Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Havaji
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-10-2007
Lokacija: U Raju
Odgovori: 2046
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
nemo wrote:
Dobro, bilo je to ovako:
Nakon poduzeg boravka u Hrvatskoj u relativno dobrim uvijetima ali u strasnoj brizi za ostatak familije koji je ostao u BiH odlucim se za put dalje u neku od zemalja gdje jos primaju izbjeglice.Odluka je pala nakon razgovora s prijateljima i zajednickog zakljucka da se ne naslucuje kraj ratu u skorijoj buducnost. Odlazim u Zagreb, kupujem avionsku kartu do Osla. Vec od dolaska na aerodrom,kako sam bila sama (bez saputnika), posmatram ljude oko mene. Bili su to uglavnom hercegovci. Ulazim u avion i pronalazim sijediste za koije sam imala rezervaciju. Ugodno se smijestim i dalje posmatram ljude oko sebe. Svima se oslikava tuga na licu, poneki i placu, a ja.... ja prazna. Prazna u glavi. Prazna u dusi. Kao da to nisam bila ja, vec neki vanzemaljac koji ceka na polijetanje u svemir. Nakon presijedanja u Cirihu stzem u Oslo. Na pasosku kontrolu prolaz samo par putnika iz avina kojim sam stigla, svi ostalo smo izbijeglice i moramo cekati dolazak zvanicnog (sluzbenog) prevodioca i advokata koji ce nam dati upute o nasim pravima i prisustvovati proceduri prijavljivanja. Potrajalo je to duboko u noc. Neizvijesnost i napetost traze cigaretu, a ono nema gdje da se izadje da se zapali. Bile su to tantalove muke. Konacno kada je jedna grupa zavrsila prijave kod aerodromske policije, voze nas kombijem u prihvatiliste ili moze se reci azilantski sabirni centar ( a u slucaju nas bosanaca i hercegovaca moze se reci izbjeglicki sabirni centar) koji se nalazi nedaleko od Osla u mijestu Tanum. ("nastavak u iducem broju")

Sretnu Novu godinu zelim svim forumasima ma gdje bili.



Eto ovo ti je dobar pocetak. Nastavi tako , al ako budes ko i ovi drugi sto me namamise da citam njihove radove a kasije NISTA , cuvaj se dobro Ima da ti prijeti
P.S.Evo sad ozbiljno, dobro nam dosla  


It's not where you came from, it's where you are going.
02-01-2008 at 00:40 | Ukljuèi u odgovor
Bina52
Nivo: Forumski doajen
Brcanka

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: USA
Odgovori: 1038
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Havaji wrote:



Eto ovo ti je dobar pocetak. Nastavi tako , al ako budes ko i ovi drugi sto me namamise da citam njihove radove a kasije NISTA , cuvaj se dobro Ima da ti prijeti
P.S.Evo sad ozbiljno, dobro nam dosla



I ja cekam da jos neko nesto napise da znam jesam li ja samo prosla bosa kroz trnje ili......... je to uobicajena stvar bila za sve nas.
Ali...eto ,valjda praznici i dok se glava malo razbistri od slavljenja.
Do tada
02-01-2008 at 01:57 | Ukljuèi u odgovor
Havaji
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-10-2007
Lokacija: U Raju
Odgovori: 2046
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Bina52 wrote:



I ja cekam da jos neko nesto napise da znam jesam li ja samo prosla bosa kroz trnje ili......... je to uobicajena stvar bila za sve nas.
Ali...eto ,valjda praznici i dok se glava malo razbistri od slavljenja.
Do tada



Haman niko vise nece da prica nama njihove dogodovstine Hmmmm....Ne moze to tako ...Haman oklagija ne pomaze ...evo da probam sa cvijecem  


It's not where you came from, it's where you are going.
08-01-2008 at 03:57 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Havaji wrote:



Haman niko vise nece da prica nama njihove dogodovstine Hmmmm....Ne moze to tako ...Haman oklagija ne pomaze ...evo da probam sa cvijecem


Izgleda ni cvjece ne pomaze
mora da cekaju na kes
08-01-2008 at 14:27 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

E ovako ono bi....

Ljeto 92-e,Wupertal

Rad na crno oliti shvarcarbajt

Ja na bausteli,radim,shalujem,vadim exere,betoniram,vezhem zhicu,borbu vodim sam sa sobom a sve radi maraka.
Haj,reko opet dobro je 18mara po satu,al valja izdrzhat sve ovo.
Radi se od ujtro do mraka.
A akobogda bude i prekovremeni sati(ko Velija)
Ono na tim baustelama sve je bilo rasporedjeno ko sta radi ko kosi a ko vodu nosi.
Ja sam radio sa sandzama
A joj,majko.Haj sto ljudi lazhu mene vec sto lazhu sami sebe.
Ada ja sam ti o-VO ada sam o-NO ada bura-ZERE ti ne-ZNAS elem nekako smo se i uklopili jer nit ja njih sta pitam nit oni sta meni govore al poso ide.
Bio jedan Shevrtko nako na prvi pogled antipatican.
Ma umislio sebi da je najLJEP-shi a imo tipichno sandzachke repove
Jednom ko mi izlili stub pa nam malo ono beton procurio iz shalunga i valja sad to oshtemat.Normalno mene ufatile sandze da ja to ko biva sa pikamerom oshtemama ja uzo onaj pikamer i naslonio ga na beton a on ko poskochica skache al nishta ne obija.
Dodje moj Shele i tek che ti meni:Ada hadalju daj VAM da ti ja poKAzhem kako se rAdi suTIJem.Uze,te shtemaj te shtemaj iBogami oshtema
Nismo se neshto nas dvojica s pochetka ono ablejisali jer ja sam skonto da je on divljak iz sandzachkijeh shuma mada oni su svi iz Novog Pazara i da su sve to amidzini sinovi i kad pita jedan drugog odakle je piat ga OD kojih SI?
Ono najPAMETNIJI su,znaju na cheme zemlja stOJI i to.
Jednom smo se i zakachili na vrhu zgrade a Wupertal ko i Sarajevo,grad u kotlini tako da i da sam ga bacio sa zgrade letio bi Meha 200-300-a dok nebi sletio na asfalt.
On ko i vecina sandza kad skontaju da ih se ne bojish onda hoche da bude dobar s tobom al nisam ja to fermo.Ko vas yebe da ste kaki bili bi ljudi sa samog starta a ne sad et ono ko lafo,pa neMOJ taKO ada nijesmo taKO mislili i te price.

Hajd bili smo nas dva ono lege al ja njega na oku drzhim a on mene.Drzhim se ja one Josipove,poshteno samo pa ko koga zayebe
Nesmije on sa mnom radit kad se plafon treba odshalovat i uvijek govorio:Necu ja da raDIM sa ovijem bosancom ada LUD je on che mene pokopit shalungom

Jedan che ti dan bahnut policija.

Opkolili baustelu,ma zadihtali je nema shanse da mozhesh pobjech.
To one marice,to policije bataljon,to kerovi,to ovi sa biroa ma racija vam taka

Joj reko sad si Rodjo izgorio ko kandilj
Haj,kontam nesta,ne mogu mi nishta.Protjerat ne mogu,u Bosni,rat.Al jedino ko mozhe bit donji to bi bio moj amidza a to nije smjelo nikako se dogodit jer bi ga jaNika srce otreslo ko sto gledam.Doso mu bratic da ga ukopa
Valjalo bi njemu sve ono sto sam ja od socijalnog primo vratit a meni bi valjalo s prvom vezom za Bosnu curik

Mi smo radili gore na zadnjem sparatu i sve gledamo odozgo sta se zbiva.Prvo madjare,oni su radili krovove,poslije krace kontrole u marice i odose nedje
Onda hercegovce to ove iz zapadne,a oni su radili fine radove-stepenice i to poslije kontrole pustise ih i ljudi se vrnuse na poso.Shiptari su zheljezo radili i njih poslije kontrole pustishe mozhda jednog da su odveli i ljudi opet na poso.
Eeeeee sad dodjoshe po nas i mi dole u one kontejnre tu ima policajac,(inspektor) gospoja iz opstine i gospoja sa biroa.
Prvo ovog jednog pregledase on uredan,socijalno osiguran i on im reko da je poceo jutros radit Stavishe mu ko neku naruknicu i na stranu. Shevrtko na red,i on ista prica al on se samo ko neshta smije il upucava onoj sa biroa sto stavlja naruknice i kad mu je inspektor reko
da ide na stranu on ko ne razumije ko nesta se raspravlja i ova jadnica se zbunila a on joj izvuche iz dzepa par tih naruknica i kad je doso kod nas vam podjeli nam.Ono sad ovi vise i ne znaju tacno ko jest a ko nije kontrolisan osim ako ne vide ko nema naruknicu znaci nije.Mene samo policajka pogledala vidi da imam naruknicu i ode tako i jos ovu dvojicu elem ja prodjoh vam tako
Poslije htjeo ne htjeo iako mi je iso na zhivce sa svojim nekim hvalisanjima bio sam dobar sa Sheletom
Hvala mu dze cuo i dze ne cuo sto mi amidzu spasi od problema

11-01-2008 at 21:55 | Ukljuèi u odgovor
Bina52
Nivo: Forumski doajen
Brcanka

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: USA
Odgovori: 1038
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

Bogme si dobro pros´o!
Jel vidis kad mati sjetuje dijete da ne krade da mu je najveci neprijatelj.Ma treba i to znati.On je bio pravo maher i spasio vas.Glumio zavodnika ,a znao je sta ima na umu.Svaka mu cast

12-01-2008 at 03:47 | Ukljuèi u odgovor
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

Joj sandze cara

12-01-2008 at 15:59 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

Joj Rodjeni kako si samo docarao kao da sam uzivo slusala Pazarca.

12-01-2008 at 19:25 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Shiva wrote:
Joj Rodjeni kako si samo docarao kao da sam uzivo slusala Pazarca.




Alja-HATI
12-01-2008 at 19:38 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu...

citat:
Rodjeni wrote:



Alja-HATI


Alja-HAMI po cipcio dan bi ih slusala

12-01-2008 at 21:08 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 57
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Dijaspora : Kad ste tek dosli u vasu novu domovinu... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice