Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
bajadera
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-01-2007
Lokacija: US
Odgovori: 2665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

THALES, ovaj clanak je defitivno podjsetnik sta se desilo a sta se treba desavati u BiH avijaciji

na prometing forumu
http://www.prometing.org/forum/viewtopic.php?t=46

Denis Odic je odlicno obajsnio o kontroli BiH neba

P.S. moj nick je AirportMgmt

[Edited by bajadera on 06-02-2007 at 22:53 GMT] 


Mi Bosanci smo sampioni Svijeta u pricanju protiv drzave.Pricamo protiv one drzave u kojoj smo a pricamo i protiv one u kojoj nismo.Mi smo uvijek protiv.

06-02-2007 at 22:52 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Što se tièe CEATSA i FAB-a, moje gledište kao operativca u ATC unit-u je slijedeæe: Pokušaj menadžmenta (poslodavaca) da sa što manje radnika odradi što veæi dio posla, èisto ekonomski, smanji troškove, poveæaj efikasnost, uštedi i poveæaj profit. Ali u oblasti kakva je avijacija, svaka štednja na opremi, ljudstvu, usavršavanju i preoptereæivanje sistema gdje je ljudski faktor presudan u svim operativnim fazama, dovodi do jednog - KATASTROFE. Najbolji primjer je švicarska kontrola letenja koja je privatizovana - produženo prenaprezanje kontrolora na radnoj poziciji, uz uštedu na radnim satima i opremi kod radova na upgrade-u sistema radara pri èemu je kontrolor na dužnosti bio primoran da preðe na inferiorniji sistem i da radi na dvije fizièki odvojene pozicije dva razlièita posla, je na kraju uz èitav splet okolnosti dovelo do sudara kod Ueberlingena DHL B757 cargo aviona i Tu-154 Bashkirian airlinesa, a slièna situacija je bila 1976 kada se kod Zagreba British Ariways zbog kontrolorske greške sudario u zraku sa Inex-Adria Airways DC-9 ( do danas najgori mid-air colission sa 176 mrtvih ).

Moram naglasiti da su i CEATS i FAB politièke odluke na nivou ministarstava država èlanica EUROCONTROLA i iako sigurno voðene od strane struènih ljudi sve manje imaju dodira sa operativnim svijetom. Kad samo pomislim ko nas predstavlja u EUROCONTROLU kosa mi se diže na glavi, a i kadar u BHDCA je nesposoban za samostalan i inventivan rad ( sve bivši JNA vojni kadrovi koji su nauèili da je najbolje ne razmišljati svojom glavom nego slušati nadredjenog ). Na kraju æe zbog svega da ispaštaju operativci. Interesantan je podatak da je iz CEATSA istupila Italija, jer kada su nakon poèetne euforije vlade i ministarstava prometa, sindikati pokazali cifre koliko kontrolora gubi posao, zatim gubitak vezanih radnih mjesta i direktni i indirektni gubitci u milionima dolara od preleta, zatim smanjenje prihoda kontrolorima jer æe njihovo mjesto preuzeti sirotinja iz SouthEast Europe koja radi za šaku riže, italijani su odmah najavili povlaèenje iz CEATSA. Slièno sada reaguju i Hrvati jer su prepoznali zamku u koju ih uvlaèe Austrijanci i Èesi koji bi imali najviše koristi. A Srbija i BiH srljaju tamo gdje evropske gazde kažu, kako bi skupljali poene za konaèno prikljuèenje EU, bez obzira koliko æe to koštati direktno i indirektno i državu i narod.

Trenutno kod nas se prièa da je CEATS mrtav jer su probijeni svi rokovi (2006) za njegovo operativno uspostavljanje, a i inaèe implementacija FAB-a o kojoj se prièa kad izadje sa papira na operativno uvoðenje, ima da propadne kad se dignu sindikati kontrolora letenja u zemljama koje nisu jake i koje bi izgubile identitet u evropskoj mašini za mljevenje mesa. Na kraju EU države nisu mogle da usvoje zajednièki ustav, a kamoli šta drugo. I SFRJ je imala jedinstveno nebo i ostale atribute kao i EU pa se zbog navodne hegemonije i primata jednih nad drugima raspala u krvavom obraèunu. Mogao bih bi još satima o ovoj temi i o svome protivljenju ukrupnjavanja sektora i Single European Sky-a, ali ostavljam za neki drugi put.


Da ne bi bilo off-topic, info da je zatvoren konkurs za školovanje kontrolora letenja za tuzlanski aerodrom i da se javilo mašala ljudi. 2. marta se zatvara tender za izbor centra za obuku i nakon žalbenog roka od 21 dan biæe poznato gdje æe se obuka održavati ( prièa se da su aktuelni Prag ili Beograd ). Izbor 5 kandidata æe izvršiti testiranjem osoblje odabranog centra i time æe se malverzacije svesti na minimum. Ako se prijavio neko sa tuzlarija - sa sreæom. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
07-02-2007 at 00:06 | Ukljuèi u odgovor
bajadera
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-01-2007
Lokacija: US
Odgovori: 2665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

THALES,wow,hvala za up-date  


Mi Bosanci smo sampioni Svijeta u pricanju protiv drzave.Pricamo protiv one drzave u kojoj smo a pricamo i protiv one u kojoj nismo.Mi smo uvijek protiv.

07-02-2007 at 00:17 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
bajadera wrote:
THALES,wow,hvala za up-date



Bajadera evo jedan divan dokument koji ukratko obrazlaže FAB-ove i ako se staviš u poziciju kontrolora koji ne zna njemaèki,ili francuski a tjeraju ga da se preseli ne neku nepoznatu zemlju kako bi radio u nekom multinacionalnom centru za manje para a više posla, onda æeš shvatiti nezadovoljstvo i strah kontrolora prema ovom globalizacijskom projektu


http://www.caa.co.uk/docs/952/DAP_SES_DP2_Functional_Airspace_Blocks.pdf


i
 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
07-02-2007 at 00:27 | Ukljuèi u odgovor
bajadera
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-01-2007
Lokacija: US
Odgovori: 2665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

THALES, 9 princip je prilicno komplikovan,no dokument je objavljen 2004 godine, bas me zanima sta se do sada promjenilo na tom principu  


Mi Bosanci smo sampioni Svijeta u pricanju protiv drzave.Pricamo protiv one drzave u kojoj smo a pricamo i protiv one u kojoj nismo.Mi smo uvijek protiv.

07-02-2007 at 00:42 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
bajadera wrote:
THALES, 9 princip je prilicno komplikovan,no dokument je objavljen 2004 godine, bas me zanima sta se do sada promjenilo na tom principu



konkretno ništa, za manje od dvije godine se ne može puno uraditi, dokument je predložen evropskoj komisiji u martu 2005 godine, ali ostaju neki problemi kao pitanje vojnog letenja - ako imaš centar kontrole u Italiji, a u njemu rade kontrolori sa korzike, koji nadgledaju FAB iznad francuske, kako æe reagovati francuski vojni piloti koji trebaju da odreaguju na prijetnju Parizu avionom punim putnika kojim upravljaju teroristi? Recimo da francuski vojni piloti imaju instrukciju da obore svaki avion koji je prijetnja njihovoj nacionalnoj sigurnosti u njihovom vazdušnom prostoru. Ali FAB nije njihov, on je "zajednièki", italijan može da zabrani polijetanje francuskog aviona jer se ta akcija kosi sa italijanskim ustavom itd. da ne spominjem ako srbi budu htjeli da lete probne i školske letove borbenim avionom iznad zagreba... pravne zaèkoljice koje æe biti pravo teško zaobiæi. Lakše je napistai ustav EU, pa opet im nije prošao na referendumu, teško æe biti harmonizirati sve države i organizovati FAB-e, a da se jaki igraèi ne guraju da bude po njihovom.  


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
07-02-2007 at 01:03 | Ukljuèi u odgovor
bajadera
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-01-2007
Lokacija: US
Odgovori: 2665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

oh,THALES,totalno sam zaboravila spomenuti o kontroli vojnih aviona,razumijem,morat ce ce rijesiti problem,ili ce se EU rapasti/cesto cujem ovakve komentare/,ali fazon je u kontrotli neba po kategorijama,inace se nikad dogovoriti

ali da ne filozorfiram...

inace, gledala sam davno dokumentarac o kradji vojnog aviona,koji je naravno u Titovo odobrenje prevezen u vozu kroz teritoriju SFRJ,jos uvijek pokusavam naci taj dokumentarc,da li slucajno znas znas naslov dokumentarnog filma

[Edited by bajadera on 07-02-2007 at 01:21 GMT] 


Mi Bosanci smo sampioni Svijeta u pricanju protiv drzave.Pricamo protiv one drzave u kojoj smo a pricamo i protiv one u kojoj nismo.Mi smo uvijek protiv.

07-02-2007 at 01:18 | Ukljuèi u odgovor
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Imal´ ista novo sto se tice Tuzlanskog aerodromskog preduzeca, rade li ista na nabavci opreme i osposobljavanju svog ljudstva za moguce otvaranje itd....?  


"OTPOR STOKO, OTPOR"
25-02-2007 at 08:25 | Ukljuèi u odgovor
error
Nivo: Forumski vuk
press any key to continue...

Registriran(a): 08-02-2007
Lokacija: C:\WINDOWS\system32\
Odgovori: 561
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
zeus wrote:
Imal´ ista novo sto se tice Tuzlanskog aerodromskog preduzeca, rade li ista na nabavci opreme i osposobljavanju svog ljudstva za moguce otvaranje itd....?


sve ce to otici u stecaj za mjesec kad pocne svako grabit dio kolaca  


#Ko je General Error i zasto cita moj C disk?
25-02-2007 at 09:49 | Ukljuèi u odgovor
amtz
Nivo: Forumski doajen
stari alas

Registriran(a): 07-06-2006
Lokacija: Blood diamond area
Odgovori: 1567
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
zeus wrote:
Imal´ ista novo sto se tice Tuzlanskog aerodromskog preduzeca, rade li ista na nabavci opreme i osposobljavanju svog ljudstva za moguce otvaranje itd....?


svi redom...... Komentari su da æe zaživiti najesen (dabogda)...Do tada najvjerovatnije propadaju predugovori sa Rayanom i Vizom
03-03-2007 at 10:54 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 41
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice