Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
nemo
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-08-2007
Odgovori: 169
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
maz-raz wrote:
vjeronauka u obdanistima nema sta da trazi, cak i u osnovnoj skoli do cetvrtog rezreda nebi trebala da bude, ali to se i nekako moze tolerisati, i to ne previse radikalno da se na tome nesto forsira previse. vise kao upoznavanje sa svim vjerama i religijam, razvijanje medjureligijske tolerancije. a onaj ko zeli nesto vise neka ide u vjerske objekte i tamo neka poducava temeljima svoje vjere.




Za Bosnu i Hercegovinu ta opcija je jedino odrziva.
03-04-2008 at 09:35
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Nije direktno povezano ali se pominje:


Intervju Dana: Douglas Davidson



Vjeronauka vas još više dijeli

Dužnost šefa Misije OSCE-a u BiH preuzeo je u septembru 2004. no veæ tada je bio vrsni poznavalac prilika ne samo u našoj zemlji veæ u cijelom regionu: ambasador Davidson je još u toku rata dolazio u Sarajevo pomažuæi u uspostavljanju ambasade SAD-a u BiH, a nakon rata je radio i u ambasadama SAD-a u Zagrebu i Beogradu, a potom i u Misiji OSCE-a na Kosovu. Studij klasiène književnosti i jezika i potom postdiplomski najprije mogu opisati njegovu strast s kojom se uhvatio ukoštac s problemima obrazovanja u našoj zemlji: nakon èetiri godine i uoèi svog odlaska iz BiH, ambasador Davidson Danima govori o svojim utiscima, podjelama u školama, kantonalnim, entitetskim i ostalim ozakonjenim preprekama da bosanskohercegovaèki ðaci dobiju znanje i diplome kakve zaslužuju



DANI: Nakon èetiri godine angažmana na èelu Misije OSCE-a, moram Vas pitati: šta sve niste uradili, a planirali ste da uradite?

DAVIDSON: Naravno, planirao sam da popravim vaš obrazovni sistem. Što, kao što ste vjerovatno primijetili, nisam uspio. Planirao sam i da posjetim više dijelova ove zemlje nego što sam, na kraju krajeva, imao moguænosti. I planirao sam da odem s jednim osjeæajem da razumijem stvari koje se ovdje dogaðaju. Zapravo, ne mislim da æu to uspjeti.

DANI: Možete li napraviti paralelu stanja u bosanskohercegovaèkom obrazovanju danas u odnosu na vrijeme kada ste došli? Èini se da umjesto koraka naprijed, pogotovo u izbornim godinama, pravimo korake unatrag.

DAVIDSON: Mislim da je obrazovanje u Bosni i Hercegovini u funkciji politièkih podjela u zemlji. I ne samo u poznatim sluèajevima poput dvije škole pod jednim krovom nego ono i drugdje postaje sve više i više podijeljeno. Ja sam nekad okrivljavao iskljuèivo politièare, a sada ih krivim samo djelomièno. Jer, mi smo sproveli odreðena istraživanja u ovoj misiji, prije otprilike godinu dana, i otkrili smo da su roditelji voljni da vode svoju djecu daleko od svojih kuæa, u one škole gdje je njihova nacija u veæini. Jedno od mjesta gdje se mogu vidjeti takve aktivnosti je zapravo entitetska linija razdvajanja ovdje, na Ilidži, i u bliskim podruèjima. Postoji mnogo dijelova ove zemlje gdje je manje ili više prisutna samo jedna nacija. A ne smijemo zaboraviti ni škole: bez obzira da li su uèenici u podijeljenim ili u jednonacionalnim školama - oni podjednako uèe loše stvari o drugim dvjema nacijama, što je podjednako loše. Jedna od dobrih stvari jeste da ste usvojili okvirne zakone o osnovnom i srednjem obrazovanju, a onda ih niko nije ispoštovao. Ono što se dogaða u Stocu predstavlja klasièan primjer toga. Skoro jednoglasno usvojite okvirni zakon koji kaže da treba imati zajednièku jezgru nastavnih planova i programa i nacionalnu grupu predmeta. Onda je kanton obavezan da svoj zakon uskladi s okvirnim zakonom. A kantonalni zakon kaže da trebaju biti odvojeni nastavni planovi i programi za Hrvate i Bošnjake. I onda kaže da æe u roku od tri mjeseca od usvajanja zakona opæine donijeti statute za one škole èiji su osnivaèi. Ako odete u Stolac, vidjet æete da oni nikad nisu napisali taj statut za školu, iako su prošle veæ èetiri godine. Dakle, imate jedno nepoštivanje zakona na koje vam se nagomilava drugo nepoštivanje zakona koje dovodi do zbrke u školstvu, koja bi mogla biti riješena kada bi ljudi željeli ispoštovati zakone koji su veæ usvojeni. Kao rezultat imate èitave generacije djece u školi koja ništa ne znaju o drugima iz drugih dviju nacija. Ako mislite da ste sada u politièkom æorsokaku, saèekajte 10 ili 20 godina - ako vaši sadašnji politièki lideri ikad odu iz politike, ta æe generacija doæi na njihova mjesta. Možda æete na kraju gledati na ovaj period s nostalgijom.

DANI: Je li to prijetnja ili obeæanje?

DAVIDSON: Ja odlazim i mogu reæi svoje utiske. Obrazovanje je predstavljalo najveæu frustraciju za mene dok sam bio ovdje, ali sam razumio da je to sve više i više zapravo problem s poštovanjem zakona, a ne toliko s pedagogijom.

DANI: Misija OSCE-a je bila jedina koja je insistirala, zagovarala i istrajavala u donošenju Zakona o visokom obrazovanju. Da li ste pratili kako se provodi?

DAVIDSON: Da, pratio sam. Na samom poèetku sam dao jedan komentar koji je prouzrokovao da odreðeni ministar u državnoj vladi kaže da niko ne treba kritizirati Zakon o visokom obrazovanju. Dakle, ja sam tada dao malo predviðanje da zakon neæe biti primijenjen u roku koji je dat u zakonu i da je on birokratskiji nego što bi trebao biti ako se želi da on koristi univerzitetima. Od tada zaista nisam ništa rekao, ali sada æu dati komentar: mislim da još uvijek nije uspostavljena agencija za visoko obrazovanje.

DANI: Nije, nažalost, to možemo potvrditi.

DAVIDSON: Želio bih da vidim koliko je zapravo kantona uskladilo svoj zakon sa Zakonom o visokom obrazovanju. Prvo èime sam bio razoèaran jeste da je taj zakon otišao u parlament kao državni zakon, a izašao kao okvirni zakon. Što znaèi da sada zapravo ponavljate iste one probleme koje ste imali s Okvirnim zakonom o osnovnom i srednjem obrazovanju. Ja vam to ne mogu reæi sa sigurnošæu jer svaki univerzitet koji sam posjetio kaže da se sada njihova nastava odvija u skladu s Bolonjskim procesom. Nisam ni student ni profesor, veæ posmatraè, ali moram primijetiti da još uvijek nema agencije za akreditaciju koja bi omoguæila studentima da budu mobilni u Evropi.

Ne želim da kritiziram, ali agencija je prva i ona je zapravo i najjednostavniji naèin da se istraži problem funkcioniranja i zakona, ali i naèina studiranja odnosno odvijanja nastave u skladu s Bolonjskim procesom. Naravno, onda ide usklaðivanje zakona i opet je problem zapravo s provedbom zakona koji su veæ usvojeni. Tako da æete, kao što sigurno veæ znate, opet izgubiti jednu generaciju studenata.

DANI: Bojim se i više: prva generacija je izašla, no, kao što sigurno znate, još nije postignut dogovor oko diploma niti naèina na koji æe se verificirati trogodišnji u odnosu na èetverogodišnji studij.

DAVIDSON: To ste vi rekli.

DANI: Prilikom našeg prošlog razgovora dali ste Brèko kao primjer obrazovanja u BiH. Mislite li to još uvijek?

DAVIDSON: Da, mislim da je to najbolji model koji možete pratiti u ovoj zemlji. Tamo je nacionalnim grupama omoguæeno da imaju obrazovanje u skladu sa svojim nacionalnim grupama predmeta. I svima je omoguæeno da govore svojim jezikom, jednim od tri zvanièna jezika u ovoj zemlji. Takoðer omoguæava odreðeni stepen zajedništva u obrazovanju kojeg nigdje drugdje nema. Mislim da sam vam prošli put rekao da smo radili još jedno istraživanje o tom pitanju i jedan od najinteresantnijih zakljuèaka u istraživanju bio je da se to dopada uèenicima bez obzira kojoj naciji pripadaju. Drugo, kada oni maturiraju u tim školama, imaju jako dobre rezultate pri odlasku na univerzitete. U veæim procentima nego drugdje u ovoj zemlji oni kažu da se žele vratiti. Ne znam da li zaslugu treba pripisati školama ili opæem životnom standardu u Brèkom, ali nešto tu zapravo funkcionira. Dakle, Brèko nije bez svojih problema i konstantno postoje napori da taj sistem doðe do zastoja. Nema jedinstvenu podršku, ali iz mojih zapažanja, ako biste ovaj model primijenili na drugim mjestima u zemlji, onda biste prevazišli neke od problema koje smo upravo spomenuli.

DANI: Kakva je razlika u odnosu prema obrazovanju u Republici Srpskoj i u Federaciji BiH?

DAVIDSON: Ja æu stvarno upasti u nevolju. Jednog sam dana bio u Banjoj Luci i pohvalio sam ih za odreðene elemente Zakona o visokom obrazovanju, koji je bio u skladu s Bolonjskim procesom. Onda sam došao ovdje i jedan visoki zvaniènik u vašoj vladi mi je zapravo zamjerio zato što sam rekao da su univerziteti u Republici Srpskoj bolji od onih u Federaciji, što zapravo nisam rekao. Republika Srpska ima odreðene prednosti u odnosu na Federaciju u tome što je centraliziranija. Ima jednog ministra obrazovanja umjesto 11. Federalna ministrica obrazovanja je vrlo pametna i ima dobre namjere, ali nema moguænosti da 10 kantonalnih ministara obrazovanja pokrene da uèine ono što ona želi da uèine. Sada æu reæi nešto što je zapravo jeretièko, jer veæina mojih kolega polaže ogromne nade u agenciju za obrazovanje koja još nije ni uspostavljena. Ja sam Amerikanac i smatram da postoji odreðena vrijednost u decentralizaciji škola u lokalnim zajednicama i davanju moæi nastavnicima, a ne birokratima kao što sam ja, da donose odluke. Vjerovatno imate više šansi da to uèinite u Federaciji nego u Republici Srpskoj. Dat æu vam jedan primjer. Prije nekoliko godina sam bio u Prnjavoru. Profesor kibernetike mi je, na moju zapanjenost, objašnjavao da on zapravo za svoj predmet dobija najgore uèenike iz matematike, umjesto, kao što bi bio sluèaj u Americi, najbolje uèenike, koji to žele raditi. Ono što žele u zemljama zapadne Evrope su ljudi koji se bave informatikom i elektronièkim zanimanjima, ali s obzirom da Ministarstvo obrazovanja Republike Srpske odluèuje koji æe se predmeti predavati u struènim školama i šta æe se tu poduèavati, odluèili su da tu školu zatvore. Onda sam ja pitao tog nastavnika èime zamjenjuju tu školu. Ako se dobro sjeæam, rekao je da je zamjenjuju graðevinskom školom. Graðevinarstvo je važno, ali ono èega u vašoj zemlji zaista ima u izobilju su ili graðevinske ili saobraæajne škole. Moja je teorija, a možete me ispraviti, to je ipak moj utisak, da je èitav vaš sistem zapravo još uvijek zaglavljen u Jugoslaviji. Imate 2.000 glavnih i podruènih škola, na istim mjestima kao i prije rata, iako na tim mjestima možda i nema nikog ko ide u tu školu. Razlog zbog koga ta djeca ne idu u tu kibernetièku školu koju sam spominjao jeste program nastave koji je 15 godina zastario. I ako dozvolite birokratima kao što sam ja da iznova rade iste stvari koje su radili, onda je zapravo vrlo teško promijeniti stvari. Dakle, iako postoji odreðena vrlina u efikasnosti u školama u Republici Srpskoj naspram višeslojnosti u Federaciji, one se zapravo suoèavaju s istim problemima - škole su ili diskriminatorne ili orijentirane k jednoj naciji i imaju probleme koje treba prevaziæi. Ne govorim da je jedan skup nastavnih metoda bolji od drugog. U svakom sluèaju, Amerika s vrlo modernim obrazovanjem zapravo je negdje na sredini tabele zemalja kada se ocjenjuju dostignuæa u obrazovanju. Studenti i uèenici koji iz Bosne i Hercegovine idu u Sjedinjene Države da se obrazuju postižu vrlo dobre rezultate. Postoje neke stvari koje ne trebate mijenjati, ali neke stvari, kao što su profesije i zanimanja za koja obuèavate uèenike i naèin na koji ih obuèavate, trebaju se promijeniti. Kad bih ja ovdje bio Bog ili Allah, izdao bih dekret o potpunoj reorganizaciji obrazovnog sistema, od vrha k dnu, i možda je to ono što trebate uèiniti. A ako se samo fokusiramo na to da imamo dvije škole s dvoja ulazna vrata, onda izgubimo jednu širu sliku o tome šta su zapravo problemi u BiH.

DANI: Kada je u pitanju priprema djece za osnovne škole, u Sarajevskom kantonu je najaktuelnije bilo uvoðenje vjeronauke u obdaništa. Šta mislite, koliko æe to doprinijeti poboljšanju i pripremi djece za osnovnu školu?

DAVIDSON: Bit æe mi zadovoljstvo reæi svoj stav jer se sigurno sjeæate da sam jednom veæ govorio o tome koliko je zapravo to mudro èiniti. Nekoliko sati nakon što sam dao tu izjavu, denuncirali su me iz kabineta reisul-uleme kao antiislamskog histerika. Dakle, tu je došlo do zatvaranja kruga jer su me ranije denuncirali kao antihrvata zbog toga što sam se žalio na dvije škole pod jednim krovom ili antisrbina zbog drugih pitanja. Moj prijedlog, koji ovdje nikad neæe proæi, jeste da, s obzirom da ste vi multikonfesionalno društvo, ne poduèavate vjeronauku u školi nego da uvodite vjerovanja na druge naèine. Ja imam kolegu u diplomatskoj službi koji je odrastao u Chicagu, bio je sin slovaèkih imigranata, i svake je subote išao u slovaèku školu. Znaèi, postoje, ako je to važno, drugi naèini da se takvo nešto uèini, i naèin na koji se poduèava vjeronauka, s obzirom na religije i vjeroispovijesti, zapravo doprinosi daljnjoj podjeli. Poenta koja je izgubljena u toj mojoj "antiislamskoj histeriji" je da, ako æete to èiniti, postoji mnoštvo presedana u Evropi i primjera kako se takvo nešto radi u školama, u onoj razmjeri koliko postoji i katolièke djece ili pravoslavne djece, a koja takoðer trebaju imati poduku u obdaništima i treba postojati jednakost koja postoji i po Ustavu. Ali, da vas pitam, recimo da ja imam malo dijete koje želim upisati u školu, šta bih trebao uèiniti? Ja sam odgojen u kršæanskoj crkvi koju ovdje niko ne razumije, jer sam odgojen kao protestant, u amerièkoj nasljednici škotske crkve. Zapravo sam odgojen tako da vjerujem da su katolici loši. Gdje ja onda da idem u školu? Imate recimo nacionalne manjine, kao što su Rusini, imate... Ma, uðete u sve to, prièa postaje beskrajna. Kako æete poštovati njihova prava zagarantirana Evropskom konvencijom o nacionalnim manjinama, èija je potpisnica i Bosna i Hercegovina? Dakle, moj prijedlog jeste da se uèe dvije stvari koje zapravo OSCE pokušava veæ godinama sugerirati ljudima ovdje, ali stalno nailazimo na otpor. Prva stvar je uvoðenje kulture religije koja poduèava o svim velikim religijama prisutnim u ovoj zemlji, ali i onim manjim. Druga stvar je niz principa do kojih se došlo u Toledu u Španiji, koji se zovu "Toledo principi o toleranciji". Ali, eto, ja sam proglašen histerikom, pa možda ne morate uzeti u obzir to što sam rekao. Mada moram priznati da je kritika èak bila i rodno izbalansirana jer obièno žene optužuju da su histeriène, tako da se mogu pridružiti toj grupi.

DANI: Koliko je Bosna manje ili više podijeljena danas nego onda, kada ste došli u nju?

DAVIDSON: Mislim da su podjele iste. Po mom mišljenju, sveprisutna meðunarodna zajednica nije zapravo toliko sveprisutna koliko je bila. I nešto od toga je dozvolilo da podjele koje su uvijek bile prisutne zapravo budu vidljivije u ovom trenutku u vašem politièkom životu. Ne mislim vam laskati, ali mislim da ovo zapravo pokazuje odreðenu vrstu napretka koji ste napravili. Došli ste do taèke gdje je mnogo velikih reformi, koje su od vas tražili da napravite, zapravo postignuto. Dakle, došli ste do osnovnih stvari koje su u fokusu pitanja koja su dovela do rata i koja su ogranièena Dejtonskim sporazumom, a to je kako æete se organizirati kao zemlja. Koliko ja vidim, sve ove debate su otprilike jedan aspekt tog šireg pitanja. Istovremeno, moram reæi da mislim da možete postojati pod Dejtonskim sporazumom - preživjeli ste koliko veæ godina od potpisivanja tog sporazuma. Ali, da li je to formula za permanentnu stabilnost i ulazak u Evropsku uniju, u to nisam siguran. Te podjele su uvijek bile prisutne i zapravo su sad promjene u politièkoj temi dovele na površinu ta, kao što amerièki pisci vole da kažu, egzistencijalna pitanja. Nemate više vojske koje gledaju jedna na drugu, imate mnoštvo automobila, tramvaja, lijepih restorana... Neke od ovih promjena zaista vode k poboljšanju i u ove èetiri godine mogu vidjeti te promjene, u najmanju ruku, u velikim gradovima. Iskreno, pitanje o kojem niko ovdje ne govori jeste da urbana podruèja uveliko prestižu ruralna podruèja u ekonomskom razvoju. Dakle, sada imate razlike koje nisu nacionalne, nego su i geografske i ekonomske. Ono što želim reæi jeste da je sav ovaj napredak doveo do toga da su ova osnovna pitanja isplivala na površinu i da se ona sada odigravaju u društvu kroz školu i kroz druge aspekte. I da ih treba, zbog ljudi koji žive ovdje, poèeti rješavati.


05-09-2008 at 13:15
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Neka nama vjeronauke nek djecu uèe kako treba znati svoje a mrziti tuðe!Aferim onom ko je uvede!!!!  


Sve je super i sve je za 5!
06-09-2008 at 17:23
jai1
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-04-2008
Odgovori: 454
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Nema tu neke dileme,zakonom de defirnirano da svaki roditelj moze traziti uvodjenje vjeronauke u javnim predskolskim institucijama - kratko:TO JE NJEGOVO PRAVO!

E sad ukoliko je normalno pozitvati se na "pravo" na homoseksualizam,onda neznam sta ima lose u propagiranju prava na vjeronauku!

06-09-2008 at 17:57
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
jai1 wrote:
Nema tu neke dileme,zakonom de defirnirano da svaki roditelj moze traziti uvodjenje vjeronauke u javnim predskolskim institucijama - kratko:TO JE NJEGOVO PRAVO!

E sad ukoliko je normalno pozitvati se na "pravo" na homoseksualizam,onda neznam sta ima lose u propagiranju prava na vjeronauku!


Zakonom je mnogo šta definirano ali je
.
Lako je dijete roditelja iste vjeroispovjesti opredjeliti na vjeronauku, mada po meni, djecu od 7-10 godina, uz sve ostale izmišljene predmete (kako bi se zaradilo na kupovini nekih nebuloznih knjiga) još tjerati da slušaju hodže i popove!
Èast svakom, ali je vjeroispovjest privatna stvar svakog pojedinca i po meni nema veze sa školom.Možda griješim.............. 


Sve je super i sve je za 5!
06-09-2008 at 18:04
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
indijana wrote:


Zakonom je mnogo šta definirano ali je
.
Lako je dijete roditelja iste vjeroispovjesti opredjeliti na vjeronauku, mada po meni, djecu od 7-10 godina, uz sve ostale izmišljene predmete (kako bi se zaradilo na kupovini nekih nebuloznih knjiga) još tjerati da slušaju hodže i popove!
Èast svakom, ali je vjeroispovjest privatna stvar svakog pojedinca i po meni nema veze sa školom.Možda griješim..............


Ne gresite! Potpuno ste u pravu!
06-09-2008 at 23:14
oktobar91
Nivo: Forumski doajen
Škorpija

Registriran(a): 02-02-2008
Lokacija: neverland
Odgovori: 6816
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

jednom sam veæ napisala ali æu i ponoviti DEFINITIVNO NE u školama, a privatno neka idu gdje god žele

06-09-2008 at 23:24
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
oktobar91 wrote:
jednom sam veæ napisala ali æu i ponoviti DEFINITIVNO NE u školama, a privatno neka idu gdje god žele


Ma znam ko me razumije!!!!  


Sve je super i sve je za 5!
07-09-2008 at 00:09
Trucker
Nivo: Forumski doajen
azrail bosanski
Registriran(a): 07-11-2005
Odgovori: 10159
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
indijana wrote:


Ma znam ko me razumije!!!!


a sta fali da se djeca malo obrazuju...prosto da imaju osnovno znanje o vjeri
07-09-2008 at 00:13
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Trucker wrote:


a sta fali da se djeca malo obrazuju...prosto da imaju osnovno znanje o vjeri


A sto ne bi imali sexualno, èisto da znaju šta treba, mislim na ove bolešæure i sl.
 


Sve je super i sve je za 5!
07-09-2008 at 00:21
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 52
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice