Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Nora wrote:
V epizoda, Nora medju vikinzima

DakleM, kutariso se narod viska jakni i posjedali u autobus. Jedni ce za prihvatne centre u okolini Bergena, gdje ja danas zivim, jedni ce na jedan otok malo juznije, ja medju tim sto ce na otok...Ovi sto ce ko blizu Bergena, raduju se, misle veci grad, bolje sve ja imam neki isaret da ce nama biti bolje, ma ko Vanga ba zena, pogodila u zrno sad cete cut...
Hele neise nama sto cemo na otok, valja preko vode, opet nene udarile u kuknjavu, kako ce tolikacki autobus na trajekt
pa hajde sto je voda hladna, ne znaju plivat, one se vec vidjele u vodi eh, sad smo vi vec
svi na pertu, kaze jedan sejtan jednoj, Hajde Hano ba, kako si avionom dosla, kaze ona njemu, mrs nalete, tad sam bila skroz u behutu, nista nisam mislila, sad sam dosla sebi, pa ko mogu mislit, i kad mislim onda me strah Hele neise, udje bus na trajekt, uci kursi dovu i ko zna i ne zna, ja ucim naglas, mada me nije strah,
A djeci najbolje, njima to dozivljaj hajde picimo mi sad, nekih 40 minuta, ispadaj, joj nene se radujuuuuu gotovo, prezivjele ...opet svi u bus, ravan otok ko tanjir, neko vice, jebote da ovo sad nije Danska (do Danske odatle brodom ima 15 sati) ali nismo mi to tad znali , joj upisa se
Vozi, vozi onaj bus mi razgledamo, uh fino, pitomo nekako, nema bas puno kuca, ali hajde, ima krava i ovaca
Istovar, neki prihvatni centar, na jednoj strani neke dvospratnice, na drugoj neke zute potpuno nove drvene kucice, tek ba postavljene, jos se ni zemlja nije oko njih slegla, ja odmah meni u glavi pikirala, joj ja bi u ono tako bogami i bi...
Hele neise i oni sto su dobili te male kucice koje su bile podijeljene za dvije familije i oni sto su dobili male apartmancice u zgradama bili su potpuno odvojeni, i svako je imo svoju kuhinjicu sto je bogami rijetko bilo u centrima tog tipa, kasnije cemo cuti (oni sto su otisli za Bergen nisu ni s glave dobili tako fin smjestaj ko mi)...
Hele neise, ja u "mojoj" kucici ljepote, sve novo glanc, ko ljudi se sturili da to naprave u zadnja 2 mjeseca... sporet na njemu niko nije nista skuho prije mene, nit se ko u zahod popiso prije mene nako ti nesto pravo gotivno
Malo se mi tu ispusemo prvo, eh sad valja rucak sam sebi pravit, Bogu fala misliom se, odmah mi razleti se, ima jedna jedina velika samoposluga, vise nam i ne treba
eh sad brasno, ODMAH se kupuje brasno na veliko, zene se sturile traze brasno od 25 kila Nidje brasna od 25 kila, o 50 da ne govorimo La ilahe svakakve zemlje, kako TO nemaju...hajde neise, nadjemo mi brasno po kilu i po dvije, odmah to svako uprtio koliko je mogo, neko 5 paketa, neko 10 kako ko hej a ta samoposluga je 3 minuta hoda od nas, nane budala oni se prodavaci samo u cudu zgledaju, dok si reko keks, nidje brasna u samoposluzi
Hajde neise, tako mi pravile kruh kakav kupovni i pite naravno, ozezi sine, pita svaki dan
Eh, sad kontamo, nidje ne vidjesmo sira ni nalik sto bi islo za sirnice...
Tu je vec bila prije nas jedna familija iz Istocne Bosne, i nasa dobra legenda Mina, zena zvana trokrilni ormar, kaze Mina morete sir praviti od kefira, tako i tako, ali ne bude bas tako dobar i mastan ko od mlijeka ispod krave pa koje(kravlje) mlijeko nije ispod krave kaze de ono mislim odma ispod krave, valja nac koga ovde da hoce prodat mlijeka "odma ispod krave" ...sad ti mi kontamo ko ce obilaziti otok tako u rijetko naseljen i pitat ko inace prodaje mlijeko, nemamo auta, nista...Raspitamo se kod onih sto rade u centru i oni nam objasne da ima najbliza farma oko 4 km odatle...Eh, sad prvo se snalazi za kakva polovna bicikla, nasa kucica je sebi zbavila jedno, i onda smo musku glavu coeka od mojee komsinice poslali da ide tam s otalim cojkovima kupovat mlijeko
Naredala se njih citava kolona za prvi puta, mljekari suze me ba svako malo obliju kad se sjetim kampa, vece smijade u zivotu nije bilo, a vam svi u k**** odreda Tako ti nasi momci odu kod cojka sto prodaje mlijeko s kanisterima od 3, 5, 10 litara kako je ko imao....Coek kad je vidio da se kolona biciklista priblizava izaso na po njive da vidi sta hoce, sigurno se jadan i prepo da je bilo u Americi odmah bi sacmaricu izvuko garant Eh sad "predvodnik" sto najbolje prica engleski mora coeka pitat, hoce li prodt mlijeko nama, milina ba u Norveskoj svaki seljak govori engleski samo ja jadnica mahala i nogama i rukama i glavom, a izmedju ubacivala 5 englekih rijeci , hele neise objasne oni coeku sta hoce, a on cudio i
pito jel ne valja mlijeko iz prodavnice, ma jok, mi hocemo sir da pravimo, coeku joj manje jasno, kakav je to sad tako specijalan sir objasne oni i to, kaze coek pa nije to sir, to je samo sirna masa od koje se pravi sir ma jok, kazu oni to je u Bosni sir glavni i tako proda on njima mlijeko, mi vam cekamo ko ozebo sunca, eto ti njih nazad, kanisteri se klate na biciklima istovar, svako fata svoj kanister i hajde sad pripremaj teren zaa sirenja eh onda je legenda Mina isla od kucice do kucice i nadgledala laboratorije sira za dva dana, sira na kile u svakoga bilo je sirnice moglo se Sarajevo nahranit
Poslije smo redovno isli kod coeka, kad je ko htio, postali redovne musterije, i sirnice smo mu nosili
Zivote kad se sjetim ovih smijada, zazelim se svog onog naroda iz kampa i da mi je da ih sastavim ponovo na makar 2 dana....

[Edited by NORA on 15-12-2007 at 14:35 GMT]



zaboli me stomak...pa yebote Kusturica hajmo mi snimit film!
16-12-2007 at 02:28 | Ukljuèi u odgovor
Bina52
Nivo: Forumski doajen
Brcanka

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: USA
Odgovori: 1038
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

E bome! Ni Titu tako nebi docekali ,a doduse on nebi ni isao u papucama u komsiluk preko bare na drugi kontinent

I udoh ja u stan.S vrata u kuhinju i to mu ga dodje pozadi ulaz u stan od dvorista,al´ kasnije ja to skontala.Al´ nejse.S nama i onaj svijet sto nas je docekao,neko otisao sa onom GRANDE familijom od Prijedora ,a neko s nama ostao.I pored umora ja naravno gledam sta su nam to pripremili u kuhinji od namirnica i posudja hocu i kafu kao SLATKU da skuham kad ono solje ko lonci u odnosu na nase fildjane.Elem u strafnastoj je bilo i djezva i mlin za kafu i po tabijatu zamotani fildjani i ja napravim kafu.Nevidim ja ni gdje su mi djeca,ma i nije mi do njih.Prosla ponoc,skoro 1 sat i ovi sto su nas docekali hoce da idu jer valja na posao ljudima.Kad moj Ibrahim cuo pa me vuce za rukav u stranu,kaze:"Mama de nam sada kad ovi ljudi odu isprzi puno jaja na tavi da se najedem".E tugo moja on je vidio da su nam u frizideru pripremili namirnice pa i jaja i jos je provjerio ima li tava.
Stvarno u Osjeku nismo imali mogucnosti kupovati jaja i nismo ni jeli.Dobar je bio i kajmak od vrelog mlijeka u prahu i razdrobljenog FETA sira i svaki dan PODERANI GACA-3 OBROKA,UH .....
Napravila sam jaja i jos i salatu od svega i svacega,napucali se i sada da vidimo ko ce gdje leci.Doduse oni su pripremili posteljinu ,ali nema pokrivaca,nego samo dvije vece deke ,a nas petero.Elem ja se pokrijem svojom vindjakom iz karitasa i bogme tako sam spavala mjesecima dok se nismo snasli.
E tada je pocela borba svaku noc sa KAKOROCIJIMA.Aman cim se svjetlo ugasi oni pocnu iz zidova izgmizavati.Onda iznenada upalimo svjetlo pa papucom tucaj dok ih malo nepobijemo.I tako je to trajalo 8 mjeseci,uh!!!!!! A za tih 8 mjeseci svega i svacega i izmedju ostalog epizoda uzivo ispod prozora "Bad Boy".
nastavit ce se.........

16-12-2007 at 02:43 | Ukljuèi u odgovor
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

Za Tanithu:

Dobro, hajde ti budi reziser, ti svejedno vec zasjela u "rezisersku stolicu" pa ni be od kako si u Hamburg dosla tam i stala..,a scenarij je vec skoro gotov, ali nema zime, vidis sta nas je "glavnih pisaca" , moze bit epizoda ko u Dinastiji , jos nam fale glumci i pare Ja bih najvise voljela da glumim Brenu, meni to najsmjesnije ali sam i prestara i ne odgovaram fizicki, mene Sultan ne bi mogo turit u kontejner ni do ramena ja bih se odma zaglavila...


Nego deder ti mala vise ne zabusavaj, da si sutra ranom zorom iz Hamburga krenula i raport do podne napisala

[Edited by Nora on 16-12-2007 at 02:46 GMT]

16-12-2007 at 02:45 | Ukljuèi u odgovor
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Bina52 wrote:
E bome! Ni Titu tako nebi docekali ,a doduse on nebi ni isao u papucama u komsiluk preko bare na drugi kontinent

I udoh ja u stan.S vrata u kuhinju i to mu ga dodje pozadi ulaz u stan od dvorista,al´ kasnije ja to skontala.Al´ nejse.S nama i onaj svijet sto nas je docekao,neko otisao sa onom GRANDE familijom od Prijedora ,a neko s nama ostao.I pored umora ja naravno gledam sta su nam to pripremili u kuhinji od namirnica i posudja hocu i kafu kao SLATKU da skuham kad ono solje ko lonci u odnosu na nase fildjane.Elem u strafnastoj je bilo i djezva i mlin za kafu i po tabijatu zamotani fildjani i ja napravim kafu.Nevidim ja ni gdje su mi djeca,ma i nije mi do njih.Prosla ponoc,skoro 1 sat i ovi sto su nas docekali hoce da idu jer valja na posao ljudima.Kad moj Ibrahim cuo pa me vuce za rukav u stranu,kaze:"Mama de nam sada kad ovi ljudi odu isprzi puno jaja na tavi da se najedem".E tugo moja on je vidio da su nam u frizideru pripremili namirnice pa i jaja i jos je provjerio ima li tava.
Stvarno u Osjeku nismo imali mogucnosti kupovati jaja i nismo ni jeli.Dobar je bio i kajmak od vrelog mlijeka u prahu i razdrobljenog FETA sira i svaki dan PODERANI GACA-3 OBROKA,UH .....
Napravila sam jaja i jos i salatu od svega i svacega,napucali se i sada da vidimo ko ce gdje leci.Doduse oni su pripremili posteljinu ,ali nema pokrivaca,nego samo dvije vece deke ,a nas petero.Elem ja se pokrijem svojom vindjakom iz karitasa i bogme tako sam spavala mjesecima dok se nismo snasli.
E tada je pocela borba svaku noc sa KAKOROCIJIMA.Aman cim se svjetlo ugasi oni pocnu iz zidova izgmizavati.Onda iznenada upalimo svjetlo pa papucom tucaj dok ih malo nepobijemo.I tako je to trajalo 8 mjeseci,uh!!!!!! A za tih 8 mjeseci svega i svacega i izmedju ostalog epizoda uzivo ispod prozora "Bad Boy".
nastavit ce se.........

------------------------------------------
Ma zeno de bogati namah da te pitam jesul ti ti kakoroci zohari nasi, ili je kakva meni nepoznata americka gamad

A dzezva i findzani u "zebri" preko Bare, to ulazi u anale

S jajima je tragikomedija jadno dijete sto se naceka

I jakna iz Karitasa umjesto jorgana

Hajmo dalje, dalje....
16-12-2007 at 02:54 | Ukljuèi u odgovor
Bina52
Nivo: Forumski doajen
Brcanka

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: USA
Odgovori: 1038
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Nora wrote:

------------------------------------------
Ma zeno de bogati namah da te pitam jesul ti ti kakoroci zohari nasi, ili je kakva meni nepoznata americka gamad

A dzezva i findzani u "zebri" preko Bare, to ulazi u anale

S jajima je tragikomedija jadno dijete sto se naceka

I jakna iz Karitasa umjesto jorgana

Hajmo dalje, dalje....


Pa ja i neznam ni zohari nasi kakvi su ,a kamoli da ti usporedim.To su ti bona neke crne bube sa zutim nogama ,a ima ih svih velicina pa cak sam vidjela kasnije velike i koji lete.Odvratno do mila boga...ma ...fuj,fuj!
16-12-2007 at 03:10 | Ukljuèi u odgovor
Bina52
Nivo: Forumski doajen
Brcanka

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: USA
Odgovori: 1038
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...



Osvanuo prvi dan,aman jarabi ,suncano,vedro,a nebo siroko,dugo,ma nigdje takvo nebo nisam vidjela.
Razmisljam gledajuci palme ,onako uzvisene,gorde,sta cu napisati svojim izbjeglicama-raji u Osjeku i Njemackoj.
Ma idem im napisati na dugo i siroko sta nas je zateklo i ponudit im ko hoce da dodje da se jave pa cemo uraditi papire.Ja sva u zanosu lijepog vremena i DOBRODOSLICE .A kako i nebi kad smo odlazili iz Hrvatske taj dan je saobracaj bio stao toliki je snijeg i zima bila.I tako i bi.Ja pisem pisma,a markica nemam,a ni para da kupim markice.Naravno sjedimo mi u kuci dva dana ,nikog nema da pokuca na vrata.A ja mahnita naucila da potkuhavam tijesto,bilesim i suhu Holandsku germu sam ja ponijela iz Osjeka.Zakuhala ja krofne i razrahatila se przim ih ,puna plasticna vangla.Aman,gladam ja u one krofne,sta cu majko mila sa ovolikim krofnama,pitam se? A ja onu vanglu u ruke i izadjem na avliju,djece "opet riza" kamara.Reko ,odakle sad ovi "ZUTI" izadjose?Neznam ja da je tu u blizini stan i nekih Koreanaca,a neznam majke mi mile da li ih mogu izbrojati koliko ih imaju.Kao da nikako struje nemaju pa se samo handre Elem ja svakom onom djetetu-slinavom dam po krofnu,kad i mali Turci dodjose,haman KURDI i ja se kutarisa krofni.Moj cojk stao pred vratima i gleda i mase glavom,sta veli ,lude zene.Kad poslije podne dodjose dva covjeka i donesose bonove za hranu i po $10 po clanu porodice kao za higijenske namirnice.Odem u supermarket i kupim markice i jos brasna da napravim hurmasice.Jest vraga,drugacije nekakvo brasno,hurmasice mozes covjeka ubit s njima.Zali boze masnoce.Tada sam i skontala da je u Americi brasno NAMJENSKO,drugacije za odredjene vrste hrane.Bosanke bistre,za dva dana skontala sta joj je raditi.Tu noc nam na sijelo dodje jedna porodica iz Kljuca(ta zena se vratila u Kljuc i umrla je od tuge zbog sina koji joj se bacio sa drugog sprata njihove porodicne kuce u Kljucu pred njenim ocima i poginuo,Allahrahmetile oboma).
Naravno mi TV nismo imali,ali oni su se vec ko malo snasli i imali su i naravno gledaju,a ona ,haman nije znala ni sta je film ni sta su vijesti nego je sva ko s kruske,samo prica o silovanju i kriminalu sto je vidjela na TV i samo vice da zatvaramo vrata jer mogu doci da nas ,tobe estakfirula, siluju ili ubiju.Nama nejasno sve jer ko bi jos i o tome,ma nama lijepooooo imamo krov nad glavom i kupatilo hej pa kuhinju pa krevete ,ma sva udobnost, ko izbjeglice,namucili se samo tako.
Sjedilo se dokasno i odose fala Bogu i ja sada pricam sa svojom djecom o svemu tome i njih malo da dovedem u stanje opreznosti.Moj muz opet nemisli tako,kaze da je ta zena sva isprepadana i da s njom nesto nije uredu.Al´ nejse...
Sutradan kad smo ustali dodjose po nas da nas vode u socijalno i na ljekarske preglede i djecu u skolu da upisemo i tako citav taj treci dan prodje u trci.Ja opet sva impresionirana gradom i kulturnim stanjem u ustanovama ,kako samo svijet strpljivo ceka i odaziva se na procitan broj sa zvucnika.Elem opet moj OPTIMIZAM!!!!!!!!
Mracak pada i mi roletne zatvorismo,svjetlo se vec ,bezbeli ,upalilo.
Kad se sjati kamara policijskih kola oko zgrada.Blokirase oni i ulicu koja ima 6 traka,3 u jednom,3 u drugom pravcu.Rotaciona svjetla samo sijevaju naizmjenicno plavo i crveno,sirene,ma kosa se na glavi dize.
Mi ko STAHORI,provirujemo kroz roletne,a moj muz samo vice da bjezimo od prozora i da nediramo roletne.Eh kad bi to moglo meni sta promaci.Ispod samih prozora dnevnog boravka ma ni 3 metra od prozora,uhvatise Meksikanca i svezase mu noge i ruke ,ali on je na stomaku na zemlji lezi,a noge svezane pozadi i ruke na ledjima i to dvoje nekako povezase i tako ga ponesoze ko ZABU u kombi policijski ga ubacise i zavratise se s baterijama pa nesto traze po travi.Onaj helikopter neprestaje kruziti i svjetlo upereno bas na tu travnatu povrsinu.Svi su policajci sa pancirkama naoruzani do zuba kao da ganjaju 100 ljudi ,a nije tog jednog Meksikanca.To je trajalo oko 2 sata i razidjose se.A i ja promijeni svoj OPTIMIZAM u strah.Pa poslije gdje god sam krenula dobro sam oci otvorila kakve prolaznike srecem.Uglavnom smo tu ostali 8 mjeseci.
nastavit ce se.....

[Edited by Bina52 on 16-12-2007 at 12:30 GMT]

[Edited by Bina52 on 16-12-2007 at 12:35 GMT]

16-12-2007 at 04:27 | Ukljuèi u odgovor
Drugarica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-11-2005
Lokacija: BiH
Odgovori: 19687
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

Evo cijelo jutro se smijem I zamisljam te vase situacije
Imate vala smijesnih momenata Jos mi u glavi one Norine nene kako se ibrete sto nema vece pakovanje brasna u prodavnicama
Nemam ja bas takvih dogodovstinja kao vi ali imam sa svakog putovanja nekih smjesnih situacija… evo jedne od njih…
Krenulo nas 6 iz Bosne u Italiju da zavrsimo biznis I menadzment. Odabrani kao najbolji studenti koji su pohadjali italijansku skolu za biznis I sada kao nagradu, dobili smo ti boravak u Italiji od 3 mjeseca I kao staziranje u nekim prestiznim firmama tamo. STurili se… Hej ba zivjet cemo u Italiji 3 mjeseca I malo izac konacno iz Bosne!!!
Mene I ovu jos jednu curu, izabrali da idemo u fabriku exkluzivne odjece. Joj mi se sturile, bice odjece djaba!!! Ostali radili u auto kuci Lamborghini a Emina (najmladja, najmrsavija I najvisocija od nas) izabrana da radi kao ekonomista opet u nekoj drugoj poznatoj firmi kancelarijskog pribora.

Helem putovanje do Italije je trajalo nekih 20 sati a jos od Slovenije putovali expresnim vozom I ko god je sjedio do prozora, vrisnuo je kada smo se mimoilazili sa drugim expressnim vozom
Prije polaska, morali smo ispuniti nekakve papire, priloziti kopiju vozacke – jer cemo kao tamo dobiti prevozno sredstvo da bi isli na “posao”.

Dosli mi tamo kasno navece I bi nam krivo sto se nista ne vidi odmah nas razdvojise. Mene I jaranicu smjestise u sami centar grada do trga u jednu staru ali dobro ocuvanu kucu. Majcice moja mila. Kuca iz 15 vijeka ali hajd sto je kuca iz 15. vijeka, nego I sve u njoj Mi smo dobile prvi sprat od jedno 250 kvadrata. Ja ako sam u kuhinji, jaranica me ne cuje tamo na kraju u kupatilu, ni kad se derem…
Svjetla nema – uljane nekakve lampe. Tepiha nema – samo mermer. Plafon u ruzinom drvetu, ocuvan od 15 vijeka. Po njemu urezbarene neke azbahe, utvare, dinosaurusi… pa kad upalis onu lampu I onaj plamen pocne igrati I ocrtavati se po plafonu, imas osjecaj da se svaka ona zivotinjka mice. Gluho bilo, valja spavat 3 mjeseca sa tim bajkacama. Ali ona se ne boji a ja sve zmirim I ne gledam gore
Pegle elektricne nema – ona na zar sto je sam zagrijes Dzezve nema, nekakvo limeno kuhalo…. Oj reko mila moja, hebo ti ovaj njihov zivot – hocu ja kuci… a ona me smiruje…
gdje se spava? Na sredini jedne sobe, OGROMAN bracni krevet. Prelijep on jeste ali hebat ga kad se ja ne mogu popet na njega . Izgleda kao iz bajki ba oni nekakvi volani do poda,15 duseka na njemu, ma propadnes u krevet totalno…. A visok bio ni na nebu ni na zemlji
Kad se penjem na krevet, prvo se ona morala popet pa da me povuce gore… Nabavila ti je meni ta jaranica stokrlu nekakvu da ja mogu prvo na nju stat, pa onda sic s kreveta jer non stop idem u noci u wc. Hebes ga onaj mermer ba a ko bi se sjetio tada toplih kucnih papuca da ponese… ma strahota ali nadje ona meni tu stokrlu, helem sad mogu pisat I bez jaranice kad god pozelim

Dodje gazdarica, sva sreca prica engleski I rece nam da nema pusenja u kuci, kao zbog plafona… mislim u sebi, jebo li ti plafon onog od koga naslijedi ovo sve, sta ba nema pusenja helem kao mozemo pusit, ali u kupatilu ali da otvorimo prozor a ledara napolju ba, kakav otvoreni prozor…april je to a sjever italije.

Vidimo mi odnio vrag salu, valja nama pusit u zahodu nadjemo mi neki mali hastalcic I postavimo ga tamo u halu, jednu stolicu ubacimo a drugo moze sjediti I na wc solji tu smo mi uglavnom provodile vecinu vremena mali je problem bio ono taman sjednes, srknes kafu pa te odmah procera, pa valja u zahod… e tada jedno izlazi I iznosi onaj hastalcic napolje jer nama je I kafa nimet a gdje ces pred nimetom obavljat nuzdu… I onda naspricas dobro onim osvjezivacem, pa se ponovo unosi hastalcic

Ono cetvero dobili stan na drugom kraju grada. Stan petosoban. Veliki plazma TV duzinom zida citavog, dva balkona, sporet ravni, frizidera dva velika, kupatilo sa Jacuzzijem helem njihov stan spram naseg, kao da je iz 24. vijeka
Ali gdje ces ti ba sad priznat I zaliti im se I dati im do znanja da je tebi gore nego njima. Oni pitaju kad ce doci kod nas a mi kao moramo pitat prvo gazdaricu I tako

Slijedi nastavak… prvi izlazak iz kuce, sta smo jeli I kakva smo prevozna sredstva dobili kao I rad u podrumu sa Kinezima u exkluzivnoj kuci

16-12-2007 at 08:04 | Ukljuèi u odgovor
Havaji
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-10-2007
Lokacija: U Raju
Odgovori: 2046
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Bina52 wrote:


Osvanuo prvi dan,aman jarabi ,suncano,vedro,a nebo siroko,dugo,ma nigdje takvo nebo nisam vidjela.
Razmisljam gledajuci palme ,onako uzvisene,gorde,sta cu napisati svojim izbjeglicama-raji u Osjeku i Njemackoj.
Ma idem im napisati na dugo i siroko sta nas je zateklo i ponudit im ko hoce da dodje da se jave pa cemo uraditi papire.Ja sva u zanosu lijepog vremena i DOBRODOSLICE .A kako i nebi kad smo odlazili iz Hrvatske taj dan je saobracaj bio stao toliki je snijeg i zima bila.I tako i bi.Ja pisem pisma,a markica nemam,a ni para da kupim markice.Naravno sjedimo mi u kuci dva dana ,nikog nema da pokuca na vrata.A ja mahnita naucila da potkuhavam tijesto,bilesim i suhu Holandsku germu sam ja ponijela iz Osjeka.Zakuhala ja krofne i razrahatila se przim ih ,puna plasticna vangla.Aman,gladam ja u one krofne,sta cu majko mila sa ovolikim krofnama,pitam se? A ja onu vanglu u ruke i izadjem na avliju,djece "opet riza" kamara.Reko ,odakle sad ovi "ZUTI" izadjose?Neznam ja da je tu u blizini stan i nekih Koreanaca,a neznam majke mi mile da li ih mogu izbrojati koliko ih imaju.Kao da nikako struje nemaju pa se samo handre Elem ja svakom onom djetetu-slinavom dam po krofnu,kad i mali Turci dodjose,haman KURDI i ja se kutarisa krofni.Moj cojk stao pred vratima i gleda i mase glavom,sta veli ,lude zene.Kad poslije podne dodjose dva covjeka i donesose bonove za hranu i po $10 po clanu porodice kao za higijenske namirnice.Odem u supermarket i kupim markice i jos brasna da napravim hurmasice.Jest vraga,drugacije nekakvo brasno,hurmasice mozes covjeka ubit s njima.Zali boze masnoce.Tada sam i skontala da je u Americi brasno NAMJENSKO,drugacije za odredjene vrste hrane.Bosanke bistre,za dva dana skontala sta joj je raditi.Tu noc nam na sijelo dodje jedna porodica iz Kljuca(ta zena se vratila u Kljuc i umrla je od tuge zbog sina koji joj se bacio sa drugog sprata njihove porodicne kuce u Kljucu pred njenim ocima i poginuo,Allahrahmetile oboma).
Naravno mi TV nismo imali,ali oni su se vec ko malo snasli i imali su i naravno gledaju,a ona ,haman nije znala ni sta je film ni sta su vijesti nego je sva ko s kruske,samo prica o silovanju i kriminalu sto je vidjela na TV i samo vice da zatvaramo vrata jer mogu doci da nas ,tobe estakfirula, siluju ili ubiju.Nama nejasno sve jer ko bi jos i o tome,ma nama lijepooooo imamo krov nad glavom i kupatilo hej pa kuhinju pa krevete ,ma sva udobnost, ko izbjeglice,namucili se samo tako.
Sjedilo se dokasno i odose fala Bogu i ja sada pricam sa svojom djecom o svemu tome i njih malo da dovedem u stanje opreznosti.Moj muz opet nemisli tako,kaze da je ta zena sva isprepadana i da s njom nesto nije uredu.Al´ nejse...
Sutradan kad smo ustali dodjose po nas da nas vode u socijalno i na ljekarske preglede i djecu u skolu da upisemo i tako citav taj treci dan prodje u trci.Ja opet sva impresionirana gradom i kulturnim stanjem u ustanovama ,kako samo svijet strpljivo ceka i odaziva se na procitan broj sa zvucnika.Elem opet moj OPTIMIZAM!!!!!!!!
Mracak pada i mi roletne zatvorismo,svjetlo se vec ,bezbeli ,upalilo.
Kad se sjati kamara policijskih kola oko zgrada.Blokirase oni i ulicu koja ima 6 traka,3 u jednom,3 u drugom pravcu.Rotaciona svjetla samo sijevaju naizmjenicno plavo i crveno,sirene,ma kosa se na glavi dize.
Mi ko STAHORI,provirujemo kroz roletne,a moj muz samo vice da bjezimo od prozora i da nediramo roletne.Eh kad bi to moglo meni sta promaci.Ispod samih prozora dnevnog boravka ma ni 3 metra od prozora,uhvatise Meksikanca i svezase mu noge i ruke ,ali on je na stomaku na zemlji lezi,a noge svezane pozadi i ruke na ledjima i to dvoje nekako povezase i tako ga ponesoze ko ZABU u kombi policijski ga ubacise i zavratise se s baterijama pa nesto traze po travi.Onaj helikopter neprestaje kruziti i svjetlo upereno bas na tu travnatu povrsinu.Svi su policajci sa pancirkama naoruzani do zuba kao da ganjaju 100 ljudi ,a nije tog jednog Meksikanca.To je trajalo oko 2 sata i razidjose se.A i ja promijeni svoj OPTIMIZAM u strah.Pa poslije gdje god sam krenula dobro sam oci otvorila kakve prolaznike srecem.Uglavnom smo tu ostali 8 mjeseci.
nastavit ce se.....

[Edited by Bina52 on 16-12-2007 at 12:30 GMT]

[Edited by Bina52 on 16-12-2007 at 12:35 GMT]


Zalosno da istinito. Pa dgje nage "rizu" ´´zute" pa i meksikanca....hej sto se opet ja  


It's not where you came from, it's where you are going.
16-12-2007 at 08:56 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

Evo jos jedna prichitza za dobro jutro

Dao meni moj amidza MB 200 serija 123(joj al ga ja nakiti a ono onaj stari mercedes )
Hajd,amidza na poslu ja otiso ko da malo operem merdzana i da ga nalickam pa cu otic po njega na poso i onda kuci.
Reko svidzet ce se amidzi kad ja napucam koletina,ono dzah mirUha vaki dzah lickanje al hajd znate vec-momachki ja to ko biva

Dodzem na benzisku,ima usisivac ima shmrk haj sve ja to lijepo ko skonto,usiso,sapro napuco s polja ko da sam ga ispoliro.Cakli se merdzan ko arapova...
Unutra ja njega napuco,pa vam tako.To kokpit to kasetofon ma sve to presvlake to tepihchiche ma za picharenja vam taki.
Hajd reko idem sad malo ono ko sam sebe provozat po gradu da vide ONE mene ko ja,ono momchic a merdzana vozam
Sjedem ti ja,sve po PS-u,svezhem se,radio upalim(a kaseta je iz Bosne dosla samnom Hari Mata Hari i pjesma Otkud ti ko sudbina ) i da zaverglam,neche

Haj reko,ja ono ko stalozhen,opet ja da zaverglam,ma jok,mrtav.Ugasim radio i onda sam sebe kudim(sto sam ga uopste i palio,koji me Qrac tjera da uopste i idem chistit ihaha ihihi)
Istuchem alnaser(ko lafo ja znam da mozhe to bit) al opet neche merceder da kresne.
Kako kod ja da hocu okrenut kljuc ne ide,reko garant je amidza napravio dupli pa sad ovaj nece da ufati.Odem do kuce da uzmem drugi kljuc od strine a ima jedno 1km,i da probam upalit.
Donesem kljuc,nista opet
A joj majko moja,vrijeme istice,amidza ce jos malo pa s posla.Oni kaki su(mislim svi ti njemacari starog kova,da Bog sacuva)reko Rodjo izgorio si ko fitilj
Odnekud bahnu "zemljak naki"pa ko prepozno merdzu i stade da me ispita ko sam sta sam odakle sam,sta radim,kada cu za Bosnu nazad da branim istu
Hajd reko,mislim se,filozofe seljacki pusti me na miru,nije mi do mene a kamol do tebe i tvoje budalaste price
Reko,da ja njega skrenem s teme pa da ga na svoju vodenicu navedem.Sta mene boli boli,neche merdzo da upali a vrijeme jos malo pa sache...
Reko,zemljak majketi koje zi auto vozis?Kaze opela.Yebiga reko,a znas li sta oko ovih mercedesa?Veli on meni ma ne znam ja nista oko auta ja sam rudar
Dobro a znas li njemacki?Kaze znam(a zna ga,lomi ga kad pricha,ja skonto sa 3 mjeseca da ga nabada al nije to meni ni problem vec da pita tam onog na benziskoj sta moze bit)
Reko haj pitaj ovog majstora na benziskoj(vecinom na svakoj pumpi ima onaj majstor za sitne kvarove i to)jel moze malo kucnut po alnaseru da upalim,izgleda da su chetkice zalijepile(opet ja ko lafo nesta znam )
Ode on tam,dodje covjek nesta prica njemu a on ko i ja tukac ne konta sta prica
Reko sta rece zemo?Ma ne znam ja sta on misli,ja zurim imam nekog posla i ode covjek
Prvi put ja i Svabo(kao svabo,stranjski covjek)nasamo.Ja beknut ne znam a covjek hoce da pomogne
Nekako ti mi to ko haj nabadamo bnesta,ono sistem ja ja aha kontam najn und zo und zo,nix zo vech zo(ovo vech nisam znao kako se kazeh na njemackom)

Probamo na kuckanje alnasera ne ide nece.Malo on nesta ko konta,nako meni mimikom da doznanja da izadjem da on sjede da vidi nesta.Sjede ljudina,stavi kljuc,proba jednom ne ide,proba drugi put sastavi merdzo ko doksa
Joj meni godra,imam jos par neki minuta dok amidza nije izaso na kapiju al daje meni znat sta bi
Objasni meni svebo da se lenkrad(otad znam da je to volan)zakljuco i da treba malo pomac lijevo desno kolko ide da brava popusti
Reko dankeshen,naklimo sam se glavushom sve zahvaljivajuci se,imam osjechaj da sam klimo i dok sam iso po amidzu
E reko Rodjo yebo te stojadin i lada i yugo i skoda i sev ono sto si do sad vozo kad ti pojma nemas.
Ma merceds je to,opet ja sam sebe ko branim
U Tuzli me samo Jaha iz Batve vozio i to pjanog sa ispracaja na ispracaj tako da i ne znam da sam se vozo to tad u MB-u

Ako ne znas sta je auto onda kupi Mecedes-Gastarbajterska narodna

16-12-2007 at 10:23 | Ukljuèi u odgovor
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

ja bas narode ja koje su se muke prosle ali kad se sad sjetimo toga ma da te suze obliju od smjeha meni su najsmjesniji dogadzaji oko jezika skontah ja i nekako francuski al care moj haj ti skontaj sandzacki,pa jos dodaj na to albance koji govore naski ma nidze orginal bosanca ni za lijeka (ima ih sada ali na samom pocetku nidze nikog) ja ko krme u Teheranu ja dze ja upado mati draga jos ti ja kreno sa njima ko radit hajmo mi buraz na gradzevinu nejma hljeba bez motike jos mi prvi dan kaze moj koljega aljbanac "ne sikiraj se zemo treba samo da damo malo guzice i eto para ko salate" gledam ja njega i rekoh mu "ma jebote i poso i pare nadam ja guzice " kad me on poce gledat u cudu i rece " pa sta se ljuti zemo pa vi bosanci tako kazete hajmo malo dat guzice kad hocete da radite brze" "ma nije dat bolan ti me prepade dignut valja dignut""e pa to zemo"
 


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
16-12-2007 at 12:36 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 53
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Dijaspora : Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice