Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Neka vjeronauke jer Bože moj gdje bi ove silne sluge nebeske koje se zovu hodže i popovi radili

10-09-2008 at 11:58
*grofica*
Nivo: Forumski doajen
Deista od glave do pete..

Registriran(a): 11-04-2004
Lokacija: nidjeland
Odgovori: 22335
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Ja sam za vjeronauk ali ne u skoli nego na mjestima koja su predvidjena ato a u skoli samo religiju ostavit tako da i djeca "ateista" mogu nauciti nesto o tome i mozda krenut drugim putem za razliku od roditelja.

10-09-2008 at 12:07
ledo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

bh dani 586

douglas davidson - šef misije osce bih

vjeronauka vas još više dijeli

10-09-2008 at 21:22
lola
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-12-2003
Lokacija: Slo&CH
Odgovori: 9851
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
NIN wrote:


Jesu mi smijesni ovi sto ne paze na casu, tj. oni sto ne citaju ono sto se napise ili im se ne prima ono sto im se ne svidja. Ako mi ne vjerijes onda cu ti ponoviti sta sam napisao kada sam mislio na univerzalni odgoj i gdje se on iskljucivo primjenjuje:
citat:
NIN wrote:
Odgoj bi trebao biti univerzalan i jednoobrazan ako isti primjenjujemo u jednoj javnoj obrazovnoj ustanovi u jednoj drustvenoj zajednici






super nije ti valjda zelene boje ponestalo

10-09-2008 at 22:07
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
jai1 wrote:
"...Svako ima pravo na vjeronauku, koju æe vršiti samo osobe koje na tu službu imenuje službeno tijelo ili predstavnik njegove crkve ili vjerske zajednice, kako u vjerskim ustanovama tako u javnim i privatnim predškolskim ustanovama i osnovnim školama i višim nivoima obrazovanja što æe se regulirati posebnim propisima. "

(ZAKON O SLOBODI VJERE I PRAVNOM POLOŽAJU
CRKAVA I VJERSKIH ZAJEDNICA U BOSNI I HERCEGOVINI,Èlan. 4. Stav 1. )

citat:
NIN wrote:
Evo vidis da cak i oni koji su sklepali na vrat na nos ovaj zakon nisu dovoljno pismeni i svjesni da NAUK (jednina) i NAUKA (jednina) NISU ISTO! Ako pretpostavimo da se radi o slucajnosti onda mozemo komotno reci da su nam zakon pisali ljudi koji su NEPISMENI! Ako pretpostavimo da je nauka (znanost) s namjerom koristena u nazivu predmeta onda imamo posla sa ljudima koji nemaju blage veze sta je nauka u stvari, a kroje nam obrazovni sistem! Apsurd do apsurda!

Koja komedija od drzave!



Al´ nek´ je nama hljeba i igara.

Sto bi rek´o kum mi u mene, use´, nase´ i podase´.

10-09-2008 at 22:47
zara
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
NIN wrote:


Al´ nek´ je nama hljeba i igara.

Sto bi rek´o kum mi u mene, use´, nase´ i podase´.



U NPP (Nastavni plan i program) pise - Isalmski vjeronauk; Katolièki vjeronauk; Pravoslavni vjeronauk.
10-09-2008 at 22:52
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
zara wrote:

U NPP (Nastavni plan i program) pise - Isalmski vjeronauk; Katolièki vjeronauk; Pravoslavni vjeronauk.


Ne znam kako pise u NPP-u ali moj komentar se odnosi na citirani dio zakona u kojem pise tako kako pise.
10-09-2008 at 22:56
sowilo
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 10-09-2008
Lokacija: tuzla
Odgovori: 8
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

mislim da je vjera licna i personalna stvar, i mislim da djeci ne treba nametati stvari koje ne razumiju kao obavezan predmet, pogotovo sto je to licna stvar i stvar izbora,.. djeca ako trebaju da nesto znaju o vjeri ona ce to sasvim sigurno ponijeti iz kuce, i za vjerska pitanja im nije potrebna skola,... da bude dobar vijernik covjek nauci kroz zivotnu skolu a ne od uciteljice. a one stvari o vjeri, opste stvari koje se ticu vjere a doticu se i opste kulture mogu se nauciti iz predmeta kao sto su historija, istorija ili povijest, itd....itd...itd...

10-09-2008 at 23:23
Avalon
Nivo: Forumski vuk
Obican momak

Registriran(a): 08-07-2006
Lokacija: Dolina Avalona
Odgovori: 403
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
mili wrote:
samo slijepac ne vidi da je religija u sustini "nesretna" jer se pola ratova u svijetu vodilo i vodi zbog razlicitih religija:
sjeverna Irska protestanti/katolici
Izrael/Palestina muslimani/zidovi
ex YU muslimani/katolici/pravolsavci
Cecenija muslimani/pravoslavci
Turska kurdi pravoslavci/turci muslimani
Pakistan/Indija muslimani/budisti



Koliko su tek ljudskih dusa poubijali ateisti popu Mao CeTunga, Hitlera, Staljina itd... na milione i milone...


 


Sve je tako stvarno, sve tako realno..., a ipak je sve tako prolazno...!!
11-09-2008 at 00:32
Avalon
Nivo: Forumski vuk
Obican momak

Registriran(a): 08-07-2006
Lokacija: Dolina Avalona
Odgovori: 403
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
sowilo wrote:
mislim da je vjera licna i personalna stvar, i mislim da djeci ne treba nametati stvari koje ne razumiju kao obavezan predmet, pogotovo sto je to licna stvar i stvar izbora,.. djeca ako trebaju da nesto znaju o vjeri ona ce to sasvim sigurno ponijeti iz kuce, i za vjerska pitanja im nije potrebna skola,... da bude dobar vijernik covjek nauci kroz zivotnu skolu a ne od uciteljice. a one stvari o vjeri, opste stvari koje se ticu vjere a doticu se i opste kulture mogu se nauciti iz predmeta kao sto su historija, istorija ili povijest, itd....itd...itd...


Postoji dosta toga sto djeca ne razumiju, ali zato idu u skolu da im se to pojasni! Zato jeste skola!

Vjera jeste privatna stvar, ali i javna! Na vjeronauku idu djeca koja to HOCE, a koja to nece idu na Religiju!!

Zaista ne razumijem zasto nekima toliko smeta ta nasa sarolikost i vjersko uvazavanje, pa bi na svaki nacin sve to potisnuli i napravili smao jedno stado ovaca. To sto jedno dijete ide na islamsku a drugo na katolicku vjeronauku, a onda se skupa igraju pred zgradom, treba da bude nas ponos i dika, i da kao grad pokazemo kako se moze uciti vjeronauka a druziti zajedno.

Ako je Tuzla grad tolerancije, onda se ne moramo plasiti vjeronauke, jer ocigledno da je vjeronauka nesto pozitivno. Da nije, bilo bi to grad ne tolerancije! Zar ne?
 


Sve je tako stvarno, sve tako realno..., a ipak je sve tako prolazno...!!
11-09-2008 at 00:38
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 42
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice