Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
jai1
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-04-2008
Odgovori: 454
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
NIN wrote:

De mi reci je li ti uopste citas ono sto ja napisem? Halo ba...! Ovdje se prica o OSNOVNOM OBRAZOVANJU u USTANOVAMA JAVNOG KARAKTERA a ne o mejtefima, dzamijama, crkvama i manastirima! Kako ti nije jasno da dzamija i skola NISU isto?

Ukljuci malo mozak pa ponovo procitaj prethodni post. Ako ti se shvatanje ne promjeni onda mi nemas potrebe replicirati.

Uzdravlje...



Da ne polemisemo vise : javno - privatno!



"...Svako ima pravo na vjeronauku, koju æe vršiti samo osobe koje na tu službu imenuje službeno tijelo ili predstavnik njegove crkve ili vjerske zajednice, kako u vjerskim ustanovama tako u javnim i privatnim predškolskim ustanovama i osnovnim školama i višim nivoima obrazovanja što æe se regulirati posebnim propisima. "

(ZAKON O SLOBODI VJERE I PRAVNOM POLOŽAJU
CRKAVA I VJERSKIH ZAJEDNICA U BOSNI I HERCEGOVINI,Èlan. 4. Stav 1. )
10-09-2008 at 00:04
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
jai1 wrote:Nekoliko argumenata:

1.Zaboravio si pojam ODGOJNA,dakle OSNOVNO OBRAZOVNO ODGOJNA INSTITUCIJA.

2.Osnovno obrazovanje jeste JAVNOG karaktera,te upravo zbog te cinjenice potpada pod ZAKON koji definise da svaki pojedinac ima pravo na predmet vjeronauke(u javnim obrazovno odgojnim institucijama).

3.JAVNO je finasirano od strane poreznih obveznika,koji su vecinski vjernici(barem u BiH).

4.Sama edukacija nije samo naucnog karaktera(mozda bi trebala biti ali Boze moj),vec predstavlja sponu u tz.kulturnoj reprodukciji drustva,sto znaci OBRAZOVANJE sluzi kao medij ucenja OSNOVNIH DRUSTVEENIH VRIJEDNOSTI jednog drustva("ni N od nauke").

5.Cinjenica da si (namjerno) izostavio klauzulu ODGOJNO "obara" cijeli post.



Velis, "odgojnu" komponentu sam najmerno izostavio? Odgoj bi trebao biti univerzalan i jednoobrazan ako isti primjenjujemo u jednoj javnoj obrazovnoj ustanovi u jednoj drustvenoj zajednici, pa otud ta odgojna komponenta uz obrazovanje. Ako pod odgojem podrazumjevamo i onaj religijski onda ona vise NIJE nikako univerzalna komponenta u drustvu kakvo je nase! Pod univerzalnom komponentom mozemo nazvati jedino "osnovne drustvene vrijednosti jednog drustva", kako si ih otprilike naveo pod 4. Prelistaj sta kazu udzbenici pedagogije pa da nastavimo i, vrati se malo na psiholoske posljedice segregacije sto sam napomenuo.

Nemojmo se pravit ludi i blesavi!
10-09-2008 at 00:16
jai1
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-04-2008
Odgovori: 454
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
NIN wrote:


Velis, "odgojnu" komponentu sam najmerno izostavio? Odgoj bi trebao biti univerzalan i jednoobrazan ako isti primjenjujemo u jednoj javnoj obrazovnoj ustanovi u jednoj drustvenoj zajednici, pa otud ta odgojna komponenta uz obrazovanje. Ako pod odgojem podrazumjevamo i onaj religijski onda ona vise NIJE nikako univerzalna komponenta u drustvu kakvo je nase! Pod univerzalnom komponentom mozemo nazvati jedino "osnovne drustvene vrijednosti jednog drustva", kako si ih otprilike naveo pod 4. Prelistaj sta kazu udzbenici pedagogije pa da nastavimo i, vrati se malo na psiholoske posljedice segregacije sto sam napomenuo.

Nemojmo se pravit ludi i blesavi!


Odgoj ne moze biti univerzalan i mislio sam da ti je makar to jasno(malo revidiraj ranija saznanja,ako ih uopste ima),univerzalan odgoj bi znacio etnocentricnost sa nase strane i vodio bi kulturnoj represiji.Medjutim posto vidim da si autokratska licnost,dovoljno je samo slijediti PUT PRAVA I ZAKONA:

Generalna skupština UN

Države èlanice ovog Pakta obavezuju se da poštuju slobodu roditelja, a u datom sluèaju zakonitih staratelja, ono vjersko i moralno obrazovanje koje je u skladu sa njihovim vlastitim uvjerenjem.

(Meðunarodni pakt o graðanskim i politièkim pravima, Èlan 18. stav 4.)


Dakako,opet se vracam na prvobitno rijesnje diskusije:

"...Svako ima pravo na vjeronauku, koju æe vršiti samo osobe koje na tu službu imenuje službeno tijelo ili predstavnik njegove crkve ili vjerske zajednice, kako u vjerskim ustanovama tako u javnim i privatnim predškolskim ustanovama i osnovnim školama i višim nivoima obrazovanja što æe se regulirati posebnim propisima. "

(ZAKON O SLOBODI VJERE I PRAVNOM POLOŽAJU
CRKAVA I VJERSKIH ZAJEDNICA U BOSNI I HERCEGOVINI,Èlan. 4. Stav 1. )

Dakle,klonimo se primitivizma i nastojmo postovati UNIVERZALNA LJUDSKA PRAVA i VRIJEDNOSTI...
10-09-2008 at 00:22
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
jai1 wrote:



Da ne polemisemo vise : javno - privatno!



"...Svako ima pravo na vjeronauku, koju æe vršiti samo osobe koje na tu službu imenuje službeno tijelo ili predstavnik njegove crkve ili vjerske zajednice, kako u vjerskim ustanovama tako u javnim i privatnim predškolskim ustanovama i osnovnim školama i višim nivoima obrazovanja što æe se regulirati posebnim propisima. "

(ZAKON O SLOBODI VJERE I PRAVNOM POLOŽAJU
CRKAVA I VJERSKIH ZAJEDNICA U BOSNI I HERCEGOVINI,Èlan. 4. Stav 1. )



Evo vidis da cak i oni koji su sklepali na vrat na nos ovaj zakon nisu dovoljno pismeni i svjesni da NAUK (jednina) i NAUKA (jednina) NISU ISTO! Ako pretpostavimo da se radi o slucajnosti onda mozemo komotno reci da su nam zakon pisali ljudi koji su NEPISMENI! Ako pretpostavimo da je nauka (znanost) s namjerom koristena u nazivu predmeta onda imamo posla sa ljudima koji nemaju blage veze sta je nauka u stvari, a kroje nam obrazovni sistem! Apsurd do apsurda!

Koja komedija od drzave!
10-09-2008 at 00:34
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
jai1 wrote:


Odgoj ne moze biti univerzalan i mislio sam da ti je makar to jasno(malo revidiraj ranija saznanja,ako ih uopste ima),univerzalan odgoj bi znacio etnocentricnost sa nase strane i vodio bi kulturnoj represiji.


Jesu mi smijesni ovi sto ne paze na casu, tj. oni sto ne citaju ono sto se napise ili im se ne prima ono sto im se ne svidja. Ako mi ne vjerijes onda cu ti ponoviti sta sam napisao kada sam mislio na univerzalni odgoj i gdje se on iskljucivo primjenjuje:
citat:
NIN wrote:
Odgoj bi trebao biti univerzalan i jednoobrazan ako isti primjenjujemo u jednoj javnoj obrazovnoj ustanovi u jednoj drustvenoj zajednici


10-09-2008 at 00:41
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Neka bude izborna nastava pa ko hoce nek ide a ko nece na igraliste i lopte

10-09-2008 at 01:33
Sejtan
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-05-2004
Lokacija: Miladije/Kreka
Odgovori: 3715
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Testosteron wrote:
Neka bude izborna nastava pa ko hoce nek ide a ko nece na igraliste i lopte



Nece moci ni tako...eto ramazan je kakva je posjeta u kaficima i sl.objektima?Nema vjernika,nema onih koji su pola-pola i nema onih sto bi im se zamjerilo sto piju za vrijeme ramazana.Tako bi sutra tebi prigovorili sto ti se dijete hlopta a nije na vjeronauci ili u mejtefu.Islamizacija uzima maha htjeli mi to priznati ili ne,kroz razne ustanove,radna mjesta i kulturne manifestacije.I ovladat ce...mozda sam pesimista ali izgubili smo yugu gdje se u vjerskim objektima dobro vodilo racuna sta se i kako prica.Njima smeta bratstvo i jedinstvo komunisticka parola koja nas je drzala na okupu decenijama ali nisu smjeli zagovarati jednu vjeru jednog boga..Danas u ovoj i ovakvoj demokratiji posijali smo zrno mrznje izmedju ljudi,ne naroda i nacionalnosti nego ljudi.I na ovome forumu pokusavaju dominirati razne hodze koje islam propovjedaju na nacin zastrasi ga da se mora bojati pa ce biti pokoran.Nisu reagovali ni srbi ni hrvati oli katolici nego muslimani.Kazu nevjernici oli ateisti.Et jesam takav i drago mi je da nisam ko ti koji crtas krst i ispod krsta k**** i pises da je alah najveci.Ja takav musliman i vjernik nisam ali sam veci musliman od takvih koji salju takve poruke.Idi nazad u svoje selo pa tamo crtaj nemoj ovdje gdje su decenijama komsije zivjele zajedno ,tako bi ja napisao kao odgovor na vase crtanje i pisanje ali moja ne pije vode.Zato sam ovdje gdje se ljudi ne dijele ni po kakvoj pripadnosti nekome ili necemu.Nisam opterecen ni crkvom ni djamijom ni popom ni hodzom. Nisam ni ateista a jos manje vjernik pa ti skuzi sad.  


I noga u guzicu je korak naprijed!
10-09-2008 at 02:18
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Sejtan wrote:



Nece moci ni tako...eto ramazan je kakva je posjeta u kaficima i sl.objektima?Nema vjernika,nema onih koji su pola-pola i nema onih sto bi im se zamjerilo sto piju za vrijeme ramazana.Tako bi sutra tebi prigovorili sto ti se dijete hlopta a nije na vjeronauci ili u mejtefu.Islamizacija uzima maha htjeli mi to priznati ili ne,kroz razne ustanove,radna mjesta i kulturne manifestacije.I ovladat ce...mozda sam pesimista ali izgubili smo yugu gdje se u vjerskim objektima dobro vodilo racuna sta se i kako prica.Njima smeta bratstvo i jedinstvo komunisticka parola koja nas je drzala na okupu decenijama ali nisu smjeli zagovarati jednu vjeru jednog boga..Danas u ovoj i ovakvoj demokratiji posijali smo zrno mrznje izmedju ljudi,ne naroda i nacionalnosti nego ljudi.I na ovome forumu pokusavaju dominirati razne hodze koje islam propovjedaju na nacin zastrasi ga da se mora bojati pa ce biti pokoran.Nisu reagovali ni srbi ni hrvati oli katolici nego muslimani.Kazu nevjernici oli ateisti.Et jesam takav i drago mi je da nisam ko ti koji crtas krst i ispod krsta k**** i pises da je alah najveci.Ja takav musliman i vjernik nisam ali sam veci musliman od takvih koji salju takve poruke.Idi nazad u svoje selo pa tamo crtaj nemoj ovdje gdje su decenijama komsije zivjele zajedno ,tako bi ja napisao kao odgovor na vase crtanje i pisanje ali moja ne pije vode.Zato sam ovdje gdje se ljudi ne dijele ni po kakvoj pripadnosti nekome ili necemu.Nisam opterecen ni crkvom ni djamijom ni popom ni hodzom. Nisam ni ateista a jos manje vjernik pa ti skuzi sad.


To crtanje po krstovima su cisto balavurdijska posla.Oni se ufatili toga ko da je smak svijet(uh to je danas!!)hehe
Daj ba pitajul oni nas neke realnije stvari kao npr..
Da li nama smeta Hrvatska zastava u po Hercegovine bolje receno na svakih 100 metara?
Da li nama smeta kad nam izvizdavaju i sramote reprezentaciju BiH u Hercegovini ko da nije njihova?
Da li nama smeta koncert fasistickog rokera(joj rokera Titoooo) Thompsona u BiH?
Da ne idem dalje mislim da ovoj vijesti nebi trebalo davati nekog znacaja.

10-09-2008 at 04:10
Ego
Nivo: Forumski vuk
Celav, neodoljiv, (ne)osvojiv.

Registriran(a): 23-05-2008
Lokacija: Tuzla downtown
Odgovori: 756
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Moje dijete nece ici na tu vjersku nastavu. Ima brate lijepi Musaf i izbor Hadisa kod kuce, pa nek cita.. A ima i rodbinu.
Ko voli, nek salje.
Ja preferiram da uci o svim religijama. Sto vise znamo o drugima, vise cemo se uzajamno postovati. Selam. 


Ego: "Ni bunar zelja ne funkcionise bez love."
10-09-2008 at 04:44
mubi
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 04-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 10
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Svidja mi se i dijelim ovaj stav da treba da se upoznaju i druge religije i takodje mislim da bi u tom pravcu trebalo da se usmjeri ta ideja "vjeronauka u skoli". Moja djeca ce ici na casove vjeronauke i sada a i ukoliko to bude upoznavanje drugih religija, ali smatram da se na tim casovima ne nauci ono sto pruza obrazovanje u mektebu(kad je islamska vjeronauka u pitanju), kako je bilo dok je trajala "Yuga".
Ali u svakom slucaju mislim da covjek bez vjere ne moze biti cjelovita osoba i da nema punoce u dusi kod onih ljudi koji nece da vjeruju, zato ne treba stati na put djeci da upoznaju sve religije i da u tom mozaiku prepoznaju, cijene i cuvaju svoje mjesto, naravno ne ugrozavajuci druge u tom istom, pa bilo to kroz skolsko obrazovanje kao primarno ili jos dodatno kroz džamije,crkve,sinagoge...
na kraju: BOG IMA I POSTOJI,vjerovali ljudi u to ili ne.
pozdravcic

10-09-2008 at 11:45
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 40
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice