro proveli. Imali svega i dušu zadovoljili...
23-05-2008 at 22:17 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 13
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Umjetnost : Sevdalinke New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice