Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da potuju forumska pravila.

FORUM : Sport : ribarenje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Odgovori: 35281
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ribarenje

Tekst preuzet sa "Bistro BiH" .

Autor: Senad June 21, 2009, 11:53:48 PM
Naa surova stvarnost
Namjerno sam prvo postavio ove tri vijesti o lijepim ulovima sa rijeke Plive, Ramikog jezera i sa rijeke Une.Kod nas, na momente "bljesne" neto lijepo i pozitivno, a onda nas neto drugo vrati u relanost i shvatimo da su ove lijepe vijesti samo izuzeci od pravila.
A ovo je kod nas pravilo:
Ovu, a i ostale slike i klipove je poslao posjetilac stranice, Emir iz naselja Babice, optina Lukavac.Emir je prvo poslao jedan mail sa kratkim obavjetenjem o ovim deavanjima, i nije mu bilo mrsko da izadje na vodu, uslika i dokumentuje sve, te poalje na moj mail.

A njegov mail glasi:

"Evo da vam se jo jednom javim i da vam pokaem ta se deava sa rijekom Turijom koja se ulijva u Modrako jezero!
Naravno, sad sam vam poslao i slike i video da vam bude jasnije, jer slika govori sve! Zovem se Emir i ivim u jednom malom naselju koje se zove Babice, optina Lukavac.Babice su odmah uz jezero Modrac i jednim dijelom zahvataju rijeku Turiju.Rodio sam se i odrastao na Modracu i Turiji i dobro poznajem taj teren.
Problem rijeke Turije traje ve godinama, jer je njeno korito zakreno u donjem dijelu, blizu ua u Modrako jezero, te zbog toga, rijeka ne moe da tee svojim pravim koritom, nego je napravila vie malih korita koja se granaju.
Riba ne moe normalno da se kree i da ulazi u jezero i natrag!
Sve bi to opet bilo podnoljivo da riba ne strada gotovo svaki put kad se mijenja nivo vode!
Kada voda nadolazi, riba ulazi u to sporedno korito, a prilikom povlaenja, ona ostaje tu zarobljena i ugine.
Radi se o veim koliinama ribe!
Tako se desilo i prije par dana i ja sam snimio par slika da ljudi vide, a to se deava drugi put u ova dva mjeseca!
Znai, ovo to je na slikama, to je rezultat neureenog korita, i zbog toga su ribe uginule!
Jednim dijelom su i mjetani koji ive uz rijeku Turiju odgovorni za ovakvo stanje jer se baca smee u rijeku a normalno i voda nanese u rano proljee balvana i granja i to se sve tako nakupljalo godinama a niko nije odravao korito.
Mene je stid toga, da se neto tako deava u mojoj okolini i osjeam odgovornost da moram bar neto uiniti da se popravi ovo stanje, makar u slati slike na internet pa nek se onda stide svi oni koji su odgovorni za ovo!
Tuzla i Lukavac koriste ovu vodu iz Modraca za kune potrebe a tolike godine je korito rijeke Turije u smeu da se jedva voda probija do jezera.
Naravno, nije to jedini problem Turije i Modrakog jezera - esta je pojava da Turija i bez kapi kie pone tei mutna to se vidi i na ovim slikama.
Pria se, a najvjerovatnije da je i istina jer nema ko drugi mutiti vodu, da rudnik Banovii esto isputa svoje otpadne vode gore negdje kod Borovca u Turiju, i to se deava dui niz godina!
Ima blizu mjesec dana kako Turija tee mutna, i to je mjetane koji ive uz Turiju poelo zabrinjavati, poela je i deverika pomalo da ugiba, jer je ovo do sada najdui period kako voda tee mutna!
Inae, Turija je gotovo uvijek bila bogata raznim vrstama ribe (tuka, deverika, klijen, grge, crvenoka, bjelica), a do prije par godina je bilo i smua (dok nije korito zakreno)!
A prije rata da ne priamo, nekad je bilo i soma, kobalja itd., meutim, sve je poelo da se mijenja stalnim pomijeranjem vodostaja Modrakog jezera, tanije naglim povlaenjem vode i zakrenjem korita.
Ovo je jo jedan podatak, koji je injenica - stalnim pomijeranjem vodostaja Modrakog jezera unitava se riblji fond.Mala hidrocentrala koja je izgraena na brani Modrakog jezera crpi velike koliine vode, te je voda stalno u povlaenju, nivo vode se ne moe zadrati ni 24 sata, to tetno utie na riblji fond naroito za vrijeme mrijesta kada riba poloi ikru a voda se naglo povue i ikra ostane na suhom! Ali to je ve druga tema i to je teko razumjeti ljudima koji nisu na vodi esto i koji ne vole prirodu, vode i ivot u vodi."

Ide klip loije kvalitete jer je snimljen mobitelom, i desetak slika.
Slika naeg nemara, bahatosti, nekulture.
Slika nas kakvi smo i ta smo.

<br /><br /><br /><br />

26-06-2009 at 16:53 | Ukljui u odgovor
yugi

Izgleda da osim mene i abulafije niko drugi ne ide u ribolov ta je nije valjda da ste postali yebai
Btw sino sam bio na Snijenici i haman zahvaljujui abulafijinom "bistro" upuenom na PP bilo je ba nafakali
Helem nejse dobio sam dva dobra amura jednog neto malo vieg od 5 kg i drugog oko 4 i jo neto
Imao sam i spadanje jednog ober dobrog arana koji je iskoristio obilno prisustvo granja i trave i sklonio se na sigurno
Ono to je jo moda interesantno za napomenut je to da su se, na aranu i amuru ponuene boile dva puta zaletile i pokrupne deverike
Eh da, da ne zaboravim rei da je no bila poprilino hladna jer je gotovo cijelu no prepuhao sjeverac i oborio temperaturu na nekih 12-13 stepeni.Sve u svemu ako neko misli konait ovih dana na Snijenici neka ponese neto toplije odjee i alkohola of cors

[Edited by yugi on 22-07-2009 at 01:22 GMT] 

<br /><br /><br /><br />

21-07-2009 at 19:54 | Ukljui u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828

icon Re: Re: ribarenje

citat:
yugi wrote:
Izgleda da osim mene i abulafije niko drugi ne ide u ribolov ta je nije valjda da ste postali yebai
Btw sino sam bio na Snijenici i haman zahvaljujui abulafijinom "bistro" upuenom na PP bilo je ba nafakali
Helem nejse dobio sam dva dobra amura jednog neto malo vieg od 5 kg i drugog oko 4 i jo neto
Imao sam i spadanje jednog ober dobrog arana koji je iskoristio obilno prisustvo granja i trave i sklonio se na sigurno
Ono to je jo moda interesantno za napomenut je to da su se, na aranu i amuru ponuene boile dva puta zaletile i pokrupne deverike
Eh da, da ne zaboravim rei da je no bila poprilino hladna jer je gotovo cijelu no prepuhao sjeverac i oborio temperaturu na nekih 12-13 stepeni.Sve u svemu ako neko misli konait ovih dana na Snijenici neka ponese neto toplije odjee i alkohola of cors

[Edited by yugi on 22-07-2009 at 01:22 GMT]

Cestitke druze.
Ima li kakih slika, da vidimo te nemani?
Svaka cast na ulovu.
22-07-2009 at 08:13 | Ukljui u odgovor
yugi

citat:
Abulafija wrote:

Cestitke druze.
Ima li kakih slika, da vidimo te nemani?
Svaka cast na ulovu.

Zahvaljujem kolega U ulozi fotomodela su moji prijatelji Damir i Safet, i amuri naravno Vjetiji fotografi znaju tako zumirati ribe da izgledaju duplo vee ali ja igram poteno

<br /><br /><br /><br />

22-07-2009 at 11:44 | Ukljui u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828

Lijepe ribe, nema govora.

Kako ide za dozvole na snjeznici??

22-07-2009 at 12:00 | Ukljui u odgovor
yugi

citat:
Abulafija wrote:
Lijepe ribe, nema govora.

Kako ide za dozvole na snjeznici??

Godinja dozvola je 100 KM i sa tom dozvolom ima neogranien pristup, dakle pecaj do mile volje Dnevna dozvola je 10 KM  

<br /><br /><br /><br />

22-07-2009 at 12:03 | Ukljui u odgovor
yugi

U petak navee provedoh jo jednu prelijepu no na Snijenici.Stigli smo popodne negdje oko 6 sati, taman na vakat da se dobro iskupamo i obavimo neophodne pripreme za noni ribolov.Voda za kupanje je fantazija i ba smo polijepo oejfili.Usput primjetih da je na plai kod brane kamara naroda.Koristi svijet priliku da se po ovim vrelinama malo rashladi u ovoj prelijepoj vodi.
Odmah po dolasku na mjesto gdje emo provesti no primjetili smo prisustvo arana i amura.Amuri su se se "sunali" uza samu obalu dok je aran odavao svoje prisustvo iskakanjem iz vode.
Pobacali smo krmu i sa prvim mrakom naloila se naravno vatrica kako bi se tagod pripremilo za havljanje.
itavi no gotovo da i nije bilo nikakvog trzanja a onda je pred zoru riba poela da se javlja.
Prvo su se javile babuke a onda je i aran poeo da radi.Ja sam dobio tri manja arania a onda i jednog od oko 2 kg.
Kolega je isto tako imao par babuki i jednog arania.
Negdje oko 7 sati poeo je da pue jak sjeverac i ja sam predloio da laganini krenemo s pakovanjem jer i inae rijetko kad ostajemo na jezeru due od 9 -10 sati.Obino popakujemo stvari jo jednom se okupamo i bugija.
Pred sami polazak negdje oko pola 9 dok sam ja privodio pakovanje kraju vidim kolega zveknu kontru
Opaaa po tapu vidim da ima neto fino
Poslije nekoliko minuta pri povrini se ukaza aran gola.Jo dva tri bijega lijevo i desno pred samom obalom i onda se naao u podmetau Prelijepa riba teine oko 4 kg Eh znate kako to onda obino ide, de da jo po jednom zabacimo Ostali smo jo nekih sat vremena ali vie nije bilo niti jednog griza.
Uslijedilo je slikanje sa aranima i onda putanje sve ribe osim ovog arana koga je kolega uhvatio.Veli bao mu dolazi za dan dva na sijelo pa da malo omasti brkove
Na povratku svratimo do nekih poznanika koji su ve dvije noi na jezeru Vele da nisu imali niti jednog jedinog griza
Miljenja sam da su odabrali pogrerno mjesto gdje e loviti jer voda je za moj ukus malo preduboka na tom mjestu.Nadam se da e naredne dvije noi proi bolje jer rekoe da planiraju ostati do ponedeljka

PS Ne trebam ponovo naglaavati da je abulafijino bistro opet bilo nafakali

[Edited by yugi on 26-07-2009 at 13:27 GMT] 

<br /><br /><br /><br />

26-07-2009 at 13:26 | Ukljui u odgovor
yugi

Sajo sa svojim ulovom

<br /><br /><br /><br />

26-07-2009 at 13:29 | Ukljui u odgovor
yugi

Slikanje pred putanje "vika" ribe

<br /><br /><br /><br />

26-07-2009 at 13:36 | Ukljui u odgovor
yugi

<br /><br /><br /><br />

26-07-2009 at 13:37 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 9
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: bone, dz.g81, fuad_baaboy, FunkyG, latino, mirsadmimi, musti, ninjaS, ramones, red_baron, TuzlankA78, _truth_
FORUM : Sport : ribarenje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net