Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Umjetnost : Sevdalinke
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
Najla
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 16-06-2007
Odgovori: 121
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Emina Zecaj -Gledali se Mujo i Nizama

[Edited by Najla on 17-05-2008 at 18:09 GMT] 

Najla
16-05-2008 at 19:33 | Ukljui u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Odgovori: 35281

Bez chatanja molim

Safet Isovi-Aman,Bosno moja

<br /><br /><br /><br />

17-05-2008 at 23:11 | Ukljui u odgovor
Rodjeni

Registriran(a): 30-11-2006
Odgovori: 8284

Bez chatanja molim

21-05-2008 at 01:09 | Ukljui u odgovor
zara
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 06-01-2007
Odgovori: 11515

Bez chatanja molim

Moj beharu ko li mi te bere

Urban sevdah www.urbansevdah.com

22-05-2008 at 23:59 | Ukljui u odgovor
yugi

Registriran(a): 20-12-2006
Odgovori: 35281

Bez chatanja molim

Hanka Paldum-Peniice sitno sjeme

<br /><br /><br /><br />

23-05-2008 at 00:03 | Ukljui u odgovor
zara

Bez chatanja molim

Malenim sokakom - Sejo Piti

23-05-2008 at 00:09 | Ukljui u odgovor
zara

Bez chatanja molim

Jutros mi je ruza procvjetala

23-05-2008 at 21:15 | Ukljui u odgovor
asmir_mauzer
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 18-05-2008
Odgovori: 362

icon Re: Sevdalinke - omer institut
Bez chatanja molim

Institut sevdaha
Fondacija Omera Pobria

Hvala Bogu to mi je podario posao koji volim, hvala narodu to me podravao preko etrdeset godina, od srca hvala porodici.
Zahvaljujem kolegama sa scene sa kojima sam dijelo i dobro i manje dobro ovog dragog u biti krajnje neizvjesneog posla, i baka hvala saputnicima sa pozivnice, ljudima koji su spremni pomoi opstanku ovog segmenta nae drave. Sevdah i sevdalinka - vieslojno su ugroeni:
Protok vremena, tempo ivljenja i ciklina traginost ovih prostora unitavalju u nama i oko nas sevdalijski ambijent... Neki drugi, strani tonovi, konstantno nas pripremaju da jesmo ono to nismo... Neuki narod to prihvata jer ta sorta muzike ne trai razmiljanje - ona razmilja za takve sluae.
Sevdalinka je neto sasvim drugo... I u muzikom, a posebno u tekstualnom dijelu to je ista filozofija... filozofija naeg opstanka na ovom komadu Boije zemlje to se Bosnom i Hercegovinom zove... i ivi dokaz da smo ovdje veoma dubokog korijena... i da se korijen omladio... i da je jedna mladica tog korijena naa nacionalna pjesma - sevdalinka.
Sevdalinka je danas ugroena - pomozimo joj da opstane. Stvarnost je da pomaui sevdalinci - pomaemo sebi. Nadam se i duboko vjerujem da e savjet fondacije, pronai put oporavka sevdalinke. Ako ne uspijemo - zagovarau ideju da zabiljeimo sve to se danas sevdalijski pjeva u BIH, da to pohranimo u metalnu seharu i zakopamo u zemlju Bosansku.
Moda e neke nove generacije Bosanaca, kad pronau tu seharu i spoznaju sadraj - vie znati cijeniti tu oiglednu ljepotu. Ja sam imao prelijep ivot u sevdahu i od sevdalinke pa inom formiranja fondacije elim ljepoti uzvratiti lijepim.

23-05-2008 at 22:14 | Ukljui u odgovor
asmir_mauzer

Bez chatanja molim

Sevdah i sevdalinka su trajna ljepota

ta je sevdah i sevdalinka? Sevdah je aura koja okruuje optimistina ovjeka a sevdalinka je vrh toga optimizma. Sevdah i sevdalinka su trajna ljepota. Njena i vjena...do Kijametskog dana...draga i karakterna ljepota...kao draga i potovana ena. Mogu proi godine...moe doi starost...ali dragost uvijek ostaje dragost. U dragosti je i ljepota... u samoj ljepoti, mogue, nema dragosti. To je sevdalinka! Draga pjesma i lijek....naiu drugi stilovi, bljesnu i ugase se... a ono sto doivljavamo kao da smo dio unutranjosti dogaanja, ostaje uvijek lijepo...i nikada isto u ljepoti....

Sevdalinka je, u veini sluajeva, usmeno narodno stvaralatvo, prenoeno od uha do uha, od usta do usta, svako joj prema svojim estetskim mogunostima, iz ljubavi, dodavao ili oduzimao poneto, vrijeme je izbrusilo i postala govor due naroda. Zato joj je narod sahibija zato i jest narodna pjesma...a promjene su reakcija umjetnika na promjene ambijenta kroz protok vremena. Svijet pokreu blaga nezadovoljstva i reakcije misleih....Pred vama je Amanet 2...zapakovan sevdalijskim srcima. Vizuelnim Mersada Berbera. Najbolje ide na najbolje ovo je izmislio narod...a onda njeno cikne Ibrica....propjeva majkino mlijeko sa hercegovakog kra oplemenjeno maestralom belkanta....svime navigavao Elvis Stani, ovjek Berklija i desetak Porina...pa i ja malo eerio... i svi u sevdahu...i svi u dui narodnoj...golemo je to ...sretnici e osjetiti ljepotu sevdaha... Za one davno inficirane ovo je jo jedna potvrda da je sevdah trajna ljepota...oni, ve odavno, aktivno uestvuju u svakoj dramaturgiji sevdalinke... (Omer Pobri, Sevdalinke u tumaenju Ibrice Jusia)
Sto puta otpjevana sevdalinka, uvijek je premijerna...nikad isto doivljena...a uvijek draga...sevdalinka je pjesma karaktera...

23-05-2008 at 22:16 | Ukljui u odgovor
asmir_mauzer

icon Re: Sevdalinke - kaze zaiim
Bez chatanja molim

citat:
ZAIM IMAMOVIC: Imao sam lijepu mladost Jednog od dana velikog granatiranja imali smo zakazanu posjetu velikom Zaimu Imamoviu. Premiljali smo se da li da idemo jer je padalo na sve strane. No, kada smo se pojavili na vratima njegovog stana, nastupio je mir, barem u nama. Za dva sata razgovora nijednom nije spomenut rat, nijednom politika. Ne zato to bismo uase namjerno izbjegavali, nego zato to se u mehkoti njegove due oni utapaju. Zaim na koncu nije htio da mu Mile uslika desni profil. On je zvijezda i zna koja mu je strana bolja. Dok smo se opratali, dolo nam je tuno. Vani je bio mrak i bile su granate Kad se izae iz doma Zaima Imamovia, nakon dva sata razgovora sa starim asom bosanske sevdalinke i s njegovom krepkom i lijepom gospoom, onda se moe rei - ovo su cijeli i isti ljudi. Dobri ljudi. Upravo tako. Jer, umjesto lamentiranja nad "ovim to nas je snalo" i umjesto zgrena straha za ivot i za imetak, ovdje se ovjek ozari nekom zaraznom vedrinom i lahkoom, koja nije stvar lakomislenosti, ve daleko od toga - stvar jednog bogato i puno proivljena ivota. Ili, kako to Zaim kae: "Meni je divno, jer sam ja duu zadovoljio." O emu god da govori - o pjesmi i pjevaima, o starim majstorima i o novim pacerima, o prolosti, o ratu (onomu i ovomu) o uspomenama, o poznatim i nepoznatim ljudima koje je susretao - Zaim govori u isti mah precizno i bez "pozlaivanja", ali blago i ozareno, kao da se ovomu ovjeku nikad nitko nije zamjerio niti se on zamjerio komu... Dok ga ovjek slua i promatra onako prozrana i okretna, pomilja: upravo je na vlas onakav kakve su mu bile i pjesme i pjevanje! I upravo to je bilo ono, u njegovim pjesmama i njegovu pjevanju, radi ega su ljudi, po prianju, dolazili u Sarajevo kupovati radio-aparate, kad su tek potekli, "ali daj mi samo onaj u kojemu je Zaim"! Umjesto bilo kakve obrade, zato je najbolje iskljuiti sva naa pitanja i pustiti ovjeka da sam pria, iako e itatelj biti nenadoknadivo uskraen, jer nee moi vidjeti kako izgleda to Zaimovo govorenje. To zaista vrijedi i vidjeti i uti. Ne zapjevam, brate, vie sluam druge. Ubilo me ovo... Lake sam podnio onaj rat etiri godine nego ovo osam mjeseci. Stalno puca, nigdje nisi siguran, ni na ulici, ni u svojoj kui. Onda si se morao uvati jedino ako si bio neki veliki ilegalac partizanski, ali toga je bilo malo u Sarajevu. Inae, bilo je sve slobodno. Bilo je i kafana naveer, nita se nisi bojao. I radilo se je pomalo, sviralo i pjevalo - i ja i erbo i Jozo... ak se ilo i na neku vrstu turneja (smijeh): u Konjic, Mostar, Bijeljinu, Brko, Viegrad, Fou... A hajde sad na turneju! Poeo sam u drutvu "Gajret". Bila je tu odlina organizacija, okupljali se studenti, uenici, ljudi sa visokih kola. Imali smo razne sekcije - uili pjevati, svirati, recitovati, radili drame, spremali koncerte i priredbe... ustvari, prvo se je moja sestra ula ulanila u to drutvo; ona je isto znala lijepo pjevati, brat Hado takoer, samo se nisu posvetili. A ja sam, eto, toliko to volio; mene nita drugo nije interesiralo, samo muzika! Lijepe su se pjesme tada pjevale! Sjeam se... Gledaj me, draga, nagledaj me se, Evo srcu mom radosti, Mujo kuje konja po mjesecu, Zaprosio Alija, Sarajevo divno mjesto, Kad ja pooh na Bembau, i jo dosta tih starih pjesama. Bilo je i odlinih pjevaa. Bio je, naprimjer, jedan obuar, Ibrahim Aeri, on je jako lijepo pjevao. Pa sam se poznavao s Readom Belagiem iz Tuzle, takoer odlian pjeva. Poznavao sam i Sulejmana Dakia iz Bosanskoga amca, i on je bio sjajan pjeva. Jest, u nas ti je pjesma familijarna... Otac je svirao harmoniku, jo dok smo u Mrkonjiu bili. Kad se je onaj rat zavrio, dolazili su meni mnogi iz raznih krajeva, iz Krajine i drugih: - uli smo mi tebe, Zaime. - Kako ste me uli, pitam. - Pa, preko naroda, ide narod tamo i ovamo, pria, uje se... Nije bilo radija ni magnetofona, ali valjda se uje po sijelima... Tek etrdeset tree osnovalo se je neto u Sarajevu, ali to nije bila prava radio-stanica, ve vie razglasna stanica. Naa je radio-stanica poela desetoga aprila etrdeset pete, i prvi smo ja i Ismet Alajbegovi erbo imali muziku emisiju. Nas smo dvojica na Radio-Sarajevu od prvog njegovog dana! Sjeam li se koju sam prvu pjesmu pjevao? Pa, znate ta, teko se je sjetiti, malo smo mi onda pomijeali i koju borbenu... (Smijeh) erbo je bio veliki harmonika. To vie majka nee roditi! Nije on toliko poznavao notni sistem i teoriju, ali je bio veliki "sluhist". Znao je za as nauiti i odlomak iz neke opere, neku ariju. I te stvari je on odlino svirao. Mi smo uvijek pjevali na radiju uivo. Znali smo ja i erbo pod klavirom spavati etrdeset pete godine,da budemo u est sati na prvoj emisiji. Morali bismo u etiri ustati da doemo iz kasarne (onda smo bili vojska, u kasarni) do est sati. Nego, lijepo se mi zamotamo dekama, pa spavaj pod klavirom! Eh, knjiga bi se mogla napisati o tim naim zgodama... Kod nas u Sarajevu je car sevdaha - Vratnik. Kad sam ja poeo da radim, negdje trideset devete, bili su tokakvi uranici gore na Vratniku, po mahalama, na Zmajevcu, na vrelu Moanice, to se je sastajalo i subotom i nedjeljom, pravili se teferii, pekao se bestilj, tu se je pjevalo, pilo i aikovalo... Bilo je lijepih dana, ba lijepih! to se tie mene, ja sam lijepo mladost proveo, zaista, ne mogu se poaliti. (Kroz smijeh) Ono, ovjeku je uvijek malo, volio bih i sad... Sevdalinka je bosanska pjesma. Bez obzira na vjeru, ti mora ivjeti u Bosni i Hercegovini da bi znao sevdalinku. Pa bio Musliman, Hrvat ili Srbin, svejedno. Eto, vi moda ne znate, Jozo Kristi bio je sjajan, odlian pjeva. Bio je namjetenik, jo dok smo radili u Njegoevoj broj est, tamo je bio divan restoran, Jozo je bio upravnik toga restorana, i pjevao je izvanredno... Dugo je pjevao, sve do smrti. Jest moda da malo odskau muslimanski pjevai neim specifinim, ali nije to toliko mnogo... Veliki pjeva bio je prije ovoga rata Boro Janji; veliki pjevai velika popularnost. Dolazio je ovamo u Sarajevo, begovima pjevao, zaradio velike pare. U to se vrijeme nije pjevalo puno pjesama. Desetak dobrih ako si znao, vie ti nije trebalo. Niko nije znao pisati sevdalinku, a da ostane vjernija onom svom pravom duhu, kao Jozo Penava pokojni. Bilo je to prije otprilike trideset i pet godina. Zajedno smo to radili, bili smo odlini drugovi. On je svirao u orkestru na radiju, a ja sam pjevao. Bilo je jo nekih, ali to nije ni blizu... Jozo je bio najvjerniji onom izvornom melosu. On je ostavio divnih pjesama, divnih tekstova, sadrajnih, melodinih. I to bi stvarno trebalo i sauvati i gajiti, ali to se ne radi... Valjda je i ovaj rat kriv za sve... Ali, nee to moi propasti. Ostat e to! Pjevat e se sevdalinka poslije svakog rata. Pravio sam i sam tekstove, ali sam puno izvodio Safeta Kafedia pjesme, on je jako dobro pisao... Ali, opet, najbolji je bio Jozo! Niko ne bi rekao da to nisu izvorne pjesme, to to je on pisao! Jozo (Penava) bio je iz Kiseljaka. Po zanimanju bio je pekar. Ali se je odmalena bavio pjesmom i tamburom, pa je iao po kafanama, ukljuio se u neke sastave... Poslije je doao u Sarajevo, a kad je osnovana radio-stanica, ja sam ga ubacio: bili smo dobri drugovi, a onda je, znate, trebala neka garancija, pa sam ja za njega garantirao, da ne bi bilo poslije nekih peripetija... Mnogi danas ne razumiju sevdah, odakle je postala sevdalinka. To je ova dananja novokomponovana muzika... Znate ta, ja u njoj ne gledam nita. I ja sam je pravio, dodue, i pjevao, ali ovi dananji tekstopisci piu banalno, piu bezobrazno... Nije to to... nije to sevdah. Nezahvalno mi je govoriti o ovim novim pjevaima. Ne moe to: on spremi glas danas, sutra ve pjeva! Mi smo imali na radio-stanici itavu kolu! Imali svoje profesore i za jezik i za interpretaciju, i za solfeo i za vokalizaciju, sve su to bili razni eksperti koji su nam pomagali. Jer, ono lijepo to je majka priroda dala, glas, to treba dopuniti, to treba kompletirati... Ma, ovo ak i vrijea, ovoliki "kompozitori". Naprimjer, oni u Srbiji, oni znaju za jedan dan i po pet pjesama napraviti. Znam to dobro, jer sam mnogo s njima kontaktirao, gostovao... A ima toga i kod nas. Vrlo loih pjesama, i nekih s neartikuliranim glasovima, sa sablasnim glasovima... Sve su to diskografske kue pokvarile. One su nametnule svoj ablon i svoj repertoar. Vidio sam ja to na gostovanjima u inostranstvu: mi koji smo pjevali sevdalinke dobro proemo, ali ovi novi prou puno bolje od nas, jer ta publika zna samo ono to joj je servirano preko te masovne produkcije. Sve je to i zbog velikih para koje se vrte. U nae vrijeme nije bilo toga. Ja sam dvadeset godina bio na radiju s plaom. Samo - plaa. Radno mjesto - pjeva! Tek kasnije i ja sam se profesionalizirao, ali tada me je ve bilo pregazilo... Zna kako ti je, pet godina u ovom poslu proe, a ve te je neto pregazilo! Neki su lijepe pare zaradili, al su, brate, i potroili! Pa su ostali ko i ja. (Smijeh) S malom penzijom, bez uteevine... Ali meni je divno. (Smijeh) Ja sam duu zadovoljio. A ivjet e se ko i svak to ivi, je li tako! Pitamo Zaima za poznatu pjesmu Ve godinu dana evo..., to on misli o novoj verziji te pjesme, koja nam se ini muziki veoma uspjenom. Sluao sam, kae Zaim, samo ja imam svoje miljenje - govori stiano i uljudno, kao da se ispriava to se neemo sloiti. Znate ta, ja ne volim kada se od originala, bila to prava sevdalinka, bila novokomponovana pjesma, ita odvoji od njezine melodije. Ita! Nikad nisam dao na radio-stanici da ita obraujemo. Da se stilizuje - to da, to sam uvijek dozvolio. Jer stilizacija je vjerna originalu, a obrada, to ve nije to... Zatim, u ovoj izvedbi ubaene su dvije-tri rijei kojih nikako u originalu nema. Ni melodijski se ne slae s originalom... Ovako ja kaem: nemoj se kitit tuim perjem. A ako e ve uzimati od nekoga, onda pjevaj onako kako jest! Ili, napii, brate, sebi, pa se ponosi svojim! Inae, krasna je to pjesma... To je tekst Nikole krbe, a muziku je napravio Ismet Alajbegovi erbo. Ja sam je prvi pjevao. I Jozine pjesme skoro sve, ima ih jako, jako mnogo, ja sam prvi pjevao; uvijek mi je Jozo prvom davao. A s ovom pjesmom o kojoj govorimo, krba je mislio na mene, jer sam ja prije toga leao bolestan godinu dana u Kasindolu... Znate ta, teko se je meni odluiti! (na pitanje: koje pjevae voli). Ko je najvie ne samo uspio nego i stvarno postigao, to je svakako Safet. Safet Isovi. Iako je mogao i vie. Pa, Himzo Polovina, na svoj poseban nain... ezi je jako dobar. Od dama - Zehra Deovi. Ona je najoriginalnija. Azemina Zeaj odlino pjeva uz saz. To su one prave, izvorne pjesme. Koja mi je pjesma najdraa? Pa svakako ona moja to je uvijek najvie volim pjevati - Evo ovu rumenruu... To je Safvet-bega Baagia tekst, a ja ne vjerujem da iko zna kompozitora, to je nastalo u narodu. uo sam je u Sarajevu od jednoga staroga ovjeka. Pitam ga, gdje si pronaao ovu melodiju? Kae, Zaime, i ja sam to uo od nekoga, pa eto i ti je pjevaj ako ti se svia... Tako sam je lansirao, i to mi je najbolja moja pjesma, a i sluaoci je vole. Hami? Ej, Hami, to je posebna pria. Ja sam ga doveo... Sjea li se (pita suprugu) gdje smo ga ono uli? Ja, u "Dairama". Tu je bio jedan kutak gdje je svaki sazlija i ko god je htio da pjeva mogao pjevati... Tu je bio i Hami... Bio je to jedan divan, divan timung - po cijeli dan! Ako si htio uti neku pravu sevdalinku, ode tamo... Nije bilo alkohola, nisu dali. (Smijeh) Snimio je samo pet ploa. Kratko je ivio, neka ga se bolest nadovezala. teta velika! To je bio najbolji sazlija. Bio je mlaa generacija, ali je bio najbolji... Imao je nekog starog tetka, Vareanovia, koji je svirao violinu, ali na onaj potpuno starinski nain, i svirao i pjevao. Tako je Hami bio uz njega, sluao, hodao po teferiima, hvatao, i tako se razvio... (...) Za onoga rata bili smo ovdje, u Sarajevu, cijelo vrijeme. Nije nita pucalo, mogao si mirno spavati. Bila je okolo partizanija, jest i narod stradavao, ali ovdje je bilo mirno. Moglo se je sve kupiti... A bilo se je mlado, pa se bolje podnosilo. I ovo sada ja mislim - mladost bolje podnosi nego mi stari. Ja mislim, dodaje gospoa Imamovi, da je ovoj mladosti najtee, ona nema nita, iscrpljena je, ta ima od ivota? Bogami, dobro kae, ispravlja se Zaim, mi smo svoju mladost ba dobro proveli. Imali svega i duu zadovoljili...
23-05-2008 at 22:17 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 14
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: ajkula, atic, bace100, CODE RED, Dado_, doktor g, konceptor, Marin Bobek, partyx, seaddrd, sejdefa53, Skorpijicaa, skufca, stat1c, taboo, vele
FORUM : Umjetnost : Sevdalinke New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net